Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4547. Vrijdag 23 October PHILIPS AMENTA <iig 1 icktb>erli'es DAMRUBRIEK. De vul I i ng van de en ARGALAMPEN met EDEL 6AS voorkomt verstului'nd |pan de ^loeiapiraai eru daar mede het Itbart u^orden der XD&lfons, clai onnoo BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. "Wedstryd-probleem no. 3. auteur A. Admiraal. De stand was Zwart (14 schijven) op, 2, 4, 7, 8, 9,14, 16, 21, 30, 36, 44. Wit (11 schijven op: 11, 20,22,28,29, 32, 33, 37, 45, 46, 47, 48. De oplossing is 48-43, 29—24, 47—41, 46-41, 44X25, 30X19, 36X47, 47X33, 28—22, 32X1, 1X16! 13X28, 16X7." Alles gedwongen I De «Coup de Turc« geeft aan dit probleem een zekere moeilijk heid. Goede oplossingen van bovenstaand vraagstuk ontvingen wij van de heeren P. van Krieken, P. R. van Andel, P. Wilhelm, G. de Joode Gzn., J. Kentie Bzn, te Woudrichem, A. de Graag te Heusden, H. Vogelaar te Andel, Chr. A. J. van Herpt te Herpt. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 5. Dit probleem is een partystand. De heer Kleute speelde met Wit. De laatste zet van Zwart was 1—7. De naam Kleute is reeds 't bewijs dat het vraagstuk moeilijk is, en veel zal vergen van 't geduld en de kennis onzer oplossers. StandZwart 14 schijven op 2, 6. 7, 8, 12, 13, 14, 15, 47, 18, 22, 27, 32, 35. Wit 14 schyven op 11, 23, 29, 33, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 45, 47, 48, 49. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot uiter lijk 4 November a.s. VOOR SCHAKERS. In den Schaakolympus. (Vervolg). Daar stond ik en zei nog boe noch ba. «Welnu dan, noem uw naam. Dan zal ik de lyst nagaan en zien of gij waardig zijt voor het aangezicht der geheiligde godin te verschynen. De wachter bracht een klein boekje te voorschijn, waarin voor zijn naam zeker geen plaats was. Thans was het zaak mij voor altyd het verlangde genot te ontzeg gen, of mij door een geweldige leugen toegang te verschaffen. «Zoo hoor dan,« riep ik, «ik ben Wilhelm Steinitz, de ex-wereldkampioen.En om mjjn woorden ingang te doen vinden, schonk ik den wachter het was in het begin der maand met een voornaam gebaar een gulden. De wachteres stelde ik te vreden met een veelbelovenden blik. Een page meldde «Wilhelm Steinitz !c Ik hoorde bij het noemen van dien naam den ganschen schaakolympus in beroering raken. Na een korten tijd gewacht te hebben verzocht mij een schoone fee haar te volgen. Hoe klopte mij het hart toen ik de gewjjde ruimte binnentrad 1 Op een wondervol ge sneden zetel troonde de godin, het koen teruggeworpen haar liet het hooge voor hoofd vrij. Voor haar stonden, op een sierlijke schaaktafel, zilveren en gouden figuren. Links en rechts van haar wachten pages in rood- en blauwzijden, met edel gesteenten bezette kleederen, hare bevelen, Wachters met pieken, anti-centauren met paardekoppen en menschenlijven, konings paren met kroon en diadeem, allen in rijke costumes, omringden haar. Aan de wanden hingen fotografieën van bekende spelers, gelukkig alleen van zulke, ed ibereids het tijdelijke hadden gezegend, anders zou men onmiddellijk mijn bedrog ontdekt hebben. Naar beide zijden en naar achteren blikte men in drie groote zalen. Caïssa hief zich op en kwam mjj met vriendelijken groet tegemoet. Zij condo leerde mij met de nederlagen tegen Dr. Lasker en het slechte resultaat in de laatste tournooien, ja zij verontschuldigde er zich voor dat zij mij ontrouw was geworden en een andere lieveling had uitverkoren, «Vyf en twintig jaar hebt gy onover wonnen geheerscht en myn gunst bezeten en dit was nog nimmer iemand bescheiden. «Ik dank U, ik dank U zeer,« stamelde ik in groote verlegenheid. Zij wenschte zich met mij te onderhouden. Wij namen plaats op een rijk gestoffeerde sofa. Een vrouwelijke page bracht een flesch nectar en ontkurkte deze. Op mijn vraag naar de bestemming der drie zalen verklaarde mij de godin, dat elk speler, alvorens voor eeuwig het Eiyseum binnen te gaan, met haar een party moest spelen of een probleem oplossen. De winners der partyen natuurlijk slechts meesters van den allereersten rang leiden in de zaal rechts een heerlijk leven. Door de schoonste nymphen en feeën worden zij bediend, nectar en ambrozijn zijn steeds ter hunner beschikking, geen hunner wenschen blyft onvervuld. In de linksche zaal worden de probleemkundigen geplaatst. Zij genieten dezelfde rechten als de eerste meesters. De overigen gaan, zonder aanzien van per soon of stand naar de achterste zaal. Ook zij leven zorgeloos, doch niet In gelyke weelde. Hun menu is niet zoo rijk, zij moeten zich met uitgelezene Rijn- en Fran- sche wijnen tevreden stellen. Hun bediening geschiedt door sterfelyke schoonheden. Eens per jaar op den dag dat zij in den Olympus kwamen, schenkt de godin hun eigenhandig een glas nectar. Wordt vervolgd Bestrijdingsmiddel Mond- en Klauwzeer. In liet Westen van Noordbrabant wordt sinds eenigen tijd een middel toegepast op beesten, die de eerste verschijnselen van Mond- en Klauw zeer vertoonen en het blijkt, dat de uitkomsten daarmede bereikt verras send zijn. Binnen 2 maal 24 uur wordt er van de ziekte niets meer aan de beesten gemerkt. Ze krijgen het niet aan de klauwen en geen noemenswaardig melkverlies. Vele landbouwers, die het mid del dan ook toepassen. Eindelijk zal het land dan verlost worden van deze vreeselijke ramp. Hulde aan den uitvinder, den heer C. Bruning te Leur (N. Br.^j Binnenland Ongelukken. Te Hilversum is de 77-jarige J. van D. bij het passeeren van een spoorweg overweg door een der af- sluitboomen getroffen en ernstig aan het hoofd verwond. Van een vrachtauto, die te Hil versum den Vaartweg afreed naar de Havenstraat, sloeg plotseling de achterklep open, waardoor de 16- jarige R. 14. uit den wagen werdi geslingerd. De jongen kwam opzijn achterhoofd terecht en werd met een schedelbreuk opgenomen. In de Stoomwasscherij „Franssen" te Nederhorst den Berg is een door stoom verwarmd strijkijzer gespron gen. Een meisje, dat het toestel be diende, werd ernstig aan het gelaat gebrand. De Maandag te IJ muiden aan de markt zijnde stoomtreiler „Greuvers IJ. M. 290" had op zijn laatste reis met veel ongelukken te kampen. In de eerste dagen der reis stond een der matrozen in het ijsruim', toen liet onderste ijs gesmolten was, zooclat de bovenste laag wegzakte en de man er onder bedolven werd. Gelukkig had de bemanning het on geval opgemerkt en kon hij spoedig uit zijn koude positie worden ver lost. Eenige dagen later werd de stuurman door een overslaande golf weggeslagen en kneusde daarbij een knie, zoodat de man geen dienst kon doen en zich bij aankomst te IJmui- muiden direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. Weer een dag daarna werd in een der netten een mijn opgevischt, wel- J ke men, echter vanwege het storm weer, niet mee kon nemen, doch weer over boord moest werpen. o— Auto-ongeluk. Twee dooden. Dinsdagnacht zijn in de nabijheid van het gehucht Sint Joost bij Sit- tard twee auto 's tegen elkaar ge botst. Twee inzittenden waren op slag dood, verder zijn er verschil lende gewonden. De materieele scha de is zeer groot, de auto's zijn ge heel versplinterd. Yalsehe sigaren banderollen. Door de politie van Voorschoten en die van Amsterdam en Utrecht is door belasting ambtenaren huiszoe king gedaan bij zekeren B. te Voor schoten. In beslag werden genomen een drukpers en een hoeveelheid valsche sigaren banderollen. B. is gearresteerd. o— Het drama in de Schiestraat. De politie vrijgesproken. Dinsdag heeft de Rotterdamsche rechtbank uitspraak gedaan in de, zaak tegen den 23-jarigen inspected^ van politie A. M. en den 37-jarigen agent A. S., betrokken bij het drama in de Schiestraat, waarbij de mole naar G. A. Ambrosius per vergis sing werd doodgeschoten. Den agent was ten laste gelegd opzettelijke doodslag, subsid. zware mishandeling, terwijl de inspecteur terecht stond wegens poging tot op- zettelijken doodslag. Tegen beide beklaagden had de rechtbank 3 mnd. gevangenisstraf ge- eischt met ontzegging voor den tijd van 2 jaar bij de politie te dienen. Beide beklaagden werden thans vrijgesproken. —o Vreemd ongeval. Dinsdagnacht is op den Gronau- schen straatweg onder de gemeente Lonneker een man in bewusteloo- zen toestand gevonden. Hij bloedde uit neus, mond en ooren. Hij lag dwars over den straatweg vtak bij zijn rijwiel. Een geneesheer consta teerde zeer ernstige hersenschudding. In hopeloozen toestand is hij naar een der ziekenhuizen te Enschede overgebracht. 's Middags was hij nog niet tot bewustzijn gekomen De politie vond slechts een zakdoek met de initialen A. H. en n Mariabeeldje op denman Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in 't duister. De poli tie heeft alle burgemeesters der om liggende gemeenten met het gelval in kennis gesteld. o— Doodclijk ongeval te Grave. Dinsdagmorgen was de werkman Siebers bezig het dak te herstellen van de protestantsche kerk te Grave. Door 't uitschuiven der ladder kwam Siebers te vallen met het gevolg dat de dood onmiddellijk intrad. De fa milie Siebers wordt wel zwaar ge troffen, dit is het derde noodlottig ongeval. Een hunner kinderen werd door onweer gedood en een ander verdronk in een putje. o Brand. De boerderij „Maria's Hoeve" te Eierland Tessel, bewoond door den landbouwer Kwartels, is met denge- heelen inventaris afgebrand. Verze kering dekt de schade. o— Hardhandig. Zekere De J. te Den Haag heeft een aanklacht ingediend tegen mej. v. B. die hem in een woordenwisse ling met een ketel dusdanig op het hoofd s foeg, dat hij in een zieken- inrichting moest worden opgenomen, «—o Gearresteerd. Maandag is gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Almelo over gebracht de 32-jarige W., klerk le klas bij de gemeentebedrijven, ver dacht van verduistering in dienstbe trekking, ten nadeele van de gem. Hengelo tot een bedrag van f 1346, \V. ontkent alles. o— Een moeilijke arrestatie. De beruchte voortvluchtige G. v. M. uit Langerak, die sedert maan den door de politie werd gezocht, en zich in schuren en rietvelden wist schuil te houden, is gisteren, na eerst een Rijkspolitiehond, die hem achtervolgde, ernstig met een mes te hebben verwond, gearres teerd. De woesteling vluchtte op den zolder van zijn buurman en verborg zich aldaar onder een ledikant, al waar hij door den Majoor der Ilijks- veldwacht P. Maarsman, werd aan gehouden. Zwaar geboeid werd de arrestant naar de strafgevangenis te Dordrecht overgebracht. Voor vele ingezetenen in den omtrek een ge- veroorzaakt. Koopt 'L 1 'l I ct&arom ai ral.u 11erad X del gab getaalde Philips]aropen. X ^pdststelling. Hij schijnt nog heel wat op zijn kerfstok te hebben. j o— Plotselinge genezing. Bij het doen van de H. Commu nie in de Paterskerk te Wittem (L.) heeft de 32-jarige Maria Swaan uit Mechelen die voor dertien jaar haar spraak verloor, deze plotseling te ruggekregen. Zij bad haar gebeden eensklaps hardop met duidelijke, stem. De consternatie in de kerk was groot. Een en ander wekte groo te beroering in de omgeving en hon derden menschen zijn naar Meche len gekomen om haar te bezoeken. Marktberichten 's BOSCH, 21 Oct. Op de markt van heden werden aangevoerd 2338 stuks. 1261 stuks hoornvee, 913 biggen, 31 zeugen, 39 schapen lammeren, 94 kalveren. De prijzen waren als. volgt: Kalfkoeien f 280 A f 460, kalfvaarzen f 270 a f 440, magere ossen en koeien f 155 A f 265, vette ossen en koeien le kw. 57£ 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f 140 A f 210, zeugen f 95 A f170, biggen f 2.50 A f 2.75 p. w. schapen f 20 A f 45, lammeren f 18 a f 30. Aanvoer ruim. Handel traag. 's BOSCH, 21 Oct. Boter- en eerprijzen in de Boterhal. Boter f 1.201.45 per dond eieren 1011 cent per stuk. ROTTERDAM, 20 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 252 paarden, 5 veulens, 2324 magere runderen, 604 vette runderen, 147 vette kalveren, 737 nuchtere kalveren, 780 gras ka! ver en, 499 schapen of lammeren, 301 biggen, 18 bok ken of geiten, 47 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee melk koeien f320520, kalfkoeien f340 500, stieren f120 500, pinken f140 190, graskalveren f70 130, vaarzen f paarden f 200375, slacht paarden f100175, hitten f120225 veulens f 6080, Higgen fll27 biggen per week f2.502 75, overloopers f 25 45, fok-nuehtere kalveren f 25— 40, slacht nuchtere kalveren f 15 18. De Rotterdamsche eierreiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe zier straat 3739, gehouden Veiling werden de volgende prijzen besteed Kipeieren t 9 95f12 55 Idem (klein) f7.00-f9.60 Eendeieren f8.00f9.00 Aanvoer 60.000 stuks. ZALTBOMMEL, 20 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 421 biggen, prys van f 12 tot f24. 14000 eieren, prys p. st. 11 a 12 ct 820 K.G. boter, prijs per half K.G roomboter fl.45, boerenb. fl.45. af 1.35 Op de eerste najaarsmarkt waren aangevoerd 79 runderen en 6 kalveren. Met matigen handel werden de volgende prijzen besteed hokkelingen f 160 f200, pinken f 100 tot f150, kalveren f60 tot f90. GOR1NCHEM, 19 Oef. Op de veemarkt waren aangevoerd 495 runderen, 3 nuch tere kalveren, 264 overloopers, 902 biggen. De volgende pryzen werden besteed zware kalfkoeien f 350f 500 melkkoeien f 250f 350 kalfvaarzen f 200f 250 guiste vaarzen f150f 200 pinken f 100 f 150 graskalveren f 50f 100, nuchtere kalveren f 20f 30, overloopers f 25f 40, biggen f 14—f20. -O— Plaatselijk Aietiws Almkerk. Op 6 Nov, a.s., 's avonds 7 uur, hoopt voor de Herv. Jongelingsver. «Eben Haëzer« en «Samuek .op te treden Ds. Gravenmeijer van 's-Hagamet het onderwerp: «De Herv. Kerk en de Jonge lingschap. Beide vereenigingen hopen a.s. Donderdag om 7 uur, ir. de Consistoriekamer der Ned. Herv. Gem. een gecombineerde vergadering te houden. De verbouwing van de Geref. Kerk alhier, nadert zijn voltooiing. Naar wij vernemen zal dit vernieuwd gebouw in de loop van eenige weken in gebruik worden genomen. De bakkers in deze gemeente hebben het tarwebrood thans met 3 ct. verlaagd en gebracht op 37 ct. de 4 pond. Andel. Het aanvullingskohier der Hondenbelasting is door den raad dezer gemeente vastgesteld en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Dinsdagavond j.l. trad vóórhel comité voor winterlezingen alhier op I). Veltenaar van Asperen. Aange zien het weer zeer slecht was, was er weinig publiek opgekomen. Bommelerwaard. De melkveehou ders in dit gewest zijn in de,n laat- sten Lijd zeer ontevreden over te lage melkprijzen, die zij als losse leveranciers voor hun melk ontvan gen. Gevolg is, dat zij in navolging van hetgeen de boeren in het Land van Altena hebben gedaan, thans trachten tot organisatie te komen en zoodoende de gezamelijke ver koop op contract te werk te stellen. In Poederoijen heeft men j.l. Vrijdag lot oprichting van een melk- veehoudersvereen. besloten en is een voorloopig bestuur gekozen. Ook Brakel is reeds gevolgd. Op een druk bezochte vergadering die Maandagavond werd gehouden en waarbij de heer de Lorm uit Wou drichem een bespreking hield over liet nut en de werkwijze van een melkveehouders ver. in 't algemeen gaven na afloop daarvan een 50-tal boeren zich als lid op. Een voorloo pig bestuur werd gekozen, bestaande uit.de heeren B. Blankers de Veer, H. C. v. Dalen en H. Duizer Mz. Na afloop hiervan werd met afge vaardigden uit Poederoijen reeds na der geconfereerd, terwijl een tweede bespreking zal volgen, zoodra ook in Aalst, Zuilichem en Nieuwaal een vereeniging is opgericht. Mogen de boeren succes hebben met hunne nieuwe poging tot lotsverbetering. Giessen. Bij den heer 't Hoofd al hier staat een peereboom, die voor de tweede maal dit jaar vruchten draagt. De peren zijn iets kleiner dan de eerste. Gorinchein. In de Auto Showroom van de Firma C. F. v. Mill Arkelstr. D. 76 is een nieuwe Chrevolet vracht wagen chassis te bezichtigen, die zeer vele voordeelen biedt. Wij laten hier eenige vólgen, waarvan de verschil lende beschrijvingen zijn opgesomd: Voor en achter zware half elip- tische veeren, voor en achter extra zware 30 bij 5 handen, verbeterde stuur inrichting, achterassen naar buiten uitneembaar en loopend op kogellagers, droge platenkoppeling, oenzine toevoe'r door middel van vacuum tank, lange doorlooendpe treeplanken met achterspatscherinen enz. In het begin van deze week, heeft deze chassis voorzien vaneen groot reclamebord door Gorinchem gereden en worden over enkele we ken alle dorpen in de omgeving hier mede bezocht. ftienw^tad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 10