Eerste Blad S. D. LANKBUYZEN Go's BANK Uitgave: Firma L. J* TEEKMAN, Heugden. Jfo* 4547. Vrijdag 23 October 1925. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Kinderen Kloosterbaljsem iiiiiteiilaiidscli Overzicht land van altenA Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. T. BOONSTRA. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke oammers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote lett^a naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur cn Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gemeentelijk toezicht op tooneelvertooningen. Nu we ook in onze omgeving Burge meesters hebben, die met betrekking tot het weigeren van vergunning tot het geven van tooneelvertooningen, ons ins- ziens niet steeds den juisten weg be wandelen, en de tijd van het jaar voor het opvoeren van tooneelstukken weer is aangebroken, willen we over het aan het hoofd van dit artikel geplaatste onderwerp eens 't een en ander zeggen. Art. 188 der Gemeentewet luidt aldus „De politie over de schouwburgen, herbergen, tapperijen en alle voor het publiek openstaande gebouwen en samen komsten, openbare vermakelijkheden en openlijke huizen van ontucht, behoort aan den Burgemeester. Hij waakt tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertooningen". Er zijn weinig voorschriften in de Ge meentewet, die in den loop der jaren zooveel stof hebben doen opwaaien als dat van het tweede lid van genoemd artikel. En geen wonder, want het is verre van duidelijk hoever 's Burge meesters bevoegdheid ten deze gaat. Telken male wanneer de een of andere Burgervader de opvoering van een too- neelstuk heeft verboden steekt er in vele couranten een storm van verontwaar diging op, die pas na heel wat geschrijf en gewrijf tot bedaren is te brengen. Wij denken hierbij aan de gemeenten Apeldoorn, Dellt en Leiden, wier Bur gemeesters opvoering van Heyerman's „Aller zielen" verboden, omdat zij er in meenden te zien aanstootelij kheden voor de Katholieken. Genoemd voorschrift is eenige jaren geleden aanleiding geweest tot een twist geschrijf tusschen den bekenden Leid- schen Hoogleeraar Professor H. Krabbe en Mr. D. Fock te Rotterdam, hetwelk alleszins verdient om er kennis van te nemen. Professor Krabbe verdedigt de meening dat de Burgemeester niet be voegd is om zelfstandig, alléén uit kracht van het aangehaalde artikel der Ge meentewet, de opvoering van een tooneel- stuk te verbieden, terwijl Mr. Fock meent dat de Burgemeester daartoe wel be voegd is. De praktijk schaart zich aan de zijde van Mr. Fock en wij voor ons meenen 173 Opeens kwam er een gestalte naar voren, het was de officier, die nu zijn mantel had afgelegd. Hij stond met den rug naar het raam, zoodat de Kerlor hem niet herkende. Op hetzelfde oogenblik echter keek hij ook niet meer naar den officier. Er kwam opeens een vrouwelijke ge stalte te voorschijn zij sprak geen enkel woord tot den officier, en viel daarna op de knieën, terwijl zij smeekend de han den uitstak* Georges de Kerlor geraakte in groote ontroering, want hij herkende in het licht van de lamp zijne vrouw. Er was geen twijfel meer aan. Zij had haar sluier teruggeslagen, hij kon duide lijk haar gelaat zien, waarop een smee- kende uitdrukkiug lag, terwijl zij blijk baar snel eenige woorden sprak tot den officier. De officier stak zijn beide handen naar haar uit en hief Hélène op. Hij hield daarna haar hand vast, en trok haar met zich mee naar een anderen hoek der kamer, waar de Kerlor hem niet zien kon. Eén oogenblik stond deze op het punt om het venster te verbrijzelen en naar binnen te springen* Maar hij bedacht zich, ofschoon hij zijn vuist reeds had uitgestoken. Wat mag dat dit het juiste standpunt is. Uit juridisch oogpunt beschouwd, is zoowel voor de meening van Prof. Krabbe als voor die van Mr. Fock heel wat materiaal bij te brengen. Zij die met Professor Krabbe in één schuitje varen, brengen steeds naar voren dat gebods- pf verbodsbepalingen, waar door de vrijhêid wordt belemmerd, steeds afkomstig moeten zijn van organen met volksvertegenwoordiging. En voorts heet het bij hen dat de uitgebreide bevoegdheid, welke men uit de bepaling van art. 188 wil halen, slechts afgeleid wordt uit het woord'„waken", dat echter volstrekt niet die uitgebreide beteekenis heeft, dewijl uit dat woord geenszins volgt, dat de Burgemeester alle mogelijke middelen mag bezigen, doch dat hij zich bij het verbieden van ver tooningen alleen mag beroepen op de wet (opruiing, openbare schennis der eerbaarheid) of op eene plaatselijke ver ordening. Tereent vraagt Prof. Oppenheim naar aanleiding hiervan, hoe de Burgemeester dan waken kan tegen het doen van on zedelijke vertooningen of van zulke, die met de openbare orde strijden, als hij zo stilletjes moet laten doorgaan. Zijn Hooggeleerde is dan ook van meening, dat de praktijk die beteekenis aan het voorschrift geeft, welke de wetgever er in heeft willen leggen. Een en ander neemt echter niet weg, aldus de Hoog leeraar, dat de wetgever volkomen be voegd is, om in bijzonderheden te regelen welke vertooningen hij wil aangemerkt hebben als onzedelijk of gevaarlijk voor de openbare orde en dat de Raad tevens geheel bevoegd is om aanvullend zekere vertooningen bij strafverordening te ver bieden. Dat de Burgemeester niet bevoegd is, de vrijheid der ingezetenen door gebods- of verbodsbepalingen, tenzij uit kracht van eene opdracht daartoe, van den Rijks-, Provincialen- ot Gemeentewetgever ontleend, geven wij Professor Krabbe gaarne toe. Maar in casu hebben we eene uitdrukkelijke opdracht van den Rijkswetgever, n, 1. de gemeentewet draagt den Burgemeester de zorg op, dat er geen met de zedelijkheid of openbare orde strijdige stukken worden vertoond en de Burgemeester moet daar voor waken. Deze opdracht geeft het tweede lid van 188 geheel onbeperkt, zonder den Burgemeester daarbij aan voorwaarden of bepalingen te binden. Het woord „waken" is in onze wets taal een zeldzame vogel. Het doet denken aan een huisvader, die overdre ven zorg koestert voor zijn kinderen en het hem baten Hij zou niets anders kunnen doen dan een moord, of een dubbelen moord begaan. Voor hem zelf was dat niets.Wat kon hem het leven ook verder schelen Maar op dat oogenblik kwam opeens de gedachte in hem op aan zijn moedor, die hij in zoolang niet had gezien, hij dacht aan zijn zuster, en hij moest zich zelf beheerschen. Zonder eigenlijk te weten wat hij deed, ging hij heen, plassend door de modder poelen, zonder dat hij zelf 't bemerkte. Aan het einde der straat riep hij een huurrijtuig aan. Naar het Parc-aux-Princes 1 riep hij met heesche stem. Hij leunde achterover in het rijtuig. Het was hem, alsof alles in hem giste en kookte en toch voelde hij zich zwak, alsof hij zou neervallen om nooit weer op te stuan. Indien hem, ook het allerergste was voorspeld in zijn leven, dan zou hij nog nooit daaraan hebben gedachtde dood zijner moeder, zijner zuster, de dood van Hélène zelf of van haar kind, kon hem niet meer hebben, dan nu haar ontrouw te zien worden aan haar liefde. Want, dat zij hem bedroog, al de jaren dat hij weg was had bedrogen, daaraan twijfelde hij geen oogenblik. Toen hij aan het huis in het Parc- aux-Princes kwam, betaalde hij haastig het rijtuig, trad het huis en daarna de kamer zijner vrouw binnen. Daar wilde hij Hélène opwachten, opheldering vragen Daar liep hij op en neer, met woede hen geheel naar eigen inzicht leidt. In ods publiek recht is geen plaats voor eene dergelijke verhouding van het pu bliekrechtelijke lichaam tot de burgerij. Immers handelt een overheidspersoon tegen de ingezetenen niet volgens eigen inzicht, maar volgens wettelijk voor schrift. Nu doet zich in casu het geval voor, dat het voorschrift van art. 188 al. 2- der gemeentewet, waarnaar de Burgemeester te handelen heeft, zoo weinig richtsnoer geeft, dat den ambte naar feitelijk geheel op eigen inzicht moet afgaan. (Wordt vervolgd) Kehhen altijdjw&t heelt alle wonden Uit den Balkan komen ernstige be richten, die als zij waarheid bevat ten de ernstige verwikkelingen doen vreezen. Uit Salonika wordt n.l. d.d. 20 October gemeld: De staf van het. derde armee-corps meldt, dat georganiseerde Bulgaar-, sclie troepen een Griekschen grens post hebben aangevallen. Een Griek- sche officier werd gedood. De Bulgaarsche aanvallen werden den anderen dag hervat. Maatregelen zijn thans van Griek- sclie zijde genomen, om aan dezen toestand een einde te maken. De berichten omtrent een zeer ernstige Grieksch-Bulgaarsche bot sing in Macedonië hebben te Parijs een diepen indruk gemaakt, schrijfl men van daar aan de „Msb." Men beschikt op het oogenblik nog over onvoldoende gegevens om den omvang van het conflict te kun nen meten en moet uitsluitend af gaan op de berichten uit Athene af komstig. Volgens deze -berichten, heeft een Bulgaarsche patrouille in de nabijheid van Demir Hissar de grens overschreden en is thans op Grieksch grondgebied binnengedron gen en heeft daar een Grieksche, in het hart. Opeens kwam de kleine Jean binnen. O, papa is u er alweer, hoe geluk kig,— Het kind vloog op zijn vader toe. Georges de Kerlor stak reeds zijn armen uit om den knaap te omhelzen. Maar opeens kwam een vreeselijke gedachte in hem op. Hij duwde den jongen van zich af. Jean bleef midden in de kamer staan en keek zijn vader verbluft aan. Maar, papaatje zeide hij op vragenden en bijna smeekenden toon. Daarna waagde hij het zijn vader weer te naderen. Deze echter nam den knaap ruw bij den arm, wierp hem op een sofa in den hoek en zeide Je bent mijn kind, niet I Jean bleef liggen als versuft, terwijl zijn vader de kamer op en neer liep, naar het kind niet meer omkijkend. Ineens hoorde men een gedruisch in de kamer daarnaast. Raamsdonksvee- AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSpHÈ BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant njet rentevergoeding. Incasseert Binnen- en JjQitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupprdf en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposifo, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie ^gmiswacht gedood. Een Grieksche kapitein, die, met de witte vlag ge dekt, om uitlegging vroeg op Bul- gaarsch gebied, werd eveneens dood geschoten. Hierop volgde een gevecht tus schen de grensposten, hetwelk den heelen dag voortduurde en waar aan later ook dekkingstroepen deel namen. Het aantal dooden en gewonden schijnt zeer groot te zijn. Volgens de laatste berichten heb ben de Buig. troepen de hoogten rondom Demir Hissar bezet en zendt Griekenland versterkingen. Men hoopt te Parijs, dat, gezien dé troebele toestanden op den Bal kan, (d e berichten zeer overdreven zijn, daar anders zeer ernstige ver wikkelingen gevreesd zullen moeten worden. Van Fransche zijde wordt d.d. 20 Oct. uit Beiroet bericht, dat de ben den Drusen, die de zuidelijke voor stad van Damascus waren binnen gedrongen, tezamen met de bevol king barricaden in de Mohamme- daansche wijken opwierpen en ee nige magazijnen en huizen in brand staken. De troepen bleven meester van de openbare en militaire gebou wen, die door de opstandelingen wer den beschoten. De pantserauto's, wel ker uitwerking aanzienlijk was, kal meerden de opstandelingen. De Fran sche verliezen zijn gering. Volgens de laatste berichten heb ben de voornaamste notabelen inde wijken der opstandelingen zich bij den gedelegeerden van den hoogen XC. In een aanval van woede. Terwijl de kleine Jean angstig in den hoek van de sofa zat gestoken en zijn vader met de oogen volgde, verschrikt, bevreesd voor zijn toornig gelaat, stond Georges de Kerlor eensklaps stil. Hij had ondanks al zijn ontroering toch het gedruisch gehoord in de kamer daarnaast. Een oogenblik bleef hij on beweeglijk staan, daarna liep hij met onhoorbare schreden over het dikke ta pijt, luisterde een enkele seconde aan de deur en wierp die toen open. In de kamer naast die van de jonge gravin de Kerlor was het donker. Toen de deur echter geopend werd, viel er zooveel licht naar binnen, dat hij er een donkere gestalte zag, die haastig naar het raam wilde vluchten. Georges de Kerlor echter voorkwam hem. In een oogwer.k had hij hem bij den kraag gepakt en schudde hem heen en weer. Dief, ellendige dief I zeide hij met heesche stem, eigenlijk blijde zijn woede in woorden te kunnen uiten. Genade, meneer, jammerde Eusèbe Rouillard want hij was het op de knieën vallend. Wat moet je hier? vroeg de graaf de Kerlor. Ik ik ik kwam hier om te be delen.Ik ben zoo arm, en ik heb zoo'n honger.Een jaar lang heb ik in het hospitaal gelegen met een gebroken been. Heb genade. Dacht je misschien, dat ik je gelooven zou Je kwaamt hier om te stelen, je bent een echte gauwdief, anders niet. Neen, waarlijk niet, geloof mij, zeide de Slak, maar eensklaps hield hij zich verder stil, want hij bemerkte, dat de greep van den heer de Kerlor losser werd, hoe deze daarop als in diep gepeins zijn hand naar het voorhoofd bracht. In het schemerdonker van de kamer zag hij daarna op het gelaat van Georges de Kerlor een uitdrukking verschynen commissaris ter onderwerping aan gemeld, die hun de voorwaarden hunner onderwerping mededeelde. Nader wordt bericht uit Parijs, dat de opstand in de voorsteden van Damaskus is geëindigd. De notabelen hebben de voorwaarde tot het beta len ©ener hooge boete en het uitle veren van enkele duizenden gewe ren aanvaard. In het gebied der Dje- bel Drusen heeft een Fransch deta chement, dat in Zuid-Libanon bewa kingsdiensten verricht, een bende Drusen, die vee stalen, in de bergen teruggedreven. Berichten uit Peking behelzen, dal een nieuwe burgeroorlog in China is begonnen, waarbij groote strijd krachten zijn in beweging gekomen. Het schijnt bewezen te zijn, dat er een plan bestaat om te Nanking of te llankou ©en regeering in te stel len, die in oppositie zal zijn tegen de bestaande regeering te Peking. De troepen uit Moekden verwijderen zich in de richting Nanking. Voor- loopig komen nog slechts berichten omtrent kleine gevechten. Zeer uit voerige berichten ontvangt de „Ti mes" uit Peking. Tengevolge van diet troepenvervoer is het spoorwegver keer tusschen Sjanghai, Nanking en de grens van Tsjikiang gedeeltelijk stopgezet. Klaarblijkelijk zal de militaire gouverneur van Tsekiang een mili taire betooging houden in de streek ten Westen van het meer Taihoe en Nanking bedreigen. Bij wijze van voorzorg heeft de militaire gouver neur van Kiantsoe zijn troepen uit van zoo onmeedoogende hardheid, dat zelfs de bandiet er van ontzette. Wat ben jij voor een man? vroeg de graaf. Een arme scharenslijper, meneer, die met hard werken, met eindelooze tochten door de provincie nog geen hard brood heeft kunnen verdienen. En waar hoor je meestal thuis. Overal, meneer, dan hier, dan daar. Meestal in de provincie, waar ik met mijn slijperskar de dorpen rondries. Heb je een vrouw Ja, maneer, een vrouw en een kind. En waar blijven die, terwijl je rond trekt? vervolgde de graaf, zijn onder vraging, waarbij zijn gelaat steeds even hardvochtig stond. Die gaan met mij mee; zij reizen in een woonwagen met een oud paard. Een gemakkelijk leventje is het wel niet, maar we zijn ook geen millionnairs, we zijn al blij, als we wat te eten hebben. Zoo 1Nu, daarvoor zal ik zorgen. Ik heb je een voorstel te doen, man. Zou je nog een kind als het jouwe willen aannemen, een jongetje van een jaar of vijf? Maar, meneer. Luister I Ik zal je er natuurlijk voor betalen, ik zal je 20.000 francs geven, onder voorwaarde, dat je het kind op- I voedt geheel als je eigenmaak er een werkman van, of wat je wilt 't kan mij niet schelen. Je moet me echter vast beloven om de provincie in te trekken en, in de eerste jaren niet in Parijs terug te keeren. De Slak was opgestaan. Men kon zijn \IE( ftSBLAB voor kit Laid m Heusdei en AltenajeLanistraa! ti U Buitlerwnro Zorg daarom altijd/nkker's Klooster balsem in huis te/nebben om dadelijk te kunnen helpenroijbuilen, schrammen, ontvellingeiykneuzingen, brand-, snij- en stootwoffden, spierpijn, wintervoetcaU ■nrtitkgmcii iimi w ii tiiv3caaiwumz.'haain!kvxft?3onecgmtccta*g3i i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1