voor Dag- an Avondlicht. Groote sorteering LIJSTEN in EIND B119, Tal, 266 Vil. J. C. G0ETHAL8 Binnenland. Koninklijk bezoek aan Limburg. Plaatselijk Nieuws, Tsjanghai teruggetrokken en bevindt zich nu tusschen Tsjesao en Nan king. De militaire gouverneur van ffsjekiang heeft slechts ongeveer 13 duizend man onder zich, die boven dien nog gebrek aan munitie hebben. De troepen van Tsjang tso Tin in Ki- angtsoe zijn meer dan 30.000 man sterk en goed uitgerust. De Koninklijke familie heeft een drie- daagsch bezoek gebracht aan Limburg. Per extra trein arriveerde H. M. de Ko« ningin, Z. K. H. den Prins en prinses Juliana, Dinsdagmiddag te Linne en werd aldaar begroet door den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Onmiddellijk werd met auto's naar den stuw in de Maas gereden voor de onthulling van den gedenksteen ter herinnering aan het gereedkomen van den eersten stuw voor de Maaskanalisatie. In ongeveer tien mi- nu ten werd de Maas bereikt. Bij den stuw werd H. M. begroet door den Minister van Waterstaat Ir. M. C. E. Bongaerts. Verder waren aanwezig inge nieurs, werkzaam aan de Maaskanalisatie, de burgemeester van Linne, de heer J. M. van Geldrop en andere plaatselijke auto riteiten. Schoolkinderen stonden opgesteld en be groetten de Hooge gasten met het zingen van een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd lied, terwijl het harmoniecorps uit Linne muziek ten gehoore bracht. Twee meisjes, leerlingen van de openbare en bjjzondere school, boden H.M. bloemen aan. De Minister van Waterstaat Ir. Bongaerts, verzocht daarop H. M. de Koningin den gedenksteen, aangebracht ter herinnering aan het gereedkomen van den eersten stuw voor de Maaskanalisatie te onthullen. De steen, die door H. M. de Koningin werd onthuld, draagt als opschrift Deze stuw is door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina der Nederlanden in dienst gesteld in de maand October 1925. Te kwart voor twee vertrok de Konink lijke Familie met gevolg, waarbij de Com missaris der Koningin Mr. Baron van Hövell tot Westerflier zich had aangésloten, van den stuw. Onder groote belangstelling van de zijde der bewoners werd door het versierde dorp Linne gereden en den weg naar Roermond ingeslagen. Te Roermond, dat keurig versierd was werden de vorstelijke familie's alle harte lijk door de bevolking ontvangen. Van Roermond naar Maastricht, ook daar de zelfde ontvangst. Donderdag om half tien verlieten de oogen zien schitteren van hebzuchtige blijdschap. Of ik wil, meneer.— O, u zult zien, hoe goed wij voor den jongen zijn. Mijn vrouw zal hem vertroetelen, zij houdt zoo ontzagelijk veel van kinderen. Dat verlang ik niet, klonk het ruw, het is een knaap, die hard en streng moet worden opgevoed, want hij is van plichtvergeten ouders.— Wacht me hier even.— De Slak bleef in de kamer staan. Hij zag hoe de heer uit een portefeuille een rolletje banknoten nam, daarop den knaap, die op de sofa lag, ruw bij den arm vatte en opnam. Georges de Keflor keek de kamer rond en zag een groote sjaal van zijn vrouw liggen. Daarin wikkelde hij Jean en bracht dien toen naar den Slak. Hier is het geld en daar de jongen ik verlang noch jou, noch den knaap ooit terug te zien. Jean de Kerlor richtte zich op, toen hij uit den arm van zijn vader in dien van den bandiet overging. Papa.— o, paatje I riep hij uit, terwijl hij over zijn geheele lichaam trilde. Maar Georges bleef onwrikbaar. Hij opende de glazen van het vertrek, die toegang naar den tuin gaf en zeide tot Eusèbe Rouillard: Neen, hier door.— 't Is duister, nie mand zal je zien.— En zorg, dat je mij nooit weer onder de oogen komt. Goed, meneer, zei de Slak en haastte zich naar buiten. Toen begon de kleine jongen ineens vreeselijk te huilen: hooge gasten het gouvernementsgebouw in Maastricht om zich, vóór den tocht langs Venlo, Venray en Mook, naar de plek te begeven, waar H. K. H. prinses Juliana de eerste spade grond zou verplaatsen als begin der uitvoering van het graven van het Julianakanaal, welks tot standkoming voor ons land in het algemeen en voor Zuid-Limburg in het bijzonder van zoo groote beteekenis is. De plechtigheid werd ingeleid met een rede van den minister van Waterstaat, Ir. M. C. E, Bongaerts. H. M. de Koningin dankte met eenige woorden den minister, waarna H. K. H. Prinses Juliana de eerste spade grond voor het kanaal, dat haar naam zal dragen, verplaatste. De geheele plechtigheid duurde niet lan ger dan twintig minuten. Van Borgharen werd onmiddellijk naar het station gereden. Hier nam de koninklijke familie afscheid van de stedelijke autori teiten. Gedurende den tocht door Limburg, werden de koninklijke familie niet minder dan 350 bloemstukken overhandigd. De wegenrerbetering. In »De Bedrijfs auto* wordt-betoogd, dat hetgeen uit thans reeds bestaande be lastingen van auto's wordt ontvangen, vol doende is om de rente en aflossing van het kapitaal, benoodigd voor de wegen verbetering, te bekostigen. In 1923 werd voor de toen aanwezige auto's ongeveer twee millioen gulden per- soneele belasting betaald in 1924 werd aan auto's en auto-benoodigdheden voor een totaal van f 67.947.000 ingevoerd, zoodat, na de verhooging dor invoerrechten door de nieuwe Tariefwet, hieruit een be drag van ongeveer acht millioen zou worden verkregen. En ten slotte wordt jaarlijks meer dan vyf millioen aan rijwielbei?sting betaald. o— Stakingen te Rotterdam De werkzaamheden op den werf by de firma P. Smit zijn door de R.K., Christel. enNeutrale Werklieden weder aangevangen. Een 5 a 600 werklieden, een derde van het personeel, hebben het werk hervat. Een groote politiemacht is op de been ter handhaving der orde. Bij Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf is eveneens de staking geproclameerd, 1600 man zijn echter ook hier aan den arbeid gebleven. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Dinsdagavond had in tegen woordigheid van den Burgemeester, in de benedenzaal van den heer P. Verheij de Mamaatje, mamaatje, help mij, riep zij uit. Maar Eusèbe Rouillard stak hem een punt van een doek in den mond en smoorde zoo zijn kreten. Daarop snelde de booswicht weg door den tuin, die in duiternis gehuld was. Georges de Kerlor bleef een oogenblik bij de geopende tuindeur staan, keek den bandiet aan en ging toen weer naar binnen. Ik heb goed gehandeld, zeide hij, zij is mij ontrouw geweest het was mijn kind niet. Met koortsachtige haast begon daarop Georges de Kerlor van kleeren te ver wisselen' Wat hij in de toekomst zou doen, wist hij niet, maar hij was in elk geval zeker, dat hij dit huis zou ver laten. Het was het beste, dat hij dadelijk heenging, voordat hij zijn vronw ont moette hij kon in den toestand, waarin hij thans verkeerde, onmogelijk voor zich instaan, en zou misschien een moord begaan. Daarom zocht hij haastig alles bijeen, wat hij voor een reis noodighad. Voor eerst wilde hij naar het oude kasteel aan de zee gaan, waar zijn moeder ver bleef. Aan haar zou hij alles zeggen, zijn nood klagen.— misschien zou zij hem troost kunnen geven. Juist was hij bezig om zijn koffertje dicht te gespen, toen hij haastige zachte stappen in de gang hoorde. In het vol gende oogenblik trad Hélène binnen. verloting plaats ten bate der »Heusdênsche Harmonie*. De Harmonie opende met een marsch, daarna heette de Voorzitter der vereeniging de aanwezigen welkom en dankte de Burge meester en de vertegenwoordigers der zustervereenigingen voor hunne tegenwoor digheid. Nadat nog een tweetal nummers tenge- hoore waren gebracht, werd overgegaan tot de verloting. De trekking had plaats door den heer C. J. M. Merkx en Mej. A. Maas. De uitslag dezer verloting gaven wy reeds in ons vorig nummer. De hengelaars vangen de laatste dagen zeer veel visch. Een van hen be machtigde een dezer dagen in eenige uren tijd 132 stuks allen flinke groote visschen, waarby er waren van 4 ons. Een aardig buitenkansje. Aalburg. De vanwege de Coop. Landb. vereen. „Onderling Belang1' alhier opgerichte landbouwcursus is Dinsdagavond j.l. aangevangen. Ruim 40 personen waren aanwezig om van dezen nuttigen en zeer leerzamen cursus gebruik te maken, wel een bewijs, dat dit streven waardeering yndervindt. De lessen hebben plaats in :de wintermaanden op Dinsdag en Donderdagavond van iedere week en wcfrdbn gegeven door den heer v. Gessel, hoofdond. te Veen, die. tevens in het bezit is van de akte landb.- kunde. Aalsl. Woensdagmiddag is alhier het le schip met suikerbieten ver zonden met bestemming naar Put- tershoek. Capelle. Tot ons genoegen kun nen we mededeelen, dat van den cursus voor vervolgonderwijs, gege ven in de Chr. School a. d. Loon schendijk door het hoofd dier school een goed gebruik wordt gemaakt. Het aantal leerlingen is thans geste gen tot 18. Naar men ons mededeelt zal door den heer Teurlings uit Kaats heuvel een cursus worden gegeven in pluimveeteelt. Deze zal des Maan dagsavonds circa 7 uur in een der schoollokalen van de Chr. School a. d. Loonschendijk worden gehouden. Pas is de bietencampagne aan den gang of de landbouwers gaan weer zorgen voor de aanvulling van hun winterprovisie van het vee, door liet aankoopen van pulp. Werd an dere jaren de pulp hoofdzakelijk per scheepsgelegenheid aangevoerd, nu wordt zoowel van den trein als van schepen gebruik gemaakt voor het vervoer daarvan. Hierdoor heerscht aan de haven en aan het station een buitengewone drukte. In verband met het bouwen van een stoommaalderij voor den molenaar H. Mouthaan alhier, zal diens molen, staande in de Molen- steeg en die naar men ons mededeelt meer dan '200 jaar oud is, eerlang verdwijnen. J.l. Dinsdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk een spreekbeurt gehouden door Ds. Zij zag er zeer opgewekt uitom haar lippen speelde een zacht teeder lachje, en met een innigen blik begroette zij haar echtgenoot. Deze trilde van het hoofd tot de voeten, maar hij zag haar slechts een oogwenk aan en ging voort met zijn koffertje. Ben je al terug, Georges vroeg zij, en wat ga je nu doen? Zij ging naar hem toe en wilde de hand op zijn arm leggen. Georges de Kerlor richtte zich nu echter ineens op. In zijn volle lengte stond hij voor haar, zijn oogen schoten vlammen, terwijl hij haar lang aankeek. Nader mij niet, zeide hij metheesche stem, ga heen, want ik sta voor mij zelf niet in. Zij keek hem uiterst verbaasd aan, daarop begon zij over al haar leden te beven. Wat is er dan? vroeg zij op zachten aarzelenden toon. Wai er is? Durf je nog vragen, wat er is Indien men mij had gezegd, dat er in geheel Frankrijk maar één vrouw was, die altijd eerlijk en rein zoo blijven, dan zou ik gezegd hebben dat is mijn vrouw.— En nu vraag jij, wat er gebeurd is Ik heb je gezien,|in een ellendige herberg in een volksbuurt, waar je een rendez-vous hadt met een jongen officier, je knieldet voor hem, jij vernederdet je.O, ga weg, ga weg, of ik vermoord je! Georges sloeg de handen voor het ge laat, alsof hij haar niet wilde zien, alsof hij diezelfde handen om haar keel zou moeten slaan om haar te worgen, wan- Leemans uit Delft ten behoeve van het studiefonds voor den Gereform. Bond. Ondanks het zeer ongunstige weder was het kerkgebouw flink be zet. De voor genoemd doel gehouden collecte heeft ruim f 20 opgebracht Melden we onlangs dat een der afsluitboomen aan het station Capelle-Nieuwevaart was afgereden, thans kunnen we tot ons genoegen melden, dat door de Ned. Spoorw. een en ander weer is hersteld, zoo dat de overweg geheel kan worden afgesloten, waardoor het gevaar voor passeerende treinen is opgeheven. Dussen. Op telefonisch verzoek van den Burgemeester dezer gemeen te heeft het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis een brancard, 40 dekens en eenige dozijnen lakens doen bezorgen ten gebruike bij de bestrijding van de in die gemeente heerschende typhus-epidemie. Nieu wend ijk. Naar meh verneemt, zal in begin November voor de Ger. J ongel. Vereen, optreden Candt. de Boer van Amsterdam, met het on derwerp: „De lachende Leeuw" Plaats en uur zal nader bekend worden gemaakt. Deze week werden voor de eiervercen. „Nieuwendiik en Omstre ken" verzonden naar de Rotterdam- sclie consumptieveiling 1459 stuks. Men besteedde voor kipeieren groote f 11.15, kleine f8.65, Lenden eieren f8.75 en voor Kalkoeneieren f 12. alles per honderd stuks. Op Zaterdag 31 October des avonds zes uur zal de gewone jaar lij ksche verhuring der zitplaatsen in de Geref. Kerk plaats hebben. Zondagavond werd de openb. verg. der Jongel. Vereen. „De Zaaij- er" a fliier gehouden. Een tweetal onderw. werden flink behandeld. Eenige vragen werden hieromtrent gedaan. De zaal was overvol. Oudendijk. Aan het herhalingson derwijs dat deze week een aanvang heeft genomen wordt door een 16- tal jongens deelgenomen. Sprang. Door het bestuur deraf- deeling „Patrimonium" alhier is de heer P. Pruissers benoemd tot be stuurslid van de Hulpkas. Zulks is geschiedt in.de vac. J. Dalmaijer welke bedankt had. Doordat een hond tegen haar opsprong kwam de Wed. v. d. Mast alhier, te vallen met de gevolgen dat zij haar been brak. Door Dr. J. v. d. Meuten werd het been gezet. De bakkers hebben den prijs van het brood verlaagd. Roggebrood 3 cent, tarwebrood 2 cent en witte brood 1 cent. Bovendien heeft de coop „Broederhulp" haar krenten brood ook nog met 3 cent verlaagd. Veen. Woensdag j.l. herdacht het echtpaar Herrewijn-v. d. Berg den dag waarop zij 60 jaar geleden door den band des huwelijks werden ver bonden. Nu het mag gezegd worden tot eer van beiden dat dezen dag niet onopgemerkt is voorbijgegaan. Veel blijken van belangstelling in neer hij langer naar haar gelaat keek, dat er zoo onschuldig uitzag. Helène leunde met de hand op een stoel. Zij stond op het punt om neer te vallen. Ja, Georges, het was niet goed, wat ik gedaan heb.Maar je zult mij ver geven, als je alles weet, later.— later.— Vergeven? Nooit 1— Wat heb ik nog te weten, ik heb je gezien met mijn eigen oogen, knielend voor dien officier, ik heb gezien, hoe hij je hand greep, je meetrok,Ik veracht je, ik haat je. Alles is tusschen ons uit. Ik ga heen I Voor altijd I En dank God, dat ik je in 't leven laat. Neen, neen, Georges, je kunt zoo niet heengaan Je kunt zoo niet je vrouw en je kind verlaten.Je zult luisteren.— Ons kind Ha, ha, ha Georges lachte schamper. Wij hebben geen kind meer, jij niet en ik niet. Jean 1— Waar is Jean Ik heb hem weggegeven.— Weggegeven aan een landlooper, ik heb dien een groote som gegeven, opdat hij mij nooit weer onder de oogen zou komen.— Je zoon, die mijn kind niet is, krijg je nooit weer te zien. Een oogenblik keek Hélène hem met groote verbaasde oogen aan, alsof zij niet begreep wat hij zeide. Toen overtoog ineens een doodelijk bleekheid haar gelaat, Zij begon te sidderen van het hoofd tot de voeten, haar oogen sloten zich en daarna viel zij in haar volle lengte op den grond, bewusteloos. Georges de Kerlor zag een seconde verschillende vormen hebben zij on dervonden en was het een duidelijk bewijs dat deze krasse oudjes in ons dorp zeer geacht zijn. Den geheelen dag heeft de deur niet stilgestaan van de belangstel lenden, welke hunne gelukwenschen kwamen offreeren. Bijna de geheele familie was aanwezig en gaf dit op zichzelf reeds eene groote drukte. We mogen hopen, dat beiden nog een reeks van jaren van een goede ge zondheid mogen profiteeren. Door een rukwind werd Dins dagmiddag een rijwiel dat zich in de veerboot bevond overboord ge slagen en verdween in de diepte. Na een half uur dreggen kon het rijwiel door den veerman weer aan zijn eigenaar worden terugbezorgd. Naar men verneemt is de toe stand van den koopman B. uit Aal burg, welke eenige dagen geleden alhier een motorongeluk kreeg en die Zaterdagavond tengevolge van het vele bloedverlies naar het ziekenhuis te 's Bosch moest worden overge bracht, iets gunstiger. Wijk. Bij den heer G. v. d. Maa- den alhier is reeds een aanvang ge maakt met het plaatsen van de ben zinepomp. Waarschijnlijk zal de in stallatie reeds deze week gereed ko men, zoodat binnen enkele dagen de 3e benzinepomp in deze gemeente in werking zal worden gesteld. De Nat. Stichting „Wolfheze" te 's Gravenhage, tehuis voor alleen staande blinden van alle gezindten, is voornemens in deze gemeente een collecte te houden ten bate der blin den, die in voormeld gesticht ver pleegd worden. Wouclrichem. Naar we vernemen is door den heer M. v. Gooi alhier tegen 1 Jan. a.s. ontslag aangevraagd als gem.-opzichter, in welke betrek king hij ruim 25 jaren werkzaam is geweest. De cursus voor het vervolg onderwijs aan de eerste openbare school alhier is aangevangen met 22 leerlingen. De pakhuisknecht W. v. Zijl, werkzaam bij de firma Bax alhier, kreeg dezer dagen bij het lossen van goederen een kist op zijn hoofd en moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. Door B. en W. dezer gemeente is aan W. Holster alhier vergunning verleend tot het bouwen van een heeteluchtoven en aan J. Bax, tot het plaatsen van een electro-motor van 2 P.K. in zijn autogarage. De afd. Woudrichem van den Bond van Melkveehouders heeft we der voor een jaar haar melk ver kocht aan N.V. Galak Cond. Milk Co. te Rotterdam. De heer P. J. v. Andel alhier ontving door middel van letterver- zameling, als belooning van de Era schoencrémefabriek een nieuw hee renrijwiel. naar haar krijtwit gelaat, terwijl zij daar op het vloerkleed lag, toen zette hij zijn hoed op, nam zijn koffertje en snelde heen, dezelfde tuindeur uit, waardoor ook de Slak was verdwenen met het kind. XCI. In een geheel nieuwe omgeving. Wij hebben, zooals onze lezers zich nog zullen herinneren, den Slak laten liggen op den dorpsweg in een plaatsje bij Tours. Hij had niet alleenzijn duim opengereten, maar bovendien zijn been gebroken, zoodat hij verplicht was den geheelen nacht daar te blij ven liggen op den steenharden grond, in een ijzige koude. Tegen den morgen was hij dan ook op het punt om te sterven, toen er een rijtuig naderde. Het was een boer, die reeds zoo vroeg naar de markt ging en wiens paard verschrikt staan bleef bij het zien van een menschelijk lichaam op den weg. De landman sprong van zijn wagen, raakte den man aan, in de meening, dat hij met een dronkaard had te doen. Toen hij echter de bloedsporen op den weg zag, begon hij te denken aan een ongeluk of een misdaad en, hoewel hij niet veel zin had om onaangenaamheden te krijgen, kwam toch zijn goedhartig heid boven. Hij nam den nog bewuste- loozen bandiet voorzichtig op en legde hem op zijn wagen. Wordt vervolgd mins

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2