„MIITAr=~ Predikbeurten Buitenland Burgerlijke Stand. A. VERSCHUUR-BAERT Vragen op rechtskundig gebied 77 WORMPOEDRRS Openbare vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, gehouden den 21 October 1925. Tegenwoordig de Burgemeester en de heeren Van Everdingen, De Mol, De Haan, Scbmiehusen, Uhl, F. H. Verhoeven en Hubert Verhoeven. 1. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen. De heer Hub. Verhoeven zegt, in de notulen te missen een bepaling, dat het subsidie aan de muziekgezelschappen is verleend, onder voorwaarde dat jaarljjks 5 concerten worden gegeven. De Voorzitter meent, dat dit uit de discussie voldoende is gebleken, terwijl bovendien de vereenigingen zich in dien geest hebben verbonden by het verleenen van subsidie voor de oprichting der muziek tent. De notulen worden daarop onveranderd goedgekeurd. Ingekomen 2. Besluit van Ged. St. houdende goed keuring van het besluit van den raad dezer gemeente tot aanwjjzing van de plaats voor den bouw eener openbare school. 3. Besluit van voormeld College hou dende goedkeuring van het besluit van den raad dezer gemeente, tot aankoop van een perceel grond toebehoorende aan de Gods huizen alhier, voor de stichting eener open bare school. 4. Processenverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en by den administrateur van het vleeschkeurings- bedrijf, waaruit bljjkt dat alles in behoor lijke orde is bevonden. De stukken sub 3 tot en met 5 worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde 5. Vaststelling der gemeentebegrooting en der begrooting van het vleeschkeurings- bedrjjf, beide voor 1926. De heer Uhl namens de in de vorige vergadering benoemde commissie verslag uitbrengende zegt, dat de commissie de verschillende ontvang- en uitgaafposten heeft nagegaan en zij met voldoening heeft gezien, dat de begrooting evenals het vorig jaar wederom sluitende is en dat de posten met de noodige voorzichtigheid zijn ge raamd. Nochtans heeft de commissie gemeend enkele inlichtingen te moeten vragen over sommige posten, sp3ciaal betreffende de openbare werken, en wel voor zooveel be treft den post «onderhoud straten* geraamd f 2000,en «aanleg en onderhoud van riolen en pompen« geraamd f900,De commissie zou gaarne vernemen hoe B. en "W. denken deze gelden te besteden. De Voorzitter zegt, dat de post voor onderhoud van straten evenals het vorig jaar geraamd is op f 2000.welke ra ming tamelijk ruim is. De bedoeling be staat de straten geleidelijk te herstellen en te vernieuwen welke het eerst aan de beurt komen, kan nog niet worden gezegd spreker wjjst op enkele straten met z.g. veldkeien belegd wenschelijk zou het zijn die door andere bestrating te vervaardigen. Wat betreft den post onderhoud riolen en pompen, daarvoor is in 1924 uitge geven een bedrag van ongeveer f800, hetgeen dus niet veel met de raming verschilt. De post is bestemd voor ge woon onderhoud en voor eventueele ver nieuwing, die in den loop van het jaar noodig blijkt te zijn. Het blijkt nu en dan, dat nieuwe buizen moeten worden gelegd of te nauwe buizen door andere van grootere afmetingen moeten worden vervangen. Verder wenscht de commissie nog eenige inlichting over post 93 «onderhoud en administratie van bezittingen, niet voor den publieken dienst bestemd. De Voorzitter zegt, dat deze post meer in 't bijzonder bestemd is voor snoeien der boomen langs de wegen naar Elshout, Herpt en Heesbeen, hetgeen noodig is. Dit werk kost nog al wat, doch spreker hoopt het voor het uitgetrokken bedrag gedaan te krijgen. Tenslotte heeft de Commissie een op merking over de post uurwerk. De com missie heeft bemerkt, dat in den laatsten tijd iets aan het uurwerk schjjni te haperen. Het gebeurt n.l. dat de klok bij het slaan van het uur tevens het kwartier naspeelt. De commissie zou gaarne zien, dat dit gebrek werd verholpen. De Voorzitter zegt, dat de fout niet zit in het uurwerk, maar in het speelwerk. Het is spr. eveneens opgevallen dat er een fout was aan het speelwerk. Aangezien men er hier geen raad mee wist, heeft spr. de firma Addicks te Amsterdam, die het carillon indertjjd geleverd heeft, op gedragen een onderzoek te komen instellen. Een paar dagen geleden is er iemand van die firma hier geweest, die heeft de zaak in een paar minuten in orde gemaakt. Spr. had hierover al een opmerking van de heer de Haan verwacht. Deze zegt, dat het verzetten der klok tusschen 6 uur 's morgens en 6 uur des avonds met het oog op de werklieden, groote moeilijkheden oplevert, De Voorzitter zegt, reeds vroeger aan Wassen opdracht te hebben gegeven, de klok niet meer te verzetten binnen de door den heer de Haan bepaalden tijd. Spr. deelt verder mede, dat blijkens het schrijven van de firma Addiks het raderwerk van het carillon in uitstekenden toestand is. De meeste draden, die aan de buitenlucht zijn blootgesteld, moeten noodig ingekort worden, thans zijn er eenige hamers die niet goed afvallen. De kosten om dit in orde te brengen bedragen f 45. Op de vraag van den heer de Haan, of dit niet by abonnement kan geschieden, antwoordt de Voorzitter, dat het opgegeven bedrag de prijs van het abonnement is, f45 per jaar; het werk wordt dan 2maal nagekeken. De heer de Haan zegt, gezien te hebben, dat voor den bouw eener nieuwe openbare school op de begrooting is uitgetrokken een bedrag van f 30.000.Spr. heeft den laatsten tijd nogal eens nagegaan, wat in andere gemeenten voor een dergelijken bouw werd geraamd. Het is hem gebleken, dat dit bedrag meestal varieerde tusschen de 31 32 duizend gulden. In verband hiermede vraagt spr. of dit bedrag wel voldoende is. De Voorzitter zegt dat het op de be grooting voorkomende bedrag slechts een globale raming is. Eerst wanneer de noodige gegevens er zyn, kan het bedrag met zekerheid worden genoemd. Mocht dan bljjken dat het uitgetrokken bedrag niet voldoende is, dan is eene eenvoudige be- grootingswijziging noodig. Niemand meer het woord verlangende worden de begrootingen zooals ze door B, en W. zijn aangeboden vastgesteld. De gemeentebegrooting in ontvangst en uitgaaf f 90.428.28 en Vleeschkeuring f 5933. 6. Wijziging van de instructie van den Secretaris. De Voorzitter zegt, dat een tijdje geleden een brief van Gedep. Staten is ontvangen, waarin zjj hun wensch te kennen geven, dat de instructie opnieuw wordt vastgesteld daar ze volgens het oordeel van hun College is verouderd. Slechts een enkele bepaling is niet meer in overeenstemming met de gemeentewet, terwjjl het overige zakelijk eender is ge bleven. De heer Van Everdingen meent, dat alle gemeenten een aanschrjjving hebben gehad. De Voorzitter zegt, dat Gedep. Staten aan alle gemeenten hebben verzocht een ex. der instructie te zenden. Hierin is aanleiding gevonden op her ziening aan te dringen. Met algemeene stemmen wordt zonder discussie de instructie overeenkomstig het ontwerp vastgesteld. 7. Verzoekschrift van het Bestuur der Vereeniging «Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-BrabanU te Tilburg, strekkende tot verkryging van een jaarljjksche subsidie van f 100.— per leerling over 1925 en volgende jaren, ten behoeve der Hoogere Handelsschool te Waalwijk. B. en W. stellen voor evenals het vorige jaar, voor 1925 een subsidie te verleenen van f 50 per leerling. Met algemeene stemmen wordt zonder discussie overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 8. Een schrijven van het College van Regenten der Godshuizen alhier waarbij ter goedkeuring worden toegezonden de rekeningen 1924 en de begrootingen voor 1926 der verschillende instellingen der Godshuizen. Deze stukken worden gesteld in handen eener Commissie, waartoe worden aange wezen de heeren de Mol, de Haan en Schmiehusen. 9. Naar aanleiding van de opmerking van den heer de Haan omtrent de gas fabriek zegt de Voorzitter twee brieven te hebben ontvangen, waarin de Directie mededeelt al het mogelyke te zullen doen om goed gas te leveren. Blijkens gedane opname van den gasdruk varieert die tus schen 85 en 50 m.M., zoodat deze dus volgens de Directie meer dan voldoende is. De heer de Haan zegt, dat hetgeen in den brief staat over den gasdruk niets van beteekenis ishoofdzaak is, dat aan de fabriek geregel een voldoende druk ge geven wordt. Bovendien loopt de opge nomen druk in de gemeente veel te veel uiteen. Spreker heeft intusschen den laatsten tijd wel verbetering kunnen con- stateeren. 10. Verzoekschrift van A. J. Boelen alhier, om vermindering van schoolgeld. De Voorzitter zegt dat reclament ver mindering heeft gekregen van zijn aanslag in de R.I.B., zoodat hij ook recht heeft op vermindering van schoolgeld. B. en W. stellen voor de vermindering te verleenen. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. 11. Verzoekschrift van H. van Welle inwonende bij A. v. d. Lee, Gasthuisstraat alhier, strekkende tot het verkrijgen van een voorschot ad f 450 om in het a.s. voorjaar naar Canada te kunnen emigreeren. Op voorstel des Voorzitters wordt met algemeene stemmen besloten dit verzoek in besloten vergadering te behandelen. 12. Voorstel van B. en W. om de onlangs aangekochte schuldbrieven nominaal groot f1500, te verkoopen en de opbrenst te bestemmen tot dekking der kosten van aankoop van het perceel grond voor de stichtmg der openbare school. Met algemeene stemmen wordt zonder discussie, overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 13. Voorstel van B. en W. om het bouwland buiten de Oudheusdensche Poort en de z.g. volkstuintjes, waarvan de huur dit jaar eindigt, opnieuw voor den tijd van 6 jaren te verhuren. Met algemeene stemmen wordt zonder discussie dienovereenkomstig besloten. 14. By de rondvraag zegt de heer Schmiehusen, dat in 1924 een vrij groot bedrag is ontvangen wegens verpachte staanplaatsen op de kermis. Spreker heeft eenigen tijd een onderhoud gehad met een kermisreiziger en deze heeft hem verteld, dat deze opbrengst in 't vervolg niet meer zooveel zal bedragen. De kermis is de laatste 2 jaren heel slecht geweest, het geen voornamelijk hierin zit, dat slechts één Zondag in de kermis valt. Wanneer het dan dien dag toevallig slecht weer is, dan is het heelemaal niets. Ook de koffiehuishouders hebben over de slapte geklaagd. In 't belang van neringdoenden stelt hjj voor, de kermis voortaan te doen beginnen op Zondag vóór Hemelvaartsdag en op dezen dag te doen eindigen. De Voorzitter vraagt, of een der heeren iets over het voorstel wenscht in het mid den te brengen, waarna spreker zegt, dat het ongetwjjfeld veel beter voor de kermis zou zijn, indien er 2 Zondagen invallen. Wil men dit, dan zou het misschien beter zijn de kermis te doen beginnen met Hemelvaartsdag en doen eindigen op den daaropvolgenden Zondag. Het is echter moeilijk eene goede regeling te treffen, omdat men rekening heeft te houden met andere kermissen. Houdt men hier kermis zooals hij heeft aangegeven, dan komt men met Drunen in conflict waar het kermis is op Zondag vóór Pinksteren. Wij missen dan hier de menschen uit de Langstraat. Na eenige discussie wordt op voorstel van den heer Van Everdingen besloten de zaak tot een volgende vergadering aan te houden. De Voorzitter zegt, dat deze vergadering waarschynlyk de laatste is, die door den heer Uhl, wordt bygewoond. Het is nog wel niet officieel doch vrjj zeker, dat hij ons gaat verlaten, daar hij zoo goed als benoemd is tot Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Valkenburg. Spreker kan niet nalaten hem geluk te wenschen met deze promotie, doch dan moet hij daaraan onmiddellijk toevoegen dat het hem spijt, dat mijnheer Uhl deze gemeente gaat verlaten. Dit is zegt spreker geen gelegen heidsbetuiging, doch iets dat uit den grond van mijn hart voortkomt. Hij is er van overtuigd, dat hij spreekt namens den Raad en de Burgery wanneer hy zegt dat de heer Uhl de belangen der gemeente op uitstekende wijze heeft behartigd. Spreker is hem daarvoor ten zeerste erkenteljjk. Intusschen zien de ingezetenen van Heusden den heer Uhl niet alleen als Raadslid noode heengaan, maar ook als Directeur van het Postkantoor. In deze hoedanigheid heeft de heer Uhl zich door zjjne welwillendheid zeer verdienstelijk gemaakt. Mijnheer Uhl het mag voor U een voldoening zijn bij uw vertrek naar elders de overtuiging te kunnen medenemen dat uwe werkzaam heden hier op zeer hoogen prjjs zijn ge steld. Spreker hoopt, dat het den heer Ubl en de zijnen in zijn nieuwe stand plaats moge welgaan. De heer Uhl zegt, dat de Voorzitter hem te veel lof toezwaaid, hij is hem er echter dankbaar voor. Hy zegt dank aan den Voorzitter de heeren Wethouders en Raadsleden voor de medewerking die hij steeds heeft mogen ondervinden en uit de beste wenschen voor den bloei van Heusden. De Voorzitter sluit hierop deze open bare vergadering om over te gaan in geheim comité. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Donderdag 22 October nm. half drie. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. W. v. Ommeren. Met de beide Wethouders zijn tegen woordig, de heeren de Gaaij en v. d. Kolk. Afwezig de heeren v. Oojjen, Peereboom en v. d. Werken. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, leest de notulen der vorige verga dering, die daarna onveranderd worden vastgesteld. De heer Smits merkt naar aanleiding der notulen op, dat het lang duurt, eer de borden met «verboden staanplaats voor woonwagens* aan de aanlegplaats worden geplaatst. De Voorzitter antwoordt hierop, dat ze besteld zyn. De heer v. Vliet vraagt, of er al een plaats bekend is, die de woonwagens thans kan worden aangewezen. De Voorzitter antwoordt ontkennend, de gemeente heeft geen terrein ter be schikking en van het Rjjk is bericht ont vangen, dat er hier aan den djjk geen staanplaats mag worden aangewezen. De heer v. Vliet meent, dat de gemeente er met de bewering, dat zij geen plaats heeft, niet af is en de woonwagens een plaats moet aanwijzen. De Voorzitter zegt, dat men moeiljjk een staanplaats kan aanwijzen, als de ge meente niet in het bezit daarvan is. De Voorzitter deelt mede dat er geen ingekomen stukken zijn, alleen een partjjtje aanmerkingen van Ged, Staten op de ge meenterekening 1924. De aanmerkingen zijn meest van administratieven aard. Al leen vragen Gedep. Staten waarom geen ontvangst en uitgaaf voor vervolgonderwijs is opgenomen en zouden zij willen zien dat zooals de voorschriften aangeven 2/3 aan Hoofd.-Omslag werd verantwoord. Vervolgonderwijs is niet gegeven, ook thans hebben zich daarvoor geen leerlingen aangemeld. Volgens den Voorzitter spreken de voorschriften er van dat voor Hoofd. .Omslag tot een maximum van 2/3 moet worden verantwoord en blijkt daaruit dat dus met minder kan worden volstaan. Daarom willen B. en W. het een maal verrekende bedrag handhaven, anders zou het batig slot groot f 3547,82* der rekening 1924 nog met f 700 verhoogd worden. Besloten woidt aan de verdere bemer kingen van Ged. Staten zoo goed mogeljjk te voldoen. Begrooting 1926. Deze begrooting wordt post voor post behandeld. Voor onder steuning aan armlastigen wordt een bedrag geraamd van f 500.vorig jaar f 800, omdat volgens de heer de Gaajj er geen uitzicht bestaat op werkeloosheid. Aan 60 opcenten op de gebouwde en 20 op de ongebouwde eigendommen wordt f816, aan 40 pCt. opcenten op de perso- neele belasting f 855, voor plaatseljjke inkomsten belasting f 4300 geraamd, vorig jaar f 5000. De begrooting sluit met een post voor onvoorz. uitgaven groot f 440.10. Zonder discussie wordt zij voorloopig vastgesteld. Daar niemand verder iets heeft sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Daar wij eens gaarne de instructie zou den weten van een Majoor wegens zijn dienst, daar hier de Majoor ook ouderling is in de Ger. Gemeente, daar hij zoo wij zien bijna al zyn tijd aan besteed met den Leeraar om de Gemeente te bezoeken, zoo doende dat voor zijn dienst voor het Rjjk niet veel tijd overschiet, dat zoodoende die iets van plan zijn goede gelegenheid heb ben om haar kans waar te nemen van het een of ander. Waar moeten wjj ous ver voegen dat daar eens een onderzoek naar ingesteld wordt en hoe moeten wij dat doen en bjj wien ons vervoegen Eenige ingezetenen van W. 25 OCTOBER Heusden, vm. 10 nm. 5 u. ds Huijgens Collecte Diaconessenhuis Ger. Kerk, vm. 9,30 u. leesdienst Aalburg, vm. 9,30 u. ds Bus Almkerk, vm. 9,30 nm. 6 u. ds Röth Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds de Jong Andel, vm. 9,30 nm. 6 u. ds v. d. Put Ger. Kerk, geen opgaaf Aalst, nm. ds Leenmans B'broek, nm. 2 u. ds v. d. Berg Capellevm. 9,30 nm. 2,30 u. ds Meijers Doeveren, nm. 2 u. dr Tjalma Dussen, vm. 9 u. ds Lutterveld Geref. Kerk, vm. 9 en nm, 2 u. leesdienst '8-Gravenmoervm. 9,30 en nm. 2 u. ds Anker Geref. Kerk, vm. 9,30 nm. 2,30 u. ds de Jonge Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30nm. 2,30 u. leesdienst Heeabeengeen dienst Loonschendijk, vm. 9,30 u. ds v. d. Viught van Drunen Meeuwen, nm. 2 u. ds Bus Nederhemert, Nz. vm. 10 dr Smit Nieuwendijk Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds de Bruijn RaamsdonKV.), 2,30 u. CD.), 9'30 u. j ds Ewo'dt Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 5 u, Candidaat Ubbink Sleeuwijk, vm. 9,30 nm. 6 u. ds Feykee Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u leesdienst Sprang, vm. 9,30 nm. 2 u. ds WoRhers Ger. Kerk, vm. 9,30 u. nm. 2,30 u. leesdienst Uitwijk, nm. 2 u. ds Benders Veen, vm. 9,30 u. dr Tjalma Ger. Gem., vm. en nm. leesdienst Waspik, vm. 9,30 nm. 2 u. ds vonkors Wijk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds Gobius du Sart Woudrichem, nm. 6 u. ds Kalkman Werkendam, vm. 10 u. ds Kalkman en nm. 6 u. ds Muller, Gorinchem Ger. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. ds Kieviet van 't Zand Ger. Gem., vm. 10 u. en nm. 6 u. ds Overduin Chr. Ger. Kerk, vm. 10 ennm. 6u. leesdienst Geheimzinnig geval In de Roomsche kerk te St. Martin (Central Park, Vereenigde Staten) is eenigen tijd geleden eensklaps op een der muren een afbeelding van Maria met het kindeke Jezus zichtbaar geworden. De muur was wit gepleisterd en algemeen gelooft men hier met een wonder te doen te hebben. Honderden belangstellenden maken een reisje naar St. Martin om de wonderschil- dering te aanschouwen. o— Bom ontploft De wijnoogsters van het kasteel Trolong- Mondot te St. Emiüon vereenigden zich na hun dagtaak te hebben volbracht in een der bijgebouwen van het kasteel om een danspartijtje te houden. Opeens weerklonk een hevige knal, een ontploffing volgde met het resultaat, dat elf der aanwezigen waren gewond, van wie vjjf levensgevaarlijk. Een 19-jarige jonge man had een bom tusschen de dansers geworpen. Hij is gearresteerd. Men weet niet waarom hij den bom heeft geworpen. o— Vóér Kerstmis Keuleo vry Uit Parjjs wordt gemeld, dat de gealli eerde troepen de stad Keulen zullen ont ruimen vóór Kerstmis a.s. o— Be Fransche frane weer gedaald De koers van den Franschen franc daalde zoo, dat het pond sterling 110.30 francs bereikte. o— GriekenlandBulgarjje. Griekenland heeft het voorstel van den Bulgaarschen zaakgelastigde te Athene om een arbitrage commissie aan te stellen van de hand gewezen. Verscheidene Grieksche voorposten zjjri op Bulgaarsch grondgebied doorgedrongen, ge volgd door sterke Grieksche strijdkrachten met talrjjke artillerie die oprukken naar het Stroemitza-dal ten Oosten van Petritzi. De Bulgaarsche grenstroepen kregen bevel voorloopig terug te trekken voor de op rukkende Grieken. De stemming te Sofia, zoowel in regöe- ringskringen als onder het publiek, is zeer opgewonden. Men hoopt op interventie van den Volkenbond of de groote mogend heden, daar men vreest, dat anders oorlog onvermijdelijk is. De laatste berichten luiden iets hoop voller ten gevolge van de interventie van de Britsche en Fransche gezanten te Athene, zou er een lichte ontspanning zjjn inge treden. HEUSDEN. Getrouwd: Gerardus M. Baajjens 27 j. en Anna W. M. E. Bentlage 21 j. Overleden: Maria J. C. Vesters, 23 j. werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9