Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden* N&* 4548, Woemdag 28 October 1925 Itiiitenliuiilsrli Overzicht FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". '-And van alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int Telefoon 110. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Duitsch Nationalen hebben een resolutie aangenomen, waarin te ken nen werd gegeven dat zij onmogelijk het verdrag van Locarno kunnen aanvaarden, omdat dit volgens hen niet in voldoende mate rekening houdt met de Duitsche levensbelan gen en Duitschland voorgoed zou moeten afzien van Elzas en Lotha ringen. Het gevolg van deze reso lutie is geweest dat de drie Duitsch- Nationale rijksministers Schiele, bin- nenlandsche zaken,. Von Schlieben, financiën en Neuhaus economische aangelegenheden, niet langer meer deel uitmaken van de Duitsche re geering. Er is dus plotseling in Duitschland, als uitvloeisel der con ferentie van Locarno, een kabinets crisis ontstaan. Met spanning smag men onder deze omstandigheden den verderen loop van zaken tegemoet zien. Welke weë zal worden ingesla gen? Zal de regeering met uitzon dering dan van de drie aftredende conservatieven, aan het bewind blij ven en de zaken verder leiden? Of zullen de open gekomen plaatsen worden bezet door republikeinsche persoonlijkheden, gerecruteerd uitde sociaal dem. en democraten? En zal daarna de tegenwoordige rijksdag zich over al dan niet aanvaarding van het verdrag van Locarno hebben uit te spreken? Dal zijn alle vragen, wier beantwoording natuurlijk de toekomst zal brengen. Maar er zijn niettemin reeds enkele teekenen, die er op wijzen, dat democraten en so- ciaal-dem. er bitter weinig voor voe len om den laatst aangeduiden weg te bewandelen. Wel zal, naar het zich laat aanzien, de rijksdag met een voldoende meerderheid het verdrag van Locarno aannemen, voor het ge val dc regeering, zonder de drie Duitsch-nauonale ministers, aanblijft maar naar de Berlijnsche berichten laten uitkomen, zijn de beide ge noemde republikeinsche partijen, hoewel voorstanders van het pact, er niet voor te vinden, om, zooals de Bérl. Hbl.-corr. dat uitdrukt „an dermaal als redders in den nood te fungeeren, om dan later door de Duitsch-nationalen als landverraders te worden uitgekreten." Maandagmiddag heeft liet rijkska binet een vergadering gehouden die 's avonds werd voortgezet en waarin het besluit is genomen, dat het ge- heele kabinet niet zal aftreden en 174 Te Tours bracht Eusèbe Rouil- lard twee maanden in het hospitaal door. Hij had het er uitstekend, maar toch was hij gelukkig, doen hij eindelijk ontslagen werd. Het geregelde leven in het zieken huis was niets voor den Slak. Hij verlangde terug naar zijn vrijheid, maar niet minder naar Zéphyrine. Al de lange weken in het hospi taal doorgebracht, had hij gepeinsd over zijn ongelukken in de laatste maanden en hij schreef die uitslui tend toe aan zijn verlaten van Zé phyrine. Bijgeloovig als hij was, dacht hij weer, dat deze zijn geluk was, dat hij bij haar in alles slaagde en zoii- der haar aan het ongeluk was .over gegeven. Nauwelijks was hij dan ook uit het ziekenhuis ontslagen als gene zen, ofschoon altijd nog een beetje kreupel, of hij trok door Frankrijk, vooral den omtrek van Parijs en trachtte Zephyrine te vinden. Na zeer veel moeite gelukte hem dit eindelijk. Hij vond Zéphyrine terug in een der dorpen rondom Parijs, waar het juist kermis was; zij legde de kaart voor de boeren en voorspelde hun het romp-kabinet Luther voorloopig de zaken zal voortzetten en het ver drag van Locarno voor den Rijksdag zal verdedigen. Luther en Strese- mann schijnen de hoop niet te heb ben opgegeven dat een ontbinding van den Rijksdag nog zal kunnen worden vermeden. Rij de Duitsche gemeenteraadsver kiezingen zijn het v.h. de socialis ten en communisten die winsten heb ben te boeken, te Berlijn zijn het vooral de laatsten die belangrijk zijn vooruitgegaan. Het Bulgaarsche Grieksche geschil is Maandag te Parijs bij den Volken- bondsraad in behandeling gekomen. Naar aanleiding van het conflict schrijft de Balkan-corr. in de Matin, dat dc Grieksche troepen sedert Zon dag de Bulgaarsche stellingen hevig beschieten. Het dorp Spantsjevo is in brand geschoten. De Bulgaarsche artillerie heeft liet Grieksche vuur niet beantwoord. Zondagmiddag om vier uur beschen de Grieken de witte vlag, docli zetten hun beschieting later voort en rukten ten Zuiden van Petritsj verder op. De wegen achter het front zijn met 10.000 vluchtelin gen overstroomd. Vele gemeenten zijn door de bevolking verlaten; 7 daarvan zijn door de Grieken bezet, terwijl drie andere gemeenten ter stond achter het front liggen. De Grieksche troepen maken zich aan ongehoorde gruwelen schuldig. Een vrouw, die met haar 21-jarigen zoon door de Grieken gevangen was ge nomen, moést het aanzien, dat haar zoon doodgeschoten werd. Een 50- jarige vrouw werden de oogen uitge stoken, terwijl andere Bulgaren ver minkt werden. Een officieel bericht uit Sofia zegt, dat de Grieksche ar tillerie onafgebroken dc Bulgaarsche stellingen beschiet. De ^Bulgaarsche verliezen bedroe gen Zondag 2 dooden, 30 gewonden en 10 vermisten. Bij Petritsj zijn 2 officieren gewond, terwijl 15 bur gers gedood zijn en er 20 vermist worden. Naar uit Athene wordt gemeld is door tusschenkomst van den Roe- meenschen gezant Maandag tusschen de Grieksche regeering en den Bul- gaarschen gezant een schriftelijke overeenkomst gesloten. Volgens deze overeenkomst zal het door beide par tijen bezette gebied zoo spoedig moge lijk worden ontruimd, waarbij eerst de Bulgaarsche en daarna de Griek- de waarheid, terwijl Claudinet reeds op het bedelen was afgericht. Met dat alles echter werd nog niet zoQ^heel veel verdiend. Het was dan ook armoe troef bij Zéphyrine, deze had in den laatsten dag zelfs geen centen ontvangen om wat sterken drank te koopen. zü was dan ook heel blij, toen zij Eusèbe Rouillard terugzag. Er kwamen zelfs tranen in haar oogen, die heenrolden over haar op gezette wangen. Ben je er eindelijk weer? O, daar hen ik blij om. Het volgende oogenblik echter vroeg zij reeds: Je hebt zeker niets meegebracht. O, ik versmacht al sedert 'gister morgen. Maar je ziet er niet naar uit om wat te hebben. Darin kon jij je nog wel eens vergissen. Er was een heel goede zuster in dat ziekenhuis, die heeft mij bij het heengaan een franc jn de hand gesLopt. Daaruit bleek, dat zij zelf meende geld te veel te heb ben, ik heb haar dus de beurs ge rold, toen ik het hospitaal verliet. Er was twintig francs in, ik heb er nog vier van. Natuurlijk moest er direct brood, vleesch en sterke drank worden ge haald, en weldra zat het tweetal aan den maaltijd, waarbij Claudinet weer werd vergeten. Een paar jaar gingen voorbij. Eusèbe verliet Zéphyrine niet sche troepen zich zullen terugtrek ken. De overeenkomst is ter kennis gebracht zoowel van den Griekschen gezant te Parijs als van de Bulgaar sche regeering. Vergadering van den raad der ge meente WOUDRICHEM, op 21 October 1925, des nam. half aicht. Voorzitter de heer Jac van der Lely. Secretaris de heer Chr. v. Rijswijk. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de Vtergade- ring met het uitspreken van het for mulier gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd worden vastgesteld. Voor kennisgeving wordt aangeno men een ingekomen goedkeuringsbe sluit van Ged. St. op het besluit van den raad dezer gemeenteTot onder- handsche aanbest. der werkzaamhe den verbonden aan het maken van een zand ophooging in de Boven-Mer- wede bij Werkendam. De Voorzitter deelt vervolgens me de dat het G.E.B. thans jaarlijks aan huur voor 2 transformatorstations moet betalen f 1714.20, namelijk 12 pCt. van de bouwkosten, welke f 14285 hebben bedragen. Volgens een ingekomen schrijven van de P.N.E.M. kan de gemeente thans een bijdrage in die bouwkos ten storten ten bedrage van f 5000 waardoor de huur met 12 pCt. van dat bedrag wordt verminderd. B.en W. stellen voor, eene geldleening aan te gaan van f 5000, tegen; 5 pCt. rente met jaarlijksche aflossing van f 200. Door dezen maatregel zal het G.E.B. jaarlijks een voordeel hebben van f 150.' Na eenige bespreking wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Dc Voorzitter stelt vervolgens voor het in de vorige vergadering geno men besluit tol het aangaan van een geldleening van f 14000 en eene van f 3000 in te trekken en een nieuw be sluit dienaangaande te nemen, aan gezien na de vergadering nog een voordeeliger aanbieding is ingekomen van de Crediet Maatschappij „De Nederlanden" te Amsterdam. Dien overeenkomstig wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan den heer M. van Gooi op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1926 eervol ontslag te Arer- leenen als gemeente-opzichter. Vaststelling gem.-begrooting 1926. liet lid v. d. Wiel brengt als rap meer. Hij vond bij haar wel niet altijd het geluk, dat hij verlangde, en de tijd, bleef nog steeds verre, dat hij rentenier zou kunnen zijn, maar de meeste kleine diefstallen gelukten hem toch wonderlijk goed, en, wat het voornaamste was, hij bleef uit de handen der politie. Thans stond hun kermiswagen in den omtrek van Parijs, en de Slak had besloten om een aanslag te wa gen op de villa aan het Pare aux- Princes. Hoe die aanslag in het huis van Georges de Kerlor afliep heb ben wij gezien in het vorige hoofd stuk. Mijn hemel Slak, waar kom jij toch vandaan? vroeg Zéphyrine op boozen toon, toen Eusèbe Rouil lard vrij laat in den nacht in zijn kermiswagen kwam. Zwijg, was het eenige antwoord dat de Slak gaf. Hij duwde Zéphy rine op zijde en sloot de deur achter zich. De vrouw begreep, dat zij voor 't oogenblik niet met vragen, moest aankomen. De* Slak wiesch, zich het zweet van het gelaat, nog hijgende van den snellen loop. Mag ik het lampje aansteken? vroeg Zéphyrine. Maar zijn de blinden goed geslo ten? O ja, zeker! Zal niemand van buiten iets van het licht kunnen zien? porteur der commissie van onder zoek rapport uit en deelt mede, dat de commissie alle stukken heeft on derzocht en in orde bevonden, wes halve zij tot vaststelling der begroo ting adviseert. De comm. wil echter opmerken, dat volgens hare mee ning de commissie van Toezicht op het L. O., waarvoor f 25 op de be grooting is uitgetrokken, wel wat meer werkzaam mocht zijn, terwijl verder nog eenige inlichtingen wor den gevraagd over de sjubsidie van f 600 aan de Chr. Bewaarschool. Het zou de comm. wel gewenscht voor komen dat het gemeentebestuur eeni ge medezeggenschap kreeg over het gebruik der school in verband met vergaderingen enz., aangezien deze thans slechts voor een bepaalde richting beschikbaar wordt gesteld. Het lid Spoor vraagt, of nog een 30-tal kinderen kosteloos worden on derwezen, hetgeen door Wethouder v. Wendel de Joode bevestigend be antwoord wordt. De Voorzitter deelt mede dat op de begr. is uitgetrokken een j>ost van f 250 als jaarwedde van een [amb tenaar ter secretarie, "Welke in ver band met de werkzaamheden nood zakelijk is. Het lid Viveen zegt zich de moeite te hebben getroost de begrooting na te gaan, welke op hem een triestigen indruk heeft gemaakt. In verband met de daarop voorkomende posten voor belasting is het 'noodzakelijk te streven naar zakelijke bezuini ging. Daarvoor komen niet in aan merking het onderwijs en het arm wezen. Hij wil echter wel wijzen op den gem.-opzichter die ontslag heeft aangevraagd en zou de werk zaamheden van dezen ambten, door een bouwkundige willen laten ver richten, met belooning per uur. het geen besparing zal opleveren. Hij stelt dan ook voor geen gem.-op zichter meer te benoemen. Vervol gens wil hij stilstaan bij de jaa'rwed de van den gem.-ontvanger, welke thans f1180 bedraagt. Hij zou bij Ged. St. ernstig willen aandringen deze te verminderen wegens geringe werkzaamheden tot 300 gulden. Vol gens hem willen verschillende inge zetenen de gemeente verlaten wegens de hooge belasting, terwijl er tevens zijn, die niet betalen in verband met hun inkomen. Teneinde deze toch te treffen, geeft hij B. en W. in over weging te onderzoeken wat de op brengst zal zijn indien 50 pCt. op centen op de Vermogens oelasting Neen, niemand, maar heb je dan zoo iets bijzonders? vroeg" Zephy rine heb je een goeden slag gesla gen? Dat dunkt me antwoordde de Slak, den besten van mijn leven. Maar maak nu eerst licht. Zéphyrine had een klein lampje op gestoken. Waarom heb je mij heelemaal niet gewaarschuwd? vroeg zij. Omdat ik er van morgen ook nog niets van wist, 't is geheel en al stom toeval. Maar een gelukkig toeval. De walmende lamp verspreidde jnu een flauw, geelachtig licht door den vuilen somberen wagen. Maar Zéphyrine kon althans zien dat de Slak iets in den arm hield. Wat heb je daar? Wat een groot pakl Een kind, antwoordde Eusèbe Rouillard. Een kind? De hemel beware me, wat moeten we daarmee uitvoeren? Nou, opvoeden! O, jij, oolijkerd, zijn wij nu op voeders van kinderen? Maar het geeft heel wat. Twin tig duizend francs, we zijn schat rijk, en daarvoor moet de jongen als hands werkman worden opge voed, begrijp, dat. kost ons niets. 't Is prachtig. En misschien valt hij ons lang niet lastig! Neen, neen, hij moet niet dood gaan, dat mag niet. Hij is veel te veel waard. De vader heeft hem weggegeven voor 20 duizend francs. worden geheven. Als antwoord op het door het lid Viveen gesprokene deelt de Voorz. mede dat over het al of niet aan stellen van een gem.-opzichter in een volgende vergadering zal worden be slist. Aangaande de wedde van den Ontvanger deelt hij mede, dat de jaarwedde wordt vastgesteld door G. St. en dat hij de begrooting een afschrift der notulen gaat, zoodat Ged. St. met hel door den Spreker gezegde in kennis worden gesteld. Wat de opcenten op de vermo gensbelasting aangaat, deze zouden bij heffing van 100 opcenten voor de gemeente f 400 opbrengen. Het lid Schaap zou voor de jaar wedde van den Ontvanger geen be drag willen noemen doch aandrin gen deze in verhouding der werk zaamheden te regelen. Wethouder v. Wendel de Joode zegt, dat het hem zeer heeft be vreemd dat Ged. St. het salaris niet reeds hebben herzien in verband met mindere werkzaamheden, o.a., door liet niet meer innen der gemeente belasting. Daarna wordt de begrooting in haar geheel vastgesteld in den ge wonen dienst op f58612.16 in ontv. en uitgaaf en in den kapitaaldiensl. in ontvangst op f22013.32 en in uit gaaf f22000. Eveneens wordt vastgesteld de be grooting van liet G.E.B., in ontvangst en uitgaaf aangevende, een bedrag van f 13824, benevens de begrooting voor het Burgerl. Armbest., in ont vangst en uitgaaf op f 1035. Bij de behandeling van laatstge- melde begrooting geeft dhr. Schaap B. en W'. in overweging het Burgerl. Armbestuur er op te willen wijzen dat in 1926 met de subsidie ad. f 1000 zal moeten worden toegeko men. Verder vraagt hij of het Bur gerlijk armbestuur voeling houdt met de Diaconie, zoodat niet gelijktijdig door heide instellingen wordt on dersteund. Wethouder Holster antwoordt dat steeds met de Diaconie wordt onder handeld en merkt op dat niet te veel kan worden gegeven en dikwijls personen moeten worden weggezon den wegens gebrek aan voldoende middelen. Het lid Viveen zegt met verbazing het lid Schaap te hebben aange hoord. Hij gelooft dat deze gemeente op liet gebied van armenzorg een unicum is met een dergelijk bedrag aan subsidie klaar te komen en pro- Geloof maar, de moeder zal hem gaarne terugkoopen voor dat geld. Begrepen? Zéphyrine begreep hem dadelijk. Zij begon den doek los te maken, waarin de Slak het kind had ge wikkeld. Wat een drommels mooi kopje zeide Zéphyrine op een toon van bewondering. Ja, 'tis Wat fijns een jonge graaf of zoo iets. Op dat oogenblik hoorde men he vig hoesten in een afgesloten gedeelte van den wagen, een erbarmelijk hoesten ,dat iemand door merg en been ging. Dat is die beroerde Claudinet weer zeide de Slak. Stik maar in je gehoest, lamme ling, bromde de vrouw. Het hoesten bleef echter aanhou den. Voor den drommel, hij zal den kleinen jongen hier nog wakker ma ken, Kijk, daar heb je het al. Het wurm beweegt zich. Nu krijgen we de muziek. De Slak had het kind op een ou den matras gelegd, waarop eenige stukken goed lagen. Jean de Kerlor die bewusteloos was geworden, half door den schrik, half doordat de Slak hem de ademhaling belem merde, sloeg nu zijn mooie donkere oogen op en riep uit: MamaPapa Hij verbeeldde zich thuis te zijn en wakker te worden. NIEUWSBLAD ¥8or hot Land m Heisdei ei AltenaJoLamstraat ei de Bimielerwaarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1