Eerste Blad S. D. LANKHUYZEN Co's BANK O. DE KEMP Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusderio No. 4549. Vrijdag 30 October 1925, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". FERMITAr= A. VERSCHUUR-BAERT liiiitenlitiiiisch Overzicht Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. WORMPOEDERS T. BOONSTRA. Engstraat HEUSDEN, *-AND van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gemeentelijk toezicht op tooneelvertooningen. Vervolg. Zooals reeds gezegd aanvaarden ook wij ten opzichte van meerge noemd wetsvoorschrift, de meening der praktijk n.l. dat de burgemeester hier de alleen handelende autoriteit is. Hooger beroep op zijn beslis singen ten deze is niet toegelaten, terwijl zij evenmin door het Konin klijk vernietigingsrecht kunnen wor den getroffen. Van zijn groote verantwoordelijk heid bewust, mag een burgemeester zich wel tweemaal bedenken voor hij tot een maatregel als bijv. de opvoe ring van eenige vertooning te ver bieden, overgaat. De functie van tooneelcensor van burgemeesters van meerdere gemeen ten is stellig geen benijdenswaardige. De groote moeilijkheid betreft niet de vertooningen, die niemand zal goedkeuren, maar juist die, welke een gedeelte der burgerij niet wil. In die gevallen, waarin nu de bur gemeester een tooneelopvoering ver biedt, wordt meer ontstemming dan instemming gewekt, en bovendien wordt bet gezag van den burgemee ster er niet door verhoogd. Wij be wonderen absoluut niet hetgeen te genwoordig ten tooneele wordt ge voerd, maar toch zijn wij van oor deel dat een verbod krachtens art. 188, alinea 2, dat niet anders dan plaatselijk kan werken en bij de te genwoordige, gemakkelijke middelen van verkeer, aanmerkelijk is ver zwakt, in menig opzicht een ave- rechtschen invloed uitoefent. Voor beelden der laatste jaren van verbo den tot het "opvoeren van stukken van de burgemeesters van Apel doorn, Zeist en Leiden bewijzen zulks doordat die stukken, elders op gevoerd, juist door die verboden, enorm veel publiek trokken. Stuk ken met een zgn. „slechte pers" zul len veel eerder verdwijnen dan die, welke in een of meer gemeenten ver boden zijn geweest. Een verbod toch prikkelt tot verzet en wekt de nieuwsgierigheid in hooge mate. Intusschen mag wel als vaststaand worden aangenomen dat de plaatse lijke censuur op tooneelstukken in haren tegenwoordigen vorm aller- 175 De Slak gaf bet kind een bundeltje waschgoed onder het hoofd en leg de het den doek, waarin hij het had gebracht, over de voeten. Zie je, Zéphyrine, we moeten voor het kund zorgen als voor een prinsje. Ja, dal begrijp ik, maar vertel me nu eens omstandig. Jawel, straks, onderweg. Onderweg? Ja, we gaan; er heel gauw van door. ls er dan kwaad bij? Nou, je kunt nooit weten. De po litie is zoo nieuwsgierig en jemoogt maar niet zoo met een andermans 'kind aan den haal gaan, al geeft de vader het ook mee, en ik weet niet eens, of heL de vader was. 't Beste is dus maar om morgen ochtend vroeg op het pad te gaan. Morgenochtend? Maar dat is het al! En Zéphyrine deed een der lui ken open en wees naar buiten, waar juist de zon de eerste stralen over 't aardrijk schoot. Laten we dan maar gauw inspan nen en er van door gaan. Daarom riep hij met luider stem Claudinet! Claudinetl Er uit. Gauw wat, geef Troppmann zijn minst aan het beoogde doel beant woordt. Wat ons betreft imag dan ook het tweede lid van art. 188, dat eene souvereine macht geeft aan den Bur gemeester, gerust verdwijnen. En wil men tooneelcensuur door den bur gemeester handhaven, dan make men althans beroep op hooger gezag mo gelijk. Vooral schijnt dit noodzake lijk, omdat de bepaling in verschil lende gemeenten zóó wordt opgevat, dat de burgemeester daaraan een recht kan ontleenen toneelvoorstel lingen te verbieden, niet slechts als zij met de openbare orde of zedelijk heid in strijd zijn, maar ook zelfs wanneer door enkelingen aan de op te voeren tooneelstukken of aan daarin voorkomende uitdrukkingen aanstoot wordt genomen. En een dergelijke toepassing is stellig niet overeenkomstig de wet. Maar een en ander nog daargela ten, het is feitelijk niet mogelijk dat de burgemeester de tooneelcensutir behoorlijk uitoefent. Hij moet waken tegen de aangeduide „vertooningen". De uitdrukking „vertooningen" ziet uitsluitend op plaatselijke vertoonin gen op straat en op het tooneel. Hoe zal de burgemeester daartegen k u n- nen waken? De lezing van een too- neelstuk zal hern over de „vertoo ning" geheel onvolledig inlichten en juist de wijze van vertooning kan strijden met de openbare orde of zedelijkheid. En bestaat er van alle tooneelstukken bovendien wel een ge schreven tekst? O. i. loopt de burgemeester bij op treden als tooneelcensor steeds het gevaar het minder erge te verbieden en het verbodene hoogtij te laten vieren. De burgemeester fungeerende als zedemeester benadeelt zijn prestige. De hem ten deze opgelegde taak is wat hare uitvoering betreft eene on mogelijke en brengt 's burgemeesters objectiviteit vaak in groot gevaar. werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. haver en span in. Inspannen? Gaan we dan al weg? vroeg een heesche kinderstem. 'tGaat jou niet aan! Als ze je er naar vragen, zeg je maar, dat je er niets van weet. Een nieuwe hoestbui volgde er op- maar een geritsel bewees, dat Clau dinet bezig was, zich aan te klee- den. Als we ondertusschen eens een hartversterking gingen nemen, stelde Zéphyrine voor, je hebt nou geld genoeg. Dat was niet zoo kwaad stemde Eusèbe toe. Tot. Claudinet, die nu te voorschijn kwam van achter een scherm, zeide hij Zeg, als je geen dik pak slaag wilt hebben, dan rep je je wat en zeg geen woord... En pas op, dat je me dat kind niet wakker maakt! Daarop verdween het paar in een kroegje, dat niettegenstaande het vroege uur, al open was. Een uur later verliet de kermis wagen den omtrek van Parijs, men ging het land in. Terwijl Jean de Iverlor nog al tijd sliep, zaten de Slak en Zéphy rine in den wagen en deden zich te goed aan al het lekkers, dat zij in de kroeg hadden kunnen krijgen. Claudinet zat voor op den wagen en mende het oude paard. Zéphyrine vroeg thans weer op nieuw een omstandig verhaal. De Slak wist niet of hij haar al les zou vertellen, of niet. Laten we hopen dat de burge meesters in de toekomst zoo weinig mogelijk gebruik zullen maken van de bevoegdheid hun door art. 188, 2e lid, gegeven, want wat ze met een verbod denken te bereiken, wordt er in het algemeen stellig niet mede bereikt. Maar al te dikwijls is het middel erger dan de kwaal. Een ver bod werkt slechts plaatselijk en hangt geheel af van de persoonlijkc inzichten van den betrokken burger vader, terwijl het bovendien recla- memakènd werkt in die gemeenlen, wier burgemeesters geen aanleiding vinden om ook een verbod in liet leven te roepen. De Duitsche regeeringscrisis is reeds opgelost, het rijkskabinet acht het zyn van zelf sprekenden politieken plicht, op den te Locarno ingeslagen weg voort te gaan, om den Rijksdag tijdig, dus vóór I Dec. (den dag waarop de onderteekening der te Locarno geparafeerde verdragen is bepaald) 't geheele resultaat van de conferentie- overweging acht de ryksregeering 't te kunnen voorleggen. Om deze geboden, van aftreding af te zien en de rijkszaken te blijven behartigen. De rijkskanselier heeft in den loop van den middag de vertegenwoordigers der Rijksdaggroepen ontvangen en den rijks- president rapport uitgebracht over den politieken toestand. Hjj heeft ben tevens voorstellen over de reorganisatie van het rijkskabinet voorgelegd. De rijkspresident heeft de verzoeken om ontslag van de rijksministers Neuhaus Schiele en v. Schlieber ingewilligd, en onder goedkeuring van 't kabinetsbesluit om de rijkszaken te blijven behartigen, dr. Luther opgedragen tijdelijk de porte feuille van financiën te nemen dr. Gessier neemt tijdelijk de portefeuile van binnen- landsche zakin en dr. Krohne die van economische zaken. De regeering is besloten wanneer de Ryksdeg het verdrag van Locarno niet mocht ratificeeren, den Rijksdag te ont binden en nieuwe verkiezingen uit te schryven. De Duitsche regeeringscrisis is gevolgd door een Fransche kabinetscrisis. Minister president Painlevé heeft Dinsdagmiddag bij den ^president der republiek, Domerque, het ontslag van zijn geheele kabinet in- Eindeliik kwam hij tot het besluit dat hij haar maar niet alles moest vertellen, en het eigenlijke geheim voor zich moest houden. Nu behoeven we in den eersten tijd niets meer te doen, zeide de vrouw. Dat kun je begrijpen, antwoordde Eusèbe Rouillard. We werken rustig door als gewoonlijk. De politie steekt overal haar neus in en we zouden al heel gauw in de gaten loopen, als we nu dadelijk gingen rentenieren. XCIII. Een kennismaking. Toen Jean wakker werd, zag hij Claudinet naast de oude sofa zitten op een houten bankje. Het was reeds in den middag en men was op een tamelijken afstand van Parijs in een klein dorp, dat heel weinig bezocht werd. De Slak en Zéphyrine hadden zich te goed gedaan aan een buitengle- woon weelderig maal en vooral aan een goeden slok brandewijn. De gevolgen daarvan waren niet uitgebleven; het duurde heel kort of zij werden opgewonden, kregen eerst woorden, werden later handgemeen en bleven ten laatste beiden liggen in een drogen greppel, waarin zij als echte dronkaards sliepen. Zoodra Claudinet dat bemerkte, AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SST* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie gediend. Dat dit tenslotte geschiedde behoeft niet te verwonderen de gebeurtenissen wierpen hun schaduwen al geruimen tijd vooruit en men schijnt de ontslagaanvrage alleen te hebben uitgesteld, althans dit geeft men voor, om Briand den minister van buiten landsche zaken, in staat te stellen de zit ting te presideeren van den Volkenbonds raad, die een onmiddellijke beslissing heeft te nemen ten aanzien van een belangrijke aangelegenheid, het GriekschBalgaarsche grensconflict, dat in beginsel de kiem van een oorlog in zich draagt. Overigens dient opgemerkt te worden, dat Briand ook zeer wel als demissionair minister de raadszit tingen kan presideeren. Waarom is het kabinet-Painlevé van het tooneel verdwenen Er valt te be schikken over een communique, waarin na drukkelijk wordt vastgesteld, dat er tusschen Caillaux en zijn ambtgenooten geen verschil van beteekenis bestond ten aanzien van de finantieele plannen, welke eerstgenoemde verwerkelijkt wenschte zien. Dit communiqué Is das in volkomen tegenspraak met de vele en hardnekkige geruchten, die de laatste dagen de ronde deden en die inhielden, dat overeenstem ming in den boezem van het kabinet om trent de wegen, die Caillaux wilde inslaan, ten einde het financieel herstel van Fran- kryk te bewerken, verre was te zoeken. Maar ondanks de door het communiqué vastgestelde principieele overeenstemming tusschen de ministers onderling, treedt het kabinet Painlevé niettemin afdeze hou ding wordt gemotiveerd met de mededeeling, klom hij in den wagen en ging naast den nog altijd slapenden Jean de Kerlor zitten. Hij keek naar diens mooi regel matig gelaat, dat er zoo helder en fijn uitzag en het was hem, als of hij zelf ook eens zoo'n mooi kind was geweest. De herinnering aanzijn moeder, aan de gelukkige dagen, die hij in zijn prille jeugd met haar had doorleefd, kwam weer bij hem op, en hij begon te schreien. Toen werd Jean de Kerlor wak ker. Hij keek verbaasd rond, alsof hij niet wist, waar hij zich bevond. Hij zag ook naar den schreienden knaap, en zich een weinig oprich tend, vroeg hij zachtkens en mede lijdend: Waarom huil je? Ik huil niet, antwoordde Claudi net, want het was hem door zijn oom en tante ten strengste verbo den te schreien. Jawel, je huilt wel, zeide Jêan. Je oogen en je wangen zijn heele- maal nat. Je mag niet jokken, dat is heel leelijk, dan zal je mama boos zijn. Ik heb geen mama. Heb je geen mama? vroeg de kleine graaf op den toon van eeni innig medelijden. Zij is dood. En je papa vroeg Jean verder. Ik heb ook geen papa. Ik heb mijn papa nooit gekend. Och arme, je bent dus een wees. Een wees is een kind, waarvan de dat het by de regeering vaststond, dat slechts een poging tot nationaal herstel, die dringend noodig was, kon worden ge daan, wanneer men vooraf met stelligheid wist, dat men over een stabiele meerder heid beschikte. Aangezien nu deze zeker heid ontbrak, trad het ministerie af. On danks deze offlcieele uiteenzetting valt het moeilijk deze beschouwingen als ernstig op te vatten en doet men verstandiger aan te nemen, dat er inderdaad in den boezem van het kabinet ernstige oppositie bestond tegen Caillaux. Geloofwaardiger is dan ook het bericht, dat reeds Vrydag het oogen blik van het uitbreken der crisis was aangebroken, maar dat de regeering nog tot Woensdag is aangebleven, omdat Caillaux voortdurend halstarrig weigerde alleen van het tooneel te verdwijnen. Men heeft zich blijkbaar zoodoende op de voor Caillaux minst pijnlijke wijze willen ont slaan van dezen laatste, die als een redder uit den financieelen nood is ingehaald, maar in de korte spanne tijds, die hij met het departement van financiën was belast, nog niet de toovenaar bleek te zijn, als hoe danig men hem gaarne had gezien. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Rnime keuze in FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. papa en de mama naar het kerkhof zijn gebracht. Als ik mijn gebedje deed, liet maatje me ook altijd bid den voor de arme weesjes. We moe ten alijd lief zijn tegen weesjes. Ze dragen ook altijd zwarte kleeren. Mamaatje nam mij vaak mee naar een heel groot huis, waarin alle maal weesjes waren, en dien gaven we dan wat lekkers. Dus jij bent een wees? Ja. Hoe heet je? Claudinet. Claudinet? Ik zal 't onthouden en ik zal het aan mama zeggen, dan komen we je ook wat lekkers bren gen. En hoe heet jij? Ik heet Jean. De meiden noemen me jongeheer Jean. Een oogenblik zwegen de beide kinderen. Maar als je nu een wees bent, hernam Jean na eenig nadenken, en geen meid hebt, wie helpt je danv wie is dan lief en aardig tegen je, en wie geeft je nu en dan een kus? Niemand, antwoordde Claudinet treurig. Niemand? Neen, ik heb bij mijn oom en tante, de Slak en Zéphyrine, die me bij zich hebben genomen. Die vreemde namen maakte Jean de Kerlor ineens verschrikt, het was alsof hij nu eerst begreep, waar hij was, alsof hij weer zag, wat er was gebeurd, hoe die vreemde man met NIEUWSBLAD vöor let Lui iai Huslti ti Altcia,leLaiistrnt eb fe Bointltrviiri

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1