Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres Pi Jj Ziet onze speciale Etalage, K 0 m OPRUIMING Luxe doozen POSTPAPIER. IJ F tg M Firma L. J. VEERMAN Eg voor: TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS EN VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. -- HEUSDEN. J Een laatste woord. Telefoon 715. De vraag ryst natuurlijk onmiddelijk, nu het kabinet-Painlevé is afgetreden, welke regeering de thans heengaande zal vervan gen Zal het kabinet-Painlevé eenigszins gewijzigd, door alleen Caillaux er buiten te jaten en dezen te vervangen door een ge- .iefder persoonlijkheid Dit is nog moeilijk te zeggen. Het schijnt vast te staan, dat het conflict niet langer van louter financi- eelen aard is, maar veeleer thans een po litiek karakter draagt. Crillaux's hande lingen toch druischten tegen de politiek van het kartelin uit alles blijkt, dat er een sterke tendens in het Fransche mini sterie bestaat om een kartelpolitiek te voe ren, waartoe onder meer, op financieel gebied, de heffing van het kapitaal be hoort. Tot dezen maatregel nu heeft Caillaux, tot het laatste oogenblik toe, ge weigerd zyn toevlucht te nemen, omdat hij, ofschoon voorstander van ferme belasting op rijkdommen en voorstander van een fiscale politiek, die een democratisch karak ter draagt, niettemin huiverig was voor de gevolgen eener kapitaalsheffing, die hij noodlottig achtte. Zijn halsstarrigheid heeft hy nu, nog voordat de Kamer ver gadert, waarvan de opening op overmorgen was vastgesteld, met zijn politieken dood moeten bekoopen. Is dit laatste woord vóór de Zendings- week 1—8 November nog noodig Als wij gevoelen de heerlijkheid van het Zen dingswerk, om iets te zijn voor de bewo ners van ons Indië, tegenover wie wij toch een zedelijke verplichting hebben, zal dit niet noodig zijn. Een ieder weet nu dat ook in deze Zendinsweek op de hulp van Neerlands' Christenheid wordt gewacht voor het groote Zendingswerk in Indië. En nu is het laatste woordwy rekenen op U. U beschaamt ons niet. Daarvan mogen wij zeker zyn. Het is toch een voorrecht voor U en ons hieraan te mogen medewerken. Wy verzekeren U dat ook onze menschen in Indië rekenen op Uw hulp. Wij trekken dus nu samen op naar de Zendingsweek, met het vaste besluit onszelf, elkander en vele anderen op te wekken, in de Zendingsweek zóó alle krach ten in te spannen dat het jaar zonder tekorten sluiten kan en het werk kan wor den voortgezet en onze werkers in Indië steeds gevoelen gedragen te worden door de sympathie en het gebed van velen in Holland. Na ons laatste woord is nu aan IJ de daad. o— Auto-ongeluk In de Duinstraat te 's Gravenhage is een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan een 10-jarig jongetje het leven heeft gekost. Omstreeks 5 uur kwam een Ford vrachtauto, bestuurd door den 29-jarigen vischkoopman J. v. d. T., volgens de ver klaringen van verscheidene getuigen, met groote vaart uit de richting Westduinweg gereden en wilde de Schipperstraat in tiem was weggeloopen. Hij riep ineens Op schrillen toon: MamaMama Toen sprong hij overeind. Maar Claudinet praatte maar al tijd door en of hij wilde of nieft, Jean moest er wel naar luisteren. Claudinet sprak maar door, vlug en soms zelfs opgewonden; het was alsof hij blij was zich eens te kun nen uiten, terwijl hij jaren lang had moeten zwijgen en zijn leed verkrop-% pen. Het zijn slechte menschen, die oom en tante van mij, zeide hij. Als ze dronken zijn, is het goed,, dan slaan ze elkaar en kan ik rus- stig in een hoekje liggen, Maar het ergste is, als ze niet dronken zijn en de zaken slecht gaan. Dan krijg je o zooveel slaag. En dan die lee- lijke hoest als ik dien maar niet had. En die afschuwelijke pijn in de borst en die benauwdheid,, zoo dat je ieder oogenblik meent te moe ten stikken. En dan slaan ze mij om dingen, waaraan ik niets verhelpen kan, en dan heb ik toch al zoo'rt pijn. Je zult het ook wel ondervin den, want je blijft hier. Je koimt in mijn plaats, om mijn werk te doen, als ik dood ga. Ik hier blijven? In jouw plaats ko men? vroeg Jean. (Wordt vervolgd.) draaien, Vermoedelijk heeft de chauffeur echter de bocht te groot genomen, zoodat de auto met volle vaart het trottoir opreed. Daar bevonden zich op dat oogenblik twee jongens, de 10-jarige M. v. d. P. en de 7-jarige L. v. d. Z. De auto greep de beide jongens, deze raakten bekneld tnsschen den auto en een steenen muur, en beiden bekwamen ernstige kwetsuren. De jongste was er nog het beste afge komen hij had verschillende wonden en builen aan hoofd en handen en kon, na verbonden te zijn, naar zijn woning worden overgebracht. Erger was zijn kameraadje er aan toe deze had zware inwendige kneuzingen be komen en overleed spoedig. De chauffeur is gearresteerd en naar het hoofdbureau overgebracht. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt ter zake van het veroorzaken van dood door schuld. De auto is in beslag genomen. o Bewusteloos Zondagavond werd op den wog Gorredijk Beetsterzwaag een man bewusteloos naast een motorrijwiel gevonden. Hij bleek te zijn de chauffeur van freule G., uit Beet sterzwaag. Omtrent de oorzaak van het ongeluk, tast men nog in het duister. o— Autobus omgeslagen Vermoedelyk tengevolge van niet of niet voldoende uitwijken door een autobus welke van de tegenovergestelde zijde naderde, week een tweede autobus van den dienst Amsterdam Oostzaan, komende uit Am sterdam, zoover naar rechts uit, dat de rechterwielen van den weg van den Wa- terlandsehedyk afraakten, waardoor de bus omsloeg. Van de inzittenden, nl. de chauf feur en een passagier, bekwam alleen de passagier eenige lichte ontvellingen aan het rechterbeen. -o— Eieren naar Engeland De vorige week zijn naar Engeland 2.724.000 eieren uitgevoerd. o Lijk opgehaald Maandag is, na lang dreggen, opgehaald het lyk van den 22 jarigen J. Groen, van Uithoorn, die Vrijdagmiddag bij het omslaan van een motorboot op de Westeinderplassen is verdronken. De ongelukkige laat een weduwe met één kindje achter. o— Inbraak met diefstal In den nacht van Maandag op Dinsdag is door openschuiving van een raam inge broken ten huize van den heer P. A. Colijn, burgemeester van Boskoop. Ont vreemd is een belangryke party tafelzilver en eenig geld. o Diefstal Uit een perceel aan de Barndesleeg te Amsterdam werden ontvreemd f 1030, 20.000 Oostenrijksche kronen en 300 Fransche francs, benevens een zwart lederen portefeuille. O— De moordzaak te Giessen-Nieuwkerk Naar »De Voorwaarts« verneemt, zijn de beide beklaagden in dit proces, welke veroordeeld waren tot 45 jaren gevange nisstraf de eisch luidde levenslang in hooger beroep gegaan van het vonnis, door de arrondissements-rechtb. te Dordrecht gewezen. o— Kiud doodgereden Men meldt uit CuykDinsdagvoormiddag werd het 9-jarig zoontje van H. aan de Maas door een zwaarbeladen vrachtauto van de Melkproductenfabriek »Lacto« over reden en gedood. o— Opening Najaamittting der Staten 1925 De Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben besloten dat de eerstvol gende gewone najaarszitting van de Staten dezer provincie zal geopend worden op Dinsdag den 15n December 4925. o— H(j wilde geen belasting betalen De landbouwer D. in de buurtschap Slagharen onder Ambt-Hardenberg verkoos zijn belasting niet te betalen. Herhaalde waarschuwingen vermochten zijn halsstar righeid niet te breken. De fiscus deed evenwel in volharding voor den onwilligen belastingbetaler niet onder en toen de pa pieren dreigementen geen doel troffen, verscheen de deurwaarder. Op diers komst had D. zich voorbereidde deuren van zyn woning werden zorgvuldig gesloten. Daar een kalmeerend woord van den bur gemeester, die mede op het terrein aan wezig was, zonder gevolg bleef, werd er een deur uit de woning gelicht, waardoor de verkoop kon doorgaan. Een koe bracht f455 op, een bedrag voldoende, om de verschuldigde belasting te voldoen. o— Door den vloed verrast Eén der te Enkhuizen wonende visschers, die Zondagmorgen tusschen Enkhuizen en Medemblik aan het visschen was, hoorde plotseling uit de verte hulpgeroep. Spoedig bemerkte hij, dat vier heeren en één dame zich aan het eind gewaagd hadden van een daar ver in zee loopenden leidam, die met den snel opkomenden vloed onder water liep en waardoor hun de pas naar de landzijde geheel werd afgesneden. Gelukkig slaagde hij er in, alle personen te redden en behouden aan wal te brengen. Poging tot moord Voor de Rechtbank te Den Haag stond mede terecht de ontslagen bediende bij de Coöperatie »De Volharding« J. v. V., die in den avond van 28 April 4925 een aan tal schoten loste op den secretaris van »De Volharding*, den heer Vitters toen deze zich van een vergadering naar de wo ning van een familielid in de Reitzstraat begaf. Zooals men zich zal herinneren, had de Officier van Justitie tegen beklaag de twee jaren gevangenisstraf geëischt, doch werd de uitspraak uitgesteld om een onderzoek in te stellen naar de deugdelyk- heid van het wapen. Als deskundige werd thans gehoord de 4e luitenant B. Mulder, die verklaarde, dat de kogels van zwaar kaliber waren. De officier persisteerde bij zijn rt quisi- toir, de verdediger, mr. v. Ewijck, pleitte uiterste clementie. De uitspraak is thans bepaald op 40 November. Tabletten* groote doos 65 ets Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeiigste adres. Hensden. Gisteren middag had op de Maas voor deze gemeente een ongeluk plaats. Van een schip, gesleept door den sleepboot Lina uit Dordt, brak bij het om varen van het z g. eilandje de staaldraad. Ongelukkigerwijze kwam het einde van dezen draad met zulk een kracht tegen het been van den schipper, dat dit lichaamsdeel verbrijzeld werd, Dr. Auër verleende de eerste hulp, waarna hij per auto naar het Gasthuis te 's Bosch vervoerd werd. Tengevolge van het vertrek van den heer M. Uhl ontstaat er een vacature in den Raad. Als eerste opvolger op den protestantschen lijst komt thans in aanmer king de heer J. H. Roza. Almkerk. Door de confessioneele groep der Ned. Herv. Kerk te Vlaardingen is een alphabetisch zestal opgemaakt voor het beroepen van een predikant (vacature Ds. J. Kat) waarop voorkomt Ds. J. F. Röth alhier. J.!. Donderdagavond 29 dezer hiel den de Herv. Jongelingsvereenigingen »Eben Haëzer« en »Samuë!« in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk alhier, onder leiding van hunnen bondsvoorzitter Ds. J. F. Röth, een gecombineerde vergadering. Na 't zingen van Psalm 84 vers 6 en 't lezen van Matth. 6 vers 49 tot einde, ging Ds. Röth voor in gebed, waarna hij alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hierna werd door den Secr. de notulen der vorige gecombineerde vergadering voorge lezen, welke onveranderd werden goedge keurd. Daarna volgde een inleiding over Lucas 46 vers 443 door J. Buchner, waarop een zeer levendige discussie volgde. Nadat gepauzeerd was en alle aanwezigen verrast waren op een kop koffie, werd een opstel ten beste gegeven door C. Sprangers getiteld *De Hervorming der Chr. Kerk in ons Vaderland* (80 jaren van stryd 45684648). Hierna beantwoordde A. Geudeke de vraag »Waarom bidden de Joden met gedekt hoofd en de Christenen met ongedekt hoofd Op beide genoemde onderwerpen volgde een kleine bespreking, waarna Ds, Röth de vraag beantwoordde M d Waarom noemt de Heere Jezus zich zoon des menschen Ten slotte gaf W. Kamp nog een voordracht ten beste getiteld vNaar de bergen.* Naar beide deze onderwerpen werd aandachtig geluisterd. Nadat nog door enkele personen van de rondvraag gebruik was gemaakt sloot A. Penning Jr., Bondsagent, deze vergadering met dankzeg ging» Andel. De landbouwer V. had het ongeluk met een zwaar beladen kar bieten in de sloot te geraken. Met vereende krachten werd de kar wederom op het droge gebracht. Aan den landbouwcursus onder lei ding van den heer F. C. Huijser, land- bouwonderwyzer te Oudendijk, nemen een 20 tal personen deel. Wel een teeken, dat de jeugdige landbouwers in deze ge meente het nuttige van zoodanigen cursus inzien. Het rooien der aardappels is alhier afgeloopen. Over het algemeen is de uit komst bevredigend. De prijzen zyn even wel niet hoog en de handel is slap. Voor Eigenheimers besteedt men f 3,00—t 3,25 per H.L, en voor Bravo's 4,00f 4,25 de H.L. Capelle. De laatst gehouden collecte voor de stichtingen te Haarlem en Heem stede voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekten heeft te dezer plaatse f457.50 opgebracht. Door het Burgerlyk Armbestuur zal overgegaan worden tot het bouwen van een tweetal noodwoningen aan de Zand- schel alhier. De aanbesteding hiervan zal reeds a.s. Woensdag 4 November plaats hebben by den heer L. F. van Dongen. De heer J. Hujjsman alhier is be noemd tot passantmeester van het Burgerlyk Armbestuur in de plaats van den heer J. v. d. Lely, thans burgemeester van Wou- drichem. A.s. Woensdag 4 November zal door de Chr. zangvereeniging »Hallelujah* alhier onder leiding van haar directeur, de heer N. Snyers, een uitvoering gegeven worden in de Geref. Kerk te Sprang. De opbrengst dezer uitvoering zal ten goede komen aan de zending onder de Heidenen en Mohammedanen. Aanvang 's avonds 7 uur. De gemengde zangvereeniging »De Heidebloem* alhier welke besloten had op 44 en 42 Nov, a.s. een uitvoering te geven, heeft deze uitgesteld tot 47 en 48 Nov. e.k. Deze uitvoering zal worden gehouden in de zaal van den heer J. Treffers onder leiding van den heer A. v. d. Kolk. Aan vang half acht. Genderen. Donderdagavond j.l. werd alhier een ringvergadering gehouden der Ger. Jong. Ver. van Ring Zuid. De vice-voorzitter opende deze vergade ring met gebed na het zingen van Psalm 4488. Naar aanleiding van Rora. 43 sprak hy een openingswoord. Daarna werd den secretaris gelegenheid gegeven tot het lezen der notulen der vorige vergadering welke onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens werd door een lid der Jong. Ver. te Dussen het onderwerp ingeleid getiteld vMet kloeken moed de taak aan vaardt. Duidelyk werd naar voren ge bracht de schoone en heilige roeping van den jongeling in dit leven. Alsmede een opwekkend woord om in zyn kracht voort te gaan met onzen arbeid. Na eenige ge- dachtenwisseling werden enkele oogenblik- ken gepauseerd. Na de pauze werd door vriend Verstelt van Nieuwendijk art. 4 van het Program der A. R. ingeleid. Dit onderwerp handelende over, »De Overheid als Dienaresse Gods*, had velen aandacht geschonken wat wel bleek uit de talryke vragers. Zoo moge deze ver gadering wederom strekken tot versterking van dien band waardoor onze vereenigingen zich aan elkander verbonden gevoelen. Nadat de voorzitter een woord van dank had gericht tot allen die tot het welslagen der vergadering hadden medegewerkt, sloot de secretaris de vergadering, met dankzeg ging na het zingen van Psalm 405 3. Oudendijk. Maandagavond kwam de landb. W. met zyn fiets op 't Kruispunt te Almkerk zoo ongelukkig te vallen, dat hij zijn arm ontwrichte. Dokter Overbosch verleende hulp en liet hem met zyn auto thuis brengen. Twee jaren geleden overkwam hem een zelfde ontwrichting, toen echter tengevolge van het te water geraken met zyn voer tuig. Sprang. J.l. Dinsdagavond kwam onder leiding van haar voorzitter de heer G. J. van Willigenburg de Kiesvereeniging in goed bezochte vergadering bijeen. Na opening sprak de voorzitter op deze eerste vergadering na den verkiezingsstrijd een woord van welkom. Aan de orde werd gesteld de circulaire van het C. Co mité inzake de a.s. propaganda. Besloten werd, aan de hand der ingezonden Schema's, dezen winter onderwerpen ter bespreking in te leiden, zulks tot verbreiding van de beginsel kennis. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering van de Kamerkieskring werd benoemd C. Klootwijk waarna de agenda besproken en de afgevaardigde enkele opdrachten gegeven werden. Na een slotwoord van den voorzitter sluit spr, de vergadering met dankzegging by monde van den 2en voorzitter de heer C. Klootwijk. Ten nadeele van J. de C. zyn een 3-tal konijnen gestolen. Konynenhouders, men zy gewaarschuwd. Heden Zaterdagavond komt de afd. Patrimonium* alhier in vergadering byeen. De agenda vermeld 4 opening. 2 Notulen. 3 ingekomen stukken. 4 voorstel nieuwe leden. 5 onderwerp>Saamwerking«. 6 varia. 7 sluiting. Door den broodbakker D. Vos Mzn. alhier zal in zijn in aanbouw zjjnde nieuwe Firma ALPH. HUPSCH S Kr w pr w i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2