Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4549 Vrijdag 30 October Bronchitis jJ Jan Seertzen, Ingezonden Buitenland Rechtzaken Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET HET LIGT MET AAN HET WEERJ Gij behoeft bij vochtig weer niet rheumatisch te zijn, als gij slechts zorg draagt voor goed werkende nie ren. Onder normale omstandigheden stroomt door uw gestel rijk bloed, dat de weefsels hersteld en voedt.' Dit bloed zuiver te houden is de taak der nieren. Te veel werk, zorgen en weersver anderingen verzwaren deze taak, en dan kunnen de nieren overspannen worden. Zij kunnen dan niet het urinezuur en andere schadelijke on zuiverheden behoorlijk uit het bloed filtreeren. Scherpgekante kristallen, vormen zich in de spieren, gewrich ten en weefsels der zenuwen. Dit leidt tot rheumatische aandoeningen bekend als spit, ischias of rheuma- tiek, naarmate de rug, beenen of andere deelen van het lichaam wor den aangetast. Zoodra men urinestoornissen, rug pijn, waterzuchtige zwellingen of an dere verschijnselen, van een nier aandoening opmerkt, gebruike men Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij hadden succes, zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Een en ander over het nut van eene goede ontwatering. (lste vervolg.) In mijn eerste artikel over dit on derwerp heb ik de voordeelen. die er in het algemeen aan eene goede ontwatering van de gronden ver bonden zijn, uiteen gezet. Ik zou in dit artikel nog kunnen uitweiden over voordeelen van anderen aard en mij dan bijv. kunnen bezig hou den met eene bespreking van het voordeel, dat er voor de gezondheid van rnensch en dier verbonden is aan eene goede geregelde waterlos sing en een goede waterverversching De dikwijls voorkomende gevallen van besmettelijke ziekten (typhus) zijn daar, bijv. in de gemeente Dos sen, om te bewijzen hoe hoogstnood zakelijk liet is, dat men o.a. op de watervoorziening bij voortduring zijn aandacht gevestigd moet houden en dat eene doelmatige waterverver sching een eerste eisch is met het oog op de volksgezondheid. Het is echter niet mijne bedoeling, in deze richting mijn betoog verder uit te breiden, maar liet doel van mijn schrijven is voornamelijk aan te toonen, dat er niet betrekking tot het nut van de slooten dikwijls ver keerde voorstellingen bestaan en dat men ook vaak verkeerde meeningen er op na houdt, als het er om gaat de vraag te beantwoorden hoe hoog de waterstand in de slooten moet zijn. Wanneer gevraagd wordt, waar in ons land men in de vroegste tijden de beste inzichten had niet betrek king tot het nut van eene goede en vooral van eene doelmatige ontwa tering, dan geloof ik mij niet aan overdrijving schuldig te maken als ik zeg, dat dit de Provincie Gronin gen is. In deze provincie toch waren reeds minstens een 40000 II.A. op eene doelmatige wijze met aarden buizen gedraineerd, toen men er in andere provincies nog geen of nog slechts nauwelijks een begin -mee had gemaakt. Nergens beter dan in de provincie Groningen heeft men naar mijn bescheiden meening, al zeer vroegtijdig begrepen de juistheid van de uitspraak van wijlen onzen be roemden landbouwkundige G. Rein- ders, die in zijn alom zeer bekend handboek zegt: „Eene der belangrijkste verbete ringen in onzen landbouw van de laatste 50 jaren is dan ook, dat men eene betere wijze van droogleggen, waarbij het water niet van boven, maar van onderen wordt afgevoerd, heeft leeren kennen: wij bedoelen het draineeren". In verband hiermee nu wil het mij toeschijnen, dat waar men al zoolang geleden zulke goede inzichten met betrekking tot de afwatering had, daar mag ook 'nmeer dan gewone aandacht geschonken worden aan uitspraken, van den Groningschen landbouwstand, wanneer het gaat om vraagstukken op 't gebied van de af watering en waterstanden in het al gemeen. Ik althans acht het wel de moeite waard in dit artikel van der gelijke uitspraken melding ter maken, opdat de lezers zullen kunnen na gaan in hoeverre in hunne omge ving de toestanden hiermee in over eenstemming zijn. In de eerste plaats dan zij opge merkt, dat de Groninger Maatschap pij van Landbouw gewoon is telken jare eenige landbouwkundige vraag stukken aan hare leden ter bestu deering te geven. Over deze vraag stukken worden in de afdeelingen rapporten uitgebracht en deze rap porten worden later door 'n resu mé-commissie tot één geheel ver werkt. In het jaar '1908/1909 zond het Dagel. Bestuur van genoemde Maatschappij het volgende vraag punt naar de afdeelingen: 1. Welke is de meest gewenschte hoogteligging van bouw-, hooi- en weideland, op de yerschillende grondsoorten, ten opzichte van den waterstand in den zomer en in den winter. Dóór 13 afdeelingen tesamen tel lende 1320 leden, werd over dit vraagpunt rapport uitgebracht en uit deze rapporten trok een resumé- commissie in 1909/' 10 onder ande ren de volgende conclusies: a. In den winter moet voor alle grondsoorten en zoowel voor gras als bouwland de waterstand zoo laag mogelijk worden gehouden. b. Het is wenschelijk voor bouw land in den zomer den waterstand niet hooger te hebben voor: 1. Kleigrond dan 1 tot 1,50 a 1.80 M. beneden het maaiveld. 2. Zandgrond dan 0.75 tot 1 M. beneden het maaiveld. c. Bij hooi- en weiland mag voor alle grondsoorten een hoogere wa terstand worden toegelaten dan bij bouwland, terwijl bij hooiland die stand nog hooger mag zijn dan bij weiland. (Het laatste gedeelte van deze conclusie is voornamelijk daar op gebaseerd, dat men vreest voor een stuktrappen van de zode door het weidende vee, als de stand van het water te hoog wordt.) Voor grasland (wei- en hooiland) zijn in de resumé's geen bepaalde ge middelde cijfers opgegeven. Wanneer men echter de afzonderlijke rappor ten leest, dan krijgt men wel den indruk, dat men over 't algemeen in den zomer voor grasland een ge middelden waterstand wenscht: 1. Op den kleigrond van 0.75— 1 M. beneden het maaiveld en: 2. Op zandgrond van 0.50—0.60 M. beneden het maaiveld. In sommige rapporten worden echter ook voor grasland, speciaal op de klei zeer veel lage watersfan- den gewenscht, maar de boven aan gehaalde standen, zoowel voor 't bouwland als ook voor 't grasland zijn reeds veel lager dan men ze in de practijk dikwijls vindt. Na het bovenstaande is het nu ver der de vraag op grond van welke overweging men gemeend heeft de hier boven genoemde cijfers te mo gen neerschrijven. Ze zijn niet ge baseerd op de resultaten van weten schappelijke onderzoekingen, speci aal ingesteld voor 'L beantwoorden van dergelijke vragen. We kunnen zeggen ,dat bedoelde cijfers voor namelijk steunen op dat, wat men in de praktijk had waargenomen en dat men toen in de wetenschap in het algemeen goede verklaringen heeft nieenen te vinden voor 'tgeen men in de practijk zag. Ik wil trach ten, aan de hand van de onderzoe kingen over 't gedrag van den grond ten opzichte van het water, ook te verklaren dat lagere waterstanden, dan men dikwijls in de slooten vindt, zeer zijn aan te bevelen. Wanneer ik hiertoe overga, wil ik echter eerst op den voorgrond; stellen, dat alle practici, ook in mijn ambtsgebied, het er wel over eens zullen zijn, dat in den winter als de groei dus overal stil staat, de waterstand op alle grondsoorten gerust zoo laag moge lijk mag worden gehouden. Voor den groei van de planten is er dan im mers geen water noodig, en hoe min der water er in jdien (tijd in den grond zit, hoe minder gevaar er is voor eene verzuring van den bodem, hoe beter de lucht er in kan doordrin gen en hoe meer deze kan meewer ken aan een herstel van den gezond heidstoestand van den bodem. Wan neer de grond eens goed ademhalen kan, zooals men dat wel zegt, hoe beter dit voor den toestand van den grond is. Voorts komt hier ook nog bij, dat hoe droger de grond in tien winter gehouden wordt, hoe eerder hij in 't voorjaar weer voldoende droog is om beteeld te kunnen wor den. Wij zullen op dit punt dus niet verder in gaan en ons meer met de waterstanden in den zomer bezig houden. Met het oog hierop moeten we nu verschillende vragen onder de oogen zien en wel: a. Welke beteekenis heeft het slootwater in den zomer voor de watervoorziening van de gewassen, die op het land groeien. b. Hoe staat het met het vermo gen van den grond om 't water vast te houden. c. Hoe staat het met de moge gelijkheid van de bovenste grondla gen om te profiteeren van 't water dat in diepere lagen aanwezig is. d. Hoe diep gaan de planten ge woonlijk met hunne wortels en hoe diep kunnen ze desnoods gaan. Bij het beantwoorden van deze vragen wil ik voorloopig meer uit sluitend aan de kleigronden denken. En opdat we nu in staat zullen zijn een goed antwoord te geven op deze vragen, is het inde allereerste plaats noodig, dat we'n goed inzicht krijgen in dat wat eigenlijk 'n kleigrond is. Hierover moge dus in de eerste plaats 'n enkel woord gezegd wor den, maar we zullen dit doen in het volgend nummer van dit blad. De Rijkslandbouwconsulent, H. E. HUIZENGA Breda, 24/10 '25. Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen. Naar wij vernemen zal de jaarl. collecte, ten bate van de Nationale Stichting: „Tehuis voor alfeenstaan- de blinden" te Wolfhezen eerstdaags plaats hebben. In dit Tehuis, waarin onvermogenden geheel kosteloos op genomen zijn, is plaats voor blin den uit het geheele land en van elke Godsdienst en overtuiging. Reeds vanaf de oprichting bleek, uit het groot aantal aanvragen om opname, hoezeer naar deze instelling werd verlangd en nog steeds komen aan vragen om opname in. Om de stich ting in stand te houden, de talrijke verpleegden het noodige te verschaf fen is er zeer veel geld noodig, zoo dat de uitgaven nauwelijks door de inkomsten worden gedekt. Blind! Wilt ge u even verdiepen in de be,'teekenis van dit woord; Slechts één oogenblik nadenken over de mogelijkheid, dat gij-zelf blind waart? Zijn de blinden niet bijkans de ongelukkigste stervelingen in on ze veeleischende samenleving en mo gen wij hen zonder meer laten dolen in dien nacht waarop geen dageraad volgt? Moeten wij niet juichen, dat er een mogelijkheid bestaat om het bittere lot van die stakkerts iets te verzachten? De Stichting te Wolfhezen moet zoo goed als geheel van Nationale liefdadigheid bestaan. Laat tóch ie der helpen naar vermogen! Houdl allen Uw gift gereed! Een gevolg van de nieuwe Duitsche invoerrechten. Uit Kleef wordt gemeld, dat de Duitsche margarinefabrieken, geves tigd in de grensplaatsen, veel na deel ondervinden van het nieuwe ta rief. De melk, die uit Nederland af komstig is, is door het nieuwe recht ongeveer 3 cent in prijs gestegen. Komt hierin geen verandering, dan zullen verscheidene fabrieken moe ten sluiten. Er worden in de laatste dagen tal van protestvergaderingen gehouden. Woensdag is dr. Meier, uit Dusseldorf, bij rijkspres. Hinden burg op audiëntie geweest," die een onderzoek' in deze kwestie heeft toe gezegd. o— Een zesling. XJit Malaga wordt aan de Madri- leensche bladen gemeld: Een vrouw uit het dorp Marbella heeft een zes ling ter wereld gebracht, drie jon gens en drie meisjes. De toestand van de moeder is ernstig. o Onschadelijk maken van munitie uil den oorlog. De Belgische regeeriiig laat thans een spoorweg aanleggen naar de kust, vlak bjj de Zeeuwsch Vlaam- sche grens, beneinde daarheen te ver voeren bommen en andere in het land achtergebleven munitie, die men wil vernietigen. Het doel is de mun- tie bij laag water ins zee te brengen, om ze dan bij hoog water .electrisch tot springen te brengen, waardoor men o.a. hoopt stikgassen enz. on schadelijk te maken. De voorraad schijnt groot te wezen daar men 5 jaar denkt noodig te hebben om al les op te ruimen. o— i Familiedrama. In eeii hotel te Genève heeft een 51-jarige man, afkomstig uit Luzern zijn 35-jarige vrouw en zijn beide dochtertjes respectievelijk 8 en 10 jaar oud, met een revolver doodge schoten en daarna zichzelf van het leven beroofd. o— Storm in Amerika. Een hevige storm heeft gewoed in de Z. O. staten. Vele personen zijn gedood. De telefoon en telegraaf verbindingen zijn op vele plaatsen verbroken. o— Cycloon. Uit Karasehi wordt gemeld, dal tijdens een cycloon in de Perzische golf tevens een aardschok plaatshad. Er zijn minstens 7000 personen om gekomen. Een parelvisschersboot is vergaan. Meer dan 200 visschersboo- ten zijn gezonken. Vragen op rechtskundig gebied Daar wij eens gaarne de instructie zou den weten van een Majoor wegens zijn dienst, daar hier de Majoor ook ouderling is in de Gerei. Gemeente, daar hij zoo wij zien bijna al zijn tijd aan besteed met den Leeraar om de Gemeente te bezoeken, zoo doende dat voor zijn dienst voor het Rijk niet veel tijd overschiet, dat zoodoende die iets van plan zijn goede gelegenheid heb ben om haar kans waar te nemen van het een of ander. Waar moeten wij ons ver voegen dat daar eens eer. onderzoek naar ingesteld wordt en hoe moeten wij dat doen en by wien ons vervoegen Eenige ingezetenen van W. In uwe vraag wordt met >Majoor« stellig bedoeld een Majoor der Rijksveldwacht, hetgeen wy afleiden uit de woorden uwer vraag »dat zoodoende die iets van plan zijn goede gelegenheid hebben om haar kans waar te nemen van het een of ander. Indien U van meening is dat een Majoor als bovenbedoeld byna al zyn tijd besteedt aan zaken, die niets uitstaande hebben met politieaangelegenheden, kunt U daar omtrent het best een klacht indienen by den Inspecteur der Rijksveldwacht, die, voor zooveel Noordbrabant betreft, te 's Her togenbosch woonplaats heeft. In verband met belastingzaken hoor ik zoo dikwyls spreken over forensen. Wat zijn dat toch P. B. Forensen zyn zy, die in eene andere gemeente dan die waar zy hun hoofd verblijf hebben, in plaatselijke belastingen kunnen worden aangeslagen. Men onder scheidt de forensen in woonforensen en bedrijfsforensen. De laatste zijn o.a. zy, die meer dan 90 dagen van het belas tingjaar een kantoor of winkel in eene andere gemeente dan die van hun hoofd verblijf hebben, terwijl de eerste o.a. zij zijn, die in het belastingjaar gedurende meer dan 90 dagen in een andere ge meente dan die van hun hoofdverblijf eene gemeubileerde woning beschikbaar houden. Een bedrijfsforens betaalt in elke ge meente van het bedrag, hetwelk hij zou moeten betalen, indien by in elk dier ge meenten hoofdverblijf had, terwyl een woonforens in de gemeente van hoofdver blijf het volle pond betaalt en in de andere gemeente van hetgeen hij zou moeten betalen, indien hy hoofdverblijf i° die ge meente had. Ik ben 5 jaar verloofd en had toen dien tjjd drie duizend gulden op mijn spaarbankbo kje staan. Daar heb ik eerst duizend gulden afgehaald en mijn verloofde gegeven, voor allerlei dingen te koopen. De andere 2 duizend gulden heb ik over laten schrijven op het spaarbankboekje van mijn verloofde. Nu is er iets tusschen ons beiden gekomen, dat ik de verloving breek. Nu wil zy my niet het geld terug geven. Hoe moet ik handelen om het weer terug te krijgen V. H. Verleden jaar zyn er reeds klachten ingediend vanwege 't drinkwater aan de openbare school te Eethen. Tot nog toe is aan 't verzoek tot voorziening van goed drinkwater geen gevolg gegeven. Tot wien moet ik my wenden om aan dat verzoek te voldoen Mag zoo iets door de gezond heids-commissie door de vingers gezien worden Ouders van schoolgaande kinderen. Eenige maanden geleden beloofde een man aan myne dochter haar te zullen trouwen in October van dit jaar, Nu het October is geworden weigert hij te trouwen en verbrak tevens de verkeering. Kan myne dochter, die meerderjarig is, nu een bedrag in geld als schadeloosstelling vragen Z. v. P. Het laatste door den Rijksontvanger uit- 'gereikte aanslagbiljet loopt over het belas tingjaar 1 Mei 1925 - 30 April 4926. Wordt dien aanslag geheven over het ge noten inkomen gedurende 1 Mei 1924 30 April 1925. S. A. Bij een mijner buren is een onechte jwgen van 20 jaar aan huis, die wil gaan trouwen. Hy heeft geen voogden en nu is myne vraag of hy zonder voogden kan trouwen en, zoo neen, wat moet dan wor den gedaan om voogden te krjjgen N. M. AKKER's ARR.-RECHTBANK TE 'e BOSCH. L. C. v. E., mandenmaker te Vlijmen. Beklaagde stond voor de rechtbank alhier terecht ter zakedat hy den 19den juli 1925 te Waalwijk met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft wegge nomen een rij wiellantaain die in eigendom behoorde aan J. de Vries. Beklaagde werd te dier zake veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De adv. gen. wees er op dat beklaagde alreeds eens voorwaardelijk veroordeeld werd en nadien nog tweemaal diefstal pleegde. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. Beklaagde vroeg of hij kon worden op gezonden daarheen waar hij het manden makersvak kon beoefenen tjjdens het onder gaan zijner straf. Uitspraak 9 November a.s. POLITIERECHTBANK. L. S. v. d. O en N. A. de R. ai beidres te Dussen, stolden terecht wegens mishan deling op A. Schilders. Ze hadden deze achter op het hoofd geslagen. Beklaagden bekenden, doch beweerden, dat Schilders zelf de oorzaak werd der mishandeling. Hij bad zich door vloeken en razen tegen een bejaarden man zoodanig aangesteld, dat beklaagden zich met hem bemoeiden om hem te kalmeeren, echter het liep op mishandeling uit. Beklaagden werden veroordeeld ieder tot f 10 boete subs, 10 d. h. »Nog iets te zeggen vroeg de presi dent aan beklaagden. oWe zullen er eens over denken* aldus een der beklaagden »of we 't ingooien k f<öl; Bezoek Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEüWIJK-'s BOSCH jWmblad Als Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akker's Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal tempereOt de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. verzacht zuivert geneest Alom verkrijgbaar in kokers van dk 230 gram ƒ1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50 j van ouds bekend Hótel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5