Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 19.4549. frijiiS 30 Qcti Brandwonden Kloosterèalsem De Frankendaling. Plaatselijk Nieuws It echtzaken BEHOORENDE BIJ HET Onze lezers zullen in de dagbladen hebben gelezen, dat de Fransche frank den laatsten tijd weer gevoe lig daalt. Drie jaar geleden tijdens het Roer avontuur, had eenzelfde proces plaats, toen was heel Frank rijk in opschudding. Poincaréwerd ongerust en beraamde middelen om ineenzinking van het Fransche be taalmiddel te voorkomen. Maar het einde was toen, dat Poincaré het veld moest ruimen. De Bank van Frank rijk had zich groote offers getroost maar het had niet mogen baten verdere inflatie scheen onvermijde lijk, en uit vrees voor zulk een ramp liet het Fransche volk in 1923 zijn grooten leider vallen. Toen kwam Herriot, de radikale burgemeester van Lyon aan het roer. Deze verstoorde de genoeglijke droomstemming waarin zijn volk ge meend had dat onverzoenlijk optre den tegen Duitschland en minachten van het oordeel der geheele wereld de Fransche schatkist vullen zou. Van dien tijd dateert een minder aanmatigende houding tegenover het buitenland, welke houding stellig het vertrouwen in Frankrijks toekomst aan de buitenlandsche beurzen heeft versterkt en den verderen val van den frank tegengehouden. Maar afdoend was het middel niet, er moest meer gebeuren. De positie van den frank was niet gered. Op de buitenlandsche leeningen werd geen rente betaald, en zelfs zonder den druk van deze renten was geen en kele begrooting inderdaad sluitend. Een nieuwe daling bracht de noodzaak aan het licht om sommige belastingen te verhoogen en ook het volk nieuwe lasten op te leggen. De politieke storm die toen opstak, vaagde het kabinet van Herriot weg en bracht Caillaux aan het ministe- sterie van financiën. Caillaux een der roerigste figuren uit Frankrijk, werd door de groote meerderheid beschouwd als een fi nancieel wonderdokter. Zijn opnieuw verschijnen in de Fransche politiek, na korte gevangenschap en jaren lange verbanning werd allerwegen begroet als het eind van de financi- eele narigheid en als het begin van het herstel. Maar nu is hij een flinke poos aan 't roer en het herstel is niet gekomen, de franc daalt met groote snelheid. Van f 11,40 per hon derd verleden week tot f 10,34 mis schien op het oogenblik nog wel tot een lager punt. Toch' is Caillaux een bekwaam mi nister en een man van groote drijf kracht en vermetelheid. En hij heeft gewerkt, eiken dag van 's morgens vijf tot 's avonds laat, zonder op houden. Hij heeft onderhandeld met Engeland en Amerika en schitteren de resultaten behaald. Meer dan twee derde van de schuld is Frankrijk fei telijk kwijt gescholden. Maar het overblijvende kleine deel is nog te bezwarend voor de Fransche schat kist en de franc daalt verder. Onvermijdelijk kan deze daling niet zijn. Engeland heeft 150 milli- oen gulden bedongen, Amerika 100 millioen, samen dus 250 millioen. Naar verhouding van de bevolking zou dit voor Nederland ongeveer 46 millioen bedragen. Dit is zeker een belangrijke som, maar Nederland heeft getoond dat zulk een bedrag best door bezuiniging te verkrijgen is. De voorwaarden die Caillaux heeft weten te bedingen, hadden den franc tot 15 cent moeten opdrijven. Te meer omdat' alle andere be langrijke schulden in het binnen land geplaatst zijn. De rente hierop verrijkt de Fransche bevolking, stelt haar in staat flink belasting te be talen. Maar dan moet de Fransche rentenier ook krachtig worden aan gesproken. En dit wil Frankrijk niet. Dit is de klip waarop alle Fransche regeeringen stranden. Frankrijk is in hoofdzaak een land van boeren en kleine kapitalisten. Haast ieder bezit er obligaties en andere papieren, ook de kleine man. En nu wil de gemiddelde Fransch- man van alles belasting betalen, zelfs op zijn lucifers en op zijn tabak, al leen niet van zijn inkomen en zijn vermogen. Hij weet wel dat hij op die wijs niet veel behoeft te betalen, en daarom verzet hij zich met hand en tand tegen, een forsche verhoo ging van directe belastingen. Poin caré heeft het vergeefsch beproefd, Herriot eveneens, en nu weer zal Caillaux het veld moeten ruimen om dat hij een stap in die richting niet aandurft en dus komen moet met kunstmiddelen die niet baten kun nen. Want de Fransche effectenbezitter wordt beschermd door den Fran- schen kiezer, en de Fransche kie zer is gevreesd in het parlement. Frankrijk is een democratisch land, en de kiezer let terdege op zijn belang. Zoo staat dus Caillaux voor een muur dien hij niet breken kan. Het geld is er en het is te krijgen, ten koste van wel groote, maar niet overdreven offers, maar hij kan er niet aankomen. De crisis wordt natuurlijk ver haast door de oorlogen in Marokko en Syrië die samen zeker twaalf mil lioen per dag kosten en die Fran krijk niet opgeven kan zonder te genover de wereld zijn onmacht te erkennen, maar de voornaamste oor zaak ligt in Frankrijk zelf. Frankrijk heeft een grooten oor log gevoerd en na dien oorlog heeft het zijn bewapening ontzaglijk sterk gehouden. Dit kost geld en dit geld moet worden betaald. Bezuinigingen verzwaring van belasting zijn onver mijdelijk, en tegen deze twee ziet liet Fransche volk op. Wij vermoeden dat de financiëele crisis nog lang niet aan een eind is. Krachtige regeerders helpen niets zoolang de kiezer in de eerste plaats aan zijn persoonlijk belang denkt. En dit zal zoo blijven zoolang de le den van senaat en kamer en de pers zich eerbiedig buigen voor den kie zer en hem met vleierijen overladen. Minder zelfvoldaanheid en groote of fervaardigheid, dat is het geneesmid del. Duitschland, dat in nog moei lijker positie verkeerde, heeft zijn lasten op zich genomen en is aan den arbeid getogen en het komt er bovenop, zij het ook na zWare crisis. Frankrijk moet oppassen of zijn ou de concurrent groeit het weer boven het hoofd. heelt alle wonden Ammerzoden, Deze week werd op de oude Maas ouder onze gemeente een zeehond geschoten. Het dier had een ge wicht van pl.m. 40 pond. Beneden-Langstrant. In den hooi- handel is het zeer kalm gestemd. De prij- zyn blyven evenwel sedert eenige weken stationair, Voor het goede handelshooi besteedt men tot f 20.en voor afwijken de soorten f 18.per 500 K.G. Bommelerwaard. In een te Arnhem gehouden vergadering van vertegenwoor digers van waterschappen in Gelderland, onder voorzitterschap van den heer H. C. de Jongh, dijkgraaf van de Bommelerwaard boven den Meidijk en notaris te Ammer zoden, is besloten tot oprichtiug van een Geldersche Waterschapsbond, waarna de statuten werden vastgesteld. Tot bestuursleden werden bij acclamatie gekozen de leden van de commissie van voorbereiding, zynde de heeren De Jongh voornoemd, mr. S. Rink secretaris van het poldersdistrict Neder-Betuwe te Tiel en jhr. E. J. Bosch ridder van Rosenthal, watergraaf van het waterschap De Berkel, benevens de heeren mr. A. C. baron Van der Feitz, dijkgraag van het polderdistrict Veluwe en burgemeester van Voorst te Twello en P. P. Kokken, voorzitter van den Teerschen Sluispolder. Bereids zijn toegetreden 7 waterschappen in de kiesstrek»n en 22 dorpspolders en 6 jbuiteupolders, zoomede 4 waterschappen op de zandgronden. 's Gravenmoer. De landbouwer G, V. vond des morgens zijn lj-jarig paard dood in de weide. Voorzeker geene aan- gename ontmoeting Hedel. Door den EdelAchtb, heer Mr. Verkerk, burgemeester dezer gemeente, is verboden dat dit jaar gedanst wordt op de kermis. Nienwendijk. De heer" C. ;Koekkoek tot tijdelijk onderwijzer benoemd tot 1 April 1926 voor de Chr. school alhier. Deze week werden door de Eisr- vereei.igirig »Nieuwendijk en Omstreken* verzonden voor de Rotterdamsch» consump tieveiling 975 stuks. Men besteedt voor groote f 12.00, kleine f 8.65, eenden f 9.00 per honderd. Op Zondag 8 November avonds 6 uur zal in de Geref. Kerk de Zendings- vereen. een vergadering houden. Als spreker zal dan optreden Ds. L Louwers van Brus sel, met het onderwerp »Mijn overgang tot de Geref. Kerke. Verder zal door penningmeester en secretaris verslag gtdian worden. De welbekende waterput van mejuff. den D., waar vorige keer de heer W. in terecht kwam moest .het deze week de dienstbode van den EdelAchtb. Heer Burge meester Egberts ontgelden, deze viel met het water scheppen ook in dien putmet veel moeite wist zy zich op het droge te brengen. Zaterdag reed met dolle vaart een auto tegen een lantaarnpaal. Wonder boven wonder bekwam de inzittenden geen letsel, ook de auto was slechts weinig beschadigd. Raamsdonksveer' Vanwege het Ge meentebestuur zijn alhier aangeplakt de biljetten met Kook uw drinkwater en melk. Donderdagavond om 7 uur spreekt Ds. Rijnders uit Rotterdam in het Vereeni- gingsgebouw op 't Veer in het belang van de Zending. De heer Vis>er, werkman op de »Statendam« viel en brak daarbij een been. Sleenwijk. Dinsdagmorgen had de heer B. Ouwei kerk alhier het ongeluk om met paard en wagen van den dijk af te rijden tegen een stelling van een in aan bouw zijnde werkplaats. De personen die op de stelling werkzaam waren maakten ongeveer een buiteling van 5 M. Toch liep dit ongeluk nog goed af, van de be trokken personen kwamen er met enkele ontvellingen af. Woensdag 4 Nov. hoopt de ver- eeniging »Ziekezorg« alhier een aigemeene vergadering te houden in de Openbare school. Sprang. Donderdag 22 Oct. werd onder leiding van Ds. J. C. Wolthers in de Chr. School alhier een ^Ouderavond* gehouden. Na deze op gebruikelijke wijze geopend te hebben sprak Z. Eerw. een woord van welkom tot de talrijke opgekomen ouders. Weer ging een jaar voorbij aldus spr. om met elkander te bespreken de belangen van het kind, school, onderwijs en God dank ie brengen dai wij onze kinderen naar een school kunnen zenden waar zij onderwys krijgen, waarbij hun gelijk ver kondigd word dien eenigen naam die ge- gegen is in hemel en op aarde n.m. Jezus Christus en dien gekruist. Spr. sprak den wensch uit dat dezen avond weer het zijne zou bijdragen tot nauwere aansluiting van huisgezin en school. Voorts heet spr. Ds. Meijer en de Heer Holst de beide sprekers voor deze avond hartelyk welkom. Ds. -Meijers uit 's-Capelle het woord ver krijgend, zou spreken over »Vroege Gods vrucht* dit doende aan de hand der Hei lige Schrift uit 1 Samuel 2 waar de Vroege Godsvrucht van Samuel beschreven staat. Na een korte inleiding werden door Spr. de n.v. gedachten nader toegelicht: le Hoe vroege Godsvrucht mogelyk is2e Hoe vroege Godsvrucht middelijk wordt gewerkt en ten 3e Welke heeriyke vrucht ze werkt. In de pauze werden door de heeren Stof fels en de Ligt eenige muziek nummers uitgevoerd. Na de pauze sprak da heer Holst over iveel voor komende fouten in de opvoe ding*. Met zeer duidelijke voorbeelden werden door spr. de fouten onder het oog gebracht, en wees tevens den weg der middelen ter verbetering aan. Aan het slot sprak Ds. Wolthers een woord van dank voor de betoonde belang stelling van de zijde der ouders en de sprekers die bereid gevonden werden ons dezen avond met hun gaven te dienen. Met dankzegging sloot Ds. Wolthers deze byeenkomst. Wondrichem. Dezer dagen is door den betrokken aannemer een aanvang ge maakt met het storten van zand in de Boven-Merwede nabij Werkendam ten be hoeve van de zalmvisscherij aldaar. Belanghebbenden worden er op merkzaam op gemaakt dat op 10 Novem ber a.s. des middags 2 uur in het Nuts- gebouw te Rotterdam bij inschrijving zal worden verpacht de zalmzegenvisschery in de Oude Maas, de Botlek en de Brielsche Nieuwe Maas. Naar we vernemen zal a.s. Zater dag de bibliotheek der Chr. Joogelingsver- eeniging alhier worden geopend. Boeken uit deze bibliotheek zijn eiken Zaterdag tusschen 6.30 en 7.30 uur namiddag ver krijgbaar aan de Bewaarschool. Waspik. Ook hier in deze gemeente is een geval van typhus geconstateerd en wel bij A. v. C. ts Waspik-Boven. Moge deze gevaarlijke ziekte tot dit ééne geval beperkt blyven. Heden Vrijdag, des namiddags ten vier uur, zal de Raad dezer gemeente een openbare vergadering houden. Aan de orde zijn 1 Mededeelingen. 2 Verkoop electrisch riet. 3 Vaststelling begrooting 1926 en reke ning 1924. 4 Subsidie »Wit-Gele Kruis«. 5 Vaststelling vergadering aar. bijzondere scholen. 6 Vaststellen instructie secretaris en ont vanger. 7 Aanbieding begrooting Burgerlijk Arm bestuur. 8 Bespreking wyziging kermis. De prys der aardappelen is stijgende. Voor alle soorten is de prijs met 25 cer.t per H.L. verhoogd en gebracht voor Eigen heimer op f 3.25, voor Roode Star op f 3.75 per H.L. Door uitgly^en viel de heer v. d. H. van een zolder en brak een der polsen, zoodat geneeskundige hulp onmiddellijk moest worden ingeroepen. Voor den door den WelEerw. Heer kapelaan eerstdaags te openen socialen cursus hebben zich reeds 25 leden aange meld. De Zondag hier gehouden bloempjes dag ten bate van Herwonnen Levenskracht, bracht f 43.90 op. Dat de kleigrond hier geschikt is voor het telen van knolrapen, moge hieruit blyken, dat door een laudbouwer verschei dene exemplaren werden geoogst met het respectabele gewicht van 13 a 15 pond per stuk. Znilichem. J.). Zondag geraakte het paard van D. v. Veen in een diepen put met water, met veel moeite wist men het dier op het droge te krijsen. In de afgeloopen week hebben een aantal veehouders een vergadering gehou den ten doel hebbende tot oprichting van een onderlingen meikbond. Het voorloopig Comité bestaat uit de heeren Fr. Fuijkschot, G. Bok en A. v. Vugt, die gaarne bereid zijn nadere in lichtingen te verschaffen. Het ligt in de bedoeling nog deze week te vergaderen, om tot nadere vaststelling en besluiten omtrent het voornemen te geraken. Aangezien bij het O.L. Onderwys tot heden nog geen vervolgonderwijs wordt gegeven, is door de betrokken oudercom missie eeri adres tot den raad der gemeente gericht, om met ingang van Maandag 2 Nov. 1925 zulks te doen geven. Arrondissements-Rechtbank Tiel, uitspraak 22 October. C. G. v. A. te Nederhemert, mish. 2m. gepleegd, 1 w. gev.D. v. A., idem J. H. B., H. B beiden te Hedel, weder- spannigheid, ieder f25 of 10 d. h.H. J. K L, v. d. Bgeiden te Hedel, op kwellende wijze vervoeren van een rund, vonnis Kantongerecht Zaltbommel verri., vrijgesproken. De snoei van appelboomen. ï»New-York State Bulletin« 500 bevat een studie van G. H. Howe over den groei en opbrengst van appelboomen, die op verschillende wijze werden gesnoeid. De proefnemingen begonnen in 't voorjaar 1912 met negen verschillende vartiëteiten van appelboomen van een jaar oud, geplant in den vorigen herfst. Invloed van veel en van weinig snoeien. De weinig gesnoeide boomen ontvingen geen anderen snoei dan het vormen van de kroon en het wegnemen van in den weg zittende of ongewenschte takkende veel gesnoeide hoornen werden geregeld flink gesnoeid. De weinig gesnoeide boomen kregen grootere en breedere kronen, be gonnen vroeger te dragen, en brachten meer vruchten voort dan die, welke flink werden gesnoeid. Overigens was er geen verschil te constateeren in dikte der stam men of tusschen vorm, kleur, grootte, tijd van rijpheid of qualiteit der vruchten van de boomen, die op zoo geheel verschillende wijze waren gesnoeid. Tusschen boomen, welk in den winter en die, welke in den zomer gesnoeid waren, was geen verschil op te merken, wat be treft den groei en het vruchtdragen ook niet wat betreft den tijd, waarop zy be gonnen vruchten te brengen. De zoraer- snoei werd moeiljjk toen de boomen be gonnen te dragen. Hoogte van de kronen. Zoowel wat de dikte-afmetingen van den stam als wat krachtigheid van bouw aangaat, stonden boomen met hooggeplaatste kronen weldra achter bij die met een lager geplaatste kroon. Ook de opbrengst van eerstge noemde boomen was belangrijk geringer. Daarenboven waren deze aan veel meer windbeschadiging blootgesteld, en ging 't snoeien, het besproeien en het oogsten veel gemakkelijker bij de boomen, by welke de kroon lang begon. Nieuwsblad zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker's Klooster balsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en gave nieuwe huid groeien. »..w. mum nm.11

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9