Eerste Blad C. DE KEMP S. D. LANKRÜYZEN Go's BANK FERMITAN" Ontsierende reclame in onze omgeving. A. VERSCHUUR-BAERT Uitgave: Firma L J* YEERMAN, Heusden* No* 4551» Vrijdag 6 November 1925, Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Engstraat HEUSDEN. Biiiteiilandscli Overzicht Raamsdonksveer. T. BOONSTRA. WOHMPOEDERS ^AND van alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel naeer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ALIDA SCHALK, geboren te Haaften, Febr. 1863, die Woens dag jl. het feit herdacht, dat zij 40 jaar bij de familie Jiskoot in betrekking is ge weest. Het is een te betreuren feit, dat ook in onze omgeving zooveel moois geheel ontsierd wordt door reclame van allerlei soort. En dit is niet slechts het geval in industrieele centra of in steden van |l ons goede Noordbrabant, maar ook de boerendorpen worden met de meest wan- drochtelijke reclameborden getooid. Loop b v. door de kom van bet dorp Dussen en ge zult zien dat de meeste woningen prijken met veelsoortige reclame's, die het prettig aanzien van die kom waarlijk niet verhoogen. En hoe gunstig steken daarbij af de zgn. Baan en Dussen-binnen, waar bet aardig plattelandsche niet wordt bedorven door smaaklooze borden, die nu juist geen gunstigen dunk geven van den schoonheidszin van den ontwerper. Van bet reclame-fanatieme hebben vooral te lijden gehad de landelijke stedeke's Heusden en Woudricbem. In deze op zich zelf zoo bijzonder aardige oude stadjes is bijna geen buis of we vinden er de een of andere reclame op aangebracht, die in zijn modern gewaad dikwijls vloekt met het mooie van aller interessantste oude geveltjes, waarvan we er èn te Heusden èn te Woudricbem nog verscheidene aantrefien. De zoo aardig op den stadswal te Heusden liggende windkorenmolen heeft van het bekoorlijke heel wat moe ten inboeten door een blue band-reclame van groote afmeting en meerdere Wou- drichemsche mooie geveltjes genieten de twijfelachtige eer ook ai te moeten dienst doen als baanbreker voor een of andere soort kunstboter. Meerdere voorbeelden behoeven we heuscb niet aan te halen om aan te toonen boe bet mooie van „buiten" maar al te vaak wordt weggenomen door reclame in allerlei vorm. En dat dit door velen wordt betreurd ligt wel voor de hand. In de provincie Gelderland, waar het reclame-euvel niet minder is dan in Noordbrabant, hebben de Provinciale Staten, o.i. zeer terecht, gemeend eenigs- zins paal en perk te moeten stellen aan de te ver gaande reclamezucht. Zij heb ben daartoe eene verordening tot bet weren van ontsierende reclame in bet le ven geroepen, van welke de vijf eerste artikelen aldus luiden Artikel 1. Het is, behoudens vrijstelling door Gedeputeerde Staten, den eigenaar of gebruiker van eenig onroerend goed verboden lo. daarop of daaraan te hebben mu ren, getimmerten, borden of andere voor werpen, bestemd of gebezigd tot reclame 2o. het onroerend goed op eenige andere wijze te bezigen tot reciame. Artikel 2. De verbodsbepaling van het vorige artikel geldt alleen voor het landelijk deel eener gemeente. Ten aanzien van elke gemeente wordt door Gedeputeerde Staten, na overleg met het Gemeente bestuur, vastgesteld, welk deel der ge meente als landelijk" wordt beschouwd in den zin der verordening. De verbodsbepaling van het vorige artikel geldt voorts niet de reclame voor zaken, die worden vervaardigd of ver handeld op of in het betrokken onroe rend goed, of voor bedrijven, die op of in dat onroerend goed worden uitge oefend, noch voor te huur of te koop stelling van dat onroerend goed. Artikel 3 Gedeputeeide Staten kunnen, het be trokken Gemeentebestuur geboord, van de in de vorige artikelen genoemde ver bodsbepalingen vrijstelling verleenen, in dien naar bun oordeel de reclame de schoonheid van het omliggende land schap en van het onroerend goed zelf, waarop of waaraan de reclame is aan gebracht, niet schaadt. Gedeputeerde Staten kunnen aan de vrijstelling voorwaarden verbinden en haar te allen tijde intrekken. Artikel 4. Hij die een verbodsbepaling van art. 1 overtreedt of handelt in strijd met een der voorwaarden, bedoeld in het tweede lid van artikel 3, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Artikel 5. Gedeputeerde Staten zijn bevoegd te doen wegnemen hetgeen in strijd met deze verordening is aangebracht. Dit geschiedt niet dan tenminste acht dagen nadat de belanghebbende schrif telijk is gewaarschuwd. Nu hebben een paar weken geleden Gedeputeerde Staten ingevolge genoemd artikel 2 vastgesteld, welk gedeelte van iedere gemeente in Gelderland als „lan delijk deel" in den zin van dat artikel is te beschouwen. Het is wel buiten kijf dat de Gel- dersche Staten met het vaststellen hunner reclame-verordening een hoogst nuttig werk, dat navolging verdient, hebben verricht Het getuigt van gevoel voor het zoovele mooie, dat de natuur in Gelderland in zoo ruime mate biedt. De Geldersche Staten willen behoud van het natuurschoon en zulks is vooral in onzen tijd, waarin maar al te veel vandalisme wordt gepleegd tegen de natuur, bijzonder te prijzen. Dat in de Statenvergadering van ons Gewest nog geen Statenlid de wensche- lijkheid heeft betoogd om den strijd tegen bet reclame gemaniak aan te bin den is wel vreemd. Immers geeft Noordbrabant zoo talloos vele mooie natuurtafereeltjes te zien, die bewaard moeten blijven en niet mogen worden opgeofferd aan reclamemakerij, die haar bron vindt in zuiver egoïsme en bare toepassing in platen, borden of schilde rijen, die wat bet uitwendige betreft, in den regel meer dan afschuwelijk zijn. De Geldersche verordening heeft de koninklijke goedkeuring mogen verwer ven en daarmede kunnen we ons vol komen vereenigen, omdat wij de mee ning zijn toegedaan, dat een voor velen welgevallig werk wordt verricht, wanneer van Hooger Hand wordt medegewerkt aan het tegengaan van ontsiering van al het schoone, dat de natuur ons in ons platteland biedt. Van harte hopen wij, dat binnen zeer afzienbaren tijd ook door de Staten van Noordbrabant eene zgn. reclame-verorde ning als in Gelderland moge worden vastgesteld, opdat ook het natuurschoon der provincie onzer inwoning zooveel mogelijk ongeschonden blijft. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. De Fransche. regeerings crisis is ook reeds tot oplossing gekomen. Painlevé slaagde er binnen twee etmalen tijds in zijn mannen bijeen te brengen. Dit was vooral te dan ken aan het feit, dat hij de meeste ministers uit zijn eerste kabinet over nam. Van de twintig kabinetsleden, ministers en onderstaatssecretarissen waaruit het kabinet bestond, hand haafde hij er 14. Briand blijft mi nister van buitenlandsche zaken, zoo dat kan worden aangenomen, dat ook het nieuwe kabinet een buiten landsche politiek zal voeren op den grondslag van het verdrag van Lo carno. Dinsdag heeft Painlevé in de Fransche Kamer en Chautemps, de minister van justitie in den Senaat de regeeringsverklaring voorgelezen, waarin het tweede Kabinet Painlevé de te volgen politiek uiteenzet. In dit document bepleit Painlevé de noodzakelijkheid van ingrijpende fi- nanciëele maatregelen die van hel Fransche volk natuurlijke belangrij ke geldelijke opofferingen vragen. Hij gaf dan ook o.a. als zijn oor deel te kennen, dat de openbare schuld gedelgd dient te worden door een krachtige amortisatie, door on verwijld vast te stellen buitengewo ne nationale offers, „waaraan alle vormen van rijkdom moeten deelne men". Wat het Fransche volk op deze wijze opbrengt, zal worden ge stort in een amortisatiekas, die auto noom is, onafhankelijk van den staaf en haar eigen inkomsten beheert. Op hinnenlandseh poiitiek gebied kondigde de regeeringsverklaring een reorganisatie van het leger aan, die o.a. een verkorting van den militai ren diensttijd tot een jaar mee zal brengen, alsmede terugkeer tot het arrondissements kiesstelsel aan, ter wijl ook een milde en vredelievende politiek ten opzichte van Marokko en Syrië in uitzicht werd gesteld. Bovendien zong Painlevé den lof van liet te Locarno verrichtte werk, waaraan Frankrijk zoo krachtig deel heeft genomen. Daarna hadden de debatten plaats, die echter niet al te belangrijk wa ren, daar Painlevé juist die vraag stukken welke van het grootste ge wicht zijn (Marokko, Syrië en de financieele plannen) uitschakelde als problemen ter onmiddellijke behan deling. De bespreking van de kolo niale' kwesties zal worden aangehou den toL op liet oogenblik, dat Sar- rail zal zijn teruggekeerd, terwijl de debatten over liet financiëele vraag stuk plaats zullen hebben, zoodra de nieuwe wetsontwerpen tot reorgani satie der financiën bij de Kamer zul len zijn ingediend; dit laatste zal te gen liet einde der week geschieden. Vandaar dat alleen de algemeene po litiek een onderwerp van discussie werd, waarbij vooral de tegenstan ders aan het woord kwamen, zoowel van rechts en links. Met begrijpelijke spanning werd daarna uitgezien naar den uitslag der stemming, die betrekking bad op de motie, waarin gezegd wordt, dat de Kamer de regeeringsverklaring goedkeurL en vertrouwen stelt in het kabinet Painlevé om in volkomen overeenstemming met de republi- keinsche meerderheid een politiek van vrede en financieel herstel te vol gen. Na de opzegging door de soci alisten van hun steun aan de regee ring, had men algemeen aangenomen dat de regeering die pas gevormd is, reeds gisteren ten val zou worden gebracht. De uitslag was echter in strijd met de algemeene verwach tingen: bij het tellen der stemmen bleek, dat 221 zich voor en 189 zich tegen de motie verklaarden. Dit re sultaat was te danken aan het feit, dat, terwijl de socialisten zich ont hielden en de communisten en nage noeg geheel de rechterzijde zich te gen de regeering uitspraken, de so cialistische radicalen, de socialisti sche republikeinen en de radicale AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. &ST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie linkerzijde voorstemdenbovendien schijnen enkele leden yan het cen trum en de linkerzijde zich Van stem ming te hebben onthouden. Het politieke leven van Painlevé ,en de zijnen is dus voorloopig gered en stellig zal de aankondiging van den terugkeer lot het arrondisse mentskiesrecht, waarvan het cen trum een groot voorstander is, Pain levé een zeer gewenscht voordeeltje hebben bezorgd. lliiuieiilaiiil. Vit een raam gevallen Uit een raam van de woning aan den Alkmaarscheweg te Beverwijk viel het kind, genaamd Dirk Kraan, en kwam zwaarge wond op de straatsteenen terecht. De kleine is naar de Mariastichting se Haarlem overgebracht. o— De boekhouder-kassier K. van het ge meentelijk slachtbedrijf te Den Bosch, die eenigen tijd geleden, in gezelschap van een winkeljuffrouw, spoorloos verdween, en de kas meenam, is uit België te Den Bosch teruggekeerd en heeft zich aangemeld. Na verhoor werd hij ingesloten. o— Ecu hoffelijke autodief Toen een chafiffeur in de garage van de stoommeelfabriek »Forturiac te Leeu warden kwam, bemerkte hij, dat één der Fordwagens ontbrak. Direct meldde hij dit aar» de directie, doch ook daar wist men niet te verklaren hoe dit mogelijk kon zijn, Het vermoeden van diefstal lag dan ook voor de hand en de politie werd met de zaak in kennis gesteld. Oogen- blikkelijk werd alles in het werk gesteld om de vermiste auto op te sporen. Hangende dit onderzoek, kwam er aan de fabriek een telegram uit Meppel. »Met dank voor het gebruik. De wagen staat aan het station te Meppel. Onderteekening ontbrak. De politie meent evenwel den dader op het spoor te zijn. o— Bet drama in de Delftse,bestraat tc Rotterdam De olficier van justitie mr. J. A. de j Visser heeft hooger beroep aangeteekend tegen de beslissing van de Rechtbank, waar bij de inspecteur van politie E. M. en de agent A. S. van den hun respectievelijk ten laste geiegden doodslag en poging daartoe werden vrijgesproken. o— Door een auto aangereden De 8 jarige A. Struyk, uit de David- straat te Rotterdam, is toen zij de Mathe- nesserbrug overstak, aangerede» doo> een auto, bestuurd door W. G. de J uit Delft. Na eerst in bewusteloozen toestand in het café van M. C., aan den Maihenesserdijk, te zijn binnengedragen, is zij vervolgens per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar een schedelbreuk werd geconstateerd. o— Een wonderbiet Bij den landbouwer D. van Dam te Haarlemmermeer is een suikerbiet gerooid van de buitengewone lengte van 4.38 M. Dit exemplaar is gaaf uit den grond gekomen. o Veel liefhebbers Naar wij vernemen bedraagt het aantal sollicitanten voor de betrekking van tech nisch ambtenaar aan het pompstation der waterleiding te Dorst ongeveer 300, onder wie ook enkele ingenieurs. Voor de vacante betrekking van klerk bij openbare werken te Delft hebben zich ruim 200 sollicitanten aangemeld. -o- j De P«st en geldzaken Zooals men weet zal de functie van Rijksbetaalmeester worden opgeheven. Het j»Hbld.« verneemt nu, dat het, in verband daarmee, in 't voornemen ligt, de behan deling van pasmunt, die tot nu toe bij de betaalmeesters berustte, over te brengen naar de postkantoren, die dan nog meer het karakter van geldkantoren zullen krij gen. Daar, ingaande 1 Januari, de post kantoren ook zullen worden belast met het innen van belastinggelden, wordt er wel veel wsrk op deu dienst van P. en T. overgeheveld. to llet Nederlandsch-Belgisehe verdrag Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct. De Bslgisehe en de Nederlandsche mi nister van buitenlandsche zaken zijn tot overeenstemming gekomen over de bezwaren van Nederlandschen kant tegen het Schelde- verdrag dat 2 April door de ministers van Karnebeek en Hymans in Den Haag ge- teekend is, zal onderzoeken. Het is, naar men te Brussel zegt, niet te doen om wijziging van het verdrag, maar om* Vandervelde, den huidigen Bel gischen minister van buitenlandsche zaken overeenkomstig diens eigen verlangen in staat te stellen om te trachten in de memorie van toelichting by het wetsontwerp ter ratifica ie van het verdrag door het Bel gische parlement een uitlegging daarvan te geven, welke Nederland zooveel mogelijk zal voldoen. Met dat doel zal een afvaar diging van dr ie leden zich binnenkort naar Den Haag begeven en mondeling overleg plegen met de afgevaardigden, benoemd door deu Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken. Men hoopt zoodoende tot volledige over eenstemming te geraken. o— 55 werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. en AtionoJgLas elerwaafi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1