Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres voor TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS EN VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN, i -o- Laiidhouwruhi-iek Plaatselijk Nieuws. Telefoon 715. Verpletterd Te Diemen is de 35-jarige arbeider J. de Haan onder een zandgrijper ver pletterd en gedood. tiekuwde vrouwen outslagen Bij de N. V. Philips Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven, zijn dezer dagen een 500 a 600 tal gehuwde vrouwen ontslagen, wier plaatsen door andere krachten worden ingenomen. o Door een rangeermachine gegrepen De spoorweg-beambte C. D. van Drenth te Tricht werd door een rangeermachine gegrepen, waardoor hij zoodanige verwon dingen bekwam, dat overbrenging naar Utrecht noodzakelijk werd geacht, Zyn toestand is zeer zorgwekkend. O— Paard door stroom gedood Maandagavond gebeurde te Didam een eigenaardig ongeval. Nabij de boerderij van den heer Tb. Freriks knapte onver hoeds een bovengrondsche kabeldraad. Een paard van dezen landbouwer trapte er op en was terstond dood. Persoonlijke onge lukken bleven gelukkig uit. O— Een legaat Wijlen mevr. M. W. Tak van Vollenhoven te Ragaz (Zwitserland) in Januari overleden, heeft aan de Weesinrichting te Neerbosch f 10.000 vermaakt. Een windhoos Een telegram uit Batavia meldt, dat een windhoos de desa Tjibinoeng in het Buiten- zorgsche heeft vernield. Honderden boomen zyn omgewaaid. o— Bloemententoonstelling Philadelphia De Nederlandsche Bond van Planten- handelaren heeft besloten, op de tentoon stelling te Philadelphia een beeld te geven van de Nederlandsche kweekerijen, op een wijze, zooals tot dusver nog nooit geschiedde. Een collectie ter waarde van circa f 100 000 zal worden uitgezonden, indien althans de daarvoor noodige ontheffingen op de in- voerbepalingen zullen worden verkregen Onder vallende zakken De arbeider Verhoef uit Hardingsveld werd in de suikerfabriek Hollandia te Go- rinchem getroffen door vallende zakken suiker. De man, die inwendige kneuzingen bekwam, is overleden. o Onder een kipkarretje gevallen Bij het uitladen van basaltsteenen voor de Zuiderzee-werken te Harlingen is een ernstig ongeluk gebeurd. Een kipkarretje, beiaden met sïeenen, is op drie werklieden gevallen, die zwaar gewond werden. Twee mannen zyn vaders van huisgezinnen, te Harlingen woonachtig. o— Het de auto over den kop Dinsdagavond kwam het 16-jarig zoontje van den bakker De G. te Ameide met de auto uit Meerkerk Broek. Bij de Oskamp moest hy een bocht nemen en is de knaap de macht over het stuur kwijt geraakt. Drie jonge boomen werden omgereden en de auto kwam in een sloot tergcht, waar zy geheel over den kop sloeg. De jongen wist zich door het stukslaan van de ruiten van het zijportier te redden. o— Van drie verdiepingen hoogte gevallen In het Ziekenhuis aan den Cooisingel te Rotterdam is Dinsdag de 18-jarige pakhuis knecht W. Mackenbach, uit de Van Mee- kerenstraat, opgenomen, die in het pakhuis der firma Kleinschmiet, aan de Wijnhaven, op de derde verdieping door een luik was gevallen. Hij bleek bij zyn val inwendige kneuzingen te hebben bekomen. Gewassenwedstrijden. Zooals de lezers van deze rubriek reeds uit een bericht in een vorige nummer bekend is, heeft het Hoofdbestuur van de N.-Br. M. v. L. in zijn vergadering van 6 October 1925 het voorstel van het Dag. Bestuur goedgekeurd, om in 1926 gewassenwedstrijden te organiseer en in het Land van Heusden en Altenta. Ieder, die het wil meent met de bevolking van dit in menig opzicht zoo geïsoleerde gedeelte van ons land, zal evenals ondergeteekende, dat plan van harte toejuichen. De datum van 6 October 1925 kan een mijlpaal worden in de geschiedenis van de landbouw in het Land van Heus den en Altena. Ieder, die als schrijver dezer regels dagelijks te midden van de de landbou wers in genoemde streek verkeert, zal begrijpen, dat hij hoog gespannen ver wachtingen koestert, omtrent de gevol gen van de in het leven te roepen gewassenwedstrijden. Ieder, die oogen en ooren goed de kost geeft, heeft toch kunnen opmerken, dat er in deze omgeving steeds meer belang stelling komt van de landbouwende be volking in hun bedrijf? Wie dachten er in enkele jaren geleden voor aanschaffing van te velde gekeurde zaaizaden en pootaardappelen Enkelen en thans reeds reien. Dat nog niet allen, daartoe overgaan vindt vermoedelijk hun oorzaak hierin, dat velen nog niet aan de hoogere prijs willen Hoevelen waren enkele jaren geleden nog overtuigd tègenstanders van kunst- mestgebruik En thans Als de kunst meststoffen gratis verkrijgbaar waren, zouden er dan nog velen zijn, die van die gelegenheid geen gebruik zouden maken. Hoevelen waren eenige jaren geleden nog van de meening, dat de gier het bewaren niet waard was. Denken velen daar thans reeds niet anders over, al gaan ze dan nog wel niet over tot den bouw van een gierkelder. En wordt het niet van „rantsoen-voe ren", niet steeds levendiger, al zijn er velen, die uit een weinig gemakzucht, de leer van de rationeele veevoeding nog niet in toepassing brengen, niette genstaande ze gevoelen dat zij gebruik van andere voederstoffen, hun dieren even veel en misschien nog wel voor minder geld voorzien werden van de noodige hoevelheden droge stof, verteer baar eiwit en zetmeel waarde Wordt evenzoo het idee niet levendiger, dat het melkveebedrijf noodzakelijk moet en kan worden uitgebreid, en dat de jongvee-aanfokkerij, zich moet beper ken, tot opfok van de beste afstamming voor eigen bedrijf? Begint men niet meer en meer over tuigd te worden, dat bij gebruik van mannelijke fokdieren, de afstamming ook een woordje mee moet spreken Hoe heeft zich het idee omtrent het nut van de Contröle-vereeniging in de laatste jaren van oordeel gewijzigd Zoo zouden we door kunnen gaan, om op te sommen hoe zich in de gedachte gang der ^landbouwende bevolking in deze omgeving de baanbrekende idee der vooruitgang begint af te teekenen. En juist daarom juichen we het plan der N.-Br. M. v. L. op dit oogenblik zoo sterk toe. Bet kan en zal de ontwakende ge dachten, dat het boerenbedrijf hier, meer opbrengen kan, dat een bedrijfs leiding in overeenstemming met weten schappelijke en praktische ervaringen, meer winst oplevert een blijvende steun bieden. De prikkel tot zelfbehoud wordt door de gewassenwedstrijd gesteund, dooreen soms nog sterker werkende prikkel n 1. die van de onderlinge concurrentie. De preventure werking van een zoodanige wedstrijd, is vast en zeker wei zoo groot dat alleen, die reeds het uitschrijven er van, tot een succes maakt. Voor één ding willen we echter alle landbouwers waarschuwen, afgescheiden van al of niet deelname aan den gewas senwedstrijd. Wilt ge goede, gezonde gewassen teelen, zorg dan naast een goede bemesting en goed zaaizaad en pootgoed, toch bovenal voor ecu goede grondbewerking en een goede snelle ontwatering. Zonder deze twee, komt noch eene bemesting noch een prima zaaizaad en pootgoed tot voldoende recht. Eischt u dus, dat gij elke actie voor ontwatering steunt dat gij als ingeland op de Polder vergaderingen eene stem laat hooren, om plannen die leiden kun nen tot diepere en meer geregelde ont watering tot uitvoering te doen komen. Heeft men in een polder goede diepe ontwatering in de hand, dan kan men o.a. overgaan tot de thans ook in onze streek reeds toegepastmoldraiuage men maakt dan de greppels, de onkruid- kweek plaatsen bij uitnemendheid kwijt en kan o.a. overgaan tot het vlakploegen der bouwlanden. De overmaat water moet niet over, maar door den grond worden afgevoerd. Hoewel er nog zeer veel voor het nut van diepe en vlugge ontwatering te zeg gen is, gaan we daar thans niet verder over door. Alleen willen we hier nog maals wijzen op het „niet om ver te re- deneereu feit" dat als de grond geregeld en vlug tot flinke diepte ontwaterd wordt, ook in herfst, winter en voorjaar, als er geen planten groeien, dan pas zullen grond bewerking, bemesting, goed zaaizaad en pootgoed, hun hoogste cendement op leveren. Lezers, het idee van de gewassenwed strijden, zult gij allen als een groote stap en de goede richting beschouwen, zorge dan ook mee, het succes daarvan zoo groot mogelijk te maken, door de algemeene ontwatering van het Land van Heusden en Altena te propageeren en waar noodig, daadwerkelijk te steunen. F. C. HUIJSER, Landbouwonderwijzer, Woudrichem. Vergadering van den Raad der Gemeente HERPT op Dinsdag 3 November, nam. half acht. Voorzitter EdelAchb. Heer H. J. v. Eggelen. Secretaris: WelEd. Heer v. Liempt. Alle leden zijn tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen is: a. Goedkeuring door Ged. Staten van de raadsbesluiten tot wijziging der gemeente-begrooting en verkoop inschrijving grootboek N.W.S. groot f 7000, b. Besluit van het Watersch. het Boven land van Heusden, waarbij vergunning wordt verleend tot afgraving van den dijk, gedurende de wintermaanden, onder voorwaarde dat het werk wordt uitge voerd in vakken van 50 meter, en het afgewerkte gedeelte direct weder met graszoden wordt bezet. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een verzoekschrift van eenige ingezetenen om een subsidie van f 50,te verleenen in de kosten van herhalingsonderwijs. Bij dit verzoek is een toelichting gevoegd waaruit blijkt dat het de bedoeling is, dat het herha lingsonderwijs zal worden gegeven in een der lokalen der R. K. school en het schoolbestuur een der lokalen met vuur, licht en leermiddelen gratis ter beschik king stelt. Dat de cursus waarvoor zich 12 leerlingen hebben aangemeld, zal aanvangen in de week van 815 Nov., zal eindigen 1 Maart 1926, en gegeven zal worden gedurende 15 weken, met 2 avonden per week en 2 uur per avond. De vergoeding voor het Hoofd der School die den cursus zal geven, bedraagt f 1.50 per lesuur, zoodat het totaal bedrag hiervoor wordt f 90,In deze kosten zal door de ouders der leerlingen voor f40,worden bijgedragen De Voorzitter zegt dat een dergelijk verzoek reeds meermalen bij den raad in behandeling is geweest en door dezen daar steeds afwijzend op is beschikt, omdat de deelname voor het herhalings onderwijs niet zoo schitterend was. Het vorig jaar is door B. en W. met eenige ouders een bespreking gehouden met gevolg dat zich eenige leerlingen voor deelname aan de cursus hadden opge geven, toen deze echter zou aanvangen waren er slechts 1 of 2, zoodat het her halingsonderwijs moest achterwege blij ven. Spr. vraagt wat de heeren thans van het verzoekschrift denken, hij weet niet of het nu ernst zal zijn met de deelname. De heer v. Bokhoven vraagt hoeveel men het vorig jaar zelf wilde bijdragen, was dit geen 30 ets. per week. De Voorzitter verklaart dit niet meer te weteli. De heer v. d. Broek meent dat de menschen, als zij werkelijk iets voor het herhalingsonderwijs gevoelen, dat dub beltje per lesuur zelf wel kunnen be talen, moeten ze daar nu een ander om lastig vallen De heer v. Herpt brengt hiertegen, dat de menschen toonen er iets voor over te hebben, dat zeggen zij toch in het ver zoekschrift. De heer v. Herpt verzoekt den Voor zitter het adres bij de begrooting te be handelen. Spr. acht het voor het wel zijn van Herpt noodzakelijk, dat het her halingsonderwijs wordt gegeven. Bij de begrooting heeft hij eenige posten gezien, waarop besnoeid zou kunnen worden. De Voorzitter heeft geen bezwaar tegen dit verzoek, hoewel hij niet gelooft, dat de raad er door van opinie zal veran deren. Vaststelling gemeentebegrooting 1926. De Voorzitter zegt dat hij is afgeweken van de gewoonte en de begrooting heeft laten circuleeren, zoodat de heeren ze op hun gemak en rijpelijk hebben kun nen bestudeeren. Spr. gelooft niet dat het noodig is de begrooting post voor post te behandelen. Hij zou alleen willen vragen of een der heeren iets over de begrooting heeft te zeggen. De heer v. Herpt wil beginnen met den Voorzitter dank te betuigen voor het laten circuleeren der begrooting, dit was hem zeer aangenaam. Volgens spr. staan er enkele posten op de begrooting» die gemakkelijk kunnen dienen voor het geven van herhalingsonderwijs. Wij leven aldus spr. in een wereld, die zeer veel ontwikkeling eischt en hij acht het een plicht der raadsleden, voor herhalings onderwijs te zijn. Een post die zeer geschikt is, om aangewend te worden voor de kosten van herhalingsonderwijs is naar zijne meening de post van f70. voor presentiegeld der raadsleden. Komt er geen herhalingsonderwijs dan krijgt men in Herpt domme menschen, met gevolg dat er misschien domme menschen zullen zijn, die ter wille van het presentiegeld in den raad willen zitten. Verder is er de post contributie Ver- eeniging Nederl. Gemeenten, die er voor in aanmerking zou kunnen komen. Spr. weet niet precies hoe groot deze post is, doch als hier niets dan domme men schen zijn, wat kan het die dan schelen wat er elders gebeurd. De heer van Bokhoven merkt op, dat het vorig jaar ook reeds gezegd is dat ouders, die voor hun kinderen herhalings onderwijs wenschen, dit zelf moeten be kostigen. Is het hun die enkele centen niet waard, dan moeten ze hun kinderen maar laten loopen. De gemeente zit toch al genoeg onder den druk. Spr. stelt dan ook voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. De heer van den Broek is van mee ning, dat als er op de begrooting bezui nigd kan worden, men dit toch moet doen, afgescheiden van het geven van herhalingsonderwijs. De gemeente heeft al genoeg te betalen. Spr. kan niet ge- looven, dat, als men werkelijk herhalings onderwijs wenscht, dat dit om het luttele bedrag van 10 ets. per uur achterwege zal moeten blijven. Hij gelooft, dat de menschen niet weten, hoe luttel het be drag is, als zij dit goed wisten, dan zou den zij er naar zijne meening een ander niet om lastig vallen. De Voorzitter kan hetgeen de heer v. Herpt aanvoert niet steekhoudend noe men. Hij meent, als de Raad over tuigt is, dat er herhalingsonderwijs ge geven moet worden, dit er dan zon der de afschaffing van het presentiegeld der raadsleden toch wel kan komen. Wat de contributie voor de Vereeniging van Nederl. Gemeenten betreft, kan spr. het niet helpen, dat de heer van Herpt hiervan het voordeel niet inziet, doch hij zelf is overtuigd, dat dit een zeer nuttigen post is, waaraan het geld niet is weggesmeten. Spr. zou den heer van Herpt willen vragen of hij nog andere posten heeft waarop naar zijne meening bezuinigd kan worden Spr. wil nog even opmerken, dat deze begrooting den stem pel draagt, dat daarop geen posten zijn gebracht, die niet noodig zijn en er ook geen posten tot een hooger bedrag op voorkomen als noodig. De heer v. Herpt zegt dat de begroo- ting zijn geheele instemming heeft. Al leen ter wille van het herhalingsonder wijs zou hij een paar posten willen wijzigen. De Voorzitter verzoekt den heer v Herpt dan een voorstel te willen doen. De heer v. Herpt zegt dat hij geen voorstel behoeft te doen als de subsidie voor het herhalingsonderwijs wordt toe gestaan, dan is hij reeds te vreden. Alleen als men de begrooting op het zelfde bedrag wil houden, zou hij er voor zijn het bedrag voor herhalingsonderwijs uit andere posten te halen. De Voorzitter noemt dit een scheeve redeneering. Als de heer v. Herpt het noodig vindt posten te verminderen dan moet hij daarvoor een voorstel indienen. Spr. zal echter eerst het voorstel van den heer v. Bokhoven om afwijzend op het verzoek te beschikken in omvraag bren gen. Dit voorstel wordt met op een na al gemeene stemmen aangenomen, de heer v. Herpt stemde alleen voor subsidie. De Voorzitter vraagt of de heer v, Herpt thans nog een voorstel heeft te doen. De heer v. Herpt zou willen voorstel len om den post presentiegeld der raads leden van de begrooting af te voeren, aangezien dit de eenigste post is die in aanmerking komt voor vermindering. Spr. wil hiermede alleen te kennen geven, dat de leden van den raad bewijs geven het nuttige van herhalingsonderwijs in te zien. De heer Verhoeven merkt op dat het verzoek om subsidie is verworpen, al wordt dus besloten het presentiegeld te schrappen, dan krijgt men nog geen subsidie voor herhalingsonderwijs. De heer v. Herpt zegt dat hij deze voorwaarde aan zijn voorstel verbint. De Voorzitter noemt dit een raar voorstel, spr. heeft het voorstel van den heer v. Herpt aldus opgevat, dat het alleen zijn bedoeling is den post pre sentiegeld te schrappen. De heer v. Herpt zegt dat dit niet zijn bedoeling is, alleen als de post gebruikt wordt voor herhalingsonderwijs zou hij dien willen schrappen. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, de raad heeft eenmaal besloten geen subsidie te verleenen. De heer v. Herpt wenscht dan ook niet voor te stellen het presentiegeld te schrappen. De heer v. d. Broek heeft een beter voorstel. Hij zou de ouders willen ad- viseeren, dat zij de raadsleden verzoeken hun presentiegeld beschikbaar testellen voor het herhalingsonderwijs. De Voorzitter zegt dat dit natuurlijk iets is wat de raadsleden zelf moeten weten, zij kunnen met hun presentiegeld doen wat zij willen. De heer Couwenberg meent dat de post voor de Burgerwacht wel geschrapt kan worden, deze slaapt al zoolang, dat hij subsidie niet meer noodig acht. De Voorzitter merkt op dat de Burger wacht wel slaapt, doch hij acht echter wel dienstig dat de post op de begroo ting gehandhaaft blijft. Bovendien al staat deze post op de begrooting dan geeft dit B. en W. nog geen vrijbrief de subsidie uit te keeren en zal de raad bij eventueele aanvraag, die zeer waar schijnlijk wel niet zal worden gedaan, toch nog hierover moeten beslissen. Hier op wordt de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 18042,67*. Rekening 1924 en begrooting 1926 van het Burgerlijk Armbestuur worden vast gesteld zooals zij ter tafel zijn gebracht. Benoeming lid Burg. Armbestuur we gens periodieke aftreding van den heer Jac. de Wilt. De aftredende wordt met op een na algemeene stemmen herbe noemd, een stem was in blanco uitge bracht. De herbenoemde verklaart zijne benoeming te willen aanvaarden. Bij de rondvraag dringt de heer v. Herpt er op aan, op het bordje aan het binnenpad bij café „de Ploeg" te zetten verboden in te rijden met rijwielen. Spr. heeft nog kort geleden gezien, dat twee fietsers daar op elkaar botsten. De heer Verhoeven stemt toe, dat het daar ontzaglijk gevaarlijk is. De Voorzitter zegt, dat dit hoofdzake lijk komt omdat men geen signalen geeft. Spr. weet niet, of B. en W. de bevoegd heid hebben, het inrijden te verbieden. Dit dient eerst te worden nagegaan. Blijkt dat zij daartoe wel de bevoegdheid bezitten, dan heeft spr er geen bezwaar tegen, het verzoek van den heer v. Herpt in te willigen. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering, Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. A.s. Woensdagavond half zeven hoopt in de Ger. Kerk alhier voor te gaan in Dankstond voor het Gewas, Ds. J. Snoek van Vrijhoeve-Capelle. Men toonde ons een tak met rijpe frambozen, gegroeid in den tuin van den heer H. Verhoeven, alhier. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de adjunct-inspecteur der Dir. Belastingen, de heer Sweens, die belast was met de waarneming van het Belastingkantoor alhier, vervangen door den heer Wethman, surnumerair by ge noemden dienst, Zondag geeft »de Fanfare der H. Familie* een concert, waarby de solisten en het kwartet, die Zondag 45 Nov. aan het concours te Drunen zullen deelnemen, hunne nummers zuilen ten gehoore brengen. Bovendien is het programma aangevuld met een viertal komische voordrachten. Het 5 jarig zoontje van den heer v. H. alhier, geraakte al spelende in den Demert. Het zoontje van den heer C. S., dat toevallig passeerde, wist den drenkeling nog bijtijds op het droge te brengen. Babyloniënbroek. De verloting ten bate van het mannenkoor ^Volharding* wordt morgenavond 7 Nov, te 6 uur in de openbare school gehouden. Capelle. Wegens onvoorziene om standigheden is Donderdagavond. 5 dezer, de aangekondigden dankdag voor het ge was, te houden door Ds. Snoek in de Geref. Kerk alhier niet door kunnen gaan. Deze samenkomst is alsnu bepaald op Don derdag, 12 dezer, des avonds 7 uur. J.l. Woensdag had in de zaal van den heer L, F, v. Dongen alhier de aan- Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2