Derde Blad voor hei Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 13.4551. Vrtjdao 6 November Jan Qsertzen, Plaatselijk Nieuws FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Faillissementen Bij Hoest of Verkoudheid Thermo-Iabletten Anga-Bonbons Binnenland BEHOORENDE BIJ HET Dassen. De typh is heeft te Hank haodeld 43 telegrammen, waarvan 18 wederom een slachtoffer geëischt, thans verzonden en 15 ontvanger.. Het aantal een meisje van 13 jaar, dit is het tweede telefonische gesprekken bedroeg 352. slachtoffer uit dit gezin. Naar wy ver- Op de Rijkspostspaarbank werden 29 nemen, zou de ziekte thans stationair zijn. inlagen gedaan, tot een bedrag van Het ware te hopen. f 7020.57, terwijl 18 terugbetalingen Een zoontje van L. v. M. zou deze Almkerk. De EdelAchtb. Heer J. W. Egberts, Burgemeester alhier, is met ingang van 16 dezer in gelijke betrekking benoemd te Huizen (N.-H.). Op Woensdag 18 dezer zal in de Ger. Kerk alhier darikuur voor 't gewas worden gehouden, lerwyl alsdan het ver nieuwd kerkgebouw in gebruik zal worden genomen. Andel. J.l. Maandagmorgen had hier een ongeval plaats, dat gelukkig best afliep. Nabij het café «de Zwaari« geraakte de stuurinrichting van een autobus defect, met het gevolg, dat de bus op haar kop van den dijk reed. Dank zij de tegen woordigheid van geest van den chauffeur Van Drunetf, die onmiddelijk met alle kracht wist te remmen, werd de bus in haar gang gestuit, waardoor werd voor komen dat zij omsloeg of in de rivier terecht kwam. Onze dorpsgenoot de heer Pruis, Kommies bij 's Rijks Directe Belastingen, wordt met ingang van 16 Oct. a.s. over- geolaatst naar Winschoten, In deze gefteentê ia', «inter aan de Chr. School wederom geen her- halingsonderwijs worden gegeven, «Butjan's Christenreize naar de Eeuwigheid*:. Met dit onderwerp hoopt op Dinsdag 10 November a.s. alhier op te treden Dr. J. H. Gunning J. H.zu, Wie Dr. Gunning is behoeft niet te worden gezegd. Hij is bekend als Pre dikant, bekend als Redacteur van »PNIËL«, j bekend en geliefd boyenal als dichter van het bekende vers «Ga niet alleen door 't leven, Die last is U te zwaar, Heel Andel, oud en jong, kent dit versje. Wij hebben het vroeger op de Zondagschool geleerd en op 10 Nov. a.s. hopen wy het nog eens opgewekt met Dr. Gunning te zingen. Ook het onderwijs trekt ons aan. Bunjan is algemeen bekend onder de ouderen. De jongere generatie kent Bunjan niet. En daarom moeten oud en jong deze verga dering bezoeken. De zaal moet stampvol worden. Ook onze vrienden van buiten Andel worden verwacht. Denkt er om vrienden allen op 't appèl. De vergadering wordt gehouden in het gebouw der vm. openb. school en begint om 7 uur. Houdt allen dezen avond vrij. 177 Toen Fanfan den volgenden dag hon ger had en om wat eten vroeg, begon het verdere deel der opvoeding. Jawel, antwoordde de Slak, maar wij zijn heel arm, mijn jongen. Het brood groeit niet op den rug, je moet het ver dienen. O, dat wil ik wel, zeide Fanfan. Nu dan, ik weet een heel gemakkelijk baantje voor je. Je behoeft maar aan den eersten den besten voorbijganger een cent te vragenje geeft mij de cen- ten en ik geef je brood. Zéphyrine vond dit wel een beetje erg. Wat drommel, zij hadden immers zooveel geld, waarom te bedelen? Dat kon later altijd nog gebeuren. De Slak echter was zuinig geworden Hij wilde zijn gewoon leventje voort zetten om geen argwaan te wekken. Het geld dat zij hadden, was een heel lief appeltje voor den dorst, als er eens kwade dagen kwamen. Fanfan keek verbaasd op, toen de Slak hem het voorstel deed om aan geld en aan brood te komen. Bedelen 1 riep hij uit. Ja, waarom niet, ventje 't Is niet meer dan billijk, dat de rijken wat aan de armen geven. Fanfan gat al heel gauw toe. Hij had de bedelaars nooit leeren beschouwen week vleesch gaan bezorgen voor een slager. Met de mand voorop, kwam hij terecht in de rivier «de Dussen*. Met den schrik en een nat pak kwam bij vrij. Een paard van den landbouwer v. D. kwam in een sloot terecht. Met behulp van eenige personen, wist men het spoedig weer op 't droge te helpen. Het dochtertje van P. D. fcou juist een paar emmers water gaan halen, een beetje haastig om spoedig ook eens naar het paard te gaan kijken, zou ze eerst gauw haar emmers vol scheppen en naar huis brengen, doch haastigen spoed is zelden goed, wat hier ook weer bleek. Ze liep zoo hard dat ze zelf pardoes te water liep. Hoewel ze nog al hulp riep, wist ze er zelf uit te komen en liep direct naar huis met één legen emmer, den anderen van schrik in het water achterlatende. - Naar wij vernemen, heeft Ds. E. J. van Voorst, te Kootwijk, bedankt voor het beroep bij de Gecomb. Ger. Kerk van Dussen en Meeuwen. De afdeeling «Maasmond* van het Waterstaatspersonee! «Eendracht maakt macht* hield Zaterdag j.l. haar afdeelings- vergadering te Dussen bij den heer J. Leemans. Bij de salarisbespreking werd o.m. door de vergadering de volgende motie aangenomen «De afdeeling «Maasmond* van de Vereeniging van Personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat «Eendracht maakt macht* in vergadering bijeen op Zaterdag 24 October 4925 by den heer Leemans te Dussen, Betreurd de aangenomen houding der Regeering inzake de uitkeering in eens aan het Rijkspersoneel. Gezien de verslechteringen die het per soneel, vooral in de ^de klasse standplaatsen, heeft moeten ondergaan, o.a. 8j pCt. per.- sioenaftrek, 8 pek bestaande aftrek, een salarisverlaging van 15 pCt., wafri'./gftftrek 10 tot 15 pCt. en f 25 tot f 35 afirefe voor dienstkleeding, is de financieele toe stand van het Waterstaatspersoneel slecht te noemen. Spreekt de verwachting uit, dat de Regeering haar aangenomen houding zal herzien en alsnog een duurtetoeslag zal geven, omdat er aan haar personeel, vooral in de 3de klasse standplaats, recht zal worden gedaan. Besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, Hoofdbestuur en Pers. Giessen. De Raad heeft voor den Gemeente ontvanger een nieuwe instructie vastgesteld, waarin de bepaling is opge nomen, dat de Ontvanger den eersten en derden Donderdag van elke maand van 911 vm. moet zitting houden. Belanghebbenden worden opmerk zaam gemaakt, dat de vergunning voor huisslachtingen minstens 4 dagen te voren ter Secretarie aangevraagd moet wordeD, zulks volgens de bepalingen der Vleesch- kenringswet. 's Gravenmoer. Door het hulptele graafkantoor zijn in de vorige maand be- als verachtelijke wezens. Zijn moeder had hem altijd geleerd, dat men mede lijden met hen moet hebben, als met ongelukkige stumpers, die iedereen moet helpen, waar hij kan. Zijn mama had hem ook geleerd, dat men een goede daad verrichtte, als men aalmoezen aan de armen gaf. En zoo zag hij er ook geen schande in om een aalmoes te ontvangen. Toch weigerde hij nu en dan nog om de hand uit te steken, maar dan kwam de Slak voor den dag en maakte hem wel gedwee. Op zekeren dag kwamen zij langs een groote villa met een hooge stoep Een paar jonge dames gingen met een gou vernante die stoep af. De Slak nam haastig Fanfan bij den arm en zeide Gauw.Een aalmoes vragen voor je blinden vader, en geen gekheden, hoor I Pas anders op voor den stok. Fanfan deed een paar passen naar voren, stak zijn handje uit, maar 'twas hem niet mogelijk, een woord te zeggen. De Slak had in een oogwenk zijn gezicht veranderd, zijn voorhoofd was een en al rimpel, van zijn oogen was alleen het wit te zien. Heb medelijden met een armen blin den man, zeide hij op klagenden toon, toen Fanfan zich stilhield, omdat het hem onmogelijk was hier een smeekbede te uiten. Een [centje als 't u blieft I vervolgde de Slak. Kijk, wat een aardig ventje, zeide een der beide meisjes, en zij keek naar Jean plaats hadden ten bedrage van f 2437,83. Hedel. De Hedelscbe paardenmarkt, de grootste van Nederland, behoort weer tot het verleden. De aanvoer was 1647 stuks tegen ruim 1300 in 1924. De handel was erg slap. Wat de drukte dezer jaarmarkt betreft, dit kan het beste verklaren, dat circa 100 auto's, behalve spoor en booten, kooplieden en belang, stellenden van heinde en verre aanbrachten. Ongelukken kwamen niet voor. Ook de aan deze jaarmarkt verbonden kermis, had een rustig verloop. Nieawendijk. Deze week weiden voor de eiervereen. «Nieuwendijk en Om streken* verzonden naar de Rotterdamsche Consumptieveiling 447 stuks. Men besteedde voor Groote eieren f 4 2.50 Eendeieren f 9.00 Alles per 100 stuks. Zaterdag had een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De landbouwer H. de R. ging met paard en rolslede naar de Wilhelminapolder om een vracht riet te laden. Toen dit geschied was, moest gedraaid worden om op den rijpad te komen, doch ongelukkigerwijs kwam de burrie vast te raken, zoodat de wagen omsloeg. De R. kwam er onder, met gevolg, een gapende wond in het achterhoofd en het been ernstig bezeerd. M. v. d. S die op den wagen zat, sprong er af en kwam met den schrik vrij. Dr. Mijnlieff verleende hulp.' Een tweetal kinderen kregen twist, zooals gewoonlijk om een klein baggatel. Een der twee bracht het zoontje van P. v. W. zoodanige steek onder het oog toe, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdag had de verhuring plaats der zitplaatsen in de Geref. Kerk. De opbrengst was schitterend dit jaar brachten de plaatsen pl.m. f 200 meer op dan ver leden jaar. Het totaal der opbrengst be draagt thans f 6972,75. Raaur^donksveer. Gedurende Oct. werd alhier aan '"gelegd f548,68 en terugbetaald f 12499,22, Gedurende uct. passeerden 2811 vaartuigen, met een totaal inhoud van 226.744 ton, de Rolbrug. De gezusters K. haddden het on geluk dat haar melkwagenije met 3 bussen melk, wipte 75 liter was verloren. Zaterdag en Zondag geeft de Kon. Erk. Postduivenvereen. «Princes Juliana* een tentoonstelling van postduiven.) Zondag geeft «Amicitia*, in samen werking met de «Eendracht* haar eerste winteruitvoering. Opgevoerd worden«Zijn trotse, too- neelspel in 4 bedrijven, en «Een Huis houdster*, blijspel in een bedrijf. Aan de Besturen van «Het Wit- Gele Kruis« en «Het Groene Kruis* werd door den Gemeenteraad een subsidie ver leend van 50 cent per lid. Rijswijk. De aanvoer van suiker de Kerlor. Beiden haalden haar beursje te voorschijn, en in de hand van den kleinen bedelaar viel twee zilverstukken. Toen werden zij verschrikt voor het gelaat van den Slak en gingen haastig weg. God zegene u zeide de Slak op tril lenden toon. Maar nauwelijks waren de jonge dames weg, of zijn gelaat hernam weer de vroegere uitdrukking en hij lachte. Dat ging heel goed, zeide hij tot den knaap. Je hebt het ook best gemaakt, maar je moet nog vlijtig leeren, hoe je je gezicht moet vertrekken. Fanfan had het bijna uitgeschaterd, toen de Slak zijn gezicht had vertrok ken, en iets kwaads kon hij er niet in zien. De Slak wierp de beide geldstukken van de eene hand in de andere en zeide En, omdat je zoo goed hebt opgepast, zul je een lekker glas wijn met suiker hebben. Zoo werd langzamerhand het hart vergiftigd van den jongenal de goede raadgevingen uit het verleden werden allengs gewischt uit het geheugen van den vijfjarigen knaap. Na een half jaar was hij zelfs den naam van Jean de Kerlor zoo goed als vergeten. Al zijn vroeger leven, de liefkoozingen zijner moeder de weelde in het ouderlijk huis, de prettige wandelingen in het bosch,* de rijtoertjes op zonnige midda gen, het verbleekte allengs in zijn herinnering en ten slotte wist hij soms niet meer, of dat alles eens werkelijkheid bieten, aan de laadplaas «Nol* alhier, is als geëindigd te beschouwen, slechts enkele landbouwers hebben deze week nog aan gevoerd. De verscheping heeft in tegen stelling met andere jaren, nu een gere- gelden voortgang gemaakt, zoodat de voorraad suikerbieten op de laadplaats nagenoeg geheel is opgeruimd en de cam pagne dar. ook weder spoedig tot het verleden zal behooren. De opbrengst was over het algemeen genomen middelmatig te noemen. Wijk. Dinsdagmorgen kwam J. P. B., alhier tot de zeer onaangename ontdekking, dat zijn varken dood in het bok lag. Het is te meer een groot verlies voor hem, daar het varken een gewicht had van ongeveer 200 pond, Verleden week werd door den Heer H. E. Huizenga, Rijkslandbouwconsulent te Rreda, eenige lessen bijgewoond van de Landbouwcursus, alhier. De vorige week kon men in deze gemeente een zeldzame wijze van vervoer waarnemen. De schuur van A. v. D. werd geheel en al opgenomen en op een groote wagen geplaatst en alzoo naar de plaats van be stemming gereden, ongeveer een half uur verder het dorp in. Bij het passeeren van auto's en wagens leverde dit groote gevaarte nogal eenige moeilijkheden op. Een en arder had natuurlijk veel bekyks. Wondrichem. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat gedurende de maand October j.l. in deze gemeente geene sterf gevallen zijn voorgekomen. Bij resolutie van den Minister van Financiën is met ingang van 1 Dec. a.s. verplaatst de kommies 1e klasse der Dir. Belastingen, G. H. Jansen van Hansweert naar hier. Volgens de door den Gemeenteraad gewijzigde instructie van den Gemeente ontvanger is diens kantoor geopend op den laatsten werkdag van eiken maand, van des namiddags 3 tot 5 uur. Gedurende de maand October j.l. werden ter gemeente-secretarie ter keuring aangegeven9 koeien, 33 varkens, 3 kalveren en 2 nuchter kalveren. Znilichem. De suikerbieten campagne is hier zoo goed als geënidigd te beschou wen, nog een geringe hoeveelheid bevindt zich te velde, terwyl op den loswal flinke vorderingen werden gemaakt met het in schepen. Wat de uitkomst van dezen oogst betreft, deze is zeer gunstig, Met ingang van 1 Nov. '25 is de heer A. M. Kuijntjes benoemd tot assisant agent van politie te 's Gravenhage, dit was een leerling van den heer C. Hoek alhier. P. VersluisIppel te Werkendam. Rechter-com. mr. K. Sassen Cur, mr. A. M. Gerrits. A. J. van Beliekom, schoei maker te Drunen. Rechter-com. mr. K. Sassen cur. mr. H. P. Loeff. C. Stoop te Werkendam, Hoogstraat 492, Rechter-com. mr. W. Ummels cur. jhr. mr. P. van Meeuwen. van Volwassenen en Kinderen Doos EOOtabl. 45cent. Doozen a 60 en 90 ct. ],r/jf y Bij Apoth.en Drogisten. J j Bewaar uw voldane belastingbiljetten Eenige dagen geleden zoo schrijft een lezer der »Rsb.« aan dat blad kreeg ik per deurwaarder een dwangbevel thuis voor een bedrag van honderd gulden, dat ik nog moest betalen voor de personeele belasting over het dienstjaar 1923. Ik deelde den deurwaarder mede, zeker te weten dat ik dit bedrag betaald had, daar het de derde termijn was, dien ik op dit biljet had betaald. Ik kon echter niet zoo spoedig myri biljet vinden en het exploit ging door. Ik ging daarop naar het kantoor waar ik betaald had en noemde den datum waarop ik betaald had, maar men ontkende daar pertinent iets ontvangen te hebben. De boeken werden gehaald en mij werd aangetoond, dat noch op dien, noch op eenigen anderen datum de nog ontbrekende honderd gulden door mij waren betaaid. Zeker van mijn zaak heb ik toen mijn ge- heele huis onderste bo"en gehaald en ge lukkig vond ik mijn biljet, waarop duidelyk de kwiteering vermeld stond van myn hon derd gulden, precies op den datum door mij opgegeven. Ik ben daarop weer naar de directie van het belastingkantoor gegaan en deze moest nu erkennen, dat ik wer kelijk aan myn belastingplicht had voldaan. o— De Koningin naar Mecklenburg Volgens de «Kreuzzeitung* heeft de Koningin het voornemen, in het begin van de volgende week een bezoek te brengen aan Schwerin, waar, naar men weet, Prins Hendrik reeds vertoeft. O Een botter gezonken De botter V.D. 163 (Volendam), eigenaar C. Pooijer is in de haven aldaar gezonken. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. was geweest, of maar een liefelijke droom. Tusschen de beide knapen, Claudinet en Fanfan, was intusschen eenghartelijke vriendschap ontstaan. Zij steunden en hielpen elkaar waar zij maar konden. In de uren als de Slak en Zéphyrine dronken neerlagen, zaten zij naast elkan der, hand in hand, des winters in den wagen, des zomers in de schaduw van een boom en vertelden zij elkaar allerlei verhalen. Dat waren wonderlijke verhalen en met een wonderlijke zedenleer ook. Want het onderscheid tusschen kwaad en goed was bij de beide knapen zeer slecht ontwikkeld, en zou misschien nog slechter worden op den duur. Claudinet zag zelfs geen kwead meer in diefstal. Fanfan daarentegen nog wel. Dat bleek weldra op een wijze, die Claudinet diep ontroerde. Op zekeren dag stond de Slak voor den winkel van een slager en sleep voor dezen de messen. Er kwam een verkooper binnen, die geld moest ontvangen. Door het ge opende raam zag de Slak, hoe de slager in een kantoortje ging en daar uit een kast een rolletje bankbiljetten nam. Een paar daarvan werden aan den vee handelaar gegeven en de andere weer in een laadje gelegd. Daarop kwam er een zakje met goud en zilvergeld voor den dag, de verkooper kreeg een paar goudstukken, en daarop werd de kast weer gesloten. UU3M BezoÊk van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 's BOSCH. j! Tel. Interc. 436 De Slak had, terwijl hij zijn messen sleep, op dat alles goed acht gaslagen. Zooals gewoonlijk [was hij omringd door een aantal dorpsjongens, die keken naar de vonken en de| ronddraaiende steenen. Hij deed aan de kinderen eenige vra gen omtrent de leefwijze van den vleesch- houwer en weldra wist hij genoeg. Hier was een slag te slaan. Fanfan met zijn vriendelijk gelaat moest [naar binnen gaan, om een glas water te halen. Hij moest stilletjes in het kantoortje sluipen, even een stuk was in het sleutelgat steken en zoo een was-afdruk maken. Maar Fantan weigerde eenvoudig. Neen, zeide hij, ik doe het niet, ik wil niet stelen, ik wil geen dief zijn Dat zullen we eens zien 1 barstte Zé- phyrine los. Je zult wel! Neen, ik doe het niet. Toen greep de vrouw een eind touw en [sloeg met alle kracht op het kind los. Het touw sneed door de lompen heen en er kwamen lange bloedige striemen op zijn rug. Zéphyrine sloeg maar steeds door. Eenklaps was Claudinet komen binnen stormen. Hij wierp zich voor zijn vrindje om hem op deze wijze te beschermen, niet denkende aan de slagen, die hij zelf daarbij zou oploopen. Zéphyrine sloeg maar steeds toe. Kom, kom, zeide Eusèbe Rouillard, je maakt je wezenlijk al te kwaad. Wordt vervolgd Hieuwstriad ^ft

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9