PUROL M Riiiiieiilaiiri. 1 Gesprongen Harden mMÊ ruwe huid KI DlM0ctl Plaatselijk Nieuws De Kabinetscrisis. Door ds. Kersten was bij de Tw*?de Kamer een amendement ingediend tot af schaffing van het Nederl. gezantschap by den Paus. Woensdagmiddag is over dit amende ment gestemd met uitslag dat 52 stemmen zich voor en 42 tegen het amendement verklaarden. Vóór stemden alle sociaal-democraten, alle vryzinnig-democraten, alle vrijheids- bonders en alle (aanwezige) Chr.-Histori- schen, benev'ens de heeren Kersten, Zandt, Lingbeek, Braat en de communist L. de Visser. Tegen stemden alle leden der Roomsch- Katholieke Staatsparty benevens de heer Arts en alle aanwezige anti-revolutionairen. De heer Marchant (vryz.-dem.) legde vóór de stemming een verklaring namens zijn fractie af. Deze bad, zoo zeide hij, het gezantschap bij den Paus altijd een zaak van zuiver opportunisme geacht. Zij deed dit nog. Maar thans was door de verklaring van den Roomschen leider aan de stemming over het amendement van den heer Kersten een politieke beteekenis van verre strekking gegeven. De vraag zou nl. moeten worden beslist of de samen werking der rechtsche groepen zou worden bestendigd. Ter rechterzijde is het steeds voorgesteld alsof de coalitie de sterkste regeeringsmogslijkheid was. Wij, aldus de heer Marchant, willen aan de huidige re- geeringsmeerderheid thans de gelegenheid bieden dit te bewyzen en zullen daarom onze stem aan het amendement geven. Vervolgens legde de heer Braat (Platte- landersbond) een verklaring af, dat hij vóór het amendement zou stemmen uit bezui- nigings-overwegingen, omdat geen voldoende reden is aangetoond voor het voortbestaan van het gezantschap by het Vaticaan. Toen volgde de stemming met het be kende gevolg. De vier R.K. ministers, de heeren Wei ter, Bongaerts, Lambooij en Kooien heb ben aan H. M. de Koningin ontslag uit hun ambt verzocht. Zoodra de uitslag der stemming bekend was, ontstond er groote beroering in de Kamer en legde de Minister-president de volgende verklaring af »In verband met de omstandigheid, dat vier R. K. ministers my hebben medege deeld, dat zij in de aanneming van het amendement tot schrapping van de gelden, bestemd voor het gezantschap bij het Va ticaan, aanleiding zullen vinden om aan H. M. de Koningin ontslag uit hun ambt te verzoeken, zal de politieke toestand, die daardoor ontstaan is, en mede gelet op den inhoud der verklaring, die hedennacht door den leider der R. K. Kamerfractie is afgelegd, onder de oogen moeten worden gezien. Onder die omstandigheid schijnt de voort zetting van beraadslagingen over de Be grooting niet doelmatig en verzoek ik daar om schorsing der beraadslagingen.® De Voorzitter gaf hieraan gevolg, sloot derhalve de beraadslagingen oer de be grooting en daarna de vergadering. WAT NU? Onder dezen titel schrijft het »Hbld« o.a. Op het verzoek om ontslag der vier Roomsche ministers zal zeer waarschijnlijk heden jreeds eeti dergelijk verzoek van de andere ministers volgen. Althans, zoo was de verwachting dergenen, die wij spraken. En dan zal het spel van na de verkiezingen opnieuw beginnen. De koningin zal weder om de adviezen der staatslieden inwinnen en, in Terband met deze advieztèn, een nieuwen premier zoeken. Hoe deze adviezen luiden zullen Op die vraag kan voorloopig natuurlijk nog geen antwoord gegeven wor den. Er zijn gissingen genoeg gedaan, mo gelijkheden evenveel geopperd in politieke kringen. Maar die zullen wij laten rusten, tot de toestand na eenige dagen vaji on derlinge besprekingen «enigszins zal zyn opgeklaard. Vermelden we alleen dat de fractie van den Vrijheidsbond een vergade ring heeft gehouden in het Kamergebouw in welke vergadering andermaal van de mogelijkheid van een nationaal kabinet werd gerept. En voegen we daaraan ten slotte toe, dat in politieke kringen veel besproken werd de mogelijkheid van een zuiver zaken kabinet, dan hebben wij melding gemaakt van hetgeen er voorshands te melden was. Een antwoord op de gestelde vraag is dat geenszins, maar een dergelyk antwoord is op het oogenblik ook nog door niemand te geven. We staan pas aan het allereerste begin van een nieuwe crisis. Bij Apofh.cn Drogisten a Bij den duivel te biechten. In 'd*en laatsten tijd beklaagden zich herhaaldelijk bij de politie te Rotterdam verschillende personen,, die de dupe waren geworden van een handigen oplichter, die hun op straat waardelooze vulpenhouders had verkocht, onder voorgeven, dat ze voorzien waren van 14 karaats gouden pennen. Gisteren is het ver moedelijk gelukt den dader dezer oplichterijen aan te houden.. Een rechercheur van het Hoofdbureau van Politie werd op straat aange sproken door iemand, die hein ver telde varensgezel te zijn en, zoo als meer voorkomt, geldgebrek te heb ben. Om hieraan een eind te ma ken, bood hij hem een vulpenhou der voor f3 te koop aan. Na eenig loven en bieden zou de rechercheur eindelijk voor 50 cent eigenaar kun nen worden. Toen het zoover was gekomen deelde de politieman mede wie hij eigenlijk was. De koopman werd overgebracht naar het Hoofd bureau van politie, waar hij H. P. bleek te zijn genaamd. Hij is thans als verdacht van oplichting, ter be schikking van de Justitie gesteld en overgebracht naar het Huis van be waring. o— In den trein bestolen. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de heer Willem Casper, wonende te Rotterdam, Vrijdagavond te Brussel plaats nam in den internationalen trein, om naar Nederland terug te keeren. Te Antwerpen aankomend, bemerkte de reiziger dat men zijn brieventasch met f 3040 had ontsto len. De bestolene verdenkt een 30- jarig persoon, die naast hem in den wagen had gezeten en te Antwer pen zich in groote haast uit de voe ten maakte. —o Inbraak. Dinsdagnacht is ingebroken ten huize van den heer B. aan de Zuid zijde, te Bodegraven. De heer B. wordt in een ziekenhuis te Leiden verpleegd en van deze gelegenheid hebben enkele personen gebruik ge maakt om in te breken. Een bedrag van f 70 en eenige gouden en zilve ren sieraden worden vermist. 2 —o Dievenbende. Te Haarlem is ingebroken in een perceel aan den Zijl weg. Aan de achterzijde van het gebouw zijn dc dieven binnengekomen door het ope nen van een serredeur en het boren van een gat in de spanjolet, waar na de grendel van de deur gescho ven kon worden. De dieven zijn niet verder kunnen komen dan de ach terkamer waaruit een bedrag van f 12.50 is ontvreemd. Vermoed wordt dat het dezelfde inbrekers zijn ge weest, die den laatsten tijd Bloemen- daal onveilig gemaakt hebben. Doodgevallen. De leidekker Jan Faber uit Am sterdam, werkzaam bij de restauratie der Groote Kerk te Edam, is van het dak dier kerk gevallen. Hij werd dood opgenomen. o— Onveilig Rotterdam. De Havenarbeider J. F. van TI1. uit de Sikkelstraat te Rotterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat, toen hij Zondagavond in de slecht verlichte Dortschelaan liep, hij plotseling was aangevallen door een tweetal hem onbekende mannen. Juist toen hij* wilde vragen, wat zij eigenlijk van hem wilden, ontving hij een harden slag in het gelaat, waarna hij zijn bewustzijn verloor. Toen hij weer bij was gék omen, be merkte hij, dat hij zijn portemonnaie met f4 kwijt was en bovendien een vrij ernstige verwonding aan den neus had bekomen. Vermoedelijk met een boksbeugel heeft men hem een drietal kneuzingen aan dennens toegebracht. o— Uilbrekers. De te Bunde surveillerende politie ontdekte dezer dagen in het bosch twee verdacht* Mtziende individuen, Bij aanhouding bleek, dat beiden uit de gevangenis te Reckheim wa ren ontvlucht en te Geule het Ne- dcrlandsch grondgebied hadden we ten te bereiken. Spoedig waren de uitbrekers achter slot en grendel ge zet, doch toen de politie eenigenlijd later passeerde bezweek juist de deur van de veel te zwakke gevangenis. Met de brits was de deur zoodanig bewerkt. Rij gebrek aan een behoor lijk arrestantenlokaal moesten de uit brekers naar Meerssen worden over gebracht. o— Moord op een hoofdagent. Dinsdag circa 1 uur werd, naai de „Loc." bericht, de Europeesche hoofdagent der veldpolitie van Pe- kalongan, (Ned. Indië), Meyer, door een troep inlandsche bewoners in de buurt van Wiradessa vermoord. De vermoorde laat een vrouw met 2 kinderen na en stond bij zijn supe rieuren uitstekend aangeschreven. De moord deed zich als volgt voor: Een der agenten van genoemden hoofd agent was den dag tevoren afgerost door een hadji, hetgeen reeds meer dere malen was gebeurd. Meyer toog toen uit om de zaak te onderzoeken, doch terwijl hij met den hadji aan het praten was, kwam de zoon van den hadji binnen, die hem den eers ten klap toediende. De te hoop gel op pen bevolking drong het huis binnen en wist den hoofdagent zijn revoi1 ver uit de hand te slaan, nadat hier mede vermoedelijk eerst nog een schot in de lucht was gelost gewor den. Nadat Meyer reeds eenige ge vaarlijke wonden had opgeloopen, lukte het hem nog te vluchten, doch werd in een sawah ingehaald door de aanvoerders der bende en daar afgemaakt. Twee der moordenaars, werden reeds gearresteerd, terwijl de anderen nog onvindbaar zijn. Een Aneta-telegram meldt nader dat alle moordenaars zijn gearres teerd. o— Van de trap doodgevallen. In haar woning aan de Boompjes te Botterdam is Maandag de 64-jarige mej. B. Jansen-Hof van de trap ge vallen waarbij zij haar linkerpols brak. Een verpleger van den te hulp geroepen Geneesk. Dienst verbond naar, docli na een poosje werd zij bewusteloos. Dr. Post, wiens hulp toen werd ingeroepen, moest den j dood, vermoedelijk door verbloeding in de hersenen constateeren. o— Hoog water. De Maas voor de gemeente Grave blijft steeds wassende, zoodat liet water van dijk tot dijk staat en de Veerstraat te Neder-Asselt reeds foe- gint onder te loopen. De pont is van de reep genomen, en de overtocht heeft geregeld plaats per pont, ge sleept door de motorboot, naar de zgn. brouwerij te Neder-Asselt. De peilschaal te Grave teekent thans 10.02 M. '-f- N. A. P. —o De stormramp. Naar uit Den Haag wordt bericht, zou het Nat. Steuncomité hebben be sloten, de kosten van herbouw der door den stormramp beschadigde2 kerkgebouwen te Langenboom en te Borculo en ook elders voor zijn re kening te nemen. o— In brand geraakt. In een woning aan den Van Mie- reveltstraat te Den Haag is Dinsdag morgen een juffrouw in brand ge raakt. Doordat zij de straat opliep, werden de vlammen nog erger. Met zware brandwonden overdekt is zij naar het ziekenhuis vervoerd. o— Brand. Te Roosendaal brandde de woning van den arbeider De Bruijn op het „Planken Wambuis" door onbekende oorzaak af. Bijna alles, uitgezonderd een weinig huisraad en drie koeien, verbrandde. Eenige kinderen konden slechts met moeite worden gered. Waspik. De beroemde telephaat Ma- kïtz zal a.s. Maandagavond '16 Nov. zijn bekende bekwaamheid in het gedachtenie- zen toonen in de Harmoniszaal. De lessen aan den cursus voor land bouw boekhouden. Welke te Raamsdonk (dorp) op 18 Nov. in de R. K. jongen- school geopend zal worden, zullen worden gegeven door het hoofd der R. K. jongens school alhier, den Heer A. F. Maas. De werkman v. d. V. werkzaam op de N. V. de scheepsbouwwerven v,h, P. en A. Ruitenberg, knelde heden morgen een top van een vinger. Dr. Wijffels ver leende geneeskundige hulp. Op Vrijdag 20 Nov. zal des avonds half zeven door onzen kapelaan, den Wel- Ëerw. heer G. van Riet, een sociale cur sus geopend worden voor de leden van den Jongen Boerenstand. De werkman B. de N. V. Scheeps- bouwwerven v.h. P. en A. Ruitenberg, sloeg bij het dicht liggen der luiken ach terover van het schip, waarbij hy zich ernstig aan een der polzen bezeerde. Ge neeskundige hulp werd onmiddelijk inge roepen. Maandag werd door het W. G. K. de moedercursus geopend. De geestelijke adviseur, de WelEsrw. heer kapelaan van Riet, sprak als afgevaardigde van het Be stuur, een hartelijk woord van welkom, in de eerste plaats tot zuster Ketkoerle uit Breda, die met de leiding van den cur sus balast is en vervolgens tot de aanwe zige dames, Behalve het dames comité was ook aanwezig de med. adviseur Dr. Wijffels. De geestelijke verheugde zich over de flinke opkomsten zette het doel en het nut van dezen moedercursus uiteen. Hij sprak ten slotte een woord van op wekking om de cursus tot het einde zoo getrouw mogelijk te volgen en verzocht de aanwezigen om hare bakers, voor zoover die niet tegenwoordig waren, aan te spo ren tot het volgen van den bakerscursus, die eiken Maardag na afloop van den moe- dersursus zou gegeven worden. 1 'i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 10