Eerste Blad S. D, LANKHÜYZEN Go's BANK FERMITAN' jjylÉ Uitgave: Firma L J, VEERMAN, Heusden, No. 4553 Vrijdag 18 November 1925 £«n brug om de gerwtde tusscben Gorten» es 51eeswijk FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". üiiiteiilïiniiscli Overzicht Raamsdonksveer. A. VERSCHUUR-BAERT Und van altena Int Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. AG ËNTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A DAM T. BOONSTRA. V Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijk# nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëc worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het was gepasseerde week niet voor de eerste maal dat we met klemmende argumenten het groote nut hoorden betogen van een brug över de rivier de Mer wede van Go- rinchem tot Sleeuwijk, die dan een vaste verbinding zou vormen tus- schen de provinciën Noordbrabant en Zuidholland. En met den beto ger zijn wij het geheel eens dateenc brug als bedoeld, groote voordeelen zou brengen èn voor het Land van Heusden en Altena èn voor de ge meente Gorinchem, terwijl zij een leelijken sta-in-den-weg in dengroo- ten verkeersweg Amsterdam-Parijs, zou wegnemen. Hoeveel oponthoud de rivier over gangen te Gorinchem en aan het Keizersveer nabij Geertruidenberg geven, ondervindt ieder die zich van Amsterdam of Utrecht anders dan per trein wil begeven naar het Zui den van ons land. Immers wordt van iedere zijde der rivier slechts eenmaal per uur overgevaren, zoo dat wie maar even te laat komt een vol uur moet wachten voordat hij kan worden overgezet, terwijl des nachts in liet geheel niet wordt ge varen. Een ander bezwaar tegen de veren is, dat de veerbooten som- k tijds niet groot genoeg zijn vóór de vele vehikels die naar de overzijde der rivier wenschen te gaan, waar van ook een uur wachten het ge volg is. Nu mogen we gerust zeggen, dat het veer Gorinchem-Sleeuwiik goed wordt geëxploiteerd. (Het Keizers veer laten we verder buiten beschou wing) en de nieuwe veerboot, die eerlang in de vaart wordt gebracht en 3 '.Meter langer en een halve (meter breeder is dan de thans varende, zal stellig aan de exploitatie van het veer ten goede komen. Evenwel neemt zulks toch niet weg dat een pontveer, hoe goed ook ingericht, voor een eenigszins druk verkeer vele moeilijkheden oplevert, die nu eenmaal niet zijn te ondervangen. Het veer Gorinchem-Sleeuwijk is een zeer druk en belangrijk veer. En zulks is te begrijpen als men weet dat het niet alleen het meest com- 179 Nu, er zijn papieren genoeg in den kleinen koffer achter in den wagen... Daar zouden we wel een paar van mee kunnen nemen. En dan wou ik een handwerk gaan leeren. Een dief of be delaar te zijn, is geen handwerk. Ik zou gaarne schrijnwerker worden of tim merman. Planken afschaven, o, dat is heerlijk werk 1 Hoe aardig is het, als aan alle kanten de krullen om je heen vallen. Claudinet schudde het hoofd, dat leek o hem niet zoo mooi toe. Ik zou liever bij een smid zijn, ant woordde het zieke ventje en den blaas balg trekken. Ik vind het zoo prettig, om naar het groote vuur te kijken. Dan zie ik aller lei dingen in de vlammenbeesten, planten en allerlei grappige figuren... En 't is zoo lekker warm bij den smids- haard, en ik heb het altijd zoo koud. De Slak had een valsche geboorte akte gemaakt van Fanfan, waarbij die van Claudinet hem als voorbeeld had gediend. Die liet hij den burgemeester zien, als er naar gevraagd werd, en tot nog toe was men ter steeds mee tevreden geweest. fortable is van alle veren, die het Noordelijk deel met het Zuidelijk deel van ons land verbinden, maar ook dat het gelegen is in den druk ken verkeersweg, die Amsterdam met Parijs verbindt. v Ook voor het contact tusschenhet Land van Heusden en de gemeente Gorinchem is het zgn. Sleeuwijksche veer een te betreuren belemmering. Immers is het een niet te weerspre ken feit, dat, dank zij de moderne vervoermiddelen, de trek uit het Land van Heusden en Altena zich steeds meer richt op 's Hertogen bosch en zulks voor een deel ten koste van Gorinchem. En dit schrij ven we voor een groot gedeelte toe aan de rivier de Merwede, die het steeds moeilijk maakt om Gorinchem vanaf Noordbrabant te bereiken. - Hoe goed ook geëxploiteerd, het veer is en blijft een hinderpaal. En slechts eene vaste verbinding over de Merwede is in staat vele van de moeilijkheden, thans aan een over tocht verbonden, op te heffen. Zou nu zulk een verbinding in den vorm van een vaste brug tot de vrome wenschen moeten behooren? Het komt ons voor dat de bouw eener vaste brug over de Merwede van Gorinchem naar Sleeuwijk zeer wel mogelijk is. Zeker, we weten wel dat zoo,n brug groote sommen zal eischen, maar toch meenen wij dat zij in de toekomst zal bewijzen in eene sedert lang gevoelde behoef te te voorzien. Niet slechts zal zij voor de doortrekkenden per motor rijtuig of per ander vervoermiddel een groot gemak opleveren, maar ook zal zij voor de bewoners van het Land van Heusden en Altena een uitkomst zijn. Immers is dat landsgedeelte, geheel met water omringd en slechts op drie plaatsen met den vasten wal verbonden n.l. met een brug over de sluis te Andel en met twee brug gen in de onmiddellijke nabijheid van Heusden, van welke er een toe gang geeft tot Nederhemert d.i. dus Gelderland en de andere tot het hartje van Noordbrabant. In het Noorden, Westen en Zuiden van het Land van Heusden en Altena is dus geen vaste verbinding met de streek die het omgeeft en dat zulks enorm lastig is, weet ieder, die genoemd Land van Heusden en Altena eenigs zins kent. (Wordt vervolgd.) XCV. Twee nieuwe Makkers. Op zekekeren dag, toen EusèbeRouil- lard, nog halt beneveld van de dron kenschap van den vorigen avond, uit zijn woonwagen stapte, zag hij ineens, tot zijn groote verbazing, Mulot voor zich staan. Groote Hemel, ben jij dat? Welkom, kerel, zeide de Slak en gaf den ander de hand 1 En je bent waarachtig nog dikker geworden. Maar er is, geloof ik, nog wel een glaasje in de fleseh,als Zéphyrine ten minste niet alles heeft opgedronken. Ja, dik ben ik, zeide Mulot met een welgevallig lachtje, terwijl hij zich door de deur van den wagen wrong, maar ik kan er niets aan doen, het is een ziekte. Ik ben te gezond. Ik eet bijvoorbeeld een heelen schapebout, een soepbord vol boonen en een driestuivers brood op en dan kan ik een paar uur later best weer van voren af aan beginnen.... 't Is soms wel beroerd, als je zoo'n gezonden hon ger hebt En drinken.... wijn, brande wijn, absint flesschen vol. Een gewoon mensch zou van de helft al dronken zijn.... ik merk er niets van.... De Hemel beware ons, wat zul jij een duur perceel zijn om je in den kost te hebben, riep de Slak uit. Maar Zéphyrine had op den weerge keerde een bewonderenden glimlach ge worpen, toen bij haar heel galant be groette. Wat een kerel 1 riep zy lachend uit. De Fransche binnenlandsche po litiek wordt geheel beheerscht door het financiëele vraagstuk. Hoewel de financiëele voorstellen der vorige week de goedkeuring hebben wegge dragen van den ministerraad blijkt toch dat de ontvangst van het ont werp der regeering tot gezondma king der Fransche financiën lang niet gunstig. Voor* de socialisten gin gen de voorstellen niet ver genoeg, omdat zij niet voldoende beantwoor den aan het door hen gekoesterde denkbeeld eener kapitaals heffing doch slechts neerkomen op een ver sterkte inkomsten belasting, voor rechts daarentegen gaan ze te ver. En eensgezind zijn rechts en links in hun verzet tegen de inflatie, die Painleve's voorstellen onvermijdelijk tengevolge zullen hebben, daar hij alvast, voordat het effect der voor genomen belastingvoorstellen zou zijn te constateeren, het maximum der emissie aan bankbiljetten wilde verhoogen met een som, gelijk aan het bedrag, dat, volgens de plannen zou worden voorgeschoten aan de in te stellen amortisatiekas. Painlevé zou later, wanneer de belastinggel den begonnen binnen te stroomen, de uitgegeven biljetten weer aan de circlulaUe onttrekken. Deze inflatie- maatregel noemt hij dan ook slechts van tijdelijken aard, maar niette min onontbeerlijk, om uil directe betalingsmoeilijkheden te geraken. iDe socialisten konden zich met dezen maatregel niet vereenigen. Maandag is in de financiëele com missie een socialistische motie, die betrekking had op de kapitaalshet- fing met 15 tegen 5 stemmen ver worpen en eenzelfde lot onderging, zij het met voor de socialisten wat gunstiger stemmenverhouding, een door hen op liet tapijt gebracht voorstel, waarvan de strekking was over te gaan tot een verhypothekee ring van particulier bezit, (handel en nijverheid, grondbezit). Ten over vloede werd in de financiëele com missie een voorstel van Léon Blum, dat een amendement was op een re- geeringsvoorstel en waardoor de so cialisten feitelijk terugkwamen op hun voornemen op een hypotheek te vestigen op alle vormen van parti culieren eigendom verworpen. De vraag is dan ook, of de regeering, wanneer haar voorstellen in de Ka mer een onderwerp van discussie Wat ik eet, verdien ik ook, liet de reus er op volgen. Ik werk enkel en alleen om te eten.... Den dag, dat ik geen honger meer heb, verdrink ik me Maar daar schiet me wat te binnen, zeide Mulot opstaande, ik heb je nog mijn vriend niet voorgesteld. Mulot boog, uit den wagen, bracht twee vingens aan den mond en liet een schel gefluit hooren. Plotseling kwam achter een boschje een klein mager terugstootend wezen te voorschijn, met loerende oogen, een echte boeventronie. Kom hier, Fadart, en maak je com pliment, zeide Mulot. De aangesprokene plaatste zich in pos tuur, beproefde zijn kromme beenen recht te zetten, dat hem echter niet ge lukte, en Wrong daarbij zijn lichaam in allerlei bochten. Goeden avond samen, zeide hij met een gemeene heesche stem. Wie is dat? vroeg de Slak, geheel verbaasd, het lijkt wel een levende schroevendraaier. Dat is Fadart, antwoordde Mulot. Hij ziet er uit, alsof je hem zoo zoudt om ver blazen, niet waar? Maar ik wou den kerel wel eens zien, die hem onder krijgt.,.. En bij de hand en moedig Daar kan men zich geen voorstelling van vormen.... Als iemand bij zijn zaakje maar even kikt, dan snoert hij ze gauw den mond. Zoo zeide de Slak, dan is hij zeker niet bang er het hachje bij in te schieten. Wat zou ik wagen vroeg Fadart. Ik ben nog geen zestien jaar, nog lang TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9—4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie zullen vormen, wel de meerderheid zal verkrijgen, wanneer het op stem men aankomt. Want zooals de zaken op het oogenblik staan, zal Painlevé zich niet alleen geplaatst zien te genover de oppositie van rechts, maar ook tegenover die van de soci alisten. In den Senaat zou bovendien aan de voorstellen eeu nog veel on gunstiger onthaal ten deel vallen. Intusschen blijft de franc dalen en nu klaarblijkelijk de eenheid onder het cartel totaal teloor is gegaan, is de toestand zoo verward geworden, dat nauwlijks nog kan worden aan genomen, dat de regeering-Painlevé zich kan handhaven. Volgens de laatste berichten heeft echter Painlevé zijn financiëele plan nen zoo weten om te werken dat zij waarschijnlijk de goedkeuring der socialisten wegdragen en de eenheid van het linksche cartel zal zijn her steld. Over de rede die Chamberlain in WORMPOi-DKRS werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ - HEUSDEN. niet, dus de guillotine bestaat niet voor mij. Nog bijna een jaar..» Er is ge lukkig nog een wetl Maar dan is de pret ook uit, niet waar, Mulot Ja, ja, zeide de reus, ik heb zelf je geboorte-akte opgemaakt, je hebt nog bijna een jaar tijd. En voor dat jaar om is, moet ik dus rijk zijn..» Want na dien tijd pas ik er voor. Ik ben al niet groot, en ik zou niet gaarne nog een kopje kleiner worden gemaakt. Nog geen zeBtien jaar en al zoo stout moedig, zeide de Slak. Je hebt het al ver gebracht voor je leeftijd... Jongens, hoor je dat wel, voegde hij er bij, zich tot de kinderen wendend, je kunt er een lesje aan nemen. Fadart haalde gekscherend een scherp, spits mes uit zijn zak, en zwaaide er mee in 't rond. Daarna riep hij uit, de stem van een straatventer naboot send Boeren en buitenlui! Hier kun jullie allemaal adergelaten worden 1 De kinderen weken, rillend van schrik, achteruit. Zijn die van jou, die twee jongens? vroeg Mulot, op Claudinet en Fanfan wijzend. Ja, antwoordde de Slak brutaal weg, die zijn van mij. Nu zou ik je wel eens een voorstel willen doen, zei Mulot. Goed. Spreek op, hernam Eusèbe Rouil- lard. Daar kom ik op een mooi idee, zeide Mulot. We moeten eens een firma op richten, samen moeten we onze zaakjes Guild hall heeft gehouden, schrijft de Times, dat Chamberlain zeer ver standig heeft gedaan door de ge beurtenissen van de conferentie van Locarno niet in gloedvolle bewoor dingen te schilderen, want er is nog steeds aanleiding om bezorgd te \ée- zen en de overeenkomst wacht nog steeds op de definitieve ratificatie. Verschillende Europeesche landen hebben thans accute vraagstukken van binnenlandschen polilieken aard te behandelen, hoewel deze slechts in geringe mate iets met de overeen komst van Locarno uitstaande heb ben. Er bestaat weinig twijfel, of in den loop van deze week zal een be langrijke wijziging in de gedragslijn der strijdende partijen in Duitsch- land tot stand komen, wat samen zal vallen met het leveren van de bewij zen, dat er aan de zijde der gealli eerden de ernstige wil tot vrede be staat. Sedert de conferentie van Lo carno heeft zich niets voorgedaan, waardoor de ratificatie der verdra gen op 1 Dec. verhinderd zal kun nen worden. De geest van Locarno heeft zich intusschen meer verdiept en verspreid. Men moet echter niet overdrijven of den boog overspan nen om liet onmiddellijke doel niét te missen. De tegenwoordige toe stand van Europa toont, dat men met groote zorgvuldigheid te werk moet gaan om de grondslagen van liet verdrag van Locarno te bevesti gen. doen. Een notaris hebben wij er niet bij noodig. Maar onze hand er op om elkaar te helpen, wanneer er een slag valt te slaan. Is er wat voor 't mes dan knapt Fadart de zaak wel op. En die beide kwajongens kunnen ons nu en dan heel mooi van pas komen. Zoo bleef het tweetal ook in den woonwagen. De dagelijksche omgang met die twee nieuwe schurken werkte allernadeeligst op de kinderen. Mulot vooral had een slechten invloed op hen. Hij was een mooiprater: hij verhaalde zijn avonturen aan de jongens op zulk een boeiende wijze, dat deze met open mond stonden te luisteren en een held in hem zagen. Zie jelui wel, zeide bij dikwijls tegen Fanfan en Claudinet, dat flinke kerels, die niet bang zijn, zich overal uit kun nen redden? Mulot was onuitputtelijk in het ver tellen van geschiedenissen uit het tucht huis, verhalen, waarin de misdadiger altijd een mooie rol speelt. Hij deed dat bovendien op zulk een grappige wijze, dat de kinderen er om moesten lachen, evenals Zéphyrine, zoodat er in hun geest allengs een verwarring ont stond tu8schen de begrippen van goed of kwaad. Vooral met Fanfan scheen Mulot veel op te hebbenhij leerde den jongen de gymnastiektoeren, waarmee hij zelf zoo vaak roem had ingeoogst. Fanfan leerde ze gauw, maar bij Claudinet mislukte het steeds. Wordt vervolgd yif liet Lani van ligiBóeii oa AltgiaJoLanostrgit onle lerwnr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1