PM I LI PS DCJCOLORA-LAMP Tweede Blad voor het Land van Heusden en Aliena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ifi. 4553. Vrijdag 13 Novemder C. DE KEMP Voor.ciw Bronchitis Engstraat HEUSDEN. 6L>öAPVi&T&e*J HEEFT DE NIÉUWE ALLE UITMUNTENDE EIGENSCHAPPEN DER AR6ENTA-LAMP PLUÖ EÉN. MET EÉN ENKELE HANDDEWE6INö VERANDERT GY HET HELDERE WITTE LICHT IN EEN SLACHT GROEN BLAUW GEEL Of ROOD NACHTLICHT. OOK VOOR. DE KINDERKAMER 15 PHIÉIP5 DüCOLORA OE IDEALE LAMP. PHILIPS EINDHOVEN $OOD ARBISDIRS st^caaaa» BEHOORENDE BIJ HET Kom uw pijnlijke rug te hulp! Voelt gij u ellendig door doffe, stekende rugpijn? Wordt gij gemar teld door rheumatische pijnen, stijf heid en harde zwellingen in uw ge wrichten en ledematen? Hebt gij last van de hinderlijke steken van spit? Van onaangename urinestoornissen? Voelt gij u vermoeid, uitgeput en op, zenuwachtig, prikkelbaar en terneer geslagen? Pas dan op uw nieren. De nieren* zijn de filters van het bloed, en zoodra zij haar taak niet meer behoorlijk vervullen, blijven vergiften in het bloed achter en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van een mes be ginnen u te kwellen, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid, blaas- stoornissen en slapeloosheid. iWacht niet tot zich verdere verschijnselen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwakte nieren voor het te laat is. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmiddel dient uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Fosters Pillen hebben duizenden geholpen en kunnen u evenzeer helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen büitenlandsch goed le ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon Openbare vergadering van den raad der gemeente WASPIK, op Vrij dag 30 October. Aanwezig alle leden. Voorzitter: Edelachtb. Heer Dek kers. Secretaris: WeiEd. Heer R. van Schijndel. De notulen worden gelezen en on veranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn: Missive Ged. St. omtrent de in de vorige vergadering getroffen wijziging in de Woningwet, welk besluit werd verdaagd. 2. Schrijven Ged. St. omtrent de in de vorige vergadering getroffen wijziging op de verordening in de staanplaatsen voor woonwagens. Als voren. De Voorzitter deelt mede, dat de kas bij den gem.-ontvanger is opge nomen en in orde bevonden. In to taal waren aanwezig f 13468.31. Wal de verkoop van het electr. net be treft, stelt de Voorz. voor liet be sluit te nemen, het electr. net met al les wat er aan verbonden is, niet in begrip Van aille rechten, aan de P.N.E.M. te verkoopen. Het koopcon tract wordt voorgelezen. v. d. Rijken. Aan art 9 zou ik wil len toevoegen, het in orde brengen van den weg moet binnen 'n bepaal den termijn geschieden. Voorzitter. Weleke termijn zou IJ daarvoor willen stellen. Van der Rijken. Bijv. binnen 2 maanden. Verschuren, ik vind een termijn van 2 maanden veel te lang. 't ls moeilijk een vasten termijn le bepa len. Ik geloof, dat de Voorz. het wel gedaan zal krijgen, dat de weg zoo spoedig mogelij is wordt in orde ge bracht. v. d. Rijken. 'tKan vergeten wor den. Op 'toogenblik hebben we de bewijzen, dat het niet uitgevoerd wordt. Voorz. Ik ben liet niet Verschuren eens. In overleg met de P.N.E.M. zul len we dat wel gedaan krijgen. Dan zou ik willen voorstellen liet artikel ongewijzigd te laten. Anders moet heel het contract weer naaf den Raad van Commissarissen. Het voor stel van den Voorz. wordt hierop met algeni. stemmen aangenomen. De rekening over 1924 was de vo rige vergadering in handen gesteld eener commissie van onderzoek en is als volgt: A. Gewone dienst: Ontvangsten f70895,40 Uitgaven:) f71394,69, nadeelig slot f 499,29. B. Kapitaaldienst: Ontvangsten f58776,98 Uitgaven: 54465,98. Voordeelig slot f4311. Voorz. De Hond, U hebt deze re kening nagezien. Wat is uwe mee- ning? De Hond. De rekening is in orde bevonden. Met algem. stemmen als boven vastgesteld. De begrooting '26 wordt geraamd in inkomsten en uit gaven op f 69349,56 Ingekomen een verzoekschrift van het W. G. K. om een subsidie van f 500 boven de gewone jaarl. subsi die, als bijdrage in de stichtingskos- ten van een eigen wijkgebouw. Brokx. Hebt U al eens gevraagd, of ze bel met een lokaal in de oude school kunnen doen. Voorz. Indien de Raad de gevraag de f 500 wil geven, dan behoeven we daarover niet meer te spreken. Brokx. Het schoolhuis komt met 1 Jan. uit de huur, Ais we ze dat eens geven. Dat staat midden in de gemeente. Verschuren. Wat zou het voordee- ligst zijn, f500 geven of het school huis. Brokx. Welk bedrag zouden ze willen verbouwen. Voorzitter. Ik heb een bedrag van 2500 gulden hooren noemen. Met 3000 gulden kunnen ze in ieder geval vol staan. Verschuren. Wij kunnen dat ge rust aan liet bestuur overlaten, ik wil er graag mijn stem aan geven, om f 500 voor 4 jaar te geven. Voorzitter. Het zal moeilijk gaan om het schoolhuis er voor te be stemmen. De verkoop aan het R. Iv. Kerkbest. is nog aanhangig. Ik hoop dat Ged. St. liet zullen goedkeuren. Ik heb den pastoor gevraagd of liij het huis nog zou willen voor f 5000. Er is geen stijging in de prijzen der huizen waar te nemen, maar wel een vermindering. Een huis dat 6000 gulden had gekost, werd thans pu bliek voor 2600 gulden verkocht. Wat het bestuur van het W. G. K. wil verbouwen, daarmede hebben we niets te maken. Brokx. Als wij f 500 geven mogen we toch ook onze eischen stellen. Voorzitter. In het verzoekschrift is toch .duidelijk uiteengezet, waar voor het gebouw bestemd wordt. Brokx. Ik vind het ook wel een mooi idee mits het geen 5000 of 6000 gulden kost. Voorz. Het W.G.K. zal voor f 5000 niet koopen. Verschuren. Het doel wordt toch duidelijk aangegeven. Vloeimans. Dat vind ik ook. Voorz. Wenscht iemand nog het woord. Brokx. Ik ben er wel voor, mits ze geen f 6000 verbouwen. Voorz. Ik meende straks nog mei een voorstel Le kranen. Heeft iemand nog een voorstel naar aanleiding van dit verzoekschrift. De Ilond. Ik stel voor om de f500 te geven. A. Kamp, Ik vind de gewone jaarl. subsidie toch al niet te hoog. Ik ben er voor om het gevraagde bedrag toe te staan. Brokx. Ik ben er niet legen maar wenschte een en ander wel wat na der omschreven te zien. Voorzitter. Ik ben het niet Ver schuren eens en heb liever dat het Hoofd der school liet huis blijft be wonen. Het voorstel De Hondwordl met 9 tegen 2 stemmen aangenomen, v. d. Rijken vindt het niet voldoende toegelicht en stemt tegen met Pruis- sers. Vervolgens wordt de vergoe ding aan bijz. scholen met algemee- ne stemmen van f7 op f7,50 per leerling gebracht. De verouderde instructie voorden secretaris en den ontvanger werd herzien en na voorlezing der nieu we werd deze met algeni. stemmen vastgesteld. De Voorz. deelt nog mode, dat de totale opbrengst der straatbelas ting bedroeg f 2598,20 en ongeveer f 1000 beneden de raming bleef. Vervolgens werd de begr. van het Burgerlijk annbest. aangeboden. Nog was ingekomen een verzoek schrift van Belet uit Bergen op Zoom die met zijn zweefmolen op de ker mis had gestaan en door concurren tie van een draaimolen geen cent verdiend had. Hij vroeg teruggave van f 60 staangeld. Bij stemming wa ren allen tegen teruggave. Besproken wordt vervolgens wijzi ging kermis. De Voorz. zegt, dat in de vorige vergadering den wenscli geuit werd om maatregelen te treffen vöor een betere regeling. Voorzitter. Ik heb de vorige keer voorgesteld om te wachten tot deze vergadering. Ik heb er ook eens over nagedacht. Op andere plaatsen heb ben ze de kermis gesteld op den- zelfden datum als naburige gemeen ten. Ik zou er ook wel iets voor voe len, om dat ook te doen. Voor betere voorstellen houd ik me echter aanbe volen. Brokx. Dan krijgt ge geen tenten meer. Hij staaft dit door voorbeel den uit de omgeving. Voorz. De kermis bestaat toch hoofdzakelijk in dansen. Met de rest gaat het steeds terug. Vloeimans. Brokx spreekt over Waalwijk, Besoijen en Baardwijk. Daarmee hebben wij niets te ma ken. In Raamsdonk hebben ze dat ook gedaan. Vroeger kwam er niets en nu wel. Brokx. Als ze te Raamsdonk dan dronken zijn, kunnen ze den boel hier komen opscheppen. A. Kamp. Door de buitenlui komt gewoonlijk het ongenoegen. Voorzitter. Als er in de omgeving gevochten is, moet de Voorzitter la ter maar verklaren dat het een bra ve jongen is. De Hond. Dat is nog al erg met hel pot verdeelen. Anders gebeurt het in Sept. en nu zooveel vroeger. Smits. Hoeveel scheelt dat? Voorz. Ongeveer 1 maand. Verschuren. Dan zou ik nog wen- schen des Zondags te openen, na afloop der kerkelijke diensten om 4 uur. Brokx. Wanneer begint de kermis te Geertruidenberg. Als ze daar Za terdags begint, dan zouden ze daar hun geld wel eens gaan opmaken. Verschuren. Ik heb een onderzoek ingesteld en ook daar begint ze na afloop der kerkelijke diensten. Van der Rijken. De gelijkstelling wordt toch gedaan om ze meer te localiseeren. Voorzitter. ,t Is beter ze gelijk te stellen en om 4 uur te beginnen. An ders is het niet gemakkelijk te rege len. Vroeger begon ze om 11 uur. Brokx. De kermis is voor de kin deren. Ik zou het laten zooals het is. Voorz. Dan zouden we ze tijdens de godsdienstoef. kunnen sluiten. A. Kamp. Zou het zoo moeilijk zijn, om Zondags niet te laten dan sen. Brokx. De kermis is geen bede vaart. Kamp. Hoe is dat te Raamsdonk? Brokx. Daar wordt gedanst. Voorz. Ik stel voor de kermis ge lijk te stellen met Geertruidenberg en Raamsdonk, te beginnen op Zondag om 11 uur, onder de godsdienstoef. te laten sluiten en te eindigen op W oensdag. Ruitenberg. Dan was het toch be ter omt 4 uur te openen. Rubbens. Dansen is altijd na 4 uur. Pruissers. Ik zou er voor zijn, om na 4 uur alles te laten beginnen, ls er dan geen politie, of is er diemiaar ran op de kinderen te passen en op de fietskaarten. In stemming gebracht wordt het voorstel van den Voorz. om te be ginnen om 11 uur en te laten dan sen om 4 uur, met 6 tegen 5 stem men verworpen. Het voorstel Ver schuren en v. d. Rijken om de ker mis in zijn geheel te openen om 4 uur, wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen.^ A. Kamp. Ik zou willen voorstellen om 's Zondags niet te dansen. Brokx. Dan kunnen we heel de kermis wel afschaffen. v. d. Rijken tot den Voorz. U zegt dat U het recht hebt, te laten dan sen of niet. Voorz. De Raad kan een aparte regeling treffen. De Hond. De belangen der gem. zijn niet gediend door niet te laten dansen, dan gaan ze toch naar bui ten. Het voorstel Kamp otn Zondags niet te laten dansen wordt met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Nog stelt de Voorzitter voor, het besluit te nemen, zooals in de vorige verga dering was voorgesteld, het school huis aan de R. K. Kerk te verkoopen. v. d. Rijken blijft buiten stemming. De overige leden zijn allen voor. Bij de rondvraag wijst de heer v. d. Rijken op de vele venters, waar van vele menschen last hebben. Hij vraagt (otm maatregelen te treffen, om die menschen zooveel mogelijk te weren. Voorz. Er komen veel venters; 't is dikwijls een vermomde bedelarij. Ik zal er de politie op wijzen te vra-t gen of ze toestemming hebben. Verschuren. Een post op de Be grooting is me ontglipt, ik neb er niets op gezien voor sluizenverbete- ring op het Vaartje. Die sluis is zoo slecht, diat er gevaar dreigt voor een gedeelte van Waspik. Ik wensch te dat de Raad toestemming zou wil len ^even tot verbetering. Voorz. Wij hebben al eens een be grooting laten maken, de kosten zijn echter vrij hoog. Wil de Raad in principe besluiten tot verbetering, dan zullen we naar de noodige mid delen uitzien. v. d. Rijken. Er is vroeger al eens over gesproken, zich tot de Prov. St. te wenden. Verschuren. Ei* is geen besluit ge nomen. Alleen is er een bespreking gehouden. Er zijn deskundigen ge noeg in Waspik. Rubbens. U hebt toen voorgesteld een ingenieur te laten komen. Verschuren. Als de Raad met hem besluiten kan ,dan konden we ons tot een ingenieur wenden. v. d. Rijken. Die man is toch wel te bereiken, hij woont toch in Europa. Voorz. Welke ingenieur wilde U laten komen? Er is op de begrooling een post van f 3000 uitgetrokken voor onvoorziene uitgaven. Indien de ver betering noodig is kan er altijd een gedeelte van gebruikt worden. De kosten zullen wel niet in de duizen den loopen. Indien ik van U dan mag hooren, welken ingenieur U bedoelt, dan zal ik hem persoonlijk bezoe ken. Verschuren. Ik ben zijn adres ver geten; ik heb het thuis nog wel. Voorz. Geef het mij dan maar. Verschuren. Het ligt m i. op den weg van den Raad om de sluis te verbeteren; een ingenieur die on langs hier is geweest, zei dat de sluis, in een slechten toestand verkeerde; hij kon niet begrijpen dat de Raad die verantwoording durft te dragen. Weth. Rubbens weet goed, dat de zaak niet in orde is. Rubbens. U moet niet persoonlijk worden; er zijn er meer die het. weten. Verschuren, ik heb geen bijbe doelingen. Rubbens. U moet niet persoonlijk worden dat vind ik niet rieëel. Verschuren. U is verplicht, als Wethouder dat in orde te brengen. U is vroeger ook landbouwer ge weest en kunt er dus iets van weten, tioe het behoort te zijn. Ik denk, dat de Voorz. en Wethouder Vloeimans. dat minder goed zullen weten en bij U om advies zullen komen. Vloeimans. Wij hebben altijd ge wacht op dien ingenieur. Pruissers. De toestand is slecht en dient verbeterd te worden. Rubbens. Ik ben er niet tegen, maar men moet mij de schuld niet geven. v. d. Rijken. Indien dit onderzoek door een ingenieur kosten meebrengt voor de gemeente, zou ik het niet doen. Hier zijn deskundigen genoeg. Als dan den volgenden keer de Voor zitter met voorstellen komt, dan kun nen we bij de provincie aanklop pen en de sluis gezamenlijk in orde laten maken. Voorz. Wien acht U geschikt in de gemeente? Dan zal ik hem een begrooting laten maken en vervol gens kunnen we Ged. St. vragen, tot bijpassen. v. d. Rijken. Er zijn hier verschil lende deskundigen, laten wc er dan maar over stemmen. Brokx. Wie zijn deskundigen? v. d. Rijken. Ze denken allemaal dat ze deskundigen zijn. Voorz. Daarom vraag ik ook, wie deskundigen zijn; ik meen dat er veel over praten, doch die in de prac- tijk niets weten. Ik weet het ook „Wat doe Je voor je hoest?" Niets? Dat is al erg onverstandig. Als Uw bron- chitis chronisch is geworden begint de ellende pas goed. Vanzelf zal die hoest niet overgaan. Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend kruidenmiddel als Akker's Abdijsiroop te baat genomen dat U er in eenige dagen 'van af kan helpen. Abdijsiroop is een beproefd mid' del bij' bronchitis, influenza, kinkhoest, zware verkoudheid, keelpijn, asthma. niet, en daarom «vraag ik aan v. d. Rijken en Verschuren om deskundi gen te noemen. v. d. Rijken. Hoe is de sluis vroe ger geweest? Heeft ze toen aan de eischen voldaan? Kan men tegen woordig geen beter middel vinden, dan zou ik er voor zijn, ze weer in den ouden toestand terug te bren gen. Voorzitter. Toen er in de dagbla den iets vermeld werd van den slech ten toestand dier sluis, ontving ik van een ingenieursbureau een schrij ven, dat wel advies wilde geven te gen betaling. Ik ben hier 20 jaren burgem. en er is steeds geklaagd over de sluizen. Als ze werkelijk zoo slecht waren, hadden ze al lang in moeten vallen. Wijs me een per soon aan, tot wien ik me kan wen den. Verschuren: Mijn meening is,ze in orde te laten brengen, zooals ze vroeger was. Vroeger heeft ze aan alle eischen voldaan. Waarom moe ten we nu naar een ander middel zoeken. Voorz. Dan stel ik voor een des kundige aan te wijzen. De Hond. Dan zou ik advies ne men, bij lui, die altijd met water werken bezig zijn. Dat kost niet veel. Zoo hebben we b.v. Verha gen en Blij leven le Made, Michiels te Capelle. v. d. Rijken. Is dat nu tochzoo'n moeielijk werk. Laten we ze inden ouden toestand terug brengen, dan zijn we klaar en hebben geen bij zondere deskundigen noodig. De Hond. Kunt u er over oor- deelen? Ik niet. Voorz. Ik stel voor tot stem ming over te gaan, wie als des kundigen in aanmerking kunnen ko men. Bij tweede vrije stemming wordt hiervoor aangewezen A. de Grauw te Waspik met 7 van de 11 stemmen. Voorz. Dan zal ik mij in verbin ding stelLen mei de Grauw, hem een begrooting vragen en de manier van verbetering. Dan zal ik den volgen den keer met voorstellen in den Raad komen. v. d. Rijken. Wordt er een besluit genomen, dan kunnen we ons nog tot de provincie wenden, die heeft er ook wat in te zeggen. Voorz. We moeten nu eerstwach ten op het rapport van de Grauw, en dan zal ik persoonlijk naar den hoofdingenieur gaan te ,s Bosch. Voorz. Nog iemand iets te vragen. De Kond. Waar komt dat water vandaan in de wiel achter mijn huis? Komt dat uit de haven? Het staat geregeld zeer hoog. Kan er niet in voorzien worden, dat de stand wat lager gehouden wordt, door de sluis dicht te houden? Voorz. Ik zal een onderzoek la ten instellen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. de vergadering. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime kenze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. Nieuwsblad Ptt lt*ch vaa 230 gram 11.50: 550 gram f 2.75,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5