Und van altena Uitgave: Firma L* J„ VEERMAN, No, 4554. Woensdag 18 November Heusden. 1925. Ifiiitenlaniiscli Overzicht „Het Kasteel van Kerlor". Int Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Dit blad veischynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De gezantei.raad heeft Zaterdag zeer be langrijke beslissingen genomen. In de eerste plaats is besloten® dat met de ontruiming der Keulsche zone op 1 December zal worden begonnen en uit verschillende berichten blijkt, dat deze ontruiming, die nog al een ingewikkelde procedure schijnt te zijn, ongeveer 1 Fe bruari dus een paar maanden later, haar beslag zal hebben gekregen. Uit dit be sluit blijkt, dus, dat de militaire autori teiten der geallieerde thans van gevoelen zijn, dat Duitschiand op het stuk der ont wapening zulke vorderingen heeft gemaakt, dat er op het oogenblik aan de ontruiming niets meer in den weg staat. Aleen zal de contrólecommissie te Berlijn nog na gaan of Duitschiand de hand houdt aan de maatregelen, die het heeft toegezegd te zullen nemen. Naar de letter behoort het wegtrekken der geallieerde troepen uit de Keulsche zone niet tot de concessies, welke de ge allieerden den Duitschen staatslieden te Locarno in uitzicht hebben gesteld, maar in werkelijkheid zal de conferentie van Locarno de thans genomen beslissing stellig hebben beïnvloed. Wel behooren tot de concessies echter de verzachingen van het geallieerde regime in het Rijnland, waartoe de geallieerden thans zullen overgaan, ge lijk blijkt uit de mondelinge mededeelingen, die Zaterdagavond zijn gericht tot Vor» Hoeseh, Duitschands gezant te Parijs. In menigerlei opzicht zal men aan de Duitsche wenschen tegemoet komen niet alleen wordt de benoeming van Langwerth von Simmern, tot dusver Duitsch gezant te Madrid, tot commissaris van het Duitsche rijk goedgekeurd, maar tevens zullen de ordonnanties worden herzien en zal de sterkste der bezettingstroepen worden inge krompen. Niet langer zullen bovendien m den vervolge bepaalde delicten door den krijgsraad worden behandeld, doch zal de berechting weer geschieden door Duitsche rechtbanken, terwijl voorts voor sommige delicten een wederzijdsche amnestie zal worden afgekondigd, Aanvaarding van de overeenkomst van Locarno is ook voor Duitschiand een levens kwestie, omdat deze overeenkomst Duitsch iand in staat zal stellen in de wereld weder de positie in te nemen welke het uit hoofde van zijn mat6rieele en cultureeie krachten PK' BJfl sL 180 Je bent toch een lammeling, zei- de Mulot dan. Natuurlijk voelde Fanfan zich ge streeld door de lofuitingen van Mu lot, en daar deze hem nooit sloeg, zelfs niet als hij dronken was, hecht te de knaap zich allengs aan den reus. Intusschen reed de kermiswagen van de eene plaats naar de andere. Het drietal mannen en de vrouwen leefden heel genoegelijk. De Slak had altijd geld en hij wilde desnoods wel iets leenen aan zijn makkers, Soms verdwenen de mannen voor eenige dagen ,dan ging de Slak met zijn slijperskar, Mulot en Fadart met valschè sleutels, breekijzers en loo- pers op weg. Als zij terugkwamen, hadden er groote bras- en stempar- tijen plaats soms gevolgd door ge vechten. Fanfan en Claudinet groeiden op onder dergelijke tooneelen van mis daad en brooddronkenheid, onder de gesprekken van Mulot en de Slak en Fadart, en een wonder was het wel. dat zij niet meer en spoediger bedorven werden Op zekeren nacht kwam de Slak laat thuis. Zij waren in de buurt ',van Toulouse. behoort te bezitten. Strescman heeft in een rede over de buitenlandsche politiek er op gewezen, dat het verdrag van Locarno aan de door Duitschiand gestelde verwachtingen beant woordt en het voornaamste gevolg van het pact is, dat een tegen Duitschiand gerichte entente vervangen wordt door een veilig- heidsverai ag, dat ook Duitschiand bereke ning verleent. Niet alle partijen in Duitschiand zijn echter voor aanvaarding van het pact van Locarno, de Duitsch-Nationalen deanon- streeren zeer tegen aanneming. De Duitsch- Nationale Fractie en de Rijksdag zal zich dan ook tegen de onderteekening van het verdrag van Locatno uitspreken. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Vrij dag 13 Nov. 1925 n.nV 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Ed.Achtb. Heer J. W. Egberts. Secretaris de WelEd. Heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent als naar ge woonte de vergadering met gebed, en verzoekt hierna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde is een ingekomen schrijven van Ged. St., betreffende de Gem.-begrooting 1925-1926. Dit schrijven bevat eenige opmerkingen van meer administratieven aard. In verband hiermee wordt door den Voorzitter noodig geoordeeld te be handelen punt 4 van de agenda: Aankoop Motorbrandspuit. Op een vorige vergadering werd een comm. benoemd, bestaande uit de heeren Ottevanger, Walraven en de Burgemeester als Voorzitter om te dier zake een onderzoek in te stel len voor welk doel deze heeren te Rotterdam bij de Firma's Yuldou- wen en Eikkers en Co. een demon stratie bijwoonden. Rij eerstgenoem de firma werd een demonstratie ge houden met de motor brand spuit, waarvan de prijs was f 1784, welke niet voldeed, terwijl bij laatstge noemde firma een motorbrandspuit in werking is gezien, welke spuit een wateromzet had van| 7 a 800 liter per minuut, die zeer goed void eed, deprijs van deze spuit bedraagt zonder materiaal f 3200. De Voorzitter zegt, dat kort daar na langs Nieuwen dijk een auto brandspuit kwam van de firma van Hij maakte zijn slapende makkers wakker. We hebben er over gesproken, zeide hij, dat ons paard oud wordt en dat we een nieuw moeten heb ben. Welnu kijk jelui eens, wat zijn dat? Wel, hernam Mulot, dat zijnsleu- telafdrukken. Nu, die sleutelafdrukken zullen ons aan geld voor een jong en mooi paard helpen en dan houden we ook nog wel wat over. Met andere woorden, er is een slag te slaan. Dil zijn afdrukken van sleutels en laden, waarin goud, zilver en bankpapier ligt. En aan wien behoort dat? vroeg Mulot. Aan een rijken boer, een paar uur hier vandaan, te Moisdon-sur Landelle vlak aan het begin van het dorp. Mulot maakte een afwijzende be weging met de hand. Dan weet ik wel, wien je bedeelt. Maar daar kunnen we onmogelijk in huis komen, als we geen jongen bij ons hebben. Al de buitenluiken zijn van massief eikenhout, de deur is altijd stevig gegrendeld. Alleen bo ven de deur is een klein raampje waar zoo'n jongetje van tien jaar doorheen kan Welnu, we hebben jongens van dien leeftijd, zeide de Slak. Jawel, jawel, bromde Mulot, maar Claudinet is er te zwak voor, alleen Fanfan zou het kunnen doen, als Eergen uit Midwolde. Deze spuit had ook een capaciteit van 700 a 800 liter per minuut, 100 nieter slangen, 2 trompen, vier wie ken en een Fordmotor van 22 P.K., welke over eenigen tijd meer eenvou dig samengesteld f 2500 zou moeten kosten. E. en W. stellen voor om deze spuit op proef te laten komen. De heer Koekoek vraagt aan den Voorzitter of deze ook nog hand brandspuiten had gezien. De Voorzitter zegt, deze gezien te hebben, welke echter niet meer vervaardigd worden, de prijs hier van bedraagt ongeveer f 1300. De heer Ottevanger zegt, dat wan neer een aiitobrandspuit uit Mitwol- de 3 weken op proef wordt gezon den, doch niet wordt gekocht, deze dan met een verklaring van des kundigen franco moet worden terug gezonden. De heer v. d. Meijden vraagt, in hoeveel tijd die spuit dan aan den Ippelschendijk is, waarop de Voorz. antwoordt net zoo vlug als een an dere. De heer Walraven vraagt of er geen offerte is ingekomen van Hei- ligerlee, waarop de Voorz. ontken nend antwoordt. Volgens de heer Walraven zou vandaar een autobrandspuit betrok ken kunnen worden tegen een prijs van f 2000. De heer Donker vindt de kosten wel wat hoog, en vreest dat er op een gegeven moment wel eens een defect aan den motor kan zijn, wij zijn in geen stad, en er wordt wei nig gebruik van de spuit gemaakt. De Voorzitter zegt, de bedrijfsze kerheid van de tegenwoordige motor is hoog opgevoerd, aan een defect behoeft niet meer te worden gedacht. De Voorzitter is een echte Ford man en zegt die laat U nooit in den steek.. Spr. adviseert de offerte van Heiligerlee af te wachten, doch zou in deze laatste zitting graag besloten hebben gezien, de aankoop van een motorbrandspuit. De heer Koekoek vraagt, of er ook plaats is voor zulk een spuit. De Voorzitter zegt dat dit in orde is. Spreker constateert thans dat alle leden Voor aanschaffing zijn. Aan de orde is thans het voorstel van R. en W. om het pad bij Q\ de Roer Jr. aan den openbaren dienst te onttrekken. De Voorz. zegt dat in een vorige vergadering reeds over deze zaak wij liem konden dwingen, of nog liever als hij uit zich zelf wilde../ En waarom zou hij niet willen, vroeg Fadart. Dat zou ik ook nog wel eens wil len weten, zeide Rouillard. Mulot schudde liet hoofd. Jelui kent den knaap niet. Het is een stijfkop. Maar dit is een uit stekende gelegenheid voor hem om te beginnen.... ik zal probeeren hem er toe over te halen. Den volgenden dag bemoeide Mu lot zich buitengewoon veel met de kinderen en vooral met Fanfan. Hij was onuitputtelijk in verhalen en gaf ze telkens brandewijn te drin ken, zoodat Fanfan ten laatste aar dig beschonken was. Toen de nacht aanbrak toog men op reis. Vooruitkom, Fanfan! Moet ik mee, vroeg de jongen ver schrikt. Waarheen. We zullen eens zien of je werke lijk niet bang bent, zooals ge zoo vaak hebt beweerd. Komaan, klim maar op mijn rug, dan zal ik je dragen. We zullen paardje spelen, totdat we er zijn. Fanfan deed wat hem bevolen werd; hij sloeg de armen om den hals van den Slak. Het regent zeide deze daarop, leg een deken over zijn rug, Zéphyrine, anders komt hij doornat aan. Zéphyrine pakte den knaap ineen oude wollen deken en nauwelijks was men op weg of de genoten is gesproken, leder is nu in de gele genheid daarover bezwaren in te He nen. 'tVoorstel wordt aangenomen. Hierna wordt de instructie van den gem.-ontvanger vastgesteld, na dat de Voorz. deze heeft voorge lezen.. Daar ingaandfe, 1 Jan. 1926 aan de O. L. School alhier een leerkracht overcompleet wordt, stellen R. en W. voor aan Mej. v. Kuijk, onderwijze res aan die school met ingang van dien datum eervol ontslag te ver- leenen. De Voorzitter zegt, dat Mej. v. Kuijk steeds haar best deed en bemind was hij de kinderen, en zou graag het eervol ontslag verleend zien, met dank voor de bewezen diensten. Aldus wordt besloten. E. en W1. worden tevens gemach tigd met mej. v. Kuijk te onderhan- len, over het geven: van les in de nut tige handwerken. De uitkeering aan de besturen der Eijz. Scholen wordt bepaald, inge volge de L. O.-wet, voor de school* te Nieuwendijk op f 1622,325, voorde school te Almkerk op f 585,68 en die te Waardhuizen op f 204,87. Tot 3e ambtenaar van den Eurg. Stand wordt benoemd de heer A. W. Donker. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat in verband met Mjn vertrek, door B. en W. de kas van den gem.- ontv. is nagezien. In kas f 39614,19. Bij de gebruikelijke rondvraag in formeert de heer Koekoek of de lichtprijs niet verminderd kan wor den, de menschen klagen dat dit zoo duur is. De Voorzitter stelt voor deze vraag in handen te stellen van de licht- cominissie, doch adviseert daar de eerste tien jaren niet aan te begin nen. Het electr. net kost de gemeen te jaarlijks 10,000 gulden. Het ge bruik wordt ook niet gr oioter door vermindering van den prijs. De heer Koekkoek had gedacht dat de Voorz. met een voorstel tot verlaging zou gekomen zijn. Sleeuwijk heeft veel schuld en heeft toch den lichprijs verminderd. De Voorzitter zegt, dat het wel meer voorkomt dat iemand niet veel schuld zich veel permi- teert. De heer v. d. Stelt zegt, dat in deze gemeente de café's des Zon dags nog eenige uren voor het pu bliek geopend mogen zijn. Er zijn menschen die zich daaraan ergeren. Spreker stelt daarom voor op Zon dag de café's geheel te sluiten. De Voorzitter verklaart zich gaar drank en de koude buitenlucht de den hun uitwerking en Fanfan sliep in. Zonder een woord te spreken lie pen de drie mannen over den weg, de Slak met zijn last op den rug, die echter zoo licht was, dat hij er nauwelijks iets van voelde. Het drietal liep door zonder veel te letten op de plassen, waardoor zij heenstapten, alleen zochten zij zoo veel mogelijk de donkerste plekken van den weg op. Zij luisterden naar elk geluid en hielden zich onbeweeg lijk wanneer zij maar het minste ge ritsel hoorden. Eerst wanneer alles om hen heen weer stil was geworden en ze rekenen konden veilig te zijn, gingen ze weer verder. Fanfan sliep maar al door, hij sliep nog, toen zij na e.en marsch van twee uren bij het dorp Mois- don kwamen. Nu zette de Slak hem echter op den grond en schudde hem heen en weeer. Kom, Fanfan, we zijn er. De knaap bleef rechtop staan, ter wijl de drie mannen om hem heen hurkten c|p den grond. Hij wreef zich de oogen uit, maar allengs kwam hij tot volledig bewustzijn en begreep hij, wat men met hem voor had, terwijl men zoo vriendelijk met hem praatte. Van den Slak en van Mlulot kreeg hij niets anders te hooren, dan mooie woordjes. Fadart ging al heel gauw jweg om eens te zien, of er ook on- ne voor het voorstel, en twijfelt ook niet of de geheele Raad kan zich daarmede vereenigen. Het voorsetl van v. d. Stelt wordt in rmanden gesteld van B. en W. tot behandeling in een volgende verga dering. Daar geen der leden het woord meer voor de rondvraag verlangt, •maakt de Voorzitter van deze gele genheid gebruik om enkele woorden te zeggen in verband met zijn ver trek naar Huizen. Spr. deelt mede, dat hij bij Kon. Besl. van 31 Oct. 1925 no. 34, met ingang van 16 Nov. 1925 benoemd is tot burgemeester van Huizen. Toen ik enkele dagen geleden, aldus Spr., het telegram van mijne benoeming te Huizen ontving, maakten zich gemengde gevoelens van mij meester. Mijne benoeming tot burgemeester van Almkerk heeft mij verblijd en ik heb mijn taak op 16 Maart 1922 alhier met vreugde opgevat. Ik gevoelde mij recht thuis in uw midden. Er zijn banden ont staan, innige handen, die men voelt, nu men afscheid neemt. En dat wordt door mij niet gedaan, om ee nige wanverhouding, want de ver- li onidng tusschen ons was steeds goed. Ik hen het hier niet .pioe. Doch voornamelijk heeft mij doen besluiten te vertrekken, het gemis aan een goede woning. Dat was ook een doorn in het oog van mijn vrouw. Met opgewektheid heb ik mijn arbeid verricht, wij hebben el kander steeds begrepen. Ik dank zeer, ook voor het geduld dat U met mij gehad hebt. Er heerschle altijd een goede en gezellige stem ming, terwijl er steeds met activi teit werd beraadslaagd. Ik was een nieuweling en Almkerk is voor mij een leerschool geweest. Mijn taak was hier nog niet afgeloopen. Jam mer dat ik wegga, er was voor mij nog veel te doen voor de inwoners dezer gemeente. Ik denk hierbij aan de drinkwatervoorziening, een punt waar steeds door mij op gelet werd. In 1923, 1924 en 1925 stelde ik voor een post op de begrooting voor de drinkwatervoorziening te plaatsen, maar de Raad zag daarvan af, dat was zijn recht. Maar ik mag niet na laten dit nog eens naar voren le brengen. Mijn onderzoek in deze heeft mij overtuigd, dat het hier treurig met de drinkwatervoorzie ning gesteld is, en we moeten God danken dat wij voor besmettelijke ziekten zijn gespaard gebleven. Daar moet iets aan worden gedaan. Meer- raaad in de buurt was. Begrijp ons nu goed, zeide Mulot op zachten toon tot Fanfan, wat we van je verlangen is volstrekt niet moeilijk, en jij, die nooit bang bent, zooals je me zelf hebt gezegd, jij kunt ons heel gemakkelijk hel pen. En je doet het ook, dat weet ik wel. Je bent een veel te flinKe. jongen, je durft wel.. Zie eens, wat we zullen doen. We zullen je op- hij schen tot aan een raampje boven een deur. Daar ga je door naar bin nen, je laat je zachtjes naar bene den zakken, vooral zachtjes, en dan trek je heel voorzichtig de twee gren dels van de deur.... Verder zullen wij er wel voor zorgen, jij gaat er maar weer uit en wacht ons aan het einde van de straat. Heb je ons begrepen? En wat wilt u intusschen doen? vroeg de jongen. Wij gaan naar binnen, maar dat gaat jou niets aan. Ik weet het: u gaat stelen. Dat raakt je niet, jij behoeft in elk geval niet te stelen. Maar als ik u help, steel ik ook, en dat wil ik niet, ik wil het niet! Neen, ik ga niet naar binnen. Fanfan stond rechtop tusschen de beide mannen, zijn zenuwen waren gespannen, zijn geheele lichaam tril de, zijn adem was hijgend, maar men kon bemerken, dat hij niet bang was ;ein dat hij vast besloten was om niet toe te geven. (Wordt vervolgd.) van Hens ajelanostraat on i ira. ^materna «NSWOKS&MittttK&KauK

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1