Eerste Blad FFJMITAr S. D. LANKHUYZEN Go's BANK Hoest Uw kind? gen brug over do jYierwede tajschw Gorindum en5leeow!jk FEUILLETON „Het Kasteel van Kerlor". Raamsdonksveer. A. VERSCHUUR-BÓERT Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 01525. Biiiteiilanilscli Overzicht T. BOONSTRA. ^ND van alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave; Firma L J UEERMAN, flensden, Ff?, 4555 Vrijdag 20 November 1925, Advei tentiën van 1 6 rege's 90 cent. Eike regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur cn Vrydagmorgeri 9 uur ingewacht. Vervol g. Een brug over de M er wede van Gorinchem naar Sleeuwijk heeft, als zijnde gelegen in den internationalen hoogst belangrijken verkeersweg,t naar onze nveening meer recht van bestaan dan b.v. een brug over den IJsel tusschen Zwolle en Hattum, met welken bouw binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Zij zal niet alleen het nationale maar zeker ook het internationale verkeer over de Merwede doen toenemen, terwijl zij het ook mogelijk zal ma ken om 's nachts en bij ijsgang of mist zonder gebruik te maken van veren, met vervoermiddelen van het Noordelijk gedeelte van ons land naar het Zuidelijk te komen en om gekeerd. Immers kan men om vanaf den Brabantschen kant het Land van Heusden en Altena in- of uit te gaan, gebruik maken van de groo te brug qver de Bergsche Maas bij Heusden, zoodat men via eene brug over de Merwede in het Land van Heusden en Altena gekomen zijnde dit via de Heusdensche brug kan ver laten. Eene brug als bedoeld is niet slechts een internationaal belang, maar tevens ook een provinciaal en voor enkele gemeenten een gemeen tebelang. Een internationaal belang is zij, omdat het verkeer tusschen onze groote steden en het buitenland er in niet geringe mate door wordt gebaat; een provinciaal belang om dat het doorgaand verkeer door Noordbrabant en het Oostelijk deel van Zuidholland heel wat zal groei en en het contact tusschen die twee provinciën nauwer zal maken: een. gemeentebelang voor meerdere gem. in het Land van Heusden en Altena en voor Gorinchem, daar bij vaste verbinding vooral de Altenasche ge meenten weer meer Gorinchem als stad voor hunne inkoopen zul len zoeken dan de laatste jaren het geval was, hetgeen voor die ge meenten, wier inwoners, dank zij het autobusverkeer, meer en meer 's Bosch als liun inkoopstad gaan beschouwen, met het oog op den af stand zeker van groot belang is. 181 Nu werden de mannen inderdaad boos. Mulot greep hem bij den arm en trok hem mee. Je zult gehoorzamen, zeide de Slak dreigend, of anders zit er wat voor je op, wat vreeeelijks, zooals je nog nooit hebt ondervonden. De mannen hadden de schoenen uit getrokken. Daar is het, zeide de Slak plotseling, terwijl hij op een alleenstaand huis wees, dat men nu goed zien kon, wijl de maan te voorschijn kwam tusschen de wolken. Het was een nieuw sterk gebouwd huis, en, zooals duidelijk was te zien, van alle kanten ontoegankelijk. Dat zag Mulot ook met één oogopslag. Er is geen ander manier, we moeten door het raampje heen,zeide hij. Vooruit maar. De Slak bukte zich even. Vlug als een kat klom Fadart op zijn schouders en kwam op die manier vlak voor het raampjes te staan. In een oog wenk had hij met een diamant de ruit losgesneden, met een stuk stopverf haalde hij deze nu naar zich toe. Er was nu een opening groot genoeg om Fanfan door te laten Ziezoo, zeide Fadart, en hij sprong weer op den grond. Hij pakte du Fanfan om het middel Vraagt men nu of de bouw van een brug van Gorinchem naar Sleeu wijk technisch uitvoerbaar is bijv. met het oog op de opritten enz. dan kunnen wij niet anders doen dan dit antwoorden: „een hoogeplaatsl technisch ambtenaar deelde ons me de, de uitvoerbaarheid zionder groole moeilijkheden mogelijk te achlen." En vraagt men ons of de bouw uitvoerbaar is met het oog op de kosten dan mecnen wij te moeten antwoorden: „indien het Rijk het leeuwenaandeel voor zijne rekening neemt, moet de rest betaald worden door de belanghebbende provinciën en de belanghebbende gemeenten en dat is zeer wel mogelijk." Zeker door een brug wordt liet aan Gorinchem behoorende veer- recht waardeloos, maar daarvoor in de plaats krijgt het eien veel grooter toeloop van bezuiden de Merwede. De Gorinchemsche middenstand toch zal van een brug indirect groo- tere voordeelen gtnieten door een grooteren omzet van waren en zulks beteekent o.i. meer dan de netto opbrengst der veergelden. Wel is waar bedroeg de netto opbrengst dier gelden in 1924 plin. f23000, maar door verschillende om standigheden wordt die opbrengst voor 1925 en volgende jaren op niet meer dan f 5000 per jaar'geraamd, zoodat voor de gemeente Gorinchem een ruil van veergeldheffing tegen een brug stellig niet nadeelig is. De bruto-opbrengst der veergelden beliep in 1924 tegen de f60.000, het geen het bewijs is van een druk verkeer als men in aanmerking neemt dat het tarief der veergelden niet hoog is. Voor het passeren ee- ner eventueele brug zouden brug- geledn kunnen worden geheven even als zulks geschiedt voor het passee- ren der brug over de Maas bij Ven- lo en uit de opbrengst daarvan zou de brug kunnen worden onderhou den, terwijl het daarvoor niet be- noodigde pond pondsgewijs zou kunnen worden verdeeld onder hen die de bouwkosten betaalden. Indien cl oor het vorenstaande de aandacht van gezaghebbende perso nen mocht wor-den gevestigd op hel groote algemeen belang bij een vaste verbinding over de rivier de Mer wede in den verkeersweg Amster dam Utrecht Breda Antwer pen Brussel Parijs, dan is ons doel bereikt. o— en tilde hem op. Mulot en ik zullen je ophijschen, zeide hij fluisterend, je kunt er met gemak doorheen.Wees nou niet mal, kom aan 1Maak geen leven.— Door den wind en den regen kan niemand je hooren, ala je maar een beetje voor zichtig bent. Ik doe het toch niet herhaalde Fan fan op stelligen toon. Mulot hief zijn gebalde vuist op. Pas op, je doet het wel, of ik zal je... zeide hij. Doch Fanfan verzette zich even krach tig: Neen 1 Neen 1Blijft van me af Al vermoord je mij ook, ik doe het toch niet. Ik zal gaan schreeuwen en dan worden jelui alle drie gepakt. Het kind sprak hoe langer, hoe lui der. Hij stond op het punt zijn be dreiging ten uitvoer te leggen. Toen daalde de vuist van Mulot neer en trof hem midden in 't gezicht. Op 't zelfde oogenblik wierp de Slak den knaap haastig de wollen deken over 't hoofd, om den kreet te smoren, die het knaapje wilde slaken. Domkop 1 Hou toch je gemak I zeide hij op Bcherpen toon tot Mulot en duwde hem vrij onzacht op zijde. Mulot gleed daardoor uit en klampte zich onwillekeurig aan een der vensters vast. Maar terstond richtte hij zich weer op en fluisterde Stil eens Het geluk is met ons t Het luik is niet gesloten I De beide andere mannen trilden bijna van vreugde. Op den partijdag der Duitsch-nationalen heeft de voorzitter van de ryksdagfractie graaf Wcstarp, over den buitenlandschen politieker) toestand een verslag uitgebracht, waarin hij het verdrag van Locarno scherp bestreed. In aansluiting daarop werd een motie ingediend, waarin verklaard wordt, dat in het verdrag van Locarno dé Dwilsche le vensbelangen niet gewaarborgd en de door Duitschland aangegeven lynen niet gevolgd zijn. Noch door een otidubbelzinnigen tekst, noch door een behoorlijk opzeggingsrecht is etke d, dat geen afstand is gedaan van «en Duitsche bevolking of van Duitschland. Art. 16 van het veilighUdspaci wordt in tegendeel door de geheole wereld als e»n vrijwillige erkenning van het dictaat van Versailles door Duitschland beschouwd. Het teiligbeidspacl en de Westelyke arbitrage- verdragen bieden Duitschland geen voldoen de waarborgen tegen sancties en het gevaar van een opmarsch. Door de Westelyke arbitrage-verdragen wordt de herziening van de onmogelyke Oostelijke grenzen niet verlicht, doch belangrijk verzwaard. De vrijheid van handelen van DuitichUnd, zoo wel naar het Oosten als naar het Westen, is niet voldoende beschermd tegen de ge varen van art. 16 van den Volkenbond. De ontwapening van de staten der entente, welke Duitschland eerst werkelijk gelyke rechten zal brenger», is niet ver zekerd. De tegenpartij heeft niets vervuld van hetgeen zij vooraf zou toestaan. Duitseh- Sands recht op de ontruiming san de eerste zóne is niet doorgezet. Het vraagstuk der ontwapening is niet geregeld op een wijze, welks in overeenstemming 13 met Duiïsch- lands belangen en Duitschlands recht. 5? WORKtl'OKDBRS AG ENTSCHAP TAN DE AMSTE RD AMSCHE BANK A'DAM TBLBFOOM Mo. 15. Kantooruren van 9—4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handclscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den ann- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Depoaito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. ®ST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. Dat kan niet zijn I fluisterde de Slak. Fadart onderzocht ze dadelijk n waar lijk, het was zoo. De luiken konden van buiten geopend worden. De meid, die ze van binnen met een pennetje had moeten sluiten, had de pen zeker niet in het gat gestoken, maar daarnaast. - In orde, zeide Fadart, hou jij dat jongetje maar eens goed vast, dan zal ik dat zaakje wel opknappen,Ik zal even de ruit uitsnijden en in een wip ben ik binnen.De sleuitels heb ik en de kast staat in de voorkamer links, nietwaar? Ja, antwoordde de Slak. Maar hou je mes in den zak als 't je belieft. Van wonden houd ik niet, 't is te gevaarlijk. Als je den ouden man den hals afsnijdt, j moeten wij er misschien ook nog eens aan gelooven. Ik niet, grijnsde Fadart, ik ben nog te jong.Maar laat me begaan Houd den jongen stil en als hij begint te schreeuwen, smoor hem dan maar. Fanfan, die deze woorden hoorde, bleef ondertuaschen onbeweegelijk onder de deken. De Slak had hem in zijn armen ge nomen als een klein kind, terwijl hij neerhurkte naast het geopende venster uitkijkende in de zwarte duisternis, of er ook iemand naderde. Maar hij zag niets, ofschoon zijn oogen allengs gewend waren aan de duisternis. Evenzoo hoorde hij niets, behalve het geloei van den wina en het neerpiassen van den regen. Fanfan voelde zich zeer ongelukig. I Hij was te machteloos om geluid te De z.g. consequenties zyn volgens alles, wat daarover bekend is geworden, geheel onvoldoende. Van de belangrykete conse quentie van het verdrag, de vaststelling van een vroegeren datum voor de ontruiming van de tweede en derde zóne en voor het houden van een stemming in het Saargc- bied, is in het geheel geen sprake meer. Van den veelgenoemden geest van Locarno is in de handelingen van de tegenpartij nog minder te bespeuren dan in de officieel® en officieuze uitleggingen van de verdragen. Het verdrag tan Locarno is daarom voor de Duitach-nationale volksparty niet aan nemeiyk. De parafeering van het verdrag van Lo carno heeft plaats gehad in strijd met heigeen voor de onderhandelingen overeen gekomen was en beteekent een verlegging van den grondslag der onderhandelingen ten nadeele van Doitfchland. De uitleggin gen, óp de belangrijkste punten naar aan leiding van de publicatie der verdragen ge geven, doet het gevaar van het werk van Locarno voor Duitschland duidelyk zien. Desondanks houden de Duitsche gedelegeer den aan he standpunt vast, dat een wijzi ging van de overeenkomsten niet mogelyk is, zoodat een wijïig'mg der verdragen op een wijze, in overee stnmming met Duitsch lands levensbelangen, niet meer te verkrygen is. Deze opvatting is daardoor tot uitdruk king gebracht dat de rijksdagfractie het uittreden der Duitsch nationale leden uit het kabinet goedgekeurd heeft. Vast aaneengesloten wekt thans de partyd -g der Daitsch-nationalen op tot een onverbiddelijker! strijd legen het verdrag geven, ofschoon men hem zeker ook niet zou hebben gehoord al had hij geroepen. Hij voelde het bloed, dat hem door den vuistslag van Mulot uit neus en mond was gesprongen in zijn hals drup pelen. Hij begreep heel goed, dat er op dit oogenblik een diefstal, misschein wel een moord gebeurde, vlak bij hem, en dat deze mannen dieven en moorde naars waren. O, nooit had hij zoo'n afkeer van hen gehad als nu 1 Plotseling hoorde hij door de wind vlagen en het kletteren van den regen heen een dof gestommel, alsof er ge worsteld werd, toen een zwakken maar vree8elijken kreet, een gorgelend geluid, dat eenige oogenblikken aanhield. Verwenscht, fluisterde de Slak, terwijl hij haastig opsprong. Gauw, gauw, vooruitfluisterde plot seling de stem van Mulot. In orde 1 liet Fadart er op volgen. Toen voelde Fanfan, dat hij in draf werd weggedragen. Een kwartier lang ongeveer ging het hard vooruit, toen stonden de drie man nen een oogenblik hijgend stil en ver minderden daarna hun vaart. Welnu? vroeg de Slak. Dood, antwoordde Mulot. Alle drommels 1 Dat spijt me 1 Fadart moest wel, antwoordde Mulot op die verzuchting, welke minder den vermoorden man gold als wel de vrees voor straf.Hij moest wel.Hij was onhoorbaar hinnengeslopen. De sleutel paste op de kast, alsof hij er op ge maakt was, of eigenlijk nog beter, want van Locarno en tegen het ernstige gevaar voor Duitschlands vrijheid en toekomst. In een tweede motie wordt er afkeuring over uitgesproken, dat de leugen van Duitsch land'® schuld aan den oorlog niet voldoende herroepen is, terwijl in een derde motie de partijdag aan de afgetreden Duitsch- nationale ministers dank betuigt voor hun toewyding en het onbeperkt vertrouwen in hen verzekert. Deze moties worden met algemeene stemmen aangenomen. Wacht dan niet tot het pijn in de keel en op de horst krijgt. Bescherm de teere lon gen door het onmiddellijk Abdijsiroop in te geven, die een zware verkoudheid of erger bijtijds voorkomen kan. Akker's Abdijsi roop is een onschadelijk en toch krach tig werkend kruidenmiddel dat U gerust moogt geven. Het helpt prachtig bij bron chitis, influenza, kinkhoest of verkoudheid In flacons vanaf 230 gr. f 1.50 ItiiiiiciilaiHl. Van den rechten weg afgedwaald Een 84-jarig diaconiehuis-mannetje te Naardeti, bijgenaamd »Jan tonder tanden die wel eens meer een slippertje maakte was Zaterdagmidddag van zijn wandeling niet thuis gekomen. Een onderzoek bij de politie der omliggende gemeenten leverde de slotenmakers zijn zulke stommelin gen, dat goede sEutels haast nooit pas sen. Is 't niet waar? Maar de Slak werd ongeduldig. Komaan, vertel nou maar verder. Fadart zei niets Hij hijgde hoorbaar. Misschien was hij vermoeid van den snellen loop, want hij was niet sterk, misschien ook gevoelde hij wroeging over het gebeurde en stond het tooneel hem in al zijn vreeselijkheid voor oogeen. Mulot vervolgde echter Hij deed alles bedstil, zooals ik zei, tot dat opeens de oude man, die stom meling, wakker werd, hem hoorde en naar de voorkamer kwam. Hij had een revolver in zijn hai d.Wat moest Fadart niet doen Hij kon zich toch laten doodschieten en daardoor 't heele huis in rep en roer brengenVoorde oude vent er op verdacht was, had Fa dart hem het mes al in zijn keel ge stokenHij heeft bijna geen kik meer gegeven. En de aap? In mijn binnenzak, hoor, hernam de reus. Welbewaard! Kolossaal hoor, bijna alles bmkpapier.We hebben nu voor een heelen tijd genoeg. Voor het nog begon te schemeren waren ze weer bij den kermiswagen. Zéphyrine verbrandde zoo gauw moge lijk de kleeren van Fadart en strooide de asch op een naburig stuk bouwgrond. De drie boosdoeners gingen gerust slapen. Wordt vervolgd voor bet Ly 8 ns H dglaoostraai nerwa -JJ'Ü.ML.'lLgg.k-g

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1