Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. II4555, Plaatselijk Nieuws Hinderlijke Stand. BEHOORENDE BIJ HET Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Langstraat te Waalwijk. Bij de op 17 November 1925 gehouden periodieke vei kiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwyk zijn bij enkele candidaatstelling herkozen voor de afdeeling Grootbedrijf: A. de Haan Heusden. G. N. van Loon Waalwyk. II. Verheyen Dongen. J. B. Verschuren Loonopzand. voor de afdeeling Kleinbedryf: J. P. Elemans Raamsdonksveer. B. J. Hoevenaars Dongen. H. Rombouts Raamsdonksveer. P. C. Scheüekens Dongen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente DUSSEN, op Vrij dag 13 Nov. nam. 2 uur. Voorz.Ed.Achtb. heer Snijders. De notulen werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan dat aan B. en Wi. een blanco erediet is ver leend om de heerschende besmette lijke ziekte typhus te bestrijden. Ziekenbarakken zijn opgericht en het toezicht daarvan is opgedragen aan pastoor Krielaarts en Dr. De Groot. Vervolgens deelt de Voorz. mede, dat de burgemeesters van Almkerk Giessen, Andel en hij met de directie van de N.V. Waterleiding Mij. West- Noordbrabant een onderhoud heeft gehad over drinkwatervoorziening. Aangezien de onderhandelingen nog gaande zijn kan liij vooralsnog geen nadere mededeelingen- hieromtrent verstrekken. Overname G. E. B. De Voorz. id1 eelt thans mede een schrijven te hebben ontvangen van de PNEM. waarin deze Maatschappij mededeelt, dat zij voor het bedrijf geen lioogeren prijs kan besteden als thans geboden is. De Voorz. acht het wenschelijk om deze zaak eerst nader in geheime vergadering te be zien. i Na heropening der openbare ver gadering deelt de Voorz. mede, dat de PNEM de f 20.000 niet ineens uit betaalt, maar met jaarlijksche aflos singen. Voor liet niet afgeloste be drag zal ze 4i/2 pCt. rente betalen. B. en W. adviseeren om het net niel voor dat bedrag over te geven. De PNEM wil den stroomprijs die nu 60 ct. per KWU bedraagt, bij overname op 45 ct. brengen en voor krachtafname op 25 ct. hou den. Na een langdurige discussie brengt de voorzitter in omvraag of het be drijf zal worden overgegeven! Voor stemden de heeren van Dru- nen, van Dijk, Middelkoop, en Berm. Voor het zelf exploiteeren de hee ren Hermans, van Balkom, Th. van der Pluym en van der Steen. De 3h!eeren J. v. d. Pluym en van der Koppel onthielden zich van stemming, zoodat de stemmen staak ten en de oplossing nu in een vol gende vergadering zal moeten plaats hebben. Jaarwedde. De voorzitter zegt, dat de heer van Gooi, ambtenaar ter secretarie te Zevenbergen is benoemd. In diens plaats is door B. en W. aangesteld de heer J. Pols. Aangezien de heer J. v. Gooi zijn salaris is vastgesteld in den oorlog, komt het B. en W. voor dat deze salarisregeling moet worden herzien. Voorgesteld wordt het aanvangsala- ris te bepalen op f600 met 10 jaarl. verhoogingen van f 50 benevens f 50 voor de waarneming van het secre tarisschap. Met deze regeling wordt dan f 1000 bezuinigd. De heer v. Dijk vraagt, of de be noeming niet door den raad behoort te geschieden waar op de Voorzitter zegt, dat dit ingevolge de Gemeente wet aan B. en W. behoort. De heer v. Dijk stelt daarna de vraag of niet heter een volontair aangesteld had kunnen worden. Daardoor zou men nog een grootere bezuiniging hebben gekregen. De Voorzitter zegt ,dat hij voor volontairs niets voelt. De geest is hier nu eenmaal goed en dien wil hij niet laten bederven. Bovendien kan men hier een ambtenaar niet missen. Hij acht een salaris van 600 gulden niet te hoog. Zoo'n ambte naar moet studeeren en dan blijft er van dat bedrag niet veel meer over. De heer v. Dijk wil ook niet be weren dat het salaris te hoog is, maar had gaarne gezien, dat een volontair was benoemd. De Voorzitter zegt nogmaals dat men hier een volontair niet kan ge bruiken. Hier op de secretarie moet gewerkt worden en kan niet vol staan worden met iemand die snior- gens om half elf eens komt kijken. Hij kan wel plaatsen waar men 10 tot 15 volontairs heeft zitten, maar waar juist de administratie het meest in de war is, het meest te wenschen overlaat. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algem. stemmen aangenomen. Vaststelling Rekening. De Voorzitter zegt dat de comm. de rekening heeft onderzocht en in orde heeft bevonden. De rekening sluit met een nadeelig slot van f 16.387.275. Door de commissie werd aange drongen 0111 de menschen die nog achterstallig zijn niet de belasting wat meer te gaan vervolgen. Vaststelling begrooting. De heer v. Dijk stelt voor dat de ambtenaren de pensioensbijdragen zullen betalen. De Voorzitter zegt, dat de heer v. Dijk in een volgende vergadering wel met een voorstel kan komen, met een wijziging van die verorden. Voor heden moet de begrooting over eenkomstig de bestaande verorden, worden opgemaakt. De heer v. Dijk zegt ,in een vol gende vergadering met een voorstel te zullen komen. De hegr. wordt hierna vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitg. van f 99.885.715. G. E. B. Wordt vastgesteld op een bedrag van f22.545.50. Vervolgens deelt de Voorzitter me de dat een geldleening groot f 25000 moet worden aangegaan. Met enkele financiëele instellingen is men ech ter nog in onderhandeling waarom hij voosteltdit punt tot een volgende vergadering aan te houden. Hierna vraagt de heer Hermans het woord en zegt vernomen te heb ben dat er onderhandelingen wor den gevoerd met een Waterl. Maat schappij, maar omdat dat nog wel een tijdje zal duren vraagt Spreker of er niet meer zorg aan het drink water kan worden besteed. Het drinkwater uit de slooten is walge lijk. De vreeselijke ziekte welke er thans heerscht is er het gevolg van. Men ziet in hel wafer dat de men schen moeten drinken, van alles d no de honden en katten welke het ver ontreinigen, ook de uitwerpselen van menschen en dieren worden er in geworpen. Het is dan ook geen won der dat de gemeente zoo nu en dan door een epidemische ziekte wordt geteisterd. v. d. Pluijm. Bij mij is het water zoo vuil, dat als het tweemaal ge kookt is nog bruin en troebel is. Hermans. Het is zoo erg, dat men bijna geen menschen kan krijgen om die stankpoelen te baggeren en dat water, van dat verpestend vocht moeten de menschen koffie zetten. Het is wel treurig. Jan Boezeroen is er de dupe van. Naar ik heb ge hoord, volgens het rapport van den geneesk. dienst, is de vreeselijke ziek te welke er nu heerscht te wijten aan het gebruik van het slechte wa ter. Voorzitter. Ik hen het met U eens ook ik heb er herhaaldelijk op ge wezen, bij menschen die hun mest- faalt lieten uitwateren in het drink water ,doch het helpt weinig. De menschen moeten eerst zelf zooveel mogelijk doen om het water niet te verontreinigen, eerder kan de overheid niets doen. De Voorzitter zet hierna de kos ten van een drinkwaterleiding uileen. Hermans. Als ik het goed begrijp zou dit voor een werkman 25 cent per week zijn. Dat is niet zoo veel. In de eerstvolgende vergadering van de Werkl. vereen, zal ik er ook eens met nadruk op wijzen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Andel. In de Ned. Herv. Kerk alhier zyn herkozen tot notabelen, M. Versteeg en H. de Fyter, terwyl in de plaats van wylen A. Naayen tot lid van het College van Toezicht is benoemd, M. van Os. Aalst. Dinsdag werden de laatste suiker bieten van hier naar de Coöp. Suikerfa briek Puttershoek verzonden. De leveringen zijn thans afgeloopen wat ongeveer 10 dagen vroeger is dan verleden jaar. Almkerk. Woensdagmorgen is de nieuwbenoemde burgemeester van Huizen, de heer J W. Egberts, feestelijk ingehaald. Bij de installatiezitting waren o.ra. aanwezig de burgemeesters van Hilversum, Bussum, Laren en Blaricum. De loco-burgemeester Vos wees in zijn installatie-rede op de moeilijkheden, die den nieuwen burgemeester in deze zoo sterk groeiende gemeente te wachten stonden. Naast de nieuwe wegenplannen, waarbij rekening moest gehouden worden met het Gooische natuurschoon, vereisebte de finan- cieela toestand der gemeente zorg. Spr. herinnerde ook aan de fusie-plannen met andere gemeenten en aan den ten oniechte minder gunstigen naam op crimineel gebied, welke onder het bestuur van den nieuwen burgemeester geheel moge verdwynen. De heer Egberts zei in zyn antwoord, dat een aangename werkkring in Almkerk door zyn benoeming was afgebroken. Ook hier zou de verhouding goed zijn als allen samenwerkten op Christelyken grondslag. Tot zijn aanwezige ambtgenooten zeide spr. van zyn kant samenwerking toe om de Gooische belangen, met behoud van eigen zelfstandigheid, te bevorderen. Verder spraken nog wethouder Schaap namens de anti-revolutionnaire raadsfractie. De heer Niermryer zei namens de S.D.A.P, fractie te betreuren, dat een deel der bevolking de benoeming van den heer Egberts niet met instemming had begroet wegens zyn kei kgenootschap, dat de meer derheid der bevolking niet toebehoorde. Da heer Westland sprak namens de Chr. Democr Raadsfractie. Burgemeester Reymer sprak, mede na mens zijn Gooische ambtgenooten, woorden van gelukwenschen. De belangen der ge meente hielden niet op by de historisch begroeide grenzen. Het streekbelang werd in het Gooi zeer sterk gevoeld. Spr. heette den heer Egberts ook welkom in de Gooi sche belangencommissie. »Hbl.« Door de heeren A. Groeneveld en A. Z. Snoek is tegen 1 Jan. a.s. ontslag aangevraagd als Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier. Thans zyn in deze gemeente bij verschillende gevaarlijke bochten bordjes geplaatst met een waarschuwing voor de snelrijdende auto's. J.l. Woensdagavond werd alhier in de Herv. Kerk door Ds. Rckh dankstond gehouden voor 't gewas. Aan het einde van den dienst werd Z.Eerw door Oadei ling Pruissen op hartelijke wijze toegesproken, waarin spreker naar voren bracht dat Z. EeïW. nu reeds voor de zesde maal een beroep naar elders heeft afgewezen. Ten slotte hoopte spreker dat Ds. Röth nog tal van jaren mag werkzaam zijn in deze gemeente en verzocht de gem. Z.Eerw. Ps. 33 4 en Ps. 134 3 toe te zingen, waarna Ds. Röth Ouderling en gemeente dankte voor 't hem toegezongenp. Genderen. Zaterdag 28 Nov. hoopt de Zangvereen. «Pulyhymnia* alhPr een uitvoering te geven. Het programma bevat een achttal zangnummers. Tevens zal worden opgevoerd het blijspel in 4 bedrijven, «Door tante's opgevoed*, door Roderick Benedix. Nieuwendijk. Deze week werden geen eieren vervoert naar de Rotterdamsche com8umptieveiling, wegens geen aanvoer. Tot bestuursleden van de Meisjes- vereen. «Martha* werden gekozen, tot vice-presidente mejuff. J. Broekhuijzen en tot secretaresse mejuff. A. Monshouw Td. Naar men verneemt, zal de Fanfare «Crescendo* op 4 Dec. een uitvoering geven. Het programma belooft zeer veel, zoodat er weer te genieten valt. Zaterdag moest B G., met z\jn broeder paarden naar Gorinchem brengen. Hy geleide 4 en zijn broer 3 veulens. De laatste, welke B. G. leide, schrokken van een motorfiets, met gevolg, dat ze er vandoor gingen. B. G. werd tegen den grond geslingerd 3 veulens sprongen over hem heen, doch het vierde veulen trapte G. zoodanig op het been, dat een gapende wond ontstond. De hulp van Dr. Overbosch werd ingeroepen. Heden werd te Werkendam aan besteed, het graven der sleuven voor de waterleiding. Per strekkende meter. A. Broekhuizen, Nieuwendyk, en W. Eeuwyk, Almkerk, perc. 1 f 0.63, perc. 2 f 0.59 Van Os, Werkendam, perc. 1 f 0.60, perc. 2 f 0 55 Den Hollander, idem, perc. 1 f 0.58, perc. 2 f 0.53 De Heus, idem, perc. 1 f 0.50, perc. 2 f 0.28 De Vries, idem, perc. 1 f 0.42, perc. 2 f 0,35 Van Herwijnen, idem. perc. 1 f 0.38, perc. 2 f 0.36| Van Heukelom, idem, perc. 1 f 0.38, perc. 2 f 0.34 Gebr. Hoeken, alhier, perc. 1 f 0.45, perc. 2 f 0.32. Gunning aangehouden. iVïïtiehfvMidmWw^ Raamsdonksveer. Maandag 16 dezer had de stemming plaats voor 5 Gemach tigden van het kiescollege. Gekozen werden de heeren A. E. Faro, H. Netten, A. C. Timmermans (aftr.) D. Lankhuijzen Sz. (aftr.) en J. G. Lankhuijzen. Op de na men der tegenpartij werden van 80 tot 90 stemmen uitgebracht. Het stemmenver- schil varieert van 140 tot 150 stemmen. Ten bate van het Wit Gele Kruis zal 22 en 23 Nov. een weldadigheidsbazar worden gehouden. Zondag brengt St. Nicolaas een be zoek aan 't Veer gecollecteerd zal daarbij worden voor de St. Viricentiusvereeniging. Sleenwijk. Gedurende de bieten campagne zijn alhier op de weegbrug ge wogen plm. 400.000 K.G. bieten. Sprang. De 10 jarige M. K. had bij het spelen het ongeluk, met zijn hoofd in een mestvork te valien, waardoor hij juist ouder het rechteroog een dsepe word op liep, welke gehecht moest worden. A.s. Donderdagavond 7 uur zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, uitgaande van de Chr. Best.bond «Sprang- Capelle« een openbare vergadering worden gehouden. Als sprekers zullen optreden, de heeren Kruithof uit Kampen en Nieuwland uit Rotterdam, respectievelijk met het onder werp «Er op uit* en «Moedig voorwaarts*. Belangstellenden hebben vrijen toegang. Veen. Door de lanbouwers is de prijs der zoete melk weer verhoogd en wordt deze thans aan huis afgeleverd voor 16 cent per Liter. Van de fabrieken wordt ontvangen 14 cent per Liter. Woensdagavond hield de gemengde zangvereeniging «T.O.G.I.D.O.* alhier, in een der localen der O. L. school, haar 2? jaarvergadering. Met den directeur waren bijna alle leden tegenwoordig. Nadat door den voorzitter den heer G. Vos de verga dering op de gebruikelijke wijze was ge opend, gaf de secretaris den heer M Hon- coop een verslag over het afgeloopen jaar, Waarna de penningmeester den heer T. den Dekker, rekening en verantwoording deed van zijne bescheiden, waaruit bleek dat de rekening sloot met batig slot van f 25.87g. Nadat de rekening door twee leden was nagezien en in orde bevonden, had de bestuursverkiezing plaats, de aftre dende voorzitter, Secretaris en penning meester werden met groote meerderheid van stemmen herkozen, terwyl in de ont stane vacatures van twee algemeene be stuursleden werden gekozen D. Verbeek, en G. van Heldenalle her- en gekozenen namen onder dank hunne benoemingen aan. Tevens werd besloten op Zaterdag 49 December e k. de eerste winteruitvoe- ring te houden. Nadat door den heer v. d. Nat directeur, der vereeniging een woord tot bestuur en leden was gesproken, en waarin hij o.m. een woord van dank richt te tot de secretaris voor het prachtige jaarverslag, en er op wees dat deze ver eeniging door het groote aantal eereleden en donateurs flinke steun der ingezetenen ontving, sloot de voorzitter met een woord van dank aan allen, deze gezellige vergade ring. Wijk. Den timmerman S. had het ongeluk in de fabriek v. A. met zijne hand te dicht bij de machine te komen met het gevolg dat zijne hand bloedend werd ver wond en hiervoor geneeskundige hulp werd ingeroepen. Op Dinsdag, 24 November a.s. zal door den raad dezer gemeente een open bare vergadering worden gehouden. De P. Bouman te Aalburg, heeft zyn benzinemotor vervangen door een 5 P. K. motor, welke gedreven wordt door electrische kracht. Waalwijk. Sinds eenigen tyd heeft zich in onze gemeente een commissie gevormd, die zal trachten dat, zoo mogelijk, ieder jaar een concours-hippique zal worden ge geven. De commissie is als volgt samen gesteld J. v, Iersel, voorzitterJud. Tim mermans Phzn., secretarisW. Timmer mans, penningmeester en als leden de heeren Jos. Klijberg. A. v. Liempt, Jac. Spijkerman, J. Teelen, P. v. Schyndel, J. Spapens en A. v. Scbijndel. Waspik. De Heer Raad, hoofd der Christelijke School alhier, is in gelijke be trekking benoemd te Soesterberg Woensdagmiddag 3 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de inzegening plaats hebben van het huwelijk van den heer J. v. d. Schans en M E. de Vries, door Ds. Jonkers. Woudrichem. In verband met en ter aanvulling van het bericht in het vorig nummer, betreffende het niet vervallen der pastoorsplaats alhier moge het volgende dienen Volgens Schutje?, Geschiedenis van het Bisdom 's-Hertogenbosch was de laatste pastoor te Woudrichem, vóór de kerk door de Hervormden in gebruik werd genomen, Jeannes De Vivario of van de Vijver. Waarschijnlijk heeft hij in 1572 by de komst der Geuzen zyn heil in de vlucht moeten zoeken. Hij kreeg in 1579 een beneficie te Budel. In 1838 werd besloten de parochie te Woudrichem weder op te richten en werd Bernardus Joannes van Miert tot pastoor benoemd, die door het inzamelen van aal moezen kerk en pastorie tot stand bracht. Nadat de herder op Zondag, 31 Juli 1836 in eene kamer van het huis, staande in de Keakstraat, het tweede huis zuidwaarts var.af Visscherdijk en bewoond door Me vrouw de Weduwe Maceen, geboren, Macaine, de eerste H. Mis had op gedragen, heeft G. P. Wilmer (de latere bisschop van Haarlem) op 20 Maart 1838 den eersten steen gelegd van het kerkje dat den 5 September d.a.v. door den deken van het district Heusden ter eere van den H. Joannes Nepomucenus, wiens beeld in den gevel der kerk prijkt, werd ingezegend. Pasioor Van Miert bleef tot 1840, toen hij naar Veghel vertrok. Daarna volgden 1840 -1843, Petrus Arnoldus de Bont. 18431853, Henricus Cornelius Wijten. 48531860, Godefridus Conreiius Pijpers. 1860—1865, Josephus Jacobus Lombarts, overleden te Kaatsheuvel 26 Mei 1965, in den ouderdom van 43 jaren. 18651872, Carolus Antonius Leonardus Jacobus Hubertus Bovens. 18721882, Franciskus Adrianus Ignatius Bijvoet. 18821889, Franciscus Gerardus Everar- dus Daniels. 1889 —1892, Wilhelmus Gerardus Kleijnen 1892 1902, Everhardus Henricus van der Heijde. 19021913, Odulphus Adrianus Antonius Schellekens. 19131917, Joannes Adrianus van Lies hout. 19171920, Franciscus Johannes Jose phus van der Eerden. 1920 -1925 Henricus Petrus van Rial| Behalve dat wij het vriendelijk klinkende kerkklokje waarschijnlijk niet meer dage lijks meermalen zullen hooren, is door de opheffing der parochie ónze gemeente weder een functionaris de hoeveelste I armer geworden. Tot kerkvoogden der Ned. Herv, gemeente zijn alhier herbenoemd de heeren S. H Bax en J. G. van Hoven. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Neeltje Adriana d. v. W. de Heus en A. Kollman Aaitje d. v. F. Rosier en C. Verdoorn Hendrika z. v. L. van 'f Sant en G. van Wijgerden. Ondertrouwd: Johannes Sterken- burg 26 j. met Johanna Cornelia Vroegh 22 j. Getrouwd: Gerardus Martinus Schut 24 j. met Antje van der Stelt 28 j.Marinus Corneiis Visserf 27 j. met Kom- mertje de Keyzer 21 j.Gerrit Visser 26 j. met Adriana Quaijtaal 20 j. Overleden: Lau wrens Oldenburg 57 j.Leendert van Vark 94 j. WOUDRICHEM. Geboren: IJmert z. v. Johannes van Straten en Lena van Straten Wil- lemina d. v. Teunis Baks en Wilhelmina van Drunen. Ondertrouwd: Jan de Koter 21 j, en Antje Vink 19 j. Getrouwd: Evert Jacobus van An del 32 j. en Cornelia Daim 30 j. ZUILICHEM. Geboren: Bertus z. v, M. Lobregt en M. Apeldoorn. Getrouwd: B. Scheffers 26 j. met J. Albers 22 j. Kienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9