Eerste Blad Und van altera FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Buitenland Binnenland. Uitgave: Firma L, J, VEERMAN, Heusden. No, 4556. Woemdag 25 November 1925, Int Telefoon uo. 19. Postrekening no. 61525. lluiteiilaiMlscli Overzicht Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het kabinet Painlevé in Frankrijk heeft hét ook niet lang volgehouden. De financiëele toestand van het land heeft eenigen tijd geleden uit het kabinet, Caillaux doen vallen en nu heeft Painlevé zijn opvolger, die te vens premier was, hetzelfde lot on dergaan. De financiëele voorstellen der regeering konden in de Kamer tenslotte niet een meerderheid vin den en dit heeft den eersten minis ter Zondag bewogen, met zijn andere minister collega's het bijltje er bij neer te leggen. Dat het zoo ver moest komen, was reeds enkele dagen, voordat het gezamenlijke ontslag was ingediend, hetwelk door den presi dent der republiek, Doumergue is aanvaard, duidelijk. Hoe langer hoe minder kan de regeering op den steun der garner rekenen: enkele feiten mogen dit illustreeren. Toen Vrijdagavond werd gestemd over de artikelsgewijze behandeling van de voorstellen der regeering, kreeg de ze nog haar zin, daar er 294 voor- en 250 tegenstemmers waren, ter wijl 25 leden zich onthielden. De kleine meerderheid bedroeg dus toen 44 stemmen. Zij kromp echter gister middag in tot 28 stemmen, toen Pain levé de kwestie van vertrouwen stel de bij de stemming over een amen dement, waarvan de strekking was rt 5 der financiëele voorstellen te laten vervallen. Deze 28 stemmen beteekenden bovendien een geflat teerde (meerderheid, daar jwel is-waar 277 voor- en 249 tegen de regeering werden uitgebracht, doch 26 commu nisten zich van stemming hadden onthouden. Toen echter over art. 5 nopens het consolideeren der z.g. bons op korteren termijn de Kamer zich had uit te spreken, werden 278 stemmen tegen en 275 stemmen voor uitgebracht, zoodat de regeering met drie stemmen in de minderheid was. Hiermee was het lot der regeering bezegeld; hel kabinet-Painlevë trok de consequenties uit de nederlaag en diende zijn ontslag in. Het schijnt, dat het vooral leden van het rechterdeel van 't cartel, en kele radicalen en aanhangers van de gausche radicale zijn geweest, wier stem der regeering gisteren is ontvallen en die zoodoende er toe 182 Maar Fanfan lag met wijdge opende oogen, doodsbleek en ril lende op de oude stroomatras1, en kon niet in slaap komen. XCVI. De waarheid. Georges de Kerlor had het huis He Parijs verlaten. Een oogenblikhad hij nog gekeken naar de beweging- looze gestalte van Hèléne, die lang uit op den grond lag, maar hij was heengegaan zonder zich om haar te bekommeren. Hij had zelfs de dienstboden niet gewaarschuwd. Eerst een uur later kwam bij toe val de nieuwe huishoudster der Ker- lor's binnen, want mevrouw Crépin was reeds lang ontslagen. Zij uitte een kreet, toen zij haar meesteres daar zag liggen. Maar zij was een resolute vrouw en herstelde u'ch dadelijk en riep om hulp. Daarna beproefde zij, bijgestaan loor de andere dienstbode om me- /rouw de Kerlor tot bewustzijn te mengen. hebben bijgedragen, dat het kabinet ten val is gebracht. Het is inmiddels makkelijker een ministerie van het tooneel te doen verdwijnen dan het te vervangen door een kabinet, dat levensvatbaarheid is. De zeer kleine meerderheid der oppositie maakt het terstond duidelijk, dat de partijen, die deze samenstellen, moeilijk de regeering kunnen vormen, temeer wanneer men overweegt, dat bij de tegenstemmers zich ook nog 26 com munisten bevonden. De eigenlijke oorzaak van de cri sis is te vinden in het feit, dat Pain- fevé zich met een taak had belast, die zijn krachten te boven gingen. De energie, waarmede Painlevé vier weken lang heeft getracht een op lossing voor het financiëele vraag stuk te vinden, heeft slechts bewe zen, dat iemand een mathematicus van wereldroep zijn kan, zonder wijs te worden uit het cijfergegoochel van de openbare financiën, dat feitelijk een met zeven zegels gesloten boek voor hem blijft. De toestand, door het aftreden van het kabinet-Painlevé veroorzaakt, is ongetwijfeld zeer moeilijk: noch de oppositie die hem ten val heeft ge bracht, noch de partijen van links, waar een scheuring duidelijk voor den dag is gekomen, zijn in staat een regeeringsmeerderheid te vor men. waarschijnlijk zal dan ook slechts een ministerie van de concen tratie, d.w.z. van de burgerlijke en middenpartijen, de eenige oplossing blijken. Koningin Alexandra overleden. Koningin Alexandra van Engeland is Vrijdagmiddag half zes op San- dringham House overleden. Zij zou I December 81 jaar geworden zijn. De koning, de koningin en ver schillende andere leden van de ko ninklijke familie waren de twee laat ste dagen voortdurend bij haar en waren aan het bed toen het eind kwam. De Londensche avondbladen ver schenen met rouwranden en van alle regeeringsgebouwen wapperde reeds om zes uur de vlag halfstok. Alle schouwburgen sloten zonder speci aal verzoek hun deuren, en ook de concerten van den draadloozen om roep te Daventry werden afgelast. o— Koude in België. Naar aan de N. R. Ct. uit Brussel Ondertusschen had zij terstond om een dokter gezonden. Het duurde heel lang voor de ipo- gingen van den arts gelukten en Hé- lène haar oogen weer opsloeg. Zij keek verbaasd in het rond, lag een oogenblik stil te peinzen. Toen kwam er plotseling een uit drukking van vreeselijke droefheid op haar gelaat; zij herinnerde zich het laatste onderhoud met Georges. Jean, Mijn kind! riep zij uit, en zij richtte zich wild op om uit het bed te springen. Niemand der dienstboden had om den kleinen jongen gedacht en dien dus ook niet gemist. Alleen zeide de huishoudster nu: O, de jongeheer zal met mijnheer den graaf zijn uitgegaan, dat heb ik al gedacht. Maar Hélène worstelde tegen haar bewakers, die haar in het bed wil den houden. Neen, neen, riep zij uit. Hij is weg! Hij is... gestolen, ja gestolen door een landlooper... Gauw, gauw. Laat een onderzoek doen In het eerst geloofde men haar natuurlijk niet. De arts dacht aan hersenoverspanning, aan een tijde lijke razernij. Maar mevrouw de gravin hield vol; zij weende van woede, toen men haar niet wilde laten opstaan en zoeken. Vertelt u dan eens kalm, mevrouw zeide de dokter, een verstandig be jaard man. In vlugge trillende woorden deed wordt gemeld is het, sedert verschei dene dagen zoo ongemeen koud, op de hooge plateaux van de Belgische Ardennen, dat heele kudden ever zwijnen de bosschen verlaten om in de onmiddellijke omgeving der dorpen en gehuchten, hun voedsel te zoeken. Ook de vossen die zich tot dusver nog schuil hielden, leg gen thans een groote stoutmoedig heid aan den dag en hebben reeds menig kippenhok geplunderd. Inde provincie Luxemburg en nabij Mal- medy, in het Hooge Veen, organi seert de bevolking klopjachten en heeft men verscheidene everzwijnen gedood en een aantal vossen gevan gen. o— Munitie ontploffing in Perzië. Te Ahwaz in Perzië heeft een ont ploffing van kruit en munitie den dood van 70 soldaten veroorzaakt. De munitie welke den vorigen zo mer bij onlusten in beslag werd ge nomen ,zou naar een andere bewaar plaats worden overgebracht, toen de ontploffing waarvan de oorzaak on bekend is plaats vond. o Een vloedgolf in Amerika. Op 16 Nov. heeft een vloedgolf van 35 voet hoogte liet havenplaats je Zihuataneo aan den Stillen Oce aan in den staat Guerrero geteisterd. Het plaatsje stond gedurende twee uur geheel onder water. Het is nog niet mogelijk het aantal dooden te schatten. De ramp wordt toegeschre ven aan een onderzeesche vulkani sche uitbarsting. -o— Vader en zeven kinderen verpletterd. In het dorp Versale in Calabrië is een huis ingestort, dat door een talrijke familie werd bewoond. De Vader en zeven kinderen wer den onder de puinhoopen gedood, de moeder en één kind kwamen met den schrik vrij. o— Een cycloon in Engelsch-Indië. Bij een cycloon in het zuidelijk deel van Engelsch-Indië zijn, 800 menschen gedood. De materiëele schade wordt op 100.000 p.st. ge schat. Tc Bombay zijn berichten ont vangen, dat er talrijke wrakken op zee ronddreven. o— Een merkwaardige banclietenstreek. Een Zwitser heeft een nieuwe methode uitgevonden om niets ver moedende bankbedienden van hun geld te ontdoen. Een firma te Lu- Hélène haar verhaal. Zij noemde haar man daarin. Zij kon niet vertel len, dat hij het kind had weggen schonken. Zij zeide alleen, dat haar man het. had gezien, dat een land looper het kind had weggenomen. Daarna was haar man heenge gaan, hem achtervolgende. Maar, dan zal mijnheer de graaf het kind wel terugvinden, zeide de dokter. O, neen, heen, riep Hélène uit, ik zelf moet, ik wil het kind zoeken, En je moet mij allemaal 'helpen. De politie moet gewaarschuwd wor den. Gauw, gauw. Men twijfelde nu niet meer aan haar woorden. Alleen vond men het zonderling dat zij zoo weinig ver trouwen stelde in de nasporingen. Ook kwam het een der dienst meisjes nu in de gedachte, dat zij den heer de Kerlor door de tuindeur had zien uitgaan met een koffertje in de hand, maar zij zeide daarvan niets. Wij zullen oogenblikkelijk de po litie waarschuwen, zeide de dokter. Weet u ook ongeveer, mevrouw, hoe laat het feit gepleegd werd? Even over tienen,' denk ik, zeide Hélène. Het is nu... Zij keek op haar horloge. O, jnijn God, het is reeds over middernacht. De daarop volgende dagen en nachten waren voor Hélène een rustelooze, kwellende tijd. Zij aten dronk bijna niets, zij rilde steeds zern, die een bediende naar het post kantoor zond om 'n groot bedrag te innen, werd van deze streek het slachtoffer. Toen de man met het geld het postkantoor uitkwam, werd hij plotseling achterhaald door een man zonder overjas en met een pen houder achter het oor, die hem zeide dat er een vergissing geschied was, en hij den bediende te weinig had uitgekeerd. De bediende, die meende met een postbeambte te doen te heb ben, overhandigde den man het gein- de bedrag. Deze zeide, dat hij on middellijk met het geld zou terug- keeren. Doch de pseudo-klerk is nim mer teruggekeerd Een vrouw verkocht. Te Terborg heeft dezer dagen ze kere P. zijn 24-jarige vrouw voor f 40 overgedaan aan den 76-jarigen scharenslijper B. te Genderingen. Er werd een soort koopacte in duplo van opgemaakt. Na vijf dagen keer de de vrouw echter bij P. terug, waarop B. zijn geld terugverlangde De politie heeft de beiderzijds ge- teekende koopacten in handen ge kregen. o— Bloedig drama te Arnhem. Zaterdagavond omstreeks half 12 heeft te Arnhem een treurig drama plaats gehad, waarbij een man in koelen bloede werd doodgestoken. ""Op den hoek van het Velper- plein en de Hommelstraat kregen de 52-jarige D., vergezeld van zijn ruim 20-jarigen neef, die samen een café hadden bezocht, doch geens zins onder den invloed van sterken drank verkeerden, plotseling ruzie met twee hen ontmoetende vrien den ,den 20 jarige van H., en den 25-jarigen S. Aan weerszijden wer den de messen te voorschijn gehaald en ontving de 52-jarige I). een mes steek in het hart, benevens in den rug en in het hoofd. D. zegg ineen en was bijna onmiddellijk een lijk. Zijn neef kreeg een steekwonde aan de rechterzijde, terwijl S. een wonde aan het hoofd opliep. Dit bloedig drama speelde zich in enkele minu ten tijds af. Het lijk van D., die va der is van zes kinderen, werd naar het Sted. ziekenhuis overgebracht. De beide daders van H. en S. meld den zich kort na het gebeurde uit eigen beweging bij de politie aan en werden onmiddellijk in hechete- van het hoofd tot de voeten. Ge- heele dagen bracht zij door met door de straten van Parijs te zwer ven, of in besprekingen met den politie commissaris en politie-agen- ten. Verder had zij tal van mannen aangesteld, om in de dorpen in den omtrek onderzoek te doen. Bovendien loofde zij een zeer groote som uit, aan dengene, die haar inlichtingen kon geven omtrent den knaap. Alles hielp echter niets. Er was geen spoor van haar kind te ontdek ken, noch in Parijs, noch in den omtrek. Zoo gingen er 3 dagen voorbij, dat Hélène ten prooi was aan de he vigste martelingen. Het was haar een troost te mogen denken, dat in elk geval haar kind nog leefde, dat men het in het leven zou houden, alleen om er later voordeel van te trekken, maar wat vernederngien, wat kwel lingen zou intusschen het kind moe ten ondergaan. Aan haar man dacht zij zoo wei nig mogelijk. Al haar wenschen fen willen en denken was gericht op haar kind, op het terugvinden daar van. Indien zij aan Georges dacht, was het met een gevoel van verbittering, vermengd met afschuw, over een man, die zóó kon handelen tegen over een onschuldig kind, tegenover zijn eigen zoon.... Aan het einde van den derden dag zat Hélène moedeloos in haar nis gesteld. Een oude veete schijnt de oorzaak van dit drama geweest te zijn. o Ernstig auto ongeluk te Zaandam. Zaterdagavond omstreeks 11 uur is een autobus van de maatschappij „Zaanland" ter hoogte van de be graafplaats bij Westzaan van den dijk geslagen. De autobus, waarin een 14-tal pas sagiers kwam terecht in de glooiing van den dijk. De kap was totaal ineengedrukt en een tiental personen waren min of meer ernstig gewond, 3 der ge wonden moesten worden overge bracht naar de gem. kliniek, waar van een later in den nacht weer huiswaarts kon keeren. Van de 2 andere gewonden zijn de wonden niet levensgevaarlijk. De politie heeft Zondag den auto in beslag genomen. De chauffeur schijnt geen schuld te treffen, hij reed zeer zacht, doch de mist heeft hem misleid. De chauf feur was tijdens den val uit de auto gesprongen, en trad spoedig reddend op door de ruiten stuk te slaan waar door de passagiers konden ontko men. o— Hevige mist. Zaterdagavond heerschte op de wegen in het Oosten van het land zulk een dikke mist, dat het verkeer bijna geheel stond. Een automobilist, die er nog in geslaagd was van Rot terdam uit Deventer te bereiken, deelde mee, dat op den weg tus- schen Amersfoort en Apeldoorn een vrachtauto in een sloot was geraakt en een andere vrachtauto tegen een boom was gereden. Hij kon niet me- dedeelen of daarbij' persoonlijke on gelukken waren gebeurd. De autobus, die Zaterdagavond uit Deventer naar Apeldoorn vertrok, reed, doordat de chauffeur door den mist misleid werd, bij den oprit van den dijk naar Twello van de helling en kantelde om. De bus was geheel gevuld niet passagiers, die er echter goed afkwamen, een der reizigsters slechts had eenige verwondingen ge kregen. De meesten konden nog per trein hun woonplaats bereiken. Verschillende guto's zijn onderweg blijven steken. o—- Ernstig ongeluk te Veendam. De ongehuwde chauffeur H. Wey werkzaam in de garage "Wij sleek sloeg Zaterdagavond de motor van kamer, sidderend van overspanning, moedeloos en terneergeslagen dooi de vruchtelooze nasporingen. Eensklaps werd de deur van haar kamer geoepnd; zij keek haastig op. Georges stond voor haar. Hélène verhief zich, in rechte, trot- sche houding wees zij met een afwij zend gebaar naar de deur, alsof zij wilde zeggen, dat hij terstond moest heengaan. Georges de Kerlor was, met zijn koffertje in de hand, uit zijn huis aan het Parc-aux-Princes naar het station gegaan. Het was midden in den nacht dat hij Klaar kwam. Eerst tegen den morgen ging er een trein naar Brest. Den geheelen nacht, lange pijnlij ke uren bracht hij door in het stati on. Hij dacht na over zijn daad, maar meer nog over hetgeen hij ge zien had in het koffiehuis. Het was onmogelijk om berouw te hebben over hetgeen hij gedaan had. Zijn vrouw was hem ontrouw ge weest, daaraan was geen twijfel. Bij de gedachte daaraan kookte nog zijn bloed en balde hij de vuisten. Zijn liefde voor den kleinen jon gen scheen ineens vervlogen. Zijn heftige gramschap, zijn toorn tegen zijn vrouw hadden alle andere ge voelens in Georges gedood. Eindelijk om 6 uur 's morgens kon hij vertrekken naar Brest. Met een rijtuig liet hij zich uit deze stad naar NIEUWSBLAD vsor dot Land van Hsusdsi en AltenaJeLansstraat en dg ggminslerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1