Eerste Blad ïooneelvoorstellingen. S. D. LANKBUYZEN Co's BANK FEBMÏTAN Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L. J» VEERMAN, Heusden* No, 4557, Vrijdag 27 November 1925, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". A. VERSCHUUR-BAERT itiiitenlandscli Overzicht. Binnenland Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. v WORMPOËDBRS ^nd van altenA Dit biad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wanneer men de plaatselijke berich ten in ons blad getrouw leest, ontwaart men dat er in het winterseizoen heel wat tooneelvoorstellingen in de buurt worden gegeven. En dit juichen wij van harte toe, omdat we weten dat vele menschen in het hedendaagsche onschul dige tooneelspel eene gepaste afleiding vinden en het tevens bijdraagt tot de ontwikkeling van meerderen, die buiten wonen en weinig gelegenheid hebben zich op andere wijze voor geestelijke indommeling te behoeden. Jammer vin den we het dat nog zoovelen gekant zijn tegen al wat „tooneel" heet en niets voelen voor een gedurende de winter maanden zoo onschuldig vermaak als eene tooneeluitvoering. Zeker, we weten zeer goed dat er wel eens draken van stukken voor h't voetlicht worden ge bracht, maar in den regel zijn het ge lukkig stukken, die er gerust kunnen zijn, die de lachspieren in beweging weten te brengen en aan wier inhoud niemand aanstoot behoeft te nemen. Zoo werd gepasseerde week door de leden der Zangvereeniging „Crescendo" te Heusden opgevoerd een bijspel ge titeld „Mijnheer de Senator", 't stuk zelf zat vol geestigheden, terwijl het spel van meerdere dilettanten getuigde van „kunnen" en „willen". Aan den inhoud van het stuk kon niemand zich ook maar in het minst ergeren en meerdere zeer rechtzinnigendie in de zaal aan wezig waren en met wie wij een praatje maakten, verklaarden ons in de pauzen dat ze zich best amuseerden en het stuk allervermakelijkst vonden, Laten we nu eens heel in het kort iets gaan vertellen over de geschiedenis van het tooneel. Het tooneel vindt zijn oorsprong in de kerk. Uit de kerk verplaatst het zich naar de kerkhoven, naar de straat, voor de stadhuizen, voor of in openbare ge bouwen. Naast het geestelijke onstaat het wereldlijke tooneel. Uit de sotternieën en kluchten, uit den nuchteren zin, uit het behagen in goede boerden spreekt het scherpst het Nederlandsch karakter, het wezen van het volk. In den beginne is het Tooneel innig samen geweven met het maatschappelijk en godsdienstig leven. De Kamers van Rhetorica zijn de plaatsen, waar de vraag stukken van den dag besproken worden, waar politiek en sinne uitgebeeld, en tot klaarheid gebracht worden vragen en twijfelingen, die hoofd en hart ver vullen. De aanzienlijkste burgers, burgemees ters en schepenen, dichters en schilders, allen die kunst beoefenen, allen die be lang stillen in bet openbare leven, in beschouwing, ontwikkeling en vooruit gang, in het welzijn van stad en land, i zijn leden der kamers van Rhetoria en i noemen zich Rederijkers De Rederijkers bevorderen en verbreiden door samen komsten, door refereinen en tooneel voorstellingen de nieuwere denkbeelden, door pracht en praal van optochten be vorderen zij den kunstzin. Een schoone dageraad voor het tooneel in de 17e eeuw gaat open als voor een wijle oorlog's onweer rust van ruischen. Het Nederlandsche volk is zich zelf bewust geworden in den strijd met Spanje. Al wat er goed's en groot's, edePs en verheven's in het volk schuilt, komt in het licht. Kunst en weten schap ontwikkelen zich zelfstandig naast elkaar. De eerste schouwburg werd te Am sterdam gebouwd en in 1638 geopend. Vondel doet er als openingsstuk zijn Gijsbrecht van Amstel vertoonen, een historiespel, getuigende van godsdienst zin en onvoorwaardelijk geloof, van liefde voor stad en onderzaten, voor haard stede en altaar, verheerlijkende de op rechtste trouw. Tot aan het laatste vierde deel der 17e eauw heeft het tooneel het karakter van het volk grootendeels bewaard, is het tooneel geweest eene uiting van volk's leven. Aan het einde der 17e eeuw doet Fransche invloed zich duchtig gelden en in de eerste helft der 18e eeuw en nog vele jaren later beheerscht de Fransche geest het Nederlandsche tooneel. Aan het einde der achttiende eeuw helpt het Duitsche drama het oorspronkelijke geheel en al verdringen. Het eigene wordt geminachtal wat Fransch is, verheven. Het blijspel der zeventiende eeuw. echt Hollandsch, denzelfden karaktertrek vertoonend als de kluchten en sotter nieën der middeleeuwen had zijn vollen wasdom bereikt. Uit zin voor het rijke leven, uit liefde voor de werkelijkheid was het ontstaan en had het karakter volle leven voornamelijk van het min dere volk geteekend. De overvolheid van leven ontaardde bij navolging in ruwheid en platheid. De navolgers hebben het gewaagd alles op het tooneeel te brengen, wat maar vieze of platte klucht was. Het einde der achttiende eeuw voorspelt voor het tooneel een zekeren en gewissen val. Eer vijftig jaar verloopen waren was het tooneel in Nederland dood, de Ne derlandsche tooneelschrijf kunst verleerd, de Nederlandsche tooneelspeelkunst ge daald en had het ontwikkelde Neder landsche publiek aan het tooneel den rug toegekeerd. (Wordt vervolgd.) 183 Hij vroeg naar zijn zuster Carmen en naar haar man. Mevrouw de Kerlor vertelde haar zoon, dat zij Carmen eiken dag verwachtte. Deze vergezelde haar man naar Marseille, maar alsdaar de plechtige ontvangst was geschied van den terugkeerenden gouverneur, zou de Saint-Hyrieix dezen naar Parijs geleiden, maar zou Carmen een bezoek brengen op Kerlor. Carmen weet denkelijk niet, dat je hier bent Neen, mamal Wat zal zij aangenaam verrast wezen, wat zal zij gelukkig zijnriep de oude vrouw uit. Ik denk het wel, moeder, zeide Geor ges op gerekten toon, en hij stond op en liep door het vertrek. En komt Firmin ook nog hier vroeg hij verder. Neen, dat denk ik niet. Dan moet ik over eenige dagen weer naar Parijs, want ik moet hem spreken, ja, ik moet hem noodzakelijk spreken, ik moet weten Georges hield eensklaps op het had weinig gescheeld, of hij had zich ver praat. Hij hervatte zijn wandeling door het vertrek. De oude gravin keek hem hoofdschud dend na. werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit h»t lichaam. PRIJS 86 CT. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Depoiito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. Daar scheelt jou iets, Georges, zeide zij. Er is iets, dat je hindert, dat je neerdrukt, kom, zul je het niet aan je moeder vertellen? Een oogenblik dacht hij er over, om aan de borst van zijn moeder al zijn verdriet, iijn groote smart uit te klagen, uit te weenen. Maar hij zag het bleeke gelaat der oude vrouw met een droeven trek er op, hij zag haar grijze haren, en hij gevoelde een innig medelijden met de oude vrouw. Waarom zou hij haar dat verdriet aan doen Zij zou het vroeg genoeg verne men. Het was beter, dat Carmen het haar vertelde, langzaam, stukje voor stukje. Hij trad daarom op haar toe, met een glimlachend, opgewekt gelaat. Ik niet wel, moeder? O neen, uver gist zich.... Weet u wat het is? Ik ben slaperig, Ik heb den geheelen nacht niet kunnen slapen. Dacht ik het niet? Ja, je ziet er ook heel bleek uit. Weet je wat, ik heb reeds last gegeven om uw oude kamer in orde te laten maken, ga wat rusten, dan zal ik u roepen, tegen den tijd, dat wij eten. Het zal mij een geluk zijn, u weer tegenover mij aan tafel te zien, mijn zoon Zij stak haar hand uit. Georges boog zich voorover en drukte daarop een kus. Toen verliet hij vlug het vertrek en ging naar zijn kamer. Daar legde hij zich bijna geheel gekleed te bed, en zoo groot was zijn vermoeidheid, zijn lichamelijke en geestelijke uitputting, dat hij spoedig in slaap viel. De toestand in China baart weder on gerustheid. Volgens berichten uit Peking is tenge volge van de troepentransporten het vervoer op alle spoorwegen voor burgerljjke per sonen gestaakt. Er heerscht groote bezorgd heid over het feit, dat de militaire gou verneur van Bonan klaarblijkelijk met generaal Feng gemeenschappelijk tegen Tsangtso-lin wil optreden. Deze moet zich volgens de Chineesche berichten in een zeer netelige positie bevinden. Naar ver luidt, is er te Moekden een revolutie tegen hem uitgebroken en volgens enkele be richten moet hij zelf gevangen gezet zijn. Een bevestiging van deze berichten ont- bieekt echter. Men verwacht te Peking, dat binnenkort gevechten in de buurt van deze stad zullen plaats hebfeen. Yolgens andere berichten is er tusschen de gene raals Feng en Woe Pei Foe een bond genootschap tegen Tsjang-tso-lin gesloten met de bedoeling te Peking een sovjet- regeering te vormen. Het is een feit, dat Feng uit Rusland groote bedragen heeft ontvangen. Zeker is verder, dat de toe stand, die nog onlangs vrij optimistisch werd beoordeeld, thans weer slechter is geworden. Het was reeds donker, toen hij weer ontwaakte. Blijkbaar was hij niet van zelf wakker geworden, want zijn moeder stond voor het bed. Je hebt een gat in den dag geslapen, jongen, zeide zij. Ik wilde je zelf wak ker maken. Er aal zoo aanstonds ge dekt zijn.... En dan heb ik een verras sing voor je.... Carmen is aangekomen. Carmen, riep Georges uit en hij Bprong op. Daar ben ik blij om. Eindelijk zou er dan eene zijn, voor wie hij zijn hart kon uitstorten. Maar zij is lang niet tevreden over je, ze begrijpt niet, waarom je Hélène en Jean niet hebt meegebracht naar Ker lor... Ik zal het haar uitleggen zooals ik het u heb uitgelegd, moeder. Aan het diner ging het zoo gezellig toe als onder de omstandigheden maar mogelijk was. Georges deed zijn uiter ste best om er niet al te stil en te pein zend uit te zien, en hij vertelde van zijn reizen en avonturen in Mexico, van de groote onderneming daar. Na het diner ging mevrouw de Kerlor in haar kamer, om zooals gewoonlijk, een korte rust te nemen. Georges verzocht Carmen een kleine wandeling met hem in het park te doen. Nauwelijks waren zij daar onder de hooge boomen, door welker toppen het maanlicht nauwelijks heenschoot, of Georges hield zijn zuster staande. Carmen, ik heb je iets vreeselijks mee te deelen.... Georges merkte in de halve duister nis, die onder de boomen heerschte, dat Briand is er niet in geslaagd een riieuw Fransch ministerie samen te stellen. Het lag in de bedoeling van Briand de ministers te recruteeren uit de partijen van het rechtsche centrum tot en met de socialisten, maar de vorming van een dergelyk, dus links zich oriënteerend, kabinet bleef achter wege, dank zij de houding der socialisten die zich met een dergelijke samenstelling niet konden vereenigen. De drie porte feuilles, welke Briand blijkbaar den socia listen heeft aangeboden, vonden dezen te gering in aantal, terwyl zy bovendien de belangrijkste ministeries opeischten, teneinde in de regeering een overwegende invloed te krijgen. Onder de2e omstandigheden meende Briand dan ook, dat hij van de kabinetsformatie verder behoorde af te zien aangezien hy er niet in kon slagen een nieuw ministerie van de repubiikeinsche unie samen te stellen, een ministerie der halve, waarin alle linksche partijen zouden zyn vertegenwoordigd, verzocht hy Dou- mergue naar een andere formateur uit te willen zien. De president der republiek heeft zich daarop gewend tot Doumer, die voorzitter is van de financieele senaatscommissie. Deze heeft echter ook geen kans gezien een kabinet te vormen en heeft de opdracht geweigerd. Daarop heeft Doumergue Her- riot by zich ontboden en deze heeft zich bereid verklaard een ministerie te vormen. Men spreekt van een combinatie Herriot, welke ook de radicalen zou omvatten, die tot dusver buiten het Cartel waren gebleven. zijn zuster rilde. Zou hij iets ontdekt hebben dacht ze. Zij vroeg echter hardop Wat dan, Georges, maar ook hare stem beefde. Je schijnt te beven, Carmen, zeide Georges met heesche stem, je gevoelt je dus ook schuldig? En je durft nog hier komen bij je moeder, je druft mij nog de hand te reiken Carmen zweeg een oogenblik zij zag in de duisternis de oogen van haar broe der schitteren Je weet dus.... je weet dus.... zeide mevrouw de Saint-Hyrieix met een toon- looze stem. Ik weet alles.... Maar hoe? Ik heb met mijn eigen oogen gezien. O, vreeseiijk gezichtIk heb gezien, hoe zij knielde voor den officier, hoe ze de handen smeekend uitstak, en hoe hij haar ophief..O, ik begrijp zelf niet, hoe ik toen, op dat oogenblik, beiden niet heb vermorzeld. Carmen had in diepe ontroering ge luisterd. Zij knielde voor een officier? Wat bedoel je toch, Georges, ik begrijp je niet.... Jij begrijpt me nietO, je wilt nu ontkennen.... Je hebt geweten dat Hélene mij bedroog.... Nu barstte Carmen in een luiden lach uit, maar zij bedaarde oogenblikkelijk weer.... Neen, zeide zij, daarom moest ik niet lachen. Dat is te heilig.... Schaam je, Georges, je engelachtige vrouw, zoo In Bulgarye is ongerustheid verwekt door een nieuw Grieksch-Bulgaarsch inci dent. De Grieksche tegeering zou in het district Fiorina 30 Bulgaarsche boeren hebben gearresteerd en voor den krygsraad gebracht op beschuldiging bij een bom aanslag te zijn betrokken. De Grieken schrijven dezen aanslag aan Bulgaarsche komitadsjis toe, doch daar Fiorina ca. 100 mijl van de Bulgaarsche grens verwyderd is, acht men deze veronderstelling belachelijk. Men vreest, dat nu de locale Bulgaarsche bevolking hiervan de dupe wordt. De dagbladen geven scherpe commentaren op dit incident. •nbewaakU overweg Omtrent het doodelyk ongeluk op de spoorlyn by Barneveld, wordt gemeldt, dat de auto, waarin slechts de verongelukte, wylen de heer C. A. H. Galesloot, uit Soest, gezeten was, uit de richting Amers foort den spoorwegovergang op den Nij- kerkerweg passeerde, terwyl op hetzelfde moment de sneltrein van elf uur uit Apeldoorn naderde. Naar de totaal vernielde auto te oor- deelen, is deze door de locomotief in de flank gegrepen en een tiental meters ver weg geslingerd, terwyl de bestuurder nog eenige meters verder op den spoorwegberm werd geworpen. De vrouw van den spoorwegwachter Schalkwijk, heeft, direct na het ongeluk, nog eenig teeken van leven by den heer rein als er iemand op de wereld is, zij zou jou bedriegen? Neen, nooit, nooit, geloof me Hij lachte nu hardop, schaterend, boosaardig. Als ik niet meer mijn eigen oogen kon vertrouwen.... Waar heb je haar dan gezien vroeg Carmen hem driftig en greep hem bij den arm. Waar? Zeg het mei Georges noemde den naam der afge legen straat, en van het koffiehuis En zij knielde voor een officier?.., O, die goede, lieve, ongelukkige Hélène riep Carmen uit en sloeg beide handen voor het gelaat Maar Georges sloeg geen acht op haar uitroep, noch op haar ontroering. Hij vervolgde op een toon van koude hard vochtigheid Ik ben kalm gebleven.... kalmer dan ik het me had voorgesteld.... Ik ben naar huis gegaan en heb mijn koffer gepakt.... en ik ben hierheen gegaan.... Zonder Hélène te waarschuwen? Zij wacht dus op je? Neen, ik heb haar nog even gespro ken..., Zij weet, dat ik haar gezien heb.... Zij lag in onmacht, toen ik wegging. Ga dan tot haar terug, Georges, her nam de zuster en zij greep haar broeder met beide handen bij zijn arm, ik zweer het je, zij is onschuldig 1 Hij haalde de schouders op. Onschuldigzeide hij met een grim- migen lach, jij hebt je ook door haar laten bedriegen, Carmen! Neen, neen, neen, GeorgesIk ken haar beter dan iemand anders.... Zij is NIEUWSBLAD vgot let Lui m Min ei AltenajeLanistrait ti u Bommelerwaaró

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1