Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Ho, 4557. VrijdBQ 27 November Hoest hetzij ten gevolge van influenza It echtzaken Plaatselijk Nieuws BEHOORENDÊ BIJ HET VOOR UW TIJD OUD? Ontwaakt gij 's morgens met pijn in tien rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt? Zóó kunt gij niet voortgaan! Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bij zondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren zij de vergiften en onzui verheden niet uit het bloed. De spie ren in uw rug en ledematen, de ge wrichten en zenuwweefsels, uw ade ren Jen slagaderen worden alle aange tast door het met vergiften beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, waterzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hin derlijke blaasstoornissen zijn enkele van de te verwachten gevolgen. Gij imoogt deze waarschuwingen niet verwaarloozen. Als gij weder gezond wilt worden, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikt? Dit speciale niergenees- middel heeft duizenden nieuw leven verschaft en moet toch ook u hel pen. Let op de verpakking in glazen flacons niet geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Vergadering van den Raad der ge meente WIJK c.a. op Dinsdag 24 November v.m. 10 uur. Voorzitter: Ed.Aclitb. Heer R.J. v. Doveren. Secretaris: WelEd. Heer E. Sluij- mers. Aanwezig alle leden behalve hel lid v. Rijswijk. De Voorz. opent de vergadering met gebed, daarna leest de secreta ris tie notulen der vorige vergade ring. De vaststelling der notulen wordt tot het eind der vergadering bewaard, omdat aan het slot het ge heime gedeelte der vorige vergade ring is genotuleerd. Ingekomen stukken zijn er niet. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening 1924. De Voorzitter verzoekt de com missie verslag te willen uitbrengen van haar onderzoek. De heer van Wijk verklaart na mens de commissie dal deze geen op- of aanmerkingen heeft en al les in orde heeft bevonden. De rekening wordt hierop metal- genieene istemmen vastgesteld. Gewonen dienst. In ontvangst 61377.92 In uitgaaf 57923.075 Voordeelig slot 3454.845 Kapitaaldienst. In ontvangst 603.92* In uitgaaf nihil Voordeelig slot 603.925 De beide wethouders onthouden zich van stemming. Voorloopige vaststelling rekening 1924. Afdeeling Aalburg. Ook hierover heeft de commissie geen op- of aanmerkinden, zoodat zij met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Gewonen dienst. In ontvangst 4537.44* In uitgaaf 3759.03* Voordeelig slot 778.41 ^Kapitaaldienst. i In ontvangst 695.52 In uitgaaf 695.52 Slot nihil. Voorloopige vaststelling Begroo- tittg 1926. De commissie heeft geen op- of aanmerkingen, zoodat de begrooting met algemeene stemmen voorloopig wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf gewonen dienst 63338.515. Kapitaaldienst 603.92* Voorloopige vaststelling begroo ting afdeeling Aalburg. Ook hierin heeft de commissie geen aanmerkingen, zoodat ook deze begrooting met algemeene stemmen wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf gewonen dienst 7722.56 en Kapitaaldienst 695.52 Voorloopige vaststelling rekening G.E.B. tiienst 1924. De heer v. Wijk zegt, dat de com missie over deze rekening ook geen op- of aanmerkingen heeft, zoodat zij adviseert tot voorloopige vast stelling. Aan het eind der vergade ring zou hij echter op deze rekeuing nog even willen terugkomen. Uok deze rekening wordt met al- gem. Jstemmen vastgesteld in uitgaaf op f 14857.61, in ontvangst op f 8465.61 nadeelig slot f 6392. Voort, vaststelling begr. G.E.B.'26. Deze begrooting wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 15229. Wijziging gem.-begrooting dienst 1925. Een paar kleine af- en ^over schrijvingen worden eveneens goed gekeurd. de rondvraag informeert de heer v. Wijk naar het onderzoek van den brandput, waarvan in de vo rige vergadering is gesproken. De Voorzitter antwoordt dat deze brandput niets waard is. De lieer v. Wijk zegt, dat in de vo rige vergadering eenonderzoek is toegezegd. Spr. heeft zelf een on derzoek ingesteld wat de kosten van het aanleggen van een brandput zou bedragen. Hij zal geen bedrag noe men doch volgens informatie zijn voor een luttel bagatel brandputten te /maken, onder garantie dat men een heelen dag de spuit er op kan zetten, zelfs bij laag water. De Voorzitter zegt dat men dit gemakkelijk kan aannemen, vooreen tijdje zijn dergelijke brandputten goed, doch op den duur raakt de koperen filter verstopt en krijgt men geen voldoende water meer in den put en is deze spoedig lensgepompt. De heer G. Bouman stemt dit toe. De heer v. Wijk bestrijdt dit, bij hem persoonlijk heeft een dergelijke pomp 10 jaar stil gestaan en is nu weer in gebruik genomen, als alle pompen lens zijn, geeft deze nog steeds voldoende water. De Voorzitter merkt op, dat een gewone pomp niet gelijk te stellen is met een brandput,zou men de spuit op den put bij v. Wijk zetten, dan is ook deze spoedig lens ge pompt. De heer v. Wijk acht dit nog niet bewezen. Door de buis in de brand put een paar meter lager te slaan, acht hij het niet onmogelijk dat men steeds voldoende water zal houden. De heer Roza zegt, dat sedert de belofte in de vorige vergadering af gelegd tot het instellen van een on derzoek nog slechts 14 dagen zijn verloopen. Er was toen gezegd dat een onderzoek tot het voorjaar zou worden uitgesteld, nu in het najaar en tien winter is het gebrek aan water niet zoo groot. De heer v. Wijk acht het dringend noodig om een onderzoek in testel len, of het zomer of winter is, wa tergebrek is er altijd. Hij zou er dan ook niet te lang mee willen wachten. Van een aankoppeling van twee spui ten verwacht spr. niet veel, eer de ze la angekoppeld zijn kan de brand een grooten omvang hebben aange nomen. Een brandput in de Kerk straat en in de Oudestraat acht hij dringend noodzakelijk. De Voorzitter.is er niet voor, nu reeds kosten te maken voor brand putten, de kwestie van het Noorder afwateringskanaal is nog steeds han gende, komt dit kanaal tot stand, dan £ijn er geen brandputten noo dig. De heer v. Wijk stemt dit toe. De heer v. d. Velden wil nog een kleine toelichting geven. In de vorige vergadering is een onderzoek toege zegd, doch sedert die raadsvergade ring is er nog geen vergadering van B. en W. geweest, zoodat deze kwes tie niet ter sprake gebracht is kun nen worden. De Voorzitter geeft de toezegging dat hij eens zal spreken met den persoon die den brandput heeft aan gelegd en bij dezen informeeren of met het dieper slaan der buis ver betering zou zijn te verkrijgen. De heer v. Wijk zegt, dat de comm. de rekening van het G.E.B. heeft onderzocht en omtrent deze stuk ken geen op- of aanmerkingen had. De comm. kwam echter de uitgaven van den P.N.E.M.-agent zeer hoog voor. Zij wil niet beweren, dat het er niet aan verdiend is, doch meent dat toet een betere regeling wel ee- nige bezuiniging zou zijn te berei ken. De voortdurende opheffing van stoornissen is een kostbare karwei. Volgens den P.N.E.M.-agent zijn de pieeste storingen een gevolg van het feit dat de fittings niet goed zijn. Spr. zou willen voorstellen dat met het oog op bezuiniging in het ver volg storingen om de 14 dagen wor den opgeheven en dan het geheele net wordt nagezien. Als men er d$n een of twee heele dagen aan besteedt, zal tiit naar de meening van de com missie veel goedkooper uitkomen, dan wanneer telkens een storing moet worden verholpen. Men krijgt op deze laatste manier zoo'n groote rekening, dat het wel noodig is, te trachten hierop te bezuinigen. De heer G. v. d. Pol meent, dat men vandaag toch niet kan zien, welke lantaarn morgen defect zal zijn. De heer v. Wijk zegt. dat dit ook niet de bedoeling is, een dergelijke lantaarn zou dan, als het op een rechte lijn is, 14 dagen defect blijven, de commissie acht dit geen bezwaar. Op gevaarlijke punten en hoeken van straten is het iets anders, deze sto ringen zou men als steeds direct moeten opheffen. De heer J. v. d. Pol meent, dat als men fittings met banjonetslui- ting neemt, storingen tengevolge van het niet functioneeren dezer fittings achterwege zullen blijven, daarom zou hij het wei nuttig vinden als men een 25 of 30 dezer fittings in voorraad nam en bij een defect, de fittings met schroefdraad vervangt door die met banjonetsluiting. De heer v. d. Velden zegt, dat B. en W. voldoende op de hoogte zijn met de hooge rekeningen. Zoo lang men geen betere controle op de straatverlichting krijgt, zoodat men precies kan bepalen aan welke paal de storing heeft plaats gehad, en men dus den afstand kan nagaan, zal hierin geen verbetering zijn te brengen. De heer J. v. d. Pol ineent, dat het dan )nog moeilijk zal blijven,' ómdat men toch nooit kan nagaan wat voor een storing het is geweest en hoeveel tijd voor herstelling noodig was. De heer G. Bouman voelt wel iets voor het voorstel van de commissie en zou er voor een jaar wel eens de proef mee willen nemen. De Voorzitter belooft dat B. en W. het voorstel in overweging zullen nemen. De heer v. Wijk zou bij de herstel ling Aran een storing door den PNEM- agent den dichtsbijwonenden ingeze tene, een verklaring laten teekenen, men krijgt dan eenige controle over de werkzaamheden. De Voorzitter voelt daarvoor niet veel, de werkzaamheden zullen er alweer te meer tijd door in beslag nemen. De heer v. d. Velden vindt het voorstel kleinzielig. De heer Roza meent, dat men in het laatste -jaar zit, dat de PNEJV1 de regeling heeft, het volgend jaar komt het beheer in eigen handen en kan men het regelen zooals men liet zelf wil, zoolang men zelf de re geling niet heeft blijft het een moei lijke kwestie. De heer J. v. d. Pol stemt dit toe. De Voorzitter stemt toe, dat men liet bedrijf als men het in eigen be heer heeft kan regelen zooals men het zelf wil, doch hoe zal men het geld van het stroomverbruik bin nen krijgen? De heer J. v. d. Pol gelooft dat dit wel zal 1 osloopen. De heer Roza wil er inet veel over zeggen, naar zijne meening wordt er reeds veel te lang over ge redeneerd, waardoor men de zaak eerder bederft dan verbetert. Alleen dit, in Andel heeft men het bedrijf ook in eigen beheer en daar marcheert het heel goed. Heeft men het be drijf in eigen beheer, dan snijdt men de (wanbetalers af .evenals dit nu door de PNEM gebeurt. Men heeft dan echter het voordeel dat men het geld desnoods om de 14 dagen kan innen, en behoeft er geen 2 a 3 maanden te verloopen eer men om het geld komt. Wat de post oninbaar betreft, uit tie rekeningen blijkt dat deze hier heel gering is, en weinig heeft te beteekenen. De heer J. v. d. Pol stemt dit toe, het oninbare gedeelte betreft hoofd zakelijk meterhuur en geen stroom verbruik. De heer G. v. d. Pol dringt er op aan, om in het vervolg arm lastige krankzinnigen niet meer naar Vucht te sturen, doch naar de pro- testantsche stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. De Voorzitter zegt, dat de verple ging te Vucht uitstekend is en voor de gemeente het voordeeligste uit komt. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorz. de open bare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting ter vaststel ling der notulen. Tableste?-, tegen heeschheid BOSSCHE RECHTBANK. Boor den ficus achterkaatd. C. D., koopman te Den Bosch, was met sigaren naar Heusden getrokken door den verkoop waarvan hjj zich schuldig maakte aan ontduiking der belasting doordat de sigaren niet gebanderolleerd waren. Een commies uit Dussen had beklaagde aangehouden met z'n koopwaar. Eenige Heusdenaren werden tot nadere behandeling aangehouden, Frauduleus geslacht Bij den veehandelaar P. C. ie Hf-esbeen, was door de commiezen te Heusden een frauduleus geslacht kaifje aangetreden. Beklaagde werd allang verdacht van handel in niet gekeurd en zonder vergunning geslacht vee. Beklaagde beriep zich op noodslacbting. Echter de gewijzigde wet betrekt voor slachting, zelfs van een dood stuk vee, de accijns binnen de bepalingen. De eisch luidde f100 boete subs. 1 week hechtenis. De verdediger rar. Schipperijo, Den Bosch, pleitte op juridische gronden dat beklaagde slechts een minimum boete kan worden opgelegd. Je kemt er goed af! H. v. N. landbouwer te Kaatsheuvel, moest zich verantwoorden wegens ont duiking van accijns bij een slachting. Het gold wel geen frauduleuze slachting, maar het was met de papiertjes toch niet geheel in orde. Beklaagde was van oordeel, dat hij geen straf had verdiend en mopperde toen de advocaat-fiscaal f 20 boete tegen hem eischte. ïKlaag maar nieU aldus de advocaat fiscaal »je komt er goed afc. Ib den muil van den leeuw J. E. S., koopman te Den Bosch, bevond zich met tabaksfabrikaten in Heusden zonder voor den verkoop 'n geldig document te bezitten. Op de Bofermark ontmoette hij eer. commies die hem vroeg*Wat heb j daar ïSigaren !t had de koopman geantwoord en vroeg meteen »Wi! je ze koopen Natuurlijk liep hij in de val en i'u sigaren werden in beslag genomen. De verklaringen van beklaagde ter zijner verontschuldiging aangevoerd, gaven d- rechtbank aanleiding tot 'n nader onder zoek. De verdere behandeling der za&k werd uitgesteld. Politierechter te Tiel. In de j.l. Woensdag gehouden terecht zitting van den Politierechter te Tiel werden de volgende vonnissen uitgesproken H. L. v. O. te Zaltbommel, misdrijf art. 184 W. v. Str. f 30 of 15 d. h.A. V. te Ammerzoden, diefstal, 1 w. gev.J. v. N. te Brakel, mishandeling, f 40 boete of 20 d. h.W. K. te Brakel, idem, f 20 boete of 10 d. h. C. H. te Brakel, be dreiging f 50 boete of 20 d. h.A. de V. te Brakel, mishandeling, vrijspraak. KANTONGERECHT HEUSDEN. Uitspraak 20 Nov. 1925. Ongevallenwet: A. v. D., W'dam, f5 of 3 d.N. V., idem, f 3 of 2 d. G. L. K., W'chem, f0.50 of 1 d. VisscherijwetC. V. Cz., Heusden, f 1 of 1 d., v. v. IJkwetC. v. II., A'kerk, f 1 of 1 d., v. v. LeerplichtW. J. v. B., Almkerk, f 3 of 2 d. Gem. verord.H. J. T., Jutfaas, f 15 of 10 d.J. A. B,, Laren, f10 of 5 d.; A. H. v. M., Antwerpen, f5 of 3 d. G. K., W'dam, f 3 of 2 d.A. S„ idem, f 10 of 10 d. A. S., idem, 3 d. h, M. en R.wetC. v. d. P,, Dussen, f 5 of 3 d.C. J. V., Elshout, en J. C. M., Waspik, ieder f3 of 2 d. Pol.regl.J. P., Bussum, J. N. O., Utrecht, G. H., A'dam, P. M. Merxem, I. A. v. C., Oostburg, allen f3 of 2 d. G. d. R., Almkerk, f 5 of 3 d. 427 Sr.: W. d, D, Andel, f3 of 2 d. 461 Sr.: C. J. V., Heusden, f 3 of 2 d. Rjjw. z. belC. v. d. H., Genderen, f2 of 1 d. Voertuig z. lichtD. B,, Werkendam, f 3 of 2 d. Rijwiel z. lichtG. V., Werkendam, J. D., Almkerk, G. A. K., Wijk, A. J. d. B., DeWerken, A, T., Veen, H. v. O., Hedikhujjzen, allen f 3 oi 2 d. Capelle. Maandagavond 7 uur had in tegenwoordigheid van den Edelachtbaren Heer Meijer, burgemeester der gemeenten Sprang Capelie, op het voormalig Raadhuis de trekking plaats van de groote verloting, verbonden aar. den bazar ten bate van het Groene Kruis, ld de zaal waren ongeveer 300 nieuwsgierigen aanwezig, terwijl builen l.et gebouw nog velen stonden, die geen plaats meer konden krijgerij De hoofdprijs, een heerenrijwiel, viel op No. 103, waar van Joh. v. Beek, laudbouwersknecht bjj J. P. Konings alhier, de gelukkige bezitter was. De andere piyzen der groote ver loting vielen op de voigende nummers 1, 88, 124, 140, 178, 185, 247,265, 287, 303; 401, 403,425,448,468,474, 489, 531, 569, 581,635,642,643.661, 738, 780 821, 835,845,862,866,884, 903, 914, 948, 980, 1012, 1022,1040, 1081, 1093, 1135, 1155 1156. 1214, 1237, 1243, 1269, 1270, 1274, 1285, 1292, 1318 1329, 1342, 1362, 1388, 1428, 1429, 1433, 1442, 1475, 1477, 1491, 1524, 1551, 1560, 1572, 1589, 1603, 1605, 1606, 1618, 1625, 1631, 1647, 1651, 1675, 1697, 1726 1751, 2075, 2092, 2098, 2116, 2126, 2160, 2205, 2206, 2207, 2230, 2379, 2385, 2403, 2441, 2499, 1163. Voordat de groote verloting begon wer den nog eerst afzonderlijk een sprei, twee theepotten, een schilderij en een pop met wieg verlot. Na afloop waren nog talrijke bezoekers, die met spoelbak of rad van avontuur een prijs trachtten te winnen en tot midder nacht heerschta in de zaal nog een gezel lige drukte. Gatneren Na afloop der godsdienst oefening j.l. Zotidag maakte onze geachte predikant ds. Leenmans aan de gemeente bekend dat hij voor het beroep naar Werk hoven heeft bedankt. Z.Eerw. werd in hartelijke bewoordingen toegesproken door ouderling® Kreeken en werd hem de wel bekende zegenbede Ps. 134 3 toegezongen. Voor den landbonwer is 't een zeer stillen tijd wat handel aangaat, in vee slap, aardappelen zeer stil, hooi wat voor plm. 14 dagen veel wegging, en de laatste dagen minder levendig niettegenstaande daar de prijzen zich handhaven. Vet varkens van 4245 cent per half kilo. Ilerpt. Zondagavond gaf de Har monie „De Eendracht" van Herpt en Bern een grooten humoristenwed strijd in de zaal van den heer J. A. Verhoeven alhier die haast te klein scheen, 's Middags om alle dames te bevatten, 's avonds om alle heeren een plaatsje te geven. De jury voor dezen wedstrijd be stond uit de hèeren Aug. Riteco, on derwijzer aan de R. K. Bijz. school te Heusden, P. v. d. Broek, Dir. der Harmonie „De Eendracht" en W. Kuijs, die zelf ook meerdere malen in het strijdperk is geweest. Als pi anist fungeerde de heer P. de Man, hoofd der R. K. Bijz. school al hier. Het was voor de jury zeer ge makkelijk tien eersten prijs toe te kennen, deze viel ten deel aan den heer A. v. Keulen uit Tiel met het hoogst aantal te behalen punten, 30 punten en met lof der jury. Het was een lust hem te hooren en voor „Het allerbeste, of de ver liefde Knilles" viel hem de publieks prijs ten deel. De tweede prijs verkreeg de heer Kastelijns uit Nieuwkuijk met 25 p. 3e prijs PI. Gouda uit Waalwijk, en G. v. Hemert uit Hedikhuizen, ieder met 22 punten. C. v. d. Velden uit Kaatsheuvel verwierf 19, P. L. IJpelaar uit Waal wijk 18, A. Snijders uit Waalwijk 18 en Th. v. d. Lee uit Oss 15 punten. Voor den publieksprijs behaalden de heeren A. v. Keulen, Tiel 77, C. v. Hemert 45, Th. v. Lee 26 en Th. Kastelijns 14 punten, terwijl de ove rige verdeeld waren. Bij de Vrijdag gehouden aan besteding tot afgraving van den Bernschen Dijk tot ophooging van het boschje onder dien dijk was de inschrijving als volgt: J. C. Willigers, Nieuwkuijk f 7492, Gijsb. v. Kuijck, Wijk f6949,45. M. Vissers, Drunen f 6200. Bamens 's-Bosch f 5800. Slijkers, 's-Bosch f5560. P. C. Langeveld, Hardinxveld f 5385 M. de Hart en Co., Herpt f 4235. A. Mans, Wijk f 4189. J. v. Bommel, Hedikhuizen f3973. A. de Wijs, Made f3548. Zalbommel. Maandagmiddag werd ten kantor» van den Ontvanger der Re gistratie alhier, het Rijksveer verpacht voor den tijd van 12 jaar, hoogste inschrijvers waren de Gebrs. van {Hattum, Ziltbomrnel, voor f 19.800 per jaar. fcmblad bronchitis, kinkhoest of verkoudheid geneest men niet met goedkoope middeltjes die hoogstens de prikkeling tijdelijk wegnemen. Als ge spoedig en grondig genezen wilt, neem dan een krachtig werkend en toch onschadelijk kruiden middel te baat als de beroem de Akker'* Abdijsiroop. Per flesch van 230 gr. f 1.50 550 gr. f2.75

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5