Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10.4557. Vrijdag 27 November a Puisten Jan Geertzen, DAM RUBRIEK. Marktberichten Plaatselijk Nieuws Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Wedstrijd-probleem no. 8. De stand was Zwart (7 sch. en 1 dam) op, 9, 11, 12, 13, 14, 18, 30 en dam op 47. Wit (11 sch.) op, 20, 21, 23, 27, 29, 33, 38, 39, 44, 46 en 48. De oplossing is 46- 41 29-24 33-29 38-32 48—42 47X22 30X28 14X25 28X37 37X48 21—17 17X6 en wint 48X23 Een lastig probleem. Goede oplossingen ontvangen van Mej. D. Borg en de heeren P. R. van Andel, G. de Joode Gz„ P. G. Wilhelm, H. van Stokkum, M. Benjamins. P. van Krieken, P. v. d. Voort, Klaas van Balen, Joh. Kentie, allen te Woudrichem C. A. J. van Herpt te HerptA. de Graag te Heusden H. Vogelaar te Andel. Van pr. ne. 7 had verleden week nog de goede oplossing van dhr. C. A. J. van Herpt vermeid moeten worden. Door een vergissing viel deze vermelding uit. Thans no. laatst 1 We hopen dat de genen die graag een vraagstuk hadden met véél schijven, voldaan zullen zyn Het is feitelijk meer een diepe slagzet dan jp een probleem de eindstand is echter ge heel gewonnen voor Wit. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 10 Stand in cijfers Zwart (18 schyven) op, 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 21, 22, 24. Wit (18 schijven) op, 25, 26, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 39, 40, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 50. Oplossingen worden ingewacht tot 9 December a.s. VOOR SCHAKERS. Wegens plaatsgebrek kunnen we voor- loopig alsnog niet voortgaan met het plaatsen van de schaakrubriek. 's BOSCH, 25 Nov. Op de markt van rieden werden aangevoerd 1980 stuks. 1353 stuks hoornvee, 434 biggen, 14 zeugen, 81 schapen lammeren, 98 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien f 280 f 460, kalfvaarzen f 270 f 440, magere ossen en koeien f 150 f 265, vette ossen en koeien le kw. 60 2e kw. 52| ct. p. p., pinken f 145 k f 220, zeugen f 90 k f 140, biggen f 2.50 A f 2,75 p. w. schapen f 20 k f 45, lammeren f 18 a f 30. Vetvee williger. Kalfvee trager. Jong fokvee duur. ROTTERDAM, 24 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 283 paarden, 13 veulens, 1762 magere runderen, 540 vette runderen, 200 vette kalveren, 787 nuchtere kalveren, 62 graskalveien, 99 schapen of lammeren, 241 biggen, 13 bok ken of geiten, 42 overloopers. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f325525, kalfkoeien f325 510, stieren f140 -500, pinken f130 180, graskalveien f60 120 vaarzen f180275, paarden f200300, slacht- paarden 100150, hitten f 100200, veulens f 60—110, biggen f 1519 biggen per week f2.753.10, overloopers f 18 43, fok-nuchtere kalveren f 20 28, slacht- nuchtere kalveren f15—19. De fUtterdamehe eierreiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren 112.15f1615 Idem (klein) f7.70 f 11.70 Eendeieren f 8.65f 10.15 Aanvoer 48.000 stuks. GOR1NCHEM, 23 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd 187 runderen, 4 nuch tere kalveren, 282 overloopers, 745 biggen. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 350f 450 melkkoeien f230f300; kalfvaarzen f165f350; guiste vaarzen f150f200; pinken f f graskalveren f 50f 100, nuchtere kalveren f 20—f30, overloopers f 25f40, biggen f14f20. ZALTBOMMEL, 24 Nov. Najaarsvee markt. Aangevoerd: 42 runderen, 12 kalveren, 84 biggen. De volgende pryzen werden besteed Kalfvaarzen f 260 - 375 Kalfkoeien f 340 - 450 Guiste koeien f 180300 Guiste vaarzen f150—210 Hokkelingen-ossen f 130200 Stieren f120170 Tijdvaarzen f 200270 Graskalveien t 60—90 Nuchtere fokkalveren f 23 30 Biggen f 12 24 Vergadering van den Raad der ge meente RIJSWIJK op 23 Nov. des nain. 2 uur. Voorzitter tevens secretaris de Ed. Achtb. Heer A. D. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt door den Voorz. met gebed geopend. Notulen vorige, vergadering wor den voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een schrijven van de vereen. Kin- derzorg te Rotterdam, met mededee- ling dat van eën in deze gemeente ondergebracht pleegkind ten on rechte schoolgeld wordt geheven, met verzoek het jeeds betaalde bedrag te willen terugbetalen. Door B. en W. wordt voorgesteld het verzoek in te willigen. Wordt met ialgem. stemmen besloten. Begrooting dienstjaar 1926. De Voorz. vraagt wie der leden op deze begr. aanmerkingen heeft. v. Somcren. U weet wel mijnheer de voorz., dat een gedeelte van den Raad zich indertijd met een schrij ven tot Ged. St. heeft gericht waar in zij te kennen gaven dat zij een liooger heffingspercentage dan 5 o/0 niet zouden kunnen goedkeuren. Voorz. Wenschen de leden op de verschillende op de begrooting voor komende posten nog nadere toelich ting? v. Herpen. Ik vind de post voor de verpleging van een krankzinnige veel te hoog. De Voorz. zegt dat hier nu een maal niets aan te doen is, de wet legt de gemeente deze verplichting op, hij heeft reeds meermalen ge probeerd elders goedkooper terecht te kunnen, maar het is hem nog ner gens mogen gelukken. De heer Verschoor vraagt of deze verpleging van blij venden aard is. Voorz. Wanneer onderbrenging bij een particulier niet mogelijk is, zit er ianders niets op. v. Herpen. Het is wel mogelijk dat wij spoedig voor een 2e geval zou den kunnen komen te staan. v. Gammeren. Mijnh. de Voorz., U sprak zooeven de wet legt ons deze verplichting op, maar de wet fegt tenslotte verplichtingen op, waaraan wij onmogelijk zouden kunnen vol doen. De heer v. Herpen vraagt eenige nadere toelichting over den post van f120 uitgetrokken voor een dokter. De Voorz. deelt mede, dat des tijds (door den Raad dit bedrag op de jaarl. begrooting is geplaatst, voor geneesk. verpleging van behoeftige ingezetenen. De Voorz. deelt verder mede dat het percentage voor de gemeentelijke inkomsten belasting op deze begr. ruim 8 pCt. zal bedragen. Wij heb- ]ben over het dienstjaar 1924 belang rijk minder ontvangen dan geraamd lwas, terwijl de uitgaven de raming belangrijk te boven gingen. v. Someren. De hoofdpost is het salaris der ambtenaren, meermalen zijn door den Raad Ged. St. hierop gewezen echter zonder resultaat. v. Herpen vindt eenige kleinere posten zooals aanplakken, bode, enz. ook nogal hoog. Voorz. Hiervan zijn er ook aan een wettelijk voorschrift gebonden. Destijds is van Ged. St. een schrij ven ontvangen dat een gem.-veld wachter bezwaarlijk tevens ook ge meentebode kon zijn, aangezien deze dan te veel van zijn eigenlijke taak zou worden afgeleid, tevens dat aan deze functie een zeker salaris zou moeten worden verbonden. De leden vinden jdus geen aanleiding op de an dere posten aanmerkingen temaken? Het hoofdargument is te hoog hef fingspercentage. Ik kan mij dit be zwaar van den Raad goed voorstel len, toch keur ik deze wijze van handelen niet goed, tenslotte zal het toch zoo moeten. v. Herpen. Ze kunnen wel zeggen dat moet en dat moet, het is tenslotte niets anders meer dan belasting be talen. Voorz. Het belastbaar inkomen in deze gemeente is zoo laag, dat de draagkracht te hoog moet worden opgevoerd. v. Herpen. Als het nu net zoo ge gaan Rad als verleden jaar 5 pCt. Nu vind ik hei te hoog. Smits. Ja dan had het nog eenigs- zins gekund. v. Gammeren. Wij kunnen in de ze >vel in strijd handelen met de be staande voorschriften, maar ik zou deze verhooging onbillijk vinden. Voorz. Onbillijk? Ik had al eens gedacht dat door het Rijk met een nieuwe wet de armste gemeenten ee- nigszins zouden worden tegemoetge komen maar het schijnt dat men in den Haag in deze ook geen goede oplossing weet te vinden. De Voorz. brengt daarna de begr. in stemming welke met 5 tegen 2 stemmen wordt verw., de beide wet houders stemden voor. v. Herpen. De beide wethouders zijn nu verantwoordelijk. Voorzitter. Ja, de verantwoorde lijkheid is ingegaan bij de aanvaar ding van het lidmaatschap van den Raad. Gemeen terekening. De Voorz. deelt mede dat door Ged, St. op de gemeente rekening en kele aanmerkingen zijn gemaakt van formeelen aard, en stelt voor deze in overeenstemming te brengen volgens den wensch van Ged. St. Wtordt met algem. stemmen aldus besloten. Vereeniging Giessen en Rijswijk. Voorz. Zooals U allen weet, wordt door Ged. St. vereeniging van Gies sen icn Rijswijk voorgesteld, en vra gen zij hierin rapport van den Raad en van de comm. als bedoelt in art. 131 der gem.-wet. Smits. Dus Andel wordt er buiten gehouden. Dc heer v. Gammeren leest ver volgens een gedeelte uit de memorie van toelichting, waarin Ged. St. doen uitkomen dat er zich omstandighe den voordoen, waardoor vereeniging met Andel zeer moeilijk is. Vervolgens leest de heer v. Gam meren een gedeelte voor als zou door den Raad van Giessen en Rijswijk om vereeniging zijn verzocht. De heer van Gammeren wenscht zich niet beschouwd te zien als voor een afzonderlijke vereeniging van Giessen en Rijswijk zijn stem te heb ben gegeven. Ook de heer v. Herpen verklaart zulks. v. Gammeren. Mijnh. de Voorz. welke directe voordeeien zijn aan deze vereeniging verbonden? Voorz. Directe voordeeien vanbe- teekenis zijn er niet, ik kom evenwel na berekening tot de slotsom, dat na afloop der wachtgeldregeling de be zuiniging ruim f 4000 per jaar zou bedragen ,dat dus de post' admini stratie en beheer ruim f 4000 minder zal bedragen voor de gemeente als thans van Giessen en Rijswijk te- zaam. v. Gammeren Volgens mijn gege vens zou dit f3000 zijn. Voorz. Maar U moet dit niet in het allerongunstigst geval berekenen. Vervolgens leest hij de verschillende posten voor, waarop na 10 jaar het meest bezuinigd wordt. Voorz. Wij moeten hierbij niet alleen denken aan heden, maar voor al ook aan de toekomst. v. Gammeren. Na afloop van de wachtgeldregeling is hier pas le be zuinigen. Voorzitter. Sommige bezuinigingen gaan direct in. v. Someren. De eerste tien jaar zal er dan anderhalf a twee pCt. be zuinigd worden. Voorz. Dat is te algemeen, v. Gammeren. In de memorie van. toelichting staat op verzoek van dc Raden van Giessen en Rijswijk. Voorz. B. en W. van Giessen, niet van Rijswijk hebben een schrijven gericht desnoods met Rijswijk te ver eenigen daar er verbetering moest komen. v. Gammeren. Dan heb ik' gelezen niet voor vereeniging met Andel ge schikt, het nieuwe aldaar gebouwde gemeentehuis kan toch geen bezwaar opleveren. Voorz. Bij Ged. St. is tegen deze vereeniging een krachtige actie ge voerd. Destijds heb ik er in Anoel op gewezen, dat de belasting door deze vereeniging nagenoeg geen ver andering zou ondergaan. van Herpen, Neen, een deel, de hoogstaangeslagenen zouden er voor deel uit trekken, daar met deze ver eeniging een groote bezuiniging zou zijn te bereiken. Voorz. Ik heb al eens getrachl een anderen weg te vinden, bijv. in een afzonderlijke administratie, ook daar was men in Andel niet voor te vinden. fWeth. Verschoor. Er zijn in ae laatste jaren zooveel gemeenten ver- eenigd, o.a. Sprang, Capelle enz., die zullen ook niet allen even rijk zijn geweest. Voorz. In den Haag ziet men ie genwoordig tegen vereeniging op. Als de toestand onhoudbaar is, en de gemeenten willen vereenigen keuren zij dit goed, maar niet met geweld. Als dit voorstel eenige jaren vroeger was gekomen, dan zou men er hier waarschijnlijk in geslaagd zijn. v. Herpen. In 1922. v. Gammeren. Als nu de toestand onhoudbaar blijft? tWeth. Westerlaken. Als de ver eeniging met Giessen tot stand komt zal een zeer zuinig beheer door den nieuwen Raad een gebiedenden eisch zijn. v. Someren. Een Raad uit leden van twee gemeenten bestaande heeft ook bezwaren. iWeth. Westerlaken. Ook Legen de door Ged. St. voorgestelde nieuwen naam „Gieswijk" die de gemeente dan zal dragen ben ik ten zeerste tegen, deze zou beter „Giessen-Rijswijk" kunnen zijn.. Voorz. Daar zal wel niemand in dc gemeente zijn, die denkt dat er dooi de samenvoeging direct een idealen toestand ontstaat. Wat de wachtgeld regeling betreft, heb ik in den Bosch vernomen dat die nog niet zoo zeer tegenvalt. Hel is te hopen, dat bij vereeniging de nieuwe raad zal wor den Samengesteld uit personen, die ten sterkste voor bezuiniging zul len ijveren. Ik stel voor het vol gende rapport uit te brengen. „De Raad der gemeente Rijswijk voorziet in de vereeniging met Gies sen wel eenig voordeel, maar kon vereeniging met Andel plaats heb ben, dan zou dit een aanmerkelij- ker voordeel opleveren. Voorz. Zijn er nog leden tegen vereeniging jWeth. Westerlaken. Ik zou eerst het rapport der Commissie willen afwachten, de raad draagt dan niet alleen de verantwoordelijkheid. Voorz. Dus tot een volgende ver gadering aanhouden. Van Someren. Als wij dan hoo- ren, dat er de geheel gemeente voor is kunnen wij er moeilijk tegen zijn. Voorz. Het onderwerp is te ge wichtig om het op deze vergade ring in zijn geheel af te werken. Van Gammeren. Dus de raadooct lieden nog geen uitspraak. Rondvraag. Van Someren. Aan de wegen wordt dit jaar zeker niets gedaan, want die gelijken wel een modderpoel,ik dacht dat de grint in den zomer aangevoerd werd om in het najaar over de wegen gedaan te worden. Voorz. Neen, deze wordt in het najaar ,aangevoerd, maar door om standigheden van den schipper is de aanvoer vertraagd. Daar niemand het woord meer verlangt, sluit de Voorzitter de ver gadering. Bommelerwaard. Vergadering van het Gecomineerde College van Bommeler waard boven den Meidyk te Zaltbommel op Dinsdag 24 November 1925. Voorzitter: Djjkgraaf H. C. de Jongh. Aanwezig 12 leden. Afwezig de heeren G. J. de Geus en Maas, de laatste met kennisgeving. Er is een vacature. Na lezing en vaststelling der notabelen volgt mededeeling van ingekomen stukken. Besluit geërfdendag Gameren tot verlee ning van f 50 jaarlijksche subsidie aan de opgerichte geitenfokvereeniging. Besluit geërfdendag N en waal om het weiland De Bulk, groot 53 A. 30 c.A te scheuren en in te richten lot bouwland. Deze besluiten zullen ter goedkeuring aan Ged. Staten worden opgezonden. Aan bieding der rekeningen van District en zweren, open-, oude- en verwaarloos de wonden, dauw-, baard- en ring worm, doorgeloopen voeten, fyt, lik doorns en wratten enz. enz. geneest radicaal de Oprechte Winsnmer Zalf. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Stoomgemalen dienst 1924 —1925. Ze wor den ter visie gelegd van 30 Nov. tot 7 Dec. De Dijkgraaf deelt mede, dat 't District sluit met een batig saldo van f 21983,10g, waarovor voor den loopenden dienst is be schikt over f 18263.70. Batig saldo Maasafdeeling H8857.26J, reeds beschikt over f 15726.95. Batig saldo Waalafdeelirg f 10625.611, reeds beschikt over f 17154.63. Deze rekeningen worden gesteld in han den eener commissie bestaande uit de hee ren van der Graft, van Heeswijk en C. W. de Geus, plaatsvervangende leden Maas en van der Horst. Onderzoek der geloofsbrieven van den gekozen Hoofdgeërfde M. P. van Willigen in de vacature wylen den heer G. A. de Jongh. Tot commissie van onderzoek wor den benoemd de heeren van der Kaaij C. W. de Geus en van Heeswijk. Schorsing der vergadering. Na heropening wordt bij monde van den heer van der Kaaij rapport uitgebracht en conform het advies tot toelating besloten. De Dijkgraaf stelt voor om over den dienst 1925—1926 de vergoeding voor rotmeester en rotgezellen te bepalen op resp, f 4 en f 3.50, Conform besloten. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. Sluiting, Meeuwen. Ring vergadering van bonds- ring »Altena« Zuid in de Geref. Kerk te Meeuwen op Vrydag 4 Dec., 's avonds 7 uur. Onderwerpen 1. De J. V. en het staatkundig leven door Genderen. 2. Uitbouw door Almkerk. Nleuwendijk. Maandagavond ontstond twist tusschen de schipper A. V. Czn. en diens knecht, met gevolg dat ze handge meen werden en elkaar enkele slagen toe brachten. De politie is met een en ander op de hoogte. Door de gladheid kwam een motor rijder zoodanig te valien, dat zijn motor stuk was, deze werd naar de firma Bax vervoerd om hersteld te worden. De motor- ryder bekwam geen letsel, Op Zaterdagavond 5 December zal de Kiesvcreeniging Vreest God, eert den Koningï een ledenvergadering houden in het Iostituutlokaal. Onderwerpen zullen worden geleverd door de heeren Joh. Ouwerkerk Adrz. en K. v. d. Stelt Az. Waspik. Voor den tweeden maal, thans voor de honoraire leden en hunne dames voerde »Eotre Nous« Maandagavond in de Harmoniezaal met een buitengewoon succes op, »De Wed. HansenDe zaal was goed bezet. De zilveren jubilaris, de heer P. van Dongen, werd thans gecom plimenteerd door den president der Har monie, den heer B. van Schyndel, terwijl hem door den president van EntreNous«, den heer G. Kamp, namens de Vereeniging een vulpenhouder werd aangeboden. Na een hiervoor afgelegd examen werden de adspirant-leden van het R. K. Zangkoor, de heeren W. de Glas, J. Knijs- ters en L. Boom tot leden gepromoveerd. Aan den socialen cursus, door den WelEerw. Heer Kapelaan Van Rial, voor de leden van den Jongen Boerenstand, wordt door ruim 30 cursisten deelgenomen. PWMMMMm JESezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEBÜWIJK-'s BOSCH }fieiiw$blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9