FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden* No. 4560. Woensdag 9 December 1925, Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS iluiteiilandscii Overzicht ^ND VAN ALTHNA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs; per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel naeer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het schijnt dat Europa is aange tast door een ziekte, die kabinetscri sis heet. Behalve ons land lijden er Polen, üuitschland en Frankrijk aan. Alleen Frankrijk heeft het thans zoo ver gebracht dat het weer een com pleet ministerie bij elkaar heeft, al is dit zoo als wij in onze vorige over zichten deden uitkomen niet zeer vlot gegaan. De Fransche buitenl. politiek wordt beheerscht door het financiëele vraagstuk, dat al aan en kele kabinetten het leven heeft ge kost. De financiëelen nood van Frankrijk is van zeer ernstigen aard voor een regeering, die zich wenscht te handhaven en wie het wel en wee van het land ter harte gaat, komt het er op aan om voor ,t oo genblik en voor de toekomst met middelen te komen om de republiek voor financiëelen ondergang te be hoeden. Zal Loucheur, de minister van fi nanciën in het kabinet Briand, hier toe in staat zijn? Dit moeten de eerst volgende weken en maanden loeren. Zooveel is inmiddels zeker, dat Loucheur in het verloop der vo rige week bij Kamer en Senaat plan nen heeft ingediend, wdke o.a. mach tiging vroegen voor een nieuw voor schot groot zes milliard, van deBan- que de France, aan den Staat. M.a.w. de minister vroeg Kamer en Senaat een inflatie maatregel goed te keu ren en zulks terwijl Briand, volgens zijn zeggen, evenals trouwens de an dere leden der regeering, zoo wel tegen consolidatie als inflatie is gekant. Wanneer de regeering des ondanks toch machtiging vroeg tot het verleenen van het zes milliard voorschot hetgeen neerkomt op een belangrijke uitbreiding van de circu latie der bankbiljetten, dan moet hiertoe wel een zeer dringende re den hebben bestaan. Deze bestond ook inderdaad: op 8 Dec. toch moet Frankrijk aan verschillende belang rijke financiëele verplichtingen heb ben voldaan en het kwam er dus de 186 Die leelijke man, dat wil zeggen; niets. Fanfan ik vind het zoo naar voor jou, riep Claudinet uit. Het kan mij geen zier schelen, Claudinet, riep Fanfan uit, en keek met een teederen blik zijn mager, bleek vriendje aan. Ik geef er niet om, dat ik honger heb, 'tis alleen maar, dat jij ook zoo,n honger hebt. Och kom, aan mij moet je niet denken, ik heb nooit ergen trek,dal weet je wei... Maar jij bent zoo ge zond en sterk.... O, zeide Fanfan, dat zal wel in orde komen, als zij niets voor ons hebben dan zal ik wel zien ergens elders wat te krijgen. Op dat oogenblik begon Claudinet weer op een vreeselijke manier te hoesten. Jongen ,wat hoest je vanmorgen weer. Heb je je levertraan wel inge nomen? Neen, ik heb er nog niet aan ge dacht.... Br., het is zoo'n akeligen smaak.... Dat is niets, gauw, neem nu in, voordat ze wakker worden, zeide Fanfan en hij liep weg, om de flesch te halen, die hij altijd zorgvuldig wegstopte. vorige week op aan, dat de regeering van Kamer en Senaat gedaan kreeg, dat zij haar voorstellen, strekkende tot onverwijlde voorziening in da- delijkén nood, aangenomen zag. Ka mer en Senaat zijn de regeering dit maal werkelijk tegemoet gekomen en -het eigenaardige geval heeft zich hierbij voorgedaan, dat de rechtsche Senaat de regeering meer ter wille was dan de linksche Kamer. Terwijl de laatste toch Loucheur's financi- eele voorstel met nog niet eens 30 stemmen meerderheid aannam, een oogenbli (k.Jiad het er zelfs den schijn van, dat de regeering de nederlaag zou lijden, aanvaardden de senatoren het met een overweldigende meer derheid, n.l. met 205 tegen 26 stem men. Deze gunstige uitslag is nu niet bepaald te danken aan hel feit, dat de senatoren het financiëele plan zoo sympathiek vonden, maar met name aan het zeer ernstige beroep, dat Briand, de premier, tevens minister van buitenlandsche zaken, op hen deed; hij drong er op aan een dui delijk uiterlijk blijk van nationaal solidariteitsgevoel te geven; Briands gelukkige Locarno politiek heeft zijn aanzien doen toenemen en zijn ver klaring ,dat, wanneer het financi- eele ontwerp met een meerderheid werd aangenomen, die klonk als een klok, het land de goede uitwerking daarvan zou voelen, heeft vcelprin- cipieele tegenstanders bewogen Bri and ditmaal zijn zin te geven. Voor loopig kan Frankrijk dus in fin ancieel opzicht weer een kort tijd je voort. Ook in ons land nog geen uit zicht op het einde van den crisis. De verwachting dat na de misluk king van mr. Marchant, Dr. Th.de Visser, voorzitter van de Christel!jk- Historische fractie der Tweede Ka mer met een kabinet zou worden belast is tot heden niet bewaarheid. Evenals bij ons verwacht men voor Duitschïand een langdurige re- geeringscrisis. Goede eeilust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden ver kregen door Foster's Maagpillen te gebrui ken. Deze pilietjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0 65 in apotheken en drogistzaken. Toen hij er mee aankwam, keek Claudinet met eenige walging naar de flesch, waarvan de lucht hem reeds tegenstond. Maar Fanfan deed zijn gezag gel den. Hij wist wat goed was voor zijn j ongen vriend. Kom, ouwe jongen, zeide hij,den ander op den schouder kloppenci, wees nu niet kinderachtig. Doe je oogen maar dicht en dan gauw een slok, komaan... een... twee... Claudinet gehoorzaamde, zooals al tijd; hij zette de flesch aan den mond en voordat Fanfan drie nad gezegd, had hij een flinken slok ge nomen. Op dat oogenblik ging de deur vin den kermiswagen open en de Slak verscheen op het trapje, luid geeu wend en zich uitrekkend. Ineens zag hij de jongens bezig met een flesch. Pst. pst. Hei, Zéphyrine, zeide hij zachtkens, terwijl hij in den wagen keek, zie me die twee kwajongens eens aan, die smeren zich de keel. En voor ons is er geen droppel meer, niet waar? bromde de aan gesprokene nog maar half wakker. De Slak daalde zonder geluid te maken het trapje af en naderde op de teenen de beide jongens, zonder dat zij er iets van merkten. Toen hij vlak achter hen stond, zeide hii plotseling met donderdende stem: Welzoo, welzoo, dat gaat goed hier. Dat zit hier maai' zich te goed te doen, zonder om ons te denken... Vervolg raadsverslag Werkendam. Het voorstel van B. en W. geba seerd op de L. O. wet. De heer v. Wijk is er tegen, on derwijzeressen, die beneden den 45- jarigen leeftijd huwen op den dag van het huwelijk te ontslaan, en wil elk geval afzonderlijk beoordeelen. Volgens Voorz. kan het college van B. en W. zich daar niet mede veree nigen. De heer v. Wijk kan zich met art. 1 niet vereenigen, en verlangt stem ming hierover hoofdelijk. Tegen stemde de heer v. Wijk. 9. Wijziging gem.-begr. 1925. Dgar de wijzigingen van admini- stratieven aard zijn worden deze zooals door B. en W voorgesteld goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen aan het bestuur der Herv. Schoolvereen. van f 485 voor aanschaffing van 3 bordstel lingen. De heer v. Wijk. De noodige zui nigheid is zeker betracht? Voorz. Van het Herv. Schoolbe stuur wordt de noodige soberheid betracht. 11. Verhuring bovenwoning vaa het nieuwe gemeentehuis. Een gedeelte van de woning me' den tuin wordt verhuurd aan den gem.-veldwachter voor f200 per jaar 12. Beschikbaarstelling van een crediet voor inrichting van het nieu we gemeentehuis Nadat de Voorz. het een en ander over het inrichten van het gemeente huis heeft medegedeeld wordt het crediet verleend. 13. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen het openbaar vischwater der gemeente te verpacn- ten. Pachttermijn is 31 Dec. 1925 ver streken. Wordt besloten. 14. Bespreking veerdienst. B. en W. stellen voor, dit punt van de agenda af te voeren, zoodra er meer definitieve gegevens zijn, zal dit punt opnieuw besproken worden. Dhr. v. Wijk verzoekt de grootst mogelijke spoed te betrachten, ook met het oog op het aanschaffen van materialen. 15. Vaststelling van een reglement voor den veerdienst. Na eenige besprekingen werd be sloten ook dit punt van de agenda af te voeren. De heer v. Wijk verzoekt ditpuni te behandelen in de volgende ^er- Je bent werkelijk brave jongens. Waar hebben jelui dat vandaan ge haald? 'tls wat fijns zeker? Laat me ook eens proeven. Meteen rukte hij Claudinet de flesch uit de hand, die deze nog onder zijn jas poogde te verbergen. Wees maar niet bang, ventje zeide de Slak, lachend, er zal nog wel wat voor je overblijven. En met een gulzigen lag om ziin mond, zette hij zich schrap, bracht zijn elleboog naar boven, de flesch aan den mond en dronk. Maar een ondenkbaar oogenbiik daarna spuwde hij alles weer uit, terwijl hij liet afschuwelijkste ge zicht zette, dat men zich maar met mogelijkheid kan denken. De Hemel beware me, wat is dat voor smerig goedje? riep hij uit. 'tls olie en het ruikt naar visc.h, zeiae Zephyrine, die ook te voor schijn was gekomen en de flesch onderzocht. En met een heel vies gebaar wierp zij de flesch verre van zich, zoodat die terecht kwam op een hoop steenen, waar zij in vele stuk ken vloog en de olie in 't rond spatte. De Slak spuwde en proestte en deed al zijn best om den walgelijken smaak kwijt te raken. Wat was dat voor een vuiligheid? vroeg hij op woedenden toon. Maar Fanfan was niet zoo heel bang meer voor hem. De jongen bleef rechtop staan en zeide op vast beraden toon: gadering gelijk met de tarieven. 16. Voorstel van B. en W. tot er- huring van een vertrek van het nieu we gemeentehuis aan het Gr. Kruis. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het vertrek voor f20 per jaar verhuurd. 17. Voorstel van B. en W. tot op heffing der betrekking van contro leur der straatverlichting en ontslag van den heer S. v. d. Ruit. Ook dit voorstel werd aangenomen zooais voorgesteld. Bij de gebruikelijke rondvraag in formeerde de heer v. Wijk hoe oi het komt dat aan den gem.-veldw. geen vergoeding voor kleeding enz. is verleend voor de maand die hij na zijn ontslag nog heeft gediend. Nadat door den Voorz. de rede hiervan is medegedeeld sin it deze de vergadering. De Biesehbosch-plannen. De aanbesteding in Januari '26. Men meldt aan het IIbid. Met betrekking tot de Riesbosch- plannen kan worden medegedeeld, dat dezer dagen een ledenvergade ring der Ver. „De Biesbosch" ge houden is. Dank zij de medewer king, welke verschillende departe menten en het provinciaal bestuur bij de voorbereiding der plannen hebben verleend, is aan de Vereeni ging bij Kon. Besluit van 15 Sept. j.l. concessie verleend voor het in dijken van een gedeelte van den Z - Hollandschen Biesbosch. Overeenkomstig een door haar in gediend ontwerp in het begin der maand Nov. is het Kon. Besluit,, houdende aanwijzing der perceelen, welke voor het uitvoeren van de plannen zullen worden onteigend, verschenen en zijn de onderhande lingen met de eigenaren begonnen. Vrijdom van verhooging van grond belasting voor de binnen de bedij king vallende eigendommen is door Ged. Stalen voor acht jaren ver leend. De krachtige medewerking der re geering moge ook hieruit blijken, dal aan de vereeniging vrijdom van re gistratierechten is verleend, bij over gang in eigendom aan de vereeniging van de aan te koopen of te onteige nen eigendommen. In genoemde vergadering werden de bestekken voor het maken der bedijkingswerken en de uitwate ringsbuis voorloopig vastgesteld. Met de vertegenwoordigers lei- Dat was levertraan voor Claudi net. De dokter heeft gezegd, dat hij die moest gebruiken en daarom heb ik ze gekocht om hem beter tema ken. Nu werd de Slak zeer boos. Om hem beter te maken, en hem zijn broodwinning af te nemen;zijn doodskop wekt nu een ieders mede lijden op, en jij wilt hem beter ma ken? Ha, riep Zéphyrine uit, daarom ontvangt hij minder den laatsten tijd en ik dacht ook al bij me zelf, wat wordt die jongen dik. Ach, het ingevallen gelaat van Claudinet was geheel niet in over eenstemming met die woorden. Ik zal je eens wat anders geven dan levertraan, zeide de Slak en ging naar den wagen. Hij was nog boos over Id'en leelijken smaak in den mond en haalde zijn lange zweep te voorschijn, die al vaker had ge diend om de kinderen af te straffen. Maar toen hij met groote stappen op de kinderen afkwam, plaatste Fanfan zich plotseling voor Claudi net, met opgeheven hoofd en over elkaar geslagen armen zag hij den man uittartend aan. Probeert niet, om hem aan te ra ken, riep hij uit. De Slak kwam nog nader met op geheven zweep, maar hij sloeg niet toe. De standvastige houding van den knaap boezemde hem blijkbaar toch eenig ontzag in. Wat wou je daartegen doen, vroeg groote vakcentrales was te voren overleg gepleegd omtrent verschil lende kwesties. De Min. v. Binnenl. Zaken en L. heeft deze bestekken voorloopig goedgekeurd. De aanbesteding zal in Jan. 1926 plaats hebben en in het vroege voor jaar zal met de uitvoering worden aangevangen. De hier bedoelde-wer- ken zullen in vier deelen worden aanbesteed. Het voornaamste deel wordt gevormd door den te maken Zuid-Westdijk, welke zal loopen van den dijk van den Louisapolder lot aan de Tongplaat waaronder tevens het maken van de uitwateringsbuis behoort. Wanneer het gebied een maal zou zijn ingepolderd zal be maling noodig zijn. De waterstand binnen den nieuwen polder zal af doende kunnen worden beheerd met behulp van de uitwateringsbuis. Zoo mogelijk zal in den zomer van 1926 ook een aanvang worden ge maakt met (het maken (der wegen bin nen liet nieuwe poldergebied. KANTONGERECHT HEUSDEN. Strafzitting van het Kantonge recht te HEUSDEN van Vrij dag 4 December 1925. 't Is voor Heusden nog eens een slappe zitting, want slechts 64 zaken waaronder 6 kinderzaken moeten de revue passeeren. De in de vorige zitting uitgestelde zaak contra A. C. v. D., huiseigenaar te s Hertogenbosch komt het eerst in behandeling. De getuige, opzich ter der Gezondheidscomm., v. Stok- kum, verklaart dat de noodige ver beteringen, welke Burgemeester en Wethouders van Heusden hadden voorgeschreven, thans ook nog mei waren aangebracht, aan het te Heus den staande huis, maar hij meent, dat zulks een gevolg is van de weers gesteldheid. De Kantonrechter stelt de verdere'behandeling uit tot 15 Jan. a.s. om beklaagde alsnog in de gele genheid te stellen aan zijne verplich tingen te voldoen. G. v. d. N. te Almkerk had een nieuw gebouwd huis in gebruik ge nomen zonder toestemming van Bur gemeester en Wethouders. Uit ci'e stukken bleek dat die toestemming niet kon gegeven worden, omdat de bouw van de woning niet in orde was. De verdere beh-andeling dezer zaak wordt 14 dagen uitgesteld om alsdan den opzichter der Gezondh. comm., de Regt, te hooren. hij. Ik zal aan 't vertellen gaan, dreig de Fanfan. Jii aan 'tvertellen? Wat wou jij vertellen Dat zal ik maar niet zeggen, jij weet het zelf het beste... maar dat kon je wel eens leelijk opbreken. De Slak liet zijn zweep zakken. Hij dacht aan den moord te Mois- don gepleegd. Al was er al eenige tijd over heen gegaan, de politie zocht nog altijd naar de daders. En al had hij zelf de daad niet gepleegd, hij was medeplichtig geweest en het zou hem licht den kop kunnen kos ten, in elk geval kon hij er op reke nen voor eenige jaren in het tucht huis te komen. De Slak was voor niets banger dan voor den dood, en jaren lang opgesloten en hard te moeten wer ken, daarin had hij ook al heel wei nig zin. Hij werd bleek bij de gedachte dat hem dit kon overkomen en daarom zeide hij op zachten waarschuwen den toon: Houdt je maar stil... Gaat maar aan 'twerk en zorgt dat je wat gelei thuis brengt, kwajongens.. Denkt er wel om, zonder geld geen eten. Bij de laatste woorden verhief hij zijn stem weer wat, maar de jon gens maakten er zich niet meer bang voor. Kom, Claudinet, zeide Fanfan, ter wijl hij den arm om de ingevallen schouders van zijn makker sloeg, VIEI n SBL4B mr kit LuI vin Heusden ei AltsiaJeLaiistraat en Ie Boimeierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1