Eerste Blad C. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Nieuwjaarsgroet D« Provinciale Schoonheids commissie in jVoordbrabant. Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No4561, Vrijdag 11 December 1925, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". A. VERSCHUUR-BAERT liuiteiilaiidsch Overzicht Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS langstraat tlEUSDfift. LAND VAN alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In het nummer van 1 JANUARI wordt weder, evenals andere jaren, de gelegenheid geboden voor het plaatsen van een aan Familie, Vrienden, Kennissen en Cliëntèle. Tijdige opgave wordt verzocht. De Administratie Wij hoorden reeds menigmaal de rechtmatige klacht uiten, dat gebou wen voor den openbaren dienst be stemd, dikwijls zoo weinig overeen stemmen met het karakter dei plaats en der omgeving, waarin zij worden opgericht. In een der num mers van het Weekblad van den Nederlandschen Bond van Gemeen te te-Ambtenaren van het jaar 1924 wordt dienaangaande geschreven „Openbare gebouwen ten platte- lande": „Aan B. en W. der gemeen ten in Zeeland is door Gedeputeerde Staten een circulaire verzonden om trent het stichten van gemeentehui zen en andere voor den openbaren dienst bestemde gebouwen. Daarin wordt verzocht opdracht te verlee- nen aan volkomen bevoegde perso nen en in elk geval wordt verlangd, dab leke bouwplannen, alvorens tol aanbesteding over te gaan, onder worpen worden aan 'toordeel van een terzake deskundig college. Als zoodanig meent de Provinciale Com missie in Zeeland te mogen optreden.' De afdeeling Noordbrabant dei Nederlandsche vereeniging van ge meenten heeft thans den strijd voor de schoonheid van steden en dor pen op haar program geplaatst. Dil beteekent voorzeker, dat de gemeen- 187 Een mooie zet van je, waarachtig een mooie zet van je, om je dat kind op den hals te halen, vervolgde zij, hij staat nu al tegen je op. En dat voor zoo'n ellendige paar duizend francs, waarvan nu al niet veel meer over is. Dat komt zeker vooral omdat jij I zoo'n groot keelgat hebt, bromde de Slak. Jawel, praat maar toe, je zult nog wat beleven van je voedsterkindje. «Hij durft nu al tegen je opstaan, hij trekt voor alles zijn neus op, hij be- j dankt om te werken... Wacht nog maar een poosje, en hij heft de hand tegen je op en je krijgt klappen van hem. Dat kun je begrijpen, zeide de Slak woedend. Ik zal hem wel buigen. Zéphirine lachte hardop. Zij schiep er behagen in, haar man boos ..e maken. Dat kun je wel begrijpen. Nooit I zal hij naar je pijpen dansen. Het was maai* veel beter geweest, dat je hem gelaten had, waar hij was. of dat we hem hadden verdronken toen hij nog zóó klein was. Geen voordeel hebben we van hem ge had... Wacht maar, dat komt wel. Zijn telijke bestuurders véél meer dan voorheen 't geval was, zullen waken tegen verleelijking van Brabants land en steden. Gesteund door de Provinciale Commissie ter bewaring en bescherming van monumenten in de Provincie Noordbrabant, aan wel ke toch de zorg daarvoor door de Staten v an dit gewest is opgedragen zullen de gemeentebesturen vooral die architecten kiezen, van wie met recht verwacht wordt dat zij de bouwkunst wederom tot opleving zullen brengen, zooals in vroegere eeuwen. Jammer genoeg zijn velen niet doordrongen van het besef, dat door de oprichting van smakelooze, stijl- looze gebouwen, onherstelbare scha de wordt aangebracht aan het aan zien der Provincie Noordbrabant, welke nog èn in hare steden èn in hare landelijke dorpen, zooveel schoons bevat en daardoor eene groote aantrekkingskracht uitoefenl en evenmin het besef dat een leelijk bouwwerk op een bepaald punt, reeds oorzaak kan zijn, dat de geheele om geving ontsierd wordt en uit een aesthetisch verband wordt gerukt. Door gebrek aan het noodige gevoel voor schoonheid, door gemis aan hel allernoodzakelijkste kunstgevoel, wordt onbewust meegewerkt aan iets dat tegen het waarachtig belang dei gemeenten is n.l. het bewaren en vergrooten van haar schoonheid maar dikwijls zijn de kosten van des kundige adviezen voor menige ge meente en vele particulieren een be zwaar, om van hun goeden wil te doen blijken. Om nu in het gemis te voorzien, heeft de Afdeeling Noordbrabant, der Nederlandsche Vereeniging van gemeenten eene Provinciale Schoon heidscommissie ingesteld en zij heefl daarbij de overtuiging gehad, dat het Provinciaal Bestuur geen oogenblik zou aarzelen, zijn moreelen en fi- nanciëelen steun aan het streven der Commissie te verleenen, zonder wel ken steun de instandhouding en de arbeid der Commissie onmogelijk GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. moeder.... Zijn moeder. Ilahaha. Je doet me lachen. Zijn moeder is veel te blij dat ze van hem af is, dachjt je dat die hem ooit zou terugkoopen? De Slak haalde de schouders op, terwijl hij heen en weer wandelde langs den wagen. Ik weet, wat ik weet... Ik ken mijn menschen. De rijke heer wan trouwde zijn vrouw, om haar te straffen heeft hij het kind wegge geven, maar ik wed, dat al dien tijd de moeder er naar zoekt, en er nog heel wat bankjes voor over had, als ze haar jongen terugkreeg...Wij moeten daarvan nu ook maar eens werk maken. Tot nog toe heb ik dat niet gedaan omdat ik een beetje bang hen voor de politie, en voor die meneer met zijn boos gezicht, maar het wordt nu tijd. Zéphirine ging bij deze woorden haastig opstaan. Haar gelaat ver anderde, de smalende trek ver dween van haar gelaat. Dus dan gaan we weer naar Pa rijs, vroeg zij. Misschien, antwoordde de Slak, misschien na een niet al te lang tijdsverloop 1 Dat zou heerlijk wezen. Dat zal het maar voorloopig zijn we nog niet in Parijs, wij zitten hier en hebben honger en dorst... Kom, ik heb nog een paar francs, laten we een kroeg opzoeken en eens drin ken op onze reis naar Parijs. Zéphyrine klopte de Slak op den zouden worden. En nu denken we aan het oude raadhuis te Woudrichem, waaraan van gemeentewege niets kan worden verbouwd of veranderd om de een voudige reden, dat de gemeente geen geld heeft. Onder deskundige leiding ware van het aardig gelegen gebouw zoowel in- als uitwendig stellig iets moois te maken en het komt ons voor dat dit niet zooveel zou kosten. Voor het kleine stedeke W oudrichem, dat wer kelijk nog mooie dingen binnen zijn vestingwallen bergt, zou een fraai raadhuis voorzeker een aantrek- kingspunt meer zijn. Moge liet Wou- drichemsche raadhuis spoedig de aandacht der Commissie trekken! De pas gebouwde raadhuizen te .de Werken c.a. en te Andel mogen misschien practisch ingericht ziin met het oog op de administratie, mooi uit een architectonisch oog punt beschouwd zijn ze allerminst. 'tZijn beide moderne gebouwen, die in geen enkel opzicht in het oog val len en hunne omgeving mogelijk niel schaden, maar zeker ook niet ver fraaien. Waarom nu èn te de Werken c.a. èn te Andel geen raadhuizen ge bouwd, die een meer deftig en meer bouwkundig mooi verblijf bieden aan de vroede vaderen, terwijl zuIks toch niet zoo heel veel meerkosten met zich zou hebben gebracht? Waarom b.v. niet een voorbeeld genomen aan het bijzonder fraaie stadhuis te Heusden, nat in verklein den vorm een waar sieraad zou zijn voor menige gemeente ten plattelan- de? Welk een schat van schoonheid aan oude dorpskerken der middel eeuwen te vinden is, voelt men veel te weinig en daarom hopen we van harte dat de Provinciale Commissie belangstelling en liefde zal weten te wekken voor de belangrijke uitin gen onzer eigen bouwkunst en tevens doen inzien op welk een afwisselen de en eenvoudige wijze het probleem van kerkenbouw, vooral op het plat teland in Noordbrabant is opgelost. Van de oude kerken in .gemeenten onzer omgeving, o.a. Heusden, Waal wijk, Woudrichem, Waspik, om slechts deze merkwaardige gebou wen te noemen gaat een pieuze stemming uit, die zich richt tot den geest en het hart van ieder, zelfs minder ontwikkeld, bezoeker; zij spreken tot den toeschouwer de taal der traditie, zij vormen den schakel schouder. Telkens zeide haar man, dat hij geen geld meer had, en tel kens kwam hij ook weer met een paar francs voor den dag. Je bent een nobele kerel, zeide zij. Kom, laat ons gaan, mijn keel is vreeselijk droog. Beiden gingen het dorp in, na het paard eerst nog goed te hebben vast gebonden. De deur van 'den woon wagen lieten zij maar op een kier staan. XCVII. Misdaad en berouw. Georges de Kerlor had nog wel, het geheele land door, zijn agenten;, die naar het verloren kind moesten zoeken, maar hij zelf had de na sporingen reeds opgegeven. Niet zoo Hélène, dat was haar on mogelijk om te rusten, zij reisde het geheele land door, van 't Zuiden naarj^ 'tNoorden, van 'tOosten naar 'tWes- ten en telkens weer opnieuw. Slechts nu en dan ging zij naar Parijs om te zien of er berichten waren ge komen van de agenten. Maar zij vond geen rust in Parijs en steeds opnieuw ging zij weer zwerven door Frankrijk, de kleinste dorpjes zoowel als de grootste ste den bezoekend. Zij ondervond daarbij in de eerste plaats hulp van de Saint-Hyrieix. Deze had van de lippen zijner AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met deD aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden k Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. 0ST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKA. met 't verleden en in dat opzicht vooral bezitten zij een rijkdom, die de meest opgesmukte nieuwere kerk noodzakelijk moet missen. Veel te voorbarig slaat men de schakels met 'tverleden stuk, zonder zelfs aaneen deskundige uitbreiding te denken. (Wordt vervolgd.) FERMITAr= WORJHPOKDKRS werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen langs den natuurlijken weg uit het lichaam PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. Dinsdag is de Volkenbondsraad te Genève bijeengekomen o.a. ter be handeling van één der meest kiesche kwesties, waarvoor hij een oplos sing heeft te geven: het vraagstuk Mosoel. Het is niet de eerste keer, dat de Raad zich met dit probleem bezig houdt. In Sept. van het vorig jaar stond de kwestie eveneens op de agenda, maar een besluit werd destijds niet genomen, omdat de twee partijen die bij het conflict waren betrokken Engeland en Turkije vrouw werkelijk de bekentenis ge hoord, waartoe Georges haai* had gedwongen. In 'teerst had de woe de hem overmeesterd, hij was op Carmen aangevlogen en had haar bij de keel gegrepen en haar willen worgen. Zij was voor hem op de knieën gevallen, en zijn handen hadden haar onwillekeurig losgelaten. Dood mij, zeide Carmen, dood mij Ik verdien het. Maar hoor me leerst aan. En zij was begonnen te vertellen terwijl haar man met afgewend ge laat en saamgeknepen vuisten voor haar stond. Zij verhaalde al wat er gebeurd was, den omkeer in haar hart, de wonderbare redding, maar zij noemde geen naam. En wie is hij Ik wil het weten, zeide de Saint-Hyrieix. Je moogt het weten. Hij is dood. Het was kapitein d,Alboize, ant woordde Carmen. De Saint-Hyrieix was daarna be gonnen de kamer op en neer te loopen. Nog woelde en giste het in hem, maar de steeds zoo kalme man begreep, dat hij ook nu het nuchte re verstand moest laten zegevieren. Ga opstaan, zeide hij na eenige minuten tot Carmen. Je begrijpt dat we voorloopig alles moeten verber gen voor de wereld. Het beste is, dat jij eenigen tijd naar je moeder gaat... Ik neem mijne betrekking in de koloniën niet aan. Dat valt me zwaar, maar ik mag het niet doen. zeer uiteenloopende opvattingen hul digden. Daar overeenstemming niel kon worden bereikt werd besloten omtrent deze kwestie van compensa tie den raad in te winnen van het Haagsche internationale gerechtshot. Een merkwaardig verschil in hou ding kon bij de behandeling van de zaak worden voorgesteld. Engeland nam reeds bij voorbaat op zich zoo- Wel in te stemmen met wat de Voi- kenbondsraad als het internationa le gerechtshof in Den Haag besloot. Turkije daarentegen, hetwelk even eens weigerde zich te laten vertegen woordigen in Den Haag, stelde zich op het standpunt, dat het alleen ge noegen kon peinen met [ben uitspraak die dit land het bezit verzekerde van Mosoel. En aangezien van Turksche zijde meer dan eens te kennen is gege ven, dat het zich desnoods gewapen derhand zou verzetten tegen een uit spraak te zijnen ongunste men herinnert zich de vele berichten over Turksche troepen-concentraties, die vooral van Engelsche zijde werden uitgelegd als voorbereiding tot den oorlog begrijpt men, dat hetpro- bleem-Mosoel zeer scherpe kanten heeft. Dinsdag nu heeft de Volkenbonds raad de zaak opnieuw behandeld. Deze heeft het advies van het Haagsche Hof inzake de grens van Irak aangenomen. Dit advies luidde dat een Raadsuitspraak bindende kracht bezat, dat een besluit met eenparigheid van stemmen moest worden genomen en dat Engeland Want ik heb een andere taak op mij rusten.... Welke taak? vroeg Cramen op zachten toon. Begrijp je niet? antwoordde de Saint-Hyrieix, dat er een is behalve ik, die je door je gedrag vreeselijk leed hebt berokkend? Hélène riep Carmen uit. Ja, en haar moet ik helpen, zoo véél ik kan. Dat wil ik, dat zal voor taan mijn taak zijn, zoolang Hélène's kind niet is teruggevonden. Ik heb gedacht, dat zij schuldig was en jij waart !het... Zoo was het geschikt Carmen bleef bij haar moeder te Kerlor, wier zwakte meer dan genoeg een voorwendsel was, en de Saint-Hyrie ix vergezelde Hélène op hare tochten door liet land, zoodra hij daarvoor maar eenigszins den tijd had. Nu was hij met haar in het klei ne dorp, waar op 'het marktplein de wagen van de Slak en Zéphyrine stond. Zij was steeds gewoon om allereerst inlichtingen in de dorpen in te winnen bij den burgemeester en den geestelijke. De burgemeester had haar niets kunnen zeggen, en zij ging nu naar de kerk, om daar den geestelijke of althans den koster te vinden. Zoo stond zij nn met den heer de Saint-Hyrieix op het kerkplein. 1"%! (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD viir let Laid mi Hsusdei en AlteuieLaiistrait ti flu Biiitltrwiirl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1