Nieuwjaarsgroet H,H. Correspondenten en Adverteerders frffuiteitlaiidsch Overzicht FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Binnenland. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heus den, No* 4562 Woensdag 16 December 1925, Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers GRATIS land van altena Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. AdvertectiëD worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Met het oog op de Kerstdagen zal ons nummer van Vrijdag 25 Decem ber niet verschijnen en zal het num mer van Woensdag 23 December niet des morgens, doch des namid dags verschijnen. Heeren Adverteerders en Corres pondenten gelieve hiermede rekening te houden DE REDACTIE. In het nummer van 1 JANUARI wordt weder, evenals andere jaren, de gelegenheid geboden voor het plaatsen van een aan Familie, Vrienden, Kennissen en Cliëntèle. Tijdige opgave wordt verzocht. De Administratie. Er id oen den laatsten tijd herhaal delijk geruchten de ronde, waaruit men zou moeten afleiden, dat Abd- el-Krim bereid is te onderhandelen over den vrede. Thans wordt weder uit fTanger aan de Daily Mail gemeld, dat de Fransche regeering officieele vredesvoorstellen van Abd-el-Krim overhandigd zijn. Abd-el-Krim ver klaart, dat hij ingaat op de voorstei len, die Pain levé in Juli heeft ge daan. Het van Fransche zijde gedane voorstel inzake de autonomie van het Riffgebied schijnt door Abd-el- Krim te worden aanvaard en het schijnt, dat er geen ernstige moeilijk heden meer bestaan om tot het slui ten van vrede met Frankrijk te ge raken. Abd-el-Krim moet ook ac- coord gaan met de van Fransche zijde voorgestelde grenzen. Daarente- 188 Ach ,ook deze poging zal wel nut teloos blijven, zuchtte Hélène, ter wijl zij een oogenblik staan bleef en om zich heen zag. Men moet nooit wanhopen, beste Hélène, antwoordde haar schoon broeder. Misschien vindt gij onver wachts uw zoon terug. Ja, misschien.... maar wie weet waar? Wellicht in de gevangenis, op de galeien. Is hij niet overgeleverd aan een dief, een inbreker? Moet die hem niet opvoeden op bevel van mijn man? Wal kan er dan voor goeds van hem terechtkomen? Zij sloeg de handen voor het ge laat en schreide. Arme vrouw, zeide de Saint-Hv- rieix, die zich ten zeerste bewogen gevoelde, misschien was het beter, dat al uw zoeken vergeefsch bleef. O, neen, neen, riep Hélène uit, dat piet! Al bracht men hem mij ziek of stervende, al was hij schuldig of misdadig, ik zal den hemel dan ken, als ik hem terugzie, als ik hem maar één oogenblik terugzie. O, kon ik hem maar een minuut, een enke le minuut in mijn armen sluiten. Terwijl zij dit zeide, kwamen juist Fanfan en Claudinet op het kerk plein aan. Zij hadden een stroop- gen handhaaft Abd-el-Krim zijn eisch met betrekking tot Tetoean en wei gert hij directe vredesonderhande ling met Spanje te voeren. Aan den anderen kant wordt uit Madrid ge meld, dat maarschalk Pétain bij zijn bezoek aldaar, Primo de Rivera prac- tische voorstellen zal doen voor het hervatten van de gemeenschappelijke krijgsoperaties in Marokko. Wat van deze geruchten waar is, kan moeilijk worden uitgemaa"kt. Mochten de geruchten waarheid bevatten, dan blijkt er uit dat Abd- el-Krim bereid is tot de vrede, die trouwens ook door veel Franschen vurig wordt verlangd. Want moge Steeg zich dezer dagen gunstig hebben uitgelaten over den toestand in Marokko, waar momen teel de rust is terruggekeerd, niet temin kan straks den toestand weer volkomen veranderen, wanneer na afloop van den winter, gedurende welken de gevechtsactiviteit achter wege blijft de wapenen opnieuw worden opgenomen. Het kost den Franschen en Spanjaarden nu reeds veel moeite om zich te handhaven. Bovendien is de positie der Fransche soldaten tijdens den winter verre van rooskleurig. Donderdag berichtte b.v. de Intransigeant, dat de Fransche soldaten in Marokko aan erge kwellin gen zijn blootgesteld. Er moet een felle kou in het Riffgebied heerschen en van talrijke Fransche voorposten moeten de voeten bevroren zijn. liet onderdak laat bovendien veel te wenschen oiver: barakken zijn er haast niet. De manschappen moeten zich behelpen met in den grond ge graven gaten, die met stukken tent doek worden Bedekt. Des daags zijn zij door en door nat en 's nachts ril len zij van de ijzige kou. Bovendien zal er voorloopig geen einde komen aan deze ellende, omdat het thans heerschende weer waarschijnlijk tot eind Februari zal duren. De tegen standers zijn er veel beter aan toe. Zij kennen de veilige toevluchtsoor den in de bergen en ook weten zij waar de grotten zijn, waar zij gedu rende de koude nachten om het vuur kunnen liggen. "Bovendien zijn zij te gen het klimaat gehard. Tot zoover enkele sobere mede- deelingen van een Fransch blad. Spreekt men ook niet het heime lijk verlangen naar vrede uit? Naar de bladen uit Moskou ver- tocht ondernomen, zij konden slecht anders en zij kwamen terug met een kip en wat wortelen, door Clau dinet gestolen. Zij moesten wel, want anders zouden hen slaag en honger wachten. Voorzichtig slopen zij achter el kander aan van boom tot boom, om niet öpgemerkt te worden door den veldwachter ,die steeds op hen loer de, dat wisten zij. Ongemerkt be reikten zij den wagen en verborgen daarin snel hun buit. Toen keken zij naar den heer en de dame ,die nog altijd voor den ingang der kerk stonden. Fanfan merkte dadelijk op, dat zij geen in woners waren van het dorp. Heb je wel gezien, zeide hij, Clau dinet aanstootend, wat een deftige dame dat is? Claudinet, meer verdorven dan Fanfan, kreeg ineens een idee. Probeer jij haar portemonnaie te rollen terwijl ik die menheer een cent vraag antwoordde Claudinet. Fanfan schudde heftig het hoofd hij wilde niet stelen. Maar opeens schoot hem iets in den zin: Claudinet had geen lever traan meer, en hij moest vanavond en morgenochtend weer innemen. Op vastberaden toon zeide hij Goed, vooruit dan maar. Een oogenblik later stonden de beid ©kinderen voor Hélène en de Saint-Hyrieix. Claudinet zette een heel ongeluk kig gezicht ,en hoestte, ditmaal met nemen heeft Litwinof den Russischen zaakgelastigde te Tokio Kopp op dracht gegeven tegen de versterking van Japansche troepen in het Noor den van Mantsjoerije te protesteeren. De militaire voorbereidingen der Ja pansche troepen maken volgens Rus land inbreuk op den geest van het Russisch-Japansche verdrag. Uit Charbin wordt gemeld, dat de Russische troepen aan de Russisch- Chineesche grens versterkt worden. De verklaring van den opperbe velhebber der Japansche troepen in Zuidelijk Mantsjoerije, voor de Chi- neesche aanvoerders bestemd, is aan Tsang-tso-lin overhandigd. Ook gene raal Koeo-Soeng-Lin moet een waar schuwing hebben ontvangen. De ex- presstrein Tientsin-Peking die opge houden werd, doordien men ©en brug van den spoorweg in de lucht had laten vliegen, is te Peking aangeko men. De trein stond onder bewaking van een afdeeling Amerikaansche troepen. In een schaats gevallen Op de ringvaart hij de Karsebrug, te Nieuwer-Amstel, botsten twee schaatsen rijders tegen elkaar op, met het noodlot tige gevolg, dat de 17-jarige v. H. voor over sloeg met het rechteroog op de punt van de schaats. Bloedend werd hy per auto naar het Gasthuis te Amsterdam ver voerd. Vermoedelijk zal hy het licht uit het oog moeten missen. o— De ramp Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft van het Belgische Rcode Kruis frcs. 185.456.86 outvangen ten be hoeve der slachtoffers van de Stormramp, Op initiatief van deze Belgische Roode Kruisvereeniging is dit bedrag in de Pro vincie Antwerpen byeengebracht door een Antwerpsch Comité, hetweik zich gevormd had onder presidium van een heer Caste- lein te Antwerpen. o— De Amsterdamsche Beurs Het door leden der Vereeniging voor dan Effectenhandel ingediende voorstel om de Arasierdamsche Effectenbeurs op 2 Ja nuari a.s. te sluiten, is aangenomen. o— ln beslag genomen De politie heeft in beslag genomen een dood schaap en een ziek veulen, die met opzet om het medelijden op te-wek ken, terwijl hij op huilerigen toon zeide: Een centje alsjeblieft. De Saint-Hyrieix voelde een ril ling door zijn leden gaan. O, Hélène, als gij eens zóó uw kind terugvond, in zoo'n havelooze jongen een bedelaar Ja, antwoordde Hélène op droe ven toon. Zoo denk ik ook vaak, in eiken kleinen armen jongen meende ik eerst mijn Jean te zullen terug vinden, ach, overal vorschte ik te vergeefs na.... O, al kwam hij ook nog zoo haveloos tot mij, ik zou hem liefhebben Hélène de Kerlor nam eeniggeld uit haar portemonnaie en gaf aan Claudinet. Tegelijk knoopte zr een gesprek met hem aan. Heb je geen ouders meer?vroeg zij. Neen, mevrouw, luidde het ant woord. Is je vader dood? Ik heb nooit een vader gehad. En heb je je moeder ook niet ge kend Jawel, mevrouw, die is in het hos pitaal gestorven. Hij heeft zijn moeder gekend, dus is hij mijn kind niet, zeide Hélène zacht tot de Saint-Hyrieix. Neen. Gelukkig, zeide zij zacht, terwijl zij op Claudinet wees, kijk eensnaar die magere handen, dat ingevallen gelaat en die koortsachtig schitte rende. oogen. En hoor eens hoe hij de stoomboot Thor IX uit Waalwijk aan de Oosterkade te Rcttesdam waren aange voerd. Het veulen is op het Abater at gemaakt en beide cadavers zytt cLar ver nietigd. o— Aangevallen De 49-jarige J. H. C. te Nieuwen- Hagen (L.) is 's avonds om 6J uur door zyn vrouw en zoon aangevallen. Hij kreeg een revolverschot in den hals en messteken over het geheele lichaam. Hij wist nog naar buiten te strompelen, waar hij neer stortte en in levensgevaarlijken toestand werd opgenomen eu naar het ziekenhuis vervoerd. De vrouw en de zoon zijn ge arresteerd. o— Ongelukkeu Te Hilversum wilde de 47-jarige L. V., besteller der Ned. Spoorw. op zijn wagen stappen, die reeds in beweging was, toen hy uitgleed en onder den wagen terecht kwam. Hij kreeg de wielen over het lichaam en werd in ernstigen toestand naar de R. K. Ziekenverpleging gebracht, alwaar een hoofdwonde en een gecompli ceerde armfractuur werden geconstateerd. Zijn 8-jarig zoontje viel van den rijdendsn wagen en werd ook ernstig aan het hoofd gewond. o— De tariefwet De Rsb. deelt mede, dat thans een re geling is vastgesteld voor het verleenen van vrijdom van invoerrecht voor vruchten, specerijen en drogeryen ge^ziüd voor de vervaardiging van aetheiische oliën en andere niet aan invoerrecht onderwor pen goederen. o— Sinterklaasgegchenk ran Prins Hendrik aan Ilaastricht Z. K. H. Prins Hendrik heeft als St. Nicolaasgeschenk aan het hertenkamp te Maastricht een edelhert-hinde geschonken. o— De zaak rau de Brusselsche Bank, beide directeuren vrijgesproken De vierde kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft Zaterdag bij vervroeging uitspraak gedaan in de zaak tegen de beide directeuren van de Brusselsche Bank B. en J. en hen van de ten laste gelegde verduistering en valschheid in geschrifte vrijgesproken. De Rechtbank heeft de beide beklaagden vrijgesproken en hun onmiddellijke invrij heidstelling gelast. hoest. Het arme kind loopt met de dood in zijn schoenen; binnene«n paar dagen is het misschien al met hem gedaan.... Neen, Goddank, dat hij mijn kind niet is. Intusschen was Fanfan stil achter Hélène geslopen, en terwijl deze en de heer de Saint-Hyrieix naar Clau dinet keken, overtuigde hij zich, met één oogopslag, dat niemand hem zag, tastte in den zak der gravin en haal de daaruit niet verbazende behendig heid haar portemonnaie. Hélène voelde er niets van. Fanfan sloojp achter Claudinet, en fluisterde: lk heb hem hoor. Rom mee. Nu echter keerde de Saint-Hvriux zich om, Hij pakte Fanfan bij den schouder, echter zonder eenige kwa de bedoeling. Is dat je broertje vroeg hij aan Claudinet. Neen, hij is mijn neefje. Wat een aardig gezichtje en wai mooie oogen zeide Hélène zachtjes en zij peinsde, waar zij die oogen toch eerder kon hebben gezien. En dom ziet hij er ook niet uit, voegde de Saint-Hyrieix er bij. Hélène wendde nu eenige vragen tot F anfan. Leven je vader en je moeder nog, vroeg zij. Ja, mevrouw. Dus hij is 'took niet zuchtte zij. Waarom doe je niets voor den kost? vroeg de Saint-Hyrieix verder. Ik weet het niet, ik doe, wat is Het O. M. had tegen beiden een ge vangenisstraf van 4 jaar geëisebt. o— De nieuwe rfjwielbelastingnierkeu In verband met de drukke werkzaam heden op de postkantoren gedurende de laatste dagen van het jaar, zal met den verkoop v«n rijwielbelastingrnerken voor het jaar 1926 op die kantoren eerst wor den aargevangen op 1 Januari 1926 Ten einde het publiek gedurende eenige dagen de gelegenheid te geven zich van een be- iastingmerk te voorzien, heeft de Minister van Financiën den ambtenaren der invoer rechten en accjjnzen opgedragen de contróie op de naleving van de rywielbelastingwet op de eerste zes dagen van het jaar 1926 niet uit te oefenen. Met ingang van 7 Januari 1926 zal die contróie echter terstond worden hervat. o— Dr. Be Visser ontvangt nu opdracht tot samenstellen van „een kabinet" H. M. de Koningin heeft Zaterdag dr. J. Th. de Visser ten paleize te 's-Graven- hage ontvangen, die verzocht hem van de opdracht tot vorming van een parlementair kabinet ontheffing te willen verleenen. H. M. heeft daarop aan dr. De Visser een nieuwe opdracht verleend tot vorming van seen kabinet*. Dr. De Visser heeft verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden, o— Jagertje spelen Twee jongens van den landbouwer F. te Sint-Annaland speelden >jagertjec, waartoe zij het jachtgeweer van hun vader uit de schuur haalden, dat, wat de jongens niet wisten, geladen was. De eene jongen zeide onder het aanleggen op zyn broerije: »wii ik eens waarop het schot afging, dat zyn broertje op zijde van het hoofd trof. Daar de getroffene erg bloedde, werd de dokter geroepen, die, volgens de »Tel.« een geruststellende verklaring kon geven. o Verduistering ran f 11.000 ten nadeele van een siekenfonds De 60 jarige Chr. B., administrateur van het ziekenfonds der fabriek Céramiqne te Maastricht, is voorloopig in verzekerde bewaring gesteld, als verdacht van vakch- heid in geschrifte, waardoor dat fonds voor een f 11.000 is benadeeld. De heer Neuay, onbezoldigd rijksveldwachter der fabriek, heeft de zaak in onderzoek. geleerd hebben antwoordde Fanfan op korten toon, in zijn angstig ver langen oin maar weg te komen. Sturen je ouders je uit om te be delen? En als je niets meebrengt, krijg je slaag, is het niet. Ja. Wacht, zeide Hélène, vandaag zul len tee je niet slaan, jij zult ook wat van m ijlhebben. En ze stak haar hand in haarzak om haar portemonnaie te krijgen. Toen de kinderen dat zagen wil den ze het op een loopen zetten, maar de Saint-Hyrieix hield Fan fan bij den arm vast. Wacht dan toch even, waarom wou je wegloopen, vroeg hij ver wonderd. Op dat oogenblik stak een in het zwart gekleede man niet een kalotje op het kerkplein over. Toen hij Hé lène izag, ging hij naar haar toe en maakte een buiging. Meneer de pastoor is in de kerk, mevrouw, en zal u gaarne de re gisters laten zien en wat met u spre ken. Goed, antwoordde Hélène, terwijl zij nog steeds in haar zak voelde. De Saint-Hyrieix zocht intusschen op den grond. Hebt u wat verloren? vroeg de koster belangstellend. Ja, zeide Hélène, mijn portemon naie. Ik zal ze zeker hebben laten vallen, toen ik zoo even, dat kind: wat gaf. Bij die woorden wees ze op Clau- \li:i tt SBL4D inrli! Litil in Unin ei Altcia,lcLai|striat ti is BiiitlKrviirl R Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25. er franco per dost beschikt f1.40. Afzonderlijke cummers 6 cent. i»**

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1