Eerste Blad FEMITAr= S. D. LANKHUYZEN Co's BANK C. DE KEMP Nieuwjaarsgroet fllzoo lief heef! God Wereld aehad! de Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden* Ne* 4564 Woemdag 23 December 1925, H.H. Correspondenten en Adverteerders. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". A. VERSCHUUR-B.4BRT Biiiteiilandscli Overzicht. ^and van altena Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. V agentschap van de amsterdamsche bank a'dam T. BOONSTRA. Engstraat HEUSDEN. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f i .25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In het nummer van 1 JANUARI wordt weder, evenals andere jaren, de gelegenheid geboden voor het plaatsen van een aan Familie, Vrienden, Kennissen en Cliëntèle. Tijdige opgave wordt verzocht. De Administratie. Met het oog op Nieuwjaarsdag zal ons nummer van Vrijdag 1 Januari niet verschijnen en zal het nummer van Woensdag 30 December niet des morgens, doch des namiddags verschijnen. Heeren Adverteerders en Corres pondenten gelieve hiermede rekening te houden. DE REDACTIE. Dit is de gedachte die zich van ons meester maakt telken jare wanneer het Kerstfeest nadert, telkens wan neer wij de eeuwige nieuwe Kerstge schiedenis overdenken. Telkens weer treft het ons hoe geheel apart liet geheele Evangelie verhaal staat temidden van de ge schiedenis dier dagen. Met de be roeringen van den tijd komt het niet in aanraking; personen die wij uit de geschiedenis der volken kennen, komen er niet in voor of alleen aan den verren buitenkant, en de rol die zij ie.r in speelden is voor den ge wonen geschiedschrijver niet het ver melden waard. Volken, staten,over heden, volksleiders staan er buiten, zij hebben de wereld het heil niet ge bracht. Ook de geestelijke leiders hebben de verlossing niet nader gebracht. Toch was het een tijd vervuld van groote bewegingen op geestelijk ge bied. Het Westersche heidendom had zijn groote periode achter den rug, 190 Meteen stopte hij hem het goud stuk van llélène in de hand. Denk er om, eiken dag levertraan nemen hoor. Niet vergeten. Zul je er werkelijk om denken. Neen, neen antwoordde Claudinel snikkend. Maar ga nu weg, ga gauw, want ik geloof, dat ik tante hoor aankomen. De kinderen kusten elkaar. Fanfan snelde daarop weg, telkens weer om kijkend en Claudinet een groet toe roepend of een kushand toewer pend. Maar toen hij bij een draai van den weg kwam, die hem zou ver hinderen zijn vriendje nog langer te zien, keerde hij plotseling om, liep terug naar Claudinet en sloeg beide armen om hem heen. In al die jaren hadden zij elkaar geen dag verlaten en nu zouden zij elkaar misschien nooit weerzien. Fanf an ging zulk een onzekere toe komst tegemoet en Claudinet was zoo ziek en zou nu nog meer worden ge plaagd. Dag, oude jongen, zeide Fanf an terwijl de tranen over zijn wangen stroomden. Dag Fanfan, dag beste vent, hou maar in het Oosten was een groote opbloei, daar hingen allerlei vragen in !de lucht die zelfs in Rome de geesten bezig hielden, vragen die de zielen verontrustten, de groote vra gen betreffende het geestelijk en het eeuwig heil. Talloos vele waren de antwoorden, ontelbaar waren de stelsels die werden aanbevolen om het geluk te verzekeren en de zielen te redden. De dichters, de wijzen, de mystieken hebben het uiterste ge wrocht wat men van den mensch verwachten kon, en wat zij schiepen doet menigmaal denken aan een bouwwerk grootsch van opvatting, hecht van samenstelling, machtig van denkkracht, ontroerend door het ver langen naar innerlijken vrede. En toch, de leene schepping na deandere kwam op, bloeide voor een oogenblik, en verzonk dan weer in de vergetel heid. Telkens weer zag de teleur gestelde wereld dat ook hier de ver lossing niet te vinden was. In al de ze ischeppingen van den geest trachtte de mensch op te stijgen tot God, maar God bleef voor het mensche- lijk verstand de Onbereikbare. En toch was God in die dagen vlak bij. De wereld wist Hem uit eigen kracht niet te bereiken, maar Hij gaf Zich aan de wereld. Terwijl de menschheid worstelde om de aar de te ontstijgen en door te dringen in kte sfeer van het eeuwige licht, was God bezig gedachten te denken tot behoudenis der wereld. En ter wijl de wijzen zich aftobden in ver geef sche pogingen om den vrede der zielen te bewerken, lag in een ver geten stadje in den stal van de her berg: de Middelaar Gods en dermen- schen: met Zijn geboorte was hel werk der vernedering begonnen waardoor Hij de wereld zou rijk ma ken. Want alzoo. lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eenigge- boren Zoon gegeven heeft opdat een iegelijk die in Hem gelooft, niet ver der ve, maar het eeuwige leven hebbc. Niet uit de wereld k'wam het heil, de wereld had er niet het geringste aandeel aan. Dit is een groote troost, ook voor latere tijden en voor andere volken. Moest het uit de wereld of uit den afzonderlijken mjensch ko men ,dan was er geen hoop, nu zoo zoo min als toen. Maar God is de zelfde als toen, Zijn liefdie is niet verminderd en Zijn Zoon blijft ge geven tot verlossing. De gift van den Zoon is voor de eeuwigheid, voor alle tijden gelijk. Daarom moeten wij ons niet laten je goed. Nog één kus, nog eenmaal sloe gen zij de armen om elkaar heen, alsof zij elkaar nooit zouden verla ten, toen snelde Fanfan weg, loo- pende zoo hard hij kon. I Claudinet zag hem na, zoolang hij vermocht. Toen hij uit zijn oog was verdwe nen, viel de achtergebleven knaap neer op den drempel van de kerk, en tusschen zijn tranen door klonk .het: Als ik maar niet zoo hoestte, dan was ik hiet hem meegegaan. KCVIII. Hét verloren kind. De Slak en Zéphyrine waren dien dag beiden uit gejweest, maar niet samen. De eerste was eens weer met zijn slijperskar op het pad gegaan, Zéphyrine had een tochtje gemaakt naar het naburig dorp om te trach ten ,daar met bedelen of waarzeg gen uit de kaarten een paar francs op te halen. De vrouw was het eerst thuis. Heel veel had zij zich niet verwor ven, maar toch genoeg, om zich ster ken drank te verschaffen, zoodat zij in vrij kennelijken staat van dron kenschap verkeerde. Toen zij dan ook tegen den avond thuis kwam, lette zij er niet op, dat ontmoedigen door een blik om ons heen. Zulk een rondblik is niet be moedigend. Veel wat waarde heeft, zien wij achteruit gaan of verzinken, en sterke krachten zien wij bezig om de wereld neer te trekken in een poel van ellende en boosheid. Wie het heil uit den menscli ver wacht, moet meer en meer tot ver twijfeling komen. Maar gelukkig, wij behoeven niet te wanhopen, want wij weten dat God de wereld lief heeft, zóó lief dat Hij Zijn Zoon ge geven heeft. Dit is de boodschap die den mensch en de wereld troosten en verlossen kan, en het is de taak der Christenheid die liefde aan de we reld bekend te maken. Zij behoeft de wereld niet te veroveren, niet te onderwerpen, want Jezus is niet ge komen om te heerschen, niet om een nieuw rijk naast de oude te stich ten, niet om nieuwe wetten te geven naast de oude. Hij is gekomen om de wereld te verlossen, om haar de liefde des Vaders te openbaren. Hij vraagt niets dat in den mensch is, Hij geeft wat uit God is, in Hem wordt ons geschonken wat in het hart des Vaders is. Daarom, hoe donker ook het uit zicht moge wezen, de hoop mag ons niet ontzinken. God is dezelfde van ne gentien eeuwen geleden, Zijn liefde is onveranderd. Hij heeft ons lief, Hij heeft de wereld lief en Hij heeft Zijn Zoon gegeven opdat wij zouden behouden worden. Laat dit voor ons de Kerstboodschap zijn, en moge Zijn liefde in ons openhaar worden. WOKJIPOEDEitS werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit het lichaam PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. De moeilijke taak van het herstel van Frankrijks fiïfÜfriciëelen toestand is thans opgedragen aan Doumer, de opvolger van Loucbeur, die het om- Claudinet alleen bij den kermiswa gen zat. Zij klom zoo goed; dat ging het oude rijtuig binnen en legde zich te slapen. De Slak had ondertusschen de na- bijzijnde dorpen afgereisd. Zijn dag was slecht geweest en toen hij ein delijk naar huis, d.w.z. naar zijn wagen terugkeerde, was hij niet in een heel goede stemming. Intusschen bplette dit hem niet, om overal bespiedend rond te zien. of Cr niet weer een slag' viel te slaan. In het naastbijzijnde dorp zag hij een heer het huis van deny burge meester binnengaan, welke heer hem zeer bekend voorkwam. Hij zette zijn kar even neer, ging er op zitten en dacht na. Waarach tig, hij was het, niemand anders. Het was de heer die hem! in dien nacht het kind had gegeven, Fanfan en de 20.000 francs. Dat geld was nu al op, en toch meende hij zuinig te zijn geweest. Doch jaren lang hadden Mulot en Fadart met hem geteerd van den schat en Zéphyrine vooral was een dure kostganger geweest. De Slak dacht nu na, welke par tij hij zou kunnen trekken van de plotselinge ontmoeting van den heer uit Parijs. Hij giste natuurlijk niet jin de verste verte, wat deze hier kwam doen, maar misschien was er nog wel iets van hem te halen voor zijn pleegkind. Ik moet hem in elk geval spre- fken. dacht de Slak en schoof zijn TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- efi verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, aar Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie dat zijn voorstellen niet bevredi gend werden gedekt, het niet kon bolwerken. Zal Doumer gelukkiger zijn dan zijn voorganger en zal hij liet middel weten te vinden voor de ziekte waar aan ide Fransche financiën lijden? Zeker is het dat de omstandighe den voor hem gunstiger zijn, daar hem plotseling de steun wordt aan geboden van de Fransche industri- eelen, met name van die uit Noord- Frankrijk. Wat deze laatsten aan dc hand doen komt neer op het volgen de: Teneinde klaarheid te brengen in den toestand der Fransche geld middelen en voorts om den franc weer op de been te helpen, hebben de industr. van naam uit Noord- Frankrijk aan den president der re publiek, den premier en den minister van financiën, Doumer, aangeboden financieele hulp aan den staat te bieden. Zij zijn bereid hun fabrieken als pand voor een groote binnen- of buitenlandsche leening van 10 mil liard of meer francs ter beschikking van de republiek te stellen. De lec- ningsopbrengst zou dan moeten die nen voor het financiered van een autonome, door den staat gecontro leerde, amortisatiekas. Het uitvloei sel hiervan zou kunnen zijn, dat het buitenland weer een beetje meer ver trouwen begint te stellen in het Fran sche betaalmiddel en geleidelijk weg dc 'wisselkoers zou worden gesta biliseerd. De N oord-Fransche indu striëelen en andere personen uit het Noorden ,die bij den handel zijn betrokken zouden wenschen, dat alle Fransche industrieelen zich verec- nigden, teneinde het beoogde doel kar onder een boom naast den tuin muur van den burgemeester, daar zou hij afwachten, totdat die Pa- j rij sche heer weer te voorschijn kwam. Het wachten duurde vrij lang. Meer dan een uur bleef Georges de Kerlor bij den burgemeester, en toen hij diens woning verliet, zag hij er volstrekt niet opgewekt uit, weer had hij een vergeef sche poging gedaan om iets van zijn zoon te ontdekken. Terwijl Georges de Kerlor in ge dachten verzonken langs de dorp straat liep, trad hem opeens de Slak in den weg. Hij had zijn pet afgenomen en draaide die nu in de handen. Meneer, zeide hij, neemt u me niet kwalijk. De Kerlor bleef staan en zag den vreemden man aan. Hij meende hem eerder gezien te hebben, maar her kende hem toch niet. fWat wou je man, vroeg hij op barschen toon. U herkent mij natuurlijk niet, her nam de Slak, toch ben ik u nonit vergeten, al zijn er ook jaren voor bijgegaan. Ik vergeet een weldoeher zooals u voor mij waart, niet. Het was de eerste maal, dat ik toen stal. en u hebt mij edelmoedig vergeven, meer zelfs, u hebt vertrouwen in mij igesteld en mij u kind toever trouwd. Georges de Kerlor maakte een wil de beweging van groote verrassing. Het was of hij den haveloozen scha- i te bereiken. Tot dusver is aan hun voorstellen een gunstig onthaal te I beurt gevallen, verschillende belang- rijke economische organisaties heli- j ben zich reeds ten gunste van de j plannen uitgesproken. Men vraagt zich inmiddels af, of de industriëelen, die met zoo'n royaal gebaar de regeering hun diensten aanbieden zich louter laten leiden door patriottische overwegingen. Dadelijk kan worden gezegd, dat hit geenszins het geval is en de eer- lijkheid gebiedt vast te stellen, dat zij ook niet de idee willen wekken, dat zij filantropen zijn. De zaak zit zoo: de franc daalt voortdurend en dit j beteekent een groote schadepost voor de N oord-F ran sche industriëelen, die 1 bijv. de grondstoffen voor de tex tielnijverheid moeten betalen in dol lars en ponden. Hier komt nog bij, dat de N.-Fransche fabrieken veel Belgisch personeel in dienst hebben. I Het koersverschil tusschen den Fran- schen en Belgischen franc is aan merkelijk en wanneer de Fransche industriëelen de Belgische werklie den zouden willen betalen, in Fran sche papierfrancs, zouden zij hun personeel spoedig kwijt raken. De N oord-Fransche industriëelen GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Rnime keuze in FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. renslijper bij de schouders wilde vat ten. Dat kind, dat kind, stamelde hij. Waar is het? Natuurlijk bij mij, meneer. Waar zou het anders zijn, u hebt mij opge dragen het op te voeden als mijn eigen kind en ik heb dat gedaan. Maar waar is het kind dan, kerel zeg het mij. De Slak week een schrede ach teruit, hij werd inderdaad bang voor den graaf. In mijn kermiswagen, onder de hoede mijner vrouw, o zoo goedver zorgd meneer. Ik ga met u mee. Kom gauw. Doch de Slak voldeed niet aan de uitnoodiging, maar bleef stil staan. Jawel, meneer, maar als ik u goed begrijp, wil u het kind terughebben. Ja, natuurlijk kerel, geen oogen blik blijft het langer bij u. Mijn Jean bij zulk een man. Zoo, zoo. Maar meneer vergeet, dat ik nu jarenlang voor het kind heb gezorgd, dat wij, mijn vrouw en ik, het hebben liefgekregen. O, mijn vrouw, mijn Fifi, zal nooit er van willen scheiden. De heer de Kerlor maakte een be weging van ongeduld. Kom, kom, maak nu geen tegen werpingen. Ik zal je tienduizend francs ge ven, alls je het kind hier brengt. Tien duizend francs, meneer, na al wat ik voor liet kind heb gedaan. Neen, meneer, dat meent n niet. Bo- NIEUWSBLAD voor het Laoti van Heysneo or AiienaJe Langstraat en de Esnunelerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1