Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres KERST-IDYLLE. voorTAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN, KRISTAL en GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Plaatselijk Nieuws. Buitenland Binnenland Telefoon 715. Eene mooie collectie KERSTGESCHENKEN in Kristal, Forcelein, Lnxe, etc. V Der sterren schitter-sprake sprankt uit stille sfeer, En heimwee-stemming zeeft uit maanlicht-mijmering neêr, De aarde echter hult haar marmer-koud gelaat Diep in de plooien van heur tintelend sneeuw-gewaad Om het sluimerdronken dorpje, waast, van hoogen torentrans Als een wijle neder-wuivend, kaarslicht-zachte nevelglans Schaduw-schemerende schimmen schuifelen langs huis en boom Of verglijden, vaal-gevlerkt, in den diepen aetherstroom Plots dreunt, zoemend door de stilte, kerketoren's klokketoon Schuw strekt d'opgeschrikte naaldboom de gepluimde ijzel-kroon, Flonkeren karmijnen bessen, luister-glurend, tusschen 't groen Van den sneeuw-bestoven hulstboomal om 't wonder te bevroên Stemmen in het klank-vergonzen, zwellend' aan tot machtig koor, Doen zilver-zuiver zang-gedaver, statig-golvend deinen door Het nauw-bewogen luchtruimklater-schallen het refrein Eere God in hoogste sferen, En vrede op de aard beneden, Want Zijn welbehagen dragen Alle volken, groot en klein Nog sprankt uit stille sfeer der sterren schitter-sprake, En zijgt de blanke maan heur zilver op de daken Van 't sluimerend dorpje, op de aarde diep beneden, Maar naald- en hulstboom, naar elkander neigend, prevelenvrede Veen, 15 December 1925. J. TIMMERMANS. meenen nu, dat, wanneer twee han den elkaar wasschen, beide schoon worden. M.a.w.de industriëelen stel len hun crediet in belangrijke mate ter beschikking van de republiek, die zoodoende leeningen zou kunnen op nemen in het buitenland, Amerika bijv. op deze wijze zou de franc kun nen worden gestabiliseerd en hier bij hebben zoowel de Fransche staat als de leidende persoonlijkheden der nijverheid belang. In regeeringskringen heeft mende voorstellen met zeer veel sympathie ontvangen en men dient nu af te wachten op welke wijze de plannen nu een concreten vorm zullen aan nemen. Er worden echter van andere zijde reeds verschillende bezwaren tegen de plannen der industriëelen aange voerd. De regeering zal het aanbod echter ernstig onderzoeken. Voor Dames- en Kinder confectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusdeo. Mejuffrouw H. S. J. M. Otto slaagde te Leiden voor het Doctoraal examen in de Rechten. Zaterdagavond had in de Chr. Be waarschool den voordrachtenwedstrijd plaats, uitgeschreven door de Chr. Jongel.vereen, en de Knapenvereen. Een 8 tal leden namen aan den wedstrijd deel. De gegeven vendien, verkocht is verkocht, uhebt mij het kind afgestaan. Een vader mag zijn kind niet af staan. Ik zou het met de politie kun nen terughalen als ik wilde, en het zou jou dan leelijk genoeg opbreken, maar ik zal een laatste bod doen, ik zal je nog eens 20.000 francs gezven. De Slak keek voor zich en zette een heel bedroefd gezicht. Daarna deed hij, alsof hij een traan wegpinkte en zeide eindelijk op huichelachtigen toon: Ik zal me van het ventje schei den. Maar het zal vooral mijn vrouw moeilijk vallen. Ineens dacht de heer de Kerlor na. Maar hoe bewijs je mij, dat het mijn kind is. O, daarvoor heb ik gezorgd, ik heb al die jaren de kleertjes bewaard, ik dacht, je kunt nooit weten, of de ouders nog eens niet naar het ventje vragen en dan moet ik een bewijs hebben. Ik zal u de kleertjes laten zien. Een donkerblauw matrozen pakje met grooten kraag, een mutsje waarop de naam van een schip staat, en de onderkleertjes, die gemerkt zijn met J. R. en een kroontje ejr boven. J. K. Ja, dat is Jean de Kerlorj, riep Georges uit. Kom, vooruit. Doch de Slak bleef staan. Wat talm je nog? vrog de graaf. Ja, ziet u wel, ik vertrouw u wel, o natuurlijk, maar als meneer zoo'n kleine afbetaling wou doen? (Wordt vervolgd,) voordrachten getuigden van zeer veel studie en vielen byzonder bij de talryk opgekomen belangstellenden in den smaak. De jury, bestaande uit de Heeren J. v. Dy I, H, Leenhouts en A. J. Bouman, hadden een moeilijke taak te vervullen. In de pauze werd mededeeiing der prijzen gedaan en uitgereikt, n.l. le pi'. A. de Graag, 2e pr. M. v. Beijnen, 3e pr. K. Deurloo, Af pr. J. Deurloo. Behalve den wedstrijd werden we nog verrast door een 5 tal samenspraken, welke by allen goeden ingang vonden en welke ook van zeer veel studie getuigden. De Jongel.- en de Knapenvereen. hebben ons met hun willen en kunnen een genot- vollen avond verschaft en roepen hun een hartelijk tot weerzien toe. De groentenkoopman v. B. uit Haarsteeg had Zaterdagavond het ongeluk op denv Heusdenschen dyk van zyn wagen te vallen. Het paard liep door, met het gevolg dat B. den wagen over het lichaam kreeg. Per autobus «N.A.O.D werd de ongelukkige, die niet meer loopen kon, naar huis gebracht. Een persoon uit Wijk, die per fiets passeerde, had de goedheid paard en wagen naar Haarsteeg te brengen. De uitvoeringen van de Operette «Da Z »s Prinsesjes* zullen plaats hebben op Woensdag 27 en Donderdag 28 Januari a.s., in Hótel «Concordia* alhier. Lag het in de bedoeling van het bestuur der «Heusdensche Harmonie* vol gend jaar, bij de herdenking van haar 20 jarig bestaan, een concours voor muziek en zanggezelschappen te geven, naar we vernemen, is daarvan afgezien naar aan leiding van het alhier plaats hebbende festival. Bij zyne herbenoeming als lid van het college van regenten der Godshuizen herdacht de heer Van Laarhoven tevens zijn 40 jarig lidmaatschap der Godshuizen. In den loop van het volgende jaar hoopt hij zijn 50 jarig lidmaatschap als Hoofdman der brandweer te herdenken. Vrydagavond gaf het Boheemsch Viool-Trio, Gez. Chlebna, in het Hótel «Concordia« haar aangekondigd concert. Hadden wij reeds veel lof over de Gez. Chlebna gehoord, ook nu hebben zy weer getoond met recht viool virtuosen te zijn. De opkomst was bepaald zeer slecht te noemen, wat waarschijnlijk haar oorzaak vond in den minder gunstigen uitgaanavond. Wij hopen, dat het Boheemsch Viool- Trio nog eens spoedig in onze gemeente zal optreden en zich dan in drukker op komst mag verheugen. Zondag 3 Jan. 1926 zal door de Fanfare der H. Familie haar 2e groot winterconcert worden gegeven, afgewisseld door eenige komische voordrachten. Thans zal na een zevental muzieknummers een duo voor Saxaphone Soprano en Tuba en een kwartet ten gehoore worden ge bracht. Voor hare donateurs en belang stellenden wacht dus weder een genotvollen avond. Andel. In de Ned. Herv. Kerk is herkozen tot Ouderling H. de Fjjter en tot diaken P. Kalis. Andel's Franfarecorps gaf op Zaterdag avond in de openbare school alhier voor een matig bezette zaal hare eerste winteruit- voering. Het ongunstige weer was de oor zaak dat er minder publiek was opgekomen dan vorige jaren. De verschillende mu- zieknnmmer8 die ten gehore werden gebracht waren uitstekend verzorgd, terwijl de sa menspraken en voordrachten meermalen den lachlust der aanwezigen opwekten. Andel's Fanfarecorps kar. dan ook met genoegen op deze welgeslaagde uitvoering terugzien. De in deze gemeente gehouden Collecte ten bate van de Hervormde Meis- jesvereenigirg «Tabiiha* heeft opgebracht de som van pl.rn. f 150. Almkerk. J.l. Zaterdag ontving deze Gemeente het treurig Telegrafisch bericht, dat Dr. Overbosch Geneesheer dezer Ge meente te Schevenigen, na een koue on gesteldheid plotseling was overleden. A s. Woensdagavond zal alhier in Café Dekker eene vergadering worden gehouden, tot 't oprichten van een ijsclub. A.s. Zaterdag 2de Kerstdag zal alhier, in de Herv. Keik, door de kinderen der Zondagschool des 's avonds 6 uur het Kerst feest worden gevierd. Nieawendijk. Woensdag hield de Jongelingsvereen. «De Zaaieivoor een stampvolle zaal haar gewone jaarvergade ring. Na opening door den eere-voorzitter Ds. de Bruyn werd gezongen Ps. 36 2 en gelezen Daniël I, waarna zyn Eerw. een inleidend woord sprak. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereen, zich in bloeiende welstand bevind, ook de afgevaardigdeu brachten verslag uit over den toestand der vereen. Prachtige opstellen en voordrachten werden geleverd. In het byzonder trof de onder werpen «In ons Isolement ligt onze kracht* en de «Kabinetcrisis* op de laatst genoemde onderwerpen volgde een druke bespreking. Het was een mooie en leerzame avond. Maandag bad het kind van L. S. de aardigheid enkele kleedingstukken op een brandende kachel te leggen met het gevolg dat de kleeren in brand geraakte. Oe moeder die het ongeval bemeikte wist het brandje te blusschen, de kleine bek wam geen brandwonden. Op den 1ste Kerstdag, des avonds 6 uur hoopt D.V. de Knapenvereeniging «Benjamin* haar- gewone jaarfeest te houden. Deze week werden naar de Rot- terdamsche consumpte veiling verzonden eieren van de Nieuwendijksche eierenver- eeniging en Omstreken. De aanvoer was 324 stuks. Men besteedde voor groo e kipeieren f 13,22 en voor kleine f8,50 per honderd. Raamsdonksveer. De heer A. Broe ders werd als laagsten inschrijver gegund het lood- en zinkwerk aan de Herv. Kerk in Geertruiden berg, Het Kerstfeest zal met de kinderen der Zondagschool gevierd worden op 2en Kerstdag. Voor de som van f 4,743.werd de heer C. Jansen het riolearen en op- hoogen van terreinen voor de veemarkt te Tilburg gegund. Sleeuwijk. Dezer dagen trok S. v. H. een fiets uit een pakje tabak van de firma Ravenswaay, dat gekocht was by den winkelier A, Zorsman alhier. Yeen. Dinsdag 29 Dec. zal er vanwege de Tuinbouwsereeniging in café Jonker een vergadering worden gehouden. De heer Huijser uit Woudrichem hoopt als spreker op te treden, met het onderwerp«Be mesting*. (Zie advertentie), Op Woensdag 30 Dec, a.s., des nam. 6 uur, hoopt Ds. Overduin uit Wer kendam voor de Geref. Gem. een dankuur te houden voor het gewas. Waalwijk. Het ligt in de bedoeling van de Firma Th. v. Wijck Meubelfabriek en Stoffeerdery K.E.M.I. Waalwyk om hare cliëntèle als Kerstmis- of Nieuwejaars- geschenk een prachtig gedecoreerde Japan- mat aan te bieden. Blue Band Kerstnummer- in navolging van vele andere bladen, heeft het Blue Band Tijdschrift een spe ciaal Kerstnummer uitgegeven, dat eenige aardige Kerstverhalen en verdere aantrek kelijke lectuur bevat. Het geheel is mooi geïllustreerd en bevat als extra bjjlage een mooie reproductie in kleuren van een aquarel van Hobbe Smits, voorstellende het «IJ* van Amsterdam. Het fraaie nummer zal zeer zeker grooten aftrek vinden. Tegen een onschuldige vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. Het gevaar voor dwaling, dat er gelegen is in het veroordeelen van een beklaagde alleen op grond van tegen hem pleitende aan wijzigingen is weer eens gebleken in een moord zaak die te ilamburg diende. In het voorjaar van 1924 werd in Alt-Rahlstadt een waker door 2 onbekenden dood geschoten en be roofd. De verdenking rustte door allerlei praatjes en aanwijzingen op een ze keren Haberland en 2 andere man nen. Haberland werd gevangen ge nomen en hoorde 15 jaar gevange nisstraf tegen zich eischen. Op het laatste oogenblik verscheen er echter een nieuwe getuige, die ver klaarde, dat na het vernemen van dezen eisch zijn geweten hem geen rust meer liet. Hij had tegenover den werkelij ken moordenaar beloofd te zullen zwijgen, maar durfde dit nu niet langer vol te houdein. De getuige gaf een nauwkeurige beschrijving van de wijze waarop de moord gepleegd was en noemde de beide daders, waarvan er één wegens een ander delict zich reeds in arrest bevindt. Onder algemeene beweging werd Haberland nu vrijgesproken, o Bloedig familiedrama. De gepensioneerde ritmeester der gendarmerie Julius Haidu, zoo wordt uit Boedapest gemeld, die een be drag, dat bij als borgstelling onder zijn berusting had, ten eigen bate had aangewend en daarom een ver volging vreesde, nam met zijn vrouw het besluit, tezamen met de kinderen den dood. in te gaan. Hij loste schoten op zijn 5-jarig zoontje en zijn beide dochtertjes van resp. 10 en 15 jaar sneed zich daar na met een scheermes den hals af. Zijn vrouw sprong uit op haar vierde verdiepeing gelegen woning en was op slag dood. Haidu was niet onmiddellijk dood, doch overleed drie uren na zijn overbrenging naar het gasthuis. Zijn drie kinderen verkeeren in gevaar van sterven. De misdaad is des te tragischer wijl de advocaat van Haidu een kwartier nadat het drama voltrok ken was, het benoodigde bedrag had weten bijeen te krijgen om zijn cli ënt uit den nood te redden. Fabrieksbranden. Naar uit Karlsruhe wordt gemeld, is de krach tv oederfabriek der firma Raibel en Co. aldaar in asch ge legd. Ongeveer 2000 centenaar voe dingsmiddelen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade be draagt meer dan 40.000 Mark. Een andere brand heeft te Pirma- sens gewoed. De sinds meer dan 70 jaar daar gevestigde schoenenfabriek der firma Huck werd door het ver nielend element met den grond ge lijk gemaakt. De aangerichte schade bedraagt ongeveer 200.000 Mark. o— Postdiefstal. In het Duitsche plaatsje Hermul- heim zijn 2 postbeambten onder wég van het spoorwegstation naar het postkantoor door 6 gemaskerde ban dieten overvallen en neergeslagen. De mannen namen 5 postzakken en 2 paketten mee en vluchtten in een gereed staande onverlichte auto in de richting van Keulen. De zakken bevatten 8440 mark in baar geld en 14 aangeteekende brievan waarvan de inhoud nog niet is vastgesteld. Treinontsporing. Tengevolge van verkeerden wis selstand zijn bij het station Galatz drie wagons van een personentrein ontspoord, waarbij 3 reizigers en 2 spoorwegbeambten zijn gedood, ter wijl talrijke passagiers ernstig wer den gewond. Moderne kapers. Het Duitsche stoomschip „Nord- mark" heeft bij Cochin een schip ontzet dat door kapers werd over vallen. Het kapersschip was wit ge verfd, had nieuwe zeilen en was van meer dan gemiddelde tonnemaat. o— Loop naar den duivel. De voorzitter van de Belgische Kamer heeft Zaterdag de zitting moe ten schorsen en sloot het „debat" met de woorden loop naar den duivel. Communisten en socialisten waren waren namelijk flink aan het bak keleien geweest Een communistisch Kamerlid had de socialisten verwe ten geen echte Marxisten te zijn. „Wij zijn wel Marxisten, was het antwoord, maar geen stommelingen, wij willen nog wat leeren". Jawel leeren automobiel rijden De socialist die nog wat leeren wilde, was namelijk de gelukkige bezitter van een auto. Toen begon eerst de ruzie. Voor „sales crapules" werden de commu nisten gescholden en hun antwoord luidde, dat een. socialistische leider der mijnwerkers in Henegouwen olie verkocht had aan de mijneigenaars. Zoo ging het van kwaad tot er ger. Tot de president er een einde aan maakte en al de heeren samen naar den duivel wenschte. o— Hevige sneeuwstormen. In Frankrijk hebben op verschil lende plaatsen sneeuwstormen ge woed, heviger dan de laatste tien jaren liet geval is geweest. In Schotland is enorm veel sneeuw gevallen. Men verwacht, dat met Kerstmis allés nog onder de sneeuw zal zitten, een ouderwetsche Kerst mis dus. De avondtrein van Belgrado naar Kalberg is in den sneeuw blijven ste ken. De passagiers moesten den ge- heelen nacht in den trein door bren gen en konden eerst den volgenden morgen worden bevrijd. o Doodgevroren. Uit Boekarest wordt gemeld, dat 18 Roemeensche soldaten, die aan de Tsjechische grens de wacht hielden, dood op hun post zijn gevonden. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat zij te dun gekleed waren en geen weer stand ;h ebben kunnen bieden aan de strenge koude. o— Strenge koude in Mantsjoerije. Een telegram uit Moekden zegt, dat de gevallen van bevriezing zulk een omvang in de tegenover elkaar staande legers buiten Moekden heb ben aangenomen ,dat de comman danten een wapenstilstand zouden ge sloten hebben, maar dit bericht is nog niet bevestigd. o Ter dood veroordeeld Da jury-rechtbank te Naumburg aan de Saaie heeft een landarbeider, die zijn kind met voorbedachte rade in de Unstrut had geworpen, ter dood veroordeeld' o— Doodgeschoten De directeur van het postkantoor Schuch, die voor eenigen tijd met medeneming van 36.000 Mark uit de kas is gevlucht, is Vrijdagmorgen in Parijs, toen hij zich tegen zijn arrestatie poogde te verzetten door de politie doodgeschoten. O— Een bloedig gerecht Bij een poging van de politie te Manilla, om de moordenaars van een Philippijnschen schoolmeester te arresteeren, kwam het tot een gevecht tusschen de politie en Moros, waarbij 17 misdadigers gedood wer den, terwyl de politie 5 gewonden had. o Treinbotsing Tengevolge van een botsing tusschen een locaaltrein en een locomotief bij Bilbao, ontspoorden verscheidene wagens en werden vele reizigers gewond. De sneltrein uit Madrid reed op den ontspoorden locaaltrein, waardoor de machinist werd gedood en een groot aantal reizigers uit beide treinen werden gewond, van wie vele ernstig. Autobus iu de sloot Onder Noordwijkerhout is een autobus van de onderneming Noord wijk-Haarlem by het uitwijken in een sloot gereden en gekanteld. Van de ongeveer 20 zich in de bus bevindende personen liepen er verschil lende lichte kwetsuren op. De chauffeur brak zijn pols. Vit de myn-industrie. De afzet van kolen van de Limburgsche mynen, is, naar de Tel. mededeelt, den laatsten tyd buitengewoon groot. Aan de vraag naar kolen kan nauwelyks worden voldaan. Het spoorweg-goederenverkeer is in verband hiermede zeer toegenomen en daarom hebben de Nederlansche Spoorwe gen op de verschillende stations in de mijnstreek los personeel moeten aannemen. Als vergelijking diene, dat b.v. in de Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2