Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. He, 4564 Woensdag 23 Geceier Jtao DAMRUBRIEK. Plaatselijk \iemvs Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alie correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Daar op le Kerstdag ons blad niet zal verschynen, geven wij thans de 3e ronde. Anders komt die een week te laat. Ze moet gespeeld worden van 25 Dec,2 Januari. Van KriekenVan Herpt. de GraagWilhelm. Benjamins—Van Andel. KentieVogelaar. de Joode deze week vry. De spelers ter linkerzijde spelen met Wit. De uitslag van de le ronde in zyn ge heel, is nog niet in ons bezit, dus geven wij die a.s. week. Dhr. de Graag wordt des Zondagsmiddags te Woudrichem verwacht om zijn partijen te spelen. Toegestaan is om meerdere partyen te spelen dat spaart enkele reizen uit. Openbare vergadering van den raad der gemeente POEDEROIJEN op 17 December 1925 des vm, 10 uur. Aanwezig de beer en P. Wi Bok, A. J. H. Maas, Tb. te Hagen, G. C. Haasakker, M. van Ooijen, G. A. J. Bok en W. van der Pluis. Voorzitter: de Edelaclitb. Pleer S. van Dalen, Burgemeester. De voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en on- veranderd vastgesteld. Ingekomen Een schrijven van den heer H. van Westreenen, hoofd der O. L. School te Poederoijen, dat het ver volgonderwijs aan die school is aan gevangen begin November en ge volgd wordt door 23 leerlingen. Een besluit van Ged. Staten van Gelderl. houdende vaststelling van de rekening der gem. over het dienst jaar 1924. 1 Een verzoek van H. Heide, land- bouwleeraar te Gameren om voor het geven van enkele lessen de be schikking over een schoollokaal te mogen hebben. Wordt goedgevonden. Een besluit van Ged. St., waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het raadsbesluit van Januari 1924, waarbij het vervolgonderwijs is op geheven. Dit college wijst er op dat. zoolang dit raadsbesl.. niet was goed gekeurd, het vervolgonderwijs had behooren te worden gegeven. De Voorzitter zegt dat dit over den cursus 1924-25 dan ook aan de school te Aalst werkelijk is gegeven en doet in dit verband mededeeling van een ingekomen schrijven der oudercomf missie aldaar, om daarvoor alsnog tot uitbetaling der belooning voor de onderwijzers over te gaan. Enkele leden zijn van meening dat deze zaak niet bij de oudercommissie thuis behoort. Als het Hoofd der school dit zelf vraagt is het nog tijd genoeg. Dit, en overige ingekomen stukken worden daarop aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen een schrijven van de raadsleden M. v. Ooijen, Th. ten Ha gen en G. A. J. Bok waarin den raad wordt voorgesteld te besluiten dat de Burgemeester-Secretaris voor taan op twee dagen per week in de gemeente zal moeten verblijven. De Voorz. merkt op, dat de strek king hiervan zeker wel zal zijn om hem zoodoende als forens in de be lasting te kunnen aanslaan. Spreker kan daarin de voorstellers geen on gelijk geven. Een andere zaak is ech ter, dat de raad in deze niets te besluiten heeft. Waar de Burgem.- secretaris niet in de gemeente woont stellen Ged. St., den raad gehoord, de dagen vast waarop hij in de ge meente moet zijn. Tot heden wasdit één dag per week en spreker betwij felt of het wel gemakkelijk zal gaan dit veranderd te krijgen, doch de Raad kan het aan Ged. St. voorstel len. De heer P. W. Bok gelooft niet, dat men den burgemeester verplich ten zal twee dagen naar Aalst Lof Poederoijen te komen, daar er voor twee dagen daar toch geen werk is. Zoodoende zal men hem toch niet in de belasting kunnen treffen. Hij zou het beter vinden, als de Burge meester, zooals vroeger ook wel is geschied, vrijwillig over de inkom sten die hij van de gemeente Poe- roijen geniet, eene bijdrage aan de gemeentekas afdroeg. De heer G. A. J. Bok zegt dat het voorstel heel mooi -lijkt, doch de vraag is of de Burgemeester dat zal doen. De heer v. d. Sluis is het met den heer P. W. Bok eens. De Voorzitter zegt ,dat het hem persoonlijk vrijwel hetzelfde is. Maar het standpunt der voorstellers om langs wettelijken weg een en ander te verkrijgen is zuiverder. Als Ged. Staten mij verplichten twee dagen in de gemeente te zijn, aldus spreker, dan zal ik mij daaraan hebben, te houden en kan de aanslag uit kracht der wet worden opgelegd. Na ©enige discussie wordt besloten nader in geheime vergadering over deze zaak te spreken. Aan de orde is thans vaststelling der begrooting van inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1926. De Voorz. De begrooting is door de commissie bestaande uit de hoe ren M. v. Ooijen, G. A. J. Bok en Th. t. Hagen onderzocht, welke com missie rapport heeft uitgebracht. Dil rapport zal ik eerst behandelen, doch B. en W. nemen geen posten op de begrooting terug. De comm. van onderzoek wenschl een post te zien uitgetrokken voor rechten ingevolge de Woonwagens- en Woonschepenwet. Voorzitter. Volgens de wet op de woonwagens moet een wagen ten minste 14 al of niet achtereenvol gende dagen in de gemeente verblij ven om een recht voor een (stand plaats te kunnen heffen. Het heeft dus geen zin een dergelijke post uit te trekken, daar dit hier nooit voor komt. De comm. wenscht de jaar wedden der Wethouders te zien ge raamd volgens de gemeentewet. Voorzitter. Wat bedoelt de comm. daarmee Van Ooijen. Wel er staat toch in gemeentewet dat zij de helft als pre sentiegeld ontvangen. Voorzitter. Dacht u dat dit niet gebeurde? Maar u is in de war, de commissie denkt misschien dat het bedrag van die helft afhangt, van het aantal vergaderingen en dat is niet zoo. De jaarwedden wordendoor Ged. Staten vastgesteld. Van der Sluis. Daar de raadsle den geen presentiegeld hebben, moes ten de Wethouders dat ook maar niet hebben. G. A. J. Bok. Jk wil voorstellen het presentiegeld niet te geven. Wet houder Bok had straks zulk een mooi voostel aan den Burgemeester, dan moet hij nu de zaak maar eens om draaien. Voorzitter. Hét bedrag der jaar wedden staat immers vast, dat doen Ged. Staten. Deze post blijft op de begrooting. De post jaarwedde ambtenaar ter secretarie wenscht de commissie te zien geschrapt. Voorzitter. Ik wijs U er op, dat deze jaarwedde bij de begrooting in 1922 door Ged. Staten op de ..be grooting is gebracht tot een dubbel bedrag, dan waarop die was ge raamd. Ik geloof niet dat U het ge daan krijgt den post er af te voeren. Het is voorgekomen dat een derge lijke post door Ged. Staten en in hooger beroep zelfs door de Kroon is gehandhaafd, bijv. onlangs nog te Hedikhuizen. Wordt echter besloten dezen post te schrappen. Voorts wil de commissie acht en een half pCt. pensioenbijdragen op de ambtenaren verhalen en ook bij dragen voor inkoop. Voorzitter. Het verhaal is nu zeven en een half pCt. ©M werkelijk hoog. genoeg. Om bijdragen wegens inkoop te gaan verhalen, wat sedert 1913 niet geschiedt is, lijkt mij erg onbil lijk en bezwaarlijk. Waarom moeten alleen de ambtenaren nu dubbel on dervinden dat de gemeente er slecht voorstaat? Zij zijn personen waar van men precies weet wat zij ver dienen en zij dragen waarlijk ge noeg bij in de belasting. Dat kan hier niet van iedereen worden ge zegd. G. A. J. Bok. De wet staat achten een half pCt. toe en de polder en polderdistrict nemen het ook. Na nog eenige discussie besloten met 4 tegen 3 stemmen het pensi- oenverhaal niet te wijzigen. De post reiskosten wil de comm. eveneens verlaagd zien. Voorzitter. Deze kosten worden ah leen besteed voor zoover noodig. I G. A. J. Bok. Ja, maar als de be grooting het toelaat worden zeeer der uitgegeven. Ik weet wel hoe dat gaat. Besloten te verlagen tot f 40. De jaarwedde der veldw. wil de commissie verlagen en gelijk stellen. Voorzitter. Een veldwachter moet een salaris hebben waarvan hij kan bestaan en hem onafhankelijk doel zijn van ieder. De traktementen zijn werkelijk niet te hoog. Eén veldwachter heeft f 100 meer als de ander, daar kunnen i we niets aan doen, dat geeft de pol der hem door tusschenkomst van de gemeente Met 4 tegen 3 stemmen besloten dezen post te handhaven. De post belooning aan brand- spuitpersoneel ad f 100 wil jte com missie zien gebracht op het bedrag der laatste werkelijke uitgaven. Voorzitter. Deze waren in 1924 f22. Het is echter onzin die post zoo laag te ramen, daar niemand vooruit weet hoeveel noodig zal zijn. Als er één keer brand komt zijn we al aan f 100. Een der leden merkt op dat als de begrooting het toelaat de gelden uitgegeven kunnen worden voorpro- beeren der brandspuit. Wethouder Bok. Zeker niet. Hel vorige jaar is de brandspuit te Poe deroijen heelemaal niet geprobeerd omdat zij was gebruikt bij schoon maken van de school van buiten. En probeeren kost bovendien niet meer dan een gulden of zeven. Besloten met 5 tegen 2 stemmen den post te handhaven. Posten onderhoud toren en aan legplaats en gratificatie aan rijks politie worden geschrapt. De post voor pompen ad f 300 vindt de commissie hoog. Voorzitter. Het bedrag is niet ge ring, maar goed drinkwater is een eerste vereischte en het gem.-best. is aansprakelijk voor de volksge zondheid. Desnoods zou hij echter iets verlaagd kunnen worden. Van Ooijen. Die pomp in Poede roijen die pas geslagen is, moet in orde gemaakt worden en dan hebben we verder geen onderhoud. G. A. J. Bok. Ik geloof niet, dat we verantwoord zijn nog meer geld daar aan te besteden en ook dat' we het Van Laarhoven niet meer moeten laten doen. Het water is niet goed. Voorz. Het loopt met deze pomp wel erg tegen. Maar zij moet in orde gemaakt worden. Na eenige discussie wordt dezen post vastgesteld op f 100. Onderhoud en bediening uurwerk is naar het oordeel der commissie te hoog geraamd. Voorzitter. Voor belooning wegens opwinden is noodig in elk dorp f60, dus f120, voorts is f 15 geraamd voor onderhoud. Van Ooijen. Ik stel voor, die be looning terug te brengen op f 40. Voorzitter. Ik moet anders zeggen, dat ruim f 1 per week om daarvoor eiken dag naar den toren te gaan, niet te veel is. Andere leden willen voor stellen f 50, wat tenslotte wordt be sloten. De commissie wenscht nog te ra men een post wegens huur van veld wachterswoningen en elk der veld wachters f75 laten betalen. Voorzitter. De veldwachters zijn op vrije woning benoemd. G. A. J. Bok. Ja dat kan wel maar tijden veranderen. Ten Hagen. Als ze er op benoemd zijn, moeten ze het houden. Met 5 tegen 2 stemmen wordt be sloten geen huishuur te doen beta len. De posten voor leermiddelen, on derhoud van scholen enz. zijn naar het oordeel der commissie veel te hoog en daarop moet bezuinigd wor den. De Voorzitter wijst er op, dat de geraamde bedragen noodig zijn,doch de heer G. A. J. Bok zegt dat de posten der begrooting over het al gemeen te ruim zijn genomen. Zoo komt men niet tot bezuiniging. De Voorzitter antwoordt dat men er echter niets aan heeft een post te laag te ramen als men vooruit weet dat méér noodig zal zijn. Verlichting en verwarming scho len wordt na eenige discussie met f 100 verlaagt. Met 6 stemmen wordt vervolgens nog besloten de huur van de onder wijzerswoningen te verhoogen over eenkomstig het voorstel der comm. van f150 tot f200. Tegen de heer P. W. Bok. Nadat nog enkele andere kleine posten zijn behandeld en door de Voorzitter eenige vragen zijn beant woord, wordt de begrooting vastge steld. De vergadering wordt daarop door den Voorzitter gesloten. gezichts puistjes, open wondjes, door- geloopen voeten, smetten, kloveu en barster, en alle mogeiyke wonden, zweren, negenoogen, steenpuisten, dauw- basrd- en ring wurm, geroest de Oprechte Wlnsnmer Zalf binnen drie dagen radicaal. Verkrijgbaar by Apoth., Drog. eD vele Winkeliers. Tabiettea voor rookera Aalborg. De kinderen der Zondags school, onder leiding van den heer E. de Graaff, hopen tweeden Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk, des namiddags om één uur, het Kerstfeest te vieren. Geneden-Langstraat. In den hooi- handel is niet veel animo. De handel is flauw, zoodat de marktprijs zich rooeielijk kan staands houden. Men besteedt voor het goede handelshooi f 17 a fl8per500 K.G, maar naar afwijkende soorten is geeoe vraag. Capelle. Met de kinderen der Ned. Herv. Zondagsschool zal op Vrijdag 25 Dec. e.k. (len Kerstdag) des middags half twee in de Ned. Herv. kerk alhier het Kerst feest gevierd worden. Oazé vroegere dorpsgenooten A. W. Verheijden Gz. en G. Verheyden Gz. twee oud leerlingen van den heer W. G. Tref fers, legden vorige week met gunstig ge volg hun examen af aan de Universiteit te Amsterdam. De 21 jarige Anton slaagde voor het doctoraal examen in de rechten en zijn ouderen broeder voor het tweede examen in de Aardrijkskunde. Geslaag den en hun familie van harte gefeliciteerd. De op Vrydag 1 en Zaterdag 2 Jan. 1926 alhier te houden tentoonstelling van duiven zal gehouden worden in de schoenfabriek van den heer Adr. Vos in- plaats van in de O. L. school in de Nieuw straat zooals eerst gemeld werd. Gedurende de maand Nov. werden ter secretarie voor de Vleeschkeuring aan gegeven 79 varkens, 22 runderen, 3 kal veren en 11 geiten. Dassen. Dinsdag had in onze Parochie kerk een grootsche plechtigheid plaats. Velen deden n.l. op dien dag hun opdracht als lid van het Aartsbroederschap de H. Familie. De dames Z. Verbeek en P. Simonis alhier zijn beiden geslaagd voor Coupeuse in de Fransche Coupe met plaatsgarnee- ring, jongens- en meisjescorifectie. Beiden genoten hun opleiding bij mevr. van Roer Nabbe, gediplomeerd leerarares te 's Bosch. De R. K. Tooneelvereenigiog is voornemers met de a.s. Kerstdagen een uitvoering te geven in het Patronaatsge bouw, met medewerking van de Fanfare »Wilhelminac Naar wij vernemen heeft de Heer J. S. alhier bedankt als telegramoesteller en is als zoodanig benoemd A. C. van Lu xemburg. Tot Directeur van het R. K. Zang koor alhier is benoemd de Heer A Pols dit in plaats van den onlangs uV^rleden Directeur den WelEd. Heer A. van Horise- wyk. Deze week zullen de laatste zieken te Hank de barakken verlaten en kunnen de barakken waarschijnlijk nog voor Kerstmis worden opgeruimd. Heeft deze ziekte jammerlyk 6 slachtoffers geëischt, de typhus is naar omstandigheden nog goed afge- loopen, dank zij de medewerking van het publiek, doch vooral den Wel. Ed. Zeergel. heer Dr. B, G. de Groot en den ZeerEerw. heer Pastoor Willaerts, als ook het gemeente bestuur welke alle krachtige medewerking verleende ter bestryding van nog verdere uitbreiding. Vrijdagavond brandde de boerderij van A. Stevens tot den grond af. Het vuur greep zeer stiel om zich heen en het gebouw stond in eens in volle vlam. De schuur was gedekt met riet, waarin het vuur gretig voedsel vond en de vlammen tot zeer groote hoogte deed oplaaien. Tot zeer ver in den omtrek was de brand zichtbaar. Hoewel de brandspuit van Hank en Dussen beiden zeer spoedig ter plaatse waren, viel aan blusschen niet meer te denken, alleen de belendende gebouwen werden nat gehouden. De opperbrand- meester, de heer A. v. Honsewijk, alsook de andere leden der Hanksche en Dussensche brandweer waren aanwezig, om roet be hulp van Rijks- en gemeentepolitie voor den goeden gang van zaken zorg te dragen. Van den inboedel kon niets gered worden. De geheele voorraad haver, tarwe, hooi, erwten welke in zakken stonden, dorsch- machine, bietensnijder, rijwiel, verder alle landbouwgereedschappen, benevens twee beste varkens één van circa 300 pond en twee kalveren kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Hoewel verzekerd, zal het voor St. nog wel een schadepost beteekenen, het huis was eerst 5 a 6 jaar geleden gebouwd. Bij inschrijving is aan W. Bax, voerman alhier, gegund het melkrijden van Dassen voor de Zuivelfabriek »Altena« te Nieuwendijk. Zekere J. H. alhier kwam met den meelwagen over de Nieuwe Steeg, toen hem een auto achterop kwam rijden. H. ging bij den kop van het paard loopen om dan de auto te laten passeeren, doch de auto greep hem bij den schouder en gaf hem een duw, zoodat hy viel. Gelukkig bleef het paard stilstaan, anders zou H. de wagen nog over zijn lichaam gekregen hebben. Zijn jas was flink stuk gescheurd en H. klaagde over pijn in den schouder. De auto reed gewoon door. Genderen. Vrijdagmiddag zal in de Ger. Kerk D. V. om haif twee voor de kinderen der Bjjzondere School kertsfeest gehouden worden. Vrydagavond hoopt in de Ger. Kerk alhier op te treden Cand. van Wyk van Leiden. Bij enkele veehouders heeft zich het mond- en klauwzeer alhier voorgedaan. Het is te hoopen dat het by deze enkele bepsrkt mag blijven. Vrijdag 18 Dec. hield de Geref. Meisjesvereeniging »Bidt en werkU haar jaarlijksche uitdeeling van kleedingstukken, welke aar. 14 gezinnen en personen werden uitgereikt. Het aantal door haar in het afgeloopen jaar vervaardigde goederen be stond uit 4 wollen onderjurkje3, 4 kinderschorten, 2 groote meisjesschorten, 3 vrouwenschor- ten, 3 borstrokjes, 5 boezeroens, 2 vrou wenbroeken, 6 meisjesbroeken, 3 maris- hemden, 1 jongenshemd, 2 vrouwenhemden, 2 groote meisjeshemden, 3 kleins meisjes hemden, 6 sloopen, 3 paar vrouwenkousen, 2 paar manskousen, 6 paar kinderkouseu, 1 jurkje, 2 gebreide sjaals, 2 gebreide kindermutsen en 2 paar gebreide hand schoenen. Als naar gewoonte werden nog door de meisjes genaaid de ontvangen 6 geknipte kabaja's en 24 handdoeken ten dienste van het Petronella-Hospitaal te Djocja(N. I.). Donderdag 10 Dec. werden de gemaakte kleedingstukken ter bezichtiging gesteld van begunstigsters en andere belangstellenden in de Pastorie der Geref. Kerk. Weer en weg in aanmerking genomen viel de opkomst nog al mee. Het busje, dat dien avond ten bate der vereeniging zyn rond gang deed, bracht nog ruim 11 gld. op. Hartelijk dank aan aJen, die de led^n ook dit jaar weer in de gelegenheid stelden in de behoeften van minder bedeelden te helpen voorzien. Dat de vereeniging moge groeien en bloeien en zich by den voort- duur in velen belangstelling moge verheu gen is de oprechte wensch van BjStuur en leden. 's Gravemoer. De meisjesvereeniging »Dorcas« zal evenals het vorig jaar op het te houden Kerstfeest der Zondagsschool de door haar vervaardigde kleedingstukken uitreiken, bestaand® deze uit 12 hemden, 6 meisjesbroeken, 6 jongensblousen, 8 meis jesschorten, 6 onderjurken, 4 nachtjapon nen, 4 hansjoppen en 4 paar kousen. Zoo weet deze vereeniging naast het aangename, ook een nuttig doel te bereiken. Veen. Tot Ouderling bij de Ned. Herv, Kerk zyn herbenoemd de heeren M. v. d. Velden en H. v. Helden. Op Donderdag 31 Dec. voorm. 11 uur zal in de concistoriekamer der Herv. Kerk alhier zitting worden gehouden tot ontvangen van zitplaatsgelden. UezoeLt van ouds bekend HÓtel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station K.A.B.O. SLEEÜWIJK-'s BOSCH jflenwsblad I I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9