DEZIET IN igSLÓ CIW ZAKEN IN HÉT JCIISTE LICHT. N.V. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN Gids van Waalwijk. dienst instellen Meeuwen—Waalwijk v.v. Nederheinert. Bij den landbouwer T. van Genderen is Mond- en Klauw zeer onder het vee uitgebroken. Bij de wed. D. v. Ooijen lag een der pinken dood in den stal Voorwaar een schadepost. Meeuwen. Maandagavond hield in het café Smits alhier, Prof. Dr. de Blieck, Hoogleeraar aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht eene lezing over Mond- en Klauwzeer. Niettegenstaande het slechte weer was de belangstelling groot. Spreker begon met aanhaling van een stuk uit de Rotterdamsche Courant waarin het mond- en klauwzeer behandeld wordt, doch waarin wordt genoemd dat de belangstel ling in het vraagstuk van bestrijding zou kennen, doordat geen afdoende bestryding gevonden wordt. Spreker meent evenwel, gezien ook de opkomst van dezen avond, dat er nog wel degelyk belangstelling leeft voor deze gewichtige zaak. De vraag is, wat kunnen we doen en wat moeten wij doen voor een doelmatige bestrijding? De wetenschap weet reeds veel van de ziekte, doch nog niet genoeg voor een snelle bestrijding. Spreker geeft daarvan een overzicht wat de ziekte eigen lijk is en welke verschijnselen zich daarbij meestal voordoen. De ziekte heeft dikwijls een zeer verschillend verloop en onder scheidt zich tusschen oude en jonge dieren. Nog geruimen tijd na de genezing kan smetstof aan andere dieren omgedragen worden. Deze smetstofdragers hebben n.l. blaren in de klauwen onder het hoorn. De smetstof komt daaruit eerst te voor schijn wanneer dat hoorn afvalt en kan daardoor nog langen tyd, volgens onder zoekingen tot zelfs een jaar na de genezing oorzaak zyn dat de smetstof wordt over gebracht. Met de tegenwoordige middelen kan de ziekte in het algemeen niet voorkomen worden, het doel moet daarom zyn de ziekte zoo mild mogelijk te doen verloopen. Dit kan door zorgvuldige behandeling en gebruikmaking van prima mond- en klauw zeer serum. Dit is het eenigste middel om de ziekte te conpreeren. De inspuiting werkt vooral goed bij de jonge dieren. Voor de grootere is het resultaat evenwel niet zoo gunstig te noemen. By gebrek aan serum kan ook bloed genomen worden van genezen dieren. Dit heeft, hoewel in mindere mate, dezelfde eigenschap op het serum. Bloed genomen op den 5e of 6e dag zal het beste zijn, na 3 weken neemt de werking af. Voor de grootere dieren is een goede werking van dit serum heiaas nog niet altyd te garandeeren. De weten schap tast daaromtrent nog vrijwel in het duister. Hoewel dus geen directe middelen tot genezing bekend zijn, toch kan men ver lichting brengen en wel door een goede verpleging en behandeling. Bij de ziekte openbaart zich vooral koorts, dus zet het dier op stal en laat het niet in de weide loopen en koude en vocht. Verzorg de blaren met zalf meestal door een vesarts en laat het dier droog staan en niet in den mest. Zieke dieren hebben evenals zieke menschen een goede verzor ging noodig. Door dit alles zal in vele gevallen de ziekte mild verloopen. De resultaten van de geheimmiddelen moeten dus ook voor namelijk in die betere verzorging gezocht Intusschen was de zon reeds on dergegaan, liet werd allengs donker. Gedurende eenigen lijcl gevoelde Fan- fan het knagen van den honger, maar hij vermeed de dorpen en de huizen. Hij was bang er de Slak le ontmoeten, of zelfs, dal de bewo ners later zijn spoor zouden wijzen aan dezen. Want dat zijn pleegvader naar hem zoeken zou, leek hem wel zeker toe. Onwillekeurig stak hij zijn hand in den zak. Daar voelde hij een groo- te koorst brood, die Claudinet hem in den zak had gestopt, zonder dat hij het bemerivte. Het was het eenige wat de arme jongen hem kon geven Maar het brood was zoo hard, dat Fanfan bet in het water moest doo- pen om het le kunnen eten. Hij wilde na dat sober maal op nieuw op weg gaan, maar hij was zoo moe, dat hij niet meer kon en zich languit neerwierp op de heide, waardoor hij nu liep. Fanfan sliep zoo gerust, alsof er geen Slak en geen Zéphyrine in de wereld waren en alsof de toekomst voor hem louter bloemengeur en zon neschijn was. Het waren de zonnestralen, die hem den volgenden morgen wekten. Werktuigelijk strekte hij zijn hand uit naar Claudinet, dien hij iederen morgen naast zich vond. Maar hij tastte nu in de heidestruiken. (Wordt vervolgd.) worden wyl by aanwending van die mid delen iets aan hun verzorging gedaan wordt, terwijl dit anders meestal niet het geval is. Spreker heeft in opdracht aan den mi nister indertijd van 168 geheimmiddelen en 32 onderzocht en proef genomen. De overigen wilden het geheim wel verkoopen, doch niet laten onderzoeken. De uitkomsten waren evenwel nihil, of in geen enkel ge val beter dan by gewone behandeling. Deze meestal niet goedkoope middeltjes brengen dus beslist geen uitkomst. Wat zal evenwel ter bestryding van dit voor de veehouders zoo kostbaar kwaad gedaan moeten worden Het uitvoerings systeem heeft afgedaan, afmaking der dieren kan hier waar alle perceelen en boerderijen zoo dicht bij elkaar liggen, niet afdoende helpen. Volkomen afzondering helpt zeer zeker, doch is in de praktijk niet uitvoerbaar. De weg in de toekomst kan alleen zijn 1. meer wetenschappelijk onderzoek om tot volledige bekendheid met de ziekte te komen. 2. Goed onderricht aan de veehouders zoo mogelijk door lezingen en cursussen overal ter plaatse, over doelmatige ver pleging en verzorging en 3. Naarstelyke onderzoekingen in la boratorium en praktijk om het dier onvat baar te maken voor besmetting. Spreker is van oordeel, dat bij voort durende onderzoeking in afzienbaren tyd veel middelen ontdekt worden voor deze onvatbaarmaking tegen de smetstof. In het maar laten voortzieken van het mond- en klauwzeer liggen groote gevaren. Doordat het smetstof maar steeds weer van het eene dier op het andere overgaat, wordt de ziekte steeds kwaadaardiger. Herinnerd wordt van de jaren 1919/20 waarin die ziekte zoo kwaadaardig voor kwam en enorm veel schade veroorzaakte, Voor die ondèrzoekingen is evenwei geld noodig. Daarom zullen de veehouders al waar het in de eerste plaats, een belang voor hen zelf betreft, de handen moeten ineenslaan en krachtdadig financieeten steun verleenen aan dit doel. Daarna gaf de geachte spreker gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Vervolgens stelde de hoogleeraar zich beschikbaar om vragen inzake «het besmet telijk verwerpen cc te beantwoorden. Ook hierover werden tal van nuttige vragen gesteld, die allen op duidelijke en bevat telijke wyze werden beantwoord. De Voorzitter, de heer D. van Buuren, sloot daarop met een woord van dank aan den spreker, de vergadering. Oudendijk. Het steeds groeiend ge tal beguristigers(sters) steeds grooter aan tal bezoekers(sters), aan de uitvoering van de muziekver. «Kunst na Stryd* dit maal 2de Kersldagavond gegeven, is reeds een bewijs dat zy de sympathie der inwoners niet alleen heeft weten te veroveren maar dat zij ook, door het geen zij biedt, velen van buiten de gemeente tot haar weet te trekken. Een volle zaal, een keurig opge steld corps, met aan het hoofd de* heer C. G. van Dijk, een stukje doek waarop een lauwerkrans, omgeven door een 7 tal me dailles, ziedaar ons eerste gezicht. En hoe kwam toen onze gedachten weder op het vaandel, dat en directeur en leden zoo gaarne in hur. midden zouden mede voeren. Het programma werd onder voorbeeldige orde van het publiek, keuring afgewerkt. Ook de voordachten waren dit jaar niet zoo oppervlakkig, er school soms veel hu mor in. Geen wonder dat de heeren met hun spel succes hadden. Vermelden wij nog dat door de dames van Dijk uit Almkerk, een paar prachtige liederen werden gezongen, dan zult ge be- grypen hoe een genot volle avond «Kunst na Strijdons heeft verschaft. Op de Maandagavond gehouden ledenvergadering der landbouwvereeniging «Samenwerking* werd met 1 stem meer derheid besloten, het lidmaatschap der Noord-Brab. Maatschappij van Landbouw per 1 Jan. a.s. op te zeggen. Na afloop der vergadering hield de heer F. C. Huizer een bespreking over bemesting. Sprang. Anna Vos had het ongeluk een ketel kokend water over haar voet te krygen waardoor zy ernstige brandwonden opliep zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. By de gehouden verkiezing tot lid der kerkvoogdij bij de Ned. Herv. Kerk werd de heer P. Netten (aftredend) als oudste in jaren verkozen verklaard, door dat op de heer M. Zwart ook een gelyk aantal stemmen waren uitgebracht. - Op zeer gezellige wyzen werd zoo wel door de kinderen der Ned. Herv. Zondagschool als door de kinderen der Ger. Zondagschool vereen. «Jachin* Kerst feest gevierd. Eerst genoemde feestviering stond onder leiding van hoofd der Chr. School de heer Holst terwijl de overige leden van het school personeel verschillende andere werk zaam heden op zich namen z.o.d. werd door juff. Bjjl een kerstgeschiedenis ver teld, terwijl de heereo Stoffels en de Ligt zorgde voor de begeleiding van muziek en zang. Bij «Jachin* beruste de leiding in handen van den heer C. Klootwijk die met de kinderen het kerstevangelie be handelde. De Dames Leempoel en v, d. Esch lieten de kinderen zingen en zorgde voor de tractatie. Ouderling Vijan behan delde nog een kerstgeschiedenis. Bij het naar huis gaan werden op beide Zondagscholen prachtige kerstboekjes en andere geschenken aan de kinderen ter hand gesteld welke hierdoor in zeer opge wekte stemming huiswaarts keerden. Woensdag 6 Januari e.k. hopen de echtlieden M. Hulst en J. C. Ras hunne 50 jarige echtvereeniging te herderdenken Dat het deze geachte familie aan be langstelling niet zal ontbreken laat zich begrijpen. Den 2de Kerstdag werd door het Chr. Gemengde zangkoor in het Ger. kerkgebouw alhier onder leiding van haar bekwamen directeur de heer J. Nelis uit Waalwyk een in alle opzichten goed ge slaagde uitvoering gegeven onder de vele belangstellenden merkte we ook haar be scherm heer burgemeeste Meyer. Op zeer verdienstelijke wyze werd het keurig ver zorgde programma afgewerkt. De uitvoe ring der kerstcantate «In Efratha's velden« van A. Gerritson verdiend allen lof. We zullen hopen, dat deze vereeniging op den ingeslagen weg mag voort werken en zy het muzieklievend publiek nog menig gezellige avond mag bereiden. Vlijmen. Woensdagavond vergaderden ten raadhuize alhier de by het conflict betrokken mandenfabrikanten onder voor zitterschap van burgemeester Van derVen. Na langdurige zakelijke discussie is met algemeene stemmen besloten niet in te gaan op het voorstel van Ryksbemiddelaar om het conflict aan arbitrage te onderwerpen. Eenparig werd beslolten, tot het in het leven roepen eener commissie, die overleg zal plegen met eene commissie uit de vakvereeniging om tot eene oplossing te geraken. Waalwijk. Bij de heden gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer Minke, tandarts alhier, werd ingeschreven als volgt fa Wed. Aarts, Waalwyk, f20.730 H. Maas, Waalwijk, f20.900 C. Timmermans, Sprang, f 20.418 E. Maas, Waalwijk, f20.577 Gebr, v. Alphen Oosterhout f18 980 C. Broos, Vlught, f23.000 Het werk is nog niet gegund. Waspik. Zaterdag j.l. voor de vrou wen en Zondag voor de mannen werd door de Tooneelvereeniging «O.B.K* der R.K, Werklieden op verdienstelijke wijze opge voerd het drama «Pastor bonis* van Henri 't Sas. Was Zaterdag de zaal goed bezet. Zondagavond kon ze alle belangstellenden niet bevatten en bleek ze te klein te zyn. Als spreker trad op even als voor de vrouwen, de heer Eykemans uit Tilburg, die in eene kalme en zakelijke propagan distische reden aantoonde, wat de arbeider vroeger was, wat hij nu is, de behaalde voordeelen opsomde en hoopte, dat deze behouden zouden blijven. Ongetwyfeld zal het bondsleven, dat tot heden in onze ge meente slechts een flauw bestaan leidde, meer en meer gaan opbloeien. Op den 2en Kerstdag werd in de Christelijke School voor de kinderen en hunne moeders het Kerstfeest gevierd. De kleinen werden als naar gewoonte goed bedacht en mochten weer een genoegelijken dag beleven. Wijk. Op den 2en Kerstdag gaf de fanfare Oefening en Uitspanningmet medewerking van de «Wyksche Tooneel- vereeniging* hare aangekondigde uitvoering. Des middags bij de plaatsbespreking was de eerste rang reeds geheel en de tweede rang voor het grootste gedeelte uitverkocht, zoodat 's avonds bij den aanvang zeer velen teleurgesteld weder huiswaarts moesten keeren. Niettegenstaande de muziekvereeniging, ten gevolge van een sterfgeval en ziekte, een aantal van hare krachten miste, werden de muzieknummers toch op zeer verdienste lijke wyze ten gehoore gebracht. Hierop volgde de opvoering van het tooneelspel «Een Kerstavond*. Het talryke publiek had over de uitvoering van dit aangrypend mooie tooneelspel, waarin alle rollen zoo uitnemend werden weergegeven, slechts één roep nl. «schitterend*. Talryk waren de personen die zoo door het spel werden meegesleept, dat ze in stilte een traan wegpinkten en tot schreien toe bewogen waren. Uitbundig werd er gelachen bij de op voering van het blijspel van «Inkwartiering*, terwijl ook de Cabaretliederen zeer in den smaak vielen. «Oefening en Uitspanning* en de «Wyk- sche Tooneelvereeniging* hebben het tal ryke publiek een aangenamen en genot vollen avond verschaft en kunnen dan ook met genoegen op dezen avond terug zien. Wondrichem. Naar wy vernemen kunnen degenen die in aanmerking wen- schen te komen voor de vacante betrekking van Gemeenteopzichter hun sollicitatie-adres onder opgaaf van verlangd salaris voor 10 Januari a s. bij den Burgemeester dezer gemeente indienen. De mannelijke ingezetenen dezer gemeente, geboren in het jaar 1907, wor den er aan herinnerd dat voor de aangifte voor den dienstplicht meer bepaald gelegen heid zal bestaan ten Gemeentehuize op Zaterdag 16 Januari a.s., tusschen 11 en 12 uur voormiddag. Daar de vorige week Donderdag geen fruit ter veiling was aangevoerd, werd door het bestuur besloten voor dit seizoen geen veiling meer te houden, dan alleen op speciale aanvragen. Op Donderdag 7 Jan. a.s.'s avonds 6.30 uur, hoopt op verzoek der Chr. Jonge!.vereen, in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. I. Voorsleeg van Katwyk. Onderwerp«Handvastigheid.* Werkendam. Met ingang van 1 Jan. a.s. is benoemd tot Onderopzichter op en by het Bergscheveld de heer J. Visser CJzn. Op 30 Dec. a.s. nar* 7 uur is de eerste vergadering van den Raad dezer gemeente in het nieuwe Gemeentehuis vastgesteld. Aan de orde is 1. Offlcieele in gebruikneming van het nieuwe Gemeentehuis. 2. Mededeelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van een lid van h6t Burgerlyk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer A. v. Loon. 5. Vaststelling Algera. politieverordening 6. Vaststelling begrooting Burgerlyk Armbestuur, dienst 1926. 7. Vaststelling gemeente- en bedryfs- begrooting, dienst 1926. Op het tweetal van een beroepen predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier komen Ds. J. D. Barth van Alphen a.d. Ryn en Ds. J. Toisraa van Zaamslag. Vorige week werden door de Meis- jesvereeniging «Dorcas* der Chr. Geref. Kerk ruim 80 kleedingstukken uitgereikt aan de armen dier kerk. Dat de armen hiermede ten zeerste verblijdt waren laat zich begrypen, Door de Meisjesvereeniging der Geref. Kerk «Die den armen geeft leent den Heere* werden vorige week Donderdag 159 kleedingstukken aan de armen uitge deeld. Aan een 44-tal behoeftige gezinnen werden deze kleedingstukken gegeven. Het busje dat by trouwpartijen ten gemeentehuize alhier wordt opgehangen, heeft in het jaar 1925 opgebracht f 70 37. De opbrengst is ten bate van het Burgert. Armbestuur. Met ingang van 1 Jan. is aan den heer Ph. A. Arabags, onderwyzer aan de openbare school te Werkendam en de Werken eervol ontslag verleend wegens overcompleet. Vorige week Dinsdag vierde de Herv. Chr. Jongel.vereeniging «Maranatha* met haar onderafdeelingen in hasr vereeni- gingslokaal het Kerstfeest. Toen de voorz. de heer P. Kornet het samenzijn opende met gebed, was de zaal geheel gevuld. Verschillende voordrachten en opstellen werden geleverd. Een kerst verhaal werd op het doek gebracht door middel van een projectielantaarn, waarby door den heer I. de Lange een verklaring werd gegeven. Te ruim half twaalf uur eindigde Mej. Lammers, presidente der meisjesvereen. «Mirjam* deze vergadering met dankgebed. - Maandagmiddag vierde de kinderen der Zondagsschool «Laat de Kinderkens tot My komen* het Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk. Door den heer A. Bakker werd het Kerstfeest geopend, waarna deze liet zingen Ps. 98 1 en 4, vervolgens ging de heer P. Holster in gebed voor. De kerstboom was evenals andere jaren schit terend versierd. De kerstvertelling werd gedaan door mej. F. Kieboom. De kinderen werden ruimschoots getracteerd. De kinde ren die de Zondagsschool verlieten ont vingen een bijbeltje als gedachtenis aan de jaren door hen op de Zondagsschool door gebracht, Door mej. Kieboom werd te ruim 6 uur het kerstfeest gesloten. Deze week herdacht de heer A. Bakker zijn 25-jarig ambtsjubileum als voorganger van de Zondagsschool «Laat de Kinderkens tot Mij komen*. Benoemd tot Ontvanger der Regi stratie en Domeinen alhier de heer Ritman, thans Ontvanger te Raalte. Donderdag 7 Jan. a.s. nam. 7 uur, hoopt in haar gebouw voor de Chr. Jongel. en Jongem.vereen, «Andreas* op le treden de Weleerw. Heer Ds. Zandt Ned, Herv. Predikant te Delft. Znilichem. In verband met de be noeming van de hear Johan Eering, tot Hoofd der Openbare Lagere School in de gemeente Langerak, verliest de afdeeling van Volks-Onderwijs «Zuilichem en Omstre ken* hiermede haar voorzitter. Alhoewel wij den heer Eering met zijne bevordering van harte geluk wenschen, zien wij hem tcch noode gaan, daar hy een byzondere stuwkracht was voor het Openbaar Ondewys in dit gewest. Wij hopen dat hij, met zyn gezin, in zyn nieuwen werkkring, die hy met 1 Maart a.s. hoopt te aanvaarden, mei de zelfde liefde en toewijding mag blijven voort arbeiden tot den groei en bloei van het Openbaar Lager Onderwijs. Door de N.V. D. Y, Alta's uitgevers- en courantenbedryf te Amsterdam, is met medewerking van het Gemeentebestuur van Waalwijk en van de vereeniging «Waal- wyks Belang* uitgegeven een geïllustieerden Gids voor Waalwyk. De EdelAchtb. Heer E. C. J. Moonen Burgemeester van Waalwyk en den WelEd. Heer M. A. J. van Liempt Voorzitter van Waal- wyks Belang hebben er ieder een kort voorwoord ingeschreven. Verder bevat de Gids beknopt de geschiedenis van Waalwyk, een beschrijving van de plaats, met opgaaf van zyn handel en nyverheid, zyn verbin dingen zoowel per land als over het water, zyn inrichtingen voor onderwys, ontspan ning en tot slot een beschrijving van mooie wandelingen die van uit Waalwijk onder nomen kunnen worden, waarvoor een dui delijke kaart van de plaats en hare om geving is bygevoegd. De rjjk geïllustreerde

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10