Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. io. 4565 Vrijdag I Mm Een pot Kloosterbalsem in huis is een groot gemak Oprichting Waterschap Het Noorderafwaterings- kanaal. BEHOORENDE BIJ HET SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit op houdt? Wordt gij gekweld door ont stoken en rheumatische ledematen, pijn in het hoofd en in de schouders, waterzuchtige zwellingen en urine- stoornissen? Geen wonder dat gij u overdag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om te sla pen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blijven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weet gij, is dikwijls de eerste waar schuwing van verzwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen:hoofd pijn, duizeligheid, zenuwachtigheid, graveel blaaszwakte en waterzuch tige zwellingen. Wacht niet tot het te laat is! Ie dere minuut uitstel kan gevaar voor ontwikkeling 'tot ernstige nierkwa len beteekenen. Herstel uw gezond heid tijdig en gebruik Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. lil He Statenvergad. van 9 Jiüi 1925 werd naar Ged. St. gereüvoyeer'd het voorstel tot oprichting van „Het Noorderafwateringskanaar' met het verzoek de Bijz. Commissie voor de Waterschappen uit te noodigen zich te vergewissen van de gezindheid der streek nopens de al of niet wensche- lijkheid van oprichting van dat wa terschap. De Commissie heeft zich blijkens haar onder dagteekening van 5 Dec. 1925 aan Ged. Staten uitgebracht rap port van hare taak gekweten door in een viertal gemeenten na vooraf gaande bekendmaking aan alle stem gerechtigde ingelanden der water schappen, zoomede aan alle eigena ren van buiten waterschapsverband gelegen gronden, welke belang heb ben bij de peilstanden van het N.- afwateringskanaal, gelegenheid te ge ven zich tegenover haar uit te spre ken over de al of niet noodzakelijk heid van de oprichting van bedoeld waterschap. Nadat aan de stemgerechtigde in- landen van elk der belanghebbende waterschappen en aan de overige grondeigenaren afzonderlijk gele genheid was geboden hun standpunt uiteen te zetten en hunne stem vóór of tegen de oprichting van het nieu we verband te motiveeren, zijn door de Commissie van de gehouden be sprekingen notulen opgemaakt, wel ke mede het resultaat van de plaats gehad hebbende stemmingen ver melden. De bijzondere commissie voorde Waterschappen heeft in voorzegd rapport beknopt het standpunt der voor- en tegenstanders gerelateerd, en het oordeel en de conclusiën me degedeeld, waartoe de gehouden be sprekingen haar hebben gebracht. Zij köint daartoe tot het eindvoor stel de Staten te raden het aangebo den ontwerp ongewijzigd vast te stel len. Tot dit voorstel is zij gekomen niettegenstaande het resultaat der plaats gehad hebbende stemmingen niet heeft uitgewezen, dat de meer derheid der uitgebrachte stemmen daarbij aan hare zijde stond. Ged. St. verliezen geenszins uit het oog, dat het oprichten van een wa terschap tegen het gevoelen eener meerderheid van tegenstanders tot het resultaat kan leiden, dat liet wa terschap werkeloos blijft. Naar hunne meening zal zulks echter alleen dan het geval zijn, wan neer het verzet dier meerderheid ab soluut gefundeerd is. Indien zij ech ter, zooals in het voorliggende ge val, in gebreke moet blijven, aan te toonen ,dat hare tegenkanting inder daad is gerechtvaardigd, dan zouden de Staten in hare taak: en haren plicht te kort schieten, wanneer zij voor dusdanige meerderheid uit den weg gingen en daarmede verhinder den tot stand te brengen datgene, wat door de Bijzondere Commissie voor de Waterschappen door den provincialen Waterstaat en door zeer velen, zij 'tdan momenteel nog de minderheid, in de betrokken streek in het algemeen gewenscht wordt. De besprekingen hebben onmis kenbaar aangetoond, hoe zeer de wa terstaatkundige toestand der streek te wenschen overlaat, en hoe groote behoefte deze heeft aan de voorzie ningen, welke het waterschap beoogt te brengen. De Commissie heeft nog eens na der de groote voordeelen belicht, welke met de oprichting van het waterschap zijn te verkrijgen, en doen uitkomen ,dat doel en opzet van het nieuwe verband ruimte la ten voor de nevenoplossingen, welke in het belang der afzonderlijke wa terschappen zijn gevraagd geworden. Ook al zou het nieuwe waterschap er voorloopig niet toe komen om eenig verbeteringswerk uit te voe ren, dan zou alleen het bloote feit, dat het Rijk hetzelve met de rege ling der peilstanden op het kanaal wil belasten reeds voldoende de op richting van het waterschap wetti gen. Ged. Staten zijn echter met de Commissie van oordeel ,dat weldra ook bij de tegenstanders het inzicht zal groeien, dat het waterschap tot grooter nut geroepen is en dat een welbegrepen eigenbelang en het be sef van den plicht om ook het alge meen belang te dienen hen geleidelijk er toe zal voeren hetzelve tot volle werkzaamheid te brengen ten eigen voordeele en ten gemeenen bate. Zij blijven dan ook van meening, dat (de oprichting van het waterschap de streek tot heil zal strekken en ma ken mitsdien in volle overtuiging het advies der Commissie tot het hunne. Mitsdien geven zij de Staten in overweging het aangeboden voorstel ongewijzigd vast te stellen. Aan het rapport der commissie ontleenen wij nog: Bij de gehouden besprekingen vond onze commissie bij herhaling gelegenheid te constateeren, dat ge heel onjuiste inzichten bestonden aangaande doel, kosten en strekking van het op te richten waterschap. Bij velen toch bleek de meening te bestaan, dat door de oprichting van het waterschap mede zou worden vastgelegd de uitvoering van de wer ken, welke in het aan het voorstel toegevoegd rapport van den Hoofd ingenieur van den provincialen Wa terstaat zijn aangegeven. Met nadruk werd er door onze Comm. [0\p gewezen ,dat het nieuwe lichaam in deze geheel vrij zou blij ven tot oordeel en beslissing, en dat de door genoemden ambtenaar voor gestelde werken alleen zijn bedoeld als richtsnoer en aanbeveling, waar aan li et homend bestuur echter hoe genaamd niet zou zijn gebonden. Voorts bleken meerdere belang hebbenden van meening, dat de in het ontwerp ^oprichtingsbesluit aan genomen Massificatie voor de hef fing van omslag als een definitieve was aan te merken, welke blijvend zoude gelden voor de in de toekomst te heffen lasten. Onze Commissie vond gelegenheid ook deze onjuiste zienswijze recht te zetten. Bij de gehouden besprekingen werd onze Commissie mede in staat gesteld te wijzen op een bijzonder voordeel, hetwelk met de oprichting van' het waterschap zal worden ver kregen, door de instelling van een centraal lichaam toch zal de moge lijkheid worden geschapen om niet de Regeering te onderhandelen en tot accoord te komen ter zake van de regeling van de peilstanden op het kanaal. Tot heden is de toestand immers zoo, dat de Rijkswaterstaat, dikwijls geen gevolg kan geven aan verzoe ken van belanghebbenden bij water- inlating, om opzetting van het ka naalpeil, omdat terzelfder tijd door belanghebbenden bij waterloo- zing om v e r 1 a g i ng van het kanaal- peil wordt gevraagd en dan geen andere uitweg overblijft om deze te genstrijdigheid van belangen te over bruggen dan het kanaalpeil onveran derd te laten. Verwacht mag worden, dat een centraal bestuur hetwelk beide te genstrijdige belangen wikt en weegt en daardoor in staat is te beoordee- len op welke wijze die belangen tot elkaar zijn te brengen, wel bij1 de Regeering gehoor zal vinden en van Haar reeds aanstonds zal vermogen te verkrijgen eene regeling van het kanaalpeil, welke met beide belangen rekening houdt tot bevrediging van diverse partijen. Insgelijks zal de regeering bereid zijn met een centraal bestuur van gedachte te wisselen over de toe kenning van subsidie in de kosten van uit te voeren werken, omdat dusdanig bestuur bij doel en opzet dier werken zal rekening houden met het belang van het geheele gebied, terwijl de afzonderlijke besturen uit- teraard meer geneigd zijn slechts hel oog te richten op het belang van het eigen waterschap, als gevolg waarvan overigens gegronde aan spraken op subsidietoekenning zoo licht in gevaar kunnen worden ge bracht. Zoo schijnt het ons niet twijfel achtig, of de regeering zal eerder besluiten subsidie te verleenen in de kosten van eene nabij Wijk te ma ken sluis tot inlating van versch drinkwater, wanneer de aanvraag daartoe uitgaat van een centraal li chaam, hetwelk gelijktijdig voorzie ningen heeft beraamd ,tot uitkeering van eventueele schade en nadeel, wel ke de aflating van dat water aan andere polders zal kunnen veroor zaken, dan wel wanneer dat werk wordt uitgevoerd door de Watersch. de Polders van Wijk, Veen en de Biesheuvel, welke, ook al zouden zij dat willen, niet bij machte zijn in hunne deswege opgemaakte plannen voorzieningen als bovenbedoeld op te nemen, omdat die buiten hun ter ritoir reiken. Het is de vaste overtuiging onzer commissie, dat het slechts van de streek zelve afhangt, d. w. z. van haar goeden wil om door middel van het op te richten waterschap te ko men tot de uitvoering van die wer ken, strekkende ten algemeenen bate om verzekerd te zijn van de finan- ciëele hulp der Regèering. Die goede wil is bij de gehouden besprekingen nog weining aan den dag getreden; herhaaldelijk toch moest worden ervaren, dat onge neigdheid bestond om erkenning te geven $an inderdaad gerechtvaar digde aanspraken van beteekenende minderheden op verbetering, om me de te werken aan verbeteringen, waardoor slechts anderen zouden worden gebaat, of om te bewilligen in oplossingen, welke het eigen be lang met dat van den ander zouden vermogen te vereenzelvigen. Die oneenigheid bleek haar grond te hebben deels in beduchtheid voor benadeeling van het eigen belang, deels in vrees voor kostenbetaling, deels in gemis aan gemeenschapszin, hetwelk soms zoo ver ging, dat zelfs het vooruitzicht op algelieele vrijstel ling van lasten niet tot medewerking vermocht te bewegen. Tegen benadeeling van belang kan worden gewaakt niet slechts door de betrokkenen zelve; die immers medezeggenschap hebben bij de be slissing over de uitvoering van wer ken, doch ook door liet Rijk en de Provincie, die hun geldelijken steun ongetwijfeld zullen onthouden aan werken, welke in strijd met de bedoeling, welke bij de oprichting van het waterschap heeft voorge zeten, de belangen van den een zou den opofferen aan die van den an der. j Het bezwaar, dat de oprichting van het waterschap betaling van lasten zal meebrengen, schijnt ons al heel weinig gemotiveerd de ge houden besprekingen hebben name lijk onweerlegbaar aangetoond, dat de waterstaatkundige toestand in ver reweg de meeste van de betrokken waterschappen nog veel te wenschen overlaatnu is het toch redelijk, dat wordt bijgedragen in de kosten van werken, welke daarin verbete ring zullen brengen. Voor zoover gemis aan gemeen schapszin oorzaak is van de onge neigdheid om mede te werken aan de totstandkoming van de ten ge meenen bate strekkende werken, hebben de Staten naar het oordeel der Commissie tot taak en plicht de (minderheden in bescherming te nemen tegenover de meerderheden, door aan eerstgenoemden althans de gelegenheid te geven hare belangen erkend en behartigd te krijgen. Onze Commissie heeft goed ver trouwen, dat die minderheden daar in mettertijd zullen slagen. Wij zijn allerminst beducht, dat de tot dusverre ondervonden tegen werking zich in het nieuwe water schap verder zal accentueeren en hetzelve tot werkeloosheid zal doe men. Wij koesteren eerder de verwach ting, dat de huidige tegenstanders eenmaal door hun gezond oordeel en welbegrepen eigenbelang er toe zullen worden gebracht hun stand punt te herzien. Voorts moge hier met nadruk wor den gewezen op het groote voor deel, dat het nieuwe waterschap mede tot taak heeft te voorzien in het gebrek aan zuiver water, waar van de behoefte voor mensch en dier uit de gehouden besprekingen opnieuw is gebleken. De commissie vermeldt verder nog o.a. dat de belanghebbenden in den Zuidhollandschen Polder met bijkans eenparigheid van stemmen zich heb ben verklaard tegen de opneming van hun polder in het groote ver band, omdat hunne gronden naar hunne meening hoegenaamd geen be lang zouden hebben bij eene peils- verlaging op het N.-afw.kanaal. Het waterschap vergeet echter, dat als gevolg van zijn bevoorrechte po sitie de loozing van de bovenliggen de polders wordt vertraagd, dus on gunstiger wordt. Versnelde en verbeterde wateraf voer van boven zou misschien voor het waterschap de Zuidhollandsche Polder minder vlugge loozing van zijn water kunnen beteekenen, wan neer dit nadeel voor hetzelve niej werd geneutraliseerd door peilsverla- ging op het kanaal. Wanneer dus de bovenliggende polders aan een betere waterlossing zullen zijn geholpen, heeft de Zuid hollandsche Polder wel degelijk be lang bij die peilsverlaging. De commissie kan er niet toe ko men het egoïstisch standpunt van het waterschap te billijken en meent, dat in deze aan allen gelijke berech- tiging toekomt. Hiervoor bestaat te meer aanlei ding, omdat de nieuwe toestand aan dat waterschap nog het voordeel zal brengen ,dat het ten allen tijde en ononderbroken van het kanaal zal kunnen profiteeren voor den afvoer van zijn water. Doordat toch de watervoorzie ning in de toekomst vanuit Wijk zal plaats hebben en niet meer van uit het N.-afwateringskanaal, zal het kanaalpeil deswege niet meer behoe ven te worden opgezet, en zullen dus de periodes, waarin tot dusver niet kon worden geloosd, komen te vervallen. Het waterschap zou zelfs over zijn geheele gebied van dit verlaagd en constant kanaalpeil kunnen profitee ren en eventueel kunnen afzien van een plan tot overneming van een electrisch gemaaltje van ;het Rijk, teneinde met behulp daarvan een ge deelte van 'zijn polderwater pp die Bleek en Oostkil uit te slaan. Het zou immers door dit water evengoed en met minder kosten op het Noorderafwateringskanaal kun nen afleiden. Bedoeld waterschap behoort even goed als de overige, welke hun wa ter op het kanaal loozed, in het groo te verband thuis. Ten slotte maakte dat waterschap er bezwaar tegen; dat het door op neming in liet nieuwe verband ge noodzaakt zal zijn in deszelfs las ten bij te dragen. Het zou te overwegen zijn dat wa terschap geen lasten op te leggen, indien deszelfs waterlossing door de uit te voeren werken in geen betere conditie kwam dan voorheen. Blij kens het vorenstaande zal die water afvoer door een verlaagd en con stant kanaalpeil echter wel degelijk worden verbeterd. De commissie acht het niet rede lijk, dat die voordeelen om niet en ten koste van anderen worden ver kregen en meent daarom, dat be doeld waterschap ook in de kosten dier werken eenig aandeel, geëven- redigd aan deszelfs belang, behoort te dragen. Bij de gehouden besprekingen met de belanghebbenden in de water schappen de Polders van Wijk en Veen, is de wensch geuit, dat door de Staten alsnog in het oprichtings besluit zou worden vastgelegd, dal de afwatering dier polders zal wor den verbeterd. Voorziening ten deze werd nood zakelijk geoordeeld, omdat de tot he den op den Alm en Gantel gerichte loozing van die polders ongunsti ger is geworden als gevolg van het (feit, dat de lager op dien Alm uit slaande waterschappen door verrui ming van de capaciteit hunner ge malen meer water op den Alm en Gantel zijn gaan uitslaan. Thans zal het de taak van het nieuwe waterschap zijn ook deze aan gelegenheid te onderzoeken en te be slissen, of en zoo ja op welke wijze eene verbetering van de waterlos sing in genoemde polders kan wor den verkregen. Mocht blijken, dat er voor andere rolders redelijke bezwaren aan deze ossing op het Noorderafwaterings- tanaal verbonden zijn, dan kan een verbeterde lossing op den Alm wor den ter Rand genomen waarmede aan den wensch van de polders van Wijk en Veen zal zijn tegemoet ge komen. Zooals wij boven echter reeds heb ben uiteengezet behoort de nieuwe instelling^ vrij te zijn in hare beslis sing omtrent de keuze van de wer ken, welke zullen worden uitgevoerd, en moet zij dus niet vooraf aan be paalde verbeteringswerken worden gebonden. Ongetwijfeld zullen de ingelanden van het nieuwe verband door den wensch van de polders van Veen en Wijk er toe worden gebracht de kwestie van den verbeterden water afvoer voor die polders nader te on derzoeken. De belanghebbenden in die pol ders hebben wel zooveel medezeg genschap in het nieuwe waterschap, dat zij mogen verwachten dat met hun wensch zal worden rekening ge houden en daaraan zoo mogelijk zal worden voldaan. Zij zullen echter goed doen met niet bij voorbaat de inwilliging van hun wensch te eischen en daardoor in gevaar te brengen de noodzakelij ke oplossing van het vraagstuk der waterverversching van de streek tot schade niet alleen van henzelf, doch van het geheele gebied. De streek wacht met ongeduld op die oplossing en het zal mede de taak van het nieuwe waterschap zijn, een einde te maken aan den onhoudba ren toestand, dat geheele gebieden niet of onvoldoende van versch drinkwater voor mensch en vee kun nen worden voorzien; thans wordt dat water uit het N.-afwateringska- naal door opzetting van deszelfs peil slechts aan enkele gebieden toege voerd nadat het vaak geruimen tijd daarin is opgehouden en over groo tten afstand is moeten worden opge stuwd. Door de nabij Wijk te bouwen in- laatsluis wordt de watervoorziening der streek (onafhankelijk [gemaakt van het kanaal, en zal steeds en aan een ieder versch stroomend drinkwater kunnen worden toegevoerd. De streek zal het temeer moeten waardeeren ,dat hare watervoorzie ning door het nieuwe waterschap wordt losgemaakt van het Noorder afwateringskanaal, waar nog kort ge leden is gebleken, welke gevaren het ontleenen van drinkwater aan dat kanaal voor haar oplevert. De Commissie heeft op het oog de typhusepidemie, welke onlangs in de gemeente Dussen heeft geheerscht en voor de geheele streek een bedrei ging inhield, doordat de gemeente Dussen haar afvalwater loost op het Noorderafwateringskanaal. Het is slechts aan de gelukkige omstandig heid te danken geweest, dat de epi demie niet in den zomer is opgetre den, dus het kanaal niet is behoeven te worden opgezet, dat het door Dus sen besmette kanaalwater niet naar elders is overgebracht. Resumeerende luiden de conclu sies van de commissie dat de tegen het aangeboden ontwerp tot oprich ting van het waterschap „Het Noor derafwateringskanaar' ingebrachte bezwaren, naar de meening der com missie deels ongegrond, deels over dreven zijn dat aan de verwezenlij king van de geuite wenschen om dat waterschap dienstbaar te maken aan bepaaldelijk aangewezen verbeterin gen of voorzieningen, des geraden door het waterschap Zal kunjnen wor den voldaan en dat het belang der streek vordert, dat doel, opzet en omvang van het waterschap, zoo als die in het aangeboden ontwerp werden belichaamd, ongewijzigd blij ven. Dienovereenkomstig geeft zij Ged. Staten in overweging den Staten te raden het aangeboden ontwerp on gewijzigd vast te stellen ten daarop de* Koninklijke goedkeuring aan te vragen. ('s Bosch. Ct.) Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Kiettw^lad Akker's Klooster balsem is door zijn bijzondere eigen schappen onover troffen bij ontvel lingen, schrammen brandblaren, puis ten, wonden, zwe ren, insectenbeten, wintervoeten.Ook bij spierverrekkin- gen, spit, spier pijnen, rheumatiek Groot» pot van 20 gram 50 etnt. Alom verkrijgbaar, Pot tea 50 gr. f 1.» 1100 gr. 11.75, nog voordetbgtr.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5