Derde Blad voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO. 4565 PUROL FOTJILLETON. Bij Ruwe SchraleHuid Plaatselijk Kieuws „Het Kasteel van Kerlor". scfvualz iijijim-'iuute huid. BEHOORENDE BIJ HET Alm kerk. Mej. G. A. Dijk alhier is benoemd als onderwijzeres aan de O. L. School te Oudendijk bij W oudrichem. J.l. Zondag werd alhier in de Herv. Kerk een' gift van f 60 gecol lecteerd voor den armen. Tot ouderling en diaken in de Herv. Kerk alhier zijn herkozen de beer en J. Pruissen en C. de Boer Jz. respect, als ouderling en diaken. Andel. Op Dinsdag 5 en Woens dag 6 j.I,an. a.s. hoopt de Jongel. Ver. „Vreest God eert den Koning" haar jubileum vergaderingen te houden ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der vereeniging. Op Dinsdag 5 Jan. zal door Ds. A. P. Lanting van Wolphaarsdijk, oprichter der Ver. een feestrede worden gehouden. Op Woensdag 6 Jan. zal de ver gadering meer een feestvierend ka rakter dragen. Door de leden zelf zullen onderwerpen worden behan deld. Door vriend A. Verbeek „Da niël" door J. Versteeg „De Levens keuze", door B. v. Andel „Ons doel en streven". Op alle onderwerpen is gelegenheid tot bespreking. Deze beide avonden beloven veel, laat ieder die belangstelt in het werk onzer jongeren, door zijn trouwe op komst hun arbeid steunen. Op 31 Dec. a.s. des namiddags vau 1 tot 2 uur zal alhier in de con sistoriekamer der Ned. Herv. gem. gelegenheid worden gegeven tot het betalen der zitplaatsgelden over 1925, terwijl dan tevens de verhuring zal plaats hebben voo|r 1926. Aangifte voor den dienstplicht lichting 1927, moet alhier geschieden op 5 Jan. ,a.s. des n.m. tusschen 1 en1, 2 uur. Beneden Langstraat. De prijs der vette varkens weet zich nog steeds te handhaven. Bij geregelde vraag en minder wordenden voorraad, be steedt men nog 92 a 94 ets per K.G. levend gewogen. Jonge biggen gelden bij geringen aanvoer f 15 a f 20 p. st. 191 De Kerlor keek den man minach tend aan en haalde daarop zijnpor- tefeulle te voorschijn. Hij telde een aantal banknoten die daarin waren. Hier heb je voorloopig 10.000 fr. man, maar nu ook beenen gemaakt. De Slak nam reeds zijn kar op, na het geld in den zak' te hebben geduwd. Op dit oogenblik naderde een rijtuig met twee paarden. Georges de Kerlor bleef eensklaps staan; hij had de dame en den heer herkend die er in zaten. Blijft staan, gebood hij den scha renslijper. Toen wenkte hij den koetsier en deze hield stil. Georges liep op het rijtuig toe en sprak in groote opgewondenheid ee- nige woorden. De Slak zag, hoe de dame achterover viel, alsof zij haar bewustzijn zou verliezen, maar hoe zij zich terstond daarna weer op richtte. Er werd nog heel wat gesproken bij het rijtuig, doch de Slak ver stond er zoo goed als niets van. Eenige minuten later kwam de Kerlor weer bij den scharenslijper. Waar staat ge met u kermiswa gen, vroeg hij. De Slak noemde het kerkplein van Brakel. De heer J. Eering, on- derw. alhier ,is benoemd tot Hoofd der O. L. School te Langerak. Zooals gemeld herdacht de Ed Achtb. Heer S. v. Dalen op 21 Dec. den dag, waarop hij 25 jaar als Burgemeester van Brakel en Poede- roijen in functie was. (Des voorm. 10 uur werd de jubi laris vergezeld van zijne echtgenoote afgehaald per auto, ontvangen in de feestelijk versierde Burgemeesters- I kamer ten gemeentehuize, tol het in ontvangst nemen van de gelukwen- schen van het secretarie- en politie personeel waaronder ook de ontvan gers van beide gemeenten, de brig.- tit. der rijksveldw. en de Directeur der Electr. Centrale. Namens hen werd den burgemeester als stoffelijk blijk van waardeering en hulde een zilveren inktgarnituur en aan Mevr. Van Dalen jeen keurige bloemenmand aangeboden. Te elf uur werd de commissie uit de ingezetenen van Brakel aan gediend, ditmaal aan het woonhuis van Z.Ed.Achtb. Bij monde van den heer E. Klop, wethouder werd de Burgemeester en zijne familie ge complimenteerd namens de Brakel- sche Burgerij en als blijvend aanden ken aan dezen dag aangeboden twee lederen clubfauteuils met bijbehoo- rende rooktafel. Evenals des mor gens ten gemeentehuize was de Bur gemeester ook thans zeer getoffen door deze huldeblijken en dankte me de namens zijne echtgenoote in war me woorden voor de bewezen hulde en sympathie. Nauwelijks was deze plechtigheid ook weder afgeloopen en terwijl ten woonhuize van den jubilaris reeds een groote drukte heerschte en veel bezoekers aanwezig waren, of daar vervoegden zich de commissies uil de ingezetenen van Aalst en Poede- roijen. Iiier werd het woord gevoerd o.a. door den Wethouder te Poede- roijen en werden 'aan den Burge meester en zijn echtgenoote aangebo den van elk der dorpen een paai' zil veren cadelabres. ;Door de Muziekver. „Prins Hen drik" te Aalst werd te half twee en door de Muziekver. „Oefening Baart Kunst" te Brakel te half vier een serenade gebracht aan het hoofd der gemeente. Ook werd vanwege beide vereen, een stoffelijk blijk van hulde aangeboden. Gedurende den geheelen dag be merkten wij fen huize van Z.E.Achtb. vele personen zoowel van in als bui ten de gemeente op, die hunne geluk- wenschen wenschten te voegen bij de vele, die de Burgemeester van Brakel en Poederoijen in ontvangst had te nemen. We zagen daar behal ve de wethouders, ook raadsleden van beide gemeenten, onderwijzend personeel en vele andere ingezete nen en autoriteiten waaronder ook Mr. Ridder van Rappard, Lid van de Tweede Kamer en Mr. v. Ommeren, Kantonrechter te Heusden. Waar de E.Achtb. Heer v. Dalen op den dag van zijn zilveren ambts jubileum voorts nog ontving talrijke gelukwenschen en stoffelijke blij ken van hulde uit zijn omvangrijken kring van persoonlijke vrienden en familie, daar kan gezegd worden dal het hem allerminst op dezen dag aan belangstelling heeft ontbroken en wij gelooven dan ook wel, dat dit feest bij den Burgemeester en zijne familie in dankbare herinnering zal het nabij zijnde dorpje. Goed, ga er heen, wij volgen u onmiddellijk. De Slak wachtte nauwelijks die woorden af, hij had er zijn redenen voor om eerder bij Zéphyrine te we zen dan die heeren en dame. Daarom liet hij zijn slijperskar maar in den steek en liep,; dwars door het veld heen, zoo'vlugl zijn beenen hem maar konden dragen, naar het dorpje, waar zijn wagen stond. Zéphyrine. Hé, Fifi, riep hij uit. in de verte, zijn handen als spreek buis gebruikend. Zijn dikke wederhelft verscheen, zij had Claudinet bij den arm,, en diende hem nu en dan een slag toe. Toen zij de Slak zoo snel zag ko men aanloopen, hield zij op. Een buitenkansje riep hij uit, toen hij eindelijk heigend voor haar stond, weer twintig duizend francs. En de helft heb ik al ontvangen. Zijn vrouw keek hem zeer ver wonderd aan. Wat is dat weer? O, ik zal het je wel uitleggen. Waar is Fanfan. Je moet hem nu missen, en dat spijt je erg hoor, heel erg, begrepen. Fanfan is er niet, ik zoek hem overal tevergeefs, die beroerde kwa- j ongen. Maar Claudinet zal toch wel we ten waar hij is? Claudinet zegt: dat hij het niet weet, maar ik begrijp het wel, hij blijven. Capelle. De heeren J. Verbeijden en J. Rozenbrand zijn herbenoemd als ouderling en de heer A. Verhoe ven Sr. en J. v. Pelt Mzn. als diaken bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Bij de Ned. Herv. gem. te Lex- rnond is beroepen Ds. A. Meijers, Ned. Herv. Predikant alhier. Dezer dagen had H. C. het on geluk van een bankje te vallen en zich dermate te bezeeren dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. ,De plannen van een vaste ijs baan door de Capelsche ijsclub zijn reeds zoover gevorderd, dat we kun nen meedeelen, dat deze baan komt op een terrein in den Binnenpolder aan den Labbegatschen Dijk. Hel plan is om twee banen van ongeveer 250 M. lengte en 12 M. breedte aan te leggen. Ie Kerstdag had des morgens te dezer plaatse een aanrijding tus schen een auto van den heer J. R. uit 's Bosch en een fietsrijder plaats, met het noodlottig gevolg dat de fietsrijder de heer J,, V. uit jde 'Nieuw- straat vrij ernstig gewond werd. Met de auto waarmede het ongeluk ge beurd was, werd J. V. vervoerd naar Dr. Kohier alhier, waarna het (Slacht offer per ,auto naar zijn woning werd getransporteerd. Met de kinderen der Ned. H. Zondagsschool werd den len Kerst dag des middags half twee in de Ned. Herv. Kerk alhier het Kerst feest gevierd onder leiding van Ds. A. Meijers en het personeel der Zon dagsschool. Door de kinderen wer den geleerde Kerstliederen gezongen en onderwijl werden ze onthaald op versnaperingen, terwijl ieder kind .als aandenken een verrassing kreeg. Hoogst voldaan keerden jde kleinen na afloop met opgetogen gezichten druk kabbelend over het genolene huiswaarts. J.l. Woensdagmiddag werd in de Ned. Herv. Kerk aan den Loon- schendijk het Kerstfeest gevierd dooi de kinderen van de Chr. School al hier. De leiding berustte bij het hoofd dier school, welke na liet la ten.zingen van Ps,. 98 vers 2 in ge bed voorging. Hierna werd gelezen Lucas 2 vers 1 tot 20, waarna dooi de kinderen een Kerstlied werd ge zongen. Alsnu volgde een uiteenzet ting van de Kerstgeschiedenis. Gedurende de pauze werden ver schillende liederen gezongen en on derwijl werden de kleinen onthaald. Tenslotte werden nog verschillende verrassingen uitgedeeld en dit feest met dankgebed en het zingen van den Lofzang van Zacharias gesloten. Iedereen keerde hoogst voldaan huis waarts. Drongelen. De wegen alhier zijn weder evenals vorige winters onbe gaanbaar. Drongelen zal nog ver maardheid krijgen of bezit dit wel licht reeds door zijn buitengewoon slechte slappe wegen. Wanneer toch zullen de besturen die het aangaat, eens afwijken van hun tot in den treure toe volgehou- den begrinding met grind, waarvan j telkenjare opnieuw blijkt dat het na- I genoeg weggegooid geld is, en eens zoo modern worden om voortaan basaltsteenslag te gebruiken. De pro vinciale wegen overal toch daar reeds jaren de goede uitkomsten daarvan zien, maar hier houdt men nog maar steeds aan het oude vast, tot eigen wil het niet zeggen. En een hevige vuistslag kwam neer op den schouder van den ziekelijker) knaap, zoodat hij wankelde en haast gevallen was. Het helpt je niet, of je mij al slaat, zei hij echter glimlachend, Fanfan is er van door, je krijgt he,m nooit weer te zien, hij is al een heel eind weg. Wat drommel is dat, riep de Slak uit. Claudinet vermaakte zich met de woede der beide menschen. Hij had er genoeg van nooit an ders dan slaag en droog brood te krijgen, waagde hij te zeggen. Hij gaat naar zee, op een schip kunnen ze hem best gebruiken. Wacht, deugniet, zeide Zéphyrine en zij wilde hem een fernien slag op zijn gezicht geven. Maar de Slak hield haar arm te gen. Je moet hem niet slaan. Daarmee komen we niet verder. We moeten hem zoo gauw mogelijk in zien te halen. Maar dat kunnen we niet, Ik kan hem de politie toch niet achterna sturen? Dan zou er wat moois voor mij uit voortkomen. Wat moeten we doen? Wat moeten we doen? Op dit oogenblik kwam er een rij tuig in snellen draf op den dorpsweg aanrijden. Twee heeren en een da me zaten er in. Op het kerkplein hield het stil. De Slak en zijn vrouw stonden schade en enorm veel ongemak voor velen. Dussen. Zondag 20 Dec. hield de ZEerw. Pater de Groot uit Kaatsheu vel in de beide H. Missen een gf- scheidspredicatie bij diens a.s. ver trek {naar de missie te Borneo op 31 Dec. 1925. Dat de parochianen den vierjarigen werkkring van dien ZEerw. Pater, als dienstdoende ka pelaan alhier ,zeer op prijs hebben gesteld en dat ze dezen Pater allen beminden moge blijken uit de op brengst der gehouden collecten, de ze brachten te Dussen ruim f 300 op, terwijl ZEerw. namiddags ook nog eene predicatie hield te llank welke ook nog ongeveer f 100 opbrachten, zoodat dus ruim f 400 aan ZEerw. kon worden afgedragen. Bij A. V. alhier brandde den schoorsteen uit, welke door de be woners kon worden gebluscht. Zondagavond botsten 2 wiel rijders tegen elkaar in de buurt van het Keizersveer. Beiden kwamen te vallen en moesten de reis te voet vervolgen daar beide rijwielen nog al gehavend waren. lsten Kerstdag bracht de Fan fare „Wilhelmina" alhier eene se renade bij den ZEerw. Pater W. Rie- tra S.J. Zijn Eerw. dankte voor deze attentie en bood een gesloten couvert met inhoud aan. Donderdagavond geraakte de auto N 10146 bij het uitwijken door den doorweekten kant van den weg zoodanig vast, dat deze met behulp van een paard en vele personen weer op den weg gebracht moest worden. Na ruim een uur gewerkt te heb ben stdnd de auto weer op den weg en kofn na eenige reparatie aan de stuurinrichting zijn weg vervolgen. Door de vele regens staat het geheele Noorderveld onder water. De R.K. Tooneelvereen. alhier gaf met de Kerstdagen een goedge slaagde en druk bezochte uitvoering. Drnnen. Veiling 23 December. Goudreinetten Bellefleuren Zoete appelen Spruiten Juin Knolrapen Peen Witlof Roode kool Witte kool Savoje Schorseneelen Selderij Preij Eethen. 1020 ct. per K.G. 8—16 ct. per K.G. 7-15 ct. per K.G. 1524 ct. per K.G. 49| ct. per K.G. 11| ct. per K.G. 23 ct. per K G. 20—26 ct. per K.G. 48j ct. per stuk. 35 ct. per stuk. 1—4 ct. per stuk. 37 ct. per bos, 523 ct. per bos. 4|22 ct. per bos. De inzameling voor het 's-Gravenioer. Ten verzoeke der Tuin- en Landbouwvereen. hield de heer A. Th. Ariëns, rijks vee teeltcon sulent te Ginniken alhier een be langrijke lezing voor de veeverbete ring. Na afloop werden spreker nog j tal van vragen gesteld, die allen op gepaste wijze werden beantwoord. Giessen. Op Zaterdag 9 Jan. a.s. zal het muziekgezelschap AndeTs Fanfarecorps" te Andel alhier in de openbare school een uitvoering ge ven. Naar we vernemen is door den heer G. Verhoeven met ingang van 1 Jan. a.s. ontslag aangevraagd als tijdelijk gemeente-ontvanger. Gameren. Onder leiding van den WelEd. Heer H. Parren, Muzieklee raar te Zaltbommel, kwam 2e Kerst dag ons Fanfarecorps „Prinses Ju liana" met een uitgelezen program ma op de planken. Een tiental nummers werden op meesterlijke wijze op hare bestem ming gebracht. In de pauze werden doer enkele leden van P. J. voor drachten opgevoerd waarbij één too- neelstuk in vier bedrijven, getiteld: „Onteerd". Keurig werd dit alles af gewerkt, daarvan getuigde de stille aandacht en het daverend applaus. Met groote tevredenheid mag de vereen, qp dezen avond terugzien. Niettegenstaande liet muzieklokaal over groote ruimte beschikt was het zoo vol dat velen zich met een staan plaats moesten tevreden stellen. Dikwijls worden op verschillende plaatsen klachten geuit over balda- j digheden welke door opgeschoten jongens met de lange winteravonden worden uitgehaald, doch er valt hier niet over te klagen, de vele vereeni- gingen, zang en muziek nemen veel i tijd in beslag. Steunt dus elke nut- I tige vereeniging. j Herpt. Toen H. V. aan het spek rooken was, viel een van zijn stuk- ken spek door den haak in het vuur, I hetwelk een geweldige vuurzee gaf. Ijlings toegeschoten hulp wist door middel van een brandbluschapparaat de vlammen meester te worden, en het brandje tot een minimum te be perken met als overschot gebraden spek. f Land van Altena. De voorgestelde melkprijsverlaging per 25 Dec. 1.1. voor induslriemelk van l cent per Liter is door de Aigem. Verg. van den Bond van melkveehouders in Z. H. geaccepteerd. Meeuwen. Naar wij vernemen zal de heer A. L. de Graaff en Co. met ingang vant 2 Jan. 1926 een pakket- Roode Kruis heeft in deze gemeente plaats gehad met welwillende mede werking van heeren Hoofden dei- scholen, door een twaalftal jonge dames. De opbrengst was als volgt: Te Eethen f 8.90, Genderen f 8.35, Heesbeen en Doeveren f 8.06, Dronge len f8.05, Bab.-Broek f7.en Meeu wen f5.10. Totaal f45.46. De burgemeester van Eethen brengt ter kennis van belanghebben den, dat in Jan. a.s. voor den Dienst plicht moeten worden ingeschreven personen die geboren zijn in 1907. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid wor den gegeven ter gem.-secretarie van 4 tot en im'et 9 Januari a.s. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de openbare kennis geving. buigend naast het rijtuig, maar zon der een woord te spreken. Zij waren radeloos. Waar is het kind, riep de Kerlor, gauw, gauw. Het kind. Mijn kind herhaalde Hé lène. Toen kreeg Zéphyrine een inge ving. Zonder haar man te raadplegen, trad zij op Claudinet toe, die achter hem stond, zij duwde hem naar vo ren en zeide: Daar. Wat, riep de Kerlor verschrikt uit. toen hij dien kleinen teringlijder zag. Hij was uit het rijtuig gesprongen en had ook Hélène er uit geholpen. Herkent u hem niet, dat komt om dat hij zoo is gegroeid, liet engeltje, hernam Zéphyrine. Is hij dat? riep Hélène uit op een toon, die zelfs de Slak deed ontroe ren. Zij wende haar bleek gelaat naar haar man en fluisterde dezen met heesche stem in het oor: Moordenaar. Toen kreeg echter haar moederlijk gevóel de overhand. Je bent toch mijn kind, riep zij, vloog op den bleeken Claudinet toe, sloot hem in haar armen en bedekte zijn gelaat met kussen. van handen en Gelaat .Doos 30*60-90cl IC. Een kleine zwerver. Toen Fanfan reeds een eind weg was en den wagen uit het .gezicht had verloren, keerde hij toch nog eenmaal terug. In vluggen ren snelde hij naar het kerkplein. Dat was leeg. De wa* gen was er nog, maar Claudinet niet meer. Deze had zich op zijn armzalig leger geworpen om te schreien. Fanfan bedacht zich. Met zijn vroege wijsheid begreep hij, dat hij i niet opnieuw afscheid moest nemen. Hij naderde den wagen tot op eenige schreden afstands en stak er drei- I gende de hand naar uit, met zijn bundeltje kleeren onder den anderen arm. Vaarwel, oude kast, ik hoop uniet meer weer te zien. Toen liep hij op een drafje weer weg, nu zonder ook maar eenmaal om te kijken. En hij liep steeds vlug voort, bang dat men hem ach tervolgen zoii. Nu en dan meende hij schreden achter zich te hooren. Eindelijk kon hij niet langer. Hij hijgde hoorbaar, stond stil en wierp zich languit in het gras aan den kant van den weg. Toen hij eenigen tijd had uitgerust, bemerkte hij een vree- selijken dorst te hebben. Hij stond weer op en liep voort tot hij bij een beek kwam, waaruit hij met zijn hand water schepte en gretig dronk. Kicnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9