u U i UitgaveFirma L, J* VEERMAN, Heusden* If#K 4568 Woensdag 13 Januari 1926 Proclamatie van H.M. de Koningin. I iSuiteiilandscli Overzicht. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". '■AND VAN ALTENA Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. u n r p Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Adiertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Teruggekeerd van mijn bezoek aan de door den watersnood getroffen streken is het mij eene behoefte een persoonlijk woord tot iinjjn volk te richten. Naast dank aan God, zij dat een woord van oprechte waardeering tot de redders der kostbare levens die in gevaar verkeerd hebben, zoowel als tot allen die medewerkten tot het liefdevol onthaal, dat den van hun dak beroofden alom bereid is. Niet minder waardeering heb ik voor hen, die rust noch kracht heb ben ontzien om verder onheil te kee- ren en die niet versagen waar nog steeds onvermoeide werkzaamheid geboden is. Ik ben verzekerd van uw aller innig medeleven met het leed dat zoo velen getroffen heeft, een leed, waarvan ik zelf getuige ben ge weest. Kennende de kracht die er van uitgaat zich gedragen te weten door gemeenschappelijk gebed, zoowel voor de door den watersnood getrof fenen als voor de verdedigers onzer dijken zullen allen zonder onder scheid een wensch vervullen, wan neer zij zich daarin met mij veree nigen. WILHELMINA. Het Hongaarsche schandaal trekt nog steeds begrijpelijkerwijze de aandacht. Er hebben voortdurend arrestaties plaats en de eene onthulling volgt op de andere. Thans is men echter ook van regeerings- zijde begonnen met het muilbanden van de pers. Het eerste slachtoffer daarvan was, gelijk wij al eerder meldden, de liberale Vihg, die een week lang niet mag verschynen, omdat het z.g. »Hongar|je's buitenlandsch-politieke belangen benadeelde Dit was een vreemde maatregel, omdat de eenige zonde van de Vilag bestond in het opnemen in vertaling van een uittreksel eener beschouwing in de Voss. Ztg. over de rol, die de Hongaarsche gezant te Berlijn, Koloman von Kanya, bij de vervalschingen 193 Fanfan sloeg de oogen op, in een oogenblik stond hij overeind, hij zag tot zijn schrik een politieagent voor zich. Tot zijn schrik want politie agenten en veldwachters had hij al reeds leeren beschouwen als de vree- selijkste menschen, als meedoogen- looze wreedaards. Hij begon daarom over al zijn leden te beven. Een smeris zeide hij in angst. Natuurlijk was den dienaar der politie gebelgd over dien titel. 9 Ja, juist, een smeris antwoordde hij. Dat heb je goed geraden. Maar vertel jij dien smerus nu maar eens, wat je hier op dit uur doet en waar om je den nacht buiten geslapen hebt? Omdat ik geen thuis heb. En je vader? Ik jheb geen vader imeer, antwoord de het kind na eenige aarzeling op beslisten toon. Je moeder dan? Ik heb geen moeder meer. Geen vader, geen moeder, geen thuis. .Waar heb je dan gisteren en de vorige nachten geslapen. Het kind antwoordde niet. O zoo, wil je dat niet zeggen. Je bent stil weggeloopen van je vader Het behoeft dan ock niet te verwonderen, dat de democratische oppositie in het Hon gaarsche pari-ment een proclamatie heeft opgesteld, die Zaterdagochtend aan minister president graaf Bothlen is overhandigd. In dit stok wordt vastgesteld, dat de democratische oppositie tot dusver met voldoening kennis heeft genomen van de verklaringen der regeering omtrent de on verbiddelijke vervolging der frarcsverval- scbefs. Ondertusschen stelt de oppositie vast, dat de rechtsradicale pers ongestraft de biljettenvervalschers verheerlijkt en hen prijst als ïuitmuntende vaderlanders<r, terwij! degenen, die aandringen op vervolging der misdadigers, worden bespot en bedreigd met maatregelen van geweld. De rechtsradicale^ pers voert openlijk een campagne tegen de autoriteiten, die in de aangelegenheid der vervakching hun plicht doen en deze houding aldus meent de democratische oppositie schaadt ten zeerste Hongarije's belangen, omdat daar door de sch|jn wordt gewekt, alsof het vervalschen van geld in Hongarije een nationale zaak is. De regeering heeft tegen deze pers geen enkelen maatregel genomen, terwijl wel gelijk wij boven uitzetten ds Vilfag is gevolgd. Deze loop van zaken wordt in de proclamatie ten zeerste betreurd en in dit 8tuk wordt de oppositiepers er dan ook toe aangespoord verder haar plicht te doen ieder, die zijn best doet de vervalschingszaak verder op te helderen, wordt door de democratische oppositie haar voleigen steun tof gezegd. Inmiddels heeft de democratische oppositie reeds een succesje weten te boeken aan haar eiscb, dat een strafvervolging zal worden ingesteld tegen den reehtsradicalen afgevaardigde Ulain, is reeds een begin van uitvoering gegeven. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Woensdag 30 December 1925, namiddags 7 uur. Voorzitter: de EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretarisde heer J. A. Timmermans. Aanwezig de heeren: C. H. Bogers, H. Groeneveld, C. Hakkers, P. Holster, J. J. van Oord, J. Visser, H. Vos, W. of je baas, om te gaan schooien of stelen. Ik ben geen dief. Je ziet er ook niet naar uit, dat moet ik zeggen, maar vertel ine nu maar eens gauw waar je woont. Het kind bleef staan. Wil je niet antwoorden. Vooruit dan maar, dan ga je mee naar 't bu reau. Wat? Waar ging men hem bren gen? Wel dacht, hij er over om zich uit de voeten .te maken, maar ter stond liet hij dat denkbeeld weel varen. Waarom zou hij vluchten? Hij had immers geen kwaad gedaan. Hij wilde alleen maar werk hebben, om niet meer naar de Slak terug te koeren en (die goede mevrouw vinden. Daar kon men hem toch niet voor straffen. Dat hij niet meer naar zijn beul terug werd gebracht, daar zou hij wel voor zorgen, nooit, nooit zou hij zijn naam noemen. Intusschen waren zij aan het bu reau van politie aangekomen. De agent vertelde dat hij het kind sla pende in liet plantsoen had gevon den en dat het zijn naam niet wilde zeggen. Daar weten we alles van, was het antwoord van den inspecteur, ter wijl hij zich neerzette om den nieuw aangekomene in te schrijven, 'tis altijd dezelfde kwestie. Luister eens ventje, hoe heet je? Fanfan aarzelde weieken naam hij zou opgeven. Hij dacht aan zijn de Waard en C. van Wijk. Afwezig de heeren C. Baggerman en C, de Boon. Te 7.15 opende de Voorzitter de ver gadering met gebed, waarna door hem een toespraak werd gehouden, waarin hij den Raad en het aanwezige publiek hartelijk welkom heette op deze eerste vergadering in het nieuwe gemeentehuis. Het lezen der notulen der vorige ver gadering werd aangehouden tot een volgende. De Voorzitter deelde mede, dat de heer de Boon niet aanwezig kon zijn wegens de ernstige ongesteldheid van diens echtgenoote. Ingekomen stukken: a. Goedkeuring van Ged. Staten tot verhuring van de bovenwoning van het gemeentehuis aan den gemeente-veld wachter. b. Schrijven van hetzelfde college d.d. 16 Dec. '25, waarin zij goedkeuren de verhuring van een vertrek van het nieuwe gemeentehuis aan het Groene Kruis hier ter plaatse. c. Proces-verbaal van kas- en boeken- opneming bij den gemeente-ontvanger op 29 December, waaruit bleek dat in kas aanwezig was f8,328,966. d. Een schrijven van den heer J. M. Reas, hoofd der openbare school in den Biesbosch, waarin deze verzoekt hem tegen 1 Maart as. eervol ontslag te willen verleenen. Dit verzoek wordt toegestaan. Op een vraag van den heer de Waard of er ook spoed wordt gemaakt met het oproepen van sollicitanten, antwoordt de Voorzitter dat de oproep al heeft plaats gehad. e. Een schrijven van de heeren van Aken enzhetwelk in een vorige ver gadering in handen was gesteld van B. en W. om advies, waarin deze verzoeken hen wel te willen toestaan de vergoeding als bedoeld in artikel 13 der L O -wet. B. en W. stellen voor op dit verzoek schrift afwijzend te beschikken eil zullen aan de personen in kwestie vragen een ander verzoek tot den Raad te richten. De heer van Wijk kan zich met dit voorstel niet vereenigen en wijst op de bepalingen van de LO.-wet. De heer de Waard vindt dat het te ver gaat hen het bedrag dat zij vragen toe te kennen en stelt voor een middel weg op te zoeken. Volgens den Voorzitter ligt die middel weg toch opgesloten in het adres zooals door B. en W. is ingericht. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht. Tegen stemde de heer van Wijk. f. Een nieuw adres van andere ouders, vriendje. Claude zeide hij. Dat is je voornaam jiè. Maar ik be doel je van, den naam van je vader. Ik' heb geen vader en ik heb ook geen anderen naam. Onder de overstelpende menigte vagebonden ,die een der rampen van Parijs vormen, heeft men verschei dene jonge boosdoeners, die een zwervend leven boven alles ver kiezen en wien het onverschillig is hoe zij aan den kost komen, ja, die van werken niet willen weten en liever gaan bedelen. Maar bij velen dier knapen is het ook de slechte behandeling der ou ders ,die hen het huis uitdreven, gebrek aan voedsel, in één woord ellende, die er hen toe noopte. Daarom willen de knapen in den regel ook niet den naam hunner ou ders zeggen ,en de inspecteur ver wonderde zich dan ook niet, dat Fan fan die verzweeg. De commissaris zal je zeker wel aan het spreken kunnen krijgen, zei de hij, nadat hij met het grootste geduld getracht had den naam en de woonplaats van den jongen le weten te komen. Breng hem zoo lang achter slot. Een der agenten trok hem mee. en duwde den knaap in een donkere kamer ,die niet veel grooter was dan een paar vierkante meter en geen ander ameublement had dan een bank tegen de muren. Op deze bank lag een dronkaard te slapen. wier kinderen de school in den Biesbosch bezoeken, waarin ook zij verzoeken hen bovengemelde vergoeding toe te staan. Op voorstel van B. en W. wordt ge handeld als met het vorige stuk. g. Een schrijven van den veearts alhier omtrent het toekennen van een jaarwedde. Dit schrijven wordt bij de begrooting behandeld. Thans is aan de orde punt 4 der agendaBenoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van den heer A. v. Loon. Met meerderheid van stemmen werd de heer van Loon herkozen. Naar aanleiding van punt 5 wordt besloten de politie-verordening vast te stellen, met inachtneming van de laatste circulaire van Ged. Staten, zooals aan geboden. Punt 6. Vaststelling Begrooting Burg. Armbestuur, dienst 1926. De heer van Wijk, als rapporteur der commissie, deelde mede dat de begroo ting daarvan niet is gezien, zoodat hier van geen rapport kan worden uitgebracht. De Voorzitter deelde hierop mede dat de ontvangsten en de uitgaven f 3550, bedragen. Punt 7. a. Gemeente-begrooting. De commissie vindt dat de post, ge noemd in hoofdstuk 2 volgnummer 17, groot f150,voor schoonhouden van het gemeentehuis wel wat te laag is en wil die op f250,brengen. B. en W. vullen die post voorloopig zoo laten tot er een nieuwe regeling zou getroffen zijn met diegenen, die het ge meentehuis schoonhouden. b. De commissie stelde voor volg nummer 25 te verhoogen, daar zij gaarne zouden willen zien, dat de Burgemeesters woning telefonisch werd aangesloten. Alle leden konden zich hiermede ver eenigen. Dan zou de commissie graag willen zien dat aan ieder Raadslid, na goed keuring van de notulen der vorige ver gadering, een afschrift der notulen werd verstrekt. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten over het jaar 1926 een prcef hiermede te nemen. c. Hoofdstuk 3, volgnummer 53. Brandbluschmiddelen. De brandbluschmiddelen zijn nagezien en in goede orde bevonden. De commissie raad aan een motor brandspuit aan te schaffen, zooals ook in Almkerk gedaan is. De heer Bogers merkt op, dat een motorbrandspuit voor Almkerk wel goed is, daar de huizen er veel meer verspreid liggen, dit is met Werkendam niet het Toen de deur dicht ging, werd hij wakker, en het kind ziende, zei de hij Zookrijg ik gezelschap? Kom naast me liggen, dan kan je me warmen. Fanfan begon hard te gillen. Terstond werd de deur weer ge opend. De dronkaard was opgestaan en zijn dierlijk gezicht was zoo terug stootend dat de agent zich den angst van het kind zeer goed voor kon stellen. Hij nam hem mede. Ga maar op die deken liggen, bij den agent die je gevonden heeft, zeide hij, terwijl hij den dronkaard weer opsloot. De administratie moest zorgen voor meer dan twee cachotten in elk bureau, bromde hij. Als er een man in het eene en een vrouw in 't andere zit en de man is zoo,n ver vloekte schoelje als die kerel daar, dan weet je niet, waar je zoo'n kind laten moet. En dit kereltje heeft toch een eerlijk gezicht. Tegen den middag werd Fanfan door den commissaris ondervraagd maar ld it verhoor leverde evenmin iets op, als dat van den inspecteur Daarna zette men hem in den ge vangeniswagen, die driemaal per dag aan alle commissariaten van politie degenen, die in hechtenis worden gehouden, afhaalt, om ze naar het paleis van justitie te brengen. Je doet er verkeerd aan, mijn jon gen, zei de inspecteur, den naam geval, het is hier meer een aaneenge- bouwde kom. Dan heeft Almkerk ook geen waterleiding zooals hier. De Voorzitter vindt, dat de aanschaf fing minder noodig is. d. Hoofdstuk 5, volgnummer 69. Volgens de commissie is het haven en kaaigeld veel te laag De heer Groeneveld zou voor voor werpen, die langer dan 24 uur op de kaai staan, een zeker bedrag per M2. willen heffen. Door B. en W. zal een en ander overwogen worden. e. De post onderhoud straten is, volgens de commissie ook veel te laag. Volgens de commissie moeten er vele verbeteringen aangebracht worden. B. en W. meenden, dat de post wel voldoende was. Mocht later blijken dat dit niet zoo is, dan kan altijd van de post onvoorziene uitgaven nog wat overgeschreven worden. f. De commissie wil de post voor onderhoud van den hond van den gem - reiniger verhoogen, zij vinden f 50 te laag. De heer van Wijk wil de jaarwedde verhoogen, met het oog op de pensioens grondslag. Vervolgens wordt de vergoeding met f50 verhoogd. g. Naar aanleiding van hoofdstuk 9 meent de commissie dat een post op de begrooting moet gebracht worden voor werkverschaffing. Volgens den Voorzitter is dit niet noodig, daar, als er werkloosheid is, hier altijd wel werk is, zooals b.v. het schoonmaken van de binnenhaven. h. De commissie zou een post, groot f 150, op de begrooting willen brengen als toelage voor den veearts. B, en W. hadden f50 voorgesteld. Het voorstel van de commissie wordt, nadat zij dit nog gewijzigd heeft, ver worpen. Het voorstel van B. en W. wordt bij acclamatie aangenomen. i. Over de volgnummers 23, 74 en 101 vraagt de commissie inlichtingen. De Voorzitter zegt, dat no. 23, reis- en verblijfkosten van B. en W., wat hooger is dan gewoonlijk. Dit komt omdat nu meerdere reizen gedaan moeten worden voor het aanschaffen van een motorboot. No. 74 is hooger dan het vorig jaar, daar er meer aan den toren enz. ver beterd moet worden. Volgnummer 101 is nog al wat hooger, omdat aan het registratiekantoor en het postkantoor in den Biesbosch flinke veranderingen moeten worden aange bracht. j. Electósch bedrijf. De commissie geeft B, en W. in overweging bij afloop van 1926 het technisch beheer zelf in van je ouders niet op te geven. Je hebt er misschien wel reden toe, maar het zal je nog veel tranen kosten, want ik geloof, dat je een eerlijk kereltje bent en dat je niets kwaads hebt gedaan. De wagen Kwam op de plaats van bestemming, reed onder een groote poort door en hield stil op een bin nenplaats. Fanfan en zijn mederei zigers werden een voor een uit de kleine cellen gehaald, waarin net voertuig verdeeld was. Een agent van politie bracht hem naar een zaal en liet-hem op een der banken die voor een bureau stonden plaats ne men. In deze zaal kan een goed opmer ker zich het best een oordeel vor men over het ware uiterlijk van de beschuldigden. Eenige dagen, dik wijls al eenige uren later hebben zij in h un cel tijd genoeg gehad om na te denken, een plan te maken, hun rol te leeren voor het eerste verhoor. Maar in die zaal komen zij nog onder den eersten stchrik van hun ar res restatie, half in de war door hun overbrenging van het cachot naar den gevangenwagen en van den ge vangenwagen naar de gevangenis, ze nuwachtig, dikwijls half ziek door een plotselingen overgang van vrij heid in gevangenschap. Er wordt daar slechtsk leen eenvou dige formaliteit voltrokken, denaam van een gearresteerde opgeschreven en een bevel geteekend. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD oLaiosiraif erwaard zju hebben gespeeld. Natuurlijk heeft het buitenland eerder en beter kscnis genomen van het origineel in het Duitsche blad dan van de vertaling in het vervolgde Hongaar sche orgaan.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1