Steen- Parlementair Overzicht. Buitenland Binnenland. Plaatselijk Nieuws tischen waterstaat' met de meeste beslistheid die meening bestrijden; dat de leden Uwer vergadering die in deze najaarszitting deel heb ben uitgemaakt van de afdeeling waartoe ook ondergeteekende de eer had te behooren, zich wel zullen herinneren wat onder theoretische en practische waterstaat verstaan wordt; j dat in het onderhavige geval die practische waterstaat wordt gevormd door een -groot aantal inboorlingen van 'tland van Heusden en Altena, die zeiven, wier vaders en voorva deren het water hebben bestreden getemd en geregeld van den St. Eli- zabethvloed af, toen hun sclioone land met alles wat er op groeide en gebouwd was, tientallen meters diep door den aartsvijand bedolven en geheel woest werd, en die onder eeuwen langen strijd daarvan toch weer hebben gemaakt het schoone vruchtbare land hetwelk een der mooiste zij het onder zeker op zicht karigst bedeelde gedeelten dezer provincie; dat die waterstaat zich krachtig blijft verzetten tegen de oprichting van het „Noorder Afwateringska naal'' en van hem, mocht dit wa terschap thans worden opgericht, redelijker wijze geen medewerking bij de uitvoering is te verwachten, zoodat die oprichting zal moeten voe ren tot het tegenovergestelde, van hetgeen men zegt er mede te beoo gen; dat integendeel de ondervinding van ld en laatsten tijd heeft dit reeds geaccentueerd die oprichting op dit oogertblik tegen 'f uitdrukkelijk verlangen van het grootste gedeelte der betrokkenen een krachtige bron zal worden en voor jarenlang zal blijven van twist en tweedracht; dat men hiertegen niet aanvoere, dat de kosten welke het waterschap eventueel zou veroorzaken, betrek kelijk gering zijn en dat dus de proef gewaagd zou kunnen worden; dat toch vooreerst volgens de over tuiging van bovenbedoelden practi- schen waterstaat, de becijfering der kosten veel te optimistisch is, maar plat bovendien de tegenstanders hun vrijheid willen behouden en tegen hun wil niet willen gedrongen wor den in een verband, waarvan een maal opgericht men niet weet waartoe net voeren zal; dat trouwens het zeer groote aan tal waterschappen en waterschap- jes, die in het Land van Heusden en Altena voor zekere belangen moeten zorgen afdoende aantoont, van hoe verschillenden aard de door hen te verdedigen belangen zijn; dat ondergeteekende vertrouwt dat Uw College geleerd door de onder vinding, en thans volkomen ingelicht, niet opnieuw een groot waterschap zal gaan oprichten, waarvan het nut, op zijn minst problematisch is, dat in plaats van vrede te brengen den strijd van belangen nog scherper zal doen worden; dat evenwel ondergeteekende daar om nog niet komt tot het besluit, dat een poging om door de oprich ting van een waterschap als 't on derhavige, den strijd van belangen te verzoenen, moet worden opgege ven, maar dat hij zich voorstelt dat, indien met de vereischte voorzich tigheid en tact worde opgetreden zoodanig resultaat toch nog wel zal bereikt worden; dat hij daarom de vrijheid neemt Uw College te verzoeken de behan deling van dit onderwerp uit te stel len tot de eerstvolgende zomerver- adering als wanneer hij vertrouwt e belanghebbenden tot elkander te zullen hebben gebracht; dat hij objectief tegenover alle plannen staande daar hij immers zelf is eigenaar van landerijen in verschillende polders gelegen, met elkander strijdige belangen hebben de het voornemen had om, ten einde tot een minnelijke oplossing te geraken, de besturen van alle be trokken polders bijeen te roepen en een gemoedelijke poging te wagen om, in welken zin dan ook, tot over eenstemming te geraken en aldus een langdurige tweedracht tusschen be woners van ééne landstreek, geheel op zichzelve aangewezen, te voorKo- men; dat hij in die richting reeds ter rein verkend had en allerminst kans van slagen \s uitgesloten; dat hij zijn voornemen reeds tij dig vóór Uwe najaarsvergadering zou hebben willen uitvoeren, maar dat de begrijpelijk late verschijning van het rapport Uwer bijzondere com missie dit verhinderd heeft; dat hij vertrouwt, dat men tegen dit verzoek niet zal willen aanvoe ren, dat deze aangelegenheid nu ein delijk beslist moei worden, want dat, zou dit thans moeten gebeuren, deze beslissing zooals het bo- vengememoreerde en het door on dergeteekende in de jongste zomer- zitting aangevoerde, afdoende de monstreert niet voldoende gemo tiveerd en buitengewoon gevaarlijk zou zijn; dat hij in zijn qualiteit van lid van Uw College, het in dit verzoek aangevoerde, nog gaarne in Uw ver gadering in 't openbaar zou willen toelichten en verdedigen, maar dat zijn gezondheids-toestand hem tol zijn groot leedwezen verhindert aan Uw a.s. vergadering deel te nemen; redenen waarop ondergeteekende met allen ernst en aandrang Uw College verzoekt het voorstel van Ged. Staten betreffende de oprich ting van het Noorder Afwateringska naal, vooralsnog tenminste, niet aan te nemen maar de verdere behande ling aan te houden tot de a.s. zo- merzitting 'twelk doende enz. 's Hertogenbosch 19 Januari 1926. w.g. P. H. LOEFF. scfi/iate ilfifien-tuiVe huid J Het oude liedje. De op nieuw mislukte kabinetsvor ming. Ernstige toestand.— Broeit; er iets? 'sHage 21 Jan. Dus weer mis. Zaterdag kwam het officieel af: de pogingen van Dr. de Visser, om te komen tot de sa menstelling van een rechts zaken kabinet, waarin de demissionnaire ministers weer zouden optreden, wa ren op niets uitgeloopen. Het zager dadelijk al donker uit, na de bewuste vergadering der R. K. Kamerfractie. Ofschoon er niets positiefs verklaard werd, was het resultaat toch, oat men een oplossing van de crisis reeds onwaarschijnlijk achtte. De rnslu kking moet thans worden toegeschreven aan de houding van een deel van de Chr. Hist, fractie. Wij zetten reeds eerder uiteen, hoe een deel dezer fractie onverbidde lijk aan het eens ingenomen stand punt bleef vasthouden: geen gezant schap bij het Vaticaan, onder wel ken vorm 'dan ook. Het staat niet aan ons om te beoordeelen, in hoe verre men ,voor dit speciale geval behoud van een coalitie-ministerie water bij den wijn had moeten doen. Maar in ieder geval is dit standpunt voor de pogingen van den onver- moeiden kabinetsformateur noodlot tig geworden. Want de R. K. kamer fractie had tgeen bezwaar tegen de voorgestelde regeling. Op de vraag van minister Colijn, of zij zich in haar geheel ermee kon vereenigen dat wegens het nationaal belang, dat de minister van buitenlandsche za ken ziet in de vertegenwoordiging bij het Vaticaan, de diplomatieke ver tegenwoordiging aldaar blijft ge handhaafd door een gezant elders, bij het Vaticaan te accrediteeren, werd door de R. K. Kamerclub een stemmig geantwoord, dat het wel niet de oplossing was, die zij zoozeer wenschte, maar dat toch onder de gegeven omstandigheden daarmee ac- coord kon worden gegaan, mits de C. H. hun stem aan eventueele mo ties van afkeuring en teleurstelling zouden onthouden. Aan die voor waarde kon de C. H. fractie niet vol doen, waarmee de slotpoging om het coalitie-kabinet te behouden in het water viel. En nu is Dr. de Visser weer met nieuwen moed aan izijn groteske taak, om Nederland een kabinet te geven, begonnen. En nu kan het welhaast niet anders, we krijgen een extra parlementair kabinet, indien er ten minste nog ooit een kabinet komt. Pessimisten twijfelen of de huidige generatie dat nog zal beleven. lntusschen zij wel geconstateerd, dat de toestand in parlementaire kringen inderdaad als zeer ernstig wordt geschetst. Want een parle mentair kabinet (coalitie-kabinet of R. K.-soc. ministerie) is nu uitgeslo ten. En hoe het extra-parlementaire kabinet er ook uit zal zien, het moet er toch een zijn met rechtsche sig natuur, omdat het op de medewer king van de rechtsche meerderheid is aangewezen. Aan den anderen kant dreigt de mogelijkheid, datC. H. en R. K. ook tegen een dergelijk kabinet levensgevaarlijke bezwaren zouden hebben. Er is dus een zeer onzekere toestand geschapen, waar boven langzaam maai* zeker uitrijst de toenemende anti-parlementaristi- sche tendenzen in breede lagen dei- bevolking, welke stemming maakt voor een „sterkeren man Inder daad, wanneer deze onzekere toe stand blijft voortduren, en men ziet in doorgaans goed ingelichte parle mentaire omgeving vooreerst geen licht, dan is het niet zoo heel fan tastisch, wanneer wij meenen,^dat wij voor ernstige gebeurtenissen staan, die wel eens tot een onver wachte breuk in de politieke verhou dingen zou kunnen leiden, en ons parlementaire leven een geheel an dere wending geven. Want de poli tieke atmosfeer is niet zuiver. Er broeit blijkbaar iets. Voorloopig schijnt op een bijdrage van het Rijk in de steunverleening aan de door den Watersnood ge troffenen niet gerekend behoeven te worden. Ten minste het antwoord van den minister de Geer, op de vraag van den heer Braat (PI. B.) luidde dat de minister zich er over verheugde, dat het groote leed zoo door heel het land gedragen wordt. Deze treffende uiting van saamhoo- righeid wilde de minister niet doo- ven door een toezegging van steun door het Rijk. Voorloopig zijn de slachtoffers dus op particulieren steun aangewezen. Hetgeen een aan moediging voor het publiek kan zijn, niet te verslappen in zijn pogingen om *een deel van het geleden leed te verzachten door een gift, klein of groot. POLITICUS. Drama Vrijdagavond heeft te Hamburg een 21-jarig student een 17 jarig meisje, dat hem 9ontrouw« was gewordeo, op straat doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. O— Een eatpUffing Uit Moskou wordt gemeld, dat in een» steenkoolmijn naby KrivoyRog (Oekraine) tengevolge von een ontploffing brand is uitgebroken. Daar het onmogelyk bleek het vuur te stuiten (alle waterleidingen zyn bevroren) hebben de autoriteiten alle schachten dichtgestort, hopende, dat op deze wyze het vuur zal worden gedoofd. Meer dan 1000 royn werkers zyn door dezen brand werkloos geworden. Een groote brand heeft het tramdepót in Nixini-Nowgorod vernietigd 17 Tram wagens werden daarby vernield. Het of ficieel rapport meldt, dat de schade buiten - gewoon groot is, o— 9e BMillettige gMtHtploflng Omtrent de gasontploffing gevolgd door de instorting van een huis in de Kirch- strasse te Berlyn, wordt nog het volgende gemeld Byna alle huizen van de Kirchstrasse, een 25-tal, zyn beschadigd. Alle ruiten werden verbryzeld. Van het huis zelf, een zeepfabriekje, is de geheele linkerhoek tot de vierde etage ingestort. Het groote aantal dooden en gewonden tot heden toe zyn 9 lijken gevonden, terwyl 33 personen werden gekwetst is te verklaren uit het feit, dat in dezen hoek van het huis de slaapkamers waren gelegen. Er worden nog 3 kinderen en naar verluidt ook volwassenen vermist. o Aute'eflgelnbken Maandag is in de buurt van Berlyn een auto ongeluk gebeurd. Wegens de glad heid begon een auto te slingeren, om daarop over den kop te slaan. Vier personen werden zwaar gewond. Verder wordt uit Oberbarnim een botsing gemeld tusschen 2 auto's, waar by de bestuurder en 2 pas sagiers zwaar werden gewond. -O— Btos weer keren Las Palmes Volgens een bericht uit Las Palmas is in den afgeloopen nacht de geheele streek door een orkaan zwaar geteisterd. Te Las Palmas werden tal van huizen verwoest. Er zyn vele slachtoffers. O Doodelijk ongeluk. Woensdagmorgen was men op de werf van Burgerhout te Rotterdam bezig met het ophijschen van ijze ren platen, toen er een uit den strop schoot en neerkwam op den 37-jari sen metaalbewerker A. Westering, De man werd zwaar gewond aan het onderlijf. Door den Geneeskun digen Dienst werd hij naar het Zie kenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. o— Aantreden. Bij een onbewaakten overweg ou der de gemeente Rilland is een met twee honden bespannen kar door den mail trein naar Vlissingen aan gereden. De beide honden werden gedood en de kar beschadigd. De 72-jarige H. M. uit Bergen op Zoom die op de kar zat, kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. o Spoorwegdiefstallen De opsporingsdienst der Nederl. Spoorwegen te Utrecht, in samen werking met de politie te Roosen daal, is op het spoor gekomen van belangrijke diefstallen op het stati on te Roosendaal, van aan de Ned. Spoorw. ten vervoer toevertrouwde goederen. De ontvreemde goederen bestaan voornamelijk uit rijwielen en manutacturen. De diefstallen loo- pen over een tijdvak van vijf of zes jaar. Reeds zijn vier arbeiders ge arresteerd van wie een zekere M., is overgebracht naar Breda, waar hij ter beschikking van de justitie gehouden wordt. Meer arrestaties worden nog verwacht. o— Brand. Dinsdagmorgen half 6 ontdekte de landbouwer v. Essen, aan den Kaij- ersdijk te Apeldoorn, dat er brand was ontstaan op den zolder. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat er voor den eigenaar geen sprake van blussching was. Hij had nog juist den tijd zijn vrouw en kinderen te wekken ,die in nachtgewaad de woning moesten verlaten, en bij de buren een vriendelijk onderdak von den. De brandweer kwam met de autospuit en Fordwagen spoedig ter hulp, doch kon niet meer verhin deren, dat het huis geheel uitbrand de. De inboedel die verzekerd was ging bijna geheel verloren, het vee werd gered. Oorzaak is vermoedelijk een lek in, itben schoorsteen. —o Het einde van een zwerver. ■Wederom is te Nieuwkoop een zwerver, genaamd K. C., geboren te Franeker, door de koude bevangen in een weiland gevonden. Gisteren is hij overleden. Dit is reeds de derde zwerver, die in deze gemeen te in den tijd van 2 maanden, op deze wijze den dood heeft gevonden. o— Overboord geslagen. Maandagavond 7 uur is de 18-ja- rige Rotterdamsche schippersknecht C. M. van het motorschip „Volhar ding'' ter hoogte van het veer dorp- Nieuwerkerk, overboord gevallenen verdronken, ondanks direct ingestel de pogingen om den drenkeling op te halen. Het slachtoffer heeft een litteeken op het voorhoofd en w-as gekleed in een donkeren jekker, zwarte trui en bruine manchester broek. De burgemeester van Ouderkerk a. d. IJsel verzoekt bij het vinden van den drenkeling daarvan bericht. o Nederlander doodgeschoten. Uit Nairobi wordt gemeld, dat een Nederlandsche handelaar, Mayer ge- heeten, aan de Noordgrens van Ken- ra in Centraal Oost-Afrika, door So mali's is doodgeschoten. Het schot was waarschijnlijk bestemd voorden districtsambtenaar. De politie heeft de daders opgespoord. Een Soinali werd neergelegd, de andere ont snapte. De Britsche commandant is naar de grens vertrokken. O puisten, bloedvinnen, negenoogen, snij-, brand- en open wonden, dauw- baard- en ringworm, winterhanden en -voeten, fijt, likdoorns en wratten, oude en verwaarloosde wonden, ge- j neest direct en pijnloos de wereld beroemde Oprechte Winsumer Zalf, alsook smetten, kloven, barsten, huidverschilvering en aangezichts puistjes enz. enz. Prys per bus f 0,75 en f 1,35. Verkrygbaar by Apoth., Drog. en vele winkeliers. Gen.-Agent J.C.DE VEIES, Win8um(öron.) Andel. Rectificatie, In ons bericht over het 25 jarig jubileum der Jong.ver. is een groote drukfout geslopen. Over het opstel var. J. Versteeg staat hetgeen geen aangename discussie enz., dit moet zynhetgeen een aangename discussie enz. Hoewel 't maar één lettertje scheelt, is 't verschil toch aardig groot I De door een achttal dames in deze gemeente gehouden collecte, voor de door den watersnood geteisterde streken heeft opgebracht de som van f 342.-—, De banen der IJsclub vAndel Vooruitc zyn sedert Zaterdag wederom geopend. Dinsdag werd reeds een wed strijd gehouden voor de schoolkinderen, terwyl nog meerdere wedstrijden in hard en schoonrijden zullen worden gehouden. Almkerk. Woensdag j.l, had onder enorme belangstelling, vanwege de Alm- kerksche IJsclub, een wedstrijd plaats in het schoonryden, met den navolgenden uitslag Paren: le pr., A. C. v. Breugel en A. Verwoerd 2e pr., D. v. d. Water en H. v. Wyk 3e pr., W. Romeijn en M. v. Hofwegen 4e pr,, C. v. d. Stelt en C. de Jong 5e pr., C. A. Vermeulen en M. Koekkoek H e e r e n le pr., H. Kloots en J, Pouli 2e pr., D. v. d. Water en W. Romeyn 3e pr., A, C. v. Breugel en P. v. Helden 4e pr„ Joh. v. d. Water en L. v. d. Stelt 58 pr., W. v. Leeuwen en L. v. Drunen De wedstrijd had een uitstekend verloop, dank zij de activiteit van het Bestuur van de IJsclub. Tot President-Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer P. van Drunen, terwyl als Administrateerend Kerkvoogd benoemd is de heer J. v. d. Koppel. Naar wy uit goede bron vernemen, heeft het Bestuur der Bazaar, ten bate voor de Herv. Chr. School, besloten, deze te houden in April a.s. Ammerzoden. Het hoofdbestuur van den R. K. Bond van Houtbewerkers heeft aan het bestuur van den R. K. Bond van Mandenmakers alhier schriftelyk medege deeld, dat de staking met ingang van 1 Febr. ook tot Ammerzoden zal worden uitgebreid, indien de patroons niet in het voorstel tot arbitrage in de hangende ge schillen treden. Dnsaen. Op de Alg. Jaarvergadering der fanfare aWilhelminat werd met al- gemeene stemmen herkozen tot bestuurslid de heer J. Jongbloets. Tevens werd er ook eene collecte ge houden ten bate der slachtoffers van den watersnood, welke opbracht f40, waarby door het bestuur nog f 10 uit de kas werd gevoegd. De collecte in de R. K. Kerk ge houden voor de slachtoffers van de water snood heeft opgebracht circa f 220. De collecte, door enkele jonge dames langs de huizen gehouden, heeft alhier en Hank f321,15 opgebracht. Er doet zich alhier een geval van typhu3 voor. Moge 't by dit eene geval blijven. Eethen, Ter gemeente-secretarie is aangifte gedaan, dat bij G. van Wylen, alhier, op 19 Jan. j.l. is komen aanloopen een hond (snoekharige spits). Zaterdagavond had in de Openbare School, alhier, de trekking plaats van de verloting van de Zangvereen. 9 Polyhymnia*. De uitslag was als »olgt No. 613 le prys. No. 423 11© prys. 410 2e 9 9 214 12e 9 95 3e 9 577 13e 9 461 4e 9 9 350 14e 9 203 5e 9 9 585 15e 9 9 622 6e 9 9 159 16e 9 9 71 7e 9 9 592 17e 9 289 8e 9 9 248 18e 9 168 9e 9 9 276 19e 9 361 10e 9 9 72 20e '•Gravenmoer. In een gezin alhier heerscht de roodvonk, gelukkig echter niet van kwaadaardigen aard. Dinsdagavond hoopt de Jonged.ver. 9 Dorcas* in de Geref, Kerk haar 4 jarig bestaan feestelyk te herdenken. Glessen. Zondag hield het bestuur van de Zondagsschoolvereen., alhier, onder hare jonge leden, een inzameling voor de getroffenen van den watersnood, die fl0.98i opbracht. Voorwaar een goed voorbeeld, ter na volging waardig. STiettwendijk. Een auto, komende uit Buitendijk, reed een passeerende auto aaD, komende vanaf het Sleeuwyksche veer, met gevolg dat een der auto's veel averij opliep, zoodat de reis niet verder kon worden voort gezet. De beschadigde auto werd met hulp van eenige menschen in de schuur van den heer J. d. D. gebracht. Als belooning hier voor kreeg elke helper een ïreuzen peper koek*. Deze week werden verzonden naar de Rotterdamsche consumptieveiling, door de eiervereeniging sNieuwendyk en Om-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10