Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres Aangenomen. voor TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en ^VORKEN, KRISTAL en GLAS - VERLAAGDE PRIJZEN. Ingezonden. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand Vragen op rechtskundig gebied Telefoon 715. Paaschree-TeBUonstelling 1926 te 'a-Iertageabosch Evenals vorige jaren, zal ook wederom in 1926 te 's-Hertogenbosch eene groote JPaaschvee-Tentoonstelling worden gehouden, ^waartoe ook thans wederom het infinitief is genomen door de R. K. Vereeniging van Slagerspatroons te 's-Hertogenbosch. ^Als datum voor deze Paaschvee-Tentoon- stelling, waarvoor vanwege de gemeente 'a-Hertogenbosch en andere belangstellenden alle steun is toegezegd, is bepaald Woens dag 24 Maart 1926. Het programma zal zoo uitgebreid moge lijk zijn en gezien het groote succes der vorige Paaschvee-Tentoonstellingen te 's Her togenbosch, worden plannen overwogen ze dit jaar te doen houden op de Paradeplaats naby de St. Janskerk, daar men van oor deel is, dat daar de tentoonstelling beter tot haar recht zal komen. De gewone veemarkt zal echter op de gewone plaats worden gehouden. Aan de tentoonstelling zal worden ver bonden eene groote verloting, waarvoor de koninklyke bewilliging is verkregen en kostbare en fraaie prijzen zullen worden uitgeloofd. De Edelachtbare heer Mr. F. J. van Lanschot heeft voor deze Paaschvee-Ten- toonstelling wederom welwillend het Eere* Voorzitterschap willen aanvaarden. o Eea nan in stukken geslagen Men meldt uit Rotterdam Aan den Strevelweg, even Rotterdam, waar een groot aantal panden in aanbouw zyn, had een ernstig ongeluk plaats. Eenige werklieden zouden een heitoestel verplaat sen. De 54-jarige M, K. had daartoe het tuitouw om de wins gedraaid om op deze manier de palen te kunnen verplaatsen. Op een gegeven oogenblik liet het touw los. Met de rechterhand probeerde K. het los te krygen. Dit gelukte niet. Hy raakte daarentegen bekneld in een der kamraden. Daarna zou hij met de linkerhand de machine stoppen Door den schrik bewoog hy de handle in de verkeerde richting, waardoor de hei machine in vollen gang ging draaien. De heier geraakte geheel tusschen de kam raderen, werd eenige malen rondgeslingerd, tengevolge waarvan de man geheel in stuk ken werd geslagen. De heistelling sloeg om en kwam op eenige panden terecl|| De ongelukkige was ongehuwd. Myn buurman loost zyn water der slagerij enz. in zyn tuin naast de haag en er door heen, zoodat de haag een 15 Meter reeds dood is. 't Is aangezegd, dat het zoo niet mag voortduren, doch zonder gevolg. Wat is hier tegen te doen G. H. ROEP! Aan de Burgers van Wijk en Aalburg. Op aansporing van den heer Bur gemeester vormde zich hier een Wa tersnoodcommissie, welke mij ver zocht ieen „roep" tot U te richten om ons bij te staan. Gaarne voldoe ik aan deze opdracht en zoo wend ik mij tot U, Gij Mannen, Gij Vrouwen, Gij Vaders, Gij Moders, Gij Zonen, Gij Dochters, ja Gij allen. In naam der commissie voor noemd: „Hoort mij N. v. d. Maaden. Zou 'tnoodig zijn U uit te beelden de verschrikking der watervloeden de verwoesting door de ontembare elementen gebracht over onze lage landen. Zou 'tnoodig zijn, te gewa gen, van de diepe ellende, die onze Koningin uitdreef uit Haar pa leis naar Haar lijdend volk, .Weet Gij wat het zeggen wil, ver jaagd van huis en haard; uitgewezen door den vloed die onafwendbaar stijgt.... en stijgt, tot dat de dijken scheuren, de noodklok roept en al les vlucht.... en zucht.... Voort! Voort! van Uw verzinkend huisje- scheiden van Uw kinderen; Voort! van Uw verdrinkend vee; Voort! van Uwe velden, de vruchten van Uwen arbeid. Voort 1 Hebt Gij ze gezien de doffe ge zichten der geslagen boeren-; hebt Gij ze gezien de strompelende ouden. Hebt Gij ze gehoord, de weenende moeders; de zoogende vrouwen met hunne kleinen uit hun bedje gelicht, op dit bevel: „Voort" Vlucht. Is in den stormwind tot U door gedrongen het klagelijk gebrul van het stomme vee dat aan zijn plaats genageld in zijn stal, de sterken staande op de vertrapte lichamen der zwakken, een laats ten doodstrijd voerde om zijn leven en.... verzong. Hebt Gij in Uwe ziel beluisterd en gevoeld de kleinheid van Uw bestaan; heeft U niet aangeraakt de Machtige Hand, die ginds sloeg en hier bewaarde 1 Wat onderscheidt ons dan? Immers niets. Welaan dan, Gij Va ders, Gij Moeders, Gij aliens wien véél gegeven is, van dien zal veel geëischt worden. Dankt dan voor zoo groote bewaring, ten jdankt voor al door groote daden. Volgt uwe Koningin na onze weldadige, onze heldhaftige, onze goede Koningin,, die voorging, die ook haar zilveren bruiloftsschat, door Nederland Haar geschonken, wegschenkt aan haar rampspoedig volk. Dat toch de on geschonden steenen van uw huis tot u spreken. Helpt en geeft i Geeft naar de mate uwer kracht. Geeft om irwen God, dien gij vreest. Geeft om uwe Koningin, die gij eert. Geeft om de sprake der oogen uwer kinderen, die gij liefhebt. Geeft om het gedierte des velds, dat in zijn stomheid u vraagt. Geeft blijmoedig om uws zelfs wil. Na a.s. Zondag worden u lijsten aangeboden heiligt dien Zondag door het bedrag te bepalen* dat u past dat dan niemand ledig uit uw huis wederkeere. Het geld wordt afgedragen aan het groot Watersnoodcomité, dat zonder aanziens des persoons helpt. De Commissie, R. J. v. Doveren, Burgem. A. C. B ouman Wz. de Graaff Ez. Corn. v. Helden. W. Hendriks. A. Kuipers. N. van der Maaden. K. van der Mooren. B. Roza. E. Sluijmers. K. v. d. Velden. J. C. Wink. D. van Wijk Az. W. van Wijk Az. G. Zoon. Eensden. De verloting van het kleed, ten bate van het Diaconnessenhuis alhier, die plaats had ten overstaan van de H.H. Zonneveld en van Kuijk, had tot resultaat dat No. 59 (Mej. E. Beschoor te 's-Gra venhage) de gelukkige was. Gisterenavond gaf de firma van Nelle in de zaai van het bótel »Het Wapen van Amsterdam* een filmavond. Met het oog op de beperkte ruimte waren alleen introductiekaarten verstrekt aan de dames. De zaal was by den aanvang tot in alle hoeken gevuld. Op duidelijke wyze werd de koffie en thee-cultuur op het doek ge bracht, terwyl bovendien een paar humo ristische films werden vertoond. Het ge heel was een welgeslaagden avond, de dames hebben uitstekend genoten en het geheel vormde een mooie reclame voor de firma v. Nelle uit Rotterdam. Wy zijn er van overtuigd, dat, mocht genoemde firma by latere gelegenheid weer eens in Heusden terug komen, men dan weder dankbaar van 'de verstrekte introductiekaarten gebruik zal maken. De laatste 24 uur is het water in de rivier de Maas flink gevallen, zoodat de aanlegsteigers allen reeds zoo goid als droog zyn en men thans weder de los plaatsen in gebruik kan nemen, de loodsen staan reeds geheel droog. Ook het Bossche Veld is droog zoodat de autobussen weder hun geregelden dienst op 's-Bosch hebben hervat. Naar wy vernemen is tot Directeur vah het Post- en Telegraafkantoor alhier met ingang van 1 Februari a.s. benoemd de heer Opstelten, Commies der Posteryen te Arasterdam. ^Andel. J.l, Dinsdag was het hard rijden voor schoolkinderen. Jammer dat het weer dezen middag niet begunstigde^ Beter was het Woensdagmiddag, toen vele paren zich waagden, om op de daarvoor gereserveerde banen, ring te steken. Deze wedstrijd slaagde uitstekend. Acht prijzen waren beschikbaar gesteld. Een woord van dank voor de ysclub, die steeds zoo actief is, is zeker hier niet misplaatst. Laat ieder liefhebber van de schaats door lid te worden deze vereeniging financieel steunen. Slager R. uit He isden vertoefde een klein oogenblikje in huis by den heer V. alhier, terwyl zijn fiets tegen het huis stond. Toen hij weg wilde ryden bemerkte hij dat in dien tijd het rywielplaatje van zijn fiets was genomen. Om verder te ryden moest de slager eerst naar het Hulppostkantoor om een nieuw rijwielplaatje te koopen. Babilonlënbroek. Dinsdag 19 dezer bad alhier een Nat. wedstrijd plaats op schaatsen, waar aan flink werd deelgenomen, er werd hevig gekampt door de winnaars. De pryzen werden behaald als volgt lste prys J. Heimans Jac.z. 2de P. van Herwynen. 3de J. van Dyk. 4de L. Smits. De eerstgenoemden zyn allen van B Broek de laatstgenoemde van Meeuwen. Woensdag had er wederom een wed stryd plaats en wel deze maal met hinder nissen. Het was een lust om aan te zien hoe het jonge volkje zich hierin vermaakte (want ditmaal was het voor jongens onder 18 jaar, verdeeld in 2 groepen.) De pryzen werden behaald als volgt Eerste groep. lste prys A. van Dyk. 2de H. de Graaf. 3de' T. v. d. Beek. Tweede groep. lste prijs A. van Dyk. 2de M. Schelle. 3de Ant. Lankhaar. Naar wy vernemen hoopt het Man nenkoor ^Volharding* alhier deel te nemen aan het Nat. Concours te 's Grevelduin- Capelle, dat op Hemelvaartsdag a.s. ge houden zal worden. Deze vereeniging hoopt uit te komen in de 2de Afd. Mannenkoren. Wy wenschen deze vereeniging veel succes. Capelle. Van Ned. Herv. zijde is te dezer plaatse een meisjesvereeniging opge richt met aanvankelyk een 30-tal leden. Tot bestuursleden zyn gekozen de dames L. Rijken, A. de Rooy, E. Vos, M. v. Eek en S. Nieuwenhuizen. In de gemeente Sprang-Capslle is een steuncomité in het leven geroepen, teneinde gelden in te zamelen voor de slachtoffers van den watersnood. Voor dit doel is deze gemeente in verschillende wij ken verdeeld. In iedere wijk wordt door een tweetal dames gecollecteerd. De collecte voor het Huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft in de gemeente Sprang-Capelle f164 opgebracht. In de j.l. gehouden bestuursverga dering der Capelsche ysclub werd besloten flO by te dragen voor de slachtoffers van den watersnood, terwyl de j.l. Maan dag door deze vereeniging gehouden col lecte voor dit doel, tydens het ijsfeest, f 15.81 heeft opgebracht. Begunstigd door mooi wintersch weer en bygewoond door honderden be langstellenden hadden j.l. Maandagmiddag op een baan aan den Stationsweg de door de Capelsche-ijsclub georganiseerde wed strijden in schoon- en hardryden plaats. Er werd in 5 afdeelingen gereden n.l. schoonryden bestuursleden met dame, schoonryden paren, schoonryden dames, schoonryden heeren en hardryden heeren. De jury had een moeilyke taak te vervul len, want er werd keurig gereden. Pry zen werden toegekend in afd. 1.1e prijs, Mej. S. Ockers en P. Stam 2e prys Mej. A. Cové en Fl. v. Sujjlekom, 3e prys, Mej. E. Ryken en A. E. Dekkers afd. 2 le prys Mej. S. Ockers en P. Dekkers, 2e prijs, Mej. A. Cové en W. Zijlmans, 3e prys Mej. L. v. Suylekom en Adr. Dekkers, 4e prijs Mej. Jac. Cové en C. J. v. d. Hoek afd. 3 le prijs, Mej. Adr. Cové, 2e prys, Mej. S. Ockers, 3e prijs Mej. Jac. Cové, 4e prys, Mej. E. Ryken afd. 4 le prys, W. Zijlmans, 2e prijs, H. v. Suijlekom, 3e prys, A. Boeser, 4e prys G. Vos, afd, 5:1e prys, P. Dekkers, 2e prys, C. J. v. d. Hoek, 3e prys A. Boeser, 4e prys Adr. Cové, 5e prys, A. Korsten. In hit café van den heer J. Quiryns had des avonds onder groote be langstelling de uitreiking der pryzen plaats. Eethen. Deze week werd door de dames G. Bouman en S. G. Gouda een inzameling gehouden voor de slachtoffers van den watersnood, welke f 100,50 op bracht. Herpt. Spreekt men nog wel eens van den trek van het platteland naar de stad, by ons is het tegenwoordig geheel anders nu op het ondergeloopen weiland alhier zich prachtige ysbanen hebben ge vormd. Maar het is niet alleen uit de stad Heusden dat men het Herptsche Veld opzoekt, alle omliggende plaatsen profiteeren van het prachtige ys en de IJsclub »Nooit Gedacht* uit Herpt hield er, begunstigd door prachtig winterweer, Maandagmiddag haar wedstryd om de pryzen die zy by een vorige vorstperiode reeds hadden aan geschaft aan den man te brengen. De wedstryd had aller aandacht en gaf nu en dan vermakelijke tooneeltjes te zien. De uitslag was als volgtafd. heeren le prys G. v. Sprang2e J, v. Sprang 3e Th. van Hoven 4e M. Fitters5e M. de Kort6e Th. Sleegers 7e A. de Kort8e A. v. Bokhoven. Afdeeling damesle prys Berta van Hoven 2e Johanna Verhoeven3e A. v. Sprang. Jongens van 13-16 jaar: le prys B. Verhoeven2e A. de Kort3e A. de Kort. Meisjes van 1316 jaar: le prijs Anna van Geflen 2e Maria Cou wen berg. Sprang. Heden, Zaterdagavond, hoopt »Patrimonium's Hulpkas* haar 17de jaar vergadering te houden. De agenda ver meld 1 Opening. 2 Notulen. 3 Ope ningswoord £door den Voorzitter. 4 Jaar verslag Secretaris. 5 Jaarverslag Penning meester. 6 Bestuursverkiezing. 7 Behan deling voorstellen. 8 Varia. 9. Sluiting. Vrouw V. had bij het boenen van een kabinet het ongeluk van den stoel te vallen, waardoor zy aan haar rug zulke kneuzingen opliep, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Veen. Donderdagmorgen werd voor het eerst van deze week weer met een roeiboot naar Aalst overgevaren en werd de communicatie met Gelderland weer her steld. Maandagmiddag had zich reeds een vry groot publiek op de ysbaan begeven, doch het bleek dat het ys voor het ryden ge vaar opleverde. Besloten werd dan ook de baan vaarwel te zeggen en vertrok men per fiets of autobus naar Andel, waar het ys wel vertrouwd was. Waspik. Op initiatie1 dtr firma Kerst, steenkolenhandel alhier, die zelf met een flinke gift voorging, werd Donderdagmiddag voor de schooljeugd der R.K. Jongensschool en de leerlingen der Christelyke School een schaatsenwedstryd georganiseerd, waar bij 40 H.L. steenkolen, verdeeld in le en 2e pryzen van l£ en 1 H.L. werden uit geloofd. De belangstelling voor de kleinen, die zich dapper weerden, was zoo groot, dat het ys kraakte onder den zwaren last. Donderdagavond gaf de ZeerEerw. Pater E de Wit een lichtbeelden voorstelling uit zyn missiegebied. Tal van kiekjes gaven een getrouw beeld van de heerlijke natuur, van dorper, gebouwen en volks stammen, bekeerlingen en heidenen uit de Philippynen. De harmoniezaal was schier te klein om het tairyke publiek te bevatten. Werkendam. Woensdag 27 Jan. a.s., nam. 7 uur, zal een Ouderavond worden gehouden door de Herv. Chr. School. Alhier is een tweede dansclub op gericht onder den naam van »T. O. V.« Vrijdag is de eerste dansavond gehouden. De film welke Woensdag 27 Jan. a.s. vertoond zal worden is getiteld »De jonge Radjah.* De tweede hoofdfilm »Ne- derland geteisterd door watersnood.* De nieuwe politie-verordening is 19 dezer afgekondigd en zy treedt in werking 8 dagen na de afkondiging. Zailichem. Jl. Woensdag werd alhier door de leden der ysclub »de Volharding* een wedstryd gehouden voor schoolkinderen, hardrijdery voor volwassenen en ringrjjderij voor paren. Hardryderij le prys P. v. Herp f5.—. 2e C. v. Tongerlo f 4. 3e D. v. Beek f 3.50. 4e D. J. v. Herp f 1.50. Ringrydery le v C. v. Veen f 2.50. 2e A. v. Beek fl.50. 3e E. Schrieven f 1.— Alhier is tydens den hoogen water stand opgevischt een hollandsche roeiboot en geborgen door W. van Tongerlo alhier. HEUSDEN. Geboren: Hendrik z. van R. Das en van H. de Nekker. Vergadering van den Raad der ge meente RIJSWIJK op 19 Januari des iim. 2 uur. Voorzitter tevens Secretaris de Ed. Achtb. Heer A. D. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De vergaderng wordt door den Voorzitter met gebed geopend. Notulen vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven Ged. Staten, om aan de omnibusdiensten ondernemers Eur- ster en Garstman die den omnibus- dienst 's Bosch-Wijk-Woudrichem onderhouden een jaarlijksche sub- sudie te willen verleenen, aangezien deze ook voor deze gemeente ineen groote behoefte voorzien. De V oorzitter stelt voor, aangezien de financieelen nood der gemeente afwijzend te beschikken. .Wordt met algem. stemmen aldus besloten. Daarna is aan de orde het wets ontwerp vereeniging der gemeenten Giessen en Rijswijk. Voorzitter. Ik heb reeds bij de vo rige vergadering met cijfers aange toond, hoe als de toestand zou wor den bij vereeniging. De commissie van onderzoek, als bedoeld in art. 131 der gemeentewet, bracht in haar vergadering verschillende bezwaren naar voren, grootere uitgaven die zouden ontstaan, wanneer tot den bouw van een nieuw gemeentehuis zou worden overgegaan, niet in func tie houden van de tegenwoordige ambtenaren e.a. Zijn er nog raadsleden die nadere toelichting wenschen. v. Gammeren. Nadere toelichting acht ik overbodig, maar het komt mij voor dat de bezuiniging weinig voordeel zal opleveren. Het voorstel van Ged. St. kan voor onze gemeente geen uitkomst brengen. Het zou toch de bedoeling moeten zijn, directe ver beteringen te brengen, daar de toe stand der gemeente de eerste tién jaren onhoudbaar blijft. Alleen door vereeniging der drie gemeenten was bezuiniging te verkrijgen. Voorz. Door de vereen. Giessen met Rijswijk komen de voordeelen eerst na afloop der wachtgeldrege ling. Wanneer de toestand de eerste tien jaren zoo blijft, het Rijk ver leent geen financieelen steun, terwijl de salarissen der ambtenaren boven dien onveranderd blijven, dan is er geen andere uitweg; te vinden. Daar wordt zooeven door dhr. v, Gammeren beoogt, vereeniging met Andel, maar Andel zal zich tot het uiterste daartegen blijven verzetten. v. Gammeren. Dat kan ik geloo- ven. Voorz. Voornamelijk de werkman in Andel denkt hiervan de dupe te worden. v. Gammeren. Als beide gemeenten vereenigd zijn, vermindert dit geens zins den hoogen belastingdruk. Smits. De belasting zal toch ze ker ook niet hooger worden. Weth. Westerlaken. Als de gem. niet vereenigd wordt, vrees ik dat de belasting nog hooger wordt. v. Som eren. Ik kan niet begrijpen waarom vereeniging met Andel niet kan plaats hebben. Voorz. Hierover is nu reeds ge noeg gezegd. Giessen heeft zich reeds tegen een vereeniging met Rijswijk uitgesproken. Het ligt nu aan de hooge regeering wat deze doen zal. Smits. Giessen kan toch moeilijk reden hebben tegen het ontwerp te zijn. Weth. Westerlaken. WTij komen ie der jaar op de begrooting tekort en dit wordt nog steeds grooter. v. Herpen. Als de toestand zoo blijft, als het belastbaar inkomen niet vermeerderd, kan- er geen ver andering komen. (Wordt vervolgd.) Men seint ons uit 's Bosch In de hedenmorgen gehou den vergadering van de Prov. Staten dezer Provincie werd met 44 tegen 7 stemmen het voorstel van Ged. Staten* om het Groot Waterschap „het Noorder-Afwateringska- naal" op te richten, Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2