Muziekhandel S. SPIERO, Muziek en Muziekinstrumenien. Binnenland Buitenland Ingezonden. Kantongerecht (lensden 's Hertogenbosch. Langere epenstelling ran telegraaf- en tele foon-kanteren De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de Commissarissen der koningin verzocht, namens hen onder staande circulaire aan de burgemeesters der gemeenten in hun (provincie te zenden »Volgens mededeeling van den minister van Waterstaat is het tijdens de jonste overstroomiDgen voorgekomen, dat burge meesters zich tot genoemden minister of tot den directeur-generaal der Posteryen en Telegrafie richten om langere openstel ling van telegraaf en telefoonkantoren te verkrijgen. De burgemeesters zijn echter gerechtigd in deze omstandigheden zelf uitbreiding van diensttijd op telegraaf- en telefoonkantoren te gelasten, Eene mededeeling hieromtrent is opge nomen in de Stcrt. van 25 Juni 1924 bladz. 5 luidende »De directeur-generaal der Posteryen en Telegrafie maakt bekend, dat door hem aan de Commissarissen der koningin, de burgemeesters, de waterschaps- en polder besturen, en de voorzitters daarvan mach tiging is verleend bij algemeene rampen of onheilen, zooals overstrooming, hoog water, ysgang, brand, oproer en dergelijke, tijdelijk verandering te brengen in den diensttijd van Rijkstelegraaf-, Rjjkste- foon- en hulptelegraaf- en hulptelefoonkan- toren, alsmede van telegraaf- en van tele foonstations". Hierin vind ik aanleiding, ten einde vertraging bij de uitvoering van de ge- wenschte maatregelen te voorkomen uwe aandacht voor zooveel noodig, op het bo venstaande te vestigen". o Tabaksfabriek winkel en de wening Artikel 88a der Tabakswet bepaalt, ge lijk men weet, onder meer, dat de lokalen waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend, van den openbaren weg af toegankelijk moeten zyn, en middellijk, noch onmiddellijk gemeenschap roet de woning mogen hebben. De lokalen waarin de aan accyris on derworpen artikelen in het klein worden verpakt, mogen zich niet bevinden in, noch gemeenschap hebben met of grenzen aan een pand, waarin het bedryf als fabrikant wordt uitgeoefend. Onder verkoop in het klein wordt verstaan, verkoop aan anderen dan aan wederverkoopers. De inwerkingtreding van beide voren bedoelde verbodsbepalingen was oorspron kelijk gesteld op 1 Januari 1925, doch bij wet van 30 Ssptember 1924 werd de inwerkingtreding bepaald op 1 Januari 1926. Blijkens het in het S t b 1 d 533 op genomen wetje wordt de bestaande toe stand opnieuw voor een jaar bestendigd en zal de verplichte scheiding van werkplaats, woning en winkel op 1 Januari 1927 in werking treden, tenzij ultimo December van dit jaar opnieuw uitstel mocht worden verleend. o Waarschuwing De commissaris van politie te Wage- ningen waarschuwt een ieder tegen de parktijken van A. J. E. Houbaer, geboren te Bergen op Zoom 2 Juli 1875, )gehuwd met M. G. H. van Bijsterveld), handels agent, thans wonende aan de Hoogstraat 12 te "Wageningen, Een van de gewoonten van deze H. is, onder valsche, goedklinkende namen by bankinstellingen telegrafisch en schrif telijk opdracht te geven tot aankoop van effecten. Slechts bij rijzing laat hy van zich hooren. O.m. bezigt hy de namen Gratama, Hallen berg, Hollen berg, Callen- fela. Biokers, van Loon, Naotgoven van Goor, Didam van Hulst, Dorrestein, Tel lingen van Renkuro, Mastboom, Brouwer, Peters, Moulaert en Kej, Blijkens de waarschuwing van den com missaris van politie te Nijmegen maakt het echtpaar er ook zijn werk van, ge meubileerde kamers te betrekken, om die na eenigen tijd zonder betaling te verla ten. Ook tracht de man op crediet goe deren te koopen, wat hem reeds eenige malen is gelukt. Betaling bleef dan steeds achterwege. Lerend verbrand Naar do (Belg.) »Standaardc meldt, heeft aan boord van het te Antwerpen liggende Bchip »Camposc een ernstig ongeluk plaats gehad waarby een man levend verbrandde. Een loodgieter moest aan boord een looden pijp soldeeren. Op zeker oogenblik zagen werklieden een groote rookkolom uit het ruim opstygen. Men vermoedde dat de naphtalamp waarmede de loodgieter werkte, ontploft was. Tevergeefs poogde men den man dien men hoorde kermen, ter hulp te komen. Uit het onderzoek van de politie blijkt dat de man verplicht was, door een 5 meter lange buis te kruipen, om daar, met behulp van een napthalamp te werken, terwjjl hem door middel van een slang lucht werd toegevoerd. Op zeker oogenblik ontplofte de lamp. Werklieden, die toesnelden om den onge lukkige te helpen, zagen zijn kleederen branden, doch moesten wjjken voor den rook, daar de luchtslang ook in brand ge raakt was, zoodat het slachtoffer, dat zich keerde van de pyn, in zyn pogingen om uit het gat te kruipen verhinderd werd, daar hy bij gebrek aan lucht het bewust zijn verloor en stikte. In de buis moest een gat gebrand worden om den ongelukkige te kunnen ophalen. Het lyk was afzichtelyk verkoold. De naphtalamp, waarmede het ongeluk geschiedde, is door de justitie in beslag genomen. O Be Russische kroonjuweel» Zooals men weet, is de Russisch regee ring van plan in de eerstvolgende maanden de Russische kroonjuweelen door veiling van de hand te doen ter versterking van de schatkist met naar schatting een som van drie raillard roebel. Wij lezen thans in de Daily Telegraphc dat binnenkort in Tsjecho-Slewakije een bijeenkomst zal plaats hebben van de verwanten van het vroegere Tsarenhuis, waar besloten zal worden bij de ministeries van Justitie van alle landen protest aan te teekenen tegen de veiling van deze kroonjuweelen, die naar hun meening, hun als erfgenamen rechtens toekomen. De Sovjetregeering zou voorts, zegt het blad, gevaar loopen, dat zoo zy de juweelen aan de msakt bracht in landen, waarmede zij geen regeling heeft getroffen tot het delgen van haar schulden, deze ze zouden confisceeren. o— Bertien dageu op see loader eten ea drinken Twee Amerikaansche vrienden vertrok ken een paar weken geleden in een motor boot uit Boston om een te Gloucester wonenden vriend te gaan opzoeken. Dit plaatsje ligt slechts 48 K.M. verder, zoodat men in het geheel geen proviand meenam. Toevallig was wat brood aan boord be nevens wat water. Vier uur lang ging alles goed, maar 40 K.M. van de kust geraakte de machine plotseling defect en ging het scheepje op drift. Dagenlang leefden de twee Amerikanen tusschen hoop en vrees. Niet alleen het feit, dat het voedsel en het water al vry spoedig verbruikt waren, maar ook de weeromstandigheden maakten hun toestand onhoudbaar. Nadat zy een ontzettenden storm doorstaan hadden, volgden hevige sneeuwbuien. Plotseling scheen de redding nabij. Uit het dikke sneeuwgordyn kwam eensklaps een schip te voorschijn, dat later de schoener Mantclair bleek te zijn. Driemaal faalden de pogingen van de bemanning van dit schip, om het ongelukkige tweetal te redden en ten slotte verdween het uit het gezicht. Op den dertienden dag waren de Ame rikanen zoo uitgeput, dat hun gezichtsver mogen begon te verminderen, zoodat zij zelfs naderende schepen niet meer konden onderscheiden. Zy gaven dan ook alle hoop op en gingen in de kajuit om te sterven. Plotseling werden zy evenwel door een schelle-sirene opgeschrikt, kropen op het dek en ontwaarden op geen 30 Meter af stand het stoomschip »Newby Hallt, dat hen aan boord wist te krijgen en hen redde. o Ontrouwe beekkeuder De boekhouder van een handelaar in automobielen te Brunswyk, is met meene ming van een bedrag van 50.000 mark verdwenen. o— Ernstig apeerwegougeluk Uit Tokio wordt gemeld, dat by Kiys- hoschta een ernstig spoorwegongeluk is gebeurd. Een electrische bergspoor ont spoorde en viel 80 meter naar beneden. Niet minder dan 18 personen werden gedood en 20 gewond, waarvan velen zoo zwaar, dat men niet gelooft, ben in het leven te kunnen behouden. De remmen weigerden toen de trein ontspoorde. De wagen liep uit de rails, sprong over eon afgrond en vloog te pletter tegen een boerderij. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redacteur! Ofschoon ik er een weerzin in heb om langs dezen weg iets wereldkundig te maken, zoo meen ik echter het volgende thans niet langer aan de openbaarheid te mogen onthonden. Hetgeen ik bedoel heeft betrekking op het Comité voor Winterlezingen," alhier. De aandachtige lezer vaD dit blad zal zich wel weten te herinneren, dat zich omstreeks October 1925, uit H. H. Nota belen dezer gemeente een comité had ge vormd, ten doel hebbende, dezen winter een 5-tal sprekers te laten optreden. Gewis een goed voorbeeld dat navolging moge vinden. Er bestond tenminste nu de kans dat we, evenals in naburige gemeenten, nog eens enkele leerzame avonden mee te kunnen maken. Reeds zou in de maand October 1925 de eerste spreker zich laten hooren, terwyl in de daaropvolgende maan den ons een gelyk voorrecht zou ten deel vallen. Het vooruitzicht zag er dus werke lijk rooskleurig uit. Laat ik nu evenwel te voorbarig zijn geweest 1 Och wat heb ik me bedrogen. De toekomst die ik me had gedroomd van onder het gehoor van een boeienden en begaafden spreker te mogen verkeeren, heb ik me zien ontgaan, Myn verwachtingen zijn den bodem ingesla gen. Reeds ligt Silvester-avond achter ons en is medio Januari gepasseerd en nog laten de lang verbeide sprekers op zich wachten. Wat toch kan hiervan de reden zijn? Het antwoord hierop moet ik u schuldig blijven. Misschien echter dat voornoemd Comité van het denkbeeld is uitgegaan, dat de trap van ontwikkeling in deze gemeente gevaar liep van haar culminatiepunt te zullen bereiken en daarom besloten heeft, de zaak maar blauwblauw te laten. Maar dan zij hier medegedeeld dat in onze ge meente daarvoor nog werk te over is. Jammer genoeg, dat ky hen nog niet het voornemen bestond om een jongelings- vereeniging op te richten, met nog een openbare leeszaal er by. We hadden althans dan wat meer genoten. Neen, de wyze waarop meergenoemd Comité zich van haar taak heeft gekweten, mag gerust deloyaal worden genoemd. SCRIBA. W y k, 18 Jan. 1926. Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN, van Vrijdag 15 Januari 1926. KantonrechterMr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Jhr. Mr. Quarles van Uflord. Griffier Mr. WRuitinga. 't Was een drukke zitting met veel verdachten en veel publiek. Op de rol staan 93 zaken. T. v. H., werkman te Heusden, had een hond, die niet als losloopend voor de plaatselijke hondenbelasting was aan gegeven, op straat los laten loopen. Ver dachte beweerde dat de hond bij hem was komen aanloopen en dat hij in eigendom toebehoorde aan Saakes te Genderen. De veldwachter van Kuijk, als getuige gehoord, kwam vertellen dat hij aan verdachte's dochter had gevraagd van wien de hond was en dat hij ten ant woord had gekregen „van ons". 14 dagen vóór de bekeuring had hij de dochter gewaarschuwd. Toen de hond weer los op straat liep, had hij proces-verbaal opgemaakt. De Kantonrechter zeide het vreemd te vinden dat verdachte eens anders hond zóó lief vond, dat hij het beest langen tijd zoo maar in huis nam. Van verdachte's verhaal geloofde hij niet veel, maar 't is het gewone maniertje bij overtreding der hondenbelasting om tegen de politie te zeggen,,'t is nou net mijn hond niet en het dier is komen aanloopen, maar ik weet niet wie de eigenaar is". Dit is nou wel een heel aardig uitvluchtje, maar baten zal het je niet veel. Ik geef je fö,— boete of 3 dagen naar ;s Bosch en dan zonder den hond van Saakes bij je. Aan J. v. L., bierhuishouder te He- dikhuizen, werd ten laste gelegd dat hij 12 Liter sterken drank aanwezig heeft gehad in een kelder van zijn bierhuis, welke kelder binnenshuis gemeenschap heeft met de verloflokaliteit. Verdachte bekent onder toevoeging dat hij heele- maal niet van plan was om ze te ver- koopen. Hij wou den sterken drank slechts bewaren tot hij nog eens ver gunning mocht krijgen. De Kantonrechter hernam Je hadt den sterken drank zeker maar alleen in je kelder om er zelf voor het eten een borrel van te nemen. VerdachteJa, Edelachtbare. KantonrechterJe hebt zeker nooit een borrel aan anderen verkocht? Verdachte: Neen, nooit. KantonrechterZie je me nu werkelijk voor zoo achterlijk aan, dat ik dat zon gelooven. Zeg nu maar de waarheid, dat is veel beter en geheel in je eigen belang, want hoe erger je liegt, des te strenger straf ik. VerdachteNou, een paar keren heb ik een borreltje verkocht, mêr veul hèk het nie gedaon. Kantonrechter: Waarom sta je nou eerst te liegen en zeg je later pas de waarheid, nou ik ie het vuur te dicht aan de scheenen leg Ik zal je voor ditmaal nog erg clement behandelen en geef je daarom fö.boete of 3 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van den in beslag genomen sterken drank, want 't is werkelijk niet goed, dat je zooveel drank voor je zelf alleen bestemd, in voorraad hebt. H. C. R., werkman te Almkerk, zou zijn hond niet teruggeroepen hebben, toen deze in het Pompveld bezig was wild op te sporen. Dit werd bemerkt door den onbezoldigde Gijs van Haaften, met als gevolg proces-verbaal. Verdachte weigerde toen zijn naam op te geven, maar dit hielp hem niet veel, want zijn naam is nu aan het Kantongerecht toch bekend. Verdachte kreeg nu f10, boete of 5 dagen verstoken van alle strooperij. J, K. v. d S., bakker te Werkendam, leeft nog steeds in groote onmin met de Arbeidswet. Hij heeft zijn knecht L. van Heukelom al weer laten werken in verboden uren en dit grapje kost hem nu f30,of 10 dagen hechtenis, wat voor 4e herhaling, die hem ten laste is gelegd, zeker niet veel is. H. van N., metselaar te Andel, had eene nieuw gebouwde woning in gebruik genomen zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders, terwijl de woning in meerdere opzichten niet voldeed aan de bij de bouwaanvrage overgelegde teekening en bestek. Verdachte was niet verschenen, f25, of 10 dagen hechtenis werd zijn deel. C G., chauffeur te Giessen, had op den Maasdijk als bestuurder van een autobus een achter hem op rijdende autobus van Bouman te Wijk niet laten passeeren. Verdachte ontkent en zegt dat hij bij Dirk van Wijk te Aalburg passagiers moest laden en daar rechts van den weg stond. Cornells Bouman, chauffeur te Aalburg, werd als getuige gehoord. Deze zeide „Ik kwam van Veen rijden en bij de Weduwe v. d. Maaden kwam C. G. de stoep op, zoodat ik achter hem reed. Tevergeefs gaf ik meerdere luidklinkende signalen om mij voorbij te laten, maar hij bleef gewoon doorrijden midden op den weg. Bij Dirk van Wijk dwong hij ons toen we naast hem waren zeer ver naar links uit te halen, zoodat mijn broer, die toen chauffeerde, zeer sterk moest remmen om een ongeluk te voor komen". Is. de Jongh, manufacturier te Heus den, verklaarde als getuige, dat, toen hij te Aalburg bij Dirk van Wijk in ver dachte's autobus stapte deze voor het veerhuis stond, dus links van den weg. Ik heb wel signalen van een andere auto gehoord, maar hoe een en ander zich heeft toegedragen kan ik niet zeggen. De getuige Machiel Bouman zeide dat de bus van verdachte bij Dirk van Wijk rechts van den weg stond en dat ver dachte plotseling begon te rijden toen getuige, die inmiddels zelf was gaan chauffeeren. wilde passeeren. Verdachte drong met zijn bus naar links, zoodat ik zeer sterk moest remmen om een aanrijding te voorkomen De Kantonrechter zeide We hebben hier natuurlijk weer te doen met con- currentiehaat. Dat jullie, chauffeurs, daar zelf de dupe van wilt worden is je eigen zaak, maar dat je je passagiers met dat krankzinnige gerij in gevaar brengt is erger. De regels van den weg schijnen jullie nog niet te kennen en ik geloof dat ik goed doe, als ik jullie van hieruit maar eens dwing om die regels goed te bestudeeren. 't Is tegenwoordig weer meer dan erg zooais soms gereden wordt. Krankzinnig hard rijden, wilde concurrentie ritten, elkaar plagen en sarren, dat al is aan de orde van den dag. We zullen er weer eens op in gaan hakken en aan al dat misselijk concur- rentiegedoe eens voor goed een eind gaan jnaken door buitengewoon zwaar te straffen. Ik wil dat jullie op den weg fatsoenlijk rijden en dat zal gebeu ren ook, want menschenlevens zijn voor mij heel wat meer waard dan alle auto busdiensten te zamen. Weet dus wel en zegt het voort, dat, indien jullie niet allemaal heel spoedig je leven gaat be teren in verband met den concurrentie- haat, ik de politie last zal geven om veel strenger te gaan optreden dan thans gedaan wordt. Laat dit dus een ernstige waarschuwing zijn. Verdachte veroordeel ik nu nog tot flö boete of 5 dagen hechtenis, omdat hel de eerste maal is dat hij voor onveilig rijden hier terecht staat. A. v. S., chaufleur te Meeuwen, had op den Sleeuwijkschen straatweg een andere autobus, n.l. van „Onzen Dienst", achterop gereden en was deze nauwelijks gepasseerd toen hij zeer sDel en veel te gauw naar het midden van den weg uithaalde, waardoor een aanrijding zou hebben plaats gehad, indien de chauf feur van „Onzen Dienst", Arie Thur, niet zeer krachtig had geremd. Verdachte zeide, dat hij na het voor bijrijden niet zeer snel naar het midden van den weg was gegaan en er niet aan had gedacht om te coupeeren. A. de Raad, veehandelaar te Genderen, verklaarde aldus„Ik zat in „Onzen Dienst" toen de „Alad" voorbij reed. Veel te gauw na het voorbijrijden is de „Alad" naar het midden van den weg gedraaid, zoodat de chauffeur van „Onzen Dienst" tegen een paal zou hebben ge reden,, indien hij niet krachtig had ge remd. A. Thur, chaufleur te Genderen, ver klaart precies hetzelfde als de vorige getuige. De Kantonrechter zeide, dat de Heeren chauffeurs blijkbaar weer een nieuw middeltje hebben uitgevonden om elkaar dwars te zitten. Maar dit middel, dat we me maar „coupeeren" willen noemen, is een van de gemeenste en laagste soort en iedere chaufleur, die er zich aan schuldig maakt is een zeer laagstaand individu. „Coupeeren" is buitengewoon gevaarlijk en de grootste ongelukken kunnen er het gevolg van zijn. Voor „coupeeren" zal ik in den vervolge dan ook niets anders opleggen dan principale hechtenis en geen geldboete meer, want een individu die opzettelijk coupeert, verdient niet anders Thans veroordeel ik verdachte tot f 20 boete of 10 dagen Daar een plaats, waar van coupeeren geen sprake kan zijn. J. v. H,, schilder te Heusden, was op den openbaren weg aan het sneeuw ballen gooien geweest. De Opper-wacbtmeester der Mare- chaussée verklaarde, dat verdachte een zeer brutaal en lastig jongmensch is. De door verdachte gegooide sneeuwballen waren erg hard, zoodat ze wel 25 Meter voortrolden. De sneeuwballen kosten nu f5 boete of 3 dagen naar een huis te 's Bosch, waar de sneeuw wel gesmolten is. Q. V. te Dussen had zijn rentekaart niet opgezonden aan den Raad van Arbeid te Tilburg, niettegenstaande herhaalde schriftelijke waarschuwingen. Verdachte vertelde, dat hij ziek was geweest, dat hij niet kon lezen en schrijven, dat hij kostganiger was en dat hij nooit een „brievekartje" bad ont vangen hij had dan ook geheel uit onwetendheid gezondigd. Ik zij nie onwillig, Edelachtbare, hernam bekl., en gère wil ik plekken ès ik het mèr wit, mèr ze motten het me zeggen. Dat is nu alles goed en wel, zei de Kantonrechter, maar ik geloof toch dat je je onnnoozeler voordoet dan je bent en ik geloof zelfs dat je van verschil lende omstandigheden een handig ge bruik tracht te makenvoor dit keer krijg je nog f0,50 of 1 dag. VerdachteKan het nog nie een bietje minder, Edelachtbare? KantonrechterBen je nog niet te vreden, 'tis het minst wat ik je kan geven. Verdwijn maar gauw, want an ders doe ik er nog wat bij. KERKSTRAAT 19 HET BESTE en GOEDKOOPSTE ADRES voor alle mogelijke HOOFDVERTEGENWOORDIGER van HIS MASiER's VOICE- COLUMBIA- BRUNSWICK- platen en machine's. HET ADRES voor PRIMA ELITE SNAREN voor alle Strijkinstrumenten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6