Eerste Blad Uitgave: Firma L J, VEERMAN, Heusden. Wo, 4572, Woensdag 27 Januari 1926 Buitenlandse)! Overzicht. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. ^nd van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlek# nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. Het Duitsche kabinet werd gere- constitueerd na zeven weken crisis. Zoodra de verdragen van Locarno te Londen waren onderteekend, nam het ministerie-Luther ontslag en is thans Luther weer rijkskanselier in een kabinet, waar de Duitsch-natio- nalen geen zitting in hebben. Deze laatsten wilden, gelijk men weet, geen enkele verantwoordelijk heid aanvaarden met betrekking tot de verdragen van Locarno en de, tenuitvoerlegging daarvan. Vooral betroffen de Duitsch-nationale be zwaren de toetreding van Duitsch- land tot den Volkenbond. De Duitsch-nationale ministers gin gen dan ook lieen, omdat de rijksdag de (verdragen van Locarno ratificeer de. iVan dit oogenblik af begonnen de langdradige besprekingen tus- schen de partijen. Alle denkbare combinaties werden achtereenvol gens onder oogen gezien. Tenslotte is ide (beslissing uitgelokt door de wei gering der socialisten om deel te ne men aan een ministerie op den grondslag der groote coalitie. Even als bij; de Fransche socialisten, die ook van deelneming aan de regee ring afzien, wordt het besluit der Duitsche socialisten ingegeven door de vrees, dat, wanneer zij samen werken met burgerlijke ministers, zij invloed zullen verliezen bij de kie zers, (waarvan de communisten zou den profiteeren. Zij zullen alleen eventueel een steunpoliliek voeren. Het nieuwe kabinet zal zich niet kunnen handhaven, zonder den steun der soc.-dem., omdat de stemmen van centrum1, D. V. P. en democraten nog lang niet 200 bedragen, terwijl de rijksdag 495 leden telt. Hieruit blij Kt dus dat het kabinet niet bijster, sterk is, het is eenmin- derheidsregeering, die eigenlijk al leen kan blijven voortbestaan bij de genade der soc.-dem. Wanneer deze het (kabinet geen steun 'verleenen, dan zal het 'onvermijdelijk ten val wor den gebracht, wanneer ook de Duitsch-nationalen, wat in vele ge vallen stellig 'zal geschieden, zich te gen de regeering keeren. Laatsgenoeinde partij is de partij der (malcontenten, die steeds in de weer zijn om den Duitschcn wagen wanneer deze in het republikeinsche spoor rijdt, te doen kantelen. Zij hunkeren nog steeds naar den terug keer van den goeden ouden tijd-, toen er nog een keizer was en het Duitsche rijk een land van soldaten kon worden genoemd. De Duitsche republiek beschouwen zij als een verwerpelijk onding, van het con servatisme is volgens hen alleen heil te verwachten. Zelfs de tegenwoordi ge jregeering achten zij nog veel to links, zoodat het dan ook niet zal behoeven te verwonderen, wanneer de Duitsch-nationalen daartegen eer lang een systematische oppositie gaan voeren. Vooral kunnen de Duitsch-natio nalen het niet verkroppen, dat de regeering Luther—Stresemann, die thans herleefd is, er zooveel toe heeft bijgedragen dat het verdrag van Locarno tot stand kwam, dat volgens hen In strijd is met de Duit sche landsbelangen en waar zij zich in het parlement dan ook zij het vruchteloos tegen hebben gekant. Thans zijn de Duitsch-nationalen een nieuwe campagne begonnen en wel tegen Duitsclilands lidmaatschap van den Volkenbond. En daar juist toetreding van Duitschland voor waarde is voor het van kracht wor den van het pact, ligt het voor de hand, dat de Duitsch-nationalen alles zullen doen, om, voorzoover zij daar- I toe in staat zijn, die toetreding te beletten te vertragen of afhankelijk te doen stellen van inwilliging van bepaalde eischen. Vervolg Raadsverslag Rijswijk. Voorzitter. Wel als men de reke ning zoo maakt, de post salarissen bedraagt nu f 7200. In de nieuwe ge meente zal wanneer combinatie dei betrekkingen plaats heeft deze post f 4050 bedragen. Daar staat tegen over dat als rnenj grootscheeps zou gaan leven <,de voordeelen weder spoedig weg zouden zijn. AVeth. Verschoor. Het raadhuis waar zou dat gevestigd moeten wor den? Voorz. Dat hangt aan den nieu wen raad af. Weth. Verschoor. Dat moest hier maar gevestigd kunnen blijven. Voorz. Dat zal grootendeels af hankelijk zijn van de verdeeling der raadzetels. v. Gammeren. Rijswijk telt ruim 700 inwoners en Giessen ruim 500, men zal dus wel de berekening kun- 197 Maatjelief, ik zal nooit heelemaal gelukkig zijn, als hij niet bij me is. Je zult hem wel gauw zien, troost te mevrouw de Kerlor hem, hij heeft mijn adres en je hebt mij verteld, dat hij weg is geloopen om naar mij toe te komen. Ja, maar dat is nu al zoo lang geleden. Als hem onderweg maar niets overkomen is. Je papa heeft beloofd, dat hij naar hem zou laten onderzoeken. Zeg Mama, waarom woont Papa niet bij ons en logeert hij in het Grand Hotel. Mevrouw de Kerlor keek een an deren kant uit en antwoordde met. Zij kon het niet aan het kind zeg gen ,wat er vroeger al gebeurd was, dat de vader hem eenmaal had weg gegeven aan dien leelijken man en dat zij Georges nog altijd niet geheel kon vergeven, nu zij haar kind zóó terugkreeg. Gelukkig kwam op dit oogenblik de knecht zeggen ,dat de dokter er was met meneer, en hij vroeg of de jonker even wilde komen. Dat woord jonker kon Claudinet niet hooren, zonder het uit te scha teren van lachen. Die jonker ben ik, zeide hij, ter wijl hij zijn duimen in de armsgaten van zijn vest stak, wat is dat toch grappig. O, ik heb altijd zoo'n lol, als ze ine zoo noemen. Maar Claudinet keek naar Mama en hij zag, dat deze groote oogen opzette. Daarom zeide hij Ik heb zeker weer wat verkeerds gezegd. Maak u er maar niet kwaad om, mama u zal eens zien, hoe net jes ik op den duur zal leeren praten. Kom, lieveling wij gaan naar den dokter, antwoordde Mama, die wel begreep, dat zij het kind niet da delijk al die leelijke uitdrukkingen kon afwennen, waarvoor de knaap niet eens verantwoordelijk was. Och, die dokter Mama, dat is zoo een vervelende oude paai met zijn medicijnen. Altijd die levertraan, ik kan er niet aan wennen, 'tls zulk afschuwelijk bocht. Het zal je toch zoo goed doen, jongenlief. De arme moeder trachtte zichzelf te misleiden, zij wilde nog hoop heb ben ,waar er geen hoop meer was. Graaf de Kerlor hield de waar heid voor zijn vrouw verborgen. De dokter had hem gezegd dat het ge val hopeloos was. Ik zal alles voor den ongelukkigen jongen doen, wat in mijn macht is. dacht, Georges. Maar het eenigste wat ik kan doen, is, dat ik zijn leven een beetje verleng. Redden kan ik hem niet. O, en zijn moeder zal mij nooit zijn dood vergeven. De toestand van Claudinet ver- nen maken ,dat Rijswijk het grootst aantal zetels toekomt. Voorzitter. Met het tegenwoordige kiesstelsel kan men niets met zeker heid zeggen, hoe of de uitslag zal zijn. Weth. Westerlaken. Bij vereeni- ging kan met dit gemeentehuis even goed worden volstaan als nu. Voorz. Als de vereeniging tot stand komt blijft een zuinig beheer een eerste vereischte. Weth. Westerlaken. Ja, dat zal waar zijn. Voorzitter. Hebben de heerennog aanmerkingen betreffende" het ont werp zelf? In de vorige vergadering is men reeds tot overeenstemming gekomen aangaande den naam der nieuwe gemeente. Ik kom tot de conclusie dat een gedeelte van den raad zijn bezwaren voldoende heeft toegelicht bij schrij ven aan Ged. Staten. Ik zal daarom het ontwerp in rondvraag brengen wanneer geen nadere toelichting ver langd wordt Het ontwerp wordt vervolgens in rondvraag gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen.. Tegenstem den de heeren v. Gammeren, van Herpen en v. Someren, de andere heeren stemden voor. B. en W. vragen vervolgens mach tiging aan den raad voor in 1926 te houden verpachtingen. Wordt met algem. stemmen ver leend. Nieuwenhuizen. Ik stel voor, alle van gemeentewege te houden ver pachtingen voortaan bij afslag te doen plaats lebben. Smits. Ik heb juist iemand ge hoord die beweerde dat bij opbod, de gemeente er voordeel uit zou trek ken en deze persoon verzocht mij hiervoor te willen ijveren. Nieuwenhuizen. Met afslag staat een ieder vrij, en vindt niet zoozeer onderlinge afspraak der huurders plaats. Verleden jaar heeft de ge meente hieraan bepaald schade ge had. Smits. Als er weinig huurders zijn blijft dit bij afslag of opbod het zelfde. Voorz. Wenscht de heer Nieuwen huizen zijn voorstel in stemming ge bracht te zien? De heer Nieuwenhuizen antwoord bevestigend. Het voorstel wordt daarna aange nomen met zes tegen een stem die yan den heer Smits. eischte zooveel zorg, dat de dokter aanried een pleegzuster te nemen. Ik zal u een zuster sturen, die ik ken, zeide de dokter, zij is een voorbeeld van toewijding en heeft een engelachtig geduld. En daaren boven ziet zij er zoo allerliefst uit, dat uw kleine jongen wel dadelijk van haar houden zal. U kan zich gerust op haar verlaten. Past u mij dan niet meer op, ma ma, vroeg Claudinet bedroefd... Zeker wel, lieveling, maar we zul len het met ons beiden doen. Je mama zou ziek worden als ze des nachts geen rust kon nemen... Je moet een verstandige jongen zijn en daarenboven zul je eens zien, hoe lief die zuster is, zeide de dokter. O, ik houd wel van de zusters, zij waren altijd zoo goed voor me, in 't gesticht zeide het kind. Den volgenden morgen kwam de verpleegster. Haar zacht gelaat nam Hélène's hart terstond in. Zij ver trouwde de zuster haar angst en haar bezorgdheid toe, en deze met haar fijngevoelend, medelijdend hart begreep haar volkomen. Hélène liet nu Claudinet roepen, hij kwam dadelijk, maar was wat verlegen. Jongenlief begon mevrouw de Ker lor. Maar Claudinet die de zuster aan dachtig had aangekeken riep plotse- seling uit: Wel. dat is zuster Simplice, en hjj vloog op haar toe. v. Someren. De perceelen in de zgn. Wiel worden die ieder jaar ver huurd? Voorz. Neen, om de vier jaren. v. Someren stelt voor, na afloop der tegenwoordige huurperiode, alles wat aan de binnenzijde der kade ligt in één perceel te verpachten voorden tijd van twintig jaren, en de huurder vrijheid te geven, welke bestemming hij er ook aan wil geven. Voor griend zou het m. i. wel geschikt wezen, en zou het dan aan pacht veel meer opbrengen. Smits. Als het nu voor vier ja ren was. v. Gammeren. Wanneer het ge schikt is voor griend dan is een ter mijn van vier jaren te weinig. Weth. Westerlaken. Voor griend is deze grond niet geschikt. Smits. Vroeger is het toch altijd griend geweest. v. Someren. Dat het dan het dub bele aan pacht van nu zal opbren gen daar sta ik voor in. Voorz. Wij zullen eens nazien wat het vroeger aan pacht opbracht. Vervolgens worden door den Voorz. verschillende bedragen van jaren te rug opgenoemd, waaruit blijkt dat de opbrengst sinds het omspitten ge daald is. Wethouder Westerlaken. Werk verschaffing was in dien tijd hel hoofdmotief, dat ons tot dit besluit bracht. v. Someren. Ik stel voor, alles in één perceel te verhuren;, dat is veel beter dan in verschillende klei ne perceelen. Voorz. v. Someren, vindt U het goed dat wij dit voorstel aanhouden tot een volgende vergadering? v. Someren. Dat vind ik goed, de huur loopt toch eerst het volgende jaar teneinde. Voorz. Dan zullen wij de percee len die in 1926 verhuurd worden voor slechts één jaar verhuren,dan krijgen wij het volgend jaar alles bij elkaar. Rondvraag. De heer v. Herpen vraagt, hoe of het staat met de wijziging bouwver ordening, hij heeft onlangs hierover nog gesproken met opzichter De Regt en die verklaarde dat hij ner gens meer moeite had dan in Rijs wijk met naleving der bouwverorde ning i,omdat hier ,zulke hooge eischen gesteld worden. Voorzitter. De gewijzigde bouw verordening ligt ter goedkeuring ge- Ken je mij dan, vroeg zuster Sim plice verwonderd. Natuurlijk herken ik u, zeide het kind lachend, u heeft me zoo dik wijls een boterham met g'elei gege ven, toen ik in het gesticht was„ in de zaal St. Nicolas, herinnert u 'tu niet meer? Claudinet? Claudinet ben jij het, riep de ver pleegster uit, terwijl zij hem ver baasd aankeek. Heeft u mijn zoontje al eens meer verpleegd, vroeg mevrouw de Ker lor niet minder verbaasd uit. Ja, zeker mevrouw, ik ken hem uit een gesticht voor verlaten kin deren. Maar hij is zoo groot gewor den ,dat ik hem zoo gauw niet her kende. Het is ook al een heelert tijd geleden, negen jaar. Neen, zoolang nog niet, zeide me vrouw de Kerlor. Ja, dat is het heusch wel. Onmogelijk. Ik verzeker u dat het zoo is, ik ben in 1886 uit het gesticht vertrok ken, rekent u het maar na. Maar dat kan niet, zei mevrouw de Kerlor, terwijl zij doodsbleek werd, in 1886 was mijn kind n,og bij mij. U moet u toch heusch verbissen, mevrouw, want in 1886 was Clau dinet reeds lang in het gesticht. Mevrouw £le Kerlor keek haar mét groote angstige oogen aan. Maar dan is hij mijn... riep me vrouw de Kerlor doodelijk ontsteld uit. reed, doch met het oog op de voor gestelde vereeniging kunnen wij be ter hiermede nog wat wachten. Daar niemand het woord meer verlangt wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Vergadering van den raad der ge meente VVOUDRICHEM op 20Jan. 1926, des namiddags 7 uur. Voorzitter; Jac. v. d. Lely. Secretaris: Chr. v. Rijswijk. Tegenwoordig alle leden. De vergadering wordt door den Voorzitter geopend met het uitspre ken van het formuliergebed, waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd worden. Voor kennisgeving worden aange nomen de volgende ingekomen stuk ken: a. Goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten dezer provincie tot wijziging der begrooting voor 1925 en lot het aangaan eener rekeningcourant over eenkomst met ;de Bank voor Neder- landsche gemeenten Je 's Gravenhage. b. bericht van aanneming der be noeming tot onderwijzeres aan de 2e openbare school van Mej. G. A. van Dijk te Almkerk. c. Idem tot aanneming der herbe noeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur door P. van Krieken en als lid der Commissie van Toezicht op het L. O. door W. Baks Bzn. d. begrooting van de Warenkeu- ringsdienst voor het gebied Breda voor he;t jaar 1926. e. Proces verbaal van kasopne- ming bij den gein.-ontvanger d.d. 29 December j.l. waaruit blijkt dat de inkomsten f63504.175 hebben bedra gen, de uitgaven f56614.33, zoodat in kas was een bedrag van f6889.84. Verder is ingekomen een verzoek van, J'. v Straten Sr. alhier om twee palen van de electrische geleiding in de Molenstraat te doen verplaatsen, aangezien hij voornemens is daar ter plaatse twee woonhuizen te bouwen. Adressant is genegen de helft der kosten, welke op 35 gulden worden geraamd, te betalen. Aangezien blijkt, dat belangheb bende reeds bij de plaatsing der pa len ernstig heeft geprotesteerd stel len B. jen W. voor, op het verzoek in te gaan, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Overeenkomstig een daartoe ge daan verzoek wordt aan de Afd. Woudrichem der Vereen, tot bestrij- Wat mama, riep Claudinet uit, ter wijl hij op mevrouw de Kerlor toe liep, die met beide handen de leu ning van een stoel vastgreep, ten einde niet te vallen. Alles draaide haar plotseling voor de oogen. Niets, niets, antwoordde haastig de Kerlor, die juist was binnenge komen en 't laatste deel van 't ge sprek zwijgend had aangehoord. Ook hem was een vreeselijk licht opgegaan. Maar hij wist zijn ont roering te bedwingen, en hij begreep, dat liet kind uit de kamer moest verwijderd worden. Claudinet zal u naar uw kamer brengen, zuster, zeide hij tot de ver pleegster. Kom, beste vent, doe dal nu eens gauw, voegde hij er bij, terwijl hij zachtkens de hand legde op den schouder van den knaap en hem zoo naar de deur duwde. Ja, maar mama, smeekte de ar me jongen, terwijl hij zijn hand paar haar uitstrekte, die nog altijd met verwilderde oogen voor zich stond uit te staren. Mama komt dadelijk bij ie. Ga nu gauw. 1 1 'j Zuster Simplice nam Claudinet mee en man en vrouw bleven alleen achter. Eenige minuten heerschte er een doodelijke stilte. Toen ijlde Hélène als een waanzinnige op haar man toe. Dat is mijn kind niet, riep zij, je hebt me bedrogen. Ik ben misleid, evenals jij, Firmin NIEUWSBLAD m\ liet Lui ui Ntislii en AiteiajeLansstraat en Ie iommelemtrf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1