Buitenland Binnenland. De ministerieele crisis. Plaatselijk Nieuws. ding der tuberculose voor het jaar 1925 eene subsidie verleend ten be drage van 50 gulden. Daarna is aan de orde de benoe ming van een gemeenteopzichter. Voorlezing wordt gedaan van de adressen der (acht sollicitanten, waar uit blijkt dat de heer G. Struik alhier het laagste salaris bedingt, n.l. 156 gulden per jaar. Voordat tot stemming wordt over gegaan wordt de openbare vergade ring geschorst en gaat de Raad over in geheime fitting. Na opening der deuren deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. voor stellen de benoeming van een gem.- opzichter te doen plaats hebben voor den tijd van twee jaren, waarmede de Raad zich vereenigt. Met 6 stem men en 1 blanco wordt benoemd de heer G. Struik. Vervolgens wordt voorlezing ge daan van een ontvangen schrijven van den 'Directeur van het Rijksbu reau voor Monumentenzorg te Den Haag betreffende restauratie van den toren. De Voorzitter zegt dat de kosten van restauratie op plm. f 38000 zijn begroot. Ter verkrijging van subsi die moet evenwel de gemeente voor gaan een zeker bedrag beschikbaar te stellen, in verband met den zeer slechten financiëelen toestand der gemeente stellen B. en ,\V. voor, ten behoeve van iclit doel geen hooger bedrag dan f 5Ö00 beschikbaar te stel len en dit te dekken door een lee ning (op langen termijn. Voor hetres- teerend bedrag zal dan subsidie wor den aangevraagd aan Rijk en Pro vincie. Het lid van Straten is van de drin gende noodzakelijkheid tot restau ratie geheel overtuigd en kan zich vereenigen met het voorstel van B. en Wi. (Ook het lid Schaap is het hiermede eens. Deze merkt nog op, dat het ,werk, hetwelk naar schat ting twee jaren zal duren, voorver- schillende inwoners o.a. neringdoen den, profijten zal opleveren. Het lid Viveen zégt in principe te gen restauratie te zijn in verband met de moeielijke omstandigheden, waarin pen deel der bevolking ver keert. Op grond van een bespreking met een deskundige kan hij thans evenwel zijn medewerking verleenen aan het voorstel. In de bestekken wenscht hij de bepaling te zien opgenomen dat niel onder den gewonen loonstandaard wordt gewerkt, en zooveel mogelijk plaatselijke krachten worden tewerk gesteld. De Voorzitter merkt nog op, dat indien niet tot restauratie wordt overgegaan, de (gemeente jaarlijks toch een aanzienlijk bedrag heeft te betalen voor gewone onderhouds kosten, waarop dan ook het voorstel van B. ten W. is gebaseerd. Daarna wordt met algem. stem men overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. In verband met door het lid Vi veen in een der vorige vergaderingen gedane vraag betreffende het aan brengen van electrische straatver lichting in een straatje bij J. Struik en A. de Joode deelt de Voorzitter mede, dat de kosten daarvan op plm. 20 gulden worden geraamd. Aange zien het in dit geval echter geen openbare straat, doch zeer particu lier terrein betreft stellen B. en W. zal het getuigen, bezwoer de Kerlor haar. Het doet er niet toe, aan wiende schuld ligt ,riep de ongelukkige moe der uit. Die nieuwe marteling is meer dan ik dragen kan. Sedert een week schenk ik al mijn liefde aan een kind dat het mijne niet is. De arme stumperd denkt nu, dat ik zijn moeder ben, en moet nu ook lijden door jou, want hij moet alles weten. Wat gaan mij de kinderen van een ander aan? Mijn kind, mijn eigen kind wil ik hebben. Je zult het terug hebben, zeide de Kerlor zacht. Maar zij schudde heftig het hoofd. Begrijp je dan niet ,dat hij dood is. Waarom zou die man je dat zie ke kind gegeven hebben, als onze eigen lieve jongen niet dood was. En al zou je dan ook mijn kind terug brengen, dan zou niets me toch kunnen bewijzen, dat hij het is, ging zij radeloos voort. Geloof je, dat ik mijn armen weer zou kun nen openen, voor den eersten den besten vagebond, dien jij! er in werpt. Of mijn jongen dood is of levend ik zie hem nooit weer terug. O, mijn God, ik heb alle hoop, alle geloof verloren, ik kan alleen nog maar schreien, en je haten, je haten en vervloeken, riep zij in haar wanhoop de Kerlor toe. Die vreeselijke beproeving is te veel voor me. Ik zal weten, waar die ellendeling zich ophoudt. Ik ga naar hen. toe. Als ik het kind niet mee- voor niet tot plaatsing over te gaan. Het lid Viveen deelt deze ziens wijze niet. Volgens hem hebben alle inwoners er recht op, behoorlijk van verlichting te zijn voorzien, daar voor zijn ze belastingbetalers. Ook op den Oudendijk zijn lampen ver plaatst. Hij stelt voor de verlich ting aan te brengen. Het lid V. d. Wiel vindt dat B. en tW. in deze een zonderling stand punt hebben ingenomen en steunt het voorstel Viveen. Weth. v. Wendel de Joode zegt, dat volgens B. en W. uitbreiding van het net financieel bezwaar is, aange zien het bedrijf nog niet rendeert. Verder merkt hij op, dat in de ge meente meerdere dergelijke straat jes zijn, welker bewoners dan even goed om licht kunnen verzoeken. Het lid Viveen zegt, dat het lid v. Wendel de Joode de zaak verkeert stelt. Ook als andere inwoners ko men zal hij daaraan zijn stem geven. Hij stelt de vraag of er bezwaren zouden worden gemaakt indien het verzoek kwam van meer gegoede in woners. Tevens wijst hij nog op het zoo juist ingewilligd verzoek tot ver plaatsing van een paal. Wethouder Holster komt op tegen het door het lid Viveen gezegde, dat indien het gegoede betrof, B. en Wt voor inwilliging zouden zijn. Het afwijzend standpunt van B.en W. steunt enkel op het feit dat het hier geen openbare weg geldt, doch particulier eigendom. Volgens ;het bd v. d. Wiel, moet elke inwoner uitgezonderd eenige buitengewone gevallen, waar deze ook woont, van de straatverlichting kunnen profiteeren. Het zou volgens hem een allertreurigst standpunt zijn indien j>ersonen die langs een par ticulier eigendom wonen en toch ook voor het electrisch licht moeten of feren, geen straatverlichting kregen. Het lid Viveen zegt nog omtrent de jdoor hem gebezigde uitlating van meergegoeden meer bedoeld te heb ben dat deze in straten wonen die van (straatverlichting zijn voorzien en neemt ,het dienaangaande te veel ge zegde terug. Het lid v. Straten vindt voor gé vallen ais deze zeer wenschelijk de instelling eener electricifeits comm. welke dan een advies kan uitbren gen. Het lid Spoor merkt op dat bij het in werking stellen van hetG.E.B. de bedoeling heeft voorgezeten dat de tijd zou leeren of verplaatsing van de straatlantaarns noodig zou zijn. Aangezien het in deze gevallen noodig is zou hij de menschen voor de kleine kosten niet in het donker willen laten zitten. Na deze mede- deeling wordt tot plaatsing der lam pen besloten. Bij de rondvraag vraagt het lid Holster of het wellicht bekend is, of bij gelegenheid van het hoogje water het in de Merwede bij Wer kendam gestort zand is weggespoeld, waarop het lid Viveen mededeelt van visschers vernomen te hebben dat wel wat is weggespoeld, doch dat er nog voldoende aanwezig is om al daar de visscherij te kunnen uitoe fenen. De vergadering wordt daarna gesloten. O breng, -als het gestorven is, gestor ven door mijn schuld, dan maak ik een eind aan dit treurig bestaan, dat zwaarder is dan ik dragen kan. En hij ijlde de kamer uit, terwijl mevrouw de Kerlor snikkend op een stoel neerviel. CII. De twee vriendjes. Claudinet was verdrietig. Gewoonlijk kreeg hij nog iets te eten tusschen het middagmaal en het uur, dat hij naar bed ging. Nu had men iets voor hem klaar gezet. Maar het smaakte hem niet. Het is toch allemaal zoo lekker zeide hij bij zichzelf. Maar eet eens, als je nu eenmeel geen trek hebt, en daarenboven, als mama er niet is, kan ik niet eten. Het was den armen jongen nu al behoefte geworden, zijn moeder a1- tijd bij zich te hebben. Hij kon niet meer zonder haar. Uit verveling stond hij op, deed de deur open, die in den tuin uit kwam, keek eens naar buiten, trom melde iop de ruiten, gaapte, nam toen zijn lievelingsboek, waarmee hij in een gemakkelijken luien stoel ging liggen. (Wordt vervolgd.) Vliegtuigbotsing. Volgens een bericht uit Rome zyn boven het vliegterrein van Furdara twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Van de inzittenden zijn er twee opslag ge dood. o— lexieaansche rulkaai weder ia werkiig Uit New-York wordt aan de Times ge seind, dat de vulkaan Colima in den Me xicaanschen staat Jalisco na 12 jaren rust weder in werking is. Een lavastroom vloeit uit den krater, waardoor groote on rust is gewekt in de omliggende dorpen. Ontploffing in een buskruitfabriek Waarschijnlijk tengevolge van kortslui ting is in het laboratorium der bus kruitfabriek vGranatc te Warschau in een lokaal waar handgranaten werden vervaardigd, het op tafel liggend buskruit ontploft, terwyl tevens een groot aantal lonten in brand vloog. Naar tot dusver kon worden vastgesteld, zyn in totaal 44 arbeidsters gewond, van wie 9 zwaar. o Bet Kussisch-Cbiueesch conilot. 't Conflict tusschen Russen en Chinee- zen is ontstaan tengevolge 't vervoer van Chineesche troepen van Heilungkiang naar Moekden en terug. De Chineesche Ooster- spoor vroeg betaling voor een spoorwagen. De betaling had niet plaats en de troepen namen een andere route. Dit incident veroorzaakte groote ontstemming onder de Chineezen en het zal moeilijk zyn het geschil by te leggen. De Chineezen ge- looven niet dat Rusland, bevreesd voor Japansche interventie, troepen naar Mands- joerije zal zenden, schoon gemeld wordt dat reeds zevenduizend man sovjettroepen zich vlak by de Chineesche grens bevinden. o Vrouwelijke blauwbaard Uit Cleveland, in den Amerikaanschen staat Ohio, komt het volgende verhaal, dat het recht geeft de hoofdpersoon, een zekere mevrouw Christy, een avrouwelyke blauwbaard* te noemen. Eenige dagen geleden overleed haar echtgenoot, met wien zij slechts 3 weken gehuwd was geweest. Het bleek, dat zij hem met arsenicum had vergiftigd. Men herinnerde zich, dat mevrouw Christy reeds 6 maal in en uit het huwelykshootje was gestapt en begon zich te interesseeren vooi het lot der 6 overige mannen, die ook allen vrij plotseling waren overleden. Mevrouw Christy ontkent, dat zy die 6 mannen heeft vermoord. De politie hoopt haar tot die bekentenis te brengen. Een broer van de beklaagde heeft reeds mede gedeeld, dat zy reeds in haar jeugd een vreemd karakter had. Haar ouders hadden reeds vroeg opgemerkt; dat zij leed aan een »manie om te doodenc. Vreeseltyk auto-engeluk te Esichen—Wildert Uit Wildert seint men dat een auto met drie personen geladen en komeude uit de richting van Roosendaal, uitslierde tengevolge van de sneeuw. De inzittenden werden onder de stukken van het rytuig, die in brand schoten, begraven. Oogen- blikkellyk werd hulp gebracht, doch een der reizigers was reeds overleden. De 2 anderen, zeer ernstig gewond, werden ter verpleging in eene kliniek opgenomen. Sebeepsbetsieg Bij Antwerpen is het tot een botsing gekomen tusschen het Duitsche stoomschip vHans Leonardt* en het Braziliaansche schip »Pokone«. Dit laatste was op het punt te zinken, doch werd bytyds op den linker oever gesleept. Het Duitsche schip is ook beschadigd. Spaeje— Argentiuië dear de lucht Twee Spaansche vliegers hebben de reis naar Argentinië ondernomen met watervlieg tuigen. Zij hebben Las Palmas bereikt en reeds 1350 K.M. afgelegd. o— Be everstreemisgsramp ie Belgjé Te Stockheim by Tongerden heeft men nog twee lijken ontdekt in twee over stroomde huizen. Ook zyn in de omge ving vele koeien verdronken. Te Dinant kan het werk in fabrieken nog niet worden hervat. Te Humbeek (by Vilvoorden) is op de speelplaats der school een muur in gestort. Een jongen werd gedood. o— Noodlottige iledetockt Naar de zLabiauer Kreutzzg.c bericht, gingen Zondagnamiddag vier dochters en de eenige zoon van een koopman uit Karlsrode met een slede over het Nemonienmeer naar Cilge rijden. By den des avonds ondernomen terug tocht, geraakte de slede in een byt en zonk. Van de inzittenden kon slechts ééne dochter gered worden. Dr. De Yicser af. Mr. Limburg kabinetsformateur. Dr. J. Th. de Visser heeft Vrijdag ochtend aan de koningin ontheffing ver zocht van zyn opdracht tot vorming van een kabinet. Hare Majesteit heeft daarop den Voor zitter van de Tweede Kamer, Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beereubrouck, ontvangen, en vervolgens, in den namiddag, mr. J. Limburg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, aan. wie H.M. de samen stelling van een extra-pariementair kabinet heeft opgedragen. Mr. Limburg heeft verzocht, deze op dracht in beraad te mogen houden. De Kabineticriala. Een Ilnkach Kabinet 9 Naar in parlementaire kringen verluidt, zal het door mr. Limburg te vormen kabinet beslist naar buks zyn georiënteerd al be sluit het extra parlementair karakter daar van uit den aard geenszins uit, dat per soonlijkheden tot de rechterzijde behoorend, daarin zitting nemen. Waarschyniyk zal ook de formateur zelf zich met een portefeuille in het kabinet belasten. Iee''t water wegkapt De Overlaten by Dreumel en Alphen, welke eigenlyk kunstmatig zyn en slechts in den ouden tjjd officieel als overlaten te (boek stonden, liepen Vrijdagmorgen nog over een centimeter of dtie. In den namiddag was de overloop al verminderd. Dreumel, Wamel en ook Appeltere loozen nu hun water voorname lijk door de hooge sluizen te Dreumel met opstuwend geweld loopt het water door de wetering in de Maas. Bewakers van de sluis rekenden er op, dat het nog wel een vijftal weken zou duren, voor het overtollige water Maas en Waal uit is. O— fleereel land ererstreemd In Maas en Waai en Rijk var. Nijmegen overstroomde by dezen watersnood, volgens deskundige opgaven, in totaal ongeveer 17000 H.A. grond, waarvan in Maas en Waal, dat is in de streek van Alphen tot en met Deest, 11000 H.A. en ongeveer in het Ryk van Nymegen 6000 H.A. Slachtoffers van het (js. Twee kinderen omgekomen. Een droevig drama heeft zich Zon dagmiddag in de nabijheid van Den Bosch afgespeeld langs de spoorbaan naar Vlijmen in de buurt van (de woning van den seinhuis wachter. Het dertienjarig jongetje en het elfjarig dochtertje van den seinhuis wachter Benau waren, daar de va der wegens werkzaamheden te He- del vertoefde met de moeder alleen thuis. Buiten spelende begaven de kinderen zich ondoordacht op het ijs en zakten er door heen. De Imoeder, die het ongeluk zag gebeuren was echter niet bij machte hulp te verleenen. Op het hulpgeroep der kinderen, die tot hun midden in het water stonden kwamen al spoedig men schen toegesneld, maar daar het wa ter over den weg stond konden zij de plaats des onheils niet dan langs een grooten omweg over de spoor baan bereiken. Toen men op de plaats kwam, werden de kinderen die meer dan een ,uur hadden geworsteld om zich uit het water te bevrijden, bewuste loos opgehaald. Ofschoon Dr. de Feijfer nog an derhalf uur lang beproefde de le vensgeesten weer op te wekken, mocht hem dit niet gelukken en moest hij den dood constateeren. De vader, van de noodlottige tij ding verwittigd werd per auto uit Hedel huiswaarts gebracht. o Meer dan elfhonderd huizen moeten herbouwd worden of hersteld. Het bouwbureau voor de woning- voorziening in de overstroomde ge bieden is onder leiding van ir. Kuis ten, inspecteur van de Volkshuisves ting in Gelderland, officieel te Nij megen gevestigd in een gebouw van de gemeente aan het Valkhof. De opbouw van de ingestorte hui zen in het overstroomde gebied zal onder leiding van genoemd bureau geschieden. Na grondig onderzoek zal allereerst worden uitgemaakt, welke huizen tengevolge van de be schadigingen geheel moeten worden afgebroken en welke hersteld kun nen worden. Een en ander geschiedt in overleg met het Algemeen Wa tersnood comité. Zoodra het water weggevallen is, zal met den bouw der houten nood woningen worden begonnen. Deze zullen zooveel mogelijk worden gezet nabij de plaats d|er vroegere wonin gen. Naai* schatting van ir. Kuisten zijn in het door het watersnood ge teisterde gebied 525 huizen onherstel baar vernield, zoodat deze moeten worden afgebroken, terwijl 600 be schadigde huizen grondige herstel ling behoeven. Het overstroomde gebied in Maas en Waal omvat 17000 H.A. en dat in het Rijk van Nijmegen 6600 H.A. grond. De moord te Rotterdam. De Tel. verneemt uit Rotterdam: Wat betreft den 33-jarigen J. L. Oors, die nog steeds gezocht wordt in verband met den moord op zijn vrouw, wint meer en meer het ver moeden veld dat hij zich van het leven heeft beroofd. Weer naar hui» Te Nymegen verblyvende vluchtelingen uit Deest, een vyftig, |zyn weer naar hun woonplaats vertrokken. Groepsgewijze verlaten de in de kazerne der koloniale reserve opgenomenen dit tydelyk verblijf. Er zyn er nog ongeveer 60, uit verschillende plaatsen. De vluchtelingen uit Leuth zyn allen weer thuisde Ooy is grootendeels het water kwyt. O Deedgeredeu Op de tramlyn onder Angereu is het lyk gevonden van den landbouwonderwyzer d. Berg uit Elden, die op weg was naar Angeren om les te geven. De man is by avond vermoedelyk door de tram ge grepen. Waer de tweede maal deergebreken Uit Dinxperlo wordt gemeld Maandag is de Aa-Strong, waarvan de dam na de jongste doorbraak was hersteld, weer doorgebroken. Weer zijn tal van weilanden overstroomd en men maakt zich ongerust, dat de toestand van eenige weken geleden zich zal herhalen. Men is thans druk aan het werk om de doorbraak te herstellen. iblefteit voor rookers Heisden. Prov. Staten namen in hunne vergadering van Vrydagmorgen het voorstel van Ged. Staten aan, om de N.V. Hollandsche Buurtspoorwegen in het exploi tatie-tekort over 1923 van haar tramlyn DrunenHeusden, dat totaal f 12.048.52 bedraagt een bydrage te verleenen tot een maximum van f 3012.—. *>fvOp de werf van de firma Bouman alhier, had den zoon van den ondernemer het ongeluk, tengevolge van het breken van een glas van zyn lorgnet, een stukje glas in het oog te krygen. Hij moest zich naar een specialiteit in den Bosch begeven, om het te verwijderen. In tegenstelling met berichten, die van talryke sollicitanten naar betrekkingen bij het lager onderwys gewagen, kunnen wy mededeelen, dat voor de betrekking van hoofd der school te Biesbosch (gem. Werkendam) zich maar twee sollicitanten hebben aangemeld, voor die van hoofd der Ulo-school te Heusden maar één. De laatste dagen is het water niet noemenswaardig gevallen. De aanlegsteigers zyn echter droog en weder in gebruik genomen. Uit Maastricht en België wordt evenwel weder nieuwe was gemeld, zoodat zeer waarschijnlijk ook hier weder een hoogere stand van het water zal intreden en de aanlegsteigers niet lang in gebruik zullen blyven. Thans, nu de rivier ongeveer binnen hare oevers is teruggekeerd, blykt, hoeveel zand en slik door den feilen stroom is in gevoerd. De haven aan de loswal te Doeveren is geheel vol zand gestroomd en dus tydelijk voor de scheepvaart gestremd. Andel. Reeds maanden werd tevergeefs gezocht naar hem of haar, die aan alhier en in de omgeving wonende personen, zoovele brieven zond met steeds leugen achtige en hoogst beleedigenden inhoud. Gelukkig is het de politie j.l. Vrijdagavond gelukt de daderes, die inmiddels eene vol ledige bekentenis heeft afgelegd, op te sporen. Het is de 40-jarige Weduwe S. geboren v. R„ eene overigens niet ongunstig bekend staande vrouw. De verdachte is

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2