Voorzitter. Toen ik voorstelde het percentage op zes te brengen moest dit vijf blijven, je redeneerde wel over een progressief stelsel, maar waarom heb je dat dan niet voor gesteld v. Andel. Dat konden wij toch niet krijgen, wij hebben daarvoor altijd alles tegen gehad. Voorzitter. Je hadt het zelf moe ten voorstellen. v. Andel. Wij hebben wel gemerkt dat wij daar niet veel mee zouden bereiken. U bent er zelf ook altijd tegen geweest, U zeide dat komt op je eigen portemonnaie aan. Voorzitter. Dat heb ik niet gezegd. Smits. Als de aftrek hier evenals te Wijk op f 600 werd gebracht en we kregen dan een progressief stel sel zou het dan beter zijn? Ik heb wel gehoord dat het in Wijk ook niet meevalt. Iemand met drie kinderen en een inkomen van f1700 krijgt daar f900 aftrek en moet dan voor het overblijvende f 56 betalen. 'Als ik daar naar kijk, dan is dei belasting hier niet zoo hoog als te iWijk. Voorzitter. Ik heb je dit altijd gezegd. Je loopt er op je kop in. Smits. Ik ben altijd voor vereeni- ging geweest, omdat volgens mij dit de eenigste uitkomst was, doch hel belastingstelsel te Wijk valt me ook niet mede. Als wij hier de aftrek ook op f 600 brachten, dan vielen de arbeiders die f 12 per week ver dienen buiten de belasting. Voorzitter. Als men een ander be lastingstelsel heeft dan progressie1 moet men niet spreken over f 600 aftrek, want dan raken wij nog meer achteruit. Smits. Er moet hier meer belas ting komen, dat is zeker. Ik zie ech ter met vereenigen ook een strop komen. v. Andel. In de vorige vergadering is ons gebleken dat er een tekort is van f 5000. Voorzitter. Dit loopt over ver schillende jaren, als er hier bezui* nigd wordt en het percentage wordt met anderhalf verhoogd, dan kan Veen blijven bestaan. Smits. Ik heb vernomen dat een paar leden van ons bestuur n.l. de beide 'Wethouders bij den Commis saris zijn geweest, ik zou graag ver nemen wat deze heeft gezegd. Als Veen, Veen kan blijven, dan ben ik Üaar sterk voor, doch als het niet anders kan dan wil ik mij graag1 bij vereenigen neerleggen. Kan het echter anders, al is het desnoods met een percentage van 6 pCt. dan liever anders. Jiskoot. Wie stelt de aanslagen vast de raad of de commissie? De ingezetenen denken dat de raad dit doet en die staat er geheel buiten Zooals de praat gaat staat het er thans met de aanslagen scheef voor. Voorzitter. Dat is overal zoo, ook te Wijk. Jiskoot Dat een arbeider hier 100 gulden belasting betaalt en een boer veel minder, dat komt niet uit. v. d. Pol. Dat zijn allemaal praat jes in het honderd. v. Andel. Jullie betaalt toch het zelfde percent. v. d. Pol. Daar gaat het niet over, je beweert dat een boer minder be taalt dan een arbeider. Jiskoot. Ik geloof als de raad de aanslagen mocht vaststellen, dat het met de meeste aandacht blijft kijken naar het landschap en er met den vinger op wijst. Dat is het park van het kasteel Kerlor. Hoe vreemd, zegt Fanfan, ik ben daar nooit geweest en toch is het mij, alsof ik het meer heb gezien. Werktuigelijk nadert mevrouw de Kerlor den kleinen bedelaar, terwijl haar hart sneller klopt. Welzeker, vervolgt Fanfan vroo- lijk, en hij wijst met den vinger de voorwerpen aan, die hij herkent. Die groote vijver,... die twee zwa nen, de zwarte en die witte.... En de kleine jongen in zijn matrozen pakje, die met den grooten hond speelt. En daarna luistert hij naar Hélène die met ingehouden adem naar hem luistert, en hij vraagt haar: Wie is toch dat jongetje, mevrouw. Dat is mijn kind, waarnaar ik nu al zeven jaar zoek. Is dan Claudinet uw kind niet, vraagt Fanfan zacht, en hij werpt een angstigen droeven blik op zijn vriendje. Neen. Mevrouw de Kerlor kwam nog een pas nader, ziet het kind vast in de de oogen en drukt zijn handen ste vig in de hare, alsof zij hem wil helpen met zijn herinneringen. Óp gejaagden toon vraagt ze hem verder Herinner je Je niets van het huis waarin je vroeger hebt gewoond? wel anders zou zijn. Daar wordt maai' voor den dag gekomen met de boekhouding en men betaalt maar heel weinig. .Voorzitter. Dat is overal zoo. Jiskoot. Ik durf gerust te zeggen, waarvoor ik ben aangeslagen, maar van een ander hoor je dat nooit. Smits. Men moet niet vergeten, dat men niet altijd op het uithangbord kan afgaan, dat valt dikwijls tegen. Jiskoot. Dat een arbeider die slechts f 12 verdient, meer betaalt dan een boer is dat geen misstand? Smits. Dat is zoo. De aftrek is hier te laag, ook de kinderaftrek. Ik heb echter zelf zeven kinderen, en heb daarom nooit op verhoo ging van kinderaftrek aangedrongen. v. d. Pol. De aftrek is te laag. Hoe hoog is de kinderaftrek te Wijk? Voorzitter. Honderd gulden. Smits. Het is hier nog wel eens minder geweest als het thans is. Het is niet zoo gezellig naar Wijk te vluchten, omdat wij het hier zelf niet houden kunnen. Als wij er met 6 pCt. kunnen komen, dan ben ik er voor op ons zelf te blijven. v. Andel. Met een verhoogde aftrek op f 600 en 6 pCt. kunnen wij er bij langena niet komen. Voorzitter. Dan zou je een proi- gressieve belasting moeten invoeren. v. Ballegooijen. Dan een progres sieve belasting. v. Andel. Progressie voor Veen alleen heeft geen zin, die is well goed voor een groote gemeente. v. d. Pol. Dat is hetzelfde wat ik ook altijd heb gezegd. v. Andel. Wij kunnen niet blijven bestaan en gaan steeds meer terug. Voorz. Als men er bij blijft zitten wel, ik kan echter niet gelooven, de menschen in Veen dat zullen doen. v. Andel. Als juffrouw Blankersnog eens weggaat dan wordt het nog veel erger. i Smits. Daar moet men niet op gaan kijken, men moet rekenen mei den tijd waarin men leeft. v. Andel. Neen, men moet wel degelijk vooruit zien. Smits. De vraag is, is een proi- gessieve heffing voor Veen moge lijk. Er moet iets gebeuren, wij staan nu aan den rand van het graf ien voor wij den stap zetten, mogen wij dus alles wel terdege overwe gen. Kan er niet een schaal voor; een progessieve belasting gemaakt worden. Wat komt er zoo bij elkaar. Laat ons er niet blind inloopen en eerst alles onderzoeken. v. Andel. Ik geloof dat de heer Schreuders er wel mee bekend is of een progessief stelsel voor Veen mogelijk is. Schreuders. Wij moeten de zaak nuchter bezien. Progessie is welver- schuiving van den belastingdruk, doch geen geldmakerij. Het spijt me dat de voorzitter thans aandringt op een progessief stelsel, waar hij zelf ook altijd tegen.is geweest, omdat dit stelsel voor Veen niet deugt. Wij hebben uit de cijfers gezien, dat wij niet verder kunnen. De vraag is thans hoe komen wij aan geld, wij hebben noodig per jaar f 10.000, nl. f7000 aan traktementen, f 1000 voor aflossing, f1000 voor rente en f 1000 aan kleinigheden. Zien jullie nu kans, die uit Veen te halen, kun je het nauwkeuriger berekenen, ik niet. Voorzitter. De toestand is wel iets Fanfan begint zenuwachtig te be ven. de ontroering van Hélène doet zijn invloed gelden op hem. Hij fronst zijn voorhoofd, Maar hij weet jiiets te zeggen. Zijn blik ken dwalen rond. 'tls alsof hij iets zoekt. Ja... wacht eens zegt hij na een paar seconden, die Hélène een eeu wigheid toeschijnen. In zijn groote oogen, die schit teren met ongewonen glans, kan men de ontwaking van zijn geheugen ga deslaan. Langzamerhand schijnen ver verwijderde, vage herinneringen een vaster vorm aan te nemen. Het was, zegt hij, terwijl nij om zich heen ziet, het was een huis zooals dit. En zich al meer en meer opwin dend, roept hij uit: Wel ja, zeker, daar door die deur kwam ik in den tuin. Hier stond de tafel en een groote lamp er op, met een papieren kap met franjes, die altijd zachtjes beefden, en op dat kleine tafeltje in den hoek een groo te vaas met bloemen, die ik niet om mocht gooien, 's Avonds na het eten dan zat ik daar prentjes te kijken. En wat nog meer, vraagt Hélène smeekend. Hij kijkt haar vragend aan, en steekt peinzend zijn vinger in den mond. En dan... dan nam iemand me op en bracht me weg... Waarheen? Fanfan schudt het hoofd. Maar gewijzigd, in plaats van f 1000, be hoeven we nu slechts f 500 af te los sen. Schreuders. Wij moeten .klaren wijn schenken. De gemeente heeft een schuld van f 20.000. Een geld- leening van f 14.500, met een paar andere leeningen 19 a 20 duizend gulden. Het gaat niet aan dezeloo- pende te laten, wij moeten die dus aflossen. Indien wij niet vereenigen, hoe krijgen wij dan een sluitende be grooting? Al komen wij ieder jaar slechts f 1000 tekort, het tekort blijft en is over 10 jaren aangegroeid tot 10.000. De zaak is zoo, in 1919 of 1920 hebben wij de verhoogde trakte menten ,die gedeeltelijk terecht ver hoogd zijn, al is het waar dat zij qf. i. te veel verhoogd zijn. Wij heb ben toen echter direct gezegd, dat is de ondergang van onze gemeente Het spijt mij voor de ambtenaren, doch wij kunnen niet f 7000 aan trak tement betalen. Al is het progressief dan is het nog niet anders. Wij heb ben alles geprobeerd. Wal de Com- saris gezegd heeft? Ook daar heb ben wij tot het uiterste getracht een uitweg te zoeken om xle zelfstandig heid van Veen te bewaren, doch de Commissaris en ook Ged. Staten staan nog op hetzelfde standpunt als verleden jaar, ook deze zien geen uitweg dat er bezuinigd kan worden. v. Andel. Ik stel voor, het in om vraag te brengen, het is onnoodig er langer over te discussieeren. Schreuders. Het is waar dat B. en W. wel in moeilijker conditie zijn gekomen omdat het vorig jaar hel percentage niet is verhoogd, zooals zij voorstelden. Voorzitter. Als het percentage drie jaart 1 jp€t. hooger was geweest, dan zouden wij nu niet in moeilijkheden hebben gezeten. v. Ballegooijen. Ik kan voor cle belastingbetalers geen voordeel in vereeniging zien. v. Andel. Laat ons er maar niet langer over praten. Smits. Laat ons er wel over pra ten. De aflossing van f 1000 wordt nu 500 gulden, voor pensioenstor ting wordt f 500 bezuinigd, kan er nog niet meer bezuinigd worden? Bij de verhooging der traktementen is er gerekend op 1000 zielen, zijn die er ook? Secretaris. Die zijn er niet, of op 'toogenblik zijn ze er weer wel. Voorzitter. Op dat tijdstip waren er duizend. v. d. Pol. Wij hebben bij den Com missaris uitvoerig gesproken. Wij hebben er op gewezen, dat over twee jaren, de Burgemeester met het oog op zijn leeftijd, waarschijnlijk niet zou worden herbenoemd, en of mis schien met dit traktement iets zou te doen zijn. Er werd ons geant woord, dat Ged. Staten nog kort geleden de traktementen der gem - ambtenarèn goed onder de oogen hebben gezien. Dat evenwel deze traktementen voor de provincie Noordbrabant op één na het laag ste zijn van alle provincies. Alleen Limburg is iets lager. Met de hoogste provincie maakt Noordbrabant een aanmerkelijk verschil in de trakte menten. Ik heb ook gevraagd omhel ambt van Burgemeester en Secre taris te vereenigen, doch men wilde daar in Den Bosch niets van weten. De eenige uitweg zag men daar in vereeniging. plotseling roept hij uit: Naar mijn slaapkamer en dan werd ik in mijn bedje gelegd, een bed met koperen spijlen én roode gor dijnen- Da ar, zegt hij op beslisten toon, terwijl hij naar een deur loopt en die opent. Hélène had de kinderkamer gela ten, juist zooals ze vroeger was. Fanfan herkent zijn oude kamer, die prettige kamer, waar hij zijn eerste kinderjaren in geslapen heeft. Hij uit een doordringenden kreet, en vliegt op Hélène toe: Mama, o, mama. Jean, mijn jongen roept zij, ter wijl zij haar armen naar hem uit strekt. Maar op 't zelfde oogenblik, dat zij haar kind aan haar hart Kvil drukken, rijst er een spookachtige gestalte tusschen hen op. Het is Claudinet. Het ongelukkige kind strekt doodsbleek zijn handen uit om lien te scheiden. Waarom noem je haar mama? vraagt hij op halfverstikten toon aan Fanfan. De kreet van Fanfan had hem wakker gemaakt. Hij had alles gehoord, en nu stond hij daar, doodsbleek, terwijl hem't zweet van 't voorhoofd droop zijn gelaat was vreeselijk ontsteld en het kleine magere lichaam trilde van't hoofd tot de voeten. Dus ben ik haar kleine jongen v. Ballegooijen. Ze zullen het in I Wijk ook niet zoo aangenaam vin den om ons aan te nemen. Als hier de aftrek ook op 600 gulden werd gebracht, was dit ook wel goed. Schreuders. Als wij hier de af trek met 200 gulden gaan verhoogen, dan maakt dit op 100 aanslagen f 20.000, waarmede het belastbaar in komen wordt verminderd, dan hou den wij slechts f 80.000 belastbaar inkomen over; hoe hoog moet dan het percentage voor de hoogste aan slagen niet worden gebracht, om aan het benoodigde bedrag te komen. v. d. Pol. Dan komt het hoofdza kelijk op den middenstand aan die wordt doodgedrukt tusschen kapi taal en arbeid. -'Voorz. Het belastbaar inkomen is niet 100, doch 150 duizend guldenen wij hebben toch ook geen f 10.000 noodig. Secretaris 10 duizend gulden heb ben wij hard noodig, met minder kunnen wij zeker niet volstaan. Schreuders. Dat bedrag moeten wij hebben. Het is zoo, wij moeten door Wijk gered worden, al is het waar dat verschillende belastingbetalers tengevolge van de vereeniging meer zullen moeten betalen. v. Andel. Dat er enkelen zullen zijn, wil ik graag aannemen, doch de meesten worden er beter van. 'Schreuders. Ook voor Wijk zal de vereeniging voordeel brengen, zij redden daar niet alleen Veen, doch het zal in het voordeel zijn Van de grootere gemeente. Voorzitter. Dat is nog nooit aan getoond, overal ziet men dat er meer betaald moet worden. Zie maar naar Groot Eindhoven, dat zit nu totover zijn ooren in den strop. Schreuder. De vraag is, wat zou het zijn, als er niet vereenigd was. Wij hebben er in Den Bosch oo(k nog op aangedrongen, geef ons de hand vrij, dan zullen wij zorgen, dat wij er over tien jaar blank voor staan en er werd geantwoord, wij kunnen voor Veen geen uitzonde ring maken Ik voor mij zie er geen gat in om er door te komen, als alle bronnen uitdrogen. Dat er zooveel ontduiking van belasting zou zijn, als beweerd wordt, daar ga ik niet mede accoord. Jiskoot. Toen de raad de aansla gen vaststelde ,had men toch een be tere verhouding. Schreuders. Toen de belasting aan het rijk kwam, hebben wij gezegd, dat kan niet. Het is nu echter nieit anders, ik zou maar in omvraag brengen, om ons niet Wijk te ver eenigen. Als wij wat meer betalen kunnen wij het misschien nog wel iets langer uithouden, dat wij hier echter zuiniger zouden kunnen le ven dan we thans doen, dat geloof ik niet.. Ballegooijen. Als de vereenigde ge meente ook maar zuinig blijft leven. Schreuders. Dat zullen wij toch hopen. Ballegooijen. Het is algemeen be kend dat de secretarie te Wijk niet voldoende is voor de vereenigde ge meente, zoodat er een nieuwe sec retarie moet komen, ik neem nu gaarne aan, dat de nieuwe raad zal zeggen wij kunnen wel volstaan met een secretarie vam 4 of 5 (duizend gul den, doch als men van hoogerhand zegt dat is niet voldoende, het-moet 15 of 20 duizend worden? niet meer, fluisterde hij op nauw hoorbaren toon. Zeker wel, Claudinet, zeiden Fan fan en Hélene tegelijk, beiden ver vuld van het innigst medelijden. Maar Claudinet schudde het hoofd. Neen, antwoordde hij op eendiep smartelijken toon. Ik heb het wel gehoord. Ze zei tegen jou „Mijn jongen." Ik ben het niet meer. Ik ben het niet meer. Heusch wel, Claudinet, verzeker de Fanfan, terwijl hij zijn arm om hem heen sloeg, ik ben nu je broer tje, je eigen broertje. Hij sloeg zijn mooie oogen ver legen op naar Hélene en voegde er bij Maar ze is toch een beetje vatn mij en ik heb haar zoo lang moe ten missen... Je wilt toch wel, dat ik haar ook een zoen geef, Claudi net? O ja, als het zoo is, wil ik 'twel. Met één sprong was Fanfan in Hélene's armen en hing hij om haar hals. Mijn kind, fluisterde zij, hem hartstochtelijk tegen zich aandruk kend en in een langen kus schenen zij al het geleden verdriet te willen vergeten. Het was, alsof deze liefkoozing Claudinet trof als een dolksteek. Hij zou gevallen zijn, als Fanfan hem niet gegrepen had. Wat scheelt je, Claudinet, vroeg hij bezorgd, terwijl hij hem naar de canape bracht. Ben je niet blij, Voorz. Er zijn zooveel dingen die aan de orde komen als de vereeniging er is. v. Ballegooijen. Ik kan de voor- deelen niet zien. Secretaris. Het gaat hier alleen om de vraag zie je kans Veen ie redden, zie je daar kans toe, dati hebben wij niets met Wijk te maken. v. Ballegooijen. Het adres gaat uil van belastingbetalers, die denken, dat de belasting minder zal worden. Secretaris. Bij vereeniging zal de belasting voor een gedeelte iets hoo ger worden, voor de arbeiders wordt het minder, zonder vereeniging wordt de belasting echter algemeen belang rijk hooger. Een progressief stelsel is voor Veen niet mogelijk, omdat de gemeente hoofdzakelijk slechts ar beiders en middenstanders telt. v. d. Pol. Als wij niet vereenigd worden, dan zou de middenstand zeker 8 pCt. moeten betalen. Schreuders. Er bestaat geen mo gelijkheid om zelfstandig te blijven, ik geef dan ook met vrijmoedigheid mijn stem aan het voorstel van den Commissaris en Ged. Staten, die al leen een uitweg zien in vereeniging. Liet men ons de handen vrij, dan was het iets anders, doch wij weten zelf dat dit onmogelijk is en men voor Veen alleen geen uitzondering kan maken. Wij moeten niet trach ten de zaken anders voor te stellen als zij in werkelijkheid zijn. De af lossing van schuld is geen f500 doch wij mogen blij zijn als het bij 4000 blijft. De aflossing der leening van f 14500 is teruggebracht tot f 500 per jaar, doch dan blijft er nog een schuld over van plm. f 5000 en wij mogen blij zijn als wij hiervoor met aflossing van f 500 kunnen volstaan. Wij kunnen niet aan 10.000 komen, en die hebben wij beslist noodig. Als wij van het Rijk geen subsidie kun nen krijgen, dan wordt het niets. Wij hebben alles geprobeerd, tot on mogelijke dingen toe en om alleen naar den kant van de gemeente-amb tenaren uit te zien, daar is ookjeen uitkomst te verwachten. Voorzitter. Omdat de gemeente in zoo'n financiëelen nood zit, heb ik het aanbod van de pensioenstorting gedaan. Secretaris. De ambtenaren wor den dan dubbel getroffen, krijgen eerst de pensioenstorting en daarna hun verhoogde belasting. Voorzitter. Ik moet in Wijk wel 14 pCt. betalen, het is te Wijk net als hier. Schreuders. Het is veel te veel, maar een feit is het dat men van f4000 beter 14 pCt. kan betalen, dan van f 1000 vijf pCt. v. Andel. Er is genoeg gerede neerd ik zou het maar in omvraag brengen. Smits. Een andere uitweg dan ver eenigen is niet te vinden. 'tLam. Er is van alle kanten ge probeerd om Veen, Veen te houden, doch het is niet mogelijk. Voorzitter. Er is het vorig jaar gezegd Veen moet Veen blijven al is het ook dat wij meer belasting moeten betalen. B. en W. hebben toen voorgesteld de belasting met 1 pCt. te verhoogen en toen stemde je daartegen. 'tLam. Zeker, omdat de belasting al hoog genoeg was. Schreuders. Van raadsleden die te gen vereeniging zijn, is het verkeerd dat wij nu samen dezelfde mama hebben? Ja... heel blij antwoordde, het zieke kind met zwakke stem, maar ik ben zoo moe, zoo vreeselijk moe, voegde het er bij. Laten we dan gaan slapen, zei Fanfan vroolijk, ik ben ook zoomoe, weet je. Wacht, zeide hij, ik zal je naar je bed dragen, net als van ouds, bij de Slak, weet je wel oude jongen. Het dappere ventje nam Claudi net in zijn armen en droeg hem naar de slaapkamer, vroolijk klonk zijn heldere lach. Met groote verrukking hoorde Hé lène dien lach. Diep bewogen en terzelfder tijd trotsch op haar fermen jongen, wees zij Firmin op de groep, die de kin deren vormden. Kijk eens, wat is hij flink en krachtig en wat een mooi gezichtje heeft hij. Ja, zeide Firmin, hij is juist zoo als je gehoopt had, hem terug te zullen vinden. En nu is er geen twijfel meer mogelijk. Neen. Neen. Denk dan in je g Q J: ook aan den vader van het kind fielène en schenk hem vergiffenis. Ja, je hebt gelijk. Ga Georges zoo gauw mogelijk halen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10