Vughterstraat 19, 's-HERTÜGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres voorTAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN, KRISTAL en GLAS - VERLAAGDE PRIJZEN. Binnenland. Plaatselijk Nieuws Telefoon 715. onderteekend. .Verder beteekent de vaststelling dat de Ver. Staten hnn toetreding tot het Intern. Hof van Justitie niet zoo willen zien uitge legd, alsof zij zoodoende van hun traditioneel standpunt tegenover zui ver Amerikaansche vraagstukkenen hun niet-inmenging in Europeesche aangelegenheden zijn afgeweken, niets nieuws, omdat reeds in een artikel van het pact hetzelfde is vast gelegd. De eenige reserve van practische draagwijdte is die, welke beslist dat de Ver. St. het protocol tot toetre ding dan pas willen onderteekenen, wanneer alle leden van het Hof dé Amerikaansche reserves hebben aan vaard. Met dit voorbehoud wil de Amerikaansche Senaat den Volken bond klaarblijkelijk negeeren als „sa menvatting'' van alle andere leden- staten. In zoover acht de Geneefsche correspondent der Frankf. Ztg. hel betreurenswaardig dat de geeiscnte aanvaarding van 't voorbehoud door alle staten langs den gewonen diplo- matieken weg onder bepaalde om standigheden jaren kan eischen, waarbij het niet heelemaal is uitge sloten, dat één van de 48 staten om de eene of andere reden niet tot aan vaarding kan besluiten. Daartegen over zouden de Ver. Staten het te allen tijde zelf in de hand hebben hun voorbehoud ook zonder de goedkeuring van de reserve door de ze of gene regeering als vervuld te verklaren en hun toetreden tot het gerechtshof feitelijk te voltrekken. Koninklijke gift. H. M. de Koningin heeft ander maal een gift van f 10.000 geschon ken aan de Algem. Watersnoodcom missie te Amsterdam. o Het zilveren huwelijksfeest van het H. M. de Koningin. Gisteren is te 's-Gravenhage een zending aangekomen, bevattende een kunstvol zilveren schild, geschenk van de Ghineesche Kamer van Koop handel te Batavia, voor het Konink lijk Echtpaar bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest. Het is een uit de hand gebosseercl zilveren schild, waarop in laag re- lief de beeltenissen zijn aangebracht van H. M. de Koningin en Z. K.. H. den Prins en profile en in me daillon waarboven de kroon met ter weerszijden de jaartallen 1001-1926. De tekst staat in Ghineesche karak ters gegraveerd, omsloten door een lauwerkrans terwijl het geheel is om geven door een zilveren parelrand. Het schild is geborgen in een hou ten met zijde bekleede cassette en rust daarin op een fluweelen fond. o— Duitsche dienstboden komen weer. Nu het pasvisum is opgeheven, kan men in het verkeer tusschen ons land en Duitschland reeds eeni ge opleving bemerken. Sedert een paar dagen wordt er tusschen Ze venaar en Emmerik veel meer ge reisd en vooral de Duitsche dienst boden laten zich niet onbetuigd. Zij komen weer in grooter getale naar ons land, nu het beletsel, in den vorm der visakosten, is vervallen. o— Loodgieter doodgevallen. Dinsdagmorgen omstreeks half tien was de 17-jarige loodgietersknecht A. Ameiden uit de Wolstraat, op het dak van het pand 12 aan de 2e Pij n- ackerstraat te Rotterdam in de goot bezig om een kozijn van een dak raam los te werken. Plotseling schoot dit los en viel A. achterover van een hoogte van acht meter op de straat. Zwaar ge wond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd alwaar bij aankomst bleek dat hij reeds overleden was. Als tragische bijzonderheid bij dit Ongeval kan nog worden vermeld, dat het juist op de verjaardag van A. gebeurde. o— Groote hoeveelheid vee verbrand. Dinsdagnacht omstreeks half drie is brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door J. Schoon hoven te Overbeek gemeente Mon nikendam. 24 koeien zijn in de vlam men omgekomen. Het overige vee en de bewoners zijn gered. o— Tramontsporing. Dinsdag ontspoorde juist op de IJselbrug te Ulft een goederentrein der Geldersche stoomtram. Vier wa gons liepen tegen de ophaalbrug op, met het gevolg dat de balans met den geheelen bovenbouw van de brug naar beneden viel. De schade is aanzienlijk. Ongelukken. Een arbeider in dienst bij den houthandel firma Bremer en Co. te Haarlem had Maandag het ongeluk zoodanig van een hooge stelling te vallen, dat hij, na overgebracht te zijn naar het ziekenhuis aldaar is overleden Het drie-jarig zoontje van dhr. Rijsdijk, deurwaarder te Amsterdam, heeft een pan met kokende melk over zich heengetrokken. Met vele brandwonden overdekt werd het kind naar het ziekenhuis vervoerd. Bij het doen van herstellingen aan een gem. electrische hijschkraan te Venlo is de electricien J. B., gehuwd en vader van twee kinderen, geval len en op de plaats doodgebleven. Stoomketel gesprongen. In het schip van v. d. V. uit Ant werpen afkomstig, tegenover de Mer gelgroeve te St. Pieter in het kanaal gelegen, is door onbekende oorzaak de stoomketel uit elkaar gesprongen waardoor de machinekamer weldra in vlam stond. v. d. V. die nogal ernstige brandwonden aan handen en hoofd bekwam, werd naar het hospitaal vervoerd. o Zedenmisdrijf. In het stadspark te Roosendaal werd een vijftienjarige knaap aan gehouden, die een meisje had aan gerand. Naar aanleiding dezer ar restatie heeft de politie een nader onderzoek ingesteld, hetwelk ertoe leidde, dat te Steenbergen en te Roo sendaal twee mannen werden aan gehouden van middelbaren leeftijd, verdacht van misdrijven tegen de zeden. Zij zijn naar het huis van Bewaring te Breda overgebracht. o— Mollenvellen. In verschillende café's aan de Ge dempte Binnenrotte te Rotterdam is Dinsdag door de politie van het bu reau Lange Torenstraat beslag ge legd op partijen mollenvellen, in to taal werden twee duizend vellen in beslag genomen. Tegen een vijftal personen is in verband hiermede we gens ongedekt vervoer van mollen vellen proces-verbaal opgemaakt. o— Liefhebbers genoeg. Voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter te Wieringer- waard, hebben zich 450 sollicitanten aangemeld. Vermist. De twintigjarige landbouwerszoon De J., wonende aan de Kolfbaan te Prinsenhage wordt sedert Zondag avond vermist. Men vermoedt dal hem een ongeluk is overkomen. o Diefstal. Terwijl de stationschef te Aarlan- derveen bij het opmaken der kas even zijn bureau had verlaten heefl iemand honderd gulden weggehaald. Schadevergoeding gevraagd. Bij het omhalen van een poortge bouw na den brand in de Passage te Zandvoort werd schade veroor zaakt door de brandweer aan nog staande woninggedeelten. De eigenaars daarvan spraken de gemeente aan voor schadelloosstel- ling waarvoor hun f740 zal worden uitgekeerd. Tragisch. De heer J. J., een zeer bekend Bredanaar was Woensdag bij zijn dochter op bezoek. Hij werd daar dood gevonden, terwijl twee klein kinderen op zijn knieën zaten. o— Woensdagavond werd in de Raads vergadering te Vaals de gemeentebe- grooting behandeld. Met 7 tegen 5 stemmen werd aan B. en W. opge dragen het faillissement der gem. aan te vragen. o Onder de Zuid-Afrikaansche stu denten die dezer dagen een bezoek aan ons land brachten, deed zich een geval van pokken voor. De patiënt de 21-jarige Zuid-Afri kaansche student D. de Wet uit Ash- ton was opgenomen in het gemeente ziekenhuis te 's'Gravenhage en is al daar overleden. De overheid heeft alle maatregelen genomen om ver breiding der ziekte tegen te gaan. De watersnood. Bij 't Algem. Watersnoodcomité is een totaal bedrag ingekomen van f 1,593,75 5,875. In dit bedrag is be grepen de f300.000, afgedragen door het R. K. Huisvestingscomité. o— De gewezen Duitsche kroonpirnsin ons land. Omstreeks half acht Maandagmor gen is de gewezen Duitsche kroon prins ons land binnengekomen, om een bezoek te brengen aan zijn vader te Doorn. De prins, die zeer opgewekt was, werd door eenige landgenooten op gemerkt die hem hartelijk begroet ten. Aan zijn aanvankelijk voornemen om Wieringen te bezoeken zal de kroonprins geen gevolg geven. Denkelijk zal de prins tegen het einde van de week het land weer verlaten. Hofbericht. De hertogelijke familie van Meck- lenburg-Schwerin zal 5 Febr. a.s. in verband met het zilveren huwe lijksfeest van "het koninklijk echt paar in ons land komen. Hensden. Met ingang van 16 Febr. a.s. is benoemd tot tydelijk hoofd der M.U.L.O. School Mej. E. Knoop. In de voormiddag-Godsdienstoefening zal a.s. Zondag een dankstond gehouden worden ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van de Koningin en den Prins. Zondag 7 Febr. geeft de R. K. Tooneelvereeniging «Kunst en Vermaak« in het Verenigingslokaal haar 2de groote winteruitvoering. Opgevoerd Worden «De Vadervloek*, tooneelstuk in 4 bedrijven en «Na 't Nachtfuifje*, kluchtspel in 1 bedryf. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1926 bedraagt 15. - Niettegenstaande het water op de bovenrivieren de laatste dagen weer was sende is, blijft het hier gestadig vallen en is de rivier dan ook binnen hare oevers teruggekeerd. De was op de bovenrivieren behoeft geen ongerustheid te wekken, gevaar voor overstrooming schynt niet te vreezen. De Nötsavonden, waarbij de heer A. Alt, toonkunstenaar te Bolsward als spreker optreedt vallen bij het publiek steeds in den smaak. Heeft men by andere avonden nog weieens over gebrek aan belangstel ling te klagen niet aldus op deze avonden. Behalve de leden, zijn er dan steeds een groot aantal niet-leden tegenwoordig tot zelfs ver uit den omtrek, die er een lange reis voor over hebben, over modderige wegen en door slecht weer, om den heer Alt te hooren. Woensdagavond was de zaal van het hótel «Concordia* ook weder tot in alle hoeken gevuld, toen de Voorzitter van het Departement Heusden der My. tot Nut v. 't Algemeen de heer Hilwig den spreker inleidde, die ditmaal tot onderwerp had de Opera Lohengrin van Wagner. Op zyo bekende aangename, duidelijke en voor ieder bevattelyke wijze, alles met lichtbeelden verduidelijkt, gaf de heer Alt een verklaring en uitleg dezer mooie opera, met zijn prachtige aria's en melodieën, men denke slechts aan het bekende bruidskoor. Verschillende melodieën werden op de piano voorgespeeld, dat dit op meesterlijke wyze geschiedde behoeft niet te worden gezegd, men weet hier, dat de heer Alt werkelijk een meester* is op orgel en piano. In ademlooze stilte werd de geheele rede door het talryke publiek gevolgd en het beloonde den begaafden spreker aan het slot met een langdurig applaus. De heer Hilwig dankte hierop den heer Alt en het publiek en spoorde dit laatste aan, ook den volgenden nutsavond bij te wonen, waarin de heer v. d. Zalm als spreker zal optreden. Almkerk. Op 11 Febr. a.s. hoopt Ds. de Jong in de Geref. kerk alhier een feestrede te houden, in verband met 't 25 jarig bestaan van de Gerf. Jong. ver, «Samuel* alhier. Op 18 Febr. hoopt de Geref. Jong. ver. «Samuel* alhier in de Geref. kerk, een herdenkingsfeest te vieren. Voor de nationaale militie hebben zich in deze Gem. 38 persomen aangege ven. Te Ippelsschendyk is, naar wy ver nemen, thans een ysclub opgericht met aanvankelyk 50 leden onder den naam «Ons Belang*. A.s. Zaterdag n.m. 6.30 hoopt de Vereeniging «Schrift en Belijdenis* in de Consistorikamer der Herv. Gemeente alhier eene ledenvergadering te houden. Ds. J. F. Rêth Herv. pred. alhier komt thans voor op 't drietal naar de Herv. Cem. van Maasluis. 1418| Drunen. Pryzen van 4 Febr. Bellefleur I Bellefleur II 1012 Goudreinetten II 12—15| Culemannen I 16—17j -121 -16J 13-15| 13-14* —111 25—31 15-22 10—17 15—17 9111 4j lj2 61 4-10 3j 1— 4 1— 31 8 18-20 13—23 Culemannen II Courspender Ossenkoppen Bender zoet Bellefleur zoet Spruitjes I Spruitjes II Witlof Sjalotte Juin Peen Knolraap Kroten Alles per K.G, Roode Kool Witte Kool II Savoije Boerenkool Noten Alles per stuk. Seldery Prey Alles per bos. Bethen. Woensdag 10 Febr. 's avonds half zeven precies, hoopt de WelEd. Heer Joustra van Amersfoort in Café Bouman alhier een lezing te houden. De heer Joustra zal spreken over «Waarom Imker, en waarom lid der Ned. Byen-Vereen.« Dit onderwerp wordt verduidelijkt door lichtbeblden. Wy hopen, dat velen deze interessante lezing zullen bijwonen. Ter Secretarie dezer gemeente is aangifte gedaan, dat op 3 Febr. j.l. door M. Treffers te Drongelen tusschen 6 en 7 uur, waarschynlyk op den Prov, weg tusschen den Meeuwenschen korenmolen en de woning van J. A. v. Enkhuizen te Eethen, is verloren een beurs, inhoudende eenig klein geld en een fletsplaatje 1926. Den vinder wordt verzocht het gevondene bij den eigenaar, de Gemeente-politie of ter Gemeente-secretarie te bezorgen. De collecte voor den watersnood heeft in deze gemeente plaats gehad door de volgende dames en opgebracht als volgt Genderen (West) door de dames M. J. Versteeg en T. A. Thur, f 159,85. Genderen (Oost) door de dames H. A. Kleinloog en M. M. Kleijn, f217,85. Totaal opbrengst Genderen f377,70. Te Eethen, door de dames S. G. Gouda en G. N. Bouman, f 100,50; te Drongelen, door de dames T. G. de Haan en L. M. Dijkstra, f 130,60 te Babiloniënbroek, door de dames Adr. Haspels en E. Dekker, f110,802; te Heesbeen, door de dames M. J. J. Brouwers en T. J. de Waal, f 28,85 te Doeveren, door de dames G. v. d. Kolk en F. M. Boll, f55,— te Meeuwen, door de dames P. P. Ockers en H. Vos, f 131 90. Totaal opbrengst In de gemeente Eethen f 938,35j. Gorinchem. De Kantonrechter te Gorinchem, Mr. C. W. van Ommeren, heeft j.l. Dinsdag het muziekmaken door mid del van een loudspeaker van een radiotoetsel in café's zonder vergunning van den Burge meester van Gorinchem niet strafbaar ver klaard en wel op de volgende gronde: 1. de politeverordening te Gorinchem ver biedt het géven of doen geven van muziek uitvoeringen aldus de Kantonrechter, het woord «uitvoering* van «uitvoeren*, waar aan in casu geen andere beteekenis is te hechten dan voortbrengen of produceeren van muziek in de tappery zelf, hetgeen zeker niet het geval is met een loudspeaker, die aangesloten is aan een toestel in een ander vertrek, en welk toestel slechts be staande klanken opvangt; 2. de Gorcumsche verordening zegt verder dat onder «muziekuitvoeringen* ook moet worden verstaan het voortbrengen van muziek op mechanische wyze. De Kantonrechter redenert nu als volgt«van voort brengen van muziek in de tappery j8 geen sprakemen kan slechts spreken van over brengen naar de tapperij van in het luchtruim reeds aanwezig zijnde klanken, welke klanken onafhankelijk be staan van de aanwezigheid van het radio toestel met loudspeaker in de tapperij 3. ook van voortbrengen op «mecha nische wijze* is geen sprake. In casu bestaat slechts, aldus de Kantonrechter, «het overbrengen van klanken op kunst matige wyze*immers de begrippen «mechanisch* en «kunstmatig* dekken elkaar geenszins.* De Kantonrechter sprak beklaagde vry en de Ambtenaar van het openbaar Minis terie, die f 0,50 boete had geëischt, is van het vonnis in hooger beroep gegaan ten einde het oordeel der Dordtsche Recht bank te kunoen vernemen. 's-Gravemoer. Stemgerechtigde inge landen van het Waterschap «de Polder van 's-Gravemoer* zijn tegen Maandag 15 Februari ter vergadering geroepen, waarbij ondermeer aan de orde zal worden gesteld de benoeming van een Voorzitter en de heffing van een buitengewonen omslag tot de bestrijding der kosten verbonden aan de uitvoering van werken tengevolge de hooge waterstanden in Januari dezqsjaars, voor welke kosten tijdelijk eene kasgeld- leening zal moeten worden aangegaan. Gameren. Voor de Watersnoodlydenden kwam dezer dagen bij het Comité alhier nog een bijdrage van f üO.in. De geheele opbrengst in deze gemeente is thans f 1190.90, Niettegenstaande er hier ook al van wege het hooge water werkeloosheid heersch- te droeg iedereen van het zyne een steen tje by. Xienwendijk. Deze week werd door de Nieuwendyksche eierenvereeniging ver zonden rtaar de Rotterdamsche Consumptie veiling 2232 stuks. Men besteedde voor groote eieren f 9.voor kleine f 7,15 alles per 100 stuks. Den 12 Februari hoopt D. V. de Chr. Zangvereen. «O.K.K.* een uitvoering te geven in het Instituutlokaal. Het pro gramma, dat dit jaar weer schitterend is, en zeer veel beloofd, zal menigeen ter aansporing zijn deze uitvoering bij te wonen. Woensdag 10 Febr. des avonds half zeven hoopt D.V. de meisjesvereen. «Martha* haar gewoon jaarfeest te vieren in het Inatituutlokaal. Ter afwisseling zullen voordrachten en samenspraken gegeven worden. Raamsdonksveer. De heer en A. Redert en D. Lankhuijzen Szn. werden ge kozen resptectievelyk tot Voorzitter en Vice- Voorzitter van het Bestuur der Chr. School. Naar wy vernemen telt de vereeni ging «De Macht van het Kleine* tot steun aan de gestichten voor lijders aan vallende ziekte te Heemstede reeds 240 leden. De Tooneelvereen, «Onze vrije Uren* te Oosterhout, geeft Zaterdag in de zaal van dhr. Hilhorst op 't Veer een uitvoering. Het vierjarig kind van V. had het onreluk in een diepe sloot te vallen. Ge lukkig werd het kind door zijn tienjarig broertje van een gewissen dood gered. 1354 vaartuigen met een totaal inhoud van 151181 ton passeerden ge durende de maand Januari de Rolbrug. In de maand Januari werd aan het Postkantoor alhier ingelegd f 24598,83 en terugbetaald f 10865,92. l Rijswijk. Gedurende de maand Febr. 4igt ter gem. secretarie ter inzage een yst van houders van paarden als bedoeld in art. 17 van het inkwartieringsbesluit. De heer A. Westerlaken alhier be haalde op de te Gorinchem gehouden pluim veetentoonstelling met zijn verschillende inzendingen pluimvee vele le pryzen, be nevens de eereprijs geschonken door het gem. bestuur van Gorinchem voor het hoogst aantal toegekende punten van de geheele tentoonstelling. Wel een bewijs dat genoemde heer over een prachtige col lectie pluimvee bechikt. Voor de Nationale Militie hebben zich in deze gemeente 5 jongelieden aan gemeld. Sprang. Onze vroegere dorpsgenoot de heer M. N, van der Bijl (thans leeraar aan de R. K. Leergangen te Tilburg) werd j.l. Maandag aan de Rjjks Universiteit te Utrecht bevorderd (met lof) tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift «Afbeelding van een lineairen stralen complex op de punten der ruimte*. Ge- Firma ALPH. HUPSCH 11- 15-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2