Derde Blad Nieuwsblad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 118.4575 Mao 5 5tr&mh balsem DAMBÜBRIEK. fUUlLLKTON. „Het Kasteel van Kerlor". Parlementair Overzicht. BEHOORENDE BIJ HET Kom uw pijnlijke rug te hulp! Voelt gij u ellendig door doffe, stekende rugpijn? Wordt gij gemar teld door rheumatische pijnen, stijf heid en harde zwellingen in uw ge wrichten en ledematen? Hebt gij last van de hinderlijke steken van spit? Van onaangename urinestoornissen Voelt gij u vermoeid, uitgeput en op, zenuwachtig, prikkelbaar en terneer geslagen? Pas dan op uw nieren. De nieren zijn de filters van het bloed, en zoodra zij haar taak niet meer behoorlijk vervullen, blijven vergiften in het bloed achter en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van een mes be ginnen u te kwellen, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid, blaas- stoornissen en slapeloosheid. tWacht niet tot Zich verdere verschijnselen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwakte nieren voor het te laat is. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmiddel dient uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kunnen u evenzeer helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed Le ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon, Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreifende, aan bovenstaand adres te richten. Oplossing probleem No. 100. De stand was Zwart, 5, 6, 14, 17, 18, 20-23, 25,27, 31 en 36. Wit, 15, 16, 24, 29, 30, 32, 34, 35, 38, 39, 43, 44, 46 en 50. AuteurP. Kleute Jz., Den Haag. De oplossing is 4641 15—10 10X28 16X36 24X15 36X47 47X38 27X40 33X44 22X24 34X15 50X19 25X34 en verliest. Goede oplossingen ontvangen van de heerenP. v. Krieken, P. G. Wilhelm, G. de Joode, P. v. Andel, te W'chem A. Vogelaar te AndelA. de Graag te Heusden en C. A. J. van Herpt te Herpt. 200 Toen zij met haar schoonbroeder binnentrad, vloog Claudinet op haar toe en riep: Mama, daar is Fanfan, en hij trok zijn vriendje mee vooruit, die ver legen stond te kijken en geen stap durfde verzetten ,op dat mooie kleed. U weet wel mama, hoe ik naar hem verlangd heb. Nu ben ik zoo blij. Maar toen bemerkte hij, hoe stil Hélène was en geheel teleurgesteld bleef hij steken in zijn woorden. Vindt U het niet prettig mama, vroeg hij. O, zeker antwoordde mevrouw de Kerlor. I ÜIÉ Maar u zegt niets, en u geeft me geen zoen. Is er iets, is u ziek), vroeg het arme kind verschrikt. Of houdt u niet van mij? Wel ja, natuurlijk wel, antwoord de Hélène. II Maar daarna^keerde zij zich om en fluisterde Ifrzich zelf: Hemel, wat een marteling. U is heelemaal anders dan straks, ging Claudinet voort, en ik heb-juist aan Fanfan verteld, dat het zoo heer lijk was, als u mij in de armen nam. Ben ik zoo stout geweest? Wel neen, jongen, zeide de Saint- Hyrieix; je mama is wat moe en ze Als prys voor dit probleem was beschik baar gesteld 90 dampartyeo, gespeeld voor 't wereldkampioenschap. Het lot moest beslissen en wees als winnaar van den prys aan, dhr. C. A. J. VAN HERPT te Herpt. Gaarne had ik, dat in den loop der a.s. twee weken de volgende wedstrydpartyen gespeeld werden de GraagWilhelm Benjaminsv. Andel Vogelaarv. Andel WilhelmBenjamins Bsojaminsv. Herpt Wilhelmv. Herpt v. HerptVogelaar VogelaarBenjamins WilhelmVogelaar de Graagv. Andel De eerste met Wit. Zijn er heeren by, die hun partijen gewonnen geven, laat ze mij dat melden, 't Wordt zachtjes aan tyd dat de wedstrijd ten einde raakt. Vermelding verdiend nog, dat dhr. G. de Joode Gz. alle partijen gespeeld en gewonnen heeft. Zoodra de wedstrijd ten einde is, be ginnen we een nieuwe. De laatste in het Winterseizoen. We loven dan wederom een prijs uit, doch zullen slechts heel moeilyke problemen plaatsen. Een mooie serie heb ik klaar liggen. Afwerken dus 1 Wie kan dit eindspel oplossen Stand in cyfers Wit, schijf op 49 en dam op 5. Zwart, (2 schyven) op 1 en 38. Wit begint en wint. Oplossingen binnen veertien dagen. De pogingen van Mr. Lim burg. Wat men hoopt en denkt en verwacht. 'sHage 4 Febr. 1926. Hoe verdienstelijk de pogingen van den heer Limburg, om een extra parlementair kabinet te vormen, ook zijn, het is duidelijk dat zijn opti misme tot uitdrukking komend in zijn uitlatingen kort voor de op dracht, dat hij zeer wel kans zou zien, een ministerie te vormen, wel wat al te groot is geweest. Tocht zijn we een klein stukje opgeschoten. Want het werkprogram van den voortvarenden nieuwen formateur was: eerst een regeeringsprogram sa men stellen en dan mannen trachten te vinden, die met dat program in zee willen gaan. Nu, liet program is heeft hoofdpijn, dat is de heelezaak, Is u zoo moe? vroeg Claudinet, die erg bleek was gewordenIk voel me opeens ook zoo moe.... hoe raar, en zoo meteen was ik nog zoo blij. Arme jongen zeide Hélène wier medelijden nu weer ontwaakte. Zij nam het kind mede naar de canapé legde hem neer en ging naast hem zitten. Claudinet drong zich stijf tegen haar aan en leunde met zijn hoofd tegen haar schouder. Wat lig ik nu lekker, zeide hij. terwijl hij zijn oogen dicht deed. Zeg ma, Fanfan mag immers bij ons blijven Zeker, ik zal zeggen, dat er een bed voor hem moet worden opge maakt. In mijn kamer, niet waar, ma ma? En dan kruipen we vroeg in de veeren, he Fanfan, want je zult ook wel moe zijn. Nou hoor. Wat zul je lekker iiggen vannacht. Zoo, nu word ik al weer wat beter, zeide het zieke kind, terwijl hij Heléne,s hand streelde. Zie je wel Fanfan, dat is nu mijn mama, mijn eigen mama. En met deze woorden sloot zijn oogen en sluimerde zacht in. Heléne maakte onwillekeurig een beweging alsof zij hem weg wilde duwen. Pas op, fluisterde de Saint-Hyrieix je moet je beheerschen, Ihij mag niets merken. Bedenk; dat je het^enige er thans. Maaar dit is voorshands het gemaakkelijkste deel van de taak van mr. Limburg. Nu is hij begonnen verschillende personen te polsen op hun bereidwilligheid iom in £ijn mini sterie een plaats in te nemen. De eerste berichten luiden gunstig. Men moet tover het algemeen ge sproken niet onvriendelijk tegenover den formateur staan. Reeds werd Jhr. ir. R. R. L. de Muralt, bekende persoonlijkheid uit de stormramp- dagen, deze was immers burgemees ter van Borculo, lid van de Eerste Kamer, aangezocht om zich met de portefeuille van Waterstaat te belas ten. Ook andere namen, als de Geer en Schokking, vertegenwoordigers van de Ch. H. Unie werden genoemd. Van Ch. H. zijde wordt deelname van leden van haar fractie echterats uitgesloten beschouwd, hetgeen kan wijzen op de groote moeilijkheden waarmee ook de nieuwe kabinets formateur te kampen heeft of nog zal hebben. Men acht het vrij zeker, dat zijn kabinet, indien het tot stand komt, het voorstel zal doen tot hand having van het gezantschap te Rome. Daardoor komen de C. H. in een zeer lastig parKet. jVlen redeneert in de ze kringen aldus: Het is niet moge lij k, dat Ch. H. een portefeuille in het kabinet Limburg aannemen. Het staat echter vast, dat het ka binet Limburg geen levensvatbaar heid zou hebben, indien er niet ee- nige, bij (voorkeur Chr. H. mannen in zitting nemen, nu zal, bij een voorstel tot handhaving van het ge zantschap, de vroegere oppositie in de Kamer vóór het gezantschap zijn. omdat die er het grootste belang bij heeft, de coalitie onmogelijk te ma ken. En de coalitie blijft onmogelijk zoolang het gezantschap blijft be staan. Wordt dus door een kabinet, waarin Chr. H. zitting hebben, een voorstel tot handhaving van het ge zantschap gedaan, dan wordt de co alitie onmogelijk gemaakt en dooi medewerking van Chr. H. ministers, de Chr. H. Unie van deelname aan de regeeringsmacht uitgesloten. En dat, terwijl de verkiezingscampagne door de Chr. H. verleden jaar werd gevoerd onder het motto: de Coa litie. De Chr. H. leden van de huidige Tweede Kamer werden dus gekozen, omdat men rekende op voortzetting der coalitie, omdat men deze poli tieke samenwerking de zedelijk eenig geoorloofde achtte.. Op deZê gron den toont men van Ch. II. zijde aan, dat deelname van Ch. H. aan een kabinet-Limburg, ten minste, wan neer dat met het voorstel tot hand having van het gezantschap zou ko men, onmogelijk zou zijn. En men wijst er met tragisch gebaar op, dat de Chr. H. het grootste offer hebben gebracht, dat een partij brengen kan, namelijk het opgeven van de poli tieke machtspositie, waardoor zij zichzelf van deelneming aan een re geering van eigen beginselen heeft uitgesloten. Maar hieruit blijkt te vens ,dat de moeilijkheden, welke dr. de Visser te overwinnen had, voor mr. Limburg, zij het ook in iets mindere mate, even goed zijn blijven bestaan. Ook van A. R. zijde heeft men duidelijk te kennen gegeven, hoe men over een creatie-Limburg denkt. Mr. Th. Heemskerk gaf dezer dagen on geluk van den armen stumperd bent. Ja, dat is waar, zeide Hélene zuch tend, terwijl zij een medelijdenden blik op het bleeke gezicht wierp arme jongen, de illusie, die je me gedurende die enkele weken gegeven hebt, zul je zelf behouden, zoolang je leeft, ik zal een moeder voor je zijn, nu ik zelf geen kind meer heb. CIII. Haar werkelijke zoon I' Terwijl Claudinet in slaap was ge vallen, zat Fanfan verlegen op de punt van een stoel en zei niets. Hij zat daar peinzend en keek naar de vriendelijke groep, die Hélene en het slapende kind vormden. Waar denk je over, manneke vroeg de Saint-Hyrieix, die hem al eenigen tijd had gadegeslagen. Fanfan sprong ineens op. Nu ik Claudinet daar zoo zie lig gen, zeide hij, denk ik er aan, dat ik, toen ik nog heel klein was, ook eens sliep in de armen van iemand. Van je moeder O neen, die heeft me nooit zoo tegen zich aan laten liggen. In wiens armen dan Dat weet ik juist niet. Ben je tegelijk met Claudinet bij je ouders gekomen vroeg Saint- Hyrieix verder. O neen, veel later. omwonden te verstaan, dat, indien mr. Limburg succes zou hebben en welke kleur zijn kabinet ook zou vertoonen, de A. R. er geheel los van zouden staan. Hiermede komt onwillekeurig weer iets anders naar voren, n.l. de mo gelijkheid waarop wij reeds eerder wezen, en wel, het herstel, op welke manier dan ook, van de coalitie. Het zij als laatste redmiddel uit deze parlementaire perikelen, hetzij na een kort intermezzo van een extra parlementair kabinet. Zoo hier en daar ziet men werkelijk af en toe vonkjes coalitie-hoop glinsteren. Ook mr. Heemskerk gaf den moed nog niet heelemaal op, al zal ook hij wel geen helder en klaar denk beeld gehad hebben van de wijze, waarop dit herstel op soliede wijze zou moeten plaats vinden. Alles bijeengenomen zou men kun nen zeggen ,dat de gereserveerde houding ten opzichte van een even tueel kabinet-Limburg eerder is ver scherpt, dan soepeler geworden. Is het wonder dat de z.g. kleurlooze middenstof, d.w.z. de menschen zon der uitgesproken politieke sympathie zich wanhopig afvragen: Komt er dan nooit geen einde aan deze crisis? POLITICUS. In de ledematen, spierpijn, rheumatische zenuwpijnen, spit, ischias, stijve nek en rneumatiek verdwijnen verrassend snel, in dien gij U laat wrijven met den „Koning der Balsems' de ware uit komst voor oude lieden, de beroemde Akkers Vergadering van den raad der ge meente VEEN op Dinsdag 2 Febr. v.m. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R.J. v. Doveren. Secretaris: WelEd. Heer J. Tim mermans. JLf Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met lezing van het gebed. De secretaris leest daarna de no tulen der vorige vergadering, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. St. waarbij goed keuring wordt verleend aan de gem.- begrooting voor 1926. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening groot f14500. Naar aanleiding yan dit ingekomen stuk. verleent de raad zijn machti ging om origineele stukken uit het archief ter inzage af te staan .aan den Notaris door wiens tusschen- komst het bedrag zal worden ver- Hoelang is dat nu zoowat geleden Ik denk zeven jaar. Zoo zeiden ze ten minste tegen mij. Zeven jaar, herhaalde Hélene. Dat cijfer trof haar ten zeerste. Bij wien woonde je dan voordien tijd Dat weet ik niet meer, antwoord de Fanfan, die zich zichtbaar in spande om zich iets te herinneren. Alles is zoo verward in mijn hoofd, ik kan me in 't geheel geen gezich ten meer herinneren, maar nu op eens wel een paar dingen, wacht een groot boek bijvoorbeeld, waar ik prentjes inkeek... Er was een roo- de band om. Hé, juist zoo als om dat boek. Er schitterde plotseling iets in de oogen van het kind, terwijl hij liet boek opnam, waarin Claudinet bij zijn komst had zitten lezen. Alle kinderboeken zijn zoo inge bonden zeide Hélène lachend. Ik hield zoo veel van dat boek riep Fanfan opgewonden uit en zijn lief gezichtje glansde van genoegen bij die herinnering. Eens heb ik knorren gehad, omdat ik te hard aan een blad had getrok ken en hetprentje dat er boven stond in tweeën had gescheurd. Terwijl hij dat zeide, had hij werk tuiglijk het boek opengeslagen. Hè, zeide hij verbluft, dit is ook gescheurd. Hélène schrikte, zacht maakte zij Claudinets hand los, die de hare om klemd hield, legde zijn hoofd tegen strekt. Thans komt aan de orde het punt van de agenda, waarom door vier raadsleden een vergadering is ver-; zocht. De heeren v. Andel, 't Lam Smits en Jiskoot hebben n.l. ver zocht een raadsvergadering te beleg gen om een beslissing te nemen, in de kwestie vereeniging van gemeen ten. De Secretaris deelt mede, dat nog is ingekomen een adres van een 100- tal ingezetenen zich allen belasting betalers noemende, (een vijftal even wel betaalt geen belasting) in welk adres wordt betoogd, dat de belas ting in Veen thans reeds ondrage lijk is en dat al wordt deze belas ting nog aanm kelijk verhoogd, hel dan nog niet zeker is, dat de gemeen te zich zal kunnen bedruipen. Adressanten dringen er dan ook bij den raad op aan, om de gede genheid die van hoogerhand op nieuw geboden wordt, om de ge meente Veen te vereenigen met de gemeente Wijk en Aalburg aan te grijpen en een besluit in dezen zin te nemen. De heer Smits meent dat uit de talrijke handteekeningen is af te lei den dat de ingezetenen thans wel voor vereenigen zijn. De Voorzitter zegt dit nog niet zoo zeker te weten. De heer v. Ballegooijen zegt, dat als Jan teekent van zelf Piet en Klaas volgen. De heer v. Andel gelooft niet, dat dit altijd zoo is. De Voorzitter zegt, dat er in het adres staat dat de gemeente zich met een veel hoogere belasting nog niet zou kunnen redden, dat is niet waar. Als er maar bezuinigd werd en de belasting werd iets verhoogd, kon Veen best zelfstandig blijven. 'tLam. Wij als raadsleden zijn er van overtuigd dat de belasting be langrijk veel omhoog moet en dat de gemeente zich dan it och nogj niet kan redden. v. Andel. Wat valt er te bezuinigen, die pensioenstorting 1) is ook maar weinig. Voorzitter. Als je geen geld hebt. moet je niet uitgeven, dit heb ik al wel reeds tienmaal gezegd. Telkens als er iets gedaan is, heb ik de vraag gesteld is er geld voor, en dan werd er gezegd dat geld komt er wel. Ik geloof dat de gemeente wel zelfstan dig kan blijven als er maar bezui nigd wordt. 'tLam. Ik geloof niet dat er veel te bezuinigen valt, wij komen f 300C te kort voor elk dienstjaar en dat kunnen wij niet bezuinigen. Voorzitter. Met de conversie der leening komt de gemeente er ook beter voor te staan, in plaats van f1000 behoeft zij dan slechts f500 per jaar af te lossen. 'tLam. Wij kunnen nooit zooveel bezuinigen dat de achterstand wordt ingehaald. Wij kunnen het tekort niet door belasting aanvullen. Voorzitter. Waarom heb je daar vroeger niet over gesproken? v. Andel. Wij hebben niet geweten dat er zooveel achterstallig was. 1) Uit de verdere discussie blijkt, dat de Voorzitter heeft aangeboden, de pensioenstorting die de gemeente voor hem betaalt, in 't vervolg voor eigen rekening te nemen. een paar kussens en stond voor zichtig op. Zij hoopte niets meer, maar die herinnering verwonderde haar toch. Firmin wisselde snel een blik met haar. Hij keek ook verbaasd op. Herinner je je verder niets meer. vroeg hij. Neen, zeide Fanfan nadenkend, terwijl hij zijn krulkopje schudde. Uen oogenblik later dwaalde hel kind met gebogen hoofd, alsof hij over iets peinsde, door de groote kamer. Wat ging er om in die kleine her sens? Wat werd daar verwerkt ach ter dat gebruinde voorhoofd? Wat zeggen die gefronste wenk brauwen Fanfan nam een voorwerp op, be keek het en zette het weer neer., Hélène's verwondering werd steeds grooter, zij volgde het kind van pas Lot pas. Is er weer een sprankje hoop bij haar ontwaakt? Firmin schudde echter het hoofd. Zou zijn schoonzuster zich weer met een hersenschim vleien? Op de canapé ligt het zieke kind te slapen, hij heeft zijn lipjes half geopend, een zonnestraal valt opzijn voorhoofd. Plotseling uit Fanfan een lichten kreet. Hij staat voor een der schil derijen aan den wand en blijft erin verrukking naar staan kijken. Wat is dat voor een tuin, meneer, vraagt hij aan Firmin, terwijl hij Overal verkrijgbaar in porceleinen potten 20 Gr. 50 ct.. 50 Gr. fl.- Verzachtend, zuiverend en genezend bij wonden, brandblaren, huiduitslag en winterhanden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9