V Mijnhardh Plaatselijk Nieuws. t Slapeloosheid - Zenuw-tabletten F Prikkelbaarheid E Examenvrees Gebruik hiertegen de Zenuwstilleride t en Zenuwsterkende 11 LJi ilii ';yölazerN buisje 75c, in 1922 in het Vredespaleis aanwe zig was, toen het nieuwe Hof van den Volkenbond werd geïnstalleerd, en in 1913 Mr. Troelstra uitnoodigde op het Loo met haar over de for matie van een nieuw kabinet van gedachten te wisselen. Nimmer heeft de Vorstin zich aan haar constitu tioneel plichten onttrokken. In den aanvang van 1925 werd aan de Koningin door de Leidsche Universiteit het eere-doctoraat inde rechten aangeboden. Zij heeft dit als een bijzondere onderscheiding ge voeld. Het verhaal gaat, dat, toen de Koningin eens door het Depar tement van Binnenlandsche Zaken, een nota was aangeboden, en zij daarover het advies inwon van Staatsraad Asser, deze de uridische juistheid prees, van enkele argumen ten, waarin hij zelfs een nieuwe vondst erkende. Waarop de Konin gin lachend kon antwoorden, dat de vondst te danken was aan een paar kantteekeningen van haar hand. Het zilveren huwelijksfeest van de Koningin valt in een periode, dat Nederland weer eens door de ramp van een grooten watersnood wordt bezocht. Het Koninklijk echtpaar heeft, niet alleen door een tocht naar de bedreigde streken, maar ook door onmiddellijk alle geschenken voor de leniging van dien nood be schikbaar te stellen, veler harten voor zich ontsloten. Het Zilveren huwelijksfeest zal geen feest zijn in den gebruikelijken zin des woords. Maar het zal daar bij aan sympathie jegens het zilve ren echtpaar noch in binnen-, noch in buitenland ontbreken. De Chineesche gemeente te Mena- do schonk aan H. M. de Koningin een doos van schildpad met zilve ren montuur, het deksel, versierd met het wapen van Nederland in goud en rondom opgelegd met zil veren drijfwerk. De doos is gevat in een mahoniehouten^kist en ver gezeld van een oorkonde. Naar uit Rome aan „De Maasbo de'' wordt gemeld, heeft de paus aan H. M. de Koningin, bij de ge legenheid van haar zilveren huwe lijksfeest, |e»en schrijven van geluk- wensch doen toekomen. -o Inwisseling zilverbons. Bij Kon. Besluit van 13 Jan. 1926 Stbl. no. 4, is bepaald, dat tot en met 31 Dec. 1926 ten kantore van het Agentschap van het Min. van Fin. te Amsterdam tegen wettig be taalmiddel zullen kunnen worden in gewisseld: a. de bij Kon. Besl. van 15 Febr. 1919 Stbl. no. 42, ingetrok ken zilverbons van f 2.50, aangeduid als zilverbons van de eerste soort; b. de bij Kon. Besl. van 28 Jan. 1921, Stbl. 110. 46, ingetrokken zil verbons van fl.—aangeduid als zil verbons van de eerste soort. o— Na tachtig dagen Inderdaad, reeds meer dan tachtig da gen heeft de crisis geduurd en nog is het einde niet in het zicht. Ür. de Visser heeft na vele weken on derhandelen zyn taak opgegeven. Het bleek, voorloopig althans, onmogelijk de rechtsche partyen tot overeenstemming te brengen en dus evenmin mogelijk het Ka binet Colyn op de been te houden. De Koningin heeft nu aan Mr. Limburg opdracht gegeven, een extra parlementair Kabinet te vormen. Zyn persoon en zijn groote kennis hadden hem reeds sedert lang een bijzondere plaats gegeven in het Nederlandsche publieke leven. Ook daar buiten intusschen heeft zijn naam een goe den klank. Ver over de grenzen kent men hem als een jurist van buitengewone gaven. De Heer Limburg is dan ook bij alle partijen «persona grate* behalve bij zijn eigen partijgenoten, wier leider slechts grievende woorden voor hem heeft gehad. Dit alles verhindert niet, dat Mr. Lim burg moeite genoeg zal hebben met zijn opdracht te slagen. Een groote moeilijk heid daarbij is het ongelukkig verdrag met België. Het schijnt builen twyfel, dat hy Minister van Karnebeek eventueel aan zijn Kabinet zal willen verbinden maar helaas heeft deze zich vastgeklonken aan dit trac- taat. In de Kamer zal zeker tot uitdruk king komen, hoe steik het verzet tegen dit reeds aantonds zoo impopuiiare trac- taat, tydens de crisisperiode, is geworden. Want dit voordeel heeft de crisis tenmin ste gehad, dat ons volk zich heeit bezon nen. De comité's van actie tegen het ver drag, waarin alle kringen uit de burgerij en alle politieke partijen zijn vertegen woordigd, rijzen als paddestoelen op uit den grond, en het verzet groeit aan tot een nationale beweging. Moge de nieuwe Kabinetsformateur deze teekenen verstaan 1 O Nederlandsche Roode Kruis. Alhoewel nog veel nood te leni gen zal zijn wanneer de vele gezin nen, die thans nog elders verblijven, in hunne woningen zullen zijn terug gekeerd, wil het Hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis reeds thans zijn bijzonderen dank uitspreken aan allen, die hetzelve hebben geholpen bij de uitvoering van zijn taak, waar het gold de eerste hulp te verleenen aan de slachtoffers van den water snood. Door de spontane wijze, waarop het Nederlandsche volk door de toe zending van materialen en gelden het Roode Kruis gesteund heeft, is het deze instelling mogelijk geweest ook daar waar de voorraden zijner magazijnen te kort schoten, doel matig hulp te verleenen. —o Door een stier gedood. Te Usquert in de prov. Gronin gen is de 'boerenarbeider H. T., werk zaam bij den landbouwer Zijlstra door een stier, welke woest was ge worden, tegen den muur gedrukt. Hij is met verbrijzelden schedel dood opgenomen. T. was gehuwd en laat twee jeugdige kinderen na. o Van een wagen gevallen. Te Weesp is een negenjarige jon gen van een wagen gevallen. Met hersenschudding is hij in het Bur gerziekenhuis te Amsterdam opge nomen, waar hij is overleden. —o liet kabinet Limburg. De „Arnhemsche Ct.'' verneemt uit particuliere bron, dat de oplossing van de Kabinetscrisis aanstaande is. Het kabinet zou als volgt samenge steld worden: Mr. Limburg: Justitie. Dr. de Geer: Financiën. Mr. Drooglever Fortuyn, oud-wet houder van 's-GravenhageBinnen landsche Zaken. Ir. van Elselingen, Hoofdingeni eur provinciale Waterstaat Zuid- Holland: Waterstaat. Mr. 1. R'. H. van Schaich, R. K. Kamerlid :Arbeid. Woltman, secretaris-generaal van het departement van Oorlog: Oorlog. Wel ter, in het vorige ministerie minister van Koloniën: Koloniën. Voor de portefeuilles van Bui ten - landsche Zaken en Onderwijs zijn nog geen namen bekend. o Gedeelte brug in het water gestort. Men meldt uit Nederweert: Vrijdagmiddag bij het plaatsen der nieuwe ijzeren brug over de Zuid- Willemsvaart alhier had een zelden voorkomend ongeval plaats. Tenge volge van het onklaar raken der lier kwam het gedeelte brug, hetwelk op dat moment tusschen den ge plaatsten bok en de drijvende kraan boven den waterspiegel hing, met een geweldigen plof in de vaart te recht, daarbij bok en kraan met zich meeslepende. De kraan ging zelfs overeind staan; de daarop zijn de arbeiders wisten zich gelukkig nog te redden. Alleen de machinist liep eenige kneuzingen aan het been op. De vaart is gestremd, terwijl overigens de materieele schade be trekkelijk gering is, doordat alles in het water terecht kwam. Een en ander trok veel bekijks. 0 Opgegeten... door zijn varkens. Bij het verrichten van eenige werkzaamheden aan zijn varkenshok merkte de arbeider v. d. V. te Ter- wispel niet, dat zijn portefeuille uit den buitenzak van zijn jas viel. Toen hij later zijn portefeuille miste en een onderzoek instelde, vond hij de overblijfselen in het varkenshok te rug. De inhoud, bestaande uit acht briefjes van f 25, was echter verdwe nen. In de uitwerpselen der varkens vond men later snippers der biljet ten terug. 0— Stoeipartij met ernstige gevolgen. Zaterdagavond omstreeks half 7 hebben in het kantoor van de N. R. Ct. aan het Buitenhof te 's Hage 2 loopjongens gestoeid, welke stoei partij zeer ernstige gevolgen heeft gehad. De twee loopjongens, de 18-jarige K. S., wonende op de Lange Bees tenmarkt en de 18-jarige K. K. uit de Zuilingstraat waren aan het stoei en en spelenderwijs trok een der beide jongens een mes en zeide tot zijn kameraad: „Loopt er eens in, als je durft.' In de vaste overtui ging dat hij het mes terug zou trek ken, maakte de ander een voorwaart- sche beweging, waardoor het mes in zijn borst drong even onder de hart streek. De jongen zakte hevig bloedend ineen. De in allerijl gewaarschuwde geneesk. dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis, waar men zijn toe stand ernstig oordeelde. Men vreest vooral, dat het bloedverlies hem kwaad heeft gedaan. De tweede jongen, door wiens schuld het ongeluk eigenlijk gebeurd is, is door de politie gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Een nader onderzoek zal uit moe ten maken, in hoeverre hem hier schuld treft. o Brandstichting. Dezer dagen brandde te Hoogen- vierde, N.Br., door onbekende oor zaak een groote landbouwersschuur af, die eenigen tijd als noodkerk had dienst gedaan. Thans is geble ken dat een vrouw, die aan ver standsverbijstering lijdt, den brand heeft gesticht. Zaterdagnacht werd zij op heeterdaad betrapt bij het ver nielen van eenige ruiten. De vrouw is aangehouden. Overleden. Zaterdagavond is op huize Wolf- rath te Born, Limburg, overleden Jhr. Mr. Gustave Lodewijk Marie Hubert Ruijs de Beerenbrouck, oud- Comm. der Koningin in Limburg. Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruijs de Bee renbrouck werd den 26en Septem ber 1842 te Roermond geboren uit een oud Limburgsch adellijk ge slacht, dat zoowel aan Nederland als aan België vooraanstaande man nen schonk. De bekende musicus en componist Jan Morks is te Middelburg overle den. Hij was de componist van de bekende „Kleppermarsch." o— De Haagsche kuitenprikker gepakt. Het is de Haagsche politie Vrij dagmiddag gelukt den z.g. „kuiten prikker'' te arresteeren. Wie bekend was met de intense organisatie van de politie - zegt het „Vad." moet het opgevallen zijn, dat de laatste dagen veel meer agen ten in burger door de binnenstad surveilleerden. Er was bijna geen straat of op den hoek er van kon men 's middags politie zien staan. Vooral de man nen van de hondenbrigade waren met hun dieren ijverig in de weer. 'Bij voorkeur posteerden zij zich op hoeken van stille straatjes en elk meisje, dat zulk een zijstraatje in ging, werd op een afstand gevolgd totdat zij weer in een drukkere hoofdstraat kwam. De zusters van de kinderpolitie zaten evenmin stil. 's Middags vooral kon men deze vrouwelijke politiebe ambten met enkele der slachtoffers die den onverlaat gezien hadden, door de stad zien wandelen in de hoop, dat zij den dader onder de voorbijgangers zouden herkennen. Maar de dader was blijkbaar door de ruchtbaarheid, die deze zaak plot seling gekregen heeft, teruggeschrikt. Sinds enkele dagen beheerschte hij zich. Terwijl de straatpolitie met spie dende oogen de stad verkende, zaten de inspecteurs en rechercheurs van de zedenpolitie niet stil. Men speurde naar een signale ment, vergeleek de aanwijzingen, die binnenkwamen, volgde enkele malen sporen, die op niets uitliepen. Totdat men Maandag vernam, dat op de Markt op de Prinsegracht een jongen, die bij een kraam stond, een meisje tegen het been geschopt zou nebben. En hoewel de politie niet de minste zekerheid had, dat deze schopper ook de steker was,ismen toch op zoek gegaan naar dezen j ongen man. Het behoeft zeker geen betoog, dat op id e lange markt speuren naar een jongen man even moeilijk is als in een hooiberg naar een speld gaan zoeken. Maar de zedenpolitie heeft niet stil gezeten. En tegen het mid den van de wéék was men zoover, dat men tenminste den familienaam gevonden had van den dader. Een groote moeilijkheid was toen nog, dat in bedoelde familie meer zoons zijn. En jde zedenpolitie was zich ten volle bewust van de schier onherstelbare gevolgen, die eenver-^ keerde arrestatie na zich slempen kon. Met de grootste omzichtig heid is dan ook te werk gegaan. Intusschen liet men de zoons ge regeld door rechercheurs volgen. Al zoekende en onderzoekende kreeg men Vrijdag de bewijzen in handen, dat het de zoon van zestien jaar uit deze familie moest zijn. Voor alle zekerheid heeft men den jongen aan een der meisjes dat gestoken was, aangewezen en toen deze in den jon gen den dader herkende, is hij op de markt bij de kraam van zijn vader aangehouden.. De jongen begon te ontkennen. Maar het kostte den chef der afd. zedenpolitie niet veel moeite hein tot de waarheid te brengen. Eerst kwamen de tranen. En toen die er eenmaal waren, volgde spoedig de bekentenis. En toen alles er uit was, kwam het berouw. Het is aan de rechters en de deskundigen om dit geval te beoordeelen. Voor leeken moeten het vragen blijven of de jon gen psychopaat is, of uit verregaan de baldadigheid zooveel meisjes mis handelde Het Haagsche „Volk meldt dat de dader een zeer achterlijke jongen is, volkomen gedegenereerd. Xabidfen (tegen heesheid) Hensden. A.s. Zaterdagavond zal de «Heusdensche Harmonie,* onder leiding van haren Directeur, de heer Joh. van Berkel uit Ammerzoden, haar tweede Winter- uitvoering geven in de zaal van café «De Gouden Leeuw.Het programma dat een 8-tal muzieknummers en 2 tooneelstukken bevat, belooft ons weer een gezelliger) avond. J. v. B. werkzaam op de Scheeps werf alhier had het ongeluk een slag tegen zyn hoofd te krijgen van den slinger eener pons. In bewusteloozen toestand werd hij op het kantoor gebracht en vandaar werd werd hy naar het Prot. Gasthuis vervoeid, alwaar hij na een poos tot bewustzijn kwam. Naar we vernemen gaat bet thans wel. Maandagavond j.l. werd alhier ter eere van de 25-jarige huwelyksherdenkirig onzer Koningin een fakkeloptocht door de stad gehouden, waaraan door onze beide muziekgezelschappen «de Heusdensche Har monie* en de fanfare der H. Familie werd deelgenomen. Voor het huis van den Burgemeester werd halt gehouden en werd tot den Burgemeester een toespraak ge richt door den Voorzitter der Oranje- Commissie, tevens 'leider van den fakkel optocht Mr. C. W. van Ommeren. Direct na deze toespraak speelde de Fanfare het «Wien Nèerland's bloed.* Vervolgens hield de Burgemeester de Heer H. J, van Eggelen eene toespraak, die gevolgd werd door het «Wilhelmus van Naesouwe,« uitgevoerd door de Harmonie. Da belangstelling was zeer groot en in den optocht wareri honderden deelnemers. Na afloop vereenigden velen zich in het café «Concordia,* waar Mr. van Ommeren nog eene rede hield, waarin hy twee hoogst ooaangenam a feiten moest memoreereo. Eerstens wilde hij een enkel woord zeggen i.aar aanleiding van het ongeval, hetwelk het lid der Harmonie, J. van Baardwijk juist dien dag op de werf was overkomen en dat zóó ernstig was aangekomen dat Van Baardwyk in het Ziekenhuis moest worden opgenomen en dat zyn toestand niet zonder zorg deed zyn. Mr. van Om meren uitte de beste wenschen voor een spoedig herstel van den patiënt. En in de tweede plaats moest afscheid worden genomen van het lid der Oranje- Commissie, den heer J. van Dijl. Mr. van Ommeren zeide dat de heer van Dijl gedurende zijn 2J jarig verblijf te Heusden de harten van zoo goed als alle Heusdenaren had gewonnen. Als lid der Oranje-Com missie heeft hij zich als Schoolhoofd vooral ny kinderfeesten buitengewoon verdienstelijk gemaakt en zijn medeleden missen hem dan ook zeer noode. Met de beste wenschen 'oor den heer van Dijl en zijn gezin in zijn nieuwe standplaats Goes eindigde sprekers De Muziekvereeniging de «Heus densche Harmonie* hoopt met Hemelvaarts dag deel te nemen aan het groot Nationaal Concours voor Muziek- en Zanggezelschappen te Driebergen. De Vereeniging zal uitkomen in de 1ste Afdeeling. De Maréchaussée Jansen werd van de brigade Raamsdonksveer overgeplaatst naar de brigade alhier. Als een bewijs, dat de weg van hier naar de Haarsteeg buitengewoon slecht Is, kan zeker wel dienen, dat een inge zetene uit deze gemeente die maandelijks in de Haarsteeg by een firma moet gaan afrekenen, deze firma verzocht het bedrag maar over te maken, omdat hij het levens gevaarlijk achtte nog langer van een der- gelijken weg gebruik te maken. Zou het nu werkelijk geen tijd worden dat deze drokke verkeersweg eens grondig werd verbeterd. Zondag 7 Februari gaf de R. K. Tooneelver. «Kunst en Vermaak* in haar verenigingsgebouw haar 2de groote winter- uitvoering. De zaal was dezen keer des morgens bij het plaatsbepreken geheel uit verkocht en was d*s avonds tot in alie hoeken met een talrijk publiek bezet. Wegens ziekte van den President de heer Joh. v. Laarhoven riep de vice Voorzitter de heer Ant. v. Delft de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe. Daarna werd opgevoerd het tooneelspel «De Vadervloek* en het kluchtspel «Na 't Nachtfuifje.* Beiden werden vlot gespeeld en alle rollen waren in goede handen. Dat de stukken zeer in den smaak van het publiek vielen getuigde het langdurig applaus dat 3e acteurs na het beëindigen van elk be drijf ten deel viel. Na afloop sprak de HoogEerw. Heer Deken, beschermheer der vereeniging een waardeerende toespraak tot de vereeniging waarin hij namens de aa"wezigen dank bracht aan den regisseur der vereeniging de WelEerw, Heer Kapelaan v. d. Vleuten voor zijn onvermoeider) ijver om de heeren tooneellisten zoo ver te brengen, dank bracht aan de heeren spelers voor hun schitterend spel en tevens een woord van dank aan den heer C. J. M. Merkx, die door zijn keurig pianospel by het verwisselen der tooneelen afwisseling bracht. Een woord van hulde komt toe aan de heeren Gebr. Engelen voor hunne tooneeldecors en den heer J. Engelen die als grimeer getoond heeft zyn vak meester te zijn en het spel daardoor in allen zeer verhoogde. De avond werd besloten met het zingen van het volkslied ter ge legenheid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin. Moge de R. K. Tooneelvereen. «Kunst en Vermaak* dia van 't jaar reeds 20 jaar bestaat en dit in Dec. hoopt te herdenken, de gunst van het geachte publiek blyven genieten, opdat zij eenmaal hare zilveren jubilé op schitterende wijze moge vieren. Zaterdag herdacht de concierge van het Patronaatsgebouw het echtpaar v. d. Staak hunne 25 jarige echtvereeniging. De fanfare der H. Familie bracht hen eene serenade onder leiding van haren directeur de heer W. v. Heivoort te Nieuw- kuyk. Almkerk. Ds. Röth Herv. pred. al hier heeft thans een beroep ontvangen naar de Herv. Gem. van Maasluis. Op 18 Febr. a.s. hoopt de Herv. Jong. docht; vereeniging «Arbeid Adelt« alhier in de zaal van den heer C. Dekker haar jaarfeest te vieren. Naar wij vernemen hoopt het Mannen koor «Excelsior* half Febr. een openbare uitvoering te geven. Andel. De Chr. Zangvereeniging «Sursum Corda* zal op Vrydag 19 Fe bruari a.s. in het gebouw der v.ro. open bare school, met medewerking van den bekenden tenorzanger J. Boers te 's Grave- zande en den violist van Lit te Leerdam een openbare uitvoering geven. De Hervormde Meisjesvereeniging «Tabitha* zal op 23 Februari a.s. hare eerste jaarvergadering houden in een lo kaal der Chr School. Een en ander be loofd een recht gezellig avondje te worden. Voor het Comité van Winterlezin- gen zal op Maandag 15 Februari a.s. op treden Mej. Frieda Katz, met het onder werp «Misdaad en Straf*, aanvang 7 uur. Beneden-Langstraat. Vette varkens worden thans weinig aangeboden en moeten deze iets lager worden genoteerd. Jonge biggen zijn momenteel zeer duur en dien tengevolge staan ook de drachtige zeugen op hoogen prijs. Men besteedt voor vette varkens 84 a 86 cent per K.G. levend gewogen, jonge biggen f 20 a f 25 en drachtige zeugen f 150 a f170 per stuk. Brakel. Voor de betrekking van onder wijzer aan de openbare iagere school in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer J. Eering tot Hoofd eener school te Langerak, hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. Door het Polderdistrict Bommeler- waard beneden den Meidijk zal in verband met de hooge uitgaven welke zyn moeten worden gedaan door de dijkafschuiving en herstel van dien dijk te Poederoijen, een buitengewone aanslag wegens districts-pol- derlasten worden opgelegd van f 4.per H.A. Capelle. Woensdag, 3 Febr., des namiddags 3 uur werd een vergadering ge houden van de koopers van het voormalige raadhuis te dezer plaatse ter bespreking Va

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2