Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. 4579 Vrijdag 19 Fetai Influenza Jan Geertzen, HET KOMPAS. Parijsche Modebrieven Kinderrubriek! Kantongerecht Heusden Vragen op rechtsknndig gebied Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET VOOR UW TIJD OUD? Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt? Zóó kunt gij niet voortgaan! Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bij zondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren zij de vergiften en onzui verheden niet uit het bloed. De spie ren in uw rug en ledematen, de ge wrichten en zenuwweefsels, uw ade ren en slagaderen worden alle aange tast door het met vergiften beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, waterzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hin derlijke blaasstoornissen zijn enkele van de te verwachten gevolgen. Gij ïnoogt deze waarschuwingen niet verwaarloozen. Als gij weder gezond wilt worden, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikt? Dit speciale niergenees middel heeft duizenden nieuw leven verschaft en moet toch ook u hel pen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs fl.75 per flacon. lpOR2.IE.NtNO H\> DE MHOtFTErv OC.H ...ons Nederlandschc volk denkt op tweeërlei kompas te varen. Een der meest kostbare hulpmid delen van het zeevarend deel der menschheid is het kompas. Bij dag en bij nacht geeft het de richting aan, waarin het schip zich beweegt en men is er bijna zeker van( dat, als maar nauwkeurig op het kompas gevaren wordt, het doel der reis zal worden bereikt. Dat de bemanning zich diep onge lukkig voelt, als er twee kompassen aan boord zijn, die in een verschil lende richtingen wijzen, spreekt van zelf. En dat er twee partijen worden gevormd die allebei beweren dat hun kompas het juiste is, spreekt haast nog meer vanzelf. Laten wij er onmiddellijk aan toe voegen, dat ons Nederlandsche volk denkt op tweeërlei kompas te varen en dat er eenerzijds en een groot deel der bemanning anderzijds. Het gaat er om, wat het richtsnoer is der productie. De stuurlui betoogen, dat liet richtsnoer der productie is de voor ziening in de behoeften der men schen. De bemanning daarentegen is van meening, dat de productie vaart op het kompas van de winst, dus van het eigenbelang der producenten. Ziehier het conflict. Belangrijk ge noeg om eens onder de loupe te ne men, niet om het gezag dergenen, die de wapenen hebben opgenomen, want het is niet onze zaak als (hun scheidsrechter op te treden, maar om liet belang der zaak zelve. Want dit belang moet niet onder schat worden. Het geheele productie proces komt in een geheel ander licht te staan, indien bevrediging der stoffelijke be hoefte het doel is van de handelingen der producenten, of wel indien het behalen van een maximale winst het streven der ondernemersklasse is. Zou het eerste motief een hoog- menschelijke beteekenis hebben, waarvoor den producenten door de gemeenschap dank gezegd zou moe ten worden, de tweede beweegreden zou de uiting zijn van den algemee- nen normalen „strijd om het be staan", dien wij allen hebben testrij den, al moge ook de manier, waar op de strijd gevoerd wordt, even als zijn resultaten verschillen. Laten wij maar dadelijk partij kie zen. Het is de bemanning, dat naar onze meening, het bij het rechte eind heeft. De producenten zijn werke lijk geen philantropen, die uit „heil der menschheid'" de tegenwoordig lang niet benijdenswaardige taak van ondernemer op zich hebben geno men. Waarom zouden zij? Is het doel van den rijksambte naar om den staat te dienen? Werkt een mijnarbeider om het menschdom 's winters op temperatuur te houden? Toch ongetwijfeld evenmin als de visscher paling verschalkt, omdat hij de liefhebbers van die gladde water bewoner een smakelijk belegde bo terham wil bezorgen of wel wil la ten genieten van een portie „paling in gelei". Al deze menschen, en de drie voor beelden zijn met duizenden aan te vullen, hebben als doel het verwer ven van een inkomen, terwijl het uitgeoefende beroep slechts het mid del is, waarmee zij hun doel trach ten te bereiken. En zoo is het ook met de onderne mers, meer in het bijzonder met de fabrikanten. Hun doel is met ons het menschdom van schoenen of ci- garetten, van costumes of van zeep te voorzien. Hun doei is winst en zij trachten dit dioel te bereiken door schoenen, cigaretten enz. te produ- ceeren. Zijn zij daar iets minder om? Wel neen.? Natuurlijk niet. Maar daar gaat het ook niet om. Een andere vraag is of de samenwerking gebaat is bij hun jacht naar winst. Hier ligt inderdaad het kardinale punt. Wat is de kwestie? De menschen hebben behoefte aan voedsel, kleeding, huisvesting, ont spanning, enz. Deze behoeften wor den bevredigd door goederen, zooals brood, vleesch, kleeren, huizen, boe ken, cigaretten en alle mogelijke an dere dingen, die we dagelijks gebrui ken. Deze goederen moeten worden ge- produceert. Dit gebeurt door de tal rijke grootere en kleinere onderne mers, landbouwers, visschers, fabri kanten e. d. die optreden als leiders van bedrijven waar de goederen wor den voortgebracht. Nu zou het theoretisch voor de hand liggen, dat die productie zich doelbewust inrichtte op de behoeften der menschen. Zooals wij echter reeds opmerk ten is dit niet het kompas, waarop de productie zeilt. De winst geeft de richting en den omvang der pro ductie aan. Maar, en dit is toch wel het be langrijkste, door te streven naar een maximale winst zal ook de goede renvoorziening der maatschappij het best gewaarborgd zijn. De intensiviteit der behoeften zal immers blijken uit den prijs dien men voor de goederen wil betalen en deze prijzen zullen op haar beurt weer de winst van den ondernemer bepalen. M. a. w. de verbruikers zullen slechts dan bereid zijn prijzen te betalen, die den ondernemer eeni- ge winst laten, indien hij goederen produceerd heeft, die zij noodig heb ben. Ziehier het eenvoudige, en mooie verband tusschen de belangen van •producent en consument. Wij zullen niet in vervoering geraken, indien wij het huidige productiestelsel be spreken, want ook wij erkennen, dat er fouten aan kleven. Een der belangrijkste is wel, dat zoodra door trust of kartel vorming de productie in één hand is gebracht de harmonie verbroken is en het kan voorkomen ,dat het winstbejag mee brengt beperking van productie en dus beperking der behoeften bevre diging. Maar, in aanmerking genomen dit bezwaar, dat wellicht nog niet en kele anderen is aan te vullen, aarze len wij geen oogenblik, om het hui dige, z.g. kapitalistische productie systeem, dat gegroeid is uit den nor malen loop der dingen beter te noe men, dan welk ander ook, dat gecon strueerd kan worden aan het schrijf bureau vaxt 'den theoreticus en dat niet rekening houdt met de mensche- lijke natuur, die, laten we eerlijk zijn, egoïstisch en materialistisch is. Want dit is zeker dat die produ centen die de gave hebben het eerst en het best in de behoeften der men schen te voorzien, automatisch be loond worden door een grootere winstmarge en het is ondenkbaar, dat er een betere richtsnoer wordt gevonden om de verlangens van het menschdam te peilen, dan juist het egoïstisch streven naar winst. Temeer, waar zij, die mistasten en met niet-gewilde producten aan de markt komen, de keerzijde van medaille leeren kennen en de volle zwaarte van het ondernemers risico te torsen krijgen. Laten wij er naar streven de uit wassen aan het kapitalistisch stelsel weg te snijden, desnoods met hulp van den wetgever, maar laten wij zoo verstandig zijn niet te gaan ex perimenteeren met in de lucht han gende, listig geconstrueerde stelsels, waarbij het doel van de productie is de behoeften bevrediging maar waarbij een deugdelijk middel, om die behoeften te leeren kennen ten eenenmale ontbreekt. En wie waagt zich op een schip zonder kompas? DE TASCHJES DER „ELEGANTES". De elegante vrouw in Parij9 begint hoe langer hoe meer smaak te krijgen in de klei ne matalen taschjes, die ongeveer even groot en ook even plat zijn als een cigarettenkoker. In dit taschje bevindt zich in de eerste plaats het hier onontbeerlijke lippenstiftje, verder 'n doosje poeder, rose blanketsel en een klein spiegeltje. Er is ook nog plaats voor 'n zak doekje, mits dit popperigklein en fijn is. Zelfs een spoorkaartje en een „billet d'amour" kun nen er nog een plaatsje in vinden. Bij avondtoilet ziet men veel ronde tasch jes van zilver- of goudleer, geheel met roosjes of vergeet-mij-nietjes bezaaid. Wat de grootere tasschen betreft, ook hier in vindt men zeer veel moois en fijns. Een voudig en mooi is de platte envelop-tasch van hertenleer waarvan de hoeken met veel kleurig email zijn ingelegd. Wie zeer prompt op haar tijd wenscht te zijn, kiest een tasch je, waarin een klein horloge is gemonteerd, omgeven door brillantjes. De ijdele vrouw, die graag haar naam ziet prijken, geeft de voorkeur aan een taschje met haar monogram in edelsteenen. Zeer veel fantasie vindt men ook in de zij den taschjes, die met veelkleurig borduursel en schitterende kralenversiering bewerkt zijn. Moiré zijden taschjes hebben soms heel eigen aardig geometrisch borduurwerk, dat aan de Russische kunst ontleend is. IN DE AUTO. 't Kan koud zijn, wanneer we op een gu- ren winterdag per auto langs 's Heeren wegen vliegen. Een extra warme dracht hebben we dan ook hoog noodig voor deze ritjes. In Parijs dragen de autorijdsters heel veel dikke schotsche mantels, in de moderne coupe, met effen kraag en manchetten. Kostbaarder en ook fijner is een mantel van zeer soepel, don kerblauw leer, geheel gevoerd met petit-gris of met eenvoudig grijs konijnenbont. De groote kraag, die naar believen open of ge sloten gedragen kan worden, is geheel met hetzelfde bont bezet. Het leer van den man tel is zoo lenig en soepel, dat men 't geheel als gewone stof heeft kunnen behandelen. Daardoor vertoont de mantel dan ook het ge wone model met ingezette plooien enz. Een derde soort mantel is van de breed- geribde stof, die op 't oogenblik zoo in de mode is. De mantel is geheel met bont gevoerd, heeft een hoogen staanden kraag van hetzelfde bont, eveneens breede man chetten en een rand onder aan den zoom. Elk van deze man tels is in z'n soort chic en elegant en heeft niets van de leelijke, plompe auto mantels, die we in vroeger tijd vaak za gen dragen. HANSOPJE. Van effen gekleurd flanel is het snoezipe hansopje van onze laatste teekening. Mouw- en oroek- strookjes zijn met ge kleurde festonneer steekjes omrand. Van dezelfde kleur zijn de moezen op lijfje en zakje. Bij dit aardige hansopje behooren een paar zachte pantoffeltjes met gekleurde moe zen geborduurd. WILHELMINE. Beste kinderen, Hier zijn de oplossingen van de raadsels van verleden week: 1. Maas, maan, maat, maag; kaas, haas, vaas, baas. 2. Haak, Anna, anijs, kast. 3. Een naald. 4. Om te laten zien, dat hij het liedje uit zijn hoofd kent. Nieuwe raadsels.: 1. x x x x X x x x X x x x X x x x X' x x x x x X x x x x x X x Als je de letters, die op de plaats van de groote kruisjes komen te staan, van boven naar beneden ach ter elkaar zet, krijg je een woord van 6 letters, dat den naam van een ei land in Zeeland aangeeft. Op den eersten regel staat een lekker gebak, op den tweeden een deel van etmaal, op den derden een sterk touw, op den vierden een smal water, op den vijfden een voorwerp, waarover we op straat loopen, op den zesden een Fransch geldstuk. 2. aaaddeeegklrst. Maak van deze letters den naam van een bekend kinderverhaaltje. De naam bestaat uit drie woorden. 3. Welke bergen kan men gemak kelijk bereiken, zonder dat men be hoeft te klimmen? 4. Mijn eerste zit aan den arm; mijn tweede aan den voet en mijn geheel aan de hand. Hoe kan dat nu? Oom Karei. De wonderlijke geschiedenis van AH Abar. Vervolg. Gij moet dan weten, machtige ka lief, dat ik zeer arm gebaren ben. Maar aan mijn wieg verscheen op een goeden dag een fee, die mij de zen zak en die geldtasch schonk. Ze sprak: Groei voorspoedig op. en trek dan de wereld in. Koop al les, wat je mooi vindt en bewaar het in dezen zak, die nooit vol kan worden en betaal het met geld uit deze tasch, die nooit leeg zal wor den. Draag beiden mee, want ge zult nooit moe worden. Wat die fee be loofde is uitgekomen ook, Alles wat ik op mijn verre rei zen kocht, en mooi vond, alles wat mij lief is, is in dezen zak bewaard. Ik kan het nooit verliezen (en het blijft altijd van mij;, en ik heb het al tijd dadelijk bij de hand. Zal ik U het eerste paard eens laten zien, dat ik van mijn vader kreeg. Hier is het. Ali Abar stak zijn hand in den zak en trok er een vurige schimmel uit ie voorschijn. Hier is de koran, waaruit de vro me Abdulla mij lezen leerde, ging hij voort, terwijl hij een prachtig boek uit den zak pakte. En wil ik U nu het lied eens laten hoorendat mijn moeder voor mij zong, als ze mij te slapen legde. Meteen klonken er wonder lijke mooie toonen uit den zak, van een heel oud liedje. Ali Abar en de kalief luisterden ontroerd. Een oogenblik later richtte de ka lief het hoofd op en 'stak zijn neus in den wind. Ik ruik, ik ruik, zoete rozengeur. Ali Abar. Ik geloof nu toch heusch, dat er een van die flesschen reukwater, die ge zoo los jes in dien zak wierp, gebroken is. O, neen Kalif, antwoordde Ali Abar, de flesschen zijn onbeschadigd, kijk maar. En toch heeft U gelijk, het ruikt heerlijk naar rozen. Maar dat komt ook uit den zak. Want als ik dat oude liedje hooren wil, stijgt er meteen rozengeur uit den Zak om hoog, dat zijn de rozen, die in den tuin bloeiden, terwijl mijn moeder dat liedje voor mij zong. Ik heb een heele bos van die rozen in mijn zak* en die verdorren nooit, zie maar. En Ali Abar haalde een prachtigen ruiker roode rozen uit den zak te voorschijn. Daarna stopte hij alles weer weg, het paard, de flesschen, de rozen, en de koran. Wonderlijk wonderlijk, zeide de kalief, die zijn oogen niet kon ge- looven. Maar vertel verder, Ali Abar ik brand van nieuwsgierigheid. Goed zei Ali Abar. Kijk, kalief, ik heb duizenden prachtige dingen in dezen onoogelijken zak. Maar soms had ik zooveel moois gekocht, dat ik geen oog meer had voor al het schoone, dat ik op mijn weg tegenkwam. Dan dacht ik, <x later zal ik dat nog wel eens koo- pen. Maar die gelegenheid kwam nooit weer terug. Wat ik eenmaal versmaad had, kreeg ik niet meer. Dat deed mij wel eens verdriet. Maar dan haalde ik van alles uit mijn zak te voorschijn en verheugde mij over al het moois dat ik bezat. Maar, vroeg de kalief, is alles nu even mooi, wat er in dien zak zit.? Ali Abar boog het hoofd. Neen, machtige kalief, niet alles is mooi. Er zitten ook leelijke dingen in. Kijk, hier is een leelijke puntige steen. Dat is de steen die ik eens in drift naar een armen mageren hond toe gooide. Het arme dier viel neer, keek mij verwijtend aan en stierf. Toen opeens stoof de menigte op het marktplein uiteen. Twee rui ters op vurige Arabische paarden renden over de markt en daarachter volgde een schitterend vergulde wa gen, getrokken door 4 appelschim mels. Ali Abar sprong op en keek met schitterende oogen naar het rij tuig, dat snel op den kalif toereed. Aan wien behoort die rijkdom, vroeg hij den kalief, o, ik begrijp het al, het behoort natuurlijk aan U, machtige kalief. O, wat jammer, dat een kalief geen handel drijft, anders zou ik den wagen met die prachtige paarden van U koopen. De kalief blies op een zilveren fluitje en meteen stonden de paar den stil. Ali Abar, sprak de kalief, ik schenk U in ruil voor de paar- len, dezen wagen met de vier paar den en de twee slaven. (Slot in 't volgend nummer.) Beste kinderen, jullie moet dit ver haaltje heel goed lezen, er zit een verborgen beteekenis in. Wie kan die vinden? Wie weet wat die zak en die geldtasch beteekenen? De vol gende week zal ik het jullie vertellen. OOM KAREL. of griep begint meestal met pijn in de lendenen en hoofdpijn. Sla de2e waar schuwingen niet in den wind, maar ga naar bed met een kruik, dek U warm toe en laat dadelijk een flesch Abdijsiroop halen. Abdijsiroop kan dien schorren hoest losser maken, dat rauwe gevoel in de keel en op de borst verzachten en Uw gene zing bespoedigen. Ook bij bronchitis, kink hoest, asthma, verkoudheid en keelpijn is Akker's Abdijsiroop een prachtig middel. Per flesch van'230 gr. f 1.50 550 gr. f2.75 Wanneer een Autobusondernemer voor »Bagagec eene betaling heftMoet nu zoo'n Ondernemer voor zulke »Bagage« instaan, wanneer die stuk gereden, of ver loren wordt N. N. Na hoeveel dagen komt een persoon (werkzaam zynde in een andere Gemeente) in aanmerking, voor Rijks- of Gem.-Belasting aldaar. D.V. Uitspraak 5 Februari 1926. InvaliditeitswetA. B. W'chem, 134 X f 0.50 of 134X1 d. en f 10 of 5 d. JachtwetG. P. Almkerk, f 10 of 5 d. BoterwetA. A. V. Wjjk c.a., 1 of 1 d. TrekhondsnwetJ. M. B. Almkerk, f5 cf 3 d. Mollenwet: W. B. Almkerk, f2 of 1 d. v.v.J. G. D. Almkerk, f 2 of 1 d. v.v. M.Regl.G. M. de B. Wijk c.a. en E. v. d. K. Almkerk, ieder f3 of 2 d. MotorkenteekenbesluitZ, B. Andel, f 1 of 1 d. Pol.Regl.J. B. B. Almkerk f5 of 3d. Gem.verord.P. A. v. O. W'dam, f 1 of 1 d. P. A. J. W'dam, f5 of 3 d.; J. v. V. Werkendam 2Xi 2Xf 3 of 2X2 d. L. v. B, Nieuwkuik, f3 of 2 d.L. S., A. R. en F. R. DeWerken c. a. allen f 3 of 2 d.N. C. P. W'dam f 5 of 2 w. Ts. 453 Sr.J. v. V, en L S. beiden te W'dam en G. v. W. te Eethen allen f 5 of 3 d. Rijw. z. lichtJ. v. d. B. Almkerk e.a. allen f 3 ot 2 d. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jan88traat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEÜ WIJK-'s BOSCH Kicttw^blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5