Derde Blad Lijdt S. SPIERO, Muziek en tien. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat ren de Bommelerwaard. 18,1579 HEERKNMOD SS Lijdt Gij Muziekhandel Plaatselijk Nieuws Ingezonden 's Hertogenbosch. BEHOORENDE BIJ HET neem H chte I want H niet langer onnoodig, doch direct de wereldberoemde Oprechte Wiosnmer Zalf ter baat, want zij geneest direct en pijnloos de hard- nekkigste zweren, open wonden, steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, dauw-, baard- en ringworm, winter handen en voeten, fijt, likdoorns en wratten, oude en verwaarloosde wonden, smetten, kloven, barsten, aangezichtspuisjes, uitslag en huid- verschil vering enz. enz. Prys per bus f 0.75 en fl.35, Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele winkeliers. Oen-Agent J. C DE VRIES, Winsnm (Gbron 's Gravenmoer. In de Maandag ge houden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap »de Pol der van 's Giavenmoer® is als voorzitter, ter voorziening in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van den heer Ari- dré van Gastel te Dongen, met groote meerderheid van stemmen benoemd de heer B. H. Mdlenaar alhier. In verband met de bijzondere kosten voor het waterschap, voort gesproken uit de hooge waterstanden in de eerste dagen van dit jaar. werd op voorstel van het Dagelijksch Bestuur besloten tot het aan gaan eerier tijdelijk kasgeidleening, alsmede ter aflossing daarvan tot het heften van een buitengewonen polderomslag 1925 1926 ad f 2.per hectare. De vergadering was zeer druk bezocht. Aihier is eene verloting gehouden van vier groote ganzen, welwillend afge staan door den heer B, H. Mdlenaar, waarvan de opbrengst geheel ten goede kwam aan het Groene Kruis. Herpt. Zondag gaf de harmonie »De Eendracht® hare groote winteruitvoering in het café Verhoeven. Het goed ver zorgd programma werd uitstekend afge werkt. De harmonie heeft wederom doen blijken dat zij steeds nog crescendo gaat. Ook het komische gedeelte werd uitstekend opgevoerd. Het blijspel in twee bedrijven »De Nihilistische Samenzwering® onder lei ding van den alom bekenden humorist, den heer Kuys, ingestudeerd, werd uitstekend ten gehoore gebracht. Ook de duo's door de heeren Kuijs en v. Sprang voorgedragen, vielen zeer in den smaak. Zeer terecht bracht dan ook de EdelAchtb. heer Burge meester, beschermheer der harmonie, hulde en aan de harmonie en aan de tooneelisten. Bijzonder bracht spreker nog lof aan den onvermoeider» heer Kuys, die en als lid der harmonie en als humorist steeds ijverig in de weer is tot het welslagen der uitvoering. De heer Burgemeester betreurde het, dat de directeur, de heer v. d. Broek, zijne functie gaat neerleggen. Spreker wenschte hier later nog eens op terug te kunnen komen. Aan het slot der uitvoering bracht de pre sident der harmonie dank aan het publiek voor de belangstelling en bracht ook darik aan den ijverigen pianist, den WelEd, heer .de Man, hoofd der byz. school, die steeds geheel belangloos zijne zeer gewaardeerde roedewerking verleent. Zoo heeft de harmonie wederom ge toond dat zy in haar streven nog steeds vooruitgaat en heeft zij hare honoraire leden weder een genoeglijken avond be zorgd. In de heden gehouden vergadering der Schutterij »St. Catharina® werd de heer Hendr. Pauw als president gekozen. Tevens werd besloten met Pinksteren wederom een wedstrijd te houden en de medewer king der harmonie te verzoeken. Ook werd besloten aan de slachtoffers van den wa tersnood f 10 te schenken en aan de hand- boogschuttei ij een medaille aan te bieden voor het a.s. groot concours. Land van Altena. Daar de oof» teelt in deze streek zich meer en meer gaat uitbreiden, komt er van ze'f ook meer belangstelling voor de verzorging der boomen. Om eenige bekendheid te geven aan het bespuiten met carboleum werd Woens dag j.l', op aanzoek van den heer J. Spiering te Woudrichem, door de atd. Teenproducten van de Utrechtsche Asphalt- fabriek een demonstratie gehouden. De heer P. Dekker Bzn. te S'eeuwyk was zoo welwillend, hiervoor zijn boom gaard beschikbaar te steller». Deze demonstratie werd gehouden met een motorsproeier waaraan vier slangen verbonden waren, zoodat sier boomen te gelijk werden behandeld en krachtig wer den bespoten met carboleum »Krimpen®. Ook werd gebruikt de ton met handkracht gedreven, terwijl de kleine calimax, een rugspuit, speciaal geschikt voor 't kleinbe drijf, niet ontbrak. Deze demonstratie, die onder leiding stond van den heer v. d. L'nden, kan als zeer goed geslaagd beschouwd worden. Onder de aanwezigen melkten we nog op, de heer Van Goch, Rijkstuinb.consuler.t, de heer Verhoeven te Wageningeri, de heer Koenen te Vlijmen, beiden werkzaam aan den Plantenziektenkundigen dienst, de heer Huijser, Landb.onderwijzer en de hoer Biesheuvel, Voorz. Veilingvereen., belden te W'chem. Verder zagen we vele voor aanstaande telers uit deze streek, w.o. ook de heer De Fijler, B.-lid der Pom. Vereen, te Aridel, welke het werk zoo zeer beviel, dat hij plannen maakte, nog dit jaar gebruik te maken van den motorsproeier. Door een photograaf werd van deze demonstratie nog een opname gedaan. Nieuwendijk. J.l. Vrijdag 12 Febr. gaf de Gem. Zangvereen. O. K. K. haar aangekondigd concert onder lei ding van haar emincnten Directeur de heer Snijers. Er werd zeer goed gezongen en wat uitspraak betreft veel vooruitgang geconstateerd. Om alles te behandelen zou te veel plaats vergen, toch willen wij even de num mers „Des Morgens", „Kerstlied" en „Die mijns harten vrede zijt", noe men als prachtige liederen op mees terlijke wijze vertolkt. Ook de solo van Mej. v. Breugel viel zeer in den smaak. De solo ge zongen door Mej. N. Walraven, „Die Braut des fisschers", was eenig te noemen, haar werd een welverdien de bloemenhulde gebracht een .ovatie zooals hier nooit te voren heeft plaats gehad. Tenslotte bekoorde ons de twee pianonummers uitgevoerd door dhr. Snijers. Als met mechanische kracht rolden zijn vingers over de toetsen, met zachte lieflijke accoorden aan zwellend tot dubbele ff. Dit is in een woord een avond geweest om te ge nieten. Zeer werd het volgen der nummers vergemakkelijkt door de tekstboekjes. Wij liopen dat O.K.K. ons voor taan niet te lang laat wachten op zoo een genotvollen avond en wen- schen haar en Directeur van harte geluk met de prestatie. Op Woensdag 24 Febr. hoopt D.V. de heer H. J. Kruithof van Kampen een orgelbespeling te geven afgewisseld met zang en het lezen van een meditatie in blindenschrift. Deze week werden voor de eierenvereen. Nieuwendijk en Om streken" verzonden naar de Rotterd. consumplieveiling 5196 stuks. Men besteedde voor groote f9.50 en voor kleine f8.15. Voor eenden eieren f 9.30 alles per 100 stuks. In de afgeloopen week had een ongeluk plaats dat zeer goed is afgeloopen. liet dochtertje van L. de R. geraakte in een onbewaakt oogenblik in de Bakkerskil. Gewaarschuwd door een klein kind, snelde de Grootmoeder er heen, die het kind op het drooge wist te brengen, waarna het gelukte de le vensgeesten nog op te wekken. Naar wij vernemen zal er bij genoegzame deelname, alhier eens per week een cursus worden gege ven in de Duitsche en Engelsche taal. Een mooie en goedkoope ge legenheid zich algemeen te ontwik kelen en zich in deze onmisbare talen te bekwamen. Door den bouwkundige H. Ottevanger alhier werd aanbesteed, het bouwen van een woonhuis voor den heer L. M. v. Vark. te Almkerk. Ingeschreven werd als volgt: Timmerwerk, hoogste inschrijver M. Bos f 1080, laagste inschrijverJ. Straver f 925 beide te Almkerk. Metselwerk: hoogste inschrijver van Straten te Almkerk voor f 1385 en laagste Duizer te Sleeuwijk voor f1140. Het werk werd aan de laagste inschrijvers gegund. In de afgeloopen week hield de landbouwvereen. voor een goed gevulde zaal haar jaarvergadering. Na een welkom door den voorz. werd de agenda afgewerkt. Uit het verslag bleek dat dit jaar voor ruim 8000 gulden aan kunstmest was aan gekocht. De landbouw werktuigen brachten een batig slot van f137. De bestelling van zaaigranen nam zooveel tijd in beslag dat besloten werd nogmaals te vergaderen. Als secretaris werd herkozen de heer C. v. Helden. Voor een stampvolle zaal is door de vereen. „Martha" haar jaar vergadering gehouden. Ter afwisse ling werden voordrachten en samen spraken gehouden. Zeer flink Was gearbeid in het afgeloopen jaar. Voor den inwendigen mensch werd flink gezorgd. Een woord van dank aan bestuur en leden is hier wel op zijn plaats. Sleeuwijk. Dezer dagen zijn goed geslaagde proeftochten gehouden met de nieuwe, door de N. V. „IJselwerf gebouwde, dubbel schroefstoomveer- boot „Gorinchem" der gemeente Go- rinchem. Op het ruime dek van de nieuwe veerboot kunnen 20 groote auto's of voertuigen geplaatst worden, ter wijl in de kajuit en nog op het dek voor 1000 passagiers plaats is. Men maakt de overtocht met de „Gorinchem IV" in 5 minuten. Gorinchem-Sleeuwijk is een van de drukste veren voor internationaal verkeer, zoodat met deze welinge richte snelvarende boot in eene groo te behoefte wordt voorzien. „N. R. Ct.' WoudricliemRectificatie. In het bericht van de uitvoering van Don derdagavond, opgenomen in ons num mer van Woensdag, is een regel weg gevallen.. Er staat n.l. de heeren Harry en Jo Wilhelm, Daniels en P. v. Andel en de Joode waren in hunne rollen zeer op hun plaats, dit moet zijn: de heeren Harry en Jo Wilhelm, Daniels en P. v. Andel en de jongedames Zus Wilhelm en To de Joode waren in hunne rollen zeer op hun plaats. Woudrichem. De Land- en Tuinb.- vereen. »L«nd van Altena® hoopt hare jaarvergadering te houden op Vrijdag 26 Febr. a.s., 's avonds 6 uur, in café Wilhelm. Naar ouder gewoonte zal ook deze verga dering met een gratis-verloting worden besloten. De collecte voor den watersnood bracht in deze gemeente f344 91 op, Zaterdagavond j.l. trad vo >r de afd. Woudrichem van Volk-onderwijs op de heer Van Di^ssen, met 'i onderwerp »De Openbare School de school voor aller*, zulks naar aanleiding van de geruchten, dat ook in deze gemeente een Bjjz. school zal worden opgericht. Spr. trachtte aan te toonen, dat de Bijz. School slechts een kweekplaats is, voor bepaalde godsdienstovertutgingen en politieke pamjen. Dat ook het practisch nut van Byz. onderwijs zelfs in kringen van geestverwanten wordt betwijfeld, voerde spr. aan met citaten van bekende personen. Spr. wees er verder op, op welke ma nieren men soms tracht de menschen over te halen, om hun kinderen naar de Bijz. school te zenden. De financiën der gemeente, die toch al niet zoo rooskleurig zijn, zullen door de nieuwe school weder verslechteren, zoodat belastingvei hooging niet zal kunnen uit blijven. Spr. besloot met een krachtige opwek king, onder geen voorwaarde aan opheffi .g der bestaande school mede te werken, tot heil van Woudrichemsch jeugd. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De heer Kuijpers, w.n. Voorzitter, die de leiding op deze vergadering had, dankte de heer Van Diessen voor zijne kernachtige rede, waarna de vergadering werd gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). H usden, 47 Februari 4926 Mynheer de Redacteur I Naar aanleiding van 't ingezonden stukje van de heeren Brehin en de Kemp, een enkel woordje s.v.p. Of het cadeau in Heusden gekocht had moeten worden, laat ik aan iedere lezer zijn oordeel over. Ik weet wel, dat zeer vele inwoners van Heusden hunne inkoopen doen in den Bosch, waar men meer keus heeft, en over 't algemeen goedkooper terecht kan. Zelfs vele zakenmenschen uit Heusden gaan hunne inkoöpeo elders doen. (Kijk b.v. eens naar de auto van Vroom Dreesman, waar die de goederen brengt). Of het comité daarom zoo verkeerd heeft gedaan is voor mij een vraag. Maar 't ergste van het ingezonden stukje is, dat voor den Heer en Mevrouw Auër de aardigheid weg is, en dat in hoofdzaak moesten de heeren begrepen hebben, en het stukje niet moeten plaatsen, j of minstens acht of veertien dagen na de aanbieding van het cadeau. Dan was het in andere aarde gevallen dan no het geval is. Ik hoop, dat beide heeren zullen inzien, dat het misplaatst of toch zeker te vroeg i geplaatst is. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend, Een Heusdenaar, patiënt van Dr. Auër, o— Heusden, 17 Februari 4926. Mijnheer de Redacteur I Volgens een berichtje in Uw geëerd blad, verram ik dat de heer Merkx, Vice-Voor- zitter van de Fanfare der H. Familie, heeft bedankt als bestuurslid, wat natuurlijk jam mer is. Ook onder de werkende leden j schijnt het niet best in orde te zijn, en zijn er die bedankt hebben, of volgens zeggen zullen bedanken, wat nog meer jammer is. Wat of de oorzaak van dat alles is Laten we daar niet over schrijven, maar het is noodzakelyk, dat ten spoedigste gepraat en overlegd wordt in een verga dering, om zoodoende te redden wat moge lijk is. Ik zou op die vergadering gaarne zien Beschermheer, Directeur, 't volledige be stuur, leden en Donateurs, (de laatste vooral niet te vergeten) om zoodoende de Fanfare der H Familie te behouden, en als dat dan gelukt, meteen eens te pro- beereri een uitgebreider bestuur te krijgen, (niet te veel werkende leden), zoodat, als de Fanfare uittrekt, niet ééo, hoogstens twéé bestuursleden voorop loopen, maar dat het 3, 4 of 5 bestuurders zijn. Enkele donateurs daarvoor aanzoeken kan m.i. geen kwaad. Veel succes. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend, Een Heusdenaar, Donateur der Fanfare der H. Familie. o— In het „Gorinchemsch Nieuwsblad" van 12 Februari kwam het volgende „gedicht" voor. Wij laten bet onverkort volgen Modern Woudrichem. Wie kent niet 't Woudrichemsche postkantoor, Dat gebouw zoo fier en statig? Bij den irgang hangt 't bordje voor: •Geen hond er in" 't Is aardig. Ik moest eens 's avonds 7 uur Even een gesprek aanvragen, Er was geen licht en 't weer was guur, 'kWas werkelijk te beklagen. Er was een hond, die in de duisternis Den goeden weg niet meer kon vinden, Ik schopte er naar, maar schopte mis, Ik begon me al op te winden. Want in porties: en wachtlokaal Was geen lichtje te bespeuren, En 'k dacht: Het is hier ook al schraal, Al moet ik door drie deuren. In 't donker was ik er het bangste voor, Dat 'k de kachel om zou trappen. 'k Zocht toen dus al mijn zakken door, Om met 'n zaklicht 't dier te snappen Vergeefs keek ik nu op den grond, Naar de kachel wel drie keeren En dachtWaar blijft zoo gauw die hond Van kou was ie hem gaan smeren. Geen kachel was er hier in 'trond, En dan een uur te moeten wachten Dus volgde ik 't voorbeeld van dien hond Hier hielpen toch geen klachten. De rijksontvanger, wel te weten, Bezit een wachtlokaal als een W. C. Wie heeft het ooit zoo zout gegeten, Je kunt er juist in met z'n twee. De rest, die moet maar buiten wachten, Al is het nog zoo koud en guur, Vervloekt 't kantoor, in plaats van klachten, Op te zenden aan 't bestuur. De wandelwegen, eens zoo prachtig, Vooral de wallen in het rond. Zijn modderpoelen, ja waarachtig, De modder spat je in den mond. Grint is er toch genoeg voorradig, Met hoopen ligt die boven 't gat. Waarom strooit men die niet gestadig? Dan blijft men zeker in het pad. Een vuilnishoop ligt voor de poorten, O mensch, je wordt er aaklig van, Het is gewoon, of het zoo hoorde En of het heel niet anders kan. Daarbij is nog een put voor 't beeren, Verschrikk'lijk, zoo er die bij ligt Dat moet toch anders, B. W. heeren, Of zit uw neus geregeld dicht A. H. Had ik zeker nooit gedacht. 't Is een gTOOte, maar geen dichter Die van Klankenrijkdom weet. Wel een groote, maar geen dichter die èn taal èn woorden smeedt. O gij groote taalbederver, Woordverknoeier, rijmelaar, Beter hadt ge kunnen zwijgen _ginkelende Rammelaar! Poëzie stelt hooger eischen. Uw geschrijf mist alle maat. 'tls nog minder dan het proza, Dan het proza van de straat. Gij bespreekt het telfoneeren In het donker postkantoor. 't Hondje zag in u geen dichter En ging er héél vlug vandoor. Modderwegen, vuilnishoopen, Modder-wallen en nog meer, Zijn het voorwerp van uw „lierzang", O gij rijmelende heer. Mag ik eens een voorbeeld noemen Welk een kunstenaar gij zijt, Luister dan o dichterkoning, Al uw dichterroem ten spijt: „op het woordig y> statig* volgt het vriend'lijk aardig* Op de duisternis Volgt het fraaie »mïs«. Op het wachtlokaal vond gij 't woordje schraal*. Op het mooie prachtig*, Rijmde het waarachtig*. Nog één voorbeeld moet ik noemen, 'k Mag die schoonheid niet verbloemen Hij, de „dichter" vond op »pad*, 't Heele mooie woordje -»gat* "t Is genoeg o dichterkoning, Aan de lezer het besluit, Ongetwijfeld zal hij hopen, Dat uw „ader" zich maar sluit. Als gij weer eens iets wilt zeggen, Aan 't adres van B en W, Deel het dan, ik raad 't u ernstig, Heel gewoon in proza mee. Gij bespreekt in uw gerijmel Nog een put en een W. C. Uw figuur o groote zanger, Is gelijk een open pl Criticus van Woerekom. Schapenmarkt-20 Heden speciale étalage NIEUWSTE MODELLEN HOEDKN. I aan verstopping (trage ont lasting), gal, slijm, koortsig heid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijs verteering enz., neem dan Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer van Oude Pekela en gij zijt spoedig weer hersteld. Overal verkrijgbaar k 60 cent. Aan den onbekenden „dichter" te Woudrichem naar aanleiding van zijn „vers" in het orinchemsch Nieuwsblad van 12 Fe bruari 1926). Wie kent niet de groote dichters Van het twintig-eeuwsch geslacht? Dat er een te Woerkom woonde, KERKSTRAAT 19 HET BESTE en GOEDKOOPSTE ADRES voor alle mogelijke HOOFDVERTEGENWOORDIGER van HIS MASTER'S V0ICE- C0LUMBIA- BRUNSWICK- platen en machine's. HET ADRES VOOr PRIMA ELITE SNAREN voor alle Strykinstrumenten. Kicttwsblad Z'ch vervolgens meer bepalend tot den strijd te Woudrichem, was spr. van oor deel, dat aldaar geen Bijz. onderwijs door de ouders wordt verlangd, doch dat het door enkele personen wordt opgedrongen. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9