^nd van altenA Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. 4580. Woensdag 24 Februari 1926 iiuiteiiliiiidscli Overzicht. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zooals bekend, doet Frankrijk zijn best om als tegenwicht tegenover den invloed, die Duitschland tenge volge van zijn toetreding tot den Vol kenbond in den Raad van dien bond zal verkrijgen, Fransch gezinde Sta ten eveneens een vaste plaats indien raad te bezorgen. Vooral ijvert dit land voor een vaste plaats voor Po len. De Engelschen, naar duidelijk uit de Britsche pers blijkt, kanten zich ten krachtigste tegen de voor nemens tot uitbreiding van liet aan tal raadszetels. Deze vermeerdering wordt door de Engelsche couranten bijna unaniem veroordeeld en de politieke weekbladen trekken met de dagbladpers nagenoeg één lijn. Zoo zegt de New Leader, die de uiterst linksche richting is toegedaan dat, wanneer Duitschland zijn ver zoek om toelating tot den Volken bond mocht intrekken als gevolg van de manoevres der Franschen, het in moreel opzicht niet den Volkenbond zou zijn gedaan en de episode van Locarno zou zijn afgeloopen. Wanner Duitschland echter, aldus de opvatting van de New Leader, zich door de Engelsche regeering zou laten overreden om aan het ver langen der Franschen toe te geven, dan zou de Bond in leven kunnen blijven, maar men zou dan met niets anders hebben te doen dan met een voorspiegeling van onjuiste feiten. Het ergste wat de Fransche manoe- vre betreft, is evenwel, naar de New I Leader meent, dat het een oneervolle stap is, waardoor Duitschland weer zal worden beroofd van de positie, die men het te Locarno heeft aange boden. Van de bladen van het midden oordeelt de gematigde, conservatief zich oriënteerende, Outlook, dat van de drie aanspraken op vaste raads zetels die van Polen vooral schaam teloos is; er is volgens laatstgenoemd blad igeen staat, het fascistische Italië niet eens uitgezonderd, die een na tionale politiek met zoo'n tekort aan eerbied voor de algemeene belangen heeft gevolgd als Polen; men voelt in Engeland, dat heel de toekomst van den Volkenbond op liet spel staat, wanneer Duitschland tot den Bond moet toetreden in een atmos feer, die verhit zou zijn door de ge lijktijdige toewijzing van een raads- zetel aan Polen. Een uiterst rechts weekblad als de Spectator is vooral verontwaar digd over den steun, dien Frankrijk verleent aan de Poolsche verlangen. In een hoofdartikel getiteld: „The threat of the League' („De bedrei ging tegen den Volkenbond"), merkt het blad o.m. op, dat men voor het gevaar staat, dat de Volkenbonds raad óf verandert in een syndicaal van bevoorrechte staten, waardoor de Bond vernietigd dreigt te worden, of een omvang zal krijgen, waardoor hij niet in staat is te handelen. Wat de Spectator in het Fransche plan vooral betreurt, is de erkenning dat Duitschland niet op een vriend schappelijk vergelijk met Frankrijk in den Volkenbond kan rekenen, daar Frankrijk klaarblijkelijk beslo ten is zijn houding ten opzichte van 0 Duitschland te bepalen naar de wen- schen en aanspraken van Polen. Men moet bedenken, aldus de Spectator, dat Duitschland openlijk ter kennis heeft gebracht, dat het zijn grens met Polen niet als definitief kan beschouwen en dat de VVestersche mogendheden deze verklaring heb ben aanvaard. Een. duidelijk onder scheid tusschen Duitschlands West en Oostgrenzen lag aan de overeen komst van Locarno ten grondslag. Wanneer men thans Polen, naast Duitschland, wilde promoveeren tot een permanent lid van den Volken bondsraad, dan zou mjén deze voor waarde voor het werk van Locarno vernietigen en feitelijk een verdrags breuk ten opzichte van Duitschland begaan. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN op Vrijdag 19 Februari n.m. half acht. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer H.J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Nadat de Voorz. de vergadering heeft geopend wordt allereerst over gegaan tot het beëedigen van het nieuw gekozen raadslid de heer Mr. W. Ruitinga. Deze legt in handen van den Voor zitter de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht den heer Ruitinga geluk met zijne benoeming en zegt, niet de hoop te zullen uit spreken dat deze zijn lidmaatschap lange jaren zal vervullen want dit komt zeer waarschijnlijk niet over een met zijne wenschen. Spreker gelooft evenwel dat het het zeker de bedoeling van den heer Ruitinga is, om gedurende den tijd dat hij in Heusden woont, de belan gen van de gemeente te zullen waar nemen naar zijn beste vermogen. De heer Ruitinga dank den Voor zitter voor zijn woorden. Hierop leest de ambtenaar ter sec retarie, de notulen der vorige ver gadering, die zonder op- of aanmer kingen wórden goedgekeurd. Ingekomen stukken: De Voorzitter deelt mede, in de allereerste plaats een schrijven te hebben, dat eigenlijk niet bij den raad thuis behoort. Aangezien het echter aan dit college is gericht, wil hij dit er mede in kennis stellen. Het is van den heer Janssens-van Macklenberg te s Bosch een getrou we bezoeker van de kermis, die per missie verzoekt om tijdens de ker mis een vroolijk koekrad te mogen hebben. Adressant zal dan 50 pCt. afstaan voor de slachtoffers van de watersnood. Volgens spr. ligt het van zelf voor de hand dat B. en W., bij wien dit schrijven eigenlijk thuis behoort, afwijzend op het verzoek zullen beschikken, omdat hierbij sprake van een verloting is. Nog is ingekomen: a. een rapport van den vleesch- keuringsdicnst, samengesteld door liet hoofd van dezen dienst. Als ge bruikelijk wordt het rapport voor de raadsleden ter inzage gelegd. Het zelfde geschiedt met het verslag van dein Correspondent der Arbeidsbe middeling en liet verslag van de V olkshuisvesting. b. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gem.-begrooting 1925. c. Procesverbaal van kasopne- ming bij den gemeente-ontvanger op 21 Dec. jl.idem bij den administra teur van het Gem. Vleeschkeurings- bedrijf. d. Kennisgeving van de heeren G. G. Carpay en A. J. Leenhouts, dat zij hunne benoeming tot lid der com missie voor het Lager Onderwijs aannemen. e. Brief van den heer J. van Laarhoven, dat hij zijne benoeming tot regent der Godshuizen aanneemt. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Verzoek van vergunninghouders om opheffing van het tapverbod tij dens de kermis. Adressanten betoo- gen dat het tapverbod voor de ca féhouders en bezoekers zeer lastig is en verzoeken dit verbod voor de kermisdagen Maandag, Dinsdag en Woensdag te willen intrekken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit verzoek in overweging hebben genomen en zij den raad voordel len te besluiten overeenkomstig de aanvrage. Het tapverbod gedurende den Zondag en Hemelvaartsdag dus te handhaven en het de overige da gen in te trekken. B. en W. zouden het verzoek bij wijze van proef voor 1926 willen toe staan. Op de gewone werkdagen is het bezoek van buitenmenschen toch niet zoo groot en zij rekenen er ook op, dat de caféhouders zullen mee werken, en zij niet zullen tappen aan hen, die reeds te veel op hebben. Als dat gebeurt dan zal de intrekking zeer waarschijnlijk onaangename gevolgen hebben. Mochten zij echter zooals vele malen gebeurt, drank schenken aan personen, die in ken- nelijken staat van dronkenschap ver- keeren, dan zullen er zeker moeilijk heden uit voort komen en dan zou den B. en W. ook zeker voorstet ien het tapverbod in volgende jaren te handhaven. De heer De Haan zou er de bepa ling aan willen verbinden, dat als men van de intrekking hinder zou ondervinden, B. en W. dan de ver gunning direct zullen intrekken. De \roorz. zegt naar aanleiding van deze opmerking, dat liet tap verbod slechts bij wijze van proef wordt ingetrokken, zonder dat daar voor de betreffende verordening ge wijzigd wordt, zoodat het aan de pretentie van den Burgemeester blijft, ze direct weer van kracht te doen zijn. De heer Schmiehausen zegt, dat zoo vaak ten onrechte, het in kennelijken staat van dronkenschap verkeeren van personen op de kas teleins wordt geschoven. Dit is niet altijd waar, vaak wordt drank in particuliere woningen geschonken en vaak trekt men buiten de gemeente, bijv. naar Herpt. Als men weieens in een café komt, dan doet men de ervaring op, dat men om kwart voor zes hoort, geef mij er nog maar gauw een paar, want om zes uur is het afgeloopen. In dat oogenblik gebrui ken zij dan meer jenever, als zij an ders in den geheelen avond zouden gebruiken. De Voorz. noemt dit zeer slecht voor de menschen. Hij gelooft ech ter van de bewering, dat men buiten de gemeente gaat om drank te ge bruiken niet veel, nog nooit zijn hem daarvan door de politie klach ten gebracht. Het is gebleken dat het tapverbod het vorig jaar goed heeft gewerkt, er is toen heel wei nig misbruik gemaakt. Het staat bij spreker vast, dat al is men après boire, men toch nog wel een borrel kan krijgen. Met algem. stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verzoek van de Directie der H oil. Buurtspoorwegen om eene bijdrage in het exploitatietekort der lijnDru- nen-IIeusden. Uit de voorlezing van het adres blijkt, dat het exploitatie tekort 1924, f 7336.76 bedraagt, dat de Directie de gemeente verzoekt in dit tekort eene bijdrage te willen verleenen en deze bijdrage zoo hoog mogelijk te willen stellen. B. en 'W. stellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Nude provincie onlangs besloten heeft, om voor dit gedeelte der tramlijn voor het laatst subsidie te verleenen mee- nen B. en W. dat er ook voor de gemeente geen aanleiding meer be staat in het exploitatietekort bij te dragen. De Voorzitter merkt op dat over de exploitatie rekening niet gediscus sieerd behoeft te worden, bovendien is deze voor een leek ook een geslo ten boek, hij meent echter de op merking niet achterwege te mogen laten dat het wel eenige bevreem ding verwekt, dat na de opmerking in de vergadering van de Prov. St. dat een tramlijn met een^tekort van f12000 geen levensvatbaarheid meer bezit en dus maar beter kan ver dwijnen, het tekort op f7000 is ge komen. De heer De Haan is het er mee eens, dat een exploitatietekort van f20 per dag hoog is te noemen. Men moet echter niet vergeten dat het hier de exploitatie van 1924 betreft en om de Directie heelemaal met niets naar huis te sturen, vindt spr. doch wel wat heel erg, de tram voorziet toch zeer zeker ia eene behoefte. Verleent de gemeente geen subsidie dan verbeurt de tram ook de subsidie van het Rijk en de Pro vincie. Komt er later een autobus dienst tot stand, dan zou de gemeen te met een subsidie altijd voor moe- 'ten gaan en was van Rijk en Pro vincie waarschijnlijk een schitteren de subsidie te verkrijgen. Een f 200 kan naar spr. meent, de gemeente best dragen. Het is heel makkelijk afwijzend te beschikken, doch niets te geven acht spreker wel wat erg. Is er eenmaal een autodienst, dan kan de tram wat hem betreft ook wel verdwijnen. De.Voorzitter zegt, dat men daar over "thans niet behoeft te praten, het gaat nu over het al of niet toe kennen eener subsidie. De heer De Haan merkt op, dat de Provincie toch ook nog subsidie verleent. De Voorzitter antwoordt hierop dat de aanvraag aan de gemeente geldt voor het exploitatietekort 1924 en de Provincie voor het laatst sub sidie heeft verleend in het tekort van 1923.. De heer De Moll meent, dat de m©en te dwaas is geweest met toe kennen van subsidie. De Voorzitter brengt hier tegen in, dat er toen nog uitzicht bestond dat de Provincie en het Rijk ook subsidie zouden toekennen, voor '24 bestaat dit uitzicht niet meer. De heer De Haan zegt, dat er toch altijd uitzicht bestaat dat er een auto- dienst komt, kan nu geen subsidie worden toegekend onder voorbe houd, dat deze zal worden verleend, als Rijk en Provincie deze ook toe staan? De Voorzitter is van oordeel dat de gemeente maar moet afwachten of er een autodienst tot stand zal komen, over een eventueele subsi die aanvrage van een dergelijk en dienst kan dan later worden beslist; dit is thans niet aan de orde. De heer De Haan merkt op, dat men het een niet van het ander kan losmaken. De Voorzitter meent, dat men dit wel van elkaar moet scheiden, het gaat thans over een subsidie aan vraag in het exploitatietekort van de tramwegen. De heer De Haan vreest, dat als nu afwijzend wordt beschikt een eventueele aanvraag om subsidie van een autodienst niet zal worden ver leend. De Voorzitter zegt, dat afwijzende beschikking van deze subsidie aan vraag volstrekt niet uitsluit subsidie- verleening aan een autodienst die uitsluitend op treinen te Drunen rijdt. Het is zeker een gemeentebe lang een dienst op de treinen te heb ben. Spreker heeft bij gerucht ver nomen, dat de subsidieaanvraag bij de Provincie door de Directie van den tram zoo laat is aangevraagd, dat zij er van de zijde van de griffie op attent is. gemaakt. Spreker kan niet voor de waarheid van deze be wering instaan, is zij echter waar, dan is het wel wat gek. De heer De Haan trekt hierop zijn voorstel om nog subsidie te ver leenen in. Met algem. stemmen wordt beslo ten afwijzend op het verzoek te be schikken. Verzoek van liet Bestuur derR.Iv. Bijz. School om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 der L. O. wet. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten een voorschot te verleenen van 80 pCt. De rekening is dat de vergoeding ongeveer f 6 per leerling zal bedra gen, zoodat een voorschot van f 4.80 per leerling wordt toegestaan. Vaststelling kohier rioolbelasting. Met algemeene stemmen wordt dit kohier vastgesteld op een bedrag van f964. Verzoekschriften ontheffing riool belasting 1925. De heeren G. v. Everdingen en v. d. Pol wordt ontheffing van deze belasting verleend, omdat hunne pan den over 1925 niet bewoond zijn ge weest. Wijziging gemeente begrootingen 1925 en '26. B. en W. stellen voor, een paar posten dezer begrootingen te wijzi gen, o.a. moet de post brandassuran- tie verhoogd worden, De eigendom men der gemeente zijn nu verzekerd voor een tijdvak van vijf jaren, wat een aanmerkelijke besparing geeft aan premie, aangezien deze nu ech ter voor vijf jaar tegelijk moet wor den betaald, moet de betreffende post met f155 worden verhoogd. Op de begrooting 1926 staat een post groot f2000 voor onderhoud straten en pleinen. R. en W. stellen voor f 500 van dezen post af te voe ren en te brengen op onderhoud we gen, omdat Ged. St. aanmerking ma ken dat f 500 voor grint op den post onderhoud straten voorkomt, terwijl grint bestemd is voor de wegen. Bo vendien moeten een paar postjes met een kleinigheid verhoogd worden. De raad hecht met algemeene stemmen zijn goedkeuring aan de wijziging dezer begrootingen. B. en W; vragen den raad machti ging voor de gewone jaarlijksche openbare verpachtingen en verhu ringen, welke machtiging met alge meene stemmen wordt verleend. De Voorz. kan den raad nog ver der mededeelen dat de aanbesteding der te bouwen openbare lagere school plaats zal hebben op 9 Maart a.s. Spreker geeft den raad in over weging de gunning dezer aanbeste ding aan zich te houden, om even tueel het werk niet aan den laagsten inschrijver te .gunnen. De heer De liaan vraagt wanneer de school gereed moet zijn, waarop de Voorz. antwoordt, dat hij hoopt dat ze op 1 Oct. gereed zal zijn. De heer De Haan vindt het jam mer dat dit pas 1 Oct. zal zijn. Kan dit niet 1 Sept. zijn als de vacantie voorbij is en de school weer begint? De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, alle mogelijke haast is er ge maakt en men mag van geluk spre ken, dat de aanbesteding reeds kan plaats hebben. De plannen moeten eerst gezonden worden aan den In specteur op hel L. O. te 's Bosch. Deze moet ze weer laten onderzoe ken door een door den Minister aan te wijzen deskundige uit Den Haag. Het is spreker s vaste overtui ging dat als de gemeente een ande ren architect had gehad, dat liet dan nog wel eenige maanden zou hebben geduurd voor men tot de aanbeste ding kon overgaan. Uit de omgeving is het bekend dat men over een ge bouw allang aan het onderhandelen is, er worden telkens zooveel aan merkingen gemaakt, dat de architect daar zegt, dat hij er zich van terug trekt. Het is wel jammer, dat de school niet eerder gereed kan zijn, ook met liet oog op de teekenschool. De heer De Haan meent dat dit ook een nadeel is dat meetelt. De Voorzitter merkt op, dat men een mooien tijd, n.l. den zomertijd heeft om te bouwen. De heer Schmiehausen vraagt, of er ook gerekend is op regendagen, De Voorzitter antwoordt hierop dat men den regen die men nu heeft gehad niet meer krijgt, het is zomer waarin wordt gebouwd en op re gendagen is gerekend. De heer De Haan zag de opleve ringstij d toch gaarne met een maand vervroegd. Zes maanden is nog al een langen tijd. De Voorzitter zegt, dat de bouw moet geschieden in den druksten tijd en men ook de kleinere aannemers in de gelegenheid moet stellen het werk aan te nemen; met het oog op personeel is de termijn niet korter te stellen. Rondvraag. De heer De Moll zou iets willen zeggen, naar aanleiding van de door hem in de vorige vergadering voor gestelde maximum-snelheid voor au to's. Nu men niet genegen is een max.-snelheid vast te stellen zag spr. gaarne aan elk der drie poorten een bord geplaatst, zooals hij dit in Gel derland wel eens gezien heeft, waar op: „Beleefd verzocht langzaam te rijden". Hij gelooft wel, dat dit ee- voor liet Land van Heusden en AltenajeLangstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1