Binnenland. Plaatselijk Nieuws. nigen indruk zal maken en boven dien kwaad kan het zeker niet. De Voorzitter zal gaarne aan hei verlangen van den heer De Moll vol doen en de borden doen plaatsen. De heer Ruitinga wil gaarne het voorstel van den heer De Moll on dersteunen. Hij heeft echter in Gel derland borden gezien waarop aan de voorkant als men de gemeente komt binnenrijden beleefd verzocht „langzaam te rijden" en aan den achterkant: „Dank U". Gaarne zag hij dit laatste ook op de borden die hier geplaatst zullen worden, spr. heeft bij ondervinding dat dit wel eenigen invloed heeft. De heer De Haan merkt op, dat dus degeen die hard gereden heeft, ook bedankt wordt.. De V.oorzitter belooft dat hij de opmerking ter harte zal nemen. De heer Schmiehausen zag gaarne, nu men het toch over bordjes heeft, een bordje geplaatst bij den heer H. Verhoeven op den hoek van de Zustersteeg met „richting s Bosch.," Het gebeurt thans ontelbare malen dat vreemdelingen doorrijden naar de V aterpoort en daar weer moe ten pmkeeren. De Voorzitter wil gaarne ook aan dit verlangen voldoen doch vraagt waar dit bordje geplaatst zou moe-, ten worden, waarop de heer Ver hoeven antwoordt aan den lan taarnpaal. De heer Ituitinga heeft gezien dat er een post op de begrooting staat voor onderhoud straten en pleinen. Het trottoir van den heer L. Sluij- mers tot bij den heer Friedli staat geregeld bij flinke regenbuien blank, spreker meent dat dit wel eens mag worden nagezien. De Voorzitter belooft ook dit na te zullen laten zien, zoodra de stra tenmaker komt. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de ver gadering. Noodlottige brand te Rotterdam. Drie doodeii. Maandagmorgen omstreeks 8 uur is er vermoedelijk tengevolge van vonken uit een brandende kachel, brand ontstaan in den sigarenwinkel van C. L. Birkhoff aan den Noord- blaak 1. te Rotterdam. Snel grepen de vlammen om zich heen, zoodat B. die boven zijn winkel woonde, slechts met behulp van een ladder van een glazenwasscher, die door omwonenden werd opgezet, zich in veiligheid kon brengen. Zijn vrouw en twee kinderen van twee en een half en een jaar, waren niet zoo gelukkig. Toen zij door brandweer lieden werden gevonden, waren zij reeds gestikt. De beide kinderen la gen in een ledikantje op de derde- verdieping, terwijl de vrouw, bij haar pogingen om de kinderen te redden, door den rook bedwelmd is neer gevallen en daarna is gestikt. Nadat aanvankelijk de blussching door beurspersoneel was aangevan gen, werd de brand gebluscht met 6 slangen op de waterleiding en één straal van stoombrandspuit II. De beide kinderen werden uit het brandende pand gehaald door den 43-jarigen expediteur G. Koch uit de Woelwijkstraat, die daartoe tot twee malen toe zich langs de reddings ladder van spuit 9 in het brandende pand begaf. De vrouw werd tijdens de blussching gevonden vlak bij het ledikantje harer kinderen. De man was bij het, langs de ladder, ver laten van het brandende pand, van de ladder gesprongen en had daarbij een verwonding aan het linkerbeen bekomen. Hij is in het Ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Bij het uitdragen van de verbran de vrouw, kwam de ass.-opzichter der afd. Brandbluschmiddelen, de heer H. de Keijzer, in 't beneden- portaal in aanraking met een bloot- liggenden kabel van het electriciteils- bedrijf. Door den stroom getroffen, zakte hij ineen, waarna hij door per soneel van den Geneesk. Diensteven- eens naar het Ziekenhuis werd ver voerd. Na eenigen tijd in observatie te zijn geweest, kon hij dit evenwel, zonder letsel te hebben bekomen, weder verlaten. o— Brand. Te Oudeschoot, Friesland is door onbekende oorzaak de boerderij van H. Toering afgebrand. Een koe en vier geiten kwamen in de vlammen om. o Door de (ram gegrepen en gedood. Zaterdagmorgen is te Geldrop het tweejarig kind van den heer Jacobs door de tram gegrepen en gedood. o Auto-ongeluk. Te Stadskanaal is een auto van den heer Drenth uit Emmercom- pascum te water gereden. De heer Drenth werd gered. Zijn echtgenoote en de heer Kuipers verdronken. O Moord. Zaterdagmorgen is uil de Van Ech- tensvaart, bij Zwarte Meer in Drente, het lijk opgehaald van den 23-jarigen E. Huising. Het lijk was vreeselijk verminkt, het vertoonde steek- en snijwonden. Een dokter stelde vast, dat H. niet was verdronken, doch aan de verwondingen moet zijn over leden. Nader bleek, dat verleden Zondag avond een hevige vechtpartij heeft plaats gehad, waarbij H. is mishan deld. De dader, de 18-jarige De heeft reeds bekend den moord te hebben gepleegd. Een medeplichti ge is naar Duitschland gevlucht. Het is niet zeker of de moordenaar zijn slachtoffer na de mishandeling in het water heeft geworpen. De V. moet onder den invloed van sterken drank zijn geweest. Eenige meisjes zijn van den moord getuige geweest, doch zij hebben niets durven ver tellen. o— Een derde gift van liet Smeroefonds. Aan het bestuur van den Kon. Nat. Bond voor reddingswezen en Eerste hulp bij Ongel. Het Oranje- Kruis is door het Smeroefonds te Batavia een derde gift van f 60.000 overgemaakt ten behoeve van den watersnoodramp. —o Inbraak. Vrijdagnacht is ingebroken in de boterfabriek te Erp. Er is een groot gat in de bgandkast gebrand. Het was Zaterdag juist betaaldag voorde leden op welken dag er als regel ongeveer f 13 a f 14000 in de brand kast aanwezig is. Het ontvreemde be drag is plm. f 8000. De diefstal werd ontdekt door het personeel, dat des morgens op het kantoor kwam. Van de daders nog geen spoor. De politie zet haar onderzoek voort. o Diefstal met geweldpleging. Als verdacht van diefstal met ge weldpleging op ©en ruim 60-jarigc vrouw, gepleegd in den nacht van j.l. Zondag te Heesch, is zekere H. v. d. B. afkomstig uit Heesche-Vinkel door de maréchaussee uit Geffen ge boeid naar de gevangenis te 's Bosch overgebracht. o— Goed afgeloopen. Een twee en een halfjarig knaapje heeft in een onbewaakt oogenblik het raam van een woning in de Brielschelaan te Rotterdam geopend. Het ventje is, toen het zich te ver voorover boog, gevallen. Het raam was op de derde verdieping, zoodat de jongen een val van 12 meter maakte. Per auto werd hij naar liet ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht. Bij aankomst bleek dat het knaapje niets mankeerde. o— Opleiding examen Gemeente Financiën Met ingang van 1 Maart a.s. zal by voldoende deelname wederom door de R. K. Leergangen een cursus worden begonnen voor het examen Gemeente Financiën. Gezien het groote belang, dat deze akte meer en meer zal blyken te hebben voor de richtige boekhouding der groote gem.- bedryven, is er langs dezen weg voor energieke en studielievende bezitters van het diploma Gemeente Administratie een mooie kans te maken op een flinke carrière. De R. K. Leergangen doen daarom een nuttig, maar ongetwyfeld ook dankbaar werk met de opening van dezen opleidings cursus, waaromtrent de Rector, Dr. Th. Goossens, alle gewenschte verdere inlich tingen zal verschaffen. o— Het huwelijksgeschenk ran het Keniukltyk Echtpaar aan het Watcrsnoedcomitè afgedragen Door de Koningin en den Prins zyn de hun aangeboden gelden, tot een totaal bedrag van ongeveer een ton gouds, ter beschikking gesteld van het Algemeen Watersnoodcomifé te Amsterdam. o Yereenlging van Nederlandsche Gemeenten Door de Afd. Noordbrabant der Vereen, van Nederlandsche Gemeenten wordt op Woensdag 3 Maart te 's Hertogenbosch eene Aigemeene Ledenvergadering gehouden, des nam. 1 uur precies in de achterzaal van het café-restaurant «Lohengrin* aan de Markt. De gemeentebesturen kunnen zich in de ledenvergadering doen vertegenwoordigen door den Burgemeester, een wethouder of raadslid of den Secretaris, terwijl voorts alle leden van het Dag. Bestuur en van den Raad der aangesloten gemeenten, be nevens den Secretaris, toegang hebben. Agenda 1. Lezing van den heer P. J. de Kanter, Directeur der Bank voor Nederlandsche Gemeenten, over de werkwyze dier Bank ten opzichte van de ingetreden regeling tot verrekening van vorderingen en schulden tusschen Ryk en gemeenten. Deze lezing vangt aan te 1 uurna afloop bestaat gelegenheid tot het vragen van inlichtingen. 2. Lezing van den heer P. Kramer, Commissaris van Politie te 's Gravenhage, over de werking van het nieuwe wetboek van strafvordering. Deze lezing is ook toegankelijk voor politie-ambtenaren van aangesloten gemeentenzij vangt te ruim 2 uur aanna afloop is er gelegenheid tot het vragen van inlichtingen, 3. Rondvraag. De byzondere aandacht wordt gevestigd op de twee voor de gemeentebesturen hoogst belangrijke lezingen. Aan de besturen van gemeenten, welke zich nog vóór 28 dezer als lid der Vereen, en der afdeeling opgeven, zal nog een uitnoodiging tot deze vergadering worden toegezonden. o— Comité Noord-Brabant Het Comité Noordbrabant, ingesteld door de afd. Noordbrabant der Vereen, van Ned. Gemeenten, dat zich ten doel stelt, eendeels de werkverruiming te bevorderen en anderdeels in Noordbrabant mede werk zaam te zijn tot verhooging van de pro ductiviteit van den bodem, ontving van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het bericht, dat van Rykswege e8n crediet van f 1500 zal worden be schikbaar gesteld voor het door het Comité in te stellen onderzoek. Reeds ir. Januari hebben de Prov. Staten een gelyk bedrag beschikbaar gesteld, terwijl ook reeds meerdere gemeenten zich tot deelname hebben bereid verklaard. Zoodra de andere gemeenten zullen hebben bericht, dat zy in de kosten van het onderzoek willen deelen (waardoor zij het recht krijgen, om bij de uit te voeren werken ook werkloozen te plaatsen), zal de Ned. Heidemaatschappij met het onder zoek aanvangen. Het Comité hoopt, dat ook de water schappen gevolg zullen geven aan de uit noodiging, om door bemiddeling van het Comité werken te doen uitvoeren. Met aller medewerking kan veel tot stand wor den gebracht, i.i het belang van de Pro vincie, maar ook van de vele werkloozen. Hensden. Tot bestuurslid van het R. K. Mannenkoor is gekozen de heer P. Schmiehusen in plaats van den heer J. van der Staak, die bedankt had. Zooals uit achterstaande advertentie blykt, zal de nutslezing, door Mr. G. J. Salm, inplaats van 25 Febr. eerst op Donderdag 4 M*art plaats hebben. De lezing, die met lichtbeelden wordt toegelicht en tot onderwerp heeft s «Dwars door het Heelal*, belooft zeer interessant te zijn, Het «Heusdensch Mannenkoor* is uitgenoodigd dezen zomer 4 concerten te geven in den theetuin op het eiland Nederhemert, aan welke uitnoodiging, naar wij vernemen, zal worden gevolg gegeven. Het eerste concert zal plaats hebben op 29 Juni. Als een bijzonderheid wordt ons medegedeeld, dat de grossier J. Vos-Kipping een ei van een zijner kippen heeft geraapd met een gewicht van 110 gram en dat binnen in het ei zich een kleiner ei bevond ter grootte van een duiven-ei. Het water is de laatste dagen weer niet onbelangrijk gewassen, de aanlegstei gers staan thans weder opnieuw onder water. Gelukkig wordt van de bovenrivie- ren val gemeld, zoodat men waarschijnlijk niet voor nieuwe overstroomingen behoeft te vreezen. Maandagavond hield de vereeniging «Het Groene Kruiste Heusden en Om streken in het hótel «Central* alhier een aigemeene ledenvergadering, Nadat de Voorzitter, den EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen, de vergadering met een kort woord had geopend, volgden de notulen, een ingekomen stuk en de jaarverslagen 1924 en 1925 door de Secre taresse. Daarna rekening en verantwoording 1924 en 1925 door den Penningmeester. Deze rekeningen werden nagezien door eene commissie bestaande uit Mej. M. Kramer en de heer J. H. Roza. Alles werd in orde bevonden zoodat èn rekeningen Groene Kruis èn rekeningen der Tuberculose be strijding werden goedgekeurd. Uit deze verantwoording bleek dat de vereeniging nog ruim f 1700.in kas heeft en er dus financiël ook goed voorstaat. Hierna had een bestuursverkiezing plaats, wegens periodieke aftreding van den Voor zitter, den EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen en wegens vertrek van de Secre taresse, Mevr. Auër. De eerste werd bij acclamatie herkozen en in plaats van Mevr. Auër werd op voorstel van den Voorzitter, eveneens bij acclamatie, tot Secretaresse gekozen Mej. M. Kramer. Aan het slot bracht den Voorzitter een woord van dank aan Mevrouw Auër voor alles wat zy in het belang der vereen, heeft gedaan. Spr. spoorde de leden aan, hun best te doen om de vereen, op het peil te houden, waarop zy thans door Mevr. Auër wordt achtergelaten. Spr. noemde dit een schuld, die op de vereen, rust tegenover Mevr. Auër. Mevr. Auër dankte den Voorzitzer voor zijne waardeerende woorden en wijdde ook nog een woord aan Mej. de Haan als lei deres van het consultatiebureau. Hierop sloot de Voorzitter de vergadering. Naar wjj vernemen komt onze stad genoot, de heer S. Miedema, als nummer een voor op de voordracht voor directeur der Ccöp. Stoomzuivelfabriek en maalin richting «Juliana* te Achterveld by Amers foort. Almkerk. J.l. Donderdag 18 Febr. vierde de Chr. Herv. Jong. Docht, ver eeniging «Arbeid Adelt« onder leiding van Ds. Röth haar jaarfeest in de zaal v. d. Heer C. Dekker alhier. Na 't zingen van Psalm 105—1 ging Z.Eeerw. voor in Ge bed en sprak naar aanleiding van Hand. 9 een openingswoord, en riep alle aanwe zigen een harteljjk welkom toe. Nadat door de meisjesver. een Zangstukje was ten besten gegeven, werd door de Pen, en de Secretaris, verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Waarna de afgevaardigden van verschil lende vereenigingen in de gelegenheid werden gesteld hunne gelukwenschen over te brengen. Er is veel genoten, zoowel van voor dracht als van samenspraak en zang het zou ons te ver voeren, indien wjj alles moesten publiceeren. In de pauze werden de aanwezigen flink verrast op chocolade melk en koekjes. Te ongeveer 11 uur sloot Ds. Röth na 't zingen van Gezang 961 deze gezellige avond met dankge bed. Donderdag 18 dezer vierde alhier de Gerf. Jongeling. Ver. «Samuek in de Consistoriekamer der Gerf. kerk welke voor dit doel prachtig was versierd haar 25- jarig zilveren jubileumfeest. Nadat Ds. de Jong dezs bijeenkomst had geopend door te laten zingen Psalm 138 1 ging de Eere-voorzitter dezer vereeniging voor in Gebed en las daarna Psalm 100 voor. Na dat hij een Openingswoord had gesproken gaf Z.Eerw. het woord aan de Sec. der vereeniging, uit welks verslag blijkt, dat het een groeiende vereeniging is, daar zij slechts met 8 leden werd opgericht, terwijl zy thans 40 leden telt. Het was een recht gezelligen avond. Zeer dikwijls werden door de voordrachten de lachspieren in beweging gebracht. Nadat Ds. de Jong. een woord van dank gebracht had aan allen die hadden medege werkt om dezen avond zoo gezellig mogelijk te maken, b.v. door tractatie enz., bracht de voorzitter der jubileerende vereeniging, een woord van dank aan Ds. de Jong, en diens Echtgenoote, voor de byzondere medewerking, aan de vereenigingen dezer Gemeente, waarna Ds. de Jong deze feest avond sloot, de hoop uit sprekende, dat «Samuel* ook haar zilveren, door het gouden jubileum mag vervangen. Nadat gezongen was Psalm 6810, ging dhr. C. de Jong voor in dankgebed, waarna nog een foto werd genomen van deze ver eeniging. Tot Notabelen der Herv. Gemeente alhier zijn gekozen de Heeren C. de Boer Jr., B. Branger, J. v. Breugel, A. Pennings Sr, en C. Kamp. Vrydagavond j.l. hield de Christ, Schoolvereen. te Waardhuizen in de Chr, School aldaar, een in allen deele goed ge slaagden Ouderavondvele ouders waren dan ook opgekomen om deze vergadering by te wonen. Nadat de Voorzitter der Schoolvereen. deze vergadering op gebruikelijke wijze had geopend en de aanwezigen een welkom had toegeroepen, werd door den heer G. van Herwynen een referaat gehouden over «Onderwijs en Opvoeding*, waarin hij liet uitkomen hoe wij overeenkomstig Gods ordinantiën onze kinderen moeten onder wijzen, ook op grond van de historie, terwijl er een tijdperk van groei en bloei is waar te nemen, als het volk in Gods wegen wandelt. Hierna besprak de heer Kloosterman, Hoofd dier School, een onderwerp «Waarom de Vaderlandsche Geschiedenis op school*. Beide redenaars werden met stille aandacht gevolgd, ook volgde er een aangename gedachtenwisseling op deze onderwerpen. In de pauze werden alle aanwezigen verrast op een heerlijke kop koffie en werd het werk der kinderen in oogenschouw genomen. Nadat gezongen was Psalm 434. sloot het Hoofd der school deze bijeenkomst met dankgebed. Brakel. Door de Muziekvereeniging «Oefening Baart Kunst*, werd Zaterdag j.l.- eene uitvoering gegeven in de zaal van den heer C. van Dalen. Verscheidene muzieknummers werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht, afgewisseld door eenige tooneelstukjes, welke ook goed in den smaak vielen. Vooral het stukje ge titeld «Paljas*, bracht de lachspieren in beweging. Zoodoende heeft «O. B. K.« ons weer een gezelligen avond bezorgd. B&byloniënbroek. Naar wij uit goede bron vernemen, zal het Mannenkoor «Volharding* alhier a.s. Zaterdag haar onlangs nieuw gekocht orgel inwijden. Deze inwijding zal vergezeld gaan met een concert, waar zoowel zangnummers als voordrachten zullen worden ten gehoore gebracht. Voor dit concert is voor een ieder de toegang vrij. Wij verwachten, dat het een gezelligen avond zal worden. Beneden-Langstraat. Naar vette varkens blijft goede vraag bestaan en besteedt men hiervoor nog 86 a 87 cent per K.G. leveod gewogen. De jonge biggen staan op hoogen prijs en gelden f20 a f25 per stuk. Vandaar wordt er thans zeer druk gefokt en worden drachtige zeugen druk verhandeld. De veehandel gaat overigens slecht. Dassen. Dinsdag 16 Febr. gaf de fanfare «Wilhelmina* een goed geslaagde uitvoering in de zaal van den heer J. Lee mans. De Gebrs. Lips uit Zevenbergen zorgde voor 't komische gedeelte. Men keerde zeer voldaan huiswaarts. Donderdagavond j.l. vierde alhier de Herv. Jong.vereen. «Emanuek onder groote belangstelling haar jaarfeest. Na het zingen van Psalm 1031 en 't lezen uit een gedeelte van Gods woord, ging de Voorzitter vpor in gebed en riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hierna werden door de afgevaardigden van verschillende vereenigingen hun ge lukwenschen overgebracht, waarna door verschillende leden eenige onderwerpen en voordrachten ten beste werden gegeven, waarop een gedachtenwisseling volgde. Nadat gepauzeerd was en den inwen- digen mensch was versterkt, door het ge bruik van enkele kopjes chocolademelk, werd door de Jonged.vereen. «Dient den Heere* enkele zangnummers ten beste gegeven. Te ongeveer 10.30 sloot de Secretaris van den Ring van Herv. Jong.vereen., de heer A. Penning van Aimkerk, na gezongen te hebben Psalm 6810, deze gezelligen avond met dankgebed. A.s. Vrijdagavond 7 uur zal alhier in de O. L. School een Ouderavond wor den gehouden. Drongelen. Als bewijs dat de fokkerij der hoenders ook hier in de streek al meer en meer van beteekenis wordt, diene wel, dat verleden week door de Eiervereen. «Drongelen en Omstreken* verzonden werden naar de Rotterdamsche Eierveiling 15.000 eieren, en het ledental der vereen, is gestegen tot 219. De jaarvergadering der Vereeniging zal gehouden worden op Vrijdag 5 Maart a.s. des nam. 6 uur, in Café «de Zwaan* te Genderen, waar als spreker hoopt op te treden den WelEd. Heer Dr. Ten Henneppe, Bacterieoloog aan de Rjjksseruminrichting te Rotterdam, met het onderwerp «Piuim- veevoedering in verband met ziekten*. Wie deze spreker kent, zal daarom deze vergadering niet verzuimen. Na afloop der lezing zal weder plaats hebben onder de aanwezige leden, zooals gewoon, de gratis-verloting van 50 broedsel eieren en één broedmachine van 100 eieren, welke machine moet in werking blijven onder de leden der Vereeniging. De broedmachine zal met de vergadering in de zaal aanwezig zijn. 's Gravenmoer. A.s. Woensdagavond zal in het Wapen van 's Gravenmoer de gewone jaarvergadering worden gehouden der afdeeling van het Groene Kruis. Geertrnidenberg. Ds. Rensink heeft bedankt voor het beroep naar deze ge meente. Nederhemert. Tot Directeur der Zang- vereen. alhier is benoemd dhr. J. W. Essen burg Hoofd der School alhier

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2