FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Buitenland Plaatselijk Kieuws Binnenland vorige jaar de verhouding tusschen secretaris en bode te wenschen over liet, deze laatste gedurende zekeren tijd wel gemist kon worden enzelts niet ten Raadhuize mocht verschij nen, dat wederzijdsche belangen aan dezen toestand evenwel een einde hebben gemaakt en zou in liet te gengestelde geval, de toelichting bij de begrooting 1926, betreffende de zen post, zeker anders hebben ge luid, dat hij nogmaals wenscht te re- leveeren, dat het den Idienst van den veldwachter slechts ten goede zou komen, wanneer bodediensten door hem wierden verricht. dat in Uwe beschikking van 1 Sept. o.a. ook wordt (gezegd, dat een ambtenaar ter secretarie niet ge mist kan worden; dat hij daartegen wenscht ia;an te voeren, dat bij afwezigheid van Sec retaris-Ontvanger, de loopende werk zaamheden verricht zouden kunnen worden ,door de aanwezige volon tairs, terwijl toch ook de burgemees ter steeds aanwezig is. dat, indien dit niet mogelijk is, hij de vraag gaarne beantwoord zou zien waarom dit in andere gemeenten, welke in dezelfde conditie verkee- ren als de onze jen die zich de luxe van een ambtenaar niet kunnen ver oorloven, wel kan, dat hij verder voor beide functies alsnog dezelfde motieven handhaaft, als genoemd in het beroep, betref fende de begrooting 1925., dat verdere reden eventueel voor de Raad van State opgesomd zullen worden, dat het onzen Raad onbegrijpelijk is ,dat het beroep tegen het besluit van Ged. St. van N. B. d.d. 25 Mrt. 1925, waarbij de begrooting voor het dienstjaar 1925 niet werd goedge keurd, ongegrond werd verklaard, daar art. 145 der Gemeentewet hem toch het recht toekent bovengenoem de ambtenaren te ontslaan, indien dit niet in strijd is met het algemeen belang, dat juist het algemeen belang vor derde, dat bedoelde ambtenaren ont slagen werden, om den financiëe- len last onzer gemeente, zooveel mo gelijk te verminderen, dat immers, door de hoog opge dreven belastingen, verscheidene der best gesitueerden, onze gemeente ver lieten, terwijl indien de toestand al dus blijft, meerdere zullen volgen, waardoor de druk voor de overblij- venden ondraagbaar wordt, en het algemeen belang dus eischt, dan on derhavige posten niet meer op de begrooting 1926 gebracht worden, dat bij ongegrond verklaren van dit beroep, de autonomie van de ge meenteraden, in verband met Art. 145 der Gemeentewet, in bedenkelij ke mate wordt aangetast en dat dan dit artikel gevoeglijk daaruit zou kunnen verdwijnen. Redenen waarom onze Raad Uwe Majesteit eerbiedig verzoekt, het be sluit van Ged. St. van Noord-Bra bant, waarbij goedkeuring werd ont houden aan de begrooting der ge meente Hedikhuizen, over het dienst jaar 1926, te willen vernietigen. "tWelk doende, De Raad der gem. Hedikhuizen. Hedikhuizen, 23 Febr. 1926. Voorzitter. Ik zou willen vragen of de heeren zich kunnen vereeni- 205 Deze aanval was zoo snel in zijn werk gegaan, dat de Kerlor geen tijd bad gehad om zich ook maar ec-n oogenblik te verdedigen. Het spijt mij zeer voor U mijn waarde graaf, zeide Mulot tot den ongelukkigen man, die zich in het geheel niet verroeren kon en even min een woord kon uitbrengen, maar 'tzou U wel eens kunnen invallen ons morgen te doen oppakken, als we onzen wissel presenteerden, en daarom blijft U zoo liggen tot dat zaakje in orde is. Op dit oogenblik ging de deur open en kwam Zéphyrine binnen. Zij droeg een flesch onder haar arm, haar gezicht glom, haar neus was paarsrood, ze kon zich nauwelijks meer staande houden. Met verglaasde oogen keek zij naar de Kerlor en stamelde: Wat., is... dat.... voor een pak? Dat is een vrachtje, daar jij op moet passen, antwoordde de Slak, want wij gaan er nog op uit... Waar zullen we hem leggen? vroeg hij rondkijkend, terwijl hij met Mulot de Kerlor ophief. Wacht, daar in de alkoof. En hij wees met zijn hoofd naar een deur achter in de kamer. gen met dit adres. Ik vind het wel treurig ,dat het niet een paar dagen vroeger is ingezonden, dan hadden de andere leden er ook eerst kennis van kunnen nemen en er hun oor deel over kunnen zeggen, het wordt nu maar voorgelezen en er moet maai* direct over beslist worden. Waar jullie van alles afschrift wordt toegezonden, liadt je het van dit ook wel mogen doen. Dobbelsteen. Hiermede ga ik niet accoord. U hebt ook wel eens ge weigerd stukken ter inzage te geven o.a. den brief die B. en W. het vorig jaar hebben gevoegd, bij ons be zwaarschrift aan Ged. Staten. Voorzitter. Dat schrijven hebben wij niet terug gehad, zoodat wij het dus niet ter inzage konden brengen. Het adres aan de Kroon hierop in omvraag gebracht wordt aangeno men me£ 4 tegen 2 stemmen. De bei de Wethouders stemden tegen. Voorzitter. Ik mag daaruit dus de conclusie trekken dat de raad wei gert ontvangsten op de begrooting te brengen die deze uitgaven moeten dekken. Dobbelsteen. Wordt de begrooting niet goedgekeurd ,dan moeten Ged. Staten zelf de posten er maar op brengen, wij doen het niet. (Slot in 't volgend nummer.) Moordenares gearresteerd. Te Linz is een zekere Mizzi Spitsberger, de 24-jarige dochter van 'n ambtenaar in staatsdienst, in hechtenis genomen, daar zij b|j een nachtelijk bezoek majoor Saf ranek had vermoord en bovendien drie ringen en het contante geld dat de majoor bij zich had berootd. Zg verdedigt zich met de bewering, dat zij den majoor na een dansparty in diens woning was gevolgd, en toen hy haar lastig viel, van een revolver gebruik had gemaakt. o— Rampen. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de Duitsche 3 mast-schoener ®Friederiche« gisteravond aan de Zweedsche kust in de buurt van Ystad in brand is geraakt. Het schip is ondergegaan. De bemanning werd gered door een ander stoomschip, doch een der redders is met het zinkende schip verdronken. Aan de Deensche kust by Stevns werd de Hamburgsche motorboot »Kathe<r lek. Het schip is gezonken. De kapitein en de beide leden der bemanning werden gered. o Autobandieten Autobandieten hebben Zaterdag nabij Rangoon zich meester gemaakt van 200 pond sterling. Een gedeelte van het geld werd teruggevonden4 der bandieten werden gearresteerd en de auto is men op het spoor. o De stierengevechten in Spinje pe vereeniging voor dierenbescherming is, naar een Madrileensch blad weet te melden, er in geslaagd, althans één weer zinwekkend onderdeel van de stierenge vechten verboden te krijgen. Nadat de stier door de torero's bewerkt was, kwamen er tot dusver picadors op oude, versleten paarden de arena binnen, met het eenige doel, dat de stier zich op zoo'n paard zou storten en het op zijn horens nemen. Dit i 1 Mulot nam de graaf van hem over en droeg hem, alsof hij een veer was, naar het bed der somnabule. Zeg eens, zeide de Slak, toen hij zag, dat zijn waardige wederhelft nauwelijks op haar beenen kon blij ven staaan, jij hebt hem ook goed gepakt. Een buurvrouw heeft mij getrac- teerd; ik kon toch niet zoo onbe leefd zijn om te weigeren, stotterde en hikte de vrouw, heen en weer zwaaiende. Doe je best om te begrijpen, wat ik je zeg, antwoordde haar man, terwijl hij haar op een stoel tus- schen een muur en de tafel duwde, zoodat zij vrij veilig zat. Wij hebben nog een zaakje op te knappen, maar jij moet hier stil blijven zitten. Denk er aan, dat je verantwoordelijk bent voor den man, die daar op het bed ligt. Als er wat niet hem gebeurt, terwijl we weg zijn, draai ik je den hals om. 'tls goed stamelde zij. Jongens nu is de zaak maar, dien kleinen rakker in handen te krijgen. We moeten het Pare aan alle kanten doorzoeken. En nu jij den wissel in je zak hebt, willen we je ook nog even zeg gen, dat we tot morgen geen oo- fenblik van elkaar af gaan, voegde lulot de Slak toe. De drie schurken verlieten het huis en Zéphyrine bleef alleen met de Kerlor achter. Dat is me toch een kerel die Mu- vermoeide den stier en maakte dat bande rillero's en matador hem veiliger konden afmaken. Als zoo'n paard by den aanval niet gedood werd, werd het weer opge lapt om een tweede maal te dienen. Dit dooden van paarden bij de stieren gevechten is nu by Koninklyk besluit ver boden. o Ouder den indruk Te Brünn in Maravië geraakte iemand in een bioscoop zoo onder den indruk van het drama op het doek, dat hy zyn revolver greep en schoten loste op den onverlaat, die op het linnen snoode dingen bedreef ten aanzien van het schoone en zwakke geslacht. Er ontstond een paniek. De schietlustige werd gearresteerd. Langzaam kwam hy by en toen bleek, dat hy zóó onder het filmdrama was meegesleept, dat hij buiten zich zelf raakte. O Rots neergestort Uit Reims wordt gemeld dat een land bouwer een dezer dagen zyn vee verzorgde in de stallen, gelegen aan den voet van een krijtrots Toen de man bezig was is plotseling een stuk van de rots tengevolge van de zware regens losgeraakt en op de stallen terecht gekomen. De landbouwer werd vermorzeld. Na lang werken kon men zijn verminkt lyk van onder het puin uithalen. De meeste dieren zyn ook om gekomen. O— Ktsteelbrand In de buurt van Greifswald is gisteren het kasteel van baron Von Borcke afge brand. Een aantal personen werden ge wond 1 arbeider is vermist. o— Geheimzinnige schietpartij Sedert een week wordt dn kleine stad Omaha in Nebraska geterroriseerd door een geheimzinnige nachtelijke fusilatie. Reeds zyn twee personen gedood en verscheidene gewond. Vermoed wordt, dat men te doen heeft met een of anderen maniak, die van een geluidlooze revolver gebruik maakt. Tegen den avond komt de gevaarlyke zonderling te voorschijn en begint zyn af schuwelijk spel, waarbij de vensters der woningen by voorkeur als schietschyf moeten dienen. De bevolking van Omaha durft zich des avonds nauwelijks op straat te vertoonen. Alle lichten worden gedoofd, terwyl de huizen worden gebarricadeerd. De politie heeft ondanks alle ijverige nasporingen nog geen spoor van deze lugubere verschyning kunnen ontdekken. o Needlettige hotelbrand Naar de New York Herald meldt, is te Hurleyville een hotel afgebrand zeven men- schen zijn omgekomen, 36 ernstig gekwetst. Verscheidene lyken moeten nog onder het puin liggen. Andel. Bij Kon. Besluit is opnieuw benoemd, met ingang van 7 Maart tot Burgemeester der gemeenten Andel, Giessen en Rijswijk (N.-Br.) EdelAchtb. Heer A. D. van der Schans. Dassen. Dinsdagavond had alhier in de z.g. Krekeldraai, een botsing plaats tus- lot, zeide de gewezen somnabule, ter wijl zij glimlachte tegen de flesch, die voor haar stond. Met welk een gemak hanteerde zij dat vrachtje... Op zijn gezondheid ging zij voorl, en schonk zich nog een glas in. Toen dit geledigd was, begon zij met een akelige schorre stem te zin gen, en daardoor ontging het haar, dat het raam voorzichtig werd open geschoven. Een aardig jongenskopje kwam achter het smerige gordijn te voor schijn en een oogenblik later sprong een jongen van een jaar of dertien van de vensterbank in de kamer. Hij zag dat Zéphyrine haar glas nog eens uitlikte. Mooi zoo, dacht hij, zij heeft meer dan genoeg gehad, ze zal mie niet hinderen, ik kan dus rustig mijn gang gaan. In een paar sprongen was hij bij haar e,n zat hij plotseling op den rand van de tafel. Verwonderd zette Zéphyrine haar glas neer en keek hem met glazige oogen aan. Fanfan, zeide ze stompzinnig, ben jij daar? Daar ben ik, antwoordde het kind op vroolijken toon. Goeden avond. Had u [me niet hooren binnenkomen. Het was werkelijk Fanfan. Hij had zijn warm, zacht bedje waar hij in veiligheid was bij de twee wezens, die hij het liefst had op de wereld, verlaten en had zon der la'arzelen een deel van Parijs schen een antobus en een luxe auto. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Enkel wat materieele schade. Proces-verbaal werd opgemaakt. Gorinchem. Maandagmiddag wilde de heer v. V., bedrijfsleider by de Mjj. Pasteur, de Woudrichemsche boot opfietsen. Schynbaar had hy daarby te weinig vaart, want halverwege de brug gekomen wei gerde zyn stalen ros, 'liep achteruit en in minder dan geen tyd lag de heer v. V. in de Merwede. Het personeeel van de boot zag wat er gebeurde en door diens hulp werd hy van een wissen dood gered. Gravenmoer. Voor de Mannen- vereen. Ouder zoekt de Schriftenzal Maandagavond in openbare vergadering optreden, de heer P. H. de Jonge, met het onderwerp »Levenswyding.« De ver gadering zal gehoudeu worden in de Ger. Kerk en aanvangen om 7,3U uur. Hedikhuizen. Aan het slot der raadsvergadering werd met 4 tegen 2 stemmen besloten het navolgende schrijven te verzenden: Aan hel college van Ged. Staten van Noordbrabant, Den Bosch. W.E.Z.Gestr. Heeren, Uit door U toegezonden of ont vangen verslagen onzer vergadering d.d. 29 Dec. 1925, zult U en heeft trouwens de grootste leek kunnen constateeren, dat onze voorzitter zich weder eens geautoriseerd heeft, te handelen in strijd met de wet en wel tegen art. 142 der Gemeentewet en zulks in verband met de gehouden aanbesteding voor onderhoud der Lagere School te Hedikhuizen. Wij zijn zoo vrij U af te vragen of dergelijke toestanden geoorloofd zijn. Dit schijnt in Brabant, althans in Hedikhuizen wel het geval te zijn. Reeds meerdere malen o.a. met onze motie van 9 Oct. 1925 wezen wij U op het willekeurige optreden van onzen voorzitter, doch mochten tot heden nog niet vernemen, welke maatregelen door U werden geno men en of onze voorzitter op zijne fouten werd gewezen. Zou art. 60 der Gemeentewet ein delijk niet eens toegepast kunnen worden? Of is het stilzwijgende af spraak, dat dergelijke luidjes gepro- togeerd moeten blijven, totaal in strijd met het algemeeen belang? Dit moet wel, anders is het onver klaarbaar, dat iemand, die lak heeft aan wetten, verordeningen, regle menten enz. het vorig jaar nog her benoemd kon worden. Dit heeft zelfs in gemeentebe stuurskringen groote verwondering gewekt. U gelieve ons te excuseeren, dat wij onze meening zoo vrij lanceeren, maar daar is geen andere voor del hand liggende. Het spreekt vanzelf dat wij geen genoegen kunnen nemen, met be doelde gehouden aanbesteding en verzoeken U beleefd doch dringend de£e door onzen voorzitter opnieuw te doen plaats hebben, daar deze rekening nooit door ons zal worden goedgekeurd. Hoogachtend, De Raad der gem. Hedikhuizen. Haarsteeg-Hedikhuizen, 23 Febr. '26. Rijswijk. Naar wy vernemen, is door het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gem., doorloopen in dpn nacht, ondanks zijn vrees voor de politie, die hem zocht en die zijn signalement bezat. Bij eiken stap liep hij gevaar ge vangen genomen te zullen worden. Maar hij stelde nog meer in de weegschaal, door zich in het hol dier schurken te begeven, die hem sedert zijn vroegste jeugd hadden mishandeld, gemartelt zelfs. Hij wist dus wat hem te wachten stond, maar toch was hij gegaan. Verscholen in de schaduw van een der huizen had hij het vertrek der drie mannen bespied. Nu Jiij begreep dat Zéphyrine alleen zou zijn, wist hij, dat hij zijn doel gemakkelijker zou kunnen bereiken. Wat kom je doen, stotterde het wijf. i U eens opzoeken antwoordde het kereltje terstond. Dat zal u wel heel vreemd toeklinken maar het is toch zoo... Het is me allesbehalve voor den wind gegaan, sedert ik ben weg geloopen, en toen ben ik gaan den ken, dat al die mooie idee's over eerlijkheid maar gekheid zijn.... die geven je niet te eten. En ik wist toe vallig, dat u hier woonde, en daar ben ik weer. Je komt net bijtijds, de jongens zoeken naar je. Och, wat zeide het kind verblee- kend. Ja, om je aan je familie terug te geven, want je familie, dat zijn wij niet, voegde zij er geheimzinnig ver trouwelijk bij, dat zijn rijke lui. alhier, op een door het Bestuur der Chr. Gem. Zang vereen. »De Lofstem« aan haar gericht verzoek, om in het Ned. Herv. Kerkgebouw een uitvoering te geven, af wijzend beschikt. R&amidonksveer. Donderdag 4 Mrt. treedt voor de Chr, Werkm.bond op, de beroemde Christel. Declamator de heer Fjjten uit Utrecht. De heer v. Maagdenberg, Commies der Dir. Belastingen, werd overgeplaatst naar Waalwyk. Bij den heer T. ontstond begin van brand. Het schoorsteenkleed, alsmede het vloerzeil hadden vlam gevat. Door spoedige blussching werd erger voorkomen. Me slachtoffers van de ,,Nyverheid 1" Men meldt uit Kampen d.d. 23 dezer Door den visscher J. KeS is in de Zuider zee dryvende gevonden het lyk van W. van der Werken, stuurman /an »Njj verheid 1", welke boot op 15 November van het vorige jaar is vergaan. De heer van der Werken was gehuwd en woonde te Rotter dam. Het lyk is na aankomst der familie op de openbare begraafplaats ter aarde besteld. Van de bemanning van de sNijverheid I" wordt nu nog vermist het lijk van den kapitein Slot uit Zwolle. O Onbewaakte «verwegen De vrachtrijder T. uit Haarlemmermeer wilde met zyn auto in het Oosteinde den onbewaakten overweg van de Haarlemmer- meerlyn oversteken. Hy bemerkte te laat, dat een personentrein in aantocht was, en zag geen kans meer de auto tot stilstand te brengen. De man had de tegenwoordig heid van geest van den wagen te springen, zoodat hy met den schrik vry kwam. De auto werd door de locomotief gegrepen en vernield. O D««dgedrukt Te 's Ilage liep op de Hooftskade een 18 jarige bewoner van de De la Reykade met een handwagen. Hy werd aangereden door 'n vrachtauto, werd tegen een boom gedrukt en raakte met den hals beklemd tusschen zyn eigen handkar en den boom, met het gevolg, dat hy onmiddellijk dood was. De politie stelt een onderzoek in. De handwagen was niet van een lantaarn voorzien, waardoor de chauffeur hem niet opmerkte. o— Fijne leverworst Toen de heer J. Pols te Kaatsheuvel zich met een aantal vrienden per fiets naar het Watersnoodgebied wilden feegeven, werd hy ter hoogte van Vlijmen onwel en wel dermate, dat hy naar huis moest terug- keeren. Thuisgekomen bleek zyn wederhelft ook onpasselyk, terwyl de kinderen daar entegen niets mankeerden. By onderzoek bleek, dat Pols en zijn vrouw van lever worst gegeten hadden. Ook by de familie D. A. aldaar, waren alle huisgenooten, die eveneens worst had den gegeten, onwel, zoodat de ontboden geneesheer vergiftiging moest constateeren. Een gedeelte van de leverworst is thans door de politie in beslag genomen en zal worden onderzocht. »Rott. Nbl.c Je wordt nu een rijke jongen,ein digde zij lachend, terwijl zij hem een duw gaf. Fanfan sprong van de tafel op, en schonk haar nog eens in. Drinkt dan nog eens op mijn ge zondheid. U heeft zeker wel dorst. Nou of ik. Het is gek, maar hoe meer ik drink, hoe meer dorst ik krijg.. Nu, is er genoeg zeide het kind terwijl hij haar glas nog eens vulde. Zij dronk het uit en begon knik kebollend weer te zingen. Weet je wel wie daar in de alkoof ligt, vroeg ze in eens. Neen, wie dan, vroeg Fanfan. De Kerlor, riep het wijf uit met een schorren lag,, die ligt daar in de de alkoof vastgebonden. Mulot heeft hem er heen gedragen, alsof hij een veertje droeg. Die Mulot is eersteen man, wat zeg jij Fanfan? Maar Fanfan lacht niet met haar. Mijn vader, roept het kind uit, en niet één sprong is [hij in de alkoof en schuift hij de gordijnen van het bed ,o»p en. Het gezicht van dien man die daar hulpeloos neerligt, ontlokt hem een kreet van schrik en medelijden. Gebonden. Als ik maar tijd heb om die touwen los te maken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10