Eerste Blad O. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Co's BANK k Verschuur-Baert Steekpenningen. Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L, J, VEERMAN, Heugden. Nü, 4581 Vrijdag 26 Februari 1926 Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61535. Engstraat HEUSDEN. T. BOONSTRA. Und van altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Artikel 362 van het Nederlandschc Wetboek van Strafrecht bevat eene strafbepaling tegen tiet aannemen van geschenken door een ambtenaar, zij bet ook om iets te doen of na te laten, waardoor hij aan zijn ambtsverplichting nog in geenen dee- le tekort doet. De beteekenis van deze strafbepaling is dat door der gelijke handelingen het algemeen vertrouwen wordt geschokt, het ge zag en de waardigheid van den am b- tenaarssstand wordt geknakt en bij het publiek de meening veld zal winnen dat zoodanige middelen noo- dig zijn om den ambtenaar te nopen tot het vervullen van zijn plicht. Vooral dan wanneer de ambtenaar dezen of genen eenig voorrecht kan bezorgen en dit voor geld doet, is zijn handeling dubbel laakbaar. Art. 363 van het Wetboek van Strafrecht stelt strafbaar den amb tenaar ,die zich laat omkoopen tot handelingen in strijd met zijn plicht of die giften aanneemt, wetende dal zij hem gedaan worden tengevolge of naar aanleiding van hetgeen door hem in strijd met zijn plicht in zijn bediening is gedaan of nagelalen. Naast deze strafbaarstelling der zoo genaamde passieve omkooping steil art. 177 van het Wetboek van Straf recht strafbaar het doen van een gift of belofte aan ambtenaren met het oogmerk om hen te bewegen in hunne bediening in strijd met hun plicht iets te doen of na te laten of het doen van een gift aan ambtena ren tengevolge of naar aanleiding van hetgeen door hen in hunne be diening in strijd met hun plicht is gedaan of nagelaten. Alzoo de ac tieve omkooping van ambtenaren. Naast de omkooping van amb tenaren wordt in ons Wetboek van Strafrecht nog strafbaar gesteld de omkooping van rechters en die van kiezers. In ons Strafwetboek is de actieve en passieve omkooping van nict- ambtenaren niet strafbaar gestelden het feit kan worden geconsta teerd in het volksbewustzijn wordt het hoogst verkeerde vaneen dergelijke handeling niet, althans niet voldoende ingezien. Dit misbruik, de omkooping in het maatschappelijk verkeer, het geven van zoogenaamde steekpenningen of stopgelden aan niet-ambtenaren, wordt een meer en meer toenemend kwaad. Waar steekpenningen in zoo verschillende gevallen en onder ver schillende vormen worden gegeven, is het niet wel mogelijk om in een paar vroorden te zeggen wat steek penningen eigenlijk zijn. In de mees te gevallen bestaan ze in een som gelds, vaak een zeker percentage op de door den gever in te dienen re kening ,doch ook geschenken in an deren vorm komen voor, ja zelfs gastmalen of een gratis verblijf in eene badplaats. Niet alleen bij werknemers en lasthebbers in engeren zin komt het misbruik voor. De chirurg, die een gedeelte van zijn honorarium uit keert aan den huisdokter, die hem den patiënt heeft toegezonden (zoo als in Frankrijk schijnt voor te ko men), de notaris of veilingmeester, die bij een verkooping' een gedeelte van zijn salaris uitkeert aan den lail- lissementscurator, die hem den ver koop heeft opgedragen; het adver- vertentiebureau of de courant, die eene bijzondere korting toekent aan den notaris, die zijn veilingsadver- tentie's ter plaatsing geeft, zij allen maken zich schuldig aan het geven van steekpenningen. De directe en indirecte nadoelen en gevaren aan het geven van steek penningen verbonden zijn vele en velerlei. Zoo ligt het voor de hand dat indien de ondergeschikte of lastheb ber bij de volvoering van zijn taak een persoonlijk belang krijgt, hij in de verleiding wordt gebracht dit per soonlijk belang te dienen en de be langen van zijn. principaal min of meer uit het oog te verliezen. En hierin nu ligt naar onze mee ning de kern van het gevaar der steekpenningen. De principaal is genoodzaakt vertrouwen te stellen in den ondergeschikte of lasthebber en deze wordt door de steekpennin gen beïnvloed, dit vertrouwen ten eigen bate te misbruiken. Ook geldt het bezwaar dat het aannemen van geschenken of voor- deelen, waar geen of geen rechtma tige tegendienst tegenover staat, al licht in een soort bedelarij ontaardt, vernederend en bedervend voorden- gene -die zich daaraan schuldig maakt. Ook voor den gever geldt het be zwaar, dat zijn karakter en fatsoens begrippen zullen lijden tengevolge van de minder eerlijke handelingen, waaraan hij zich door steekpennin gen te geven schuldig maakt. Doch nog een speciaal gevaar dreigt den gever: wanneer hij door middel van de steekpenningen zieti de medewerking van den onderge schikte heeft verzekerd, zal hij in de verleiding komen, zoowel bij het aangaan als bij de uitvoering van overeenkomsten hiervan verder ge bruik te maken. Wetende, dat de lasthebber zich min of meer onder zijn macht heeft gesteld, zal hij in de verzoeking komen ook al was hij dit aanvankelijk niet van plan bij het aangaan eener overeenkomst zich onbehoorlijke voordeelen te ver schaffen en met de nakoming zijner verplichtingen de hand lichten. Zeer groot is het nadeel, dat de handel van het euvel ondervindt. Eerlijkheid in het verkeer toch is een algemeen handelsbelang van groote waarde. De besmettelijkheid van het kwaad maakt het euvel nog gevaarlijker. Immers indien in een bepaalden tak van handel slechts enkele firma's steekpenningen geven, zal het voor de andere steeds moeilijker worden zonder dit hulpmiddel zaken te blij ven doen. En, teneinde den strijd tegen de concurrentie te kunnen volhouden, zal de eerlijke koopman, soms tegen zijn zin, «ijn gemoedsbezwaren over boord zetten en zich genoodzaakt achten aan het kwaad mee te doen en ook zelf steekpenningen te gaan uitkeeren. Het misbruik heeft zich gewor teld in nagenoeg alle takken van handel en heeft in binnen- en bui tenland eene verbreiding gevonden, welke moeilijk kan worden over schat. De bestrijding van het kwaad wordt zeer belemmerd door de moei lijkheid het op te sporen en naast de moeilijkheid het op te sporen staat de even groote moeilijkheid het bewijs er van te leveren. De bestrijding van het kwaad der steekpenningen is mogelijk langs strafrechtelijken en civielrechterlij ken weg, door contractueele bepa lingen en door het optreden van handelsorganlisatie's of bijzonderlijk tot bestrijding van het euvel in het leven geroepen vereenigingen. Drin gend noodig is dat de bestrijding der steekpenningen internationaal zij, op dat voorkomen wordt dat de buiten- landsche concurrent, wien het geven van steekpenningen niet door zijn wetgever is verboden, op de interna tionale markt een voorsprong krijgt. den raad der op Woensdag gc- 24 GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Rnlme keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. R. J. Vergadering van meen te WIJK Februari v.m. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achlb. Heer v. Doveren. Secretaris: WelEd. lieer E. Sluij- mers. Tegenwoorig alle zondering van dhr. De Voorz. opent leden met uit- R. v. Rijswijk, de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: 1. Verslag Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling. Uit dit verslag blijkt, dat de correspondent meerma len overleg met B. en W. heeft ge pleegd over plaatsing van werkloo- zen en dat er een toenemend ge bruik van het correspondentschap wordt gemaakt. 2. Verslag Woningwet. Uit dit ver slag blijkt, dat 14 bouwvergunningen zijn verleend. 1 en 2 worden voor langenomen. van tien boterhande- Pol, om hem nog 15 meter dijkglooiïng in erfpacht te wil len afstaan voor uitbreiding van zijn woning. Adressant heeft reeds 30 M. cn erfpacht tegen een canon van f 5 per jaar, ter breedte tot aan de ri- van 40 De stukken kennisgeving 3. Verzoek laar D. v. d. jaren vier, voor den lijd ingegaan 1917. Besloten wordt liet verzoek toe te staan, tegen een jaarlijksche ver goeding van f 3 en gedurende een termijn van 31 jaren opdat de erf pacht gelijk eindigt met het andere stukje dijkglooiïng. 4. Een schrijven van het Burgerl. Armbestuur waarin wordt bericht, dat de subsidie van f 2500 voor 1925 niet toereikend is gebleken, omdat dit jaar duur is geweest, aan dokter en ziekenhuizen. Het Armbest. ver zoekt derhalve een extra-subsidie van 375 gulden. De heer Bonman, lid van het B. A., deelt mede, dat het Armbestuur gebleken is, dat het met een subsi die van f 300 kan volstaan. Met algem. stemmen wordt zon der discussie de gevraagde subsidie verleend. 5. Adres van de Diaconie der Herv. Gemeente te Aalburg. In dit adres wordt medegedeeld, dat de diaco nie niet toereikend is voor hare meerdere uitkeeringen. Omdat de in gezetenen reeds jaren lang hun uit keeringen uit de cbsopbrengsten heb- dien moeten derven, zijn de uitga ven der diaconie belangrijk toege nomen. De diaconie meent daarom, dat er geen bezwaar tegen kan be staan dat haar uit de verpachtin gen der Ebbe een jaarlijksche sub sidie wordt verleend tot een bedrag van f 500, te meer niet, daar zij anders genoodzaakt zal worden, een gedeelte van haar vaste bedeelden aan het Burgerl. Armbestuur van Wijk te moeten overdoen. De Voorzitter gelooft, dat het Ebs- fonds een melkkoetje schijnt te we zen, waarvan ieder wil gaan trekken hij meent dat het tijd wordt daar aan een einde te maken. De heer G. v. d. Pol is het daar mede niet eens, als de diaconie wer kelijk niet kan rondkomen, heeft hij er geen bezwaar tegen het verzoek toe te staan. De Voorzitter zegt dat nog ner gens gebleken is, dat de diaconie niet kan rondkomen. Spr. meent den raad te moeten adviseeren, alvorens tot inwilliging van het verzoek te beslissen, dan toch zeker inzage te vragen van rekening en begrooling der diaconie. De heer v. d. Pol meent, dat als het verzoek niet wordt toegestaan, de bedeelden dan bij het Burgerl. Armbestuur zullen aankloppen en dit bestuur dan weer bij de gemeen te zal moeten terecht komen. De Voorzitter merkt op, dat men hier zit voor het belang der ge meente. Als de gemeente een hoo- AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. öMT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie gere subsidie aan hel Burgerl. Arm bestuur moet toekennen, dan moet dit maar gebeuren als het noo dig is. De gemeente heeft dit altijd gedaan en doet dat nog zooals daar even npg is gebleken hij de toeken ning der subsidie van 1' 30ü. Om jaar lijks een subsidie van f 500 uit de Ebskas toe te staan is nog al een verstrekkend besluit, wie zal zeg gen, dat de diaconie het volgend jaar niet zal overhouden. Ze zijn er altijd meegekomen en spr. ge looft de bewering van het tekort nog niet zoo direct. De heer v. Wijk heeft ook reeds over dit adres gesproken met het bestuur der diaconie en heeft dit te kennen gegeven dat het een heel moeilijk geval is. Het ebsfonds staat onder toezicht van den Baad. On dersteuning van armlastigen door de diaconie gaat geheel buiten den raad om, terwijl het Burgerl. Armbestuur wel onder toezicht van den raad staat. Het is dus een moeilijk geval, vooral als de diaconie geld tekort komt. Het bestuur zegt, dat het er altijd is kunnen komen, en altijd een toelage van hel kerkbestuur heeft gehad, doch ook dit bestuur trekt zich successievelijk terug. Het Burg. Armbest. van Wijk ondersteunt ook veel armlastigen in Aalburg. Indien de diaconie van Aalburg een lijstje gaf waar het geld bleef, dan meent spr. dat £r niet zooveel bezwaar tegen een subsidie uit de ebskas zou bestaan. Er zijn vroeger zooveel dui zenden aan den Boerenbond gegeven, die alleen ten goede kwamen aan de boeren, tot zelfs buiten de gemeente, zoodat er niet zooveel tegen is, dat de armlastigen er ook wat van krij gen. Voorzitter. Ze zijn nog nooit te kort gekomen. Wijk. Ze komen nu 'te kort, v. omdat liet Kerkbestuur zich terug trekt. Voorzitter. Ik zou er niet toe over gaan subsidie te geven. Als het wer kelijk noodig is, dan kan wel een ^subsidie uit deze kas aan het Burg. 'Armbest. worden gegeven, dan blijft de raad er toezicht op houden. Het geeft ook te denken ,dat de kerk zich gaat terugtrekken, is dat omdat de diaconie geld genoeg heeft? Ie dereen stelt dit op zijn manier voor. Ik kan niet aannemen dat zij tekort komen, de pachten zijn liooger, als voor de mobilisatie en dat er zooveel bedeelden zijn weet ik ook niet. Be deeling is goed, als er armoede is. v. Wijk. Als het op een andere manier kan ,dan zou ik er voor zijn, omdat de Boerenbond echter vroeger zooveel heeft gehad is er wd wat voor te zeggen. Roza. Als men eens een misslag heeft begaan ,met het toestaan van gelden uit het ebsfonds, behoeven wij die thans niet te herhalen. Voorzifter. Aan het verstrekken van het bedrag aan den Boeren bond, was ik eerst niet voor. Doch het was toen een algemeen belang, wat van de diaconie niet gezegd kan worden. G. v. d. Pol. Dat zegt U wel dat het geen algemeen belang is, doch ik heb wel vrijheid de diaconie f 500 toe te kennen, omdat de Boerenbond indertijd ook zoo'n groot bedrag heeft gehad en de diaconie niet Kan rond komen, hieraan behoeven wij niet te twijfelen, want het bestuur der diaconie zijn geloofwaardige personen. Voorzitter. Dit geef ik gaarne loe, aan hun betrouwbaarheid heb ik nooit getwijfeld, doch we moeten nu spijkers met koppen slaan. v. d. Velden. De uitgaven zijn juist, daaraan behoeven wij niet te twijfelen en de ondersteuning die de personen hebben gehad was noo dig ,doch door subsidie toe te staan komen wij in conflict, dan krijgen de personen die niet door de diaco nie ondersteund worden er niets van. Komt er zoo'n geval, dan heeft zoo n persoon ook recht op subsidie. Het Burgerl. Armbest. is de hoofdzetel. Als de diaconie als liefdadige instel ling subsidie krijgt, hebben ook armlastigen niet bedeelden door de di aconie, recht oj) subsidie. Voorzitter. Dal recht bestaat niet. Als de diaconie niet toereikend is, dan moet zij aankloppen bij het Burgerl. Armbest. Dat dit Armbest. niet ongenegen is bij te springen, heeft het allang bewezen en is hier in Wijk ook nog pas gebleken, waar de diaconie ook niet toereikend bleek. Ik geloof ook niet zoo di rect, dat de kerk van Aalburg zich zal terug trekken. Boumen. Als lid van het Burgerl. Armbest. kan ik verklaren, dat de diaconie van Aalburg altijd flink bij gestaan heeft. Wat nu echter dit adres betreft, zou ik ook eerst meer willen weten en uit de stukken en rekeningen willen zien hoeveel te kort er is en hoeveel personen be deeld worden. Ik acht het 't beste als het in handen bleef van het B. A., dil zou dan een afzonderlijke admi- stratie daarvan moeten houden. Voorzitter. Een subsidie zou al leen toelaatbaar zijn bij noodtoe stand ,en die bestaat nog niet, al leen dan zou een subsidie en dan nog aan het B. A. toelaatbaar zijn. Het is zeer vérstrekkend, er wordt gevraagd om een jaarlijksche subsi die van 500 gulden. De heer Boza meent dat er niet veel over te zeggen is, naar zijne meening kan onmogelijk aan het adres worden voldaan. Moet er sub sidie verleend worden dan kan dit alleen aan het B. A. gebeuren. De heer G. v. d. Pol blijft er bij, dat hij zijn stem aan het adres wel kan geven, omdat reeds zooveel met de gelden van de Ebbe is gedaan. (Slot in 't volgend nummer.) DROGISTERIJ Hoek-Wittebroodstraat, HEUSDEN. D. D. D. Sloans's Limiment Levertraan Dr. Lamers en Dr. Indemans Ingenverf Foster's Maagpillen Laxeer pillen Apoth, Boom. NIEUWSBLAD voir 1st Laid m Hsuslei ea JUttiUiLmstrnt n U BomieierwaariS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1