Derde Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. 4581 Vriidag 26 Februari Hoest Uw kind? DAM RUBRIEK. Parlementair Overzicht Itinneiilaiid. Vragen op rechtsknndig gebied BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER Bakelbosch 2b CULEMBORG. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Oplossing van 12 Febr. Auteur E. J. B. van Vught. De stand was Zwart(2 sch. en 1 dam) op 5, 16 en dam op 37. Wit: (5 sch.) op 9, 19, 20, 27, 29. De oplossing is 1914 9-4 29—24 4-9 37X10 10—15(gedw.) 5—1010—14a 93 3—26 26X8 1 14X25 15X21" 27X16 9—36 36—47 a 16—21 10—14 14X25 Een mooi probleem I Goede oplossingen ontvangen van de heeren G. de Joode Gz. te Woudrichem A. de Graag te Heusden van 't eindspel der vorige week kwam nog de goede oplossing binnen van dhr. C. A. J. van Herpt te Herpt. En thans zullen we aanvangen met den nieuwen oplossingswedstrijd, die wederom uit tien problemen bestaat. Als prys zullen we een mooi leesboek beschik baar stellen. Allen dus weer uw best gedaan, want we zullen ditmaal enkele moeilijke problemen er bij geven. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 1. Stand in cijfers Zwart (5 sch. en 1 dam) op 1, 3, 9, 34, 39 en dam op 24. Wit (8 sch. en 1 dam) op 12, 14, 15, 27, 32, 37, 49, 50 en dam op 36. Oplossingen worden ingewacht tot uiterlijk 10 Maart a.s. Men lette bij het inzenden op de adresverandering der Redactie. Na 1 Maart den volledige uitslag van den vorigen wedstrijd. Wanneer een Autobusondernemer voor »Bagage« eene betaling heftMoet nu zoo'n Ondernemer voor zulke »Bagage« instaan, wanneer die stuk gereden, of ver loren wordt N. N. De ondernemer moet instaan voor verlies en voor alle schaden aan de ter vervoering overgenomen goederen overkomen, uitge zonderd dezulke, die uit een gebrek van het goed zelf, door overmacht of door schuld of nalatigheid van den afzender ver oorzaakt zjjn. Echter kan vooraf overeen gekomen worden dat de vervoerder in geen geval voor. verlies of schade aansprakelijk kan worden gesteld, maar zulks moet uitdrukkelijk vooraf bepaald zijn. Na hoeveel dagen komt een persoon (werkzaam zijnde in een andere Gemeente) in aanmerking, voor Rijks- of Gem.-Belasting aldaar. D. V. De aanslag in de ryksinkomstenbelasting moet geschieden in de gemeente waar de belastingplichtige op 1 Mei woont en in dezen aanslag kan geen wijziging worden gebracht al verhuist men in het belasting jaar ook tien keer. De aanslag in de gemeentelijke inkomsten belastingen geschiedt eveneens in de ge meente waar de belastingplichtige op 1 Mei woont en ook in dezen aanslag kan geen wyziging gebracht worden al verhuist men nog zoo vaak in het belastingjaar. Een ander geval, wat de gemeentelijke inkomstenbelasting betreft, is, dat men in eene andere gemeente soms als bedrijfs- forens (wat U waarschijnlijk is) kan worden aangeslagen en in dat geval betaalt U in de gemeente, waar U woont, van den aanslag en in de gemeente, waar U werkt eveneens 3 van den aanslag. Bedrijfsforensen zijn zy, die in eene andere dan de gemeente, waar zij wonen, op meer dan 90 dagen van het belastingjaar over eene vaste in richting zooals een kantoor, winkel, of werkplaats tot persoonlijke uitoefening van eene betrekking, beroep of bedrijf de be schikking hebben of er op meer dan 90 dagen van het jaar aanwezig zijn, hetzij tot uitoefening van een beroep of bedrijf in zoodanige inrichting, hetzy tot vervulling van eene betrekking. Reeds van voor de Mobilisatie is een console voor een kleine reparatie by mij gehaald door J. Wdie my toen prijs opgaf van deze reparatie. Reeds menigmaal heb ik gevraagd of hij nog niet klaar was, waarop ik telkens een ontkennend antwoord ontving en steeds met een uitvlucht werd weggezonden. Nu blykt dat de spiegel gebroken is. Wat moet ik doen om royn eigendom terug te krygen en zijn voor ray daaraan kosten verbonden H. J. B. Wacht dan niet tot het pijn in de keel en op de horst krijgt. Bescherm de teere Ion- gen door het onmiddellijk Abdijsiroop in te geven, die een zware verkoudheid of erger bijtijds voorkomen kan. Akker's Abdijsi roop is een onschadelijk en toch krach tig werkend kruidenmiddel dat U gerust moogt geven. Het helpt prachtig bij bron chitis, influenza, kinkhoest of verkoudheid In flacons vanaf 230 gr. d f 1.50 Als de Ktuner weer bijeen komt. De vergadering van 2 Maart. Weinig kans op succes voor de S.D.A.P. Belangrijke plannen. 'sGravenhage 25 Febr. '25. Dinsdag 2 Mrt. a.s. zal de Tweede Kamer voor het eerst sedert onge veer drie maanden weer bijeen ko men, naar aanleiding, in de eerste plaats van het bekende voorstel der S.D.A.P. om II. M. de Koningin te verzoeken ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-gcneraal te willen overwegen. Of deze vergadering van de Tweede Kamer het door de S.D.A.P. beoogde resultaat zal heb ben, wordt algemeen betwijfeld. De S.D.A.P. grondt haar voorstel op de overweging, dat uit deze Kamer geen regeering voortkomen kan, omdat zij daartoe onmachtig is. En als voor naamste doel wordt gesteld: den te rugkeer van het Kabinet-Colijn te voorkomen. Voorloopig hebben alleen de com munisten hun bijval betuigd. Rechtsche partijen zijn, zooals licht te begrijpen valt, niet te spre ken over dit plan. Omdat men daar natuurlijk inziet, dat een belangrijk contingent van de kiezers van ver leden jaar, in verband met de ge beurtenissen der laatste maanden, thans wel eens hun stem aan eed andere partij, ds. Lingbeek bv., zou kunnen geven. Ook zou een verdere verschuiving naar links niet geheel uitgesloten zijn, Rechts heeft er dus alle belang bij, het S.D.A.P.-voor stel te doen stranden. Het eenige goe de dat men dan ook van dit voorstel verwacht ,is dat het Nederlandsche volk er door wakker zal worden ge schud en zal ontwaken uit zijn poli tieke onverschilligheid. En verder hoopt men dat nu eens een heldere en duidelijke uiteenzetting zal wor den gegeven van al hetgeen tot nog toe werd gedaan om tot een oplos sing van de crisis te komen. Zeer opmerkelijk is een uitlating van li berale zijde, waarin werd betoogd, dat een besluit tot Kamerontbinding de ministeriëele goedkeuring noodig heeft en dat, hoewel de Kamer na tuurlijk 11. M. kan verzoeken van haar constitutioneel recht Lot onL- binding gebruik te willen maken, hei ontbinüingsreclit niet lot uitvoering zal kunnen komen, zoo niet de mi nister door inedeonderteekening zich ervoor verantwoordelijk stelt. Hiermede wordt dus gezegd, dat, al zou li. M. op grond van een meer derheidsuitspraak in de Tweede Ka mer ,dit college ontbinden, de mi nister liet recht zou hebben ontbin ding te weigeren. Het wil ons toch voorkomen dat een dergelijke hou ding, en dan nog van een demissio nair minister, ondenkbaar is. Van de bovengenoemde vergade ring van de Kamer wordt meteen ge bruik gemaakt, om tot het trekken der afdeelingen over te gaan. Ook wordt dadelijk na het trekken der afdeelingen door den voorzitter der Tweede Kamer voorgesteld, voor zitters en tweede voorzitters der af deelingen te benoemen. Voorts zal na de vergadering o.a. een wetsontwerp tot wijziging van de Wet van 5 Oct. 1841, instructie van Algem. Rekenkamer betreffende voorzieningen in zake het hokken van den bcgrootingsarbeid, in de af deelingen worden onderzocht. Dit ontwerp houdt verband met de ver schillende bezwaren welke zich voor doen bij den staatsdienst, nu de be grooting nog niet is aangenomen. Ten aanzien van de begrooling van Ned. Indie is voor soortgelijke moei lijkheden een oplossing gevonden door te bepalen, dat, wanneer een begroeting niet tijdig wordt vastge steld, de begrooting van liet aan het betrokken dienstjaar voorafgaande jaar lot grondslag van hel beheer strekt. Een dergelijke bepaling wordt bij de onderhavige wetswijziging, voor de Nederlandsche Staatsbegr. voorgesteld. Ten slotte is bij de Ka mer nog een wetsontwerp ingediend strekkende tot verhooging van de be grooling der Artillerie inrichtingen met een en een vierde millioen. Van meer dan gewoon belang zijn de plannen die op het departement van Oorlog bestaan am wijziging te brengen in de loting voor den dienst plicht. De plannen moeten nog door den minister nader worden uitge werkt, en zoolang het ministerie üe- missionnair is, kan aan de uitvoe ring der plannen nog niet worden gedacht. Maar dat neemt niet weg, dal deze toch van veel belang zijn. Men overweegt n.l. de mogelijkheid de loling te centraliseeren, bijv. in Den Haag en deze bovendien een paar jaar te vervroegen. Dit heeft liet groote voordeel, dat niet alle voor den dienstplicht ingeschrevene geneeskundig behoeven te worden onderzocht en voorts, en dit is wel liet voornaamste voordeel, dat de aanstaande dienstplichtigen enkele jaren voor hun inlijving reeds weten, waar zij zich aan te houden hebben en daarnaar dus hun plannen inzake studie, zaken, enz. kunnen inrichten. Van groote beteekenis kan ook zijn, het feit, dal de onderhandelin gen met België in zake het bekende verdrag, door middel van eenige hoofdambtenaren werden voortgezet en dat, naar in parlementaire krin gen verluidt, een gunstige wending is ingetreden, ten gevolge waarvan eenige aanvullende artikelen in liet verdrag zullen worden opgenomen. Wellicht zal liet thans mogelijk blij ken, de verschillende bezwaren te overbruggen. De minister heeft nu geantwoord op de vragen van het Kamerlid Boon inzake het verlof van den directeur generaal van P. T. T. Veel nieuws kregen we niet te hooren. De kwestie kwam hierop neer, dat de dir.-generaal het zijn plicht achtte de bestaande organisaties en daarin tliuisbehoorende verhoudin gen te bestendigen, zoolang de regee- ringsvoornemens tot wijziging van den bedrijfsvorm, directorium van drie, nog niet de sanctie hadden, die zij behoeven. Dit gaf aanleiding tot wrijving, Maar heel duidelijk was de verklaring van den minister niet. Misschien hooren we binnenkort wel wat meer. POLITICUS. Bedrijfsresultaten in Noordbraliant. De heer F. Keuchenius, admini strateur van de vereeniging voor landbouwboekhouding vanwege de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw, publiceert de gemiddelde uitkomsten over liet boekjaar 1 Mei- 1924t Mei 1925 van de bij die ver eeniging aangesloten bedrijven. In totaal zijn aangesloten 68 be drijven en wel in de Noord-Westelij ke zeekleigronden 59, in liet Land van Heusden en Allena 5 en in de Zuidelijke en Oostelijke zandgron den 4. Deze bedrijven beslaan geza- melijk een oppervlakte van 3059.2 H.A. De netto winst bedraagt in to taal f 309.513, de bruto winst f 627.943 of per H.A. resp. f 101.10 en f204.50. Bij het bepalen van de nettowinst is niet gerekend op liet genot van vrije woning. De bruto winst geeft aan de netto winst, die zou zijn ge maakt, wanneer alle betrokken boe ren met eigen kapitaal hadden ge werkt en dezen geen rente hadden betaald. Bovendien wordt, gerekend, dat geen pacht, weggeld, grondbe lasting en waterschapslasten wor den betaald. Dit maakt vergelijking' van de verschillende cijfers moge lijk. Het bedrag van liet overschot voor den landbouwer is verkregen door van de brutowinst af te trek ken de rente van het bedrijfskapitaal en de pacht.. Dit is dus de winst van den landbouwer, die geen grondbe lasting, waterschapslasten en weg geld betaalt. Gemiddeld is dit bedrag 1'70.50 per H.A.; liet varieert tus- schen 40 cent en f 197.20 voor de verschillende groepen, waarin de be drijven zijn ingedeeld. De heer Keuchenius wijst er na drukkelijk op, dat in de verschil lende groepen vaak te weinig be drijven zijn, dan dat men de gege ven cijfers als norm kan nemen. Zoo geeft de groep Willemstad waartoe twee bedrijven uit Willem stad, 3 uit Klundert en 1 uit Moer dijk behooren f 10.18 als overschot voor den landbouwer per H.A. Drie bedrijven geven echter een negatief resultaat, waardoor hét gemiddelde sterk wordt gedrukt. In de groep Almkerk welke 40 cent als gemid delde per H.A. geeft, werkten 3 van 5 bedrijven met verlies. De groep Zevenbergen met 4 bedrijven geeft als gemiddelde f 162.13; de uitersten in die groep geven f 56 en f 286 per H.A. als overschot voor den land bouwer aan. In de groep Steenbergen, 11 be drijven met een totale grootte van 600.30 H.A., waar de verhouding lus- schen bouw- en grasland is als 5:1, bedragen de bruto inkomsten f 615.70, waarvan f518.90 op bouwproducten en 73.3 op melk, eieren, enz. en vee stapel komen. o— Het rijwielgebruik in Nederland. Uit de opbrengst der rijwielbelas ting, die l Aug. 1924 in werking trad, kan globaal het aantal rijwie len worden berekend, waarvan op den openbaren weg wordt gebruik gemaakt. De opbrengst bedroeg over 1924 f 5,300,031. De opbrengst bedroeg over 1925 f6,486,195. Uit deze cijfers blijkt dat over 1924 en '25 resp. 1,766,677 en 2,162,065 belastingplaatjes ad f3 per stuk zijn verstrekt. Kostelooze uitreiking van plaatjes voor rijwielen geschiedde in 1924 en 1925 resp. 53,759 en 61,949 maal! In totaal werden uitgereikt in 1924 I,820,436 en in 1925 2,224,014 plaatjes. Men bedenke voorts dat geen bc- lastingmcrk vereischt wordt voor kinderrijwielen, driewieligc rijwie len bestemd voor gebrekkige perso nen, dienstrijwielen der Land- en Zeemacht, van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, rijwielen bereden door ambtenaren der rijks- of gemeentepolitie in uni form etc. Tezamen genomen kan men dus aannemen, dat in ons land voor ié dere drie inwoners één fiets aanwe zig is. o— BEDE OM HULP Landgenooten In duizenden gezinnen in de veen- streken heerscht gebrek. De veenbe- volking hongert, lijdt koude. Er is gebrek aan kleeding en dekking, zelfs aan de meest primitieve. Van ver schooning is geen sprake. Babyklee- ding is er niet meer. Vele groote ge zinnen moeten leven van slechts f5 tot f 13 per week. Alleen reeds inde gemeente Emmen met haar 31000 in woners zijn er duizenden, die niet voldoende te eten en te kleeden heb ben. De nood, welke jaren lang sinds bet einde van den oorlog, alhier ge- heerscht heeft, is dit jaar hoogen dan ooit te voren. De gemeente kan niet helpen. De ingezetenen zelf zijn op verre na niet bij machte vol doende in dien steeds stijgenden nood te voorzien. De belastingen zijn in verhouding tot de draagkracht dei- bevolking reeds te hoog opgevoerd. De kleine middenstand gaat even eens ten onder tengevolge van tie! verarming der veenbevolking. Landgenooten, Uw hulp is noodig. Gij; die zoo mild geeft voor dié "Borculoramp en den Watersnood, hebt ook weer wat over voor Uw arme londgenooten in liet Zuid-Oos ten van Drenthe, waar honderden zelfs nog wonen in plaggehutten, in keeten van planken en bordpapier, gezet o]) het natte koude veen. De noodtoestand, welke in dit ge- wesl heerscht, is erger dan die, ver oorzaakt door wervelwind en water, omdat hij blijvend is en steeds erger wordt. Waar watersnood en wervel wind plotseling kwamen en gingen spraken zij natuurlijk dieper tot hel daarvoor zoo gevoelige Ilollandsche menschenhart. Maar hier werkt een doorvretende kwaal, die gelijk de tering haar slachtoffer, het volksge luk en de volkswelvaart, langzaam ondermijnt. Landgenooten, gij die zoo liefdadig en milddadig toonde jegens de Bel gische, Oostenrijksche, Hongaarsche en Duitsche kinderen, gij zult toch Uw eigen misdeelde jonge landge- iiootjcs niet vergeten. Helpt daarom. Laat deze bede om hulp niet voor niets zijn. Zendt Uwe gelden aan het Nationaal Persinstituut, Carolina van Nassaustraat 18's Gravenhage, post giro 120647met vermelding van den naam van dit blad, waarin de ver antwoording van ingekomen bijdra gen zal plaats vinden. Namens het Centraal Steuncomité, G. KOOTSTRA, Burgemeester van Eiumen. H. A. v. RIEL-SMEENGE, Ned. Vereen, van Huisvrouwen. J. RE1JNTJES, Nederl. Roode Kruis. J. IIADDERS Rzn., Ver. voor Vreemde], verkeer. Dr. A. ROODVOETS, Het Groene Kruis. S. POSTMA, Handclsvereen. te Emmen. Vergadering van den raad der ge meente HEDIKHUIJZEN op 23 Febr. n.m. 5 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Van Bokhoven. Secretaris; WelEd. Heer Couwen- berg. Aanwezig alle leden met uitzon dering van den heer v. d. Heijden. Nadat de Voorz. de vergadering heeft geopend, leest de Secretaris de notulen cler vorige vergadering, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Nota van aanmerkingen van Ged. St. op de genieeiilerekeniiig 24. Deze aanmerkingen zijn allen van administratieven aard, de raad mach tigt B. en W. de verlangde wijzigin gen aan te brengen. b. Bericht van Ged. St. dat zij hun ne beslissing inzake de begrooting 1926 verdagen. Het gemeentebestuur wordt gemachtigd uitgaven te doen, tot op de helft der geraamde bedra gen, waartegen geen bedenkingen zijn gerezen. c. Schrijven van Ged. St. inzake begrootingen (in zijn geheel opge nomen in ons nummer van 19 Febr. onder de agenda van deze raadsver gadering.) De Voorzitter zegt ,dat ieder een afschrift heeft thuis gehad en ver nam thans gaarne de meening dol leden. Dobbelsteen. Kijk eens, mijnheer de Voorzitter, onze meening over deze kwestie is voldoende bekend, wij kunnen ons bij het besluit van Ged. Staten niet neerleggen en heb ben dan ook gemeend het volgende ontwerp-adres aan de Kroon te moe ten opmaken. Aan Hare Majesteit De Koningin der Nederlanden, Geeft eerbiedig te kennen, de Raad der gemeente Hedikhuizen; dat hij in beroep wenscht te ko men tegen liet besluit van Ged. Sta ten van Noord-Brabant d.d. 3 Febr. j.l., waarbij de begrooting voor het dienstjaar 1926 niet werd goedge keurd, omdat onze Raad weigerde daarop te brengen: 1e. Jaarwedde ambtenaar ter sec retarie ad f 500. 2e. Jaarwedde gemeentebode ad f 650.benevens f 40.toelage voor gebruik rijwiel. dat weliswaar, bij Koninklijk Be sluit van 1 Sept. i925 no. 24, een beroep van onzen Raad, waarin bo venstaande punten ook aan de orde waren, ongegrond is verklaard, doch dat de motieven dezer beslissing niet alle steekhoudend waren, dat b.v. daarin wordt aangevoerd dat in liet ambt van gemeentebode blijvend moet worden voorzien,daar de gemeenteveldwachter geen "dien sten als bode m a g verrichten en dus bereids wordt toegegeven, dat dit in andere plaatsen wel mogelijk is, dat hij even wenscht aan te stip pen, dat toen in den loop vaJn het Jlienw^btad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9