Eerste Blad Bij Ruwe SchraieHuid PUROL Uitgave: Firma LJ. VEERMAN, Heusden. No. 4584 Woensdag 10 Maart 1926, ütuiteiilaiidsch Overzicht FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Itiimeiilaiid. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no 61525. *-AND VAN ALTEHA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zoolang het ministerie-Briand aan het bewind is geweest, dat is van 28 Nov. af, heeft het voortdurend te worstelen gehad met het delicate vraagstuk der Fransche geldmidde len, een probleem dat de laatste ja ren verscheidene ministeries om hals heeft gebracht. Tijdens Briand's be wind heeft deze o.a., het was midden Dec., Loucheur als minister van fi nanciën moeten laten schieten, die werd vervangen door den senator Dourner. Ook de*weg van deze laat ste is tot dusver geenszins steeds op rozen gegaan: integendeel: toen het jaar 1925 bijna teneinde neigde, rees er zelfs in den boezem van het ka binet een krachtig verzet tegen Dou- mer's voorstellen, doch een crisis kon nog op 't laatste nippertje wor den voorkomen. Na dien zijn weer een paar maanden verloopen, gedu rende welke Dourner en Briand, met hun collega's zich konden handha ven, maar deze periode heeft een voortdurende worsteling te aanschou wen gegeven eenerzijds tusschende regeering, anderzijds de Kamer. Na breedvoerige discussies en da genlang geharrewar in de Fransche Kamer kwam het eindelijk zoover, dat dit parlement de regeeringsvoor- stellen nopens de nieuwe middelen aannam. Dit geschiedde 16 Febr..j.l. Men herinnert zich echter, dat de Kamer, nadat de regeering de kwes tie van vertrouwen had gesteld, maar 1600 millioen francs voteerde, terwijl het begrootings deficit niet minder dan 4000 millioen bedroeg. Hieruit blijkt, dat de Kamer de ontwerpen van Dourner deerlijk had gehavend. De senaat betoonde zich echter aanmerkelijk meegaander. De financieel© commissie van den senaat toch aanvaardde veel van wat de Kamer had verworpen, zoodat Bri and en Doumer tevreden konden zijn. Doch hiermee was men nog niet aan het eind van den weg; de door den senaat aanvaardde ontwer pen toch moesten naar de Kamer te rug en uit de berichten, die wij den laatsten tijd over de discussies inde Kamer hebben opgenomen, bleek duidelijk, dat deze maar niet voet stoots wilde aanvaarden, wat de Se naat had goedgekeurd. Meer dan 208 Ja wel, laten we maar gauw gaan. En terwijl hij zich krampachtig aan de leuning vasthield, die naast de trap liep, daalde de Kerlor naar beneden, gevolgd door Fanfan. Nu rechts, zeide hij, vlak langs den muur, dan kunnen ze ons onmo gelijk zien. Zij kwamen na eenige minuten aan een vierkant gebouwtje, waarop een vlag stond, die door wind en regenvlagen aan flarden gescheurd I was, zoodat men er ternauwernood nog de woorden op ontcijferen kon: „Stad Parijs". „Hulp aan drenke lingen" Aan hun linkerhand lag de sluis, die nu natuurlijk gesloten was, daar de vaart met den nacht gestremd was. Achter de hooge eikenhouten, met ijzer beslagen deuren, liep, op eenige meters boven het water, een smalle plank, waarover de sluiswachters van den eenen naar den anderen kant kwamen. Dezen gevaarlijken weg moesten de vluchtelingen nemen, om aan den overkant te komen. Daar stond het kleine gebouwtje, waarin overdag de sluiswachters ver blijf hielden, maar dat nu gestoten eens leed de regeering dan ook een échec op verschillende onderdeelen, doch deze nederlaagjes waren voor haar nog geen aanleiding om met heengaan te dreigen. Doch toen bij het artikel betreffende de betalings belasting de onafhankelijke commu nist Lafonl voorstelde de behande ling hiervan uit te stellen en Briand zich hier niet alleen tegen verzette, doch levens de kwestie van vertrou wen stelde, was het met het politie ke bestaan van Briand en de zij nen gedaan: de Kamer toch sprak zich met een meerderheid van 53 stemmen, 274—221, tegen de re geering uit. Deze uitslag was voor Briand aanleiding om den president der republiek zijn ontslag in te die nen. De vraag is thans wie zal de lei der worden van het nieuwe kabinet. Deze vraag wordt allerwege, zoo als te begrijpen valt, gesteld, doch het is natuurlijk ondoenlijk hier op een positief antwoord te geven. Wel kan worden gezegd dat de naam van Herriot als premier op veler lippen is en in beginsel is het dan ook niet onmogelijk dat Doumergue de president der republiek, zich tot den voorzitter der Kamer wendt met het verzoek om te trachten een nieuw ministerie samen te stellen. Maar de eensgezindheid in het kar tel is den laatsten tijd verre te zoe ken en de eventueele pogingen van Herriot zouden dan ook alleen kans van slagen hebben wanneer dit kar tel weer werd hersteld. Misschien zal men dez, thans ontbrekende,en tente nu trachten te herstellen. Wie echter ook premier moge worden, Briand zelf schijnt er niet voor te voelen opnieuw aan het hoofd van een kabinet te staan, al gemeen wordt er echter voor ge pleit, dat Briand in een nieuw mini sterie opnieuw zal worden belast met buitenlandsche zaken. Want als zoodanig heeft hij buitengewoon goed voldaan en het zou voor den gang van zaken in Europa stellig niet slecht zijn, wanneer Briand in het te vormen ministerie opnieuw de portefeuille van buitenlandsche za ken kreeg, immers in, dat geval zou er|de waarborg zijn, dat de Fransche buitenlandsche politiek, die duidelij- kerwijze op verzoening aanstuurt, wordt voortgezet. Naar het schijnt, is de kans groot, dat Briand inder daad in een nieuw kabinet zal terug keeren, Gelijk het Berliner Tageblalt zeer juist heeft opgemerkt, heeft de was. Een hellende weg voerde van daar naar de straat, aan welks begin het huis van den hoofdopzichter der sluiswerken stond. Maar van bene den af was dit niet te zien en nog minder van den overkant, waar va der en zoon zicli bevonden. Daar moeten we langs, zeide Fan- fan op de sluis wijzende. Maar eerst moeten we hier bene den langs de kade nog een eind loo- pen, dat door die twee lantaarns helder verlicht is. En als de schur ken in de buurt zijn, zullen ze ons onvermijdelijk zien. Het is toch onze eenige uitweg. De Kerlor had gelijk, het gedeelte van de kade ,dat zij nog af te leggen hadden, was volkomen verlicht, en de hooge muur aan den overkant spreidde een breede schaduw over den geheelen omtrek, zoodat de sluis zelf volkomen in het donker lag. Deze omstandigheid was een aan moediging voor de vluchtelingen. Hun hoop was echter van korten duur. Zij hadden nog geen tien pas sen afgelegd of een schorre stem bo ven hun hoofd verbrak de nachtelij ke stilte. Bij het eerste woord herkenden zij de stem van de Slak. Hola, graaf, riep de ellendeling, haast je zoo niet, we kunhen je bij na niet volgen en het gesprek, dat we thuis begonnen waren, was zoo interresant, dat we het graag zouden voortzetten. 1 Wil u niet even op ons wachten, Fransche Kamer Zaterdag niet den minister van buitenlandsche zaken ten val willen brengen, maar wel den minister-president, die zich so lidair had verklaard met den minis ter van financiën Doumer, welke laatste volgens sommige berichten misschien zal worden vervangen door Caillaux. Voldoening schenkt het in elk ge val, dat Briand van zijn aanvanke lijke voornemen, om niet naar Ge- néve te gaan heeft afgezien. Wel verschijnt Briand te Géneve thans als leider van een demissio nair kabinet, hetgeen zijn gezag na tuurlijk aanmerkelijk vermindert, maar toch kan zijn invloed de paar dagen, dat hij officieus te Geneve vertaeft, van belang zijn. Ook is het mogelijk, dat de kabinetscrisis in Frankrijk spoedig haar beslag krijgt en binnen enkele dagen een nieuw ministerie tiot stand is gebracht, waar door Briand's prestige, veronder steld, dat hij deel gaat uitmaken van een nieuwe regeering, opnieuw zou zijn versterkt. van Handen en Gelaat Doos 30-60-90cl Verdronken. Donderdag is het driejarig doch tertje van G. Keulen te Bakhuizen in 'den regen waterbak geraakt en ver dronken. Zondagmorgen werd door de Til- burgsche politie uit het Wilhelmina- kanaal aan den Hoevenscheweg te Tilburg het lijk opgehaald van de 27-jarige mej. Téürlings uit de Veld- hovenstraat te Tilburg. voegde Mulot er bij, die nu naast zijn kameraad op den rand van de kade verscheen en uitkeek, waar de trap, die naar beneden voerde, zich be vond. Vader en zoon verdubbelden nun schreden. Zij hoorden de stappen van hun vervolgers al op de groote keien, waarmede de helling geplaveid was. We moeten oversteken, terwijl zij naar benenden komen, fluisterde dè Kerlor. Dan loopen ze een oogen- blik met den rug naar ons toe en zullen zij er niet aan denken, dat wij over de sluis gaan en ons bene den langs bet kanaal verder zoeken. Weldra stonden zij voor de sluis. Hou je goed vast aan de leuning, zeide de Kerlor weer op fluisteren den toon. Een miststap en we liggen in het water.. Het is zoo donker, dat ik geen hand voor mijn oogen kan zien. Zij kwamen echter zonder onge lukken aan den overkant. De maan drong nu juist door de wolkenmassa, die boven de stad hing, de regen had opgehouden. Laten we links afslaan, zeide Fan- fan. Goddank dat deze kant in de schaduw ligt. Gauw, gauw... Maar wat is er vader, kan u niet meer? De Kerlor was stil blijven staan. Met zijn linkerhand omklemde hij den schouder van zijn kind, met de rechter steunde hij op een kaapstan der naast het nu leege huisje van den sluiswachter. Hij wankelde, het was Vrouwelijke avonturiers. De politie te Goirle heeft Zater dag aangehouden twee minderjarige meisjes, genaamd PI. G. en G. li., die aldaar in een woonwagen verblijf hielden en wier opsporing was ver zocht door den vader te Kaatsheuvel. De meisjes werden aan de ouders te Kaatsheuvel teruggegeven. o— Menschengeraamten gevonden. Bij het begraven van een koe, in den tuin van den heer J. Lugtenburg te Zuidland werden twee menschen- raamten, geheel gaaf, gevonden. Men vermoedt dat dit overblijfselen zijn van vroeger terechtgestelden. o— De gevaarlijke draad. Vermoedelijk door den storm is Vrijdagnacht aan den Dwarsdijk te IJselmonde een hoogspanningsdraad gebroken van het electrisch net en op den rijweg gevallen. Omstreeks half vijf waren cle tuinders A. en D. de K. van Bidderkerk op weg naar markt te Rotterdam. Het paard van hun wagen kwam in aanraking met den draad en was terstond dood. De tuinders bekwamen geen let sel. o— Tachtigjarige overreden. Zaterdagmiddag omstreeks half 3 reed te Amsterdam een motorwagen in de Klinkerstraat in de richting J. P. Heyestraat. Bij de Ten Katestr. stak plotseling een oude man derails over. Hij werd door den motorwa gen gegrepen. Hoewel de bestuurder uit alle macht remde, was niet te voorkomen, dat liet slachtoffer nog een eind werd meegesleurd. Ernstig gewond is de man door den Genees kundigen Dienst naar het Wilhelmi- nagasthuis gebracht. In den namid dag overleed hij aan de bekomen verwondingen. De verongelukte de 80-jarige D. Bleijenburg was doof, zoodat veron dersteld wordt dat hij de tram niet heeft hooren aankomen. De wagenbestuurder was door het gebeurde zoo van streek, dat hij moest worden afgelost. Griep-cpidemie. In de mijnstreek heersclit een griepepidemie. Op sommige mijnen is 8 pCt. der arbeiders aangetast. De ziekte is niet kwaadaardig. o— Oude vondst. Te N.-Weerdinge is verleden week op een diepte van slechts 17 cM. een hem alsof er een nevel voor zijn oogen kwam, en plotseling viel hij neer. Fanfan uitte een kreet en viel naast hem. Toen klonk er van de overzijde een luid hoera. Daar zijn ze, daar vlak voor ons. We hebben ze. Nu zullen ze er voor Toeten. Fanfan hief wanhopig het hoofd op. Hij was opgesprongen en zocht in zijn zak, haalde liet mes te voor schijn, opende het, omklemde het stevig, nadat hij zijn hand met zijn zakdoek had omwonden. Zoo stond hij voor het onbeweeg lijk neerliggend lichaam van de Ker lor, gereed om hem te verdedigen en om ook zijn eigen leven zoo djuur mogelijk te verkoopen. Mulot en de Slak waren nog maar een paar meters van de sluis af. De reus liep voorop, hij struikel de over een rol touw, die de sluis wachter had laten liggen. Dat die vervloekte maan nu juist weer wegschuilt, mompelde hij. Hij zag op 'toogenblik niets meer dan op een meter afstands een zwar te verwarde massa. Alleen het ge klots van het water tegen de eiken deuren verried, dat daar een stroom liep en een afgrond gaapte. We kunnen niet anders doen, dan die smalle plank nemen, die waar achtig geen voet breed is, zeide de Slak. Jawel, antwoordde Mulot, als je ongeschonden steenen beitel, bijzon der glad, opgedolven. De heitel zal aan het Drentsch museum worden afgestaan. o— Aangehouden. Te Utrecht is aangehouden de 21- jarige J. v. d. N. uit den Haag, die in dienst zijnde bij de firma B. en v. d. A. te den Haag, Dinsdagavond uit een kluis van die firma een geld kistje, waarin zich f 1600 bevond, had weggenomen. Het jongmensch moet nogal op grooten voet geleefd hebben en geen uitweg meer ziende had hij dezen diefstal gepleegd. Op hem werd nog ongeveer f 1000 gevonden. o— Doodelijk ongeluk. Zaterdagmorgen is op het Bezui- denhout te Den Haag Meien e'rnstig ongeluk gebeurd, dat aan den 56- jarigen heer H. de R., wonende in de Gerard Reynstraat, archivaris bij het Octrooi aan den Nieuwen Uit leg, het leven heeft gekost. De heer de R., die zich naar zijn bureau wil de begeven, wandelde door het plant soen langs de hertenkamp in de rich ting van de Heerengracht. Daar het regende had hij een parapluie op gestoken. Blijkbaar in gedachten ver zonken liep hij door. Zonder zich eerst te overtuigen, of de weg veilig was, stak hij de trambaan van de N.Z.H.T.M. over. Op dit oogenblik naderde een tram in de richting Scheveningen. De bestuurder van de tram, die in de meening verkeerde, dat de heer de R. de tram had zien aankomen, reed, nadat hij signalen had gege ven, zachtjes door. Een der passa giers, die den jhjeer de R. persoon lijk kende, begreep dat er een onge luk gebeurd moest zijn. Hij schreeuwde den bestuurder toe te stoppen. Deze voldeed hieraan on middellijk. Spoedig bleek, dat de heer de R. onder den wagen lag. De dood moet onmiddellijk zijn in getreden. Het lijk was vreeselijk ver minkt. Men heeft een imr noodig gehad om de tram op te vijzelen en het slachtoffer onder den wagen uit te halen. o Branden. Te Venrav is de bliksem ingesla gen in de schuur van de boerderij van de wed. J. W. Voordat de brand weer aanwezig was, stond de geheele boerderij in vlammen. Nagenoeg niets kon gered wor- even misstapt ben je er geweest. Jij bent veel le bang voor je hach je, zeide de Slak met een vloek. Die heeft een heele drukte, maar als het er op aan komt, is hij een hangbroek mompelde hij, en hard op voegde hij er bijLaat mij dan maar voor, als jij te bang bent. Gedurende deze samenspraak, die Fanfan door t gedruisch van het wa ter en van den wind, die opstak, niet hooren kon, stond hij nog al tijd zijn vijanden af te wachten. De duisternis had hem moed gegeven. Hij hoopte, dat hij, klein als hij was, achter den kaapstander verscholen, den eerst aangekomene zou kunnen treffen en onschadelijk maken. Maar de tweede zou hem zien en dan was liet met hem en zijn vader gedaan. Bii deze gedachte liep er een ril ling door zijn leden, hij dacht aan zijn moeder, die hij nog nauwelijks had teruggevonden, aan zijn vriendje, Claudinet, dien hij nooit meer terug zou zien.. Maar eensklaps uitte hij een kreet van vreugde. Als een blik semstraal was liet denkbeeld door zijn hersens gegaan, dat die sluis opengedraaid kon worden. Gedurende de tochten met den ker miswagen hadden zij dikwijls ge kampeerd jjan den oever van een rivier, waarin dergelijke sluizen wa ren aangebracht en Fanfan had er herhaaldelijk bij gestaan als de sluis wachters bezig waren de schepen'te schutten. (Wordt vervplgd.) NIEUWSBLAD oor ligt Lanö van Heusileg en AltenajeLanostraat es oinmelerwaarEi —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1