Ingezonden. Plaatselijk Nieuws den. Eenige varkens en verder klein vee kwamen in de vlammen om. Ver zekering dekt de schade. Te Oudkarspel is tot den grond afgebrand het pakhuis van den han delaar Spanjaard. Een belangrijke hoeveelheid groenten, fruit en zuid vruchten, alsmede verschillende ge reedschappen werden een prooi der vlammen. Te Schoonoord is de woning, be woond door den heer J. Waring, ge heel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag is door onbeken de oorzaak bij den landbouwer G. Meijerink in de buurtschap Enge land te Beekbergen een brand ont staan, dien de Beekberger Brand weer niet kon meester worden,. De vlammen, aangewakkerd door den wind tastten ook de boerderij van iW. A. Sonius aan, op ongeveer 50 M. afstand van het huis van M. gelegen. Beide boerderijen zijn tot den grond afgebrand. Te Heerlen is Zaterdag een gedeel te van het kantoor en het expeditie lokaal van het warenhuis afgebrand. o Onder hooi gestikt. De negentienjarige dochter van de Wed. Veltman te Rheeze geraakte bij het hooihalen onder het hooi en is gestikt. Buiten verantwoording der Redactie. VOET BIJ STUK! Aan: „He Ma Wo" te Wijk. Zeer geachte heer, Het zij mij vergund om nog één maal terug te komen op het on derwerp en om op uw laatste schrij - ven (enkele kantteekeningen te ma ken. Voor de tweede maal brengt ge het hondje ter sprake. Ik vind het heel goed hoor. U mag liet nog wel een keer ten tooneele voeren. Maar mag ik dan uw vers „Harmonie" nog eens overlezen? Gij hoort klarinet- muziek. 't Vindt weerklank in uw hart en uw hart gaat meezingen zoo als...., zooals een orgelsnaar. Ik zou hier kunnen vragen: Heeft een or gel dan snaren? 'kZou wel eens een orgelsnaar willen zien. Doch we zijn er nog niet. De tonen klinken won- derblij, zooals.... zooals een water val. Edoch, klinkt het ruischen van een waterval zoo blij? (Aardig ook dat (een Hollandsche dichter van een waterval zingt.) En dan komt nog het tvogelgeschater, nog wel een vroo- lijk geschater. En bij dit vroolijkvo- gelgeschater komt dan nog een oude viool, en weemoedsklanken en de herinnering 'aan lang vergeten leed. 'tls heel wat. En dat noemt gij har monie. Ik zal niets zeggen. Alleen dit Als gij het wéér te kwaad krijgt met 'mijn „hondje," dan krijg ik het het te kwaad met dien waterval en dat geschater en bovenal met die orgelsnaar en die ouwe viool Wees niet te gul met uw* critiek. Wie kaatst, die moet den bal verwachten. Doch nu de zaak waar het over gaat. ;Gij ontkent in uw laatste schrij ven dat gij beweert hebt „dat liet gevoel door den dichtvorm prijsge geven wordt." Gij zegt nu: Als de dichter zich door het rijm laat bin den moet hij dit als een belemmering gevoelen." Ook dit is niet juist. Geen waarachtig dichter is gebonden of laat zich binden. Hier zijt ge bezig om jeen beetje terug te krabbelen. Dat mag niet. We moeten het debat zuiver houden en niet vertroebelen. Voet bij stuk houden, waarde lieer. Letterlijk hebt ge geschreven: „Moe ten verzen altijd rijmen! VindtUdat een eerste eisch? Wie zich door het rijm laat binden, geeft die het ge voel niet prijs? Inplaats van rid derlijk te erkennen dat dit woord U ieen beetje ondoordacht uit de pen is gegleden, wringt ge U in duizend bochten en kruipt ge weg achtereen „eigen meening." „Een eigen mee ning," waar de werkelijkheid 0111 lacht. Gij spreekt van vrijheid, óók in de kunst. Wat is dat naïef. Ach het valt ook niet mee om te verde digen dat 2 maal 2 precies 5 is. Vrijheid is de kunst, juist mijn heer. En weet ge wat vrijheid is? Vrijheid is geen losbandigheid. Vrijheid in de kunst, juist mijn- van hel leven naar zijn eigen aard. Een zingende vogel in de natuur. Een visch in het water. Een locomotief op de rails. DM is vrijheid. Zoo is ook de dichter vrij, die zingt uit scheppingsdrang. Poeihekke zegt het zoo mooi: Rijm is voor den echten dichter geen bedenksel. Het vloeit voort uit de eigenschappen der taal. Zij BEVORDEREN de gedachte. is Poeihekke kunstrechter vraagt ge. Hij was vakman. „Hij wist het", dat hebt ge juist gezegd. En toch uw eigen meeniug acht ge hooger. Doch het is Poeihekke niet alleen die U vonnist. Tal van citaten kan ik U voorleggen van Dr. v. d. Valk, Prof. Schoolland en anderen. Vooral Dr. Brill rafelt uw eigen meening uiteen in zijn werk „Over de aes- thetische waarde der Klassieke en der Moderne dichtvormen." Zoo ook i. M. Acket in zijn Verzamelde op stellen." En eindelijk Willem Kloos over het Dichter-zijn„Dichter is ieder die de muziek geeft van 't woord, die, al schrijvende, zijn woor den vanzelf gaat schikken, tot een gevoelde beweging van rythrne en van klank." (Nieuwe Gids 1898). Gij noemt het lied van Gezelle ,,'t rui schen van het ranke riet." Noemt gij dit gedicht zonder rijm en zon der maat? En is „Ellen" zonder maat? Hoe komt ge er bij. Lees het „lied van de smart," nog maar eens over. En ivergeet vooral niet om te lezen het: „eens heb ik de dalende zon gevraagd te wachten". En dan, lees dan óók eens wat Acket over „El len" zegt in zijn „Verzamelde Opstel len" op blz. 11. Vanaf de Klas sieken tot op heden staan de uitla tingen van waarachtige kunstenaars, die uw „eigen rneening" vernietigen. En behalve deze dichters is daar de historische, de wetenschappelijke en psychologische studie van grootc mannen. En toch, U hebt uw „eigen meening." Noem mij één waarachtig dichter Re zegt dat de dichtvorm hem bindt en hem belemmert. Noem mij één autoriteit die uw meening verdedigt. Eén maar! Slechts één. Doch GIJ KUNT HET NIET. Een waarach tig kunstenaar moet ge me noemen, .geen rijmelaar. En eindelijk, een eigen meening is goed, mits die ge vormd is na degelijke studie. An ders wordt het zelfingenomenheid, eigenwijsheid en komt men zoo ge makkelijk tot het onderschatten van anderen. Een eigen meening is prachtig maar dan moet men niet alleen poneeren maar ook argumen- leeren. En het laatste deedt gij niet. Gij hebt vroeger „Woordkunst" „doorgewerkt". Doe het nu nog eens. Het is noodig dat ge uw „eigen mee ning" eens herziet. Naarmate gij meer studeert, zult ge ook voorzich tiger worden met uw „eigen mee ning". Ik schrijf over dit onderwerp niet meer. Ik kom er niet meer op terug. Ik gun U gaarne de eer van het laatste woord. Maar wees voorzich tig dat ge U niet publiek aan de kaak stelt door een „eigen meening" te po rt eeren, tdie „ge niet verdedigen" kunt. Een „eigen meening" die in strijd is met de werkelijkheid; die o weten schappelijk, en vooral ook psycholo gisch onjuist is. CRITICUS VAN WOER1 KOM. 6 Maart 1926. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. De drie maandelyksche collecte langs de huizen voor de N, H. Diaconie, zal a.s. Zaterdag tusschen half drie en half vier worden gehouden. Maandagmorgen vermaakten zich een paar kinderen met spelen aan den kant der gracht, even buiten de Wijksche poort, met gevolg dat het 4 jarig zoontje van C. S. te water geraakte. Mejuff. C. v. d. Mooren, uit Genderen, die juist per fiets passeerde en het ongeval zag gebeuren, wist den kleine, die reeds geheel onder water was verdwenen, nog te grypen en op het djoge te brengen. Zonder haar directe hulp, zou het ventje zeer waarschijnlijk zyn verdronken, want het speelmakkertje ging aan den haal, zonder iemand te waarschuwen. Getrouw aan onze belofte laten wij hier een korte beschrijving volgen van de nieuwe openbare school, waarvan gister morgen de aanbesteding heeft plaatsgehad. De school komt te staan op het terrein aan den Demert en wel in het verlengde van den Demert naar den Wal, met de achterzijde naar de Herptsche poort, langs de woning en de tuinen van de heeren Kuijpers en v, Oudheusden. Zjj zal be vatten 4 lokalen elk met een afmeting van 7.35 by 7,35 M. welke twee aan twee aan elkaar grenzen en in het midden zijn gescheiden door een 2} M. breeden gang. Deze gang vormt de hoofdingang van het gebouw, al voor men hem door de prachtige taekhouten dubbele deur binnen treedt, krijgt men eerst een boogvor- ming portiek, dat aan het voorfront der school een grootschen iodruk geeft. De gang zelf loopt uit op een ruim 2 M. breeden gang die achter langs hetgeheele gebouw loopt en waarop de deuren van de vier lokalen uitkomen. Aan het einde van dezen gang aan de Demertzijde, krijgt men een kast, W. C. voor het personeel en een spreekkamer, aan het andere einde, dus aan den kant van den Wal, een kast, pomp en een lokaal voor berging der leermiddelen. De beide buitenste of hoeklokalen springen iets bij de 2 middelste vooruit, terwijl het lokaal aan den Demert met daarachter de spreekkamer ook een front naar de straatzijde krygt en een frontbreedte van 13|M. heeft. De geheele school krijgt een lengte van plm. 33 M. en by de middelste lokalen een breedte van 10 M. De ruimte die overblyft tusschen school en de gebouwwen der stad voor de stadsreiniging, wordt een open en gedeelte lijk overdekte speelplaats, terwijl deze speel plaats, van den openbaren weg wordt af gesloten door een sierlijke muur met boogjes, waarin in hft midden een ijzeren poort, met z.g. front-ispies. Het verdere gedeeite van het terrein wordt omringd door palen van gewapend beton, met twee hoog duiras gasbuizen verbonden. De speelplaats, die geheel geplaveid wordt met ;basaltine tegels en waarop 4 zinkputten zorgen voor afvoer van het overtollige hemelwater, beslaat, een opper vlakte van plm. 32 bij 38 M., aan de zijde der stadsgebouwen krijgt men de W. C. voor jongens en meisjes en de overdekte speelplaats. De buitenmuren van het gebouw worden opgetrokken in halve steens spouwmuren waarvan de buitenmuur in gryze klinkers, waarin ook de afscheidingsmuur wordt op getrokken. De lokalen ontvangen hun licht door groote op de Zuidzijde uitkomende ramen, zoodat het onderwijzend personeel uit ieder lokaal, de speelplaats geheel kan overzien. Wij schreven in ons vorig nummer dat de nieuwe school, naar onze meening, een sieraad voor onze gemeente zal worden. Een nauwkeuriger bestudeering van bestek en teekening heeft deze meening slechts kunnen versterken. Hier laten wy den uitslag der aanbe steding volgen, waaruit blijkt dat voor deze aanbesteding zeer veel animo bestond. G. Verduijn, Raamsdonkveer f38100 H. T. Spuijbroek, f37940 A. J. Boeren, Heusden f 37500 P. J. Vaarsen, Vught f36240 P. J. Roovers, Made f36150 Th. van Alphen Thz.Wyk f 36000 D. G. Mans, Andel f 35900 W',T; Bosch f35750 en Letg. ISikkedans Joh. Goesten, Amsnerzoden f 35369 Gebr. Tankens, Andel f35000 Chr. van Lamoen, St.-M.Gestel f 34700 Gebr. v. d. Staak, Heusden f 34338 J. Blankers, Nieuwkuijk f34100 H. Kleinloog, Genderen f 34000 J. de Bont, Nieuwkujjk f 33998 A. J. Kleyn, Heusden f 33990 A. H. v. Rekum Haaften f33987 A. v. Geffen, Boxtel f33948 S. de Wit, Schyndel f33948 G. de Bont, Nieuwkuyk f33729 Joh. Merx en v. Leeuwen, Hedel f 33700 C. Honcoop, Veen f 33488 G. Haspels, Genderen f 32500 Gebr. Dankers, Heusden f 32372 J. van Wyk, f32372 In de spoedeischende vergadering van den Raad dezer gemeente van gister avond acht uur, waren met den Voorzitter alle leden tegenwoordig, met uitzondering van den heer F. H. Verhoeven, die wegens ongesteldheid verhinderd was. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend, deelde hy den uitslag van de aanbesteding van hedenmorgen mede en stelde namens B. en W. aan den raad voor den bouw der nieuwe school aan de laagste inschryvers, de heeren Gebrs. Dankers alhier, te gunnen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Nog werd naededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten, van het raadsbesluit tot wijziging der gem. be grooting 1926 en van het gem, verslag 1925. Het eerste werd aangenomen voor kennisgeving, het [tweede werd voor de leden ter inzage gelegd. Hierop sloot de Voorzitter de vergadering. De Rijvereeniging is hare oefeningen weer begonnen. Op de onlangs gehouden vergadering bleek dat zij een klein voordeelig saldo in kas heeft, terwijl de koeken en bescheiden van den penningmeester in orde werden bevonden. Het jaarverslag maakte meiding van een vooruitgaand aantal wer kende leden en herinnerde aan het succes der vereeniging op het concours te Raams- donk en de te Heusden gegeven demon stratie, waaraan de Oranjevereeniging toen eer.e ringrijderij te paard verbond. Besloten werd eenige verbeteringen aan het terrein aan te brengen en zoo mogelijk uit te zien naar een meer geschikte oefe ningsplaats. Verder werd besloten op 13 Mei a.s. deel te nemen aan het concours te Breda met een achttal ruiters, op welk concours dan een verplicht nummer carousselrijden moet worden vertoond. Het bestaande bestuur werd met meer derheid van stemmen herkozen, terwyl de vergadering zich er sterk voor verklaarde, dat de heer Vosjelaar de oefeningen za blijven leiden. Men was algemeen van idee dat een beter instructeur niet te vinden was. Voorloopig worden de oefeningen nog op den weg gehouden, daar het terrein nog niet voldoende opgedroogd is. De aansluiting by een provincialen bonc van ryvereenigingen werd in principe goed gekeurd, terwijl met de definitieve aanslui ting nog moet wordan gewacht tot hei voorloopig bestuur van dien bood, die pas opgericht is, de statuten en verdere regelingen vast heeft gesteld. Altnkerk. Vrydagavond hield de Chr. Schoolvereeniging te Waardhuizen ,éer.e algemeene ledenvergadering. Nadat door de Voorzitter deze bijeenkomst op gebrui kelijke wijze was geopend, werden door de Secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna volgde het jaarverslag van den Secretaris en den Penningmeester, waaruit blijkt, dat de vereeniging zich in bloei en eensgezindheid mag verheugen. De Commissie belast met het nazien der rekening 1925 brengt thans verslag uit en verklaart dat alles in orde is bevonden, in byzonder wordt een woord van dank gebracht aan den Penningmeester voor zijn accuraat optreden wat betreft de gelden enz. Tot Bestuursleden dszer ver eeniging werden herkozen de heeren J. C. Scherf!, G. van Herwijnen en A. van Oud heusden, welke allen hunne benoeming weer aanvaarden. Nadat gezongen was Psalm 75:1 werd deze vergadering door 't hoofd der school, de heer Kloosterman, met dank gebed gesloten. A.s. Donderdag, nam. 7 uur, hoop* de Geref. Ring Altena Zuid in de Consis toriekamer der Geref. Kerk alhier eene vergadering te houden. Het Mannenkoor Excelsioralhier heeft besloten op Hemelvaartsdag a.s. deel te nemen aan het muziek- en zangconcours te Capelle (N.-Br.) Op 18 Maart a.s. hopen de Herv. Jongel.-vereenigingen »Eben Haëzer® en »Samuel« alhier in de zaal van den heer van Herwijnen eene gecombineerde leden vergadering te houden. Den WelEd. Heer P. Bargmeijer, burgemeester dezer gemeente, (thans nog wonende te Dordrecht) hoopt op 1 Mei a.s. in deze gemeente zijn intrek te nemen. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat by den landbouwer H. P. alhier een schaap 5 lammeren ter wereld bracht. Aalburg. By de Maandag gehouden stemming voor Notabelen der Ned. Herv. Kerk, zijn herkozen de heeren P. Bouman en D. Kolff. Beneden-Langstraat. De voorraad van vette varkens is bij geregelde vraag niet groot, terwyl toch de prys eenigszins terugloopend is. Men besteedt 82 a 84 cent per K.G. levend gewogen en voor jonge biggen f20 a f24 per stuk. In den veehandel is overigens weinig gang, wat voor menigen veehouder thans moeilijkheden medebrengt. Capelle. Onder Voorzitterschap van den heer E. Colet hield de afd. Sprang- Capelle e. o. van Volksonderwijs Dinsdag 2 Maart, 's avonds 7 uur, in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier haar jaarvergadering, die zeer druk bezocht was. Nadat de Voorzitter de vergadering ge opend en de aanwezigen welkom had ge- heeten, las de Secretaris de notulen der vorige ledenvergadering voor, die goed gekeurd werden, evenals de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester. Vervolgens werd de rekening en verant woording van den Penningmeester, door een daartoe benoemde commissie, nagezien en in orde bevonden. Nadat de Voorzitter nog medegedeeld had, dat de heer S. IJ. Oerlemans als bestuurslid bedankt had en besloten was op de eerstvolgende ledenvergadering in deze vacature te voorzien, werd de ver gadering gesloten. Hiermede was het zakelijke gedeelte van den avond afgeloopen en werd een aanvang gemaakt met het gezellige ge deelte. Door eenige dames en heeren werd een kluchtspel in 4 bedrijven opgevoerd, het welk met onverdeelde aandacht door de talrijke aanwezigen, de zaal was tot io alle hoeken gevuld, gevolgd werd. De rollen werden op werkelijk verdienstelijke wijze vertolkt en na afloop ging ieder hoogst voldaan huiswaarts. Voiksonderwijs kan met genoegen op dezen avond terugzien, aangezien zij haar leden dezen avond werkeijjk iets goeds geboden heeft. (1 Drunen. Prijzen van 4 Maart. Goudreinetten 1 16}—26} II 512} Bellefleuren I 16|—19 II 10—12} Spruiten I 28—34 3 II 4|-14 Witlof I 7}-14} II |-6> Sjalotte 13|-18 Juin 51—10} Knolraap 1}—2 Alles per K.G. Roode kool 5—13 Witte kool II 2}3 Savoye kool 4}7} Boeren kool 1—2 Alles per stuk. Schorseneeren 4—5 Preij 10—19 Selderie 14—19 Alles pier bos. 's Gravenmoer. Woensdagavond zal Ds, H. G. de Jonge, in de Geref. Kerk alhier, voorgaan in eene bidure voor het gewas. Genderen. Het Biduur voor het gewas zal D.V. worden gehouden In de Ned. Herv. Kerk op Woensdag 10 Maart, 's avonds 6.30 uur, door Ds. Rijnenberg. In de Geref. Kerk op Donderdag 11 Maart, 's avonds 6.30 uur, door Ds. Ver meulen uit 's Bosch. Op de jaarvergadering der Coöp, Veeverzekering bleek dat deze vereeniging een voordeelig jaar achter den rug heeft, daar slechts een gering aantal behoefde te worden overgenomen. Het batig saldo bedroeg per 31 Dec. ruim f1800. De verzekering koste over 1925 ongeveer 1| procent. De Voorzitter, de heer S. van Gorkum, werd met overgroote meerderheid van stemmen herkozen. J.l. Vrijdagavond vergaderde alhier in café »de Zwaan® de Eierbond ïDrongelen en Omstreken®. Hoewel voor deze jaar vergadering elk jaar groot animo is, was het toch dit jaar byzonder, zoodat de groote zaal van café »de Zwaan® tot in de nok (bij wijze van spreken) gevuld was. Er waren aantrekkelijke punten op de agenda Dr. ten Hennepe hield een rede over voeding van pluimvee in verband met ziekte. Ieder wilde de keurige en leerzame rede van dezen geachteu spreker gaarne hooren. Ook had nog gratis verloting plaats van 60 broedsels eieren en een broedmachine deze laatste viel ten deel aan G. Uithoven te Eethen. Uit rekening en jaarverslag bleek den bloei der vereeniging. By acclamatie werd al3 bestuurslid herkozen de heer G. v. d. Beek L.Gzn. te Genderen. Nederhemert. Naar wij vernemen heeft onze vroegere predikant Ds. H. Kluin, thans te Angeren, een toezegging van be roep ontvangen naar de gemeente Buuren by Geldermalsen. De keuring van springstieren zal dit jaar alhier plaats hebben op 17 Maart a.s., om 9 uur voormiddags. De vorige week had de melkrijder van den Bommelerwaard, R. Oomen, het ongeluk dat zyn paard op hol ging, met gevolg, dat de melkbussen in den sloot terecht kwamen. Alles liep zonder mate- rieele schade af. Sprang. Maandagavond 1 Maart werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, door de meisjes vereen, op Ger. Grondslag haar 2-jarig bestaan op feestelyke wyze herdracht. Om c.a. 7.30 uur werd deze vergade ring opgebruikelijke wijze door de presi- dentte mejfi. E. van Voorthuizen geopend. In haar openingswoord wees spr. op de weldaden des Heeren welke de vereen, in het afgeloopen jaar waren toegevloeid, wekt vervolgens op om met vernieuwden moed op den ingeslagen weg voort te werken tot de eere Gods en tot welzyn der vereen. Ten slotte werd het woord van wel kom toegeroepen aan de verschillende af gevaardigden der zustervereen., den kerke- raad Ger. Kerk en de vele belangstellende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2